Geneeskundige brieven. m 1 Binnenland AUSTERnAMSCHE BEl'BS BURGEMEESTER en WETHOUDERS #an ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar lijn opgenomen de besluiten van den Rand dier gemeente van 5 Januari 1.1., waarbij zijn K°ieM\.Ee« VERORDENING tot wijziging der Verordemng, re- gelende de voorwaarden waar- op aan bijzonaere bewaarscho- lert te Alkmaar subsidie uit de gemeentekas kan warden ver- leend (Gemeenteblad No. 1085); 2e. Eene VERORDENING tot wijziging der Verordening, hou- dende algemeene regelen betref- de de toelating van leerlingen, uit andere gemeenten, tot de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar. (Ge meenteblad No. 1088). ©eze verordeningen zijn heden afgekondigd m gedurende drie maanden ter gemeente- secretarie ter lezing gelegd, waar zi] tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijg- baar zijn. Alkmaar 10 Januari 1928. I Burgemeester en Wethouders voornoemd. WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretans. Natuur cultuur beschaving. Ik schreef onlangs, dat de vroedvrouw m tfen natuurstaat meestentijds overbodig to, doch dat beschaving en cultuur daarin yer- andering hebben ^ebracht. Naar aankiding van deze zinsnede vraagt X het volgencK. Zou u zoo vricndelijk willen zijn na- der te verklaren, wat u verstaat onder Natuur - cultuur - cultuur - beschaving Was de inrichting der woningen, ge- bouwd in den tijd toen o.a. het yervatte in Matth. 6 6 gesproken en naderhand het 7e hoofdstuk van den len Korinthen brief gesclireven werd, niet eenigszins anders dan „later"? Eerlijk moet ik bekennen, dat het verband fctsschen de genoemde teksten en bet door mii geschrevene mij niet al te duidelijk is De eerste luidt: „Maar gij, wanneer gy biut gaat in uwe binnenkamer, en uwe deur sloten hebbende enz.", terwijl 1 Korinthe een hoofdstuk is, dat handelt over de ver- Ihouding tusschen man en vrouw. We vinden hierin allerlei wijze lessen, maar het is mij niet gelufct om daarbij iets te vinden, dat betrekking heeft op de meerdere oi mindere noodzakelijkheid van verloskundige hulp lk ben niet voldoende op de hoogte van den wo- ningbouw uit dezen tijd, maar als er een binnenkamer is, waarvan de deur gesloten kan worden, bewijst dit wel eenige over- eenkomst met hetgeen wij thans bezitten, met name als wij denken aan het onderwerp, waarover mijn brief handelde. Intusschen wil ik gaarne voldoen aan het verzoek, om maar dan geheel los van de genoemde bijbelaanteekeningen enkele opmerkingen te maken over den invloed van cultuur en beschaving op den mensch in zijn natuurlijke verrichtingen. Den mensch in zijn natuurstaat kunnen wij ons moeilijk meer voorstellen. Toch zijn er misschien nog wel enkele plekjes op den aardbodem waar zuivere natuur-menschen leven. Deze gelijken dan in vele opzichten op het dier, en nog niet eens op elk dier, bijv. niet op het huisdier, maar op de wilde bees- ten, in zooverre als zij zonder eenige beper- king gehoor geven aan elken aandrang, van welken aard ook, welken zij gevoelen Heb ben zij hunger, dan zoeken zij voedsel en eten't; dreigt gevaar, dan verbergen zij zich; gevoelen zij kou, dan trachten zij zich te be- dekken met mos of bladeren, of ook maar dan kan reeds van een begin van beschaving gesproken worden met dierenvellen. In elk o-eval is er een begin van beschaving zoo- dra het huisgezin ontstaat; wanneer in plaats van gebruik te maken van in de natuur aan- wezige