Spoorwegongeluk te Zandvoort. Een dcode en vier gewonden Aan het station te Zandvoort heeft Zater- dagavond een ernstig ongeluk aan een mensc'h het leven gekost, terwijl vier anderen min of meer ernstig zijn gewond. De trein die om 16.45 uit Amsterdam ver- trokken was en om 17.11 uit Haarlem naar Zandvoort doorging, is bij aankomst te 17.25 aldaar aan het station door de remmen ge- loopen en in het stationsgebouw terec'htgeko- men. De trein had, toen hij het station bin- nenkwam, een snelheid van 45 K M. en met diezelfde snelheid is hij doorgereden op het stootblok. Dit zware blok werd uit den grond gerukt, de locomotief en de tender drongen daarna door het perron heen in het gebouw. Een deel van de kap werd meegesleurd en toen de loco motief het vertrek van den stationchef binnen- drong werd van de locomotief de schoorsteen afgerukt en de kop van de stoomdop. De ko- peren stoomdop hing er scheef en ingedeukt bij. De locomotief schoof, bij den krachtigen tegenstand dien het perron bood, deels door het metselwerk van het perron, deels over de voorste wielen heen het gebouw in. Het ver trek van den stationschef is een ontzaglijke verwoesting. Het stootblok staat tegen den achtermuur, de deuren en vensters liggen vernield in een hoek. Zware brokken steen en puin liggen op de schrijftafel, die er nog on- geschonden staat. De tender is mee het perron ingeloopen, de daarop volgende goederenwagen bleef in de rails. Het eerste personenrijtuig, een eerste en tweede klas wagen, liep uit het spoor; de volgende wagens zijn echter in de rails geble- ven. Aan het station was men bij het naderen van den trein opgeschrikt doordat de locomo tief het noodsein gaf. Het personeel liep het perron op en toen zag men tot zijn schrik den trein met onverminderde vaart aankomen. Even later drong de locomotief met ontzet- tend geweld en onder donderend geraas door het stootblok heen. De trein vervoerde, doordat het Zaterdag middag was, niet meer dan van 50 tot 60 passagiers. Niettemin ontstond er op het per ron een groot paniek. In zenuwachtige op- winding liepen de menschen door elkaar tot- dat men tot de ontdekking kwam, dat er ge- wonden waren. Toen is onmiddellijk van alle kanten hulp geboden. Aan het begin van het perron lagen twee menschen, die blijkbaar uit den trein waren gesprongen. Het waren de ploegbaas A. Keur en diens echtgenoote. De vrouw had een zeer ernstige schedelbreuk en andere wonden; waarschijnlijik is zij bij den sprong met het hoofd op het perron terechtgekomen. Een der Zandvoortsdhe geneesheeren, die zeer spoe- dig aanwezig waren, kon bij de vrouw slechts den dood constateeren. Keur, die niet ernstig gewond is, en het lijk van zijn vrouw zijn naar de echtelijke woning vervoerd. Ook het dochtertje van Keur had in den coupe bij haar ouders gezeten. Ze is on- gedeerd gebleven. Inmiddels had men aan de andere zijde van den trein den machinist H. de Beer ge- vonden, die naast de locomotief op den grond lag. Hij bleek een ernstige schedelbreuk en een beenbreuk te hebben opgeloopen en werd per auto van den Haarlemschen geneeskundi- gen dienst naar het gasthuis te Haarlem ver voerd. Een passagier, de heer Boelen te Zand voort, die een armbreuk heeft opgeloopen, kon naar zijn woning worden gebracht. Even- eens kon naar haar" woning te Zandvoort worden vervoerd mevr. Schwantje, die een paar vingers heeft gebroken. De politie begon onmiddellijk met het sta tion af te sluiten, zoodat bij het verzorgen van de gewonden de doctoren en de Zand- voortsche en Haarlemsche hulpdienst geen hinder ondervonden. Vrees voor het spnngen van den stoomketel. Toen de trein kwam aanrijden, zoo zei een stationsbeambte tot een correspondent van het Hbl., was de eerste vrees, dat de stoom ketel uit elkaar zou vliegen. De locomotief stond onder stoom zoodat een ontploffing mogelijk was. Men snelde