Een net Meisje- fiinK net Meisje net Meisje NETTE JONGEN" Hulp bij huiswerk I lamps Rait 1 Mnishoudster e@n flink meisje, IB ID1IUIS „Het Witte Kruis". iTfiiim KantoorteedieMen! IMKOOt* G. OWES, Motordienst Transporter keeren en Well, van alle Heerenkleedingstukken. wEtkvtouw of sohoonmaaksfer, B§raiiiiiOTf SCHRIJ FMACHINE Ingezonden stukken Iff a i« Ik t Is t* i e li t e n fidwesptewtievi Winkelhiits net Pension Wm. IKouwing MKaarden, \Hachets JfMieent Alkmaar-Utrecht v. v. Vertrek elken Vrijdag 2 uur. E. ELVWACHTEB haar wang opliep. Mej. Putsfci en een vrien- din kregen van iiem een cluw. Verdachte zeide, dat dit verhaal onjuiist was. De meisjes liepen links van den weg en hij reed reclns, naast elkander, doch ook de •wielrijders, drie in getal, reden naast elkan der, waarop de president opmerkte waarom zij dan niet achter elkander reden. De voet- gagers beiio.ven niet rechts te loopen, als •zij maar beiiooriijk ruimte geven oin te laten passeeren. Verdachte ontkende vcerts het meisje ge- slagen te heboen. Mej. Ali Molenaar, een der wandelaar- sters, verklaarde echter ook dat mej. Grieije Schilder was geslagen door verdaclite V. Zij liepen links achter elkaar van den weg en hadden wel gemerkt, dat er fietsers aan- kwamen, doch zij gaven voldoende minute. Verdachte slipte, werd boos en sloeg Grietje Sahilder, terwijl hij ook eenige duwen aan de andere meisjes uitdeelde. Verdachte bleef ontkennen. Getuige Simon Beek, die met zijn meisje 'dien nacht den Tolweg bereed, verklaarde, dat de meisjes links achter elkaar liepen. Hij was met zijn meisje reeds voorbij en heeft la ter rumcer gehoord. Later zag hij, dat Grietje Schilder huilde en verdachte van haar weg Hep. Slaan heeft hij verdachte niet zicn doen. De officier achtte het bewijs geleverd en yorderde 50 boete of 50 dagen hechtenis. Verdachte is plreeds voorwaardelijk ver oorrdeeld en de president vond het dom van hem, omdat hij zijn handen niet heeft thuis gehouden. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De 41-jange Petrus de G., te Amsterdam, thans los werkman, stond terecht ter zake dat hij, terwijl hij in staat van faillissement was verklaard, 520 aan den boedel weder- rechtelijk heeft onttrokken en alzoo de rech- ten der schuldeischers bedriegelijk te hebben verkort. Mr. Haars was in dit faillissement, verd. woonde destijds te Akerslcot, aangewezen als curator. Hij heeft inventarisatie gedaan in bijzijn van de echtgenoote van verdachte. erkende aan mej. G. te Amsterdam. Deze heeft bedoelde 520 niet opgegeven. Mr. Haas legde het dossier over. Verd. er kende aan zekeren mej. G. te Amsterdam een bedrag van 520 als gewetensgeld tcr hand te hebben gesteld op 17 Augustus. Dit geld was bestemd voor onderhoud ten behoeve van en kind en zijn eigen toekomstig levens onderhoud. De echtgenoote van verdachte werd ook als getuige gehoord. Zij verklaarde niet op hu- welijksvoorwaarden getrouwd te zijn met verdachte. Getuige van Meerloo, zadelmaker te Hoorn, verklaarde, dat zijn firma goederen van ver: dachte in depot heeft gehad en hem het geld van het verkochte heeft gezonden. Een ge- deelte van dit geld schijnt hij verbrast t hebben. Mej. Cornelia Greefhorst, een 30-jarige cafehoudster te Amsterdam, verscheen met°'t bewuste kind op haar arm. Op 17 Augustus heeft zij van verd. ontvangen 520. Het geld strekte tot onderhoud van het kind en voor 'kostgeld. De dwingende en kraaiende baby