VAi.i.i. Iii; Cenrsit. Hechtszaken FEU II. I.ETON. De grijze Came. yfiESgy a H-Ik 1 wo,on idw1 S: WANNEER GIJ EEN ZAAK GAAT BEGINNEN. IS s Hondtrd dert!e;ste Jaargang. RadSo-hoekJe Binnenlanel MX, HANDELSDRUKKERIJ N. V. v.h.HERMS. COSTER ZOON n Dinsdag' IO Januari. GEV0NDEN VOORWERPEN." Aanwezig aan het Bureau van politic, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op allle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 5, 6, 7 en 8 Januari 1928. Steigertouw; bruine portemonnaie zonder inhoud, schaats, tang, knipmes, handschoenen en sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende jngezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 5, 6. 7 en 8 Jan. 1928: 2 handschoenen, F. Walter, Appelsteeg 5; hengelmand, J. Smiers, Uitenboschstraat 2; rozenkrans, J. v. d. Veer, Limmerhoek 8; bos sleutels aan ring. J. Godlieb, v. d. Wou- destraat 7; huissleutel, P. Wit, Oosterkolk- straat 15; bruine handschoen, N. de Wild, Achterom la; kistje sigaren, G. A. Bijleveld, Laat 102; hondenhalsband met penning, E. Groothuizen, Hekelstraat 16; pakje inhou- dende zeep, potlooden en veters, G. de Nijs, Akerslaan C 2; huissleutel, B. J. Schouten, Koorstraat 47geruit schortje, A. v. d. Burg, Kennemerstraatweg 90; meisjes muts, A. de Leeuw, Voordam 7; portm. met inhoud, W. Wiegers, Nieuwpoortslaan 24nikkelen siga- renaansteker, J. Bierman, Oudorperdijkje 44; zwart mutsje, L. de Vries, Doelestraat 6; bruin damestaschje, Wed .Kamp, Baansingel 12a; autoslinger, Concierge Hoogheemraad- schap; meisjesmuts, C. Mollevanger, Eikelen- bergstraat 56; gele handschoen, E. Ilbrink, Nieuweslloot 69. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. Woensdag 11 Januari. Hdversum, 1060 M. 12.Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het A. N. R. O.-Trio. 3.4Maak 't zelf. Rubriek van Mevr. SchaakeVerkozen. 5.307.15Diner- muziek door het A. N. R. O.-Orkcst. Tilly Eysackers, sopraan. Egb. Veen aan den vleu- gel, 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door Dr. G. Kapsenberg: Een en ander over koe- pokinenting. 7.45 Politieberichten. 8.109. Uitzending van de avond ten behoeve van de Joodsche invalide. I. Zimmerman, viool. Koor van de groote Synagoge, directeur S. H. Englander. Spr. Dr. Vos, wethouder van Amsterdam. 9.9.50 Prof. dr. E. C. Jul. Mohr: De Bo- dem van Ned. Indie. 9.50 Voortzetting con cert. 10.Persberichten. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.45 N. C. R. V. Lunchmuziek. Me]. L. Lauenroth, piano. Mej. M. Scager, viool. Mevr. J. Hehl, fluit en cello. 5.156.15 N. C. R. V. Kinderuurtje, geleid door Arie Post, Chr. voordrachtskunstenaar. Mej. B. Stotijn, alt. Mej. W. A. J. Boxen, piano. 7.—7.30 N. C. R. V. Lessen. 7.30—8.— N. C. R. V. Causerie over Pluimveeteeilt door Joost Sluis. 8.N. C. R. V. Uitzending vanuit Wagenin- fen. Spr. J. M. A. Wynaendts van Resandt, urgemeester van Wageningen: Een en an der over tropisch Nederland. Ds. E. v. d Meer: Moeder. Vrouwenkoor „Sursum Cor- da" Mannenkoor „Kunst na Arbeid", onder leiding van A. Lintmeyer. Mevr. Dido Zuid- berg. jonkvrouw Strick van Linschoten, so praan. Mevr. N. Oortman—Haye, alt. J. Hissink, tenor. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten, viool, alt, tenor en clarinet. I.20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Licht klassiek concert. Strijkkwartet en solisten, alt en viool. 4.05 Causerie. 4.20 Daventry-kwartet en so listen, piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert op het Plazaorgel. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., nieuws. 7.05 Orgelconcert. 7.20 Le zing. 7.35 Mozart's vioolsonates, piano en viool. 7.45 Lezing: English Painting. 