toe om dit onheil te verhinderen, maar het was zeer moeilijk om dat het station onder de kap vol stoom stond, terwijl bovendien in het vertrek van den chef en in de omgeving van de locomotief een ster- ke gaslucht hing. De machinist was gewond en de leerling-machinist was zoo overstuur, dat hij over het perron holde, de straat op draafde en ergens een huis binnenliep. Daar heeft men hem gekalmeerd en later is hij weer naar het station gebradit, waar hem een ver- hoor moest worden afgenomen. Er was dus geen technische hulp, zoodat het gevaar voor het springen van den ketel bleef dreigen Toen meldden zich twee jongemannen (P Visser, matroos en C. Hoogendijk, stoker op een stoomtreiler) aan, die zeiden het wel te wagen, het vuur te dooven en den stoom af te voeren. Men heeft dit aanbod dankbaar aanvaard en zonder twijfel is door deze kra- nige daad de ramp niet grooter geworden dan ze al was. Hoogendijk kreeg nog brand- wonden aan den pols. De leerling-machinist Bakker, ver- telt over de ootzaak. Over de eigenlijke oorzaak van het onge luk wist men aan het station uit den aard der zaak zeer weinig. Men had den trein met groote vaart zien aankomen en begrepen dat er iets moest haperen, maar wat dit was, kon alleen de machinist of zijn assistent weten De leerling-machinist Piet Bakker vertelde daarvan: Wij waren zonder eenre storing uit Haar lem vertrokken en het stoppen te Overveen gaf geen reden om aan defect te denken. Wij reden wel iets te ver door, maar het was zeer dam-pig zoodat we dit konden toesc'hrijven aan het slechte wecr. Toen we den laatster. overweg voor het station Zandvoort nader- den, hadden wij, zooals het voorschrift luidt, een snelheid van 45 K.M. Bij den overweg, die ongeveer 350 M. van het station verwij- derd is, moeten we snelheid minderen tot 30 K.M. Maar toen merkte ik dat we geen vaart minderden. Ik schreeuwde den machinist toe: „De remmen werken niet!" De machinist gooide onmiddellijk het handel om, gaf tegen- stoom en liet den zandstrooier werken, en meteen gaf ik doorloopend het noodsein met de stoomfluit. Toen we onder de kap kwanien sprong ik van den trfin. Mijn apgst was dat ae ketel zou spnngen, want wij liepen met een oververhitte locomotief. Wat de reden is van het niet werken van de remmen, durfde hij niet zeggen, dat moeten de deskundigen maar uitrnaken. Alleen kan ik zeggen dat ik al jaren een locomotief rijd. mijn baas (de machinist) al. dertig jaar, maar we hebben een machine van dit type (P.O. 2) voor de eerste maal gereden. Met officieele onderzoek. Op het perron waren behalve de burge meester en de commissaris van politie, later ook aanwezig ingenieurs van de spoorwegen en de substituut-officier van justitie, mr. Paardekocper Overman. Deze laatste legde beslag op locomotief en tender. Er zal een commissie van deskundigen wor den benoemd om een onderzoek in te stelten naar de oorzaak van het ongeluk. De machinist H. de Beer, die Zaterdagmid dag tengevolge van het spoorwegongeluk te Zandvoort zeer ernstig gewond is, in het Gesthuis te Haarlem" werd opgenomen is Zondagmorgen nog niet tot bewustzijn geko- men. De Burgemeester van Zandvoort heeft Zondagmorgen een bezoek gebracht aan den heer C. Hoogendijk, die met den heer P. Vis ser op zoo een kranige wijze het vuur van den uit aen verongelukten locomotief hebben we ten weg te halen en de stoom weten af te voe ren, waardoor een explosie van den stoom ketel kon worden voorkomen. De burgemeester heeft uit dankbaarheid den kranigen man een kistje sigaren ten ge- scbenke gegeven. SCHOOLTIJD EN VERKEER. In het belang van de veiligheid van het verkeer en om kinderen op straat meer veilig heid te geven, hebben B. en W. van Deventer besloten, de schooltijden zoodanig te vervroe- gen, dat de kinderen op de drukste oogen- blikken, nl. direct na twaalf uur des mid- dags, niet meer op de