mtiitiscic Cosnni. ADVERTEERTIN DE ALKMAARSCHE COUBANTI De grijze Dame. Radio-hoekje EELIllXETON. No. 9 1927 i'onderf! derti/rsfe 'aargang. Woensdag- II Jaiiuari. Donderdag 12 Januari. Hilversutn, 1060 M. 12 Politieberiehten. 12.352.Lunchmuziek door het A. N. R. O.-Trio. 3.4.Uurtje voor de wees- en zie- kenhuizen onder leiding van Mevr. Ant. van Etfjk. 4.4.30 Huisvrouwenhalfuurtje. Mevr. H. van Bommel van Vloten: Taalrydime in verband met het verbeteren van spraakgebre- ken. 5.307.15 Concertdoor het A. N. R. O. orkest onder leiding van Nico Treep. Mies Th. Hoog, sopraan. Egb. Veen aan den vleu- gel. Tot slot een populair programma. 7.15 Engelsche les voor meergevorderden. 7.45 Politieberiehten. 8.10 Concertgebouwconcert. Het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Pierre Monteux. (Aangeboden door Philips- Radio) M. Ciampi, piano. 1. Symphonie „Shant Montagnar-d", d' Indy. 2. Variations symphoniques, voor piano en orkest. C. Franck. Pauze. 3. Symphonie phantastique, Berlioz. Huizen, 1840 M. (Na6uur 1950 M.) 12.301.45 N. C. R. V. Lunchmuziek. Mevr. W. Cante—van Amerongen, sopraan. Mevr. Lies van der BrinkPrakken, fluit. A. A-d-e- ina, piano. 6.7.-N. C. R. V. Cursus Pae- dagogiek (Cursus B., daarna C.) Les VIII, door prof. Waterink. 7.—7.30 N. C. R. V. Lessen. 7.30—8.— Cursus Paedagogiek (Cursus A), door Prof. Waterink 8.N. C. R. V. Het Kerst-Oratorium van H. van Her- zogenberg, voor soli en koor, door het Chris- itelij'k Gem. Zangkoor „Emmanuel", van Bus- sum, Directeur J. H. Simit Duyzentkunst. J. Ruyter- organist. Mej. Joh. Hocgewerff, alt. Tj. Vellinga, tenor. Dr. C. van Hoogenhuyze, bariton. Ds. C. M. Veenihuyzen spreker. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten, piano, bariton en sopraan. J .202.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concert orgclbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwberichten. 6.45 Lichte muziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7 05 Lichte muziek. 7.20 Lezing: New no vels. 7.35 Mozart's vioo-lsonates, piano en viool. 7.45 Lezing' 8.05 Het Victor Olof Sextet en H. Macklin, tenor. 9.Vioolcon- cert door L. Tertis. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Among the blackfeest Indians. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Licht concert on der leiding van Andre Chariot. 10.5012.20 Dansmuziek. Parils „Radio-Paris1750 M. 10.5C— 11. Concert. 12.502.10 Orkest Locatelli. 4.5.05 Klassieke matinee. 8.5011.20 M. Oh. Dullin, declamatie. Selectie „Louise", opera-com. Langertberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Liedjes bij de luit door K. Blume. 7.20 Concert. Werag-orkest. E. Wellerson, viool. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. Kpnigswusterhausen, 1250 M. 1.207.05 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Het Russi sche Staatskoor (100 man). 9.5011.50 Dansles door W. Carlos. Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Russische kam-er- muziek, piano, viool en cello. 4.20 Dansmu ziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Het Russische Staatskoor (100 man). Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje. 8.3510.35 Orkestconcert en gedichtenvoor- lezing. Stadsnieuws Volksonderwus, De gisteravond in het cafe Central gehou- den vergadering van de afd. Alkmaar „Volks- onderwijs" was, ondanks het w-einig aan- lokkelijke weer, goed bezocht. Na opening door den voorzitter, den beer 'J b. C1 o e c k, en lezing en goedkeuring der notulen, deed de secretaris mededeeling van eenige ingekomen stukken, waaronder een om het punt „Bestuu-rsverki-ezing" te laten wachten tot na de inleidingen van de andere punten. Dit werd goedgevonden, nadat de voorzitter de motiveering van het verzoek had afgewezen. Jaarverslag. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Evers. Gememoreerd werd daarin net overlijden van den heer G. W. van der Veen, die een groot vriend van Volksonderwijs werd ge- noem-d en wiens nagedachtenis door de ver- 53) Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. Fitz snelde naar de d-eur. Op de trap wa ren de twee dokters, op den voet gevolgd door Eva. In een oogwenk ston-d-en de dokters aan naar bed. »Ja", zeide een van hen, de jongste van de twee en hij keek op zijn horloge. „Ik had haar een uur gegeven." De oudere man nam de hand van de doode vrouw in de zijne. Hij maakte de enve oppe los uit haar greep en las het opschrift Ac cept voor appelgelei". Met een ernstigen glimlach overhandigde hij de eriveloppe aan door Fitz uit de kam-er werd geleid Zij'gingen te zamen naar beneden en bei- den aachten aan d' Erraha. Zij gingen naar de bibliotheek, waar het stil en somber was, Fitz had nog niet gesproken, maar zij scheen zijn stilzwijgen te verstaan, evenals zij dit vroeger verstaan had. Toen had zij het hem gezegd. Nu deed zij dat niet. Eva dacht aan de doode vrouw boven. Deze dood was haar slechts een flauwe weer- spiegehng yan die eene groote smart, die haar leven in tweeen gesneden had zoo ms groot leed doet. Misschien verbaasde zij er zich over, hoe het kwam, dat Fitz ai'tijd bij haar scheen te zijn op die oogenblikken, vaarin zij niet buiten hem zou kunnen Waarschijalijker nog, dacht zij in 't geheel eeniging in dankbare herinnering zal wor- den gehouden. Het ledental steeg tot 251. Herinnerd werd aan de goed verloopen schoolf-eesten, waaraan in totaal 2059 leer lingen' van openbare scholen hier ter st-ed-e deelnamen. De landdag en de onderwijsconferentie werden een sucoes genoemd. In verband met een bespreking in een der vorige vergaderingen over sch-oolreisjesver- blijven werd in het verslag toegezegd, dat in Maart a.s. daartoe voorstellen tegemoet kunnen warden gezien. Aangenomen mocht worden, dat moei- lijkheden inzake verplaatsing van leerlin- gen, als in 1927 werden ondervonden, dit jaar niet meer zullen voorkomen. Herinnerd werd aan het verzenden van adressen aan den Raad tegen opheffing der meisjes-u. 1. o. school en de verdere voor stellen, die beschouwd waren als aanslagen op het openbaar onderwijs. Het jaarverslag werd met applaus be- loond. De heer D a a 1 d e r vroeg naar de reden van ontslagname als bestuurslid van den heer Stoutjesdijk. De voorzitter antwoordde de reden niet te weten. Het jaarverslag werd hierop goedgekeurd. De ccllecte. De heer A n k r i n g a bracht verslag uit van de collecte-commissie. De opbrengst der collecte op 17 Dec. was tegengevallen 191 tegen f 302.89 in 1926), als gevolg van het pas ontvangen der toestemming tot het houden daarvan op 16 Dec. en van het feit, dat in het najaar 1927 zooveel collecten werden gehouden. Uit de vergadering werd aangedrongen op vroeger vragen van toestemming en daar- bij tevens B. en W. te verzoeken niet meer pas den dag voor de collecte die toestemming te geven. De voorzitter zegde een en ander toe, ging de oorzaak voor het aanvankelijk uitstellen na en prees het.comite, dat den uitslag nog had weten te krijgen zooals die is geweest. De schoolgeldheffing. De heer F. Evers kreeg hierna het woord voor het houden van een inleiding over bet wetsontw-erp „Schoolgeldheffing lager onderwijs". Spr. stelde vast, dat dit ontwerp belang- rijke veranderingen zal brengen, al is het natuurlijk mogelijk, dat enkele wijzigingen nog daarin zullen worden aangebracht, Maar veel zal dit wel niet zijn en het ge volg zal worden, dat een breekijzer te meer zal zijn gevonden om de openbare school af te breken ten bate van de kerkelijke scholen Spr. constateerde, dat een deel van de be- lastingopbrengst wordt besteed voor het onderwijs, terwijl