Oinneniand m Rechfszaken Stacisff«ieMW3 IN DRIFT GEHANDELD. Op 5 September zag de schoenmaker H. v. B. te Rotterdam, dat zijn bij hem inwonende neef P. C. v. W. zijn vrouw een kus gaf. Hij wond zich daar zoo over op, dat hij alle be- zinning verloor en met het schoenmakers-mes, dat hij toevallig in de hand had, op hen in- vloog. Beiden kregen vele wonden, die echter niet van ernstigen aard waren. De man beke-nde en vertelde tevens, dat hij weer goed is met zijn vrouw en zich ook weer met zijn neef verzoend heeft. Nadat de beide slachtoffers gehoord waren, eischte het O. M. wegens zware mishandeling zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie iaar proeftijd. Uitspraak 24 dezer. POGINO TOT MOORD EN ZELF- MOORD Gisteravond laat heeft in een woning aan fen Houtkoopersburgwal te Amsterdam de 30-jarige koopman Jozef Daglooner getracht bij een twist zijn 17-jarige echtgenoote met een mes te doorsteken. Zij werd slechts licht gewond Toen hij haar zag vallen heeft hij tichzelf met het mes van het leven beroofd, DE HUISJES IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. De goede gaven voor de vergetenen in het land van Maas en Waal blijven toes-troo- men. Thans heeft de Tel. van twee Twentsche fabrikanten toezegging gekregen, dat zij de kosten voor een huisje op zich zullen nemen. Voorts heeft de heer N. N. aan dat blad be richt, dat hij eveneens een huisje voor zijn rekening neemt. Dat zijn reeds het zeven- tiende en achttiende huisje. Ongetwijfeld zal het comite-Ketelaar met erkentelijkheid deze sc hen kin gen aanvaarden. EDAM EN DE GASCORRUPTIE. Een viertal raadsleden heeft den burge- meester schriftelijk medegedeeld, dat zij zich niet kunnen vereenigen met diens opvatting om den heer Van der Stel niet in een comite- vergadering van den raad te hooren, alvo- rens de justitie ter zake uitspraak heeft ge- daan. Zij zijn van oordeel, dat, al steunt ook de meerderheid van den raad deze meening, In ieder geval een, eenmaal genomen besluit dient te worden uitgevoerd. Zoo voor 17 de zer aan een en ander geen gevolg gegeven is, zullen zij zich tot Ged. St,"ten wenden. OM BUN' LAND TE VRIJWAREN. De gemeentepolitie te Borculo' betrapte gis- termorgen op heeterdaad onder Haarlo drie landbouwers die bezig waren, de kade van een waterloop door te graven, waardoor het water reeds over het land stroomde. De be- doeling was, hun eigen landerijen voor over- strooming te vrijwaren. De drie daders zijn gearresteerd en worden voor de justitie ge- leid. OE AMSTERDAMSCHE HOTELS EN DE OLYMPIADE. Gistermiddag is ten stadhuize te Amster dam onder voorzitterschap van den burge- meester een espreking gehouden over de op- lossing van het huisvestingsvraagstuk tij- dens de Olympische Spelen. Deze bijeenkomst, welke behalve door wet- houder Abrahams, betuursleden van het N. O. C. en den heer Dellen, directeur van het Huisvestingsbureau, door een aantal hotel- en pensionhouders werd bijgewoond, was eigenlijk een vervolg op de onlangs onder voorzitterschap van Prins Bendrik te 's-Gra- venhage gehouden conferentie. Bijna alle aanwezigen zegden zooveel mo gelijk medewerking tee. Voor de hotelhouders staat de zaak zoo, dat zij dezen zomer reeds geheel „vol zitten". De tot nu toe gevraagoe prijzen zijn, naar wij vememen, op een zeer enkele uitzondering na, inderdaad matig te noemen. Waar de nog beschikbare hotelruim- te grootendeels wel voor officials zal gere- serveerd moeten blijven, zullen de bezoekers der spelen uiteraard in hoofdzaak bij parti- culieren of in groote gebouwen tijdelijk moe ten worden ondergebracht. AUTO OVER DEN KOP. Tengevolge van het springen van een voor- band is gisterochtend de autobus van den ei- genaar N. Huiting te Valthe (Dr.) .en be- stuurd door den heer van Veen, in den Ex- looerkyl over den kop