straat behoeven te zijn. De morgcnr Tcottijd is bepaaid van des morgens kwart r negen tot des middags kwart voor twaa.. DE BONTEN MANTEL VAN 40.000. De Iiooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van Angela M. Piatt en haar echtge- noot Francis C. Brownlow, wonende te Lemington in Hampshire, eischers in cassa- tie, tegen de Handelsvennootschap onder de firma C. H. Kuhne en Zoon te 's-Gravenhage, verweerster De firma Kiih-ne had krachtens een tus- scheu wijlen M. C. Piatt en haar gesloten koopovereenkomst een bonten mantel voor 40.000 geleverd aan een Haagsche dame. De door Kiihne tegen de uitvoerders der uiterste wilsbeschikking van Piatt voor den Engel- schen recbter ingestelde vordering tot be- taling van ciien mantel werd afgewezen, op grond dat de koopovereenkomst een onzede- lijke strekking had. Kiihne heeft daarna haar vordering opnieuw bij den Nederlandschen rechter aanhangig gemaakt, doch is daarin niet ontvankelijk verklaard, omdat Kiihne, nu zij vrijwillig haar vordering voor den Engel- schen rechter aanbracht, ook aan diens be- slissing is gebonden. Vervolgens vorderde Kiihne schadevergoeding op grond dat, nu tusschen partiien bindend is uitgemaakt, dat haar koopovereenkomsc een ongeoorloofde oorzaak had, zij gerechtigd is. hetgeen zij ter uitvoering dier overeenkomst heeft geleverd, terug te vorderen van lxaar wederpartij. Deze laatste had ondanks sommatie geweigerd aan de verplichting tot teruggave van den man tel met schadevergoeding wegens waarde- vermindering te voldoen. De rechtbank had de vordering der firma Kiihne toegewezen, welk vonnis het gereehts- hof bevestigde. De Hooge Raad heeft thans het cassatie- beroep verworpen en de eischers veroordeeld in de kosten. GEHULDIGD. De redders van de opvarenden van de „Principessa Mafaida" gc'nuldigd. In het Grand Theatre aan den Pompen- burgsingel te Rotterdam zijn Zateidagavond kapt. Smoolenaars en de geheele bemanning van de „Alhena" ontvangen. Buiten hingen schilden, waarop de woorden. ,,Eerbied en Hulde" de gevoelens uitten, welke de bezoe- kers, die dezen avond de dappere mannen in hun midden zouden hebben, bezielden. In de zaal waren directe en commissaris- sen van de Stoomvaartmaatschappij aan wezig en met hen het personeel van de firma, dat getuige wilde zijn van deze huldiging, di geestdriftig is gebracht aan deze kloeke kerels. Het begon reeds bij het binnenkomen van de Chineesche leden van de bemanning. Zoo- dra men de Aziaten in het oog kreeg, zegt het Hbld., bracht men hun een langdurige hulde, waarop zij, toen zij gingen begrijpen dat dit gejuich hun gold, berustend lachend antwoordden. Nadat een gedeelte van het program was afgewerkt, verscheen de directeur van het Grand Theatre, de heer A. de Jong, voor het gordijn, om met enkele eenvoudige woor den hulde te brengen aan deze zeelieden. Her- haaldelijk werd de rede door handgeklap en gejuich onderbroken, maar toen hij zei: „Daar in de voorste loge rechts zit die kleine dappere man!" verhieven alien zich van hun zetel. Er klonken luide hoera's en men zong: Lang zal hij leven. Staande in zijn loge zeide kapt. Smoolenaars, in gevaarlijke omstan- digheden zoo vastberaden, ietwat schuchier en onthutst: „Dank u wel, dank u!" Zijn woorden gingen evenwel verloren in het ge juich en het gezang. De directeur heeft daar na namens den heer Tuschinsky den kapiteirt een copie aangeboden van de film van den zegetocht door den Waterweg naar de Lek- haven, dien de „Alhena" bij haar terugkomst in het vaderland heeft gemaakt De film werd gedraaid. Het Wilhelmus werd gespeeld. Staande hoorde men het volkslied aan en gedurende de geheele film is er gejuicht en geapplaudisseerd. De geest- drift werd zoo groot, dat men begon te juichen en te applaudisseeren, zoodra zich slechts een schip op het dcek vertoonde Maar toen een „close-up" van den kapitein