Loop der bevolking over 1927. BuitenKand Burgerlijke Stand. Agenda's voor 1928. i-. Fi ankeiitoerg, Alkmaar. den telt, doch wat gisteravond is gegeven heeft al het voorgaande overtroffen en 200 zachtjes aan begint dit gezelschap zich boven elk dilettanten-tooneel te verheffen. De beer Wittenberns, die de rol van Marius Kolberg vervulde, hebben we nooit zoo goed fezien, zijn vlotte duidelijke uitspraak, zon- er overdrijving, was onverbeterlijk. Eva, zijn vrouw, vond in Mevr. de Gier—de Vries, een uitmuntende vertolkster. Zeker, ze gaf altijd goed spel, doch in de zware rol van gisteravond is ze op haar best uitgekomen, want gemakkelijk was de rol allerminst. Hein was niet zoo goed, een beetje stijf, doch't deed geen afbreuk aan het spel en we twijlelen niet of hij zal onder beproefde lei- ding van den regisseur het wel halen. Elsje werd goed vertolkt. In mej. C. Bak ker heeft de club een goede aanwinst. Haar vlotte, ongedwongen spel, los en zonder al te veel overdrijving, beloofd veel voor de toe- yeel overdrijvingoeioow veei voor ae roe- kerswald" te Qroesbeek om op Maandag 23 korast. Mevr Kolberg werd door mej. C Jon- fan 1928 d€s avonds m g P. jn d f ker goed vertolkt, trouwens zij is een oude be- - kenae, doch de rol was zeer moeilijk. worden bijgewoond. Tijdens de receptie J werd bij monde van dr. Spierings het a.s. echtpaar tocgesprofcn namens gemeente- raad, polderbestuur, onderwijzend personeel, gemeente -en rijksrmbtenaren en oud-ambte- naren, waarbij aangeboden werd een tegel- tableau, voorstellend het wapen van Heerhu- gowaard. WARMENHUIZEN. De pogingen door het bestuur van onze af- deeling het „Witte Kruis" aangewend, om in den loop van dezen winter in de gemeente een spreker te krijgen, die het actueele onderwerp dtr t b c.. bestrijding zou willen behandeleri, zijn thans in zooverre geslaagd, dat toezeg- ging is ontvangen van den leider van de con- sultatie bureaux Schagen, Alkmaar en Hei- der, Dr. E. W. Jongmans, tot voor kort Ge- peesheer-Directeur van het Sanatorium „Dek- Behoeven we nog te zeggen, dat de heer Rossenbacker zich als van Leente, kunst- schilder, op zijn best deed kennen? Dat hij zijn rol volkomen beheerschte is te begrijpen. Bijzonder was te roemen de mooie tooneel- aankleeding en meubileering en eveneens de. grimeering. Voor de club, die dit zelf ver- richt, alle lof. De grime van mevr. Kolberg was geheel af. Resumeerende constateeren we, dat het pu- bliek geheel voldaan was. Een bal besloot de ivond. OUDKARSPEL. Zondag had in de kolfbaan van den heer Beers te Zuidscharwoude de 3e rondte plaats van de Langendijker Sociteiten kolfwedstrijd. De uitslag was als volgt: „Vriendenkring", Noordscharwoude, 663 punten (2114); „Ons Genoegen", Noord scharwoude, 643 punten (2081); „B. A. V.", Oudkarspel, 688 punten (2185); „Volhar- ding", Oudkarspel, 548 punten (1882); „Op Maat',* Zuidscharwoude, 589 punten (2041); „GezclHg Samenzijn", Zuidscharwoude, 686 punten (2043), Tusschen haakjes hebben we het totaal aantal punten in de drie banen geplaatst. In twee banen moet nu nog gekolfd won der. Zaterdagavond is het rijwiel van den heer O. B, alhier, dat stond bij het cafe van den heer V., aan de Spoorstraat, g.stolen. We vernamen echter, dat de politic dit rij wiel weer op het spoor is. NOORD-SCHARWOUDE. D e M a r k t. Behoudens een uitzondering kunnen onze tuinders over het verlcop in de afgeloopen week weer uitstekend tevreden zijn. Met uitzondering van de