gestagen. In de bus be vend: n zich geen reizigers. De chauffeur geraakte er onder, doch kon door toesnellend publiek uit zijn benarde positie bevrijd wor den. Gelukkig had hij zich niet ernstig be- '.eerd. De autobus is totaal vernield. DE AANVARING OP HET NOORDZEEKANAAL. Het vrachtschip „Erato" der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Mij, van welk schip Zaterdagavond j.l. in het NoordzeMca- naal de boteg is ingedrukt bij de botsing met het vrachtstoomschip „Drechtstroom" der Hollandsche Stoomboot-Mij., is gistermiddag naar het dok der firma Verschure Co. te Rotterdam gesleept, waar de schade zal worden hersteld. DE ONTSLAGEN KANSELIER. De burgerlijke Kamer der Haagsche recht- bank heeft vonnis gewezen in de zaak tus- schen W. H. Wenniger, thans te 's-Graven- hage, en den Staat der Nederlanden. De heer Wenniger had in de dagvaarding gesteld, dat hij was belast met de waarne- ming van de betrekking van kanselier bij het Nederlandsche gezantschap te Tokio. Op 20 Maart 1920 is vanwege den minister van Buitenlandsche Zaken een schrijven uit- gegaan, waarbij de heer Wenniger met in- gang van 1 Januari 1926 niet-eervol werd ontslagen. Men herinnert zich dat de heer Wenniger zich ook met adressen tot de Tweede Kamer heeft gewend. Wegens te weinig betaald salaris en ver- blijfsvergoeding en wegens door de handelin- gen van den gezant geleden schade vorderde Wenniger thans o.m. van den Staat betaling van 24.999.48 en 567.60 Yen. De rechtbank overwoog o.m. dat het volko- men begrij-pelijk is, na de reeks van ernstige misdrijven, dat de gezant het prestige van het gezantschap had hoog te houden. Daar- om achtte de rechtbank de schadeposten van alien gronct onto loot en wees den heer wen niger alleen toe zijn vordering tot het afleg- gen van rekening en verantwoording. GASCORRUPTIE. De gemeenteraad van Winsc'hoten besloot gisteravond, met veertien stemmen tegen een, de stemming over het voorstel-Van der Werff tot ontslag van den gasdirecteur aan te hou den tot een volgende vergadering. Verwacht wordt, dat de directeur in dien tusschentijd ontslag zal vragen. DOOR DE STOOMTRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond werd aan de Cathrijnelaan te.Lisse, waar de stoomtram LeidenHaar lem vlak langs de huizen rijdt, het 8-jarig zoontje van een der bewoners, zekere W., overreden. Het knaapje liep de deur uit juist op het oogenblik, dat de tram passeerde. De jongen bekwam eenige hoofdwonden, terwiji hem een voet werd aigereden. Na verbonden te zijn werd hij overge- bracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zijn toestand is hoogst ernstig. CONFLICT OPGELOST. In de gister gehouden conferentie van de firma Dikkere Co. te Hengelo met de be- sturen der organisaties is men tot het vol- gend resultaat gekomen: 1. De tarieven voor ijzerwerk door machi- nevormers worden met 15 pet. verhogd, met terugwerkende kracht vanaf de invoering van het nieuwe tarief. 2. Voor den tijd van drie maanden wordt 25 pet. accoordgeld of stukgeld gegaran- deerd. 3. Binnen een maand worden de uurloo- nen der vomers onder de oogen gezien, in verband met het resultaat der productie. Het personeel ging hiermede accoord. GEEN PLAATS MEER. De „Residentiebode" vestigt de aandacht op de mededeeling in een rapport van de Ver- zekeringskamer over de Nederlandsche Spaarverzekering voor Roomsch-Katholie- ken" en haar directeur het Eerste Kamerlid Haazevoet. Het blad wijst er op, dat dezen directeur in het rapport der Verzekeringskamer veel ten laste wordt gelegd. Vervalsching, mededeeling in strijd met de waarheid, fraude is hier sobering en inslag bij de kwalificatie van het beleid van dezen directeur. En daarvan zijn duizenden eenvoudige katholieke menschen, misleid door het pre dicant „katholiek", het slachtoffer