bovendien de ouders der kinderen, die van dat verplichte instituut ge- bruik rnaben, nog schoolgeld moeten betalen E>it nu vond spr. af te keuren; beter zou zijn geen aparte schoolgelden te heffen, de school te beschouwen als orgaan der ge- meenschap en de kosten daarvan geheel uit de belastingen te bestrijden. De geschiedenis van de schoolgeldheffing en de bepalingen daarvoor werden door spr nagegaan, waarbij hij liet uitkomen, het schoolgeld te beschouwen als een extra- belasting. Het verschillend schoolgeld voor kinde ren uit een gezin (door de progressie) ver- meerdert de administratie, vooral als die kin der-en verschillende scholen bezoeken. De nieuwe voorstellen beoogen volgens den minister een wijziging van den grond- slag der heffing en vermindering van admi nistratie. Voor de openbare scholen geldt dan, dat rekening zal worden gehouden met het totale aantal kinderen in een gezin (tot dusver alleen schoolgaande kinderen) en als basis zal worden gen omen het gezinsio- komen De bijzondeTe scholen zullen zelf bun schoolgeld heffen, de gemeente heeft hier- over niets te zeggen; alleen is zij aansprake- lijk voor de oninbare posten. De opbreng- sten aan schoolgeld voor de openbare scho len zullen voor de gsmeenten belangrijk da- len, de financi-eele gelijkstelling d-er ver schillende scholen krijgt door deze nieuwe bepalingen een geduchten klap. Opgemerkt werd nog, dat het personeel der scholen weer b-elast zal worden met de inning der schoolgelden. Wat Alkmaar betreft, merkte spr. op, dat het schoolgeld voor de lagere scholen zal worden maximaal 54, zoodat dit voor de aangeslagenen met een ink-omen boven 5500 sterk zal dalen, w-elke baling zeker weer door de minder gesitueerden zal moe- ten worden te niet gedaan. Een bezwaar tegen het w-etsontwerp niet, en rustte zij, als't ware, in een gevoei yan volmaakte veiligheid en b-escherming, dat de tegenwoordigheid van dezen man haar gaf. Ei was een korte stil-te, slechts onderbro- ken door het verkeer op straat, dat niet werd gedempt door't spiegelglas der vensters. Fitz keek naar haar, ernstig en onderzoekend stonden zijn blauwe oogen. Dit was niet de man, die zijn gelegenheid zou laten voorbij- gaan, deze jongste officier op de lijst „Eva", zeide hij, op d'Erraha dacht ik dat ]e van mij hield." „Ik heb altijd van je gehouden" antwoord de zij met een zonderling lachje, half onbe- schaamd, half verlegen. Zoo kwam de Liefde door de vensters bin- nen, terwijl de Dood de trap ops.'oop. Vrij spoedig hoorden zij de dokters weg- gaan, doch zij letten er niet op. Zij vergaten elkaar slechts, toen Cipriani de Lloseta de kamer binnenkwa-m. De vlugge oogen van den Spanjaard lazen iets op het gezicht van ]pYa- Onderzoekend keek hij Fitz aan, maar hij zeide niets van wat -hij zag. „Dus is onze lieve dame van ons wegge- nomen", zeide hij kalm, met een opwaartsche beweging van zijn hoofd. Fitz knikte. Cipriani de Lloseta wandelde naar het raam, en liet bedaar-d de jalouzien neer. „Zoo valt het gordijn", zeidfe hij, „op het JTY arama van mijn bescheiden bestaan." Hij keerde zich om en keek van den een naar de an-der met een plotselinge warmte in zijn oogen, die de -liefde tot hen bei-den er in te voorschijn scheen te roepen. „Te eeniger tijd", zeide hij, „wil ik u bei- nomde spr net verdwijnen van net minimum schoolgeld van 5 cent uit de wet en voorts ook het aannemen van het gezinsinkom-en als grondslag voor de schoolgeldheffing. Spr zette dit nader uiteen. De bijzondere scholen zullen zelf hun schoolgeld mogen b-epalen, waaruit volgt, dat zij dat zoo hoog kunnen opdrijven, dat er nog wat van over blijft voor vervolgon- derwijs. Wie dat hooge schoolgeld niet kan be talen, zou dan naar de openbare school moeten gaan, waaruit volgt, dat die school wordt