Deensche witte hebben alle producten, ondanks sterk toege- nomen aanvoer, weer hooge prijzen opge- bracht. Roode kool, die Maandag tot 16 op- bracht, wist het Zaterdag tot 16.80 te brengen, terwijil aangenomcn kan worden, dat de doorsneeprijs, vergeleken bij de vorige week, belangrijk hooger is. De doorscliotprenzen zijn weinig lager, waaruit blijkt, dat deze de kwaliteit van" de besten zeer dicht benaderen. Ook de gele kool deed het best. Deze bracht tot 11.60 op, terwijl ze beneden de f 8 niet verkocht werden. De aanvoer was het dubbele van de voorgaande week. De Deensche witte kool. gaf een ander beeld. Ook hiervan was de aanvoer veel groo- ter, doch de prijzen gingen in den loop der week met ongeveer 1.50 omlaag, waardoor Zaterdag de hoogste noteer.ing slechts 5.80 was. De doorsnee hiervan bracht nag een ruime gulden minder op. De uien-aanvoer was veel meer dan het dubbele van de vorige week en de prijs ging met den dag omhoog, zoodlat deze een geheel ander beeld gaven. Ze werden van 11.40 tot 14.60 verkocht, wat een beste prijs is. De drielingen brachten nauwelijks een gulden minder op. Er was ook weer eenige aanvoer van peen, waarvan de opbrengst eveneens volkomen jevredigend was. Een gemiddelde van 6.60 is zeer goed. Dooreengenomen was de week voor onze tuinders dan ook weer goed te noemen. De totaal-aanvoer was 110 wagons, tegen 47 de vorige week. bean van den heer H. Slikker te spreken over het onderwerp „Tuberculose-bestrijding en Woninginrichting". Vertrouwd wordt natuur- lijk dat in groote getale hoorders en hoorsters zullen opgaan naar deze spreekbeurt, hier- mede getuigenis afleggende mede te willen helpen deze volksziekte te bestrijden, die ook nog in onze gemeente te veel slachtoffers maakt. Voor alles wat tot dusverre tot stand kwami, zijn wij wel dankbaar, doch niet vol daan. De gemengde zangvereeniging „Varia" gaf Zondagavond een uitvoering in de zaal van den heer Slikker. Gezongen werd een ze- vental liederen, welke goed tot hun recht kwa- men. Het programma werd afgewisseld door een voordracht getiteld „Mietjes Verloving" opgevoerd door eenige dames en heeren en door een blijspel in een bedrijf, getiteld „Fijne Visite", welke stukken zeer in de smaak bij het publiek vielen, getuige het herhaald applaus uit de zaal. Het zal voortaan gewenscht zijn, ciat tijdens de geheele uitvoering niet in de zaal wordt gerookt. Een gezeflig bal sloot deze goedgeslaagde uitvoering Aan de veiling te Warenhuizen werd aan- gevoerd in Dec. 1927 1.378.095 K.G. Roode kool, in Dec. 1926 1 239.400 K.G.; in Dec. 1927 215.005 K.G. Gele kool, in Dec. 1926 154.900 K.G.in Dec. 1927 351.625 K.G. Deensche witte kool, in Dec, 1926 483.300 K.G.in Dec. 1927 26.600 KG. Gewone witte kool, in Dec. 1926 11.800 K.G.; in Dec. 1927 33.200 K.G. Peen, in Dec. 1926 21.525 K G.; in Dec. 1927 71.0/5 K G. Uien, in Dec. 1926 86.150 K.G.; in Dec. 1927 2.875 K.G. Bieten, in Dec. 1926 9.400 K.G.; in Dec. 1926 4.400 stuks Bloemkool. De omzet bedroeg in Dec '27 f 193.073.65 tegen f 58.888.89 in Dec. 1926 De omzet bedroeg in 1927 f 961.18662 tegen f 885.498.65 in 1926. HENSBROEKc Tot kaasmaker aan de zuivelfabriek fe Me- deni'blik is benoemd onze plaatsgenoot, de beer P. Leegwater, thans werkzaam als zoodanig aan onze plaatsdijke zuivelinrich- ting. Tot directeur der zuivelfabriek „Hens- brock", alhier, is benoemd de heer Jac. van Vuure. W1NKEL. Loop der bevolking op 31 December 1926: 850 m.. en 810 vr., totaal 1660 personen. Vermeerdering door geboorte met 15 m. en 12 vr., totaal 27. Vermeerdering door vestiging met 63 m. en 78 vr., totaal 141. Totaal 78 m. en 90 vr., of 168. Vermindering door overlijden met 12 m. en 12 vr., totaal 24. Vermindering door vertrek met 65 m. en 74 vr., totaal 139. Algelieele vermindering met 77 m. en 86 vr., totaal 163. Verschil. 