geworden. Maar niet alleen.deze eenvoudige spaar- ders, ook de Verzekeringskamer heeft deze directeur trachten te misleiden, zooals hij ook zijn commissarissen met valsche balan- sen en rapporten en onware mededeelingen jaren heeft misleid, waardoor ook deze men schen in opspraak zijn gekomen Met voldoening mag worden geconclu- deerd, dat pogingen in het werk zijn gesteld om voor de slachtoffers de zaak nog te red den. Laten wij hopen, dat het juist is, dat zij daarin practisch reeds zijn geslaagd. Maar al zou dit het geval zijn, dan is daar- mede nog niet ongedaan gemaakt het feit, dat hier weer op de meest schandelijke wijze met het predicant „Katho!iek" is gesold, om geen erger v/oord te gebruiken. En is het dubbel beschamend, dat een di recteur, over wiens handelingen een vonnis wordt geveld, zooals hier door de Verzeke ringskamer geschiedt, rustig zitten blijft a!s vertegenwoordiger van de Katholieken in de Eerste Kamer. Het Hbld. teekent hierbij aan: Dat laatste gaat ook anderen dan roomsch- katholieken aan. Wij hopen weldra te ver- nemen, dat de R. K. Staatspartij er in is ge slaagd dezen senator te beduiden, dat hij on der deze omstandigheden zoo spoedig moge- lijk zijn plaats in de Voliksvertegenwoordi- ging moet ontruimen. De goede parlementaire zede gedoogt zijn aanblijven niet. UIT DE S. D. A. P De Limburgsche kwestie. „Het Volk", dat abusievelijk had bericht dat inzake het geschil in Limburg eene over- eenkomst aanstaande was, meldt nu het volgende Het besluit van het partijgewest Limburg heeft integendeel overeenkomst ten zeerste bemoeilijkt, ja als het niet ingetrokken en vervangen wordt, onmogelijk gemaakt. Allereerste voorwaarae voor overeenkomst van het Partijgewest met het Partijbestuur was, dat de conclusies van het rapport der „Commissie van vier" uit S.D.A.P. en N.V.V. onvoorwaardelijk aanvaard zouden worden door het Partijgewest. Dit is niet gebeurd Integendeel zijn die door het Partijgewest verworpen. Of die verwerping „op formeele gronden" is geschied, gelijk de aangenomen rcsolutie meldt, dcet niet ter zake. In plaats van verworpen hadden zij aangenomen moe ten zijn, als de eenige mogelijkheid om over eenkomst te verkrijgen. De aanvaarding en naleving der conclusies wordt door het Partijbestuur aan de Limburgsche afdeelin- gen als een onontkoombare verplichting op- gelegd. In de resolutie wordt melding gemaakt van een oriel van net Fartlfbestuur van 2 T zijn, die hulp niet tacultatief, maar imperatiei Januari. Deze „brief" is het verslag van een onderhoud van den Partijvoorzitter met v. d. Ploeg en nog een lid van het gewestelijk be- stuur. Aan den inhoud van dat verslag vol- doet noeh de verwerping der conclusies, noch een „vrijheid laten" aan v. d. Ploeg om als gewestelijk bestuurder af te treden, noch een voorwaarde omtrent een eerst door v. d. Bilt te verrichten daad. Het Partijgewest Limburg dus, in plaats van naar „overeenkomst" te streven door de conclusies te aanvaarden. dreef de zaak op de spits, zoodat verdere maatregelen van het Partijbestuur niet zullen kunnen uitblijven Vergadering van het partijbestuur. Aangezien het partijbestuur van de S. D. A. P. toen het aan het congres de benoeming van een voorzitter voorstelde, die zich geheel zou kunnen wijden aan de belangen der par- tij, daarbij ook het oog had op ae vertegen- woordiging in de instituten, die van Partij en N. V. V. te zamen uitgaan, had de heer A. B. Kleerekooper diens plaats in het dagelijksch bestuur van het Instituut voor Arbeidsontwik- keling en die in het bestuur van de V. A. R. A. ter beschikking gesteld van den heer Oude- geest. Het partijbestuur heeft zich daar in zijn Zaterdag gehouden vergadering mee ver- eenigd, meldt „Het Volk"; de heer Oudegeest zal dus voortaan in het Instituut voor Ar- beidsontwikkeliing