de zaal inkeek, verhieven alien zich weer van hun zetels, harder nog juichend dan tevoren. Zoodra de film ten cinde was, heeft men den kapitein en zijn mannen „Lang zullen zij leven!" toegezongen, waarna de heer De Jong uit naam van kapt. Smoolenaars en zijn manuka claakte voor de hulde hup gebracht, een nuiae, welke zij nimmer zullen vergeten. In bet cabaret La Gaite is de avond in vreugde en feestelijkheid besioten. VERBLINDEND LIGHT. Tusschen Sloterdijk en Halfweg is- een auto, gaande in dt richting van Amsterdam, cp een door twee mannen voortgeduwden handwagen gereden. Beiden zijn naar het Tesselsciiadc-ziekenhuis te Amsterdam over- gebracht. De. chauffeur van de auto was verblind door het licht van een uit tegeri- overgestelde richting komende auto, waar door hij de handkar niet heeft gezien. DROOGMAKING GROOTE VEEN- POLDER WESTSTELLINGWERF. Ged. Staten van Friesland hebben bij de Staten een plan ingediend tot droogmaking van een gedeelte van den Grooten VeenpoH- der in Weststellingwerf. Het droog te leggen gedeelte is groot plan. 2100 H.Awaarvan bijna 1300 H.A. tot de ondergrond-uitgeveen- de plassen, rietlanden enz. zal behooi.n. De kosten van de droogmaking worden op 206.500 behooren bij te dragen. De jaar- 206.500 behooren bij ted ragen. De jaar- lijksche kosten van het drooggemaakte ge deelte worden op 17.600 geraamd, wat n erkomt op een gemiddelde heffing van 8.65 per H.A. ondergrond en 10 per H.A bovengrond. AANVARINGEN. Zaterdagmiddag werd de „Scheldestroom" van de „Holand Zuid-Afnka" door twee sleepbooten van de Javakade naar de Coen- haven te Amsterdam gesleept om te bunke- ren. Ongeveer ter hoogte van den steiger Hol land-Amerika-iijn passeerde de „Berenice" van de K.N.S.M. de „Scheldestroom". Laatst- genoemd schip liep bij de noodige manoeu vres uit het roer en kwam daardoor te liggen vrijwel vlak voor de „Gelria" van den Kon. Hoil. Lloyd, die juist op stoom lag. Beide shepen botsten tegen elkaar. De „Geiria"' raaKte met den voorsteven de ,,Schelde- stroom" midscheeps aan stuurboord. De sche- pen zaten in elkaar. Met beliuip van zes sleepbooten werden zij echter vrij spoedig weer losgemaakt. Het bleek dat bside schcpen uitsluitend schade hadden boven de wateriijn. De „Gel- ria" had averij aan bakboord- en stuurboord- zijde bij den boeg, welke niet van dien aard was, dat directe reparatie vereischt is. Het schip kon cpvaren naar de Handdskade, waar het half vijf aankwam en de passagiers van boord zijn gegaan. Erger was de „Scheldestroom" er aan toe. Deze had' een groot gat aan stuurboordzijde. De scbeur in de huid was ongeveer 8 Meter. Het schip is naar de Ned. Dokmaatschappij gebracht, om daar te worden gerepareerd. Tegen 6 uur Zaterdagavond zijn op het Noordzeekanaal, even ten westen van de Hembrug, in aanvaring geweest het stoom- schip „lJrechtS'troom" van de Hollandshe Stcomboot-Maatschappij, dat een lading Chi neesche klei aan boord had en binnen liep, en het uitvarende stoomschip „Erato" van de K.N.S.M. Beide schepen botsten met de Ste vens tegen elkaar. De „Erato" had een inge- d'rukten boeg, doch maakte geen water. Het schip is teruggekeerd en voorlcopig gemeerd aan de Surinamekade. De „Drechts!troom" had eenige schade aan de voorsteven. GEROYEERD. Het socialistische lid van den gemeente- raad van Den Bosch, de heer T. Rattink is als lid van de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. gercyeerd op grond van hande- lingen die in strijd met het partijbelang ge- acht werden. De afdeeling heeft den heer Rattink verzocht zijn mandaat als raadslid te beschikking te stellen. DE SCHIPBEEK EN DE BOLKSBEEK. Het water van de Schipbeek is sedert de vorige v/eek bijna een meter gewassen en staat nog een a twee decimeter beneden de kruin van de kade; op enkele plaatsen liep het evenwel over. Te Gelselaar staat het wa ter van de Schipbeek