1 m. en 4 vr., totaal 5. De bevolking bedroeg op 31 December 851 m. en 814 vr., totaal 1665. Voltrokken huweiijken 7. DE RIJP. Bevolking op 31 December 1926 729 m. en 699 vr., totaal 1428 personen. Vermeerde ring door vestiging met 50 m. en 45 vr., to- taai 95. Door geboorte met 15 m. en 18 vr., totaal 33. Vermindering door vertrek met 65 m. en 51 vr., totaal 116. Door overlijden met 3 in. en 7 vr., totaal 10. De bevolking bestond op 31 December 1927 uit: 726 m. en 704 vr., totaal 1430. Getal huweiijken 6. Echtscheidiingen 1. LIMMEN. Op 1 Januari 1927 bedroeg de bevolking 2137 inwoners. Geboren 59 ingekomen 94, totaal 153 personen. Overieden 32. Vertrokken 118, totaal 150. De bevolking bestond dus op 1 Januari 1928 uit 2140 nersonen. BERGEN. Gevonden voorwerpen. Een nikkelen horloge; een R. K. ooekje in zwart etui; een paar witte schoenen; een groote bruin lederen schoen. kerk- hand- hand- Het aantal in de maand December 1.1. gehouden keuringen door den Keuringsdienst voor vee en veesch in deze gemeente bedraant als volgt Gewone slachtingen: 11 runderen, 1 kalf beneden 50 Kg. geslacht gewicht, 8 schapen, 3« varkens boven en 4 varkens beneden 60 Kg. geslacht gewicht: Huisslachtigen1 rund, 1 kalf en 6 var- kens. In veer: 28021/4 Kg. ingevoerd vleesch en vet. Door pater Keet, die zelf gedurende 16 ]aren als missionaris onder de heidenen is werkzaam geweest, werd Zondagavond in 't vereenigingsgebouw een filmvoorstelling g°- feven over het Missiegebied in Midden-Afri- *a oedurende de vertooning werd door den pater een duidelijke uitleg gegeven van het- geen men op het doek te zien kreeg. Het was een mooie en leerrijke avond, waarvoor de belangsteHing zoo groot was, dat de zaal te oni de ^oekers op behoorlijke wijze te bergen. HEER-HUGOWAARD. Woensdagmiddag te half drie zal wnl^n u aLhier een buitengewone worden gehouden tei- gelegenheid der inzege- nmg van het huwelijk van onzen burge- "if MCb H' J°nker. waarvan de wet- S,fc V.°'^kklng dien dag tc 2 uur zal piaats hebben. E>e kerkdienst zal worden ffehouden door ds. Jonker, predikant te Jonre, een broeder der bruid. Afgaande °p de belangstelling bij de rtcep- iL« D 5 ons nitt ^aagd te voorspel- -»n, eat de mzeoenino door zeer velen zal WIERINGEN. Cp 1 Januari j.l. bestond de bevolking dezer gemeente uit 2043 mannen en 1880 vrouwen, totaal 3923 inwoners, tegen 1873 mannen en 1709 vrouwen, totaal 3582 in- Wontrg op 1 Januari 1927. Aan den onderwijzer aan de school te Hippolytushoef H. J ten Broek is door B. en W. verlenging van ziekteverlof verleend tot en met 17 Maart a.s. URSEM. Zaterdagavond speelde Prof. Drost uit Amsterdam in het cafe van den heer J. Mul der alhier eenige partijen biljart. Het cafe was tamelijk goed bezet en de aanwezige bii- jartliefhebbers hebben kunnen genieten van het prachtige spel van den prof. Vooral in masseeren en trekken bezat de heer Drost groote vaardigheid. Den heer G. Jonker uit Ursem was verzocht eenige partijen te spelen met een voorgift van 400 op de 500. In de eerste partij behaalde de heer Jonker 77 pun ten. De hoogste serie die de