en in de V. A. R. A. de S. D. A. P. vertegenwoordigen. Tevens besloot het partijbestuur den heer Oudegeest te benoemen in de commissie van beheer voor „Het Volk" en Ontwikkeling, hem toe te voegen aan de commissie, welke het onderhoud met het gewest Noord-Brabant zal voeren en tevens aan de commissie van ben in de plaats van den heer Henri Polak. Den voorzitter werd opdracht gegeven, zich met de geeigende personen en instanties in verbinding te stellen, teneinde maatregelen te beramen om de pogingen tegen te werken, die van katholieke zijde worden gedaan, om de niet-katholieke radio-luisteraars te scha- den, meldt het bird. Tevens werd den voor zitter opdracht gegeven te onderzoeken in hoeverre het wenschelijk zou kunnen zijn een krachtiger acbe te voeren in verband met plannen tot opheffing van de marinewerf te Willemsoord. In zake de afwijkende meeningen, welke tusschen de afdeeling Apeldoorn en Beekber- gen bestaan ten aanzien van een wethouders- b-enoeming, werd besloten, dat het partijbe stuur zou vasthouden aan de resoluties, welke daaromtrent vroeger zijn gesteld, zoodat de maatregelen, genomen door de afdeeling Apeldoorn, als juist werden aangemerkt. Ten aanzien van de vergadering, welke den 14den Februari gehouden zal worden met het N. V. V., werden de standpunten vastgesteld in zake de propaganda in het najaar en de maatregelen welke genomen kunnen worden, teneinde de werbloosheid»»erzekering beter te doen optreden in zake werkverruiming. EEN SERENADE VOOR KAPITEIN SMOOLENAARS. Honderden hebben gisteravond het regen- weer getrotseerd om getuige te zijn van de serenade, die de Rotterdamsche Brandweer kapt. Smoolenaars heeft gebracht. Voor het restaurant Tivoli stond, het zwart van de menschen; tot op de trappen van het raad- huis verdrongen zir e belangstellenden. In de bovenzaal s i restaurant Tivoli heb ben een aantal afgevaardigden van den Bond van vrijwillige brandweerlieden den kapitein gehuldigd. De heer Kurpershoek heeft hem toegesproken. Buiten speelde de muziek, toen de kapitein in het.open raam verscheen, het ..Wien Neerlands Bloed" en het „Wilhelmus". De menigte juichte, luid weerklonken de hoera's, fanfares schalden na. Verscheidene malen is de kapitein voor het raam versche- nen en telkens laaide het enthousiasme op. Na deze ovatie is in de beneden-zaal van bet restaurant een feestmaal gegeven door de Gezagvoerdersclub uit de Vereeniging voor de Zeevaart, waar menige toast is uitge- bracht op den kapitein en zijn dappere be- manning. Uit ony.e ^faafsmaclBine. Ontwerp-Ziektefondswet. (II) In onze vorige bijdrage moesten we enkele niet onbelangrijke puntcn van dit ontwerp- Ziektefondswet laten rusten, althans wat hun beteekenis betreft. We hebben nu gelegenheid daarop terug te komen. Gelijk we het vorig maal reeds opmerkten is de vrije artsenkeuze in het ontwerp vastgelegd als regel, waarover straks meer. Daartegenover heeft het bestuur het rec'ht gekregen on grond van bijzondere omstandigheden huisartsen, apothekers, spe- cialiteiten en tandartsen de verbintenis met het fonds te ontzeggen. Naast geneeskundi- gen worden thans ook vroedvrouwen ge- noemd. Volgens het algemeen gevoelen zijn de Nederlandsche vroedvrouwen geheel be- kwaam voor haar taak en moeten ze bij voor- keur worden aangewezen, volgens het oordee1 van den minister, om bevallingen te leiden. Zij mogen derhalve in een goed ziekenfonds niet ontbreken. Ook het verstrekken van tand- heelkundige hulp is zeer gewenscht, zoo niet noodzakelijk. De vraag of zij verstrekt zai worden vanwege een fonds hangt geheel af v... den financieelen toestand van het fonds zelf, bovendien moet het fonds zelf bepalen of het die hulp aan haar bemoeienis wil verbin- den. We gelooven, dat het goed1 geweest zou in de wet op te nemen De vrije