bijna aan de kruin. Te Geesteran staat het water der Bolksbeek nog een halven meter beneden de doorbraak, 7 a 8 decimeter onder de kruin. Alleen de wa- terstand van de Schipbeek baart zorg-en. Na- bij de Wienersehool staan tusschen Delden en Goor vele landerijen blank. Naar het Hbl. verneemt, zal met de uitvoe ring van het rijksplan voor de Schipbeek-ver- betering ncg dezen zomer een aanvang ge maakt worden. BEGRAFENIS PROF. DR. J. VAN REES. Zaterdagmiddag werd op de Nieuwe Ai- gemeene Begraafplaats te Hilversum het stoffelijk overschot ter aardie besteld van prof, dr. Jacob van Rees. De belangstelling was buitengewoon groot. Voor het sterfhuis aan de Sumatralaan werd de stoet opgesteld, welke ruim een halve K.M. lang was en waarin een bonderdtal omfloerste vaandels werd meegedragen. Voorop gingen 40 leer- lingen van de Humanitaire School te Laren, bloemen dragende en begeleid door hun on- dl:rwijzers. Achter hen volgae de lijkkoets met de bloemen van familie en hoofdheatu- ren. Na de volgkoetsen kwamen ae verschil- lene organisaties, van welke de overledene lid was geweest, vcoraan het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond, daar- achter het hcofdbestuur van de Grootloge van de Int. Order of Good Templars, vervol gens de verschiilende afdeelingen van de A. N. G. O. B. en Tempelieren, en ten slotte de jeugd-organisaties. Op het kerkhof werd de kist in de wachtka- mer gedragen; de heer Ferd. Kloek speelde hierbij een improvisatie van Chopin's treur- marsch op het orgel. Er was zeer veel belang stelling. De baar werd in het midden geplaatst en met blcemstukken bedekt. Er omheen -schaar den zich de leerlingen der Hum. School en daarachter de verschiilende afgevaardigden. Honderden stonden buiten. Prof. Burger huldigdfe namens de Amster- damsche Universiteit den ontslapen ambtge- noot. Prof. dr. Woerdeman, uit Groningen, sprak namens alien, die tijdens de laatste jaren van Van Rees' professoraat onder zijn leiding hebben gewerkt. Dr. Birnic, uit Rotterdam, sprak als vrigjjd uit Van Rees' stiidcnteniJjd ea gietuig- Vcrstopping de ook namens prof. Winkler van groote af fected voor den ontslapene. Ds. Montijn sprak voor het Nat. Comite te gen het Alcoholisme. De heer Marius, van den Haag, voorzitter van den A. N. G. O. B., sprak voor den bond, van wdken Van Rees de stichter en 25 jaar de leider is geweest. De heer F. Eringa, inspecteur van het L. O., sprak over Van Rees' liefde voor het kind, zooals deze zich heeft geuit in wat hij deed voor zijn siichting de Humanitaire School te Laren. De heer Elbrinlc, het hoofd van die school, vertelde daarop iets van Van Rees' opvoed- kundige idealen. Voor het bestuur van de I. O. G. T. sprak mej. Arriens, voor die N. O. G. T. de heer Vleeming. Voorts werd het wocrd gevoerd door de heeren v. d. Berg, van Deventer, dr. Boissevain, van Zwoile, v. d. Meulen voor de- Ned. Ver. tot Afsch. v. Ale. Dranken; Sluiter voor de Indische Loges, prof. dr. v. d. Bergh van Eysinga voor de Int. School voor Wijs- begerte, ir. Brandt voor den Geh. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, v. d. Poel voor den Ned. Veg. Bond, Schiinitzer voor de Me- taalgieterij Holland en stichting van prof. Van Res, Bas Harms voor den Ned. Bond v Abst. Studeerenden, Onno van der Veen, doopsgez. predikant, voor den Interacad. ge heelonthoudersbond, en de heer Knapper voor de Hilversumsche tempelieren. Nadat de kinderen een „Bede" van Cath. van Rennes gezongen hadden, werd de baar onder orgelmuziek grafwaarts gedragen. Langs den geheelen weg stonden de vaandd- dragers met voorover gehouden vaandels De zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. PENSIOENSBIJDRAGEN. Bij de stemming over een voorstel van wethouder Van As van Bergen op Zoom, om de gemeente-ambtenaren 5 pCt. meer te laten betalen in hun pensioensbijdrage, staakten