heer Drost maak- te was 221Op algemeen verzoek moest tus schen deze heeren nog een partij gespeeld worden en deze was in 8 beurten uit. De heer Jonker kreeg toen niet meer dan 37 punten. Na de traditioneele verloting van eenige prachtige biljartkeu's gaf de heer Drost een serie prachtige kunststooten te zien, welke al gemeen bewondering wekten. Als gevolg van deze nuttige en aangename avond hebben eenige personen besloten een biljartclub op te richten ten huize van den heer Mulder, die in zijn lokaal een sehitterend biljart heeft staan, aldus de prof, waarop het heerlijk is biljart te spelen en wat ongetwijfeld de lief hebbers zal aansporen daar de biljartkennis te beoefenen. in de dienst BROEK OP LANGENDIJK. Naar wij vernemen is door den gemeente- veldwachter alhier tegen een zevental pei-so- nen, werkzaam aan de telefoongeleidingen, proces-vtrbaal opgemaakt, wegens het ver- richten van werkzaamheden op Zondag, zon der vergunning van het gemeentebestuur. De 20-jarige Abr. Bakker voelde zich j.l. Zondagmiddag na het eten onpasselijk. Hij begaf zich in de buitenlucht naar den waterkarit, waar hij, op de stoep zittende, het bewustzijn verloor, met het noodlottig ge- volg, dat hij in het water viel. Zijn ouders, die even daama door het raam naar hem keken en hem niet ontdekten, liepen ijlings naar buiten en vonden hem onder het ijs ge- schoven. Na in huis gedragen te zijn, werd spoedig de dokter gehaald, die er in slaagde de levensgeesten weder op te wekken. Bak ker kon zich niet herinneren wat er met hem gebeurd was. KOEDIJK. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: G. IJfs, van Castricum. E. Blokker, van Remagen. D. Groot, van Beemsber. E. Oudt, van Nieuwe Niedorp. J. C. Kuipers, van Nieuwe Niedorp. M. van Esseveld,,van Oudorp. T. de Geus, van Alkmaar. Vertrokken: M. S. Mol, naar Hensbroek. C. de Bruijne, naar Utrecht. D. Kos- sen, naar Alkmaar. P. van Duin, naar Zuidscharwoude. P. Woutering, naar Bloe- mendaal. M. Woutering, naar Bloemen- daal. G. Kindt, naar Alkmaar. J. J. W. Blom, naar Soest. J. J. Beerse, naar Alkmaar. J. Birkhoff, naar Alkmaar. A. Commandeur, naar UtracW- L. A. C. A. Koenders, naar Bergen. PETTEN. Bevolldng op 31 December 1926: 175 mannen en 168 vrouwen, totaal 343 perso nen. Vermeerdering- door vestiging met 16 m. en 12 vr., totaal 28. Door geboorte met 1 m. en 3 vr., totaal 4. Totale vermeerdering met 17 m. en 15 vr.. totaal 32. Vermindering door vertrek met 11 m. en 14 vr., totaal 25. Door overlijden met 4 m. en 1 vr., totaal 5. Totale vermindering met 15 m. en 15 vr.. totaal 30. Verschil: 2 m., totaal 2. Bevolking op 31 December 1927: 177 m en 168 vr., totaal 345. HEILOO. Bevolking op 31 December 1926 2039 m en 2085 vr., totaal 4124. Geboren 48 m. en 62 vr., totaal 110. Gevestigd 222 m. en 249 vr., totaal 471 Vermeerdering alzco met 270 m. en 311 vr., totaal 581 personen. Overkden 24 m. en 27 vr., totaal 51 Vertrokken 164 m. en 199 vr., totaal 363. Samen 188 m. en 226 vr., totaal 414. Algeheele vermeerdering alzoo met 82 m en 85 vr., totaal 167. Op 31 December 1927 bestond de bevol king uit 2121 m. en 2170 vr., totaal 4291 personen. SCHAGEN. De bevolking bestond op 31 December 1926 uit 1826 m. en 1909 m., totaal 3735 per sonen. Zij vermeerderde dcor geboorten met 38 m. en 31 vr., totaal 69. Door vestiging met 141 m. en 143 vr., totaal 284. Algeheele vermeerdering d'us met 179 m en 174 vr., totaal 353. Zij verminderde gedurende het jaar