artsenkeuze is, we merkten dat reeds op, als regel wenschelijk geoordeeld. Dat die vrijheid in veel gevallen, doordat een te gering aantal geneeskundigen is aangeslo- ten, vrijwel een fictie is, doet natuurlijk aan het beginsel niet af of toe. Evenmin kan deze regel zoo min als welke andere dan ook, voor alle plaatsen en omstandigheden met abso- luutheid gelden. Daarvoor is de praktijk van het leven te veelyormig. Met dat verschijnsel dient de wetgever rekening- te houden. Opdat der vrije artsenkeuze geen beletsel in den weg kan gelegd worden bepaald dan ook dit wets- ontwerp, dat tenminste eenmaal per jaar den verzekerden gelegenheid gegeven moet wor den om op een eenmaal gedane keuze terug te komen. Daardoor wordt ondervangen het bezwaar, dat een verzekerde om de minste of geringste oorzaak aanstonds maar van dokter zou kunnen veranderen. Het geval is natuurlijk mogelijk, dat geen geneeskundige of vroedvrouw binnen het ver- zekeringsgebied van het ziekenfonds zich op de aangeboden voorwaarden beschikbaar stelt voor de leden, dat kan ook mogelijk wezen, doordat tusschen het bestuur en de verbonden geneeskundigen een conflict uitbreekt. Daar door zouden dan de verzekerden verstoken blijven van geneeskundige hulp. Daarin voorziet de bepaling van het wetsontwerp, dat in dit geval het bestuur door of vanwege de Kroon kan worden gemachtgd om in plaats van de hulp aan de verzekerden een uitkee- ring in geld te doen tot een eveneens door de Kroon te bepalen bedrag. Hetzelfde geldt ten aanzien van de levering van verband- en ge- neesmiddelen door de apothekesr. Het toezicht op de geneeskundigen enz. wordt uitgeoefend door de Gezondheidsconi- 'missies en het Staatstoezicht, waarvoor nog nadare regelen zullen worden vastgesteld. Wat de mkomsten van het fonds betreft is bepaald, dat deze uitsluitend mogen worden aangewend ten behoeve van de geneeskundi ge verzorging van de leden en de overige fends-werkzaamheden in het belang van de volksgezcndheid. Dit laatste mag geen rek- baar begrip wezen, aangezien in de statuten nadrukkelijk moet worden vastgelegd, welke werkzaamheden het fonds zich in dezen ten doel stelt. Verder mogen de gelden worden- aangewend tot het beheer van het fonds en tot stortingen in het reservefonds, terwiji ver der nog wordt vastgelegd en dit zal wel slaan op de bezoldigde functies in het be stuur enz. dat de aan het fonds bev.ezen diensten betaald moeten worden volgens een redeiijke vergoeding. Oak de boekhouding is aan bepaalde regelen onderworpen. Deze moet dusdanig werden ingericht, dat ten al ien tijde de geldelijke toestand van het fonds gettxakkelijk is na te gaan. Een afzonderlijke Poekhouding en een afzonderlijke kas voor het fonds wordt geboden. Als een reserve- fends gevormd wordt moet dit uitsluitend geschieden ter bestrijding van uitgaven, waarvan de bestrijding tijdelijk door de in- komsten niet mogelijk is. Ook opstapeiing van reserves is verboden, daar de reserve niet grooter wezen mag dan de helft van het be drag, dat in de laatste drie kalenderjaren jaarlijks gemiddeld uitgegeven werd voor de geneeskundige verzorging van de leden en het voeren vah het beiiecr. Dat beheer staat verder onder de controle, ook van't rijk, daar van het geldelijk beheer jaarlijks rekening en verantwoording gedaan moet worden aan een algemeene vergadering van het fonds niet alleen, maar ook aan de Kroon of aan en deor de Kroon daarvoor aan te wijzen orgaan, terwiji de Kroon eveneens voorschril- ten geven kan betreffende de inrichting der rekening en der te houden registers en be treffende de belegging van de reserves, waardoor natuurlijk speculatieve belegging onmogelijk geimaakt zal worden. Onder de inkemsten van een fonds kan cok behoorcn een subsidie vanwege het rijk. Die subsidie zal wel wezen om daar te