bemoei- lijkte wel eenigermate het verhobr van mej. Griethorst. Nadat mej. Griethorst met haar schreeu- wende baby kon afzwaaien, werd als getuige gehoord burgemeester v. d. Heuvel, van Akersloot, die eenige inlichtdngen gaf, die vrijwel onverstaanbaar waren, door het la- waai door het kind verocrzaakt, De officier, die na het vertrek van de ge tuige met het kind zich thans verstaanbaar kon maken, zette de situatie kortelijk uiteen en kwam tot de conclusie, dat verdachte zijn vrcuw en kinderen schandelijk heeft behan- deld. Hij heeft het geld, bestemd voor vrouw en kinderen, lichtzinnig verbrast en was dan nog zoo brutaal, bij de familieleden van zijn vrouw om steun te vragen. Spreker achtte een strenge straf hier ge- plaatst en vorderde tegen hem 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Zegers, uit den Helder, verdediger van verdachte, ontkende, dat bewezen was de be- driegelijke bankbreuk en concludeerde tot vrijspraka, subsidiair een lichtere straf. Volgde het onmisbaar debat tusschen offi cier en verdediger over de toepassing van di verse strafwet-artikelen. Uitspraak a.s. week. HOOGEB BEROEP OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIELWET. De heer J. Kr., arts te Castricum, is door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld tot boete en intrekking van rijbewijs wegens onder Limmen op 25 September gepleegde overtredingen van de oude Motor- en Rij- wietwet, waarbij een van de richting Haar lem komende auto bij het voorbij rijden werd aangereden. Ten laste was gelegd te snel rijden, onvoldoend uitwijken naar links en te snel naar rechts oprijden. Bekl. is van het vonnis in hooger beroep gekomen en heeft zich rechtsbijstand verze- kerd van mr. Langeveld, advocaat en procu- I reur te Alkmaar. Deze bracht ter zitting crude een schets vanden rijweg ter plaatse en een paar mini- atuur-automobielen voor demonstratie. De heer P. Pruis, architect te Santpoort, die in de aangereden Buick zat, werd als getuige gehoord en verklaarde als in eerste instantie. De aanirijding had niet plaats in de bocht, zooals getuige zi.ch later heeft her- innerd. Hij heeft behoorlijk gelegenheid gegeven aan de auto van den doktea* om te passee ren. Getuige reed uiterst rechts van den weg. Door de schok van de aanrijding scheelde het weinig of hij was met zijn wa- g envan den weg afgeraakt. Getuige reed pi. m. 30 K.M. en heeft geen vaart versneld. Voorts werd evenals bij eerste behande- ling gehoord getuige Braat, die in de auto van Pruis zat, meende dat de aanrijding heeft plaats gehad nog in de bocht bij het bruggetje, verdachte reed vermoedelijk 60 K. M. Getuigen gaven herhaaldelijk demonstra- ties met de miniatuur-auto's. Hun opvattin- gen verschillen echter omtrent de wijze waarop appellant is voorbij gereden. Daarna werd gehoord de echtgenoote van Dr. Kruitbosch. Zij zeide, dat de aanrijding voorbij de bocht plaats had. De autovan Pruis reed ook 50 a 60 K.M. Dat wordt nadrukkelijk tegengesproken, zeide de president. Daarna werd gehoord de 38-jarige arts, mej. Aukes als getuige a decharge. Deze zelf automobiliste, verklaarde dikwerf met Dr. Kruitbosch mede te rijden en nooit te hebben opgemerkt, dat de dokter roekeloos of onvoorzichtig rijdt. De officier, aan het woord komende, is van meening dat het vonnis zal moeten wor- den vernietigd omdat onjuiste wetsartikelen zijn aangehaald. Spreker behandelde de verschillende pun- ien van de