8 05 Het Catterall kwartet, 2 vio'en, viola en cello. H. Anderton, alt. G. Martin, bas 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Pidgin English in China. 9.50 Nieuwsberichten. Elysium", mysl romant. drama van r. Werfel. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20— 7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Schilagers van Leo Fall en Paul Lincke. B. Botel, tenor. E. Kochhann, sopraan. Orkest. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Volksconcert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Der Barbier von Bag dad", kom. opera in 2 acten van Cornelius. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.05—10.35 Dansmu ziek. VOOR DEN POLITIERECHTER. Middagzitting van Maandag 9 Jan. EEN PANTALON GESTOLEN. De 25-jarige zwerver en analphabeet Eg bert S., geboren te Franeker, thans gedeti- neer stond terecht op grond van het feit dat hij op 2 Dec. 1927 aan boord van de veerboot Enkhuizen—Stavoren heeft ant- vreemd een heerenbovenbroek, eigendom van den 18-jarigen hofmeester A. H. Schoorl. Verdachte erkende en verklaarde het feit te hebben gepleegd, omdat zijn eigen panta- lon in ontoonbaren toestand1 verkeerde. De verdachte was dcstijds werkeloos. Gevorderd werd 2 maanden gev Verdediger mr. Judell van Ber-gen refe- reerde eisch met vertrouwen aan het bezonken oordcel van den Politiereehter. Verdachte beschikt over goede getuigschriften welke door pleiter werden overlegd. Verdachte werd veroordeeld tot 3 weken met 3 weken voorarrest aftrek. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL- LANTAARN. Ter za-ke dat feit maakte als verdachte zijn opwachting ter audientie de 52-jarige arbei- der Pieter D. uit Westwoud. De diefstal was gepleegd in den nacht van 2 op 3 October en de eigenaar der ont- vreemdde lantaarn was Pieter Dudink te Zwaag. Verdachte erkende en voerde als excuus aan dat hij dien nacht onder den involed van sterken drank verkeerde. t..pch 2 maanden gev. met 2 jaar proef- tijd en als bijz. voorwaarden verplichte ge- heelonthouding en cafeverbod Vonnis conform den eisch. Veroordeelde werd gesteld onder toezicbt der R. C. reclassceringsvereeniging te Hoorn De bijz. voorwaarden werden niiet in het vonnis opgenomen, doch overgelaten aan het oordeel van de R. C. R. V. MISHANDELING. De 18-jarige arbeider Joh. Corn. B. en zijn 19-jarige vriend en collega Nic. Wilbr. O., beiden te Grootebroek, hadden in den avond van 6 Nov. den getuigc Petrus Vis- ser mishandald. B. had hem op het hoofd gesalgen en in het gelaat gekrabd en O had getuige alleen maar op het hoofd ge- slagen. Het scbeen dat Visser bij Grootebroeks longelingschap niet populair was, omdat hij nog al eens bij den rijksveldwachter de Bliek kwam Deze anti-pathie scheen in verband te staan met een strafzaak tcgen eenige Lutje- broekers, waarbij de Bliek als getuige te»en hen optrad. s De politiereehter was van zoo iets toch niet opgaat. beken ,verc^ac^en s^aan overigens gunstig De officier bracht ook ter sprake de animositeit die tegenover de Bliek heerschte en yorderde tegen ieder der verdachten 50 boete of 50 dagen hechtenis. Vonnis ieder 30 boete of 30 dagen hecht. GESTOMPT, GESLAGEN EN GESCHOPT. De 49-jarige machinedrijver M. H. S., te rielder, stond terecht omdat hij op 5 Nov. aldaar den getuige J. Kater had gestompt geslagen en geschopt. Deze getuige vol- stond met de verklaring en belofte. Volgens den mishandelde had verdachte hem 3 vuistslagen in bet gelaat gegeven en een schop tegen het lichaam. Van deze zaak kon ook getuigd worden- cherchez la femme! Verdachte beweerde door getuige op ailer- lei mameren geblameerd te zijn. Hij was toen dnft:g geworden had zijn rijwiel weg- meening, dat 9.55 Variete. 