de armenschool en de bijzondere de standenschooi. Een luid applaus klonk na het voorlezen- d-er inleiding, waarvoor de voorzitter den inleider hartelijk dank zegd-e. Een negental conclusien, g-esteld naar aanleiding van het nieuwe wetsontwerp, werd aan het oordee-1 der vergadering on- derworpen, waarbij een korte toelichting werd gegeven door den heer Evers. Wij la ten die conclusies hier volgen met den uit slag -er acht-er: 1. De gem-eenten zijn niet meer gebonden aan de Wet op de Inkomstenbelasting, maar zullen schoolgeld mogen heffen naar drac— kracht. (Voor). 2. De gezinsmkomsim kunnen als grond slag der heffing gefden. (Tegen). 3. Vermin-dei'ing kan worden toegepast voor het aantal kinderen. (Voor). 4. De gemeente bepaalt het minimum- schoolgeld (Tegen). 5 Het schoolbestuur betaalt naar de heffing van het openbaar onderwijs. (Tegen; 6. De bijzondere school is vrij in de schoolgeldheffing. (Tegen). 7. De gemeente kan de inning der school gelden aan -de onderwijzers opdragen 8. Is een door het Rijk ingevoerd? alge- meene schoolgeldregeling gewenscht? (Neen). Het bed-rag van het schoolgeld zou dan uitgedrukt kunnen worden o-p het bdastino- biljet. 9. Is het gewenscht te streven naar kosteloosheid van het onderwijs, openbaar en gesubsidieerd bijzonder? (Ja). Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering, waarin werd aangedrongen ook in de toekomst groote aandacht te sehen-'en aan de schoolgeldheffing, werd door den voorzitter toegezegd, dat het bestuur waak- zaam zal blijven. Opheffing Vervolgmderwijs. De heer J. J. T. K o o ij gaf hierna een in leiding over het voorstel van B. en W. tot opheffing van het vervolgonderwijs. Spr. meende, dat de afd. zich daartegen ten zeer- ste zal moeten verzetten alleen al op grond van den 50-jarigen strijd van Volksonderwijs voor de openbare school in al hare geledin- gen. s Spr. ging na wat op het gebied van ver- volgonderwijs in Alkmaar is te zien gegeven hoe het lang kwijnende is geweest en° hoe het, door het krachtig initiatief ook van den heer Westerhof als wethouder van onder wijs, tot grooteren bloei kwam (in 1926 had men 80 leerlin-gen tegenover in 1925 een dertigtal). Pas is de heer Westerhof van het tconeel verdwenen, of reeds komt het tegen- woordig college van B. en W. als eenig P\ntvan bezuiniging met het voorstel tot opheffing van het vervolgonderwijs Deze bezuiniging (plm. 8000) 'zal niet veel geven, meende spr., tegenover het tekort van een paar ton. De kinderen kunnen wel naar de avondcursussen voor vakonderwijs gaan, zeggen B. en W., maar d-aartegen- over staat dat dit soort onderwijs -per kind meer kost dan het vervolgonderwijs. Bezuini ging is dan ook de reden niet van dit voor stel, zei spr., maar het doel is tot opheffing te komen, nu de gemeente niet meer verplicht is vervolgonderwijs te geven. Verleden jaar was dit reeds het doel, maar toen kon het nog met verwezenfijkt worden. Tha-ns, o'oor de macht van de elf, kan men doen wat men wil Spr. releveerde welke avondcursussen er zijn: vakonderwijs, handelsavonds-chool en huishoudcursussen en constateerde, dat deze met aan alle jongens en meisjes kunnen geven wat geeischt mag worden. Vele jon gens b.v. zij-n werkzaam in bedrijven, waar- yoor geen avon-dcursus bestaat en hebben dus geen behoefte aan de bestaande vakcur- sussen noch aan de lessen der handels- avondschool, maar wel aan de algemecne weten-schappen, die beslist noodig zijn voor het verdere leven en welke door het vervolg onderwijs worden bijgcbracht. M-en leert den kinderen daar wat iedereen moet weten om zich in de maatschappij een zekere plaats te veroveren en o-m zich met allerlei zaken den de geschiedenis vertellen, doch niet nu." Hij deed een paar passen voorwaarts en bracht Eva's vingers aan zijn lippen, met