dagvaa'rding en is van oordeel dat Dr. Kruitbosch riiet te hard heeft gere den ook het tweede punt, het niet genoeg naar links uitwijken is ook niet bewezen. Wel achtte spreker bewezen het te snel wcer naar rechts op rijden, zooals spreker nicer uitvoerig aantoont. Vermoedelijk heeft de dokter zoo gauw mogelijk het rijv/ielpad willen verlaten. De ze manoeuvre is echter geheel geweest voor risico van Dr. Kruitbosch. Dit punt achtte spreker dus bewezen. Voorts is spreker het niet eens met de motiveeringen van den kan tonrechter en is hij van oordeel dat er geen motieven zijn de rijbevoegdheid te ontnemen. Gevorderd werd ten slotte alleen een boete van 30 boete subs 30 dagen. Mr. Langeveld bracht hulde en dank aan den officier voor zijn uiterst correct requisi- toir. De door hem gegeven toelichting achtte pleiter alleszins juist. P letter hetreurde voorts het vonnis van den kantonrechter met betrekking tot de in- trekking van het rijbewijs. Het is een door getuige Pruis opgeschroef- de zaak. Pleiter betwijfelde ook of er roeke loos was gepasseerd. Althans was komen vast te staan, dat het niet in de bocht was gepasseerd. I enslotte hoopte pleiter dat de rechtbank den appellant zijn geliefkoosde sport niet zal ontnemen. VERVALSCHT STORTINGSBEWIJS POSTCHEQ EN GIRO. Aan dsn niet verschenen verdachte Corn. B., hulpbesteller der Pqsterijen, te Brock op Lamgendijk is ten laste gelegd dat hij een vervalsch stortingsbewijs heeft vervaardigd en gebruikt om het daarmede te doen voor- komen, dat hij een hem verschuldigd be drag aan personeele belasting heeft vol- claan. Het feit was gepieegd omstreeks 6 Ju- li 1927. De kantoorhoudcr Sweeris heeft de vervalsching geconstateerd. Eisch 7 maanden gev. DIEFSTAL OF VERDUISTERING VAft EEN HOND. De timmerman IT. A. M. B., thans te Be- verwij-k zou. op 9 Oct. te Emkhuizen zich hebben toegeeigend een bond, toebehoorende aan getuige P. Hansen. Verdachte zeide dat hij den bond een stukje worst had gegeven en het dier toen met hem was meegeloopen. Het was niet zijn bedoeling het dier te ont- vreemden. Tegen de politie heeft verdachte echter een meer bezwarende verkiaring afge- legd. Het bleek echter dat hij den hond, vast- gebonden aan een zakdoek, heeft wegge- voerd, niettegenstaande een kameraad hem dit ernstig afried. De bewuste hond was een zwarte herder met stamboom. Het was een schuw dier, dat met geen vreemden meeliep. Eisch tegen C. B. die overigens gunstig bekend staat TO boete of 40 dagen hechte nis. HOOGER BEROEPZAAK. De chauffeur Terdenk B. te Schoorl is door den kantonrechter veroordeeld omdat hij op 17 Augustus is afgeweken van de officieele dienstregeling. Hij beweerde geen passagiers te hebben gereden, doch alleen de bus overgebracht te hebben naar Bergen. Hij gaf toe 2 dames te hebben opgenomen uit humanitciten gratis dien dienst te heb ben bewezen. Een der passagiers, mej. Krom, Kleverlaan, bevestigde deze toelichting. Gevorderd wordt bevestiging. tuiien veranlwoordelijkheid van de Redac tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redaclie er mede instemt.) Jongen: .Waarom hebben motorfietsers toch een spiegeltie op hun stuur?" Meisje: ,,Ze zouwe nooit het gezich van der meissie zien as ze 'et niet hadde, stommeid", 1 (London Opinion) Mijnhaer de Redacteur, Mag ik, door middel van Uw blad, alien, die in het Alleenzaligmakend geloof aan Par- lementarisme en Partij-politiek wenschen te ileven en