door overlijden met 26 m. en 35 vr., totaal 61 Door vertrek met 141 m. en 160 vr., totaal Totale vermindering dus met 167 m. en 195 vr., totaal 362 personen. De bevolking vermeerderde dus met 12 en verminderde met 21, totaal 9 personen. De bevolking bestond dus op 31 December 1927 uit 1838 m. en 1888 vr., totaal 3726 personen. Er werden 27 huweiijken voltrokken en 3 geborenen als levenloos aangegeven. oEiruWD; Cornelis Hink en Adriana Heiltje Lena van der Panne. OVERLEDEN: Maartje Stenneberg, oud dertien dagen, d. v. H. Stenneberg en G. Pranger; Elisa beth de Vries, 82 jaar, weduwe van W. de Vries; levenloos kind van J. Keizer en Klaar- tje Vlug; Cornelia Bruijn, 19 jaren d. v. J. Bruijn en M. Goudsblom; Nicolaas Mole- naar, oud 6 jaren, z. v. N. Molenaar en T. de Boer. PETTEN (December). GEBOREN: Herman, z. v. Dirk van der Vlies en Elisa beth Geertruida van Geleen. WINKEL (December). GEBOREN: Pieter, z. v. Arien Molenaar en Ariaantje Strijbis; Johanna, d. v. van Wiebe de Vries en Pietje Veenstra; Maria Adraantje, d. v. Hendrik Rosmolen en van Abra van Pelt. GEHUWD: Cornelis Bestevaar, wonende te Zijpe en Jacoba Maria Brugman. OVERLEDEN: Marijtje Dekker, oud 76 jaren, weduwe van Gerrit Keizer; Jan Bos, oud 75 jaren, onge- huwd; Antje Kuiper, oud 4? jaar, echtge- noote van Pieter Nieuweboer; Klaas Tim- merman, oud 57 jaren, ongehuwd. LIMMEN (December) GEBOREN: Maria Margaretha Adriana, d. v. G. de Boer en A. Bakker; Theodorus Petrus Maria, z. v. A Stierp en G. Hes; Engelmundus Dirk,' v d. Th. de Winter en A. H. Bruyns; Cornelis OWrLedEN: m 4 M' Balh'S- J-,de 47 jaar, edhtgen. van C. Hollander; P. B. Brederode, 7 jaar; Johan nes Veldt, 56 jaar, echtgen. van D. Weel; C. Kok, 73 jaar, echtgen. van P. Vennik. HEILOO (December>. GEBOREN: Jacobus Simon, z. v. G. A. Nootebos en G. Groentjes; Sophia Louisa Francisca, d. v. A. C. Gottschalk en W. J. M. Cappers; Gerard Simon, z. v. G. S. Amoureus en M J. HentschelPetronella Geertruida d v A. Kraakman en G. de Waard; Willem z. n. C. Bruin en C. Zoon. OVERLEDEN: Maria Johanna Renaud, oud 66 jaar, echt gen. van J. M. Renaud; Ootjer Strijbis, oud 60 jaar; Gerrit Swartsenburg, 90 jaar- Elisabeth Melker, 65 jaar; Joseph de Haan' 50 jaar, echtg. v. Catharina Beemster; Jteanette Flens, 78 jaar, wed, v. fan Schenk GETROUWD. Jan Oly en Johanna Willemina Bosboer. OUDKARSPEL (December) GEBOREN: Cornelis, z. v. C. v. Galen en C. J. v. d Vliet; Diyera, d. v. J. Kos en C. Hink; Nel- vf' ft' Y' 611 ~Y- Bood; Augustina, d. v. VV 2?1ifvaar A- Spaansen; Jacobus, t. v. N. Waij en C. Kos. LITHAUEN. LITAUEN EN ROLEN. Een onder hour! met Woldenmras. Te Kowno is thans ook een vertegenwoor- diger van het Poolsch Telegraaf-Agent- schap aangekomien. In een onderhoud, dat hij met Woldemaras heeft gehad over de Poolsche voorstelten, opperde deze de kwestie van het eischen eener financieele schadeloosstelling naar aanleiding van de inneming van Wilna door generaal Zeligowski. Indien Polen de kwes tie van Wilna echter niet zou wenschen te be- spreken, aldus Woldemaras, zou men bespre- kingen kunnen aankoopen nopens „de tech- nische coexistentie der beide staten." Wat het herstel der hi ielsbetrekkingen betreft, ziet hij er geen bezwaar in, dat Li- tauen uit Polen petroleum en steenkolen krijgt, uit Lodz textielgoederen, doch hij acht de toelating van goederen uit het gebied van Wilna op de Litausche markt niet mogelijk. Het postverkeer acht hij mogelijk, mits met