10.20 Fransche Opera-B cuffe! P,metfn en^in& hem te liif, wat hij feitelijk Orkest en O. Groves, sopraan. S. Newman. I pp/pL kon hij zich niet herirmeren. S. Newman, banton. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11— Concert. 12.50—2.10 Orkest. De Ba lalaikas. 4.-5.— Orkestconcert 8.50—11.20 Selectie. Mozart-Sacha Guitry-Hahn. Eisch 40 boete of 40 dagen hechtenis. Vonnis 2 dagen gev. voorwaardelijk met jaar proeftijd en geen bijz. voorwaarden. ALTIJD NOG MISHANDELING De 31-jarige koopman Jo^. Fred H., te Hoorn, stond terecht weg ens mishandeling van den getuige Hendrik v Geelen; die vol- Langenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 7.30 „Aus i a ui der vierten Dimension", van R Rieth Een n verdachie zijn dochtertje molesteerde. spook-avond. Orkest en soli. „Der Besudi aos .ih'kv.vkhi'h' fieplo-tid te Hoorn Hij keek Eva aan, en Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. 12) De dokter knikte. zeide toe bedaard: ,,Zij kan nog ongeveer een uur leven. Zij wiil, dat ik met een tweeden dokter terug zal komen. Ik zal dat doen„. hoewel het nutteloos is. Er zijn enke'e dir.gen, die men met geld niet koopen kan." Met een vluchtigen werktuigelijken glim- lach was hij verdwenen. Eva ging weer naar boven naar de kamer waar mrs. Harrington haar laatsten strijd streed. Toen zij de trap opging, bemerkte zij twee bneven op de .tafel in de hail], gereed voor de post de eene was geadresseerd aan mrs. Malta1""^aker' 3nC'ere aan Luke, op Mrs. Harrington had bevolen de jalouzieen op te tiekken en het daglicht vertoonde Jfechts wemrg verandering in haar gelaat. net was altijd grijs geweest, ook de schadu- wen, die er nu op waren, warer grijs; de j>ogen waren levendig en helder. Alleen het hchaam was stervende. Mrs. Harrington's geest was helder en scherp als ooit. ,,Die dokter is een dwaas", zeide' op 14 November. low terug moet komen. En wil je zoo goed zijn aan Fitz te laten weten, dat ik hem gaarne wil spreken? Je moet het zoo inrich- a een Paar dagen hier kunt bdijven, totdat ik beter ben. Kapitein Bontuor zal het dan maar zonder je moeten steLen. Mijn be- dienden zijn niet vertrouwd alleen. Ik heb je noodig om er orde onder te houden; de teu- gel moet strak gehouden worden." „Ik heb al om Fitz gestuurd", zeide Eva. ,,Waarom?" snauwde mrs. Harrington. „Om je het hdf-te komen maken? Laat" dat aan Agatha over. Deze laatste drie jaren heeft zij hen beiden dat geleerd. Het is haar alan te trouwen met hem, die mijn geld rijgt. Ik heb dat altijd wei geweten." Plotseling kwam er een harde uitdrukking in Evn s oogen. Zii kon niet gelooven, wat de dokter haar vijf minuten geleden verteld had. Vijf minuten een twaalfde gedeelte van mrs. Harington's leven vloeide weg. „Spreek zoo niet, wat ik u bidden mag." zeide het meisje bedaard. Mrs. Harrington's koude grijze oogen wer den neergeslagen voor den blik, waarin ver- bazing vermengd met verachting, waarmee Eva haar aanzag; zwak plukte haar rechter- hand aan de sprei. In de benedenverdieping klonk het geluid van een bel en spoedig daarna werd een voet- stap op de trap vernomen „Wie is dat?" „Fitz." De stervende vrouw keek met Eisch f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 10 dagen hecht. PERSDELICT! De 18-jarige landbouwer Jan H. uit HHoogkarspel, had op 21 Oct. in de Enfc- huizer Courant per advertenfie van den ge tuige C. Meerboer, directeur van het Tehuis van Ouden van dagen te Zwaag, die hij daarin ten laste legde dat hij zijn twee dienstboden 's nachts op straat had laten staan. Verdachte was met een van deze dienstboden uitgeweest. Getuige zeide dat hij de meisjes had gewaarschuwd dat hij ze na 10 uur niet meer wilde toelaten. Eisch vrijspraak. Vonnis conform, met vermaning aan verdachte zich in 't vervolg niet meer aan dergelijke onbebbdijkheden schuldig te maken. MISHANDELD. Volgens dagvaarding had de niet versche- nen verdachte Petrus V. in den nacht van 6 op 7 Nov. te St. Pancras gem. Koedijk, den timmerman Corn. Mors uit Oudorp, mishan- deld. Deze werd door Petrus in't gelaat ge slagen. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Conform conform den eisch. BELEEDIGING PER BRIEFKAART De 43-jarige heer P. de Boer te Alkmaar vvas op 23 October beleedigd door mej. Jan- tje P. uit Twiskjdie hem cen briefkaart had toegezonden met minder vleienden inhoud. De beleediging hield verband met het feit dat de Boer zijn dochtertje, in dienst van mej. P., bij zijn verhuizing naar Alkmaar had medegenomen. Gevorderd werd 15 boete of 10 dagen. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. BELEEDIGING VAN EEN POLITIEAGENT. De 28-jarige schipper Arie S., te Alk maar, had in den nacht van 20 op 21 No vember aldaar den politieagent C. Wepster beleedigd door hem een schoft en een sch te noemen. Volgens verdachte had die agent hem op het bureau eenige vuistslagen in het gelaat toegebracht. Hij zou daarbij verdach te hebben bedreigd met de woorden: Als jij je smoel niet houdt, sla ik je dood. Verdach te had toen in drift den agent beleedigd. De verbalisant Webster ontkende zulks en zeide vooridurend door verdachte be dreigd en beleedigd te zijn. Het onderzoek had de door den verdachte geuite beschuldi ging niet bevestigd Er was van dat feit van mishandeling niets gebkken. Verdachte hield zijn bewering staande. Er was niemand anders bij aanwezig. Eisch tegen verdachte, die niet ongunstig bekend staat, 20 boete of 20 dagen hecht. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. VERDUISTERING IN DIENST- BETREKKING. De 22-jarige slagersknecht Jan B., te Oudkarepel, had bij tijdelijke 'dienstvervul- 1'ing bij den slager IJf aldaar in October van het vorige jaar verschillende bedragen van klanten niet verantwoord en zich we- derrechtelijk toegeeigend. Verdachte had nog beloofd om IJf de schade te vergoeden, doch hij had deze be lofte niet gehouden. Verdachte was een cafebezoeker en over- tuigd sigarettenversJinder. De inlichtingen omtrent hem zijn onmlskenbaar slecht. Ge vorderd werd 2 maanden gev. Vonnis conform den eisch. DIEFSTAL. Rich. M., niet verschenen, had zich in den nacht van 29 op 30 October schuldig ge- maakt aan diefstal van een zakje met geld en bankpapier ten nadeele van den polder- werker Daniel Steekfee. Beiden waren des- tijds gdogeerd aan boord van het woonsehip „De Goede Verwachting" te Hoorn. Ver dachte had via de politie 55 terug gehad van zijn spaarduitjes. Verdachte is een gewezen regeeringspupil. De officier vorderde 3 maanden gev. Vonnis 2 maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN ZAKKEN MET BRAAK. De 34-jarige arbeidei- Dirk D. had zich in Oct.—Nov. van het vorige jaar wedderrech telijk toegeeigend een aantal zakken uit het veilingsgebouvytje te Scharwoude, zulks na dat hij een ruitje had uitgesneden om zich toegang te verschaffen. De opzichter H. Braa uit Avenhorn had de vermissing g constateerd, minstens twee maal. De officier vroeg nader onderzoek door de reclasseering. Aldus besloten. De verdere behandeling werd vastgesteld op 30 Januari. BELEEDIGING VAN EEN SPOOR- WEGAMBTENAAR. De 21-jarige betonvlechter Frans Sch. uit Velsen stond terecht wegens beleediging van den spoorwegambtenaar Kloosterman, die hij op 14 Nov. zou hebben toegevoegd het woord: raeploert. Er wras een kwestie met vroeg mrs. Harrington. 