subsidieeren, waar de algemeene welstandsgrens zeer laag is en de leden dus uit eigen middelen niet genoeg kunnen opbrengen voor de instandhouding van het fonds. Deze .maatregel is zeer zeker uitstekend in zijn opzet, cmdat juist in deze kringen een goede geneeskundige verzorging eiseh is en er ook streken zijn, waar zulk een fonds, met behulp van rijkssubsidie, zeer in het belang der volksgezondheid werkzaam zal kunnen wezen. Het toezicht op de fond- sen zal nog nader geregeld worden. Inmid- dels is reeds bepaald, dat aan de ambtena- ren, die daarmede belast zullen worden, alle gewenschte' inlichtingen moeten worden ver- schaft. Als overgangsmaatregel is voorge- steld, dat een goed ziekenfonds, dat reeds be- staat bij het in werlcing treden der wet, maar niet voldoet aan de eischen in dit wetsont werp geprojecteerd, toch telkens voor den tijd van vijf jaar als gelijkberechtigd met de andere ziekenfondsen kan toegelaten worden. De vrouw: „Adolphus, daar komt de man aan met wien ik geengageerd ben geweest voor ik met jouw trouwde. Kijk alsjeblieft niet zoo ongelukkig". (London Opinion). per week voor de afdeeling Alkmaar DlijTf werken, zal volgens bet blad niet als raads lid behoeven te bedanken. HET SMAADSCHRIFT-PRO'CES TEGEN HET N. BOLL. DAGBLAD. Het N. Holl. Dagblad neemt in zijn num- mer van gisteravond ons bericht van 9 Jar nuari over waarin wij meldden wat de heer Smits ons inzake zijn proces tegen bedoeld blad had medegedeeld. Het blad meldt vervolgens: „Naar aanleiding daarvan schrijft ons Mr. H. A. J. M. Kusters, die ook den heer Speet in deze zaak verdedigen zal, het na volgende: „Ik stel er prijs op te verklaren, dat nod den heer Speet, noch mij iets bekend is van een kans, dat de klacht zou worden inge trokken. Dit zou buitendien weinig succes opleveren, daar de Off icier van Justitie niettemin de zaak zou kunnen doorzetten en dit, na al het gebeurde, m. i. zeker ook wel doen zou. Ten overvloede kan hier nog bijgevoegd worden dat hoewel ik den heer Speet, die voor een paar weken naar het buitenland is vertrokken, hierover niet meer heb kunnen raadplegen er niet aan gedacht wordt, een hoofdartikel, als in het courantenbericht bedceld, in het „Noord-Hollandsch Dag blad" op te nemen. Integendeel hopen wij, dat de Rechtbank ons zal toestaan het be- wijs van de waarheid van de in het artikel vermelde feiten te mogen leveren. Op de strafzaak zelve zal ik hier niet ver der i'ngaan, ook niet op de vraag, van wie(n) de klacht eigenlijk 'is uitgegaan: van de Volkspartij of van den heer Smits. Ik kan slechts hier verklaren, dat van een verzoek van den redacteur of zijn verdediger om de klacht in te trekken, geen sprake is en dat, wanneer pogingen hiertoe mochten zijn aan gewend, dit geheel buiten ons om is gedaan: ik ben er echter van overtuigd, dat deze po gingen dan slechts aangewend zijn niet om den redacteur uit de handen van de Justitie te houden, doch om den heer Smits te vrij waren voor een terechtzitting, waarbij nood- zakelijkerwijze wel eens dingen gezegd zul len moeten worden, die voor hemzelf minder prettig zouden zijn." VOOR DE SLACHTOFFERS VAN MAAS EN WAAL. Mej. N, N, zendt ons 2 voor de slachL offers van Maas en Waal. Wij zullen deze bijdrage van de mildf geefster zoo spoedig mogelijk aan het comite Ketelaar overdragen. COMITe VOOR'TOONEEL- UITVOERINGEH TE ALKMAAR. Het comite voor Tooneeluitvoeringen ver- zo-ekt ons de aandacht te vestigen op de aan- kondiging betreffende d-e_ derde uitvoering van bovengenoeind comite, te geven door het „Vereenigd Tooneel". Directie Verkade en Verbeek, waarvoor gekozen is het cos- tuumstuk van Alex Dumas fils: „Een Huwe- lijk onder Lodewijk XV". De sierlijke cos- tum-es van dien tijd zijn vervaardigd in de ateliers van het „Vereenigd Tooneel". De muziek staat