te sterven, en wien het daardoor mo gelijk gemaakt wordt een paar uur lang over het strooien van zand te redeneeren, eens de volgende opmerkingen ter overdenking aan- bieden? Zij zijn ontleend aan professor Hui- zinga's Mensch en Menigte in Amerika, Hoofdstuk III. In het jaar 1900 werd de stad Galveston in Texas door een vloedgolf verwoest. Men stond voor het probleem om de stad terstond weer op te bouwen. Op aanstichten van eeni ge zakenmannen koos men een commissie van vijf vertrouwde mannen, aan wie het ge- heele werk der reconstructie werd opgedra- gen. Zij 'vervulden hun taak zoo goea, dat men hen herkoos om de vernieuwde stad nu ook maar te besturen. Zoo ontstond het Com mission Govennent. Een volgende stap was het, wanneer de Commissie een City-manager koos, aan wien het geheele directe stadsbestuur werd in han den gegeven, terwijl de Commissie hem diri- geert en verordeningen maakt. De Commissie zoekt haar Manager per advertentie, en als hij niet voldoet, zet zij hem aan den dijk. In de jaren 1916 tot 1920 rezen de getallen van steden met Commission, Governent per jaar respectievelijk met 24, 21, 26 en 9. Short Ballot Movement: ons democratisch ideaal van zooveel mogelijk bij verkiezing te regeeren is een dwaling. Laat ons de kies- ambten beperken tot die, welke zoo belangrijk zijn, dat zij de algemeene belangsGHing heb ben, en men de geschiktheid ervoor algemeen beoordeelen kan. Direct Legislation: de publieke opinie is reeds Jang aan de partijen ontgroeid (net als bij ons), weet, dat zij geen vitale beteekenis meer hebben, maar de burgers zelf loopen niettemin voor het overgroote deel nog altijd als slaven in het gareel. De oude groote par- tij organisaties zijn zoo sterk en zoo door het geheele openbare leven been geweven, dat het doeltreffender schijnt, door hen naar verbete- ring te streven, dan buiten hen om. Zoo is de beweging ontstaan om de werkzaamheid der partijen van staatswege te zuiveren en te re- guleeren. Als derde bestaat in Amerika de Civil Service Reform, die reeds veel nut heeft gesticht en wier doel het is te bereiken, dat het zakelijke gedeelte van het bestuur op een gezonde, zakelijke manier zal worden uitge- voerd. Wanneer zal men b ij ons ocit nalaten, dat, wat inderdaad praktijk is, op te hijschen naar den hemel aan onmachtige partij- idealen? Met dank voor de pflaatsruimte, J. E. v. d. L. HET DRAAIEN VAN DE SCHROEF BIJ DE WALMUREN. Mijnheer de Hoofdredacteur! Verzoeke beleefd plaatsing voor onder- staande. Als oudgediende bij den Rijks Waterstaat heb ik met verwondering gelezen het betoog van den beer Broersma inzake de concept- verordening der gem. Alkmaar betreffende het niet gebruiken van de schroef" van een stcom- of motorschip bij de wal-muren. Ik geloof eigenlijk, dat de heer Broersma het wel beter weet. Hij vergelijkt een sluis bij een walmuur. Misschien een zeet klein binnen- sluisje is waarschijnlijk te vergelijken met een walmuur. Een sluis heeft immefs een z.g.n. vloer, bij de deuren puntstukken met verhoogde drempels. De vloer is zoo dik metselwerk als door de 6ftechnici noodig geoordeeld is, dus vormt met de muren een geheel. Het is mij ook niet bekend, dat het verboden is in een sluis de schroef te gebrui ken. Geheel iets anders is het bij een kanaal- boord, kade of walmuur. De kade of wal muur staat toch op een fundeering, zoodat het schroefwater zeer zeker heel veel schade veroorzaken kan. Ooggetuige