de sierlijke, half-Spaansche gratie, waardoor Zui-delijke ridderlijkheid onderschei-dt. „Mijn kind", zei-de Lloseta „moge de he- mel u altijdi zegenen!"' En hierop verliet hij hen. HOOFDST'UK XI. ,yMilksop." De kathedraalklo-kken luiddien- en riepen goede Roomsch-katho 1 ieken tot hun morgen- eeredienst, toen de „Croonah" de haven van Valetta binnenliep. Nauwelijks verscheen haar zwarte voorsteven tusschen de haven- hoof-den of een aantal booten schoot toe. De roeiers lachten, krakeelden, gesticuleerden onder elkaar met Maltezer levendigheid. Een boot, -de bijzondere vlag van de „Croo- nah" in top, zo-cht op haar gemak haar weg door het kalme, heldere water. Deze boot bracht de mail naar -de „Croonah", en in de brievenzak had mrs. Harrington's laatste be- richt aan Luke een plaats gevonden. Deze brief was door -den goed gedresseerden huis- knecht op de post gedaan, terwijl Eva en Fitz aan het bed van mrs. Harrington stonden. Nog voor hij op het postkautoor was gestem- peld, was de hand, die hem geschreven had, verstijfd. En hij bevatte onheil. Zelfs na haar dood bracht mrs. Harrington ongeluk aan den man, wiens leven zij door haar grillen had bedorven. De brief luidde: „Beste Luke. Een enkel woordje o-m je te zeggen, dat je je valies regelrecht naar Gros- (schrijven van brieven, invullen van formu- lieren e. d.) zelf te redden. Door nu dit on derwijs op te heffen, zal men den kinderen zeker een slechten dienst bewijzen, terwijl als tweede bezwaar naar voren komt, dat het vak- en han-delsonderwijs zeker niet hoo- ger zal stijgen als het bezocht wordt door leerlingen, die er niet behooren. Spr ging ten slotite na welke soort leer lingen tot dusver deelnamen aan het ver volgonderwijs en- concludeerde, dat er in Alkmaar nog wel degelijk plaats is voor dat onderwijs. Het han-delsonderwijs zou zeker stijgen in waarde, als alle leerlingen daar van het vervolgonderwijs hadden bezocht. Ware dit het geval, dat zou de eerste klas van het han-delsonderwijs an-ders ing^icht kunnen worden en het vervolgonderwijs een schakel vormen tusschen het lager en't han- delsonderwijs. Spr. meende, dat de r. k. terstond na de opheffing van het vervolgonderwijs s-peciale cursussen zullen oprichten voor de daar thans onderwezen vakken en daarvoor ge- meentelijke subsidie zullen vragen, zoodat er van bezuiniging door opheffing van het ver volgonderwijs absoluut geen sprake zal zijn Met klem ried spr. aan zich zoo krachtig mogelijk te verzetten tegen het voornemen van B. en W..(Applaus). De voorzitter ging de redenen na (zooals hij ook in de jongste bestuursv.rga- dering had gedaan) die B. en W. hebben g© noopt met het voorstel te komen: de noodza kelijkh-eid tot bezuiniging in verband met het verbroken evenwicht tusschen inkomst-en en uitgaven der gemeente. Omgezien werd naar bezuiniging op punten, waarvoor de burgerij zich het minst warm maakt. Dit idee van B. en W. kon spr. billij-ken, maar gehoord de m-eening van den heer Kooij m-eende spr. dat deze volkomen duidelijk en aannemelijk is, Uit de vergadering gingen stemm-en op, die betoogden, dat het voornemen van B. en W. volkomen onbegrijpelijk is. Na eenige bespreking werd de volgend motie aangenomen: De afd. Alkmaar van Volksonderwijs, in vergadering bij een op 10 Jan. 1928; gehoord de besprekingen over voorgeno- men plannen van B en W. van Alkmaar, om het vervolgonderwijs op te heffen om re den van bezuiniging; overwegende, dat het geen bezuiniging zal brengen indien de leerlingen van het ver volgonderwijs naar het va-konderwiijs zoud-en overgaan; overwegende, dat voor tal van leerlingen geen vakonderwijs bestaanbaar is en zij dus na de lagere school van onderwijs ge heel verstoken zouden zijn; spreekt hare afkeuring uit over de voorge- nomen plannen van B. en W. in