onder leiding van den heer S. Praeger. BEeEDIGING VAN OFFICIEREN. De bij het 21e Regiment Infanterie nieuw- benoemde R-eserve-luitenants N. Bruin en W. Appel, uit de gemeente Alkmaar, zullen voor 15 Februari a.s. worden beeedigd en in func tie gesteld. TREKHONDENHOUDERS. In het cafe van den heer. J. Boersen, Voor- meer alhier, is opgericht een vereeniging van Trekhondenhouders, afd. Alkmaar. Voor elke belanghebbende ligt in boven- genoemd cafe een lijst ter inteekening. Men zie de advertentie in dit.jnrmmer GESLAAGD. Voor het te Amsterdam op 13 en 14 De cember j.l. door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden gehouden examen in Boekhouden zijn voor het Mercurius-diploma geslaagd de heeren T. Mijlhoff en H. J. Roozendaal. VOOR DE WOONWAGENPAARDEN. Wij ontvingen van mej. G. een bedrag van f 2.50 voor direct gebruik ten behoeve van de woonwagenpaarden. Onzen hartelijken dank daarvoor. BADHUIS „HET WITTE KRUIS". Op verzoek verwijzen wij naar een adver tentie in dit nummer, waarin de secr.-penn. med-edeelt, dat de werkzaamheden in het Badhuis aan het Kweerenpad zijn afgeloo- pen en vanaf Donderdag alle gelegenheden weer beschikbaar zijn. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorijtui- gen en andere voertuigen te 435 uur licht op. EEN BENOEMING. De heer G. van Slingerland, secretaris en bezoldigd ambtenaar van de afd. Alkmaar van d-en Ned. R. K. Volksbond, is naar het N. Holl. Dgbl. meldt, met ingang van 30 Januari a.s. beno-emd tot gesalarieerd be stuurder van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam. De heer Van Slingerland, die hier ter stede zijn domicilie gevestigd houdt, en een dag ARRO'N D iS'SEMENlS-RECHIB ANK. MEERVOUDIGE SI RAEKAMER. Zitting van Dinsdag 10 januari. NIEUWE ZAKEN. RIJ WIELDIEFS1 AL. De zitting ving aan met de voortzettinjj der behandeiing contra Hennanus van't H., een geboren Alkmaaraer en van beroep huis- schiider, doch gewoonlijk zwervend; Verd., thans gedetineerd, heeft zich, onlangs in zijn gebcorteplaats vertoevena, schuldig gemaakt aan dietstal van eenige rijwielen, die hij tt Bergen verkocht bij zekeren Henneman vooi f 7.d0 per stuk. Op grond van e.n veranderde samenstel- ling in het college aer Stratkamer, werd df zaak opnieuw behandeld, welke meuwe be handeiing uiteraard geen nieuws opleverde. Geeischt wera thans 6 maanden gevange nissti'af, met aftrek van voorarrest. Het rap port luidde ongunstig en gaf geenerlei ad vies. Mr. de Haes referetrde zich hiermede. NOGMAALS RIJWIELDIEFSTAL. Daarna werd verder behandeld een rijwiel- diefstalzaak contra den gedetinecrden 32- jarigen arbeider P. de H., die te Castricum een rijwiel had weggenomen. De officier vorderde bij de eerste behande ling op Vrijdag 25 November 1927 6 maan den gevangenisstraf. Thans luidde de eiseh: aftrek van preven- tieve hechtenis, aangezien verdachte niet in aanmerkmg kon komen voor een voorwaarde lijke straf. Mr. de Haes refereerde zich aan het oor deel der rechtbank. MISHANDELING. Den 37-jarigen koopman en verdachte Pe- .trus V. was ten las-te gelegd, dat hij te Boogkarspel in den nacht van 15 op 16 Au- gsutus 1927 mej. Grietje Schilder heeft mis^ handeld door haar in het gelaat te slaan. Het feit is gepleegd op den Tolweg. Mej. Schilder kwam van de kermis in gezelschap van eenige vriendinnen, waaronder ook mej. Gerda Putski, die thans als getuige were' gehoord. De mishandel-de mej. Schilder was niet verschenen. Eenige wielrijders, waaronder verd., na- derden, waarvan verdachte V. slip-he en viel met zijn rijwiel. Een der meisjes, Grietje Mo- lenaar, gaf verd. baldadig een duw en liep weg, waarop verdachte, d-riftig geworden en meenende dat Grietje Schilder hem dP lapte, haar een slag in het gelaat gaf, waardoor

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2