ben ik er van geweest, dat met het zwaaien van een zeestoomboot een steigerkantoor en misschien wel honderden M3. grond de diepte ingingen. Met de zware machines der motorbooten kan m. i. heel veel schade aan de muren, zelfs aan de huizen toegebracht worden. Vooral het zoogenaamde bijdraaien b.v. het achtereind van het schip gemeerd aan de kade, dan met een weinig stuur- of bakboord roer de schroef draaien om het vooreind van het schip bij te krijgen, d.w.z. langszij der kademuur komen te liggen. Wan neer een schip met 1 Meter diepgang aan een kade ligt te draaien, waar b.v. 3 Meter water staat, zal dat niet hinderen. Dat is echter voor een leek in het schippersvak zoo direct niet te beoordeelen. Daarom vind ik het een wijze maatregel der gem. Alkmaar, bet draaien met de schroef aan de kademuur te verbieden voor behoud der werken en wat daar achter ligt. Ten slotte zal de belastingbetaler er voor- deel van hebben, afgezien nog van de onge- lukken, welke het kan veroorzaken bij instor- ting van den grond achter de kademuur. De schipper die zijn vak verstaat, zal inzien, dat die verordening niet lastig voor hem is, het is een kleine moeite, zijn schip iets af te duwen, voordat hij zijn schroef laat werken. Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing J. KLOET, Brugwachter v. d. Frieschebrug. NOORDSCHARWOUDE, 10 Jan. '28. Uien 12.60f 14.10; Drielingen 12.10 12.50; Grove Uien f 12.20—/ 12.50; Peen 4.90—6; Roode Kool 11.30— 16; Doorschot 9.20— f 14.40; Gele Kool 6.50—/ 9.60; Doorschot f 5.30—/ 7.60; Deensche Witte Kool 4.50—/ 6.10; Door schot 4f 4.80, allesper 100 K.G. Aanvoer: 9400 K.G. Uien; 19000 K.G. Peen; 20420Q./.G. Roodte Kool; 85800 K.G. Gele Kool; 88800 K.G. Deensche Witte Kool. WARMEN-HUIZEN, 10 Jan. 1928. Roo de Kool le s. 13.30—/ 15.70; Roode Kool 2e s. 11.50—f 14.50; Roode Kool (uit- schot) 4.107.50; Gele Kool le s. 8.10 10; Gele Kool 2e s. f 7.30—/ 9.40; Gele Kool (UitschoP 3.40—/ 5.40; Witte Kool le s. f 4.60—/ 5.60; Witte Kool 2e s. f A 304.50; Witte Kool (Uitschot) 1.60 4; Drielingen f T1.8U11.90; Uien 12.70—/ 13; Grove Uien 12—/ 12.30; Peen 6.406.80. Aanvoer: 39525 K.G. Roode KooT; 15825 K.G. Gele Kool; 17530 K.G. Witte' Kool; 3100 K.G. Uien; 3500 K.G. Peen. BEVERWIJK, 10 Jan. 1928. Coop. Tuin- bouw Vrije Groenten Fruitveiling. Andij- vie (extra) 711.50 per honderd strui- ken; Witlof 5.50—/ 13.50; Appelen: Pre sent van Engeland 8.5011.25; Diver- sen 48 per honderd pond; Bieten 8 ct. per K.G.Gele Kool 2e s. 6.50; Roode Kool 9 per honderd stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Jan. '28. Langedijker Groentenveiling. Wortelen le s. 6.306.60; Roode Kodl( le s. 11.40 f 16; Roode Kool 2e s. 9.90f 15; Gele Kool le s. 6.30—/ 9.30; Gele Kool 2e s. 5.908.30; Deensche Witte Kool 3.70 5.60; Uien 11.60— f 13.80; Drielin gen 11—/ 11.60; Bieten 3.70—/ 7.40, altes per 100 K.G. Aanvoer: 3475 K.G. Wortelen; 115000 K.G. Roode Kool; 111000 K.G. Gele Kool; 85000 K.G. Deensche Witte Kooi; 5000 K.G. Uien; 2250 K.G. Bieten. ZWAAG, 9 Jan. 1928. Veiling Bangert en Omstreken. Druiven 45—/ 47; Giere Wil- deman 6; West Louw 4; Comtessa 6.80 7.30; Winterjan f A—f 4.70; Present van Engeland f 6.80—/ 7; Goudreinette 9.7O-f 13; VI. Zoet 4.30—/ 5; Sterap- pelen 10. Ondertrouwd: D. A. SCHERMER en L. BLOKKER. Limmen, 11 Jan. 1928. Huwelijksvoltreklring 25 Jan. n.m. 2 uur. Voor de mij betoonde belang- steliing bij mijn 25-jarig