11 met SIr James Har- Jo schynt zijn stap to keirnen", zeide zij met een jaloerschen lach. Evan zeide niets. De deur werd geopend en Fitz trad binnen. Mrs. Harrington was de eerste die sprak. „Ik voel mij vanmorgen niet heel goed, lieve", zeide zij. „Ik heb je laten halen, om dat er enkele dingen zijn, die ik wil, dat je voor mij doet." „Met genoegen", mompelde Fitz, terwijl hij vluchtig naar Eva keek. Of hij wist niet hoe emstig ziek mrs. Harington was, of het kon hem niet schelen. En toch waren deze twee personen aan het bed van de stervende vrouw, waarschijnlijk de twee eenige menschen, die eenigermate bedroefd zouden zijn over haar dood. Eva, met het instinct der vrouw, legde de kussens terecht, ordende wat op de tafel in de ziekenkamer. Zij keek naar het gelaat van mrs. Harrington, zag de harde oogen op Fitz gericht, en iets in dien blik deed haar de ka mer verlaten. „Laat mij even alleen", zeide de stervende vrouw, toen Eva wegging, „ik heb niet graag het geloop van zooveefl menschen om mii heen." J Maar Fitz bleef, en toen Eva de deur ach- ter zich gesloten had scheen de sluwe uit drukking, die plotseling op het kleur'oos ge laat kwam, hem niet te verbazen. „VIug!" fluisterde mrs. Harrington, „vlug! Ik geloof niet dat ik stervende ben, zooals die dokter zeide, maar het is beter zijn maatregelen te nemen. Open de linker lade van mijn toilettafel, daar zul je sleutels Wo den." verdachte over een spoorkaartje. verdai hte ontkende. Hij had wel het woord ploert ge- bezigd, doch dat was niet bedoeld op Kloos terman. De rijksveldwachter Van Essen verklaarde editor dat de beleediging wel degelijk voor Kloosterman bestemd was. Requisitoir: 20 boete subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 10 dagen hecht. Daarna sluiting. EEN RUSTHUIS VOOR JOURNALISTEN. In een circulaire onder den titel „Een hul- de aan de Nederlandsche Pers1>, wordt ons volk opgewekt tot medewerking aan een Fonds, dat dienen zal tot exploitatie en in- standhouding van een Rusthuis voor Jour- nalisten te Laren in het Gooi, hetwelk trou- wens reeds in wording is. De onderteeke- naars wenschen op deze wijze ingenomen- heid te betuigen met het bezit van een onaf- hankelijke en onomkoopbare pers, welke, bij alle verdeeldheid op politick en godsdienstig terrein, eensgezind is ten aanzien van de algemeene volksbelangen en steeds uitdruk king heeft gegeven aan een der beste vader- landsche eigenschappenhet lenigen van de nooden des volks en het opwekken tot daad- werkelijke hulp in nood. Tot de velen, die de circulaire hebben on- derteekend, behooren hooge autoriteiten, staatslieden, mannen del wetenschap, lei- ders van instellingen op zeer verschiliend gebied en groote industrieelen. De lange lijst der onderteekenaars wordt geopend door Mr. J. B. Kan, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim. Zij bevat de namen van verschillende Commisarissen der Koningin; mr. Th. Heemskerk en dr. W. H. Nolens, Ministers van Staat; den vice-pre sident van den Raad van State; de oud-mi- nisters dr. J. Th. de Visser, prof. dr. A. van Gijn en prof. mr. M. W. F. Treub; den voor- zitter en verschillende fractieleiders van de Tweede Kamer; den president en den vice- president van den Hoogen Raad en van he; rioog Militair Gerechtshofden Comman dant van het Veldleger; de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam; de rectores magnifici der u.nivers;l..len; de heeren E. Heldring, Mr. G. Vissering, Dr. C J K van Aalst, S. P. van Eeghen, G. H. Hint- zen, Arn. S. van den Bergh, A F. Philips, D. W. Stork, Ed. Gerzon, F. M. Wibaut; leiders van groote Bankinstellingcn en voorts andere bekende persoonlijkheden en voormannen in handel en nijverheid. Het Rusthuis is feitelijk reeds gesticht. De heer N. van Harpen, oud-journalist, thans