schuilplaatsen, een eigen woning ge- bouwd wordt, aan de bedekking van het h- chaam meer zorg besteed wordt in den vorm van kleeding of versiering, dikwijls beide gecombineerd, en het voedsel niet alleen wordt genuttigd zooals het door de natuur wordt geleverd, maar eerst een zekere toebe- reiding ondergaat. Langs deze drie lijnen: woning, voeding en kleeding is het gemakkelijk de steeds stij- gende lijn vanaf de primitieve volken tot op het standpunt der tegenwoordige maatschap- pij te vervolgen. Die lijn is evenwel geen rech- te maar vertoont tal van schommelingen Om bij het voedsel te blijven, zoo weten wij, dat de Romeinen reeds verfijnde lekkerbekken kenden. Ook in onzen tijd kunnen de gastro- nomen hun hart ophalen. Toch vinden wij op het platte land menigmaal nog een be- volking met zeer geringe eischen, volkomen tevreden met een sobere voeding, waarin al uitermate weinig afwisseling voorkomt In de geschiedenis vinden wij nu eens een tijd, waarin het verorberen van ongelooflijk groo- te hoeveelheden voedsel een geliefde bezig- heid was, en dan weer een periode, waarin meer nadruk gelegd werd op uitgezochte lek- kernijen en een zeer bijzondere toebereiding. De kleeding vertoont misschien de grootste afwisseling omdat de mode hierover gebiedt en wel'haast niemand zich aan de mode ont- trekken kan. Hiermede bedoel ik niet alleen de met elk seizoen wisselende voorschriften der Parijsche of F.nge'sche modekoningen, maar feitelijk is elke typische volkskleeder- dracht een mode, waaraan de geheele bevol- king stipt gehoorzaamt. nl vele gevallen heeft een bepaalde kleederdracht inv.oed op groei en functie van het lichaam. Denk slechts aan de klein gehouden voeten der Ohi- neesche vrouwen. Bij sommige volksstammen wordt het kinderhoofd tusschen een paar planken gedrukt gehouden, tengevolge waar van de schedel een zeer eigenaardigen vorm aanneemt. Wat in dit opzieht over het corset is geschreven, vult een heele bib'iotheek. In ons land zijn streken, waar ook zonder cor set het lichaam, in het bijzonder de romp van de vrouw, door nauwsluitende kleeren op be paalde wijze in groei en ontwikkeling wordt tegengehouden. Vooral wanneer zulk een drunk reeds op den kinderlijken leeftijd wordt toegepast, wanneer het beenderstelsel nog niet geheel volgroeid is dan kan bijv. ook het bekken veranderingen ondergaan. Voegen wij hierbij de verplaatsing van buikingewanden door het nauwe keurslijf, dan ontstaat een on- derlinge verhouding der lichaamsdeelen, wel- ice met neei veel meer op een normaal menscn gelijkt. Het schoeisel, ondoelmatig gemaakt, kan belangrijke stoornissen in den voet en in den gang teweegbrengen, om van de pijnlijke likdoorns en eeitknonoels nog maar te zwij- gen. Maar nog geheel andere invloeden doen zich gelden. De cultuur brengt zekere voor schriften ten aanzien van het onderling ver- keer. Er wordt scheiding gemaakt tusschen hetgen behoorlijik en niet behoorlijk is, wat men in gezelschap wel en wat men niet doen mag. Van de ongebreidelde toegeving aan elken aandrang van den natuurmensch is niet veel overgebleven. Integendeel, de beschaving be- staat voor een groot deel in oefening der rem-mechanismen. In gezelschap mag men niet geeuwen. Daarorn is het noodig zich aan te leeren, den in zich voelenden aandrang tot geeuwen te onderdrukken. En zoo is het met talrijke andere natuurlijke verrichtingen, we like men zich aanleert kunstmatig