de stemmen. De burgemeester verklaarde dat hij, afgescheiden van den uitslag der ber- stemming, jaarlijks f 150 van zijn traktement zou afstaan als verhoogde pensioensbijdrage VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. In verband met de berichten in de pers ver- schenen over het faillissement van de N. V. Veendammer Hypctheekbank ontving het Corr-Bur. een uiteenzetting van den secreta- ris van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, die mededeelde nog het een en ander te kunnen toevoegen aan de reeds belcende feiten, Medegedeeld is o.a. dat de heeren Wolt- man c.s. hun aandeelen, waarop f 96.000 was gestort, hebben overgedragen aan een bank voor een groot bedrag, doch er werd niet bij verteld, dat die koopprijs de fabel- achtige soim van ruim 2.600.000 bedroeg, hetgeen neerkomt op een koers van ongeveer 2600 De vordering, die de heeren Wolman c.s. voor den verkcop der aandeelen kregen, werd door de Veendammer Hypotheekbank in be- taling aangenomen voor 2.100.000, aan waardevolle hypotheken, onroerende goede- ren te Hilversum en automobielen, welke de heeren Woltman bij diezelfde gelegenheid van de Veendammer Hypotheekbank kochten. In de tweede plants meent de secretaris der Vereeniging van Hypotheekbankdirecteu ren, in verband met de bewering, als zou het comite van den Provincialen Bond van Effec- tenbezitters de pandbriefhouders vertegen- woordigen, er op te moeten wijzen, dat dit comite bestaat uit vijf heeren ui Den Haag. Op een vergadering van ongeveer 35 perso- nen werd het voorloopig comite zonder stem ming als defintief comite aangewezen, met toevoeging van mr. Boon, die ter vergade ring aanwezig was. Hoeveel pandbrieven op die vergadering vertegenwoordigd waren, is niet gebleken, doch men kan er zeker van zijn, dat dit bedrag in het niet valt bij de twee mililoen aan pandbrieven, waarvoor de be- langen reeds in handen zijn gesteld yan de Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam. In de derde plaats meent de secretaris er nog op te moeten wijzen, dat, nadat de hee ren Woltman in Juni 1927 hun directeurs- plaatsen hadden afgestaan aan de heeren Mohring en Kortenoever, op 15 December j.l. laatstgenoemden weer plaats maakten voor de heeren M. Meinersma te Parijs, a's directeur, en J. Schim van der Loeff te Kowno als president-commissar is, zoodat niemand hier te lande de belangen van de schuldeischers van de Veendammer Hypo theekbank behartigt. De ccnclusie, dat door het ingrijpen der Justitie de belangen der pandbriefhouders zouden zijn benadeeld, kan men dan ook moeilijk ondersehrijven, als men weet, op v.vlke wijze er met de bezittingen der Veen dammer "Hypotheekbank is omgesprongeii. Ten alien overvloede wees de secretaris er nog op, dat de Veendammer Hypotheekbank in geenerlei relatie staat met de Vereeniging van Direetcuren van Hypotheekbanken. TE HAARLEM. Een legaat van zeven loh Een belaingrijk legaat is dezer dagen ver- maakt aan de Israel. Gemeente te Haarlem voor den bouw van een Joodsc'n Ziekenhuis, door wijlen den heer J. S. Joles, aldaar overleden. Aan deze scbenking is de voor- waarden verbonden, dat in het te stichten ziekenhuis vrije artsenkeuze moet bestaan, dat de verpleegprijs niet meer dan 6 per dag bedraagt en dat een aantal bedden gere- serveerd wordt voor armlastigen. Het legaat zou uit roerende en onroerende goederen bestaan en totaal een bedrag van ongeveer 700.000 vertegenwoordigen. In- tusschen kan eerst op 15 Januari met zeker- heid worden vastgesteld of dit legaat inder- daad als geldig kan worden beschouwd, daar rekening moet worden gehouden met de mo- gelijkheid, dat de overledene naderhand nog een andere testamentaire beschikking kan hebben gemaakt. EEN VAN HEUTSZ-MONUMENT. Zaterdagmiddag is in het gemeente- museum Korte Vijverberg te 's-Gr^venhage de tentoonstelling geopend van een ontwerp- maquette voor een te Weltevreden op te richten gedenkteeken voor den oud-gouver- neur-generaal van Ned.