directeur van de Maatschappij voor Beel- dende Kunsten, heeft, bij de nadering van den 70-jarigen leeftijd op 15 Januari 1928, zijn villa te Laren (N.H.) overgedragen aan cen stichting, welke beheerd zal worden door vertegenwoordigers der pers van uir- eenloopende politieke en geestes-richting. Ook dit bestuur is reeds saamgesteld. Het bestaat uit de heeren N. van Harpen, oud- hoofdredacteur van De Amsterdumsche Courant, voorzitt-er; R. C. Verweyck, redac- teur van De Standaard, te Amsterdam; J. F. Ankersmit, hoofdredacteur van Het Volk, te Anfsferdam; D. Kouwenaar, redac- teur-ccrrespondent van De Nieuwe Rott. Crt. te Amsterdam, bestuurslid en veriegenwoor- diger van den Nederlandschen Journalisten- Kring; Henri H. van Calker, hoofdredacteur van De Gooi- en Eemlander te Hilversum en J. F. L. de Balbian Verster, oud-redacteur van Het Nieuws van den Dag (Stadhouders- kade 151) te Amsterdam, secretaris. Op aanvraag aan dit laatste adres zijn exem- plaren van de circulaire verkrijgbaar. De heer Van Harpen heeft niet alleen zijn woning bij voorbaat aan de stichting over gedragen, hij heeft ook den grondslag wil- len leggen voor een Fonds. De opbrengst van zijn, spoedig bij W. L. en J, Brusse's Uitgevers-Maatschappij te Rotterdam te verschijnen boek „Menschen die ik gekend heb", in waarheid een auto-biografie, wordt geheel voor het Fonds bestemd. De uitgevers en alien die in technischen zin aan dit ge- schrift medewerkten, hebben dit belangloos willen verrichten, als blijk dat het denkbeeld van de stichting ook in dezen kring waar- deerende instemming heeft gevonden. i Het Rusthuis is bestemd voor journalisten, die door ziekte of door overspanning rust behoeven. Degenen die daartoe in staat zijn, zullen ds kosten van verblijf en verpleging in de rustige omgeving van het Gooi geheel of gedeelteiijk vergoeden. Voor hen die daar toe niet bij rnaclite zijn, wordt het Fonds ge sticht, nl. om de exploitatie van het Rusthuii blijvend mogelijk te maken en zoo noodig de instelling nog uit te breiden. Te gelegener tijd zullen de deelnemers aan het Fonds een eigen bestuur vormen. De heer Th. C. L. Sm.it, notaris te Amsterdam, Keizersgracht 448, is voorloopig als penningmeester opge- treden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is alien voorgegaan door het toezeggen van een gift. In de statuten der stichting, waarvan de acre reeds is verled.n, wordt bepaald, dat zoolang de Nedcrlandsche Journalisten- Kring bestaat, het Rusthuis zal worden ge- exploitcerd ten behoeve van beroepsjourna- listen, onverschilig van welke politieke of godsdienstige richting en al of niet leden van genoemde vereeniging. Gedurende het leven van den oprichter der stichting worden u-e leden van het Bestur door hem benoemd, in over leg met den Nederlandschen Journa- listen-Kring. Na zijn overlijden stelt de Journalistcn-Kring het Bestuur zelfstandig samen. Instellingen van overeenkomstigen aard bestaan reeds ten behoeve van de werkers In vele beroepen en bedrijven, tot dusver echter niet voor de dienaren der pers. Nu voor de eerste maal in Nederland een beroep wordt gedaan in wijden kring ten behoeve van deze hardwerkende medeburgers, van wie waar- lijk dikwijls veel wordt gevergd, zal dit be roep zeker niet onverhoord blijven. EEN LUNAPARK TE ZANDVOORT. Aan het gemeentebestuur van Zandvoorl is een bedrag van f 10.000 aangeboden, mits overgegaan wordt tot stichting van een zcogenaamd Lunapark De meerderheid van B. en W. stelt voor onder een aantal voor waarden tot een dergelijke stichting over te gaan. De minderheid van B. en W. is wel voor uitvoering van dit plan maar wil daai nog eenigen tijd mee wachten. Zij meent, dat althans dit jaar nog