tegen te gaan of althans gedurende zekeren tijd tegen te houden. De school is bij de opvoeding nog altijd onmisbaar. Hare inrichting is nog verre van ideaal. Het gedwongen zitten van de jeugd gedurende langeren tijd op de schooibank, gepaard met de bevoorrechting, welke aan 't gebruik der rechterhand is toegekend, is de voornaamste oorzaak, dat het cpkomend ge- slacht zoo dikwijls een in verkeerden stand gegroeide ruggegraat vertoont. De steeds voortgaande cultuur en bescha ving heeft een steeds meer samengestelde nij- verheid geschapen. Allerlei beroepen, werk- plaatsen en fabrieken leveren gevaren op voor de gezondheid in het algemeen, maar ook voor bepaald omschreven lichaamsaf- wiikingen, de kclenwerker krijgt longen vol kolenstof, de ketelmaker wordt doof, in be- drijven waar met chemische stoffen wordt omgegaan, kunnen allerlei huidziekten op- treden. In het kort: bij voile erkenning van wat cultuur en beschaving ons hebben ge- bracht, mogen wij de daaraan verbonden nadeelen niet uit het oog verliezen. En met instemming moet gestreefd worden naar het treffcn van alle mogelijke maatregelen, waar- door deze nadeelen, zooals niet opgeheven, dan toch tot een minimum teruggebracht worden. H. A. S. ZANDBAD. Om hoenders, fazanten, patrijzen in hun gevangen staat het leven op den duur moge- lijk te maken en zooveel mogelijk aan te pas- s«n aan hun aard en karakter, is het noodig ze de voortdurende beschikking over of ge- legenheid te geven tot't nemen van 'n zuiver zandibad. Met 'n kenndijk genot maken zij met enkele beenslagen een soort kuiltje, rol- len er zich in, de veeren zooveel mogelijk op- gezet zoodat de zanddeeltjes er flink tus schen gewerkt worden, woelen en schudden zij zich dat het een lust is. Als een poos 'ang dit spelletje geduurd heeft, staan ze op, schudden zich flink uit, zoodat alle zanddee- len worden weggeslingerd soms tegelijk met eenige op het vogellichaam huizende parasie- ten. Het ligt in den aard der zaak dat het zand goed droog is, zooals het bijvoorbeeld op het strand en in de duinen wordt aange- troffen. Droog rivierzand is eveneens best en bijvoegsels als asch zijn heelemaal onnoo- dig, maar kunnen er in sommige gevallen een deel van uitmaken. Grove stukken steen hooren in een goed zandbad niet thuis. Het zandbad moet overdekt zijn zoodat ook in den winter en bij alle weersgesteldheid er gebruik van gemaakt kan worden. Het is aardig om te zien hoe in een goede stadsTen in het hartje van den winter van het zandbad ge bruik wordt gemaakt en hoe aanstekelijk deze liefhebberij bij kuikens en kippen schijnt te zijn. Vaak merkte ik op hoe bij zeer makke dieren bet al voldoende is met de hand een kuiltje in het zand te maken om ze aan het baden te krijgen. Zoolang hoenders lust heb ben in het zandbad kan men wel aannemen, dat ze gezond zijn. Bij ongesteldbeid of ziekte wordt er niet aan gedaan. Onze dui- ven daarentegen nemen nooit een zandbad, maar moeten juist de gelegenbeid hebben een bad te nemen in frisch water. Dit is voor hen onmisbaar, zooals het ook noodig is voor onze kooivogels. Ook zijn er nog gevederde gasten, zooals de musschen, die zoowel ge bruik maken van een zandbad als van een waterbad. Zelfs kleine kuikens hebben van nature aantrekkelijkheid tot het zandbad, men ziet ze daar geregeld van gebruik ma ken en het is niet noodzakelijk'dat de kloek het ze voordoet of leert, want machinekui- kens zijn er even