deze materie; doet ten slotte een ernstig beroep op den Raad om deze opheffing niet door te voeren, en gaat over tot de orde van den- dag. In verband met deze motie werd het be stuur op-gedragen een adres aan den ge- meenteraad te verzenden met de bezwaren die Volksonderwijs heeft tegen opheffing van het vervolgonderwijs. Opheffing Bureau van vvorlich- ting bij beroepskeuze. De heer Jb. C 1 -o e c k leidde hierop in een bespreking over het voorstel van B. en W. tot opheffing van het bureau van voorlich- ting bij beroepskeuze. Hij bego-n met te zeg gen, dat het Bureau zich telkens weer ge- plaatst ziet voor moeilijke en verantwoorde- Idjke vraagstukken ten aan-zien van de eigen- s-chappen- van het kind zooals de moeder die venor Gardens mag brengen, als je schip in Londen a-ankomt. Ik las je geluklcige ont- snapping aan den cycloon en wensch je go uk. Ik zal stellig 'n paar goede vrienden te logeeren hebben, als je bij mij bent, voor verveling behoef je dus niet te vreezen. je toe- genegen Marian Harington. „P.S. Ik heb altijd vermoed, dat je, bewust of onbewust, het hart had gestolen van een zekere jonge dame, die ik niet noemen zal. Een woord tot den wijze: Maak goe-d gebruik van de gelegenheden, die je worden geboden, want er zijn andere aspiranten op het slagveld een zeker knap j-ong marine-officier, die je niet onbekend is. Bovendien schijnt hij een goede kans te heb ben. Je moet geen tijd meer verspil'en." Toevallig was Luke Fitz Henry in eeri ge- vaarlijke stemming, toen hij dezen brief las. Hij was den halven nacht op geweest. De ka- pitein was lastig geweest en onredelijk. Zelfs de zachtst geaarde onder ons heeft zijn oogenblikken van scherpzinnigheid, waarin hij de wereld ziet in al haar leegheid en ge- veins-dheid. Luke zag dit en meer nog, toen hij de boosaardige mededeeling van mrs. Har rington had gelezen. Hierdoor scheen alles hem te ontzinken en zijn tegenwoordig leven niet langer dragelijk t-e zijn. Men moet in het oog houden, dat hij een hartstochtelijk en on- verschrokken man was. Bovendien was hij se- dert het begin van zijn leven gehan-dicapt door een neiging om verkeerd te gaan. Hij had de opdra-cht aan wal te gaan met papieren, die aan het kantoor van den agent moesten afge'everd worden. Na zijn plicht te hebben vervuld, ging hij naar het telegraaf- kantoor. Hij telegrafeerde het eenvoudige ziet en zooals de onderwijzer(es) die heeft waargen-omen. Daaruit moet door ouders en onderwijzers worden afgeleid welke richting het kind zal dien-en in te slaan na school- tijd. En dan komt het geneeskundig onder- zoek, waardoor de lichamelijke geschiktheid voor een bepaald vak of bepaalde betrek- king kan worden vastgesteld. Van belang zij-n, als een keus moet worden gedaan, de toekomstmogelijkheden voor een bepaalden werkkring, de inkomsten en vooruitzichten en de onlcosten voor de opleiding. Van al d- ze zaken zijn de ouders meermalen cnvoldoende op de ho-ogte en dan geeft het Bureau voor Beroepskeuze gratis voorlich- ting in alle onderdeelen van het vraagstuk, liefst voor het kind de school verlaat (in verband met de te kiezen richting: vakonder wijs, u. 1. o., H. B. S. of gymnasium.) Ook financieele steun wordt meermalen door tus- schenkomst van het Bureau verleend en spr d.