uitsluiting van het gebied van Wilna. Er zouden tusschen Litauen en Polen uitgebrei- de economische betrekkingne tot stand kun nen worden gebracht, mils Wilna zou wor den buitengesloten van de voordeelen, ver bonden aan eventueele overeenkomsten. Op de vraag van den vertegenwoordiger van het P. T. A., of Woldemaras een herstel der diplomatieke betrekkingen met Polen verwachtte, antwoordde hij, dat Litauen slechts te Wilna een Poolsch gezant zou ontvangen. KANTOOR- en ZAKAGENDA's in ruime sorteering voorhanden. OOSTENRIJK. HET IJSVRIJ MAKEN VAN DEN DONAU. Men is bij Pressburg nog altijd doende om den ijsdam in den Donau op te ruimen, ten einde het gevaar voor overstroomingen, dat vooroal het eiland Schutt bedreigt, te keeren. Aanvankelijk had men de artillerie te hulp ge- roepen om't ijs stuk te sdhieten .Erbleek ech ter een geweldig roffelvuur noodig te zijn om het zoover te brengen en dat zou te duur uit gekomen zijn, zooclat men maar weer zijn toevlucht genomen heeft tot het oude beproef de middel om het ijs met ekrasiet in de lucht te laten vliegen. Zaterdag had de genie zoo reeds een kanaal van 300 M. en 2U M. diep door het ijs geboord. Men moest toen echter nog een afstand van 600 M. afleggen om het open water te bereiken en had bovendien te kampen met het euvel, dat het pas geboorde kanaal telkens weer dicht kruide. Het was voor de genisten een moeilijk en gevaarlijk werk, daar zij tot aan hun middel in het ijs- koude water moesten staan om de gaten te boren, waarin de ontplofbare stof neergelegd moest worden, terwijl het ijs voortdurend tegen hen opschoofNiettemin hoopt men er toch in te slagen spoedig een geul te krijgen. waardoor het opgestuwde wafer een uitweg vinden kan. Het kan echter nog weken duren eerdat de geheele ijsdam opgeruimd is en het scheepvaartverkeer hier weer een doortocht vinden zal. Ook van Roemeenschen kant is men bezig den Donau van het ijs te bevrijden. Met name bij Giurgiu (Giurgevo), heel in den beneden- loop van den stroom dus, bevindt zich ook een groote ijsdam, dien de genie met dyna- miet tracht op te ruimen. DE JULI-ONLUSTEN TE WEENEN. De jury-rechtbank heeft gister Koplenik, den secretaris van de communistische partij in Oostenrijk vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot het leiden tot op erand en het houden van ophitsende redevoe- ringen bij de begrafenis van de slachtoffer/ der Juli-onlusten. IRAK. HET KABINET AFGETREDEN. De eerste-minister van Irak heeft aan den konin-g het ontslag van het kabinet aange boden. De koning heeft opdracht gegeven tot vorming van een nieuw kabinef. Jafar pasja gaf geen verklaring van zijn ontslag, maar men meent, dat hij moeilijk- heden ontmoet heeft om goede plaatsvervan- gers te vinden voor de afgetreden minister? van financien en van buitenlandsche zaken, die aftraden na het- bekend worden van het verdrag met Engeland. DE STRAFEXPEDITIE. Nieuwe invalien der Wahableten. Uit Bagdad wordt aan de Morning Post" gemeld, dat Wahabieten wederom vier inval- len op het grondgebied van Irak hebben ge- daan. Men is thans doende met de toebereid- selen voor de strafexpeditie door Iraksche troepen in samenwerking met een Britsche luchtmacht en andere Britsche eenheden. Alle stammen tot op vier marschdagen van de grens zullen worden gebombardeerd. De cor respondent voegt hier nog aan toe, dat d« jongste, niet-uitgelokte aanvallen oorolog on- vermijdelijk maken, doch de mogelijkheia van een oorlog is