bedreven in als natuur- kuikens. HELP U ZELF! Niet altijd loopt het karretje op een wegje van asphalt; soms ontstaan er kleine moei- lijkheden met ons pluimvee ondanks alle goe de behandeling. Dan kan het voorkomen dat een haan of hen, groot of klein van stuk operatief behandeld moet worden bijv. aan den kop of aan de beenen. Terwijl dan deze behandeling plaats heeft houdt een tweede persoon het dier goed vast en men is dan spoedig met het werkj^ klaar. Niet altijd is die tweede persoon handig en geschikt het dier goed vast te houden en ook niet altijd is een dergelijke hulp aan- wezig. Om nu echter zonder hulp van een ander zelfs de lastigste opera tie te kunnen verrichten moet men het zoo aanleggen, dat het dier zich niet kan bewegen. Daartoe heeft men dan noodig een flinken doek, ruim een handbreed opgevouwen en van een be-' hoorlijke lengte. In dezen doek wordt de haan of de hen goed ingebakerd. Men legt den doek vlak uitgespreid, plaatst den vogel op zij gehouden aan het eene eind erop en rolt hem nu stevig eenige malen er in met den kop vrij en de pooten recht uitgestrekt naar achteren eveneens buiten den doek. Men speldt nu de rol goed vast of bindt het ge heel dicht. Zoodoende ligt de vogel voor u totaal buiten staat een vin te verroeren en daardoor de behandeling te bemoeilijken of te vertragen. Nemen we als voorbeeld het verwijderen van een zijprankje op het blad van een Leghorn-kam. Men rolt den haan op de voorgeschreven wijs behoorlijk in den op gevouwen doek. Met een schaartje of scherp mesje wordt nu het overtollige kamdeeltje verwijderd en vooraf heeft men een boutje of een mes goed warm bij de hand, tikt daarbij ooffeuhliklrflU''^ -- nogiaiippen de wond maar even aan en er zal als '4 wargeen bloed te zien zijn. Zoodra men den h; n uit den doek bevrijd heeft, loopt hij meestal kraaiend rond alsof er niets gebeurd was. Terloops zij opgemerkt, dat de genoemde operatie alleen tot verfraaiing van het dier zelf iets uitmaakt en niet voor zijn nakome- lingen. Zoo kan een enkel persoon aan pooten, na- gels of sporen alles verrichten zonder het dier noemenswaardig te hinderen en vrij van het gevaar, dat het dier zich beweegt op het kritieke moment, of zich losrukt uit de hand van den helper. IS HIET VOOR DEN NIET- FOKKENDEN KIPPENHOUDER WEL NOODZAKELIJK EEN HAAN BIJ ZIJN KIPPEN TE HOUDEN? Als men in de stad zoowel als buiten eens naar de liefhebberij komt kijken, dan komt men heel dikwijls tot de ontdekking, dat men kippen houdt zonder haan. Vraagt men waar- om er geen haan bij gehouden wordt, dan is het antwoordi „Och mijn haan is gestorven en ik neem geen nieuwen, want wat heb ik aan zoo'n opvreter." Van een ander verneenit men de beliste meening: „Ik houd er geen haan bij, omdat de kippen dan beter leggen." Nog een ander houdt geen haan, omdat het kraaien zoo hinderlijk is, waarbij wij dan met innig medelijden denken aan de arme stads- bewoners, die in een plaats wonen, waar de klok ieder kwartier, half en heel uur speelt, wat nog meer geluid beteekent. Maar hoe staat liet nu met de bewering, dat de kippen zonder haan meer zouden leggen? Dat die zaak heelemaal vast staat wordt door de vele tegenspraken in deze niet bewezen. Toch heeft men al eenige jaren geleden op een proefstation ernstige proeven genomen met 4 toomen hoenders gedurende 8 maanden Laten we de hokken nummeren met 1, 2, 3 en 4. Alle hennen waren van hetzelfde broedsel