ambts- jubiieum, alsmede voor het mij door het stationpersoneel aange- boden prachtig cadeau, betuig Ik, mede namens mijn gezin, hartelijk dank. J. HUTING. St. Josephstraat 25. Biedt zich aan HULP IN DE HUISHOUDING of KINDERMEISJE, reeds als zoodanig werkzaam ge weest. Br. letter B., Agent van de Tele- graaf, Castricum. Biedt zich aan voor direct of hulp in de huish, Liefst klein gezin. Brioven letter E Boekli. L. FRANKENBERG, Alkmaar. WORDT GEVRAAGD een die zindelijk en net werkt. Adres te bevragen bureau dezer courant. Aanmelding alleen 's avonds. gevraagd voor den dag of voor de ochtenduren. D. MEIJER, Snaarmanslaan 70. Gevraagd een voor de huishouding. Fiink loon. Groote wasch buitenshuis. Mevr. H. BULTHU1S, Stations- weg 36. GEVRAAGD in een burgergezin per half Jan. of eerder, voor den dag of dag en nacht. Br. onder lett. W 513, bur. van dit blad. Voor direct gevraagd voor Amsterdam, klein gezin, hoog loon. Inlichtingen „De Bijenkorf", Houttil 9. gevraagd, genegen melk te bezor- gen, goed kunnende fietsen. S. K A P T E IJ N's Zuivelhandel, Comestibles, Kruideniersartikelen, Kennemerstraatweg. gevraagd, 2e KNECHT, goed kun nende melken, bij P. BARKER, Ter Coulster, Heiloo. GEYRAAGD voor een jongen M.O. Brieven onder letter V 512 bureau van dit blad. te huur gevraagd of genegen het daarvoor in te richten in een der buitenwijken. Brieven onder letter Z 515, bureau van dit blad. AANGEBODEN met huiselijk verkeer, op netten stand. Br. onder lett. IJ 514, bu reau dezer courant. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de werk- zaamheden in het Badhuis aan het Kweerenpad zijn af- geloopen en vanaf Donderdag 12 dezer alle gelegenheden disponibel zijn. De Secretaris-Penningmeester, H. W. FRESE. Trekhondenhouders wordenin eigen beiang verzocbt de lijs- ten die ter inteekenisig liggen bij SCHEEPENS Bondscafe, Oude- gracht en bij J.BOERSEN, cafe, Voormeer te teekenen. Afd. Alkmaar. Het Bestuur. Te koop nieuw gebouwd type A. N. R. 0.-Schema geheel compleet met plaatstroom (120 of 220 V) en plaatsing f 160.met garantie. Dagelijhs te hooren GEESTER- weg 16'. werkt o. a. voor goed vakonder- wijs en voor betere arbeids- bemiddeling. Inl. seer. STATIONS WEG 21. \Vl5 LKVEREN U een le klas ONDER VOLLE GARANTIE, ook in ISSlJijiilMMIP. VRAAGT ONZE TARIEVEN. Keuze uit meer dau twinfig inerken, waaronder met langen wagen. Demonstratie overal zomler eenige verpliclitiiig. VAN PUTTEN OORTMEIJER, ALKMAAR. Pfiyglop !8 ynderwooii-Aganten Tel. 858 tan Be(hJ^neJa/j£€LLG ISM Opwckkenti en eeririsscheHi Patfumcrie Joy/.elie, Haarlem. De grootste sorteering in Kop on Schofels, Theepotteil motgoudlijn vanaf 30, groote Koffie- potten 66, Thee-, On!bijt- en Eet- serviezen, platte- en dicpe Borden, Drink- en Drankglazen, Bioemvozen nesten Schaien, gegalv, Toilen, Emmers en MMschketels, Borstel- werk, Dwoiien, Sponseti, Zeemleor, Straatbezems 24, 37, 45, 60, SO, 1.00 en 1.10. Behangselpapior, Speelgoederen enz. enz. vindt U en koopt U voordeeliger bij KARL BiREKOVEN, Alkmaar, Hekeistraat 11. MIEN J 7 TEL. 644. alkmaar. VAN Diamant, Goud. Silver, SSloedkos'aicn est Plaiiiia. Extra booge prijzen. Langestr. Alkmaar. 2e huis vanaf de Houttil. en omliggende plaatsen. Agent G.H. A. SCHOT, Voormeer 10. Telefoon 936. De Ondernemer: JOH. REIMUS. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het TUINSTRAAT No. 15, i .iaqg

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 3