-Indie, J. B van Heutz. Nadat de burgemeester van 's-Gravenhage met een enkel woord den minister v. kolonien den heer Koningsberger had ingeleid, hield deze een rede, waarin hij den generaal hul- digde als de nationale held, die hij in de toe- komst zal zijn, ook voor Indie. Het monument is ontworpen door den architect W. M. Dudok en den beeldhouwer H. A. van den Eynde. VERHUISKOSTEN WACHTGELDERS. Het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen. heeft den minister van Onderwijs verzocht aan de wachtgelders, die opnieuw geplaatst worden, de verhuiskosten te vergoeden op den voet der regeling van rijksambtenaren, die uit anderen hoofde dan op eigen verzoek worden overgeplaatst. DOODE VISCH IN WEST-FRIESLAND. In de open plekken van het nu dooiende ijs in de West-Friesche vaarten kan de doode visch bij honderden ponden tegelijk worden opgeschept. DE GASCORRUPTIE. Een rechtvaardiging De directeur van het Gem. Gasbedrijf te Doetinchem, de heer G. Pieterson, die dezei dagen geweigerd heeft voor de commissie van ondeizoek te verschijnen, omdat de heet Van der Stel daar tegenwoordig was en te gen wien later door den raad een schorsings motie is aangenomen, heeft zich thans met een uitvoerig rapport tot de raadsleden ge- wend, waarin hij omstandig verslag doet van het optreden der raadscommissie inzake mo- gelijke corruptie bij gemeente-bedrijven. Aan het slot van dit rapport stelt hij de vraag, of dit de wijze i9, waarop men een hoofdambtenaar behandelt, tegen wien men geen beschuldiging heeft, die bij de justitie te Utrecht een schoone lei heeft, doch waar van de heer Van der Stel zegt „een onder zoek is ernstig gewenscht" om blijkens de feiten daaraan zelf het adviseursloon te ver dienen. Hij verzoekt de raadsleden het rap port met ernst te willen lezen en zich af te vragen of het aangaat op zulk een onwaar- dige wijze te worden behand-eld. De directeur eind-igt aldus: „Nimmer heb ik mij in de 24 jaren, werkzaam bij het gas bedrijf, aan eenige oneerlijkheid schuldi-g ge maakt. Nooit heb ik een enkele penning van eenigen leverancier aangenomen, nooit eenig geschenk, nooit eenig voordeel genoten. IV heb in het bedrijf steeds met kracht tegen corruptie gestreden, mijn ondergeschi-kten daartegen gewaarschuwd, daarvoor behoed. Thans wordt een commissie ingesteld, zonder dat een enkele gepreciseerde beschul diging tegen mij wordt geuit. Ik word be. spionneerd. Mijn ondergeschikten worden over mij ondervraagd. Mijn particuliere l-even wordt nageplozen. Wil die commissie bij haar onderzoek den heer v d. Stel hooren, ik kan het mij voorstellen. Wie dieven zoekt, mag dieven gebruiken. maar ik acht het on- gehoord, dat men mij, man van onbesproken naam, in een cafe roept en wil verhooren onder bijstand van een veroordeelden knoeier en van een advocaat, dien die knoeier zich heeft uitgekozen. Mijn waardigheid ver- oorlooft mij niet mij daaraan te onderwer- pen. Ik vraag ten slotte of het gemeente belang werd gediend, indien een gemeente ambtenaar met een onbevlekt verleden aldui wordt behandeld. UNIE VOOR VROUWENBELANGEN. Te Utrecht werd Zaterdag een vergaderinj gehouden van <te Unie voor Vrouwenbelangei onder voorzitterschap van mevrouw Kappey- ne van de Copello uit Loenen. Vervolgens hield Mevrouw W. Wynaendtj Franeken—Dyserinck een pleidooi voor d' instandhouding van het gezinsleven, da Hij„Den eersten keer dat j« me t«g«nspreekt geef ik je een kus je.niet.l?. SLitP AU nii last hebt van Foster's Alom verkrijgbaar Als gi| last hebt van gedruktheid. schcle hoofdpijn. het zuur. prikkelbaarhctd, enz.. als gevolg van ver- stopping. gebruik dan Foster's Maagpillen, het ideale laxeermid- del. a f 0.65 per flacon

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6