en alle hanen eveneejis. Ze kregen alle dezelf- de huisvesting en hetzelfde voer, zoodat de omstandigheden dus zoo gelijk mogelijk wa ren, met voorbehoud van het feit, dat kippen van een en hetzelfde broedsel toch nog wel eens zeer verschillend kunnen leggen. In hok 1 en 2 werden hanen geplaatst bij de hennen. De hennen uit hok 3 en 4 bleven sfreng van mannenbezoek verstoken. De hennen uit de hokken 3 en 4 gaven gemiddeld 2'5 procent meer eieren dan die uit de hokken 1 en 2, hoewel de hennen uit hok 1 en 2 een maand eerder begonnen te leggen. In hok 4 ontstond opeens het veerenvreten en men liet zich daar door van de wijs brengen, waardoor de proef gedeeltelijk mislukte. Het zou juist van be- lang geweest zijn, eens nauwkeurig na te gaan, welken invloed deze ondeugd op de eier- productie had, maar men heeft daar blijkbaar niet aan gedacht. Het verslag over de proef in zijn geheel was, dat de kippen zonder haan meer eieren leverden en ook eerder begonnen te leggen. Hoewel deze proef de zaak niet af- doende heeft uitgemaakt, houden wij het nog bij een haan aan het hoofu van den toom, '.ippen, want in ons oog staat een ren zonder haan gelijk met een bal zonder heerenDaar is toch ook wel geen aardigheid aan, niet waar! Dat de haan een opvreter is, kan door een zuinig cijferende huismoeder verdedigd wordenvoor een persoon, die zich den naam van liefhebber zoo graag hoort geven, geldf deze redeneering heelemaal niet, Allerlei on- deugden toch, die onder het hanenlooze kip- pentroepje losbreken, als vechten, de bazin spelen, veerenplukken, enz., worden door een waarlijk goeden toomvader beteugeld. Hij deelt de lakens uit en zet kracht bij zijn be- straffingen. Tegen den overlast van het kraa: en zijn maatregelen te nemen. Men richte de rennen zoo in, dat er des avonds een zekere afsluiting van den haan (met of zonder een paar van zijn hennen) gemakkelijk bewerk- stelligd kan worden, zoodat het hanenge- kraai als het ware gedempt klinkt. Dat er zoo vaak haanlooze kippen rond-loopen, doordat de haan gestorven is, komt meestal op reke- ning van zijn meester of meesteres. Een ga- lante haan gebruikt te weinig, vooral van de versnaperingen. Hij krijgt daarorn niet ge- noeg. Nu en dan, al naar het seizoen, moet hij bijgevoerd worden, door hem afzonderlij-k wat voor te z-etten. Doet men dat niet, dan verarmt hij, veel sterker nog dan de hennen door den leg en gaat de haan achteruit door zijn funeties. Tegen den ruitijd zijn daarorn vele hanen broodmager geworden en komen hun rui niet door. Tenslotte nog over de houdbaarheid van de eieren zonder en met haan verkregen. Er zijn er, die meenen, dat ohbevruchte eieren langer goed blijven dan bevruchte. Onmogelijk is zulks niet, theore- tisch bekeken zelfs waarschijnlijker, doch het bewijs daarvoor is nog steeds niet geleverd en dat geef-t toch wel wat te denken. Dan nog is in de praktijk opgemerkt, dat de kippen met een haan, na de mi eerder met leggen begin- nen, dan zonder hun manlijken aanvoerder Alles bij elkaar genomen, houden wij het op een kippentoom, waarbij een haan aan het hoofd gaat, waardoor de gezellige bedrijvig- heid in de kippenren bovendien niet onbelang- rijk wordt vergroot. Verder vernemen wij, dat de justitie gls- teren een bezoek gebracht heeft aan de kantoren van de Centrale Bank te Hiiver- sum, waarvan de heeren Woltma-n thans directeur zijn. Daar zijn de grossen van de hypotheken van de