-elde mode, dat bij bet Bureau het plan besif .r tot oprichting van een s-teun- fonds, welk plan naar spr.'s vaste overtui- ging stellig zal kunnen worden bereikt, ge zien het resultaat van het aankloppen om steun tot nu toe bij dezen en gen-en. Voorts wees spr. er op, dat het zoo vaak voorkomt, als een jongen een vak koos zo-n- der bemiddeling van het Bureau, dat na doktersonderzoek bij on-gesteldheid van dien jongen kon worden vastgesteld, dat de geko- zen werkkring voor dien knaap niet deugde. Vast staat ook dat steeds meer vakken slechts gedeeltelijk worden geleerd door d-e jongens. In heel veel gevallen toch wordt aan een stuk werk (schoenen en kleeding b.v.) door een groot aantal personen ge- werkt. Spr. besloot met op de vergadering een beroep te doen om bij den Raad aa-n te drin- g-en op behoud van het Bureau. (Applaus). Tot verzending van een adres als bedoeld werd met algemeene stem-men besloten-., Bestuarsverkiezing. Aftredend als bestuursleden waren de hee- ren Jb. Cloeck, M. Rentenaar en A. Burger. De aftredenden werden met groote meerder- heid van stemmen herkozen, Een twmelclub van Vclksvnderwiis Het bestuur stelde voor in principe te be- sluiten tot het oprichten van een tooneelclub van Volks'onderwijs, zulks in verband met het feit, dat het noodig is gebleken een too neelclub van elders te engageeren voor het schoolfe-est der grootere leerlingen. Boven dien zal een tooneelclub zeker leiden tot steeds drukker vergaderingbezoek. Het principe-voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Met de afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers zal nader overleg worden gepleegd.. Kringvorming. De voorzitter stelde vast, dat pogin- gen tot kringvorming al eens zijn gestrand, maar desondanks blijft het bestuur van mee- nin-g dat zij noodzakelijk is. Spr. zou daarom wenschen dat werd b-esloten om den heer Klaas de Vries uit te noodigen het idee van kringvorming hier in Alkmaar eens te kom-en uiteen zetten. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo- ten overeenkomstig het voorstel van het be stuur. De propaganda. Het bestuur was van oo-rdeel, dat het aan tal leden n-og zeer goed uitgebreid kan wor den en w-ilde daarvoor een commissie zien benoemd. Op voorstel van den voorzitter werden de heeren Ankringa, Lind, van der Horst en van den Tooren als leden eener propagandacommissie aan-gewezen woord „Milksop" aan Willie Carr in Loni den. Toen hij uitgeput, vuil en knorrig aan boord van de ,,Croonah" terugkwam, waren de passagiers nog niet bij de hand. Hij ge- bruikte een onvoldoende ontbijt, en ging daarna naar zijn hut om nog enkele uren te sl-apen. Hij was bezweken voor een groote verzoeking, niet zooals de zwakke bezwij-k-t, op de ingeving van het oogenblik, aarzelend, maar als een sterk man sterk zelfs in zijn zwakh-eid. Hij deed het na rijp overleg deed hei volkomen en behoedzaam, zonder in het minst van plan te zijn er later spijt van te hebben. Hij was wanhopig en wer-d er toe gedreven. Hij kon niet denken aan een leven zonder Agatha, en hij zag niet in, waaro-m hij daar toe geroepen zou zijn. Het ongeluk had hem van af zij'n jeugd als een schaduw achter- volgd. Hij had het alles gedragen, norsch, doch zonder een enkele klacht. Maar nu ging het anders worden. De „Croonah" moesl weg. Zij was goed verzekerd, dat wist hij. Dat de lading ten voile tegen verlies gedekt zou zijn, kon hij veilig aannemen. Wat pas sagiers en bemanning betreft, geen van alien zou er door hebben te lijden, daarvoor wist hij zich een te bekwaam zeeman. Dus leg- de hij zich te slapen in zijn kleine hut, terwijl de zon opkwam boven de blauwe Middelland- sche Zee, terwijl sommige passagiers aan land gingen en anderen aan boord kwamen, terwijl het eenvoudige woord „Milksop" werd gespeld over een vastland; en hij sliep nog, toen het anker plotseling werd gerukt uit zijn modderig bed en de wach-tenden op de pier er m de haven voor't laatst de grootsche oud' „Croonah" aanschouwden. Wordt vervolgd). Als ge alles hebt beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld, besluitdan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, of dit zal tot het gewenschte succes. Het zal blijken U zeer zeker brengen HET MIDDEL te zijn!

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5