niet tot stichting moe' worden overgegaan. ER IN GELOOPEN. Bij een horlogemaker in Den Haag is ce». vrouw gekomen die over horloges kwam praten, en onder dit gekout is de vrouw met den man aan het stoeien geraakt. Het gevolg van deze stoeipartij was dat de horlogema ker later bemerkte dat 1052 die hij in ziia binnenzak droeg verdwenen waren. UL W a a a VOORDAM C 9, ALKMAAR, TEL. 3 oniD Fitz gehcorzaamde haar, bracht de bos sleutels, roestig en zwart door het verbergen op duizende verschillende plaatsen. „Nu zeide zij, „open dien lessenaar die was van je vader. Breng hem hier. Vlug! Er mocht eens iemand komen.,> haastig tastten haar verschrompelde vin- gers tusschen enkele oude papieren. Eindelijk vond zij een enveloppe, bruin door ouderdom, waarop met haar eigen kriebelig handschrift geschreyen was: „Recept voor appelgelei." Zij wierp de enveloppe in Fitz' handen, en lachend las hij het opschrift. „Dat beteekent niets", verklaarde zij bits, „dat is maar voor de bedienden. Men kan met te voorzichtig zijn. Er zit wat geld in. ik heb het bespaard. Het kan een bijdrage zijn bij de inrichting van je nieuwe hut." „Dank uzeide Fitz, die onderzoekend naar de enveloppe keek. „Maar ,,Je moet het nemen", viel zij hem in de rede; „het is het eenige geld dat ik coit heb bespaard. Met een boosaardigen lach hield zij op. „A1 die dwazen hebben gedacht, dat ik rijk was," ging zij voort. „Allerlei plan- nen hebben zij beraamd om mijn geld te krij- gen. Er is geen geld. Dat is alles wat er is. Jij en Luke waren de twee eenigen, die er nooit over gedacht hebben. Je bent beiden ais je vader. Hier, sluit de lessenaar weer. Zet hem weer op tafel. Verstop nu de sleutels hnkerhan<i in den hoek, onder de doos met haarspelden. Fitz volgde haar bevel en op en kwam weer. terug naar het bed. Plotselinge verachting loor de lage natuur van deze vrouw yodde hij in zich opkomen. Hij'begreep haar niet en de minachting, die hii voor haar voelde, kwet- ste hem in zekeren zin. Hij was bevreesd voor wat zij nog meer zou zeggen. „Maar als ik beter word, moet je mij he* geld terug geven", zeide zij. Fitz lachte. Hij werd als't ware, gedreven de enyeloppe te openen en naar den inhoud te kijken. Er waren vijf biljetten, elk van tiea pond. De rijke mrs. Harrington van Grosve- nor Gardens had vijftig pond bespaard, en van af haar sterfbed keek zij naar Fitz, dif deze geheime schat met groote bedaardheit telde. In zijn soort was het een tragedie de leeCijkste -van alle want het verachtelijki in de menschelijke natuur was er overheer- schend. „Ik heb het geld niet noodig. In geen ge- val zou ik het behouden." „Wat zoudt ge er mee doen?" vroeg zM bits. ,,Aan een liefdadig doel geven." „Neen, neen, dat moet je niet doen! da* ia niets dan zwendelarij." In het vuur van haar beweren trachtte zij zich op te richten, maar zij viel terug me* een verlegen uitdrukking op haar gezicht, als of iemand haar had geslagen. -Hier", bracht zij, naar adem snaklc«!<! uit, .^eeft het mij! geeft het mij!" Zij kne-ep de enveloppe in haar bevende hand en plotseling zakte machteloos haar on derkaak neer op haar borst fWordt vervolgd.) *0. 9 #27 xmui rrACm an Ur. ivr - - L?. tnj ■Biiiiiiiiininiiiiiiniuiiiiiiniiuiiiiiiiui IN SOVENGENOEMO DRUKWERK TE GETUIGEN GEVal MEBT GIJ WELLICHT noodig. voor alles behoort dit N VAN SMAAKVOLLE, NETTE AFWER. KING. IMMERS. oe eerste indruk is DIKWIJLS BESLISSEND, DOOR GOED UITGEVOERD DRUKWERK krugt gij een clientele. Die GUNSTIG OVER UW ZAAK DENKT EN ER VERTROUWEN IN STELT AAN U. on LAATSTE NIET SESCH AAMD TE M/J KEN; HET EERSTE (HET DRUKWERK DUSl. VERZOR. gen wtj voor U. vlug. netjes en billijk

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5