Veendammer Hypo- theekbank, die alle aanwezig waren, in be- slag genomen. JHR. VAN KARNEBEEK COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. We ver nemen met aan zekerheid grenzende waar- schijnlijkheid, dat de minister van staat Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, oud- minister van buitenl-andsche zaken en oud- burgemeester van 's-Gravenhage, zeer ernstig in aanmer-king komt voor het ambt van Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, ter vervanging van wijlen Baron Sweerts. DE TERUGKEER VAN PRINS CAROL. LONDEN, 11 Jan. De correspondent van de „Daily Mail" te Parijs meldt, dat de terugkeer van prins Carol naar Roeme- oie spoedig te verwachten is, Gemeld wordt, dat een vooraanstaande deputatie uit Boekarest op weg is naar Parijs om den prins te vragen terug te keeren en zitting te nemen in den Regent- schapsraad. DE OVERSTROOMINGEN. LONDEN, 11 Jan. Thans is vastgesteld, dat 2733 huizen te Londen door het Theemswater zijn overstroomd. Enonne hoeveelheden levensmiddelen, vooral thee en suiker en graan zijn ernstig beschadigd. BRAND IN EEN STADHUIS. LONDEN, 11 Jan. Het stadhuis te Skegness is Dinsdag door brand verwoest. Vele belangrijke documenten zijn verloren gegaan. LIJK GEVONDEN. Gistermorgen is in den 's-Grtvenmoerschen polder onder de gemeente 's-Gravenmoer het reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk van een onbekend persoon van het man- neij'k geslacht gevonden. Bericht van vermis- sing is tot op heden nog niet ingekomen. KORTE BER1CHTEN. Gistermorgen is te Eindhoven overle- den mej. de weauwe M. C. van Hooff-Loots, in den ouderdom van ruim 100 jaar. ^iaB*kfbeB*ichteii AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 11 Jan. 1928. 245 Vette kalveren le kw. f 1.101.20, 2e kw. 0.97 tot f 1.08. 3e kw. 0.68—/ 0.92 per K.G. levend gewicht; 72 Nuchtere kalveren f 12— f 18 pe rstuk630 Varkens Holl. Overz. ec Geldersche le kw. 0.730.74, Holl. 2i kw. 0.71—/ 0.72. Vette varkens f 0.71— f 0.72 per K.G. slacht gewicht. AMSTERDAMSCHE AARDAP- PELENMARKT. AMSTERDAM, 11 Jan. De prijzen warn heden onveranderd1. Geen aanvoer. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waamemingen, verricht in den morgen van 11 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildfc Hoogste barometerstand 767.3 te Zfiridi. Laagste barometerstand 731.8 te Thorsha- ven. Verwachting (geldig tot den avond van 12 Januari): Aanvankelijk meest matige zuidwestelijke tot westelijken, later krimpende en waar- schijnlij'k toenemende wind, licht bewolkt en kouder des nachts, overdag toenemende be- wolking met later weer kans op regen, zelf- de temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt, hedenmorgen 9.10 uur, aan alle posten: Weest op uw hoede. ProviwcBaal nieuws ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Loop der bevolking over het jaar 1927. Totale bevolking op 31 Dec. 1926: 527 m. en 483 vr., totaal 1010. Vermeerdering door geboorte met 14 m. en 8 vr., totaal 22. Door vestiging met 61 m. en 57 vr., totaal 118. Alzoo een totale vermeerdtering met 75 m. en 65 vr., totaal 140. Vermindering door sterfte met 7 m. en 6 vr., door vertrek met 64 m. en 63 vr., totaal 127. Totale vermindering alzoo met 71 m. en 69 vr., samen 140. De bevolking nam toe met 4 m., totaal 4. Zij bedroeg dus 531 m. en 483 vr., totaal 1014. Afneming der bevolking met 4 m., totaal 4. De bevolking bedroeg dus op 31 December 1927: 531 m. en 479 vr., totaal 1010. Aantal voltrokken huwelijken in 1927 9. Aan tal echtscheidingen1. van II Januari 1928. Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediat. T elegramimen TREINVERTR AGING. BOXMEER, 11 Jan. Vermoedelijk door het niet goed aansluiten van den wissel had gisterenavond bij het rangeeren op het stations-emplacement te Boxmeer een trein- ongeval plaats gehad, waardoor ruim een uur de geheele lijn was versperd. Eenige wagons waren nl. op een verkeerd spoor geloopen. De sneltrein in de richting Am sterdam had een uur vertraging, terwijl ook de sneltrein in de richting Maastricht een groot uur op het vrijmaken van de lijn moest wachten. Door dit voorval had de geheele treinenloop naar het Noorden ver traging ondervonden. Tegen half acht was de trein weer vrij. De materieele schade is niet zeer groot. Een onderzoek wordt inge- steld. HET FAILLISSEMENT DER VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. AMSTERDAM, 11 Jan. Naar wij ver nemen zal de heer F. Kokosky te Amster dam optreden als verdediger in de zaak tegen den president-commissaris van de faillietverklaarde Veendammer Hypotheek- bank A. C. Mohring, terwijl mr. Th. Muller Massis te Amsterdam de beide oud-directeuren da- Bank, J. J. en J. P. Woilman als raadsman zal biistaan. 6 Nederl, 1923 A 5 1919 BANK-INSTELLINGEN. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te (Uecleetiemk gecorngeera.) STA ATSLEENINGEN, Kol Bank Indische Bank Handel Mpij Cert, v. 1000 INDUSTR. OND. B1NNENL. Centr. Suiker Aand. Holl. Kunstzijde Jurgens Gew. Aand. A. B C Maekubee Nederl. Kunstzijde Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL, Anaconda Steel comm Zweedsche Lucifers SUIKER MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. Vorstenl. Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olie Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Lampong Sum. Rubber Rotterd. Tapanoeli Serbadjadi Silau Wai Sum Rubber Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Gem. Eig. Scheepvaart Unie Stoomvaart Mij. Nederland Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Niev. Goudriaan Rotterd. Llyod SCHEEPVAART BUITENL, Marine comm. Marine pref. TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMERIKA. Southern Rails Union Pacific Wabash PROLONGATIE vorige k Vorige Koers 100 Vie 1015/s 276 178 176V4 1761/s IOO1/4 1531/4 2351/4 1017/s 987/s 1 8i/s 4161/4 570 5681/4 807 4121/s 183 162 1271/3 144 205 344 3233/s 2355/8 2533/4 425 223 170 331 160 3521/2 1916/i6 85 83 1993/4 132 59/ie 2781/2 474 517 577 146 641/2 pl.m 1.30 274 177 1761/4 1761/4 154 421 562 805 410 183 163 pl.m. 1.45 154 2351/2 120 419-21 569 56H-3 111 803-5 3431/4 3211/2 235 253 223 170 332 2271/3 97 pl.m. 2.— 154i-5_ 235}-3/4 420-2 803- 410 pl.m. 2.15 374 1761/4 155-J 2351/s 120-Vs 804-5 343-| 322 159 347-9 193/g 200 2781/2 471 5131/s 579 190 643/4 2781/3 470 5131/s 5781/2 343-1.3/4 3211-2* 253 3431/2-4 322-* 86 83 200- 86 97 277V, 470 514 577 s 33/4 pCt., heden 3|-33/4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen ,1^x4454 Berlijn k Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 4 P <«*ll Italie NIET OFFICIEEL, X X I t Vorige koers 12.09Vi6 59.07 9.751/2 34.611/2 47.82 35.05 66.45 66.77i/» 65.95 2.48s/xs 13.121/, Koers op heden 3 uur 12.09V,s 59.081/, 9.75V, 34.611/, 47.821/, 35.05 66.471/, 66.771/, 66.95 2.48V,,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8