verontrustend, daar een offen- sief voor de stammen in den woestijn aanlei ding zouden kunnen zijn, zich tegen Irak te vereenigen en Ibn Saoed, de koning der Wa- habiete, gedwongen zou kunnen worden, de partij der stammen op te nemen om zijn eigen positie te handhaven. ROEMENIe, DE CARLISTISCHE ACTIE. Toch wel een complot te Kon stantinopel? Door het onderzoek der Turksche politic te Konstantinopel is er thans geen twijfel meer mogelijk omtrent het bestaan van een Roemeensche organisatie, die ten doel heeft prins Carol van Roemenie op den troon te verheffen. Een zeeofficier van de Roemensche stooai- vaartlij-n was tusschenpersoon tusschen de organisatie te Konstantinopel en die te Constanza. De Roemeensche gezant te Kon stantinopel heeft aan de „Akscham" meege- deeld, dat de Roemeensche ambassade reeds gedurende vier weken omtrent het bestaan van de Carlistische organisatie was inge- licht. De gezant zeide echter, dat men in Roe menie voor het streven dezer organisatie geen vrees koesterde en dat prins Carol niet door een staatsgreepje op den troon wenscht te worden gebracht. AMERIKA. EEN JEUGDIGE MOORDENAAR. Ge'electrocuteeri Een jongen van zeventien jaar was te Co lumbus, in den staat Ohio, 's avonds een wo ning binnengegaan om een getrouwde vrouw het hof te maken. Zij wilde daar niet van hoo ren. De jongen, die een base-ball-knuppel bij zich had sloeg de vrouw de hersens in en doodde ook haar kind van vijf jaar. Ter tereChtzitting zeide hij, tot zijn vreemd optreden te zijn gekomen, door radio-muziek, die hem had opgewonden. De knaap werd ter dood veroordeeld en is Vrijdag 1.1. terechtgc- steld. Hij is de jongste moordenaar, ooit in der siaat Ohio terechtgesteld. AAN'SLAG OP PRESIDENT DIAZ. De „American United Press" meldt uil Managua dat op 1 Januari dertig gewapende mannen een poging hebben gedaan, een aan- slag te plegen op president Diaz van Nicara- gue. Op ongeveer 10 mijl afstand van de hoofdstad hielden zij de auto van den presi dent aan, doch de chauffeur gaf vol gas en reed met groote snelheid door, waarbij hij drie der samenzweerders, die zich voor de auto wierpen, overreed. GRIEKENLAND. EEN REDE VAN MIOHALOKOPOELOS. De Bcdkankwesties. De Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken Michalokopoelos besprak bij een be. zoak aan Saloniki uitvoerig de betrekkingeii tusschen Griekenland en Zuid-Slavie en ver- klaarde o.a. overgaande tot de Balkan-kwes- tie dat als de stelling „De Balkan voor de Balkanvolken" het uitschakelen van den in- vloed van alle mogendheden op het Balkan- schiereiland zou beteekenen, niemand daar- tegen zou zijn. Indien deze stelling echter de voogdij van een Balkaustaat over de andere zou beteekenen, zou Griekenland dit niet kun nen aanvaarden. Wat een Balkanpact betreft zou Grieken land er verheugd over zijn als het mogelijk ware een den vrede waarborgend ontwerp voor een dergelijk verdrag uit te werken. Ook het woord „Balkan-Locarno" bezit aantrek. kingskracht, maar de verwezenlijking van een dergelijk plan stuit op fundamenteele en prac- tische moeilijkheden, want het zou niet ge makkelijk zijn waarborgen voor dit pact te vinden. „Moeder, ik bou van Esm6e en ik wil met haar trouwen*. „Maar 1 i e v e jongen, je bent veel te jong om aan zoo lets te denken". „Ach, D werkt me ook altijd tegen. Verleden week wou U me ook al geen motorfiets geven", (London Opinion) 1 1 tit 1 11

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7