Effacfen USGESTRA1I 49 - ALKMAAR Kunst Hag«lktlge§»i^Mere Stadsnieuws H@clifszakesi sttakkesi BENOEMINGEN. Burgemeester en Wethouders benoemdcn tot brandmeester bij het brandweerkorps „Kracht en Vlugheid" den heer H. F. Buijs, alhier; tot onderbrandmeester bij het brand weerkorps „Kracbt en Vlugheid" den heer P. Waijboer alhier; tot brandweerman bij het brandweerkorps „Burgerplicht" den heer Chr. Wiedijk, alhier. GESLAAGD. Voor het op 13 en 14 Dec. gehouden examen Boekhouden der Federatie van Han- dels- en Kantoorbedienden (Mercurius- diploma) slaagden de heeren J. J. v. Lienen en R. Huitema. Deze beide candidaten ver- lieten 1 Mei j.l. de Handelsavondschool met einddiploma. Voor het Mercurius-examen in Duitsche handelscorrespondentie zijn geslaagd de hee ren D. Hart te Oudkarspel en J. F. Wigman te Bergen. De heer C. de Boer Dzn. alhier, slaagde gisteren aan de Amsterdamsche Universiteit voor het candidaatsexamen in de medicijnen. UITSTEL. Aan den dienstplichtige J. de Leeuw, uit deze gemeente, is uitstel van eerste oefening verleend. OPBRENGST COLLECTE. Het Ned. Israel. Armbestuur alhier bericht, dat de opbrengst der gister gehouden col- lecte bedraagt 522.08, VOLKSUNIVERSITEIT. In een advertentie op onze voorpagina wordt men er aan herinnerd, dat in den loop van de volgende week aanvangen de cursussen van den heer J. S. Bartstra over: Eenige belangrijke figuren en onderwerpen uit de moderne Europeesche politiek (Bis- marck en Wilhelm II; Clemenceau; Cham- iberlainRaspoetin en Lenin); en van den heer D. L. Daalder over Opvoedkunde (Erfe- lijkheid en Opvoeding; G /dhi als volksop- voeder). Men verzuime niet zich tijdig te doen in- schrijven. PAARD GEVALLEN. Hedenmorgen te half tien kwam bij de brug over de Hoeverkade een paard gespan- nen voor een wagen van de firma H. bij de brug te vallen door de gladheid. Het duurde geruimen tijd, er men het dier weer op de been had. Oogenschijnlijk is het er goed afgekomen. LEERLINGENAVOND SIM VAN NIEUWKUYK. Het voorbeeld van eenige andere muziek- leeraren hier ter stede volgend, heeft gister oolc de heer Sim van Nieuwkuyk in de Unie een piano-avond door zijn leerlingen doen geven. Meer en meer blijken deze avonden, voor- al door de ouders en familieleden van de jeugdige musici een welkome gelegenheid om de prestaties hunner zonen en dochteren in breederen kring ten gehoore te zien ge bracht en te vergelijken met die van andere leerlingen. Zoo bestond ook gisteravond het gehoor grootendeels uit ouders en familie leden en onze indruk was, dat zij alien uiterst tevreden waren over de vertolking der op het programma vermelde stukjes De heer van Nieuwkuyk had bij de samen- stelling van het programma gestreefd naar een artistiek geheel en was daarin wel ge slaagd. Op de uitvoering der composities, w o. van Beethoven, Mozart, Mac Dowell, Chopin, Grovlez, Stravinsky, Bach, Godard, Ravel, Handel enz. enz. zullen wij hier echter niet deeper ingaan. We kunnen volstaan met de mededeeling, dat de toehoorders zich zeer tevreden toon- den. Den heer van Nieuwkuyk werd tijdens de pauze door een oud-leerling een boek over handigd als bewijs van waardeering, en ter herinnering aan dezen avond. (In verband met het feit, dat het aantal leerlingenavonden gestadig toeneemt en het o.i. niet wenschelijk moet worden geacht over het spel van leerlingen een oordeel te vellen, zullen over deze avonden voortaan geen verslagen meer in ons blad worden ge- pubiiceerd. Red. Alkm. Crt.) VOLKSONDERWIJS. In het verslag der op 10 Januari gehouden vergadering van Volksonderwijs staat: „Aangenomen mooht worden, dat moeilijk- heden inzake overplaatsing van leerlingen, als in 1927 werdcn ondervonden, dit jaar niet zullen voorkomen. Dit is niet juist. Men leze daarvoor: „Aangenomen mag worden, dat moeilijfche- den, die zich in 1927 voor deden met de mu- ziek voor de schoolfeesten, dit jaar zich niet zullen herh'len. Moeilijkheden ondervond de afdeelir ook aargaande de overplaatsing van leerlingen." Hieromtrent zij medegedeeld, dat nage- noeg alle kinderen zijn teruggeplaatst op de scholen, die de ouders wenschten. In hoeverre de actie der afdeeling, die later gestaakt is, op d'-ze herplaaising van inv'.oed is geweest, kan rs bestuur niet beoordeelen. Ook het verslag over de schoolgeldheffing behoeft enkele rectificaties. Te zijner tijd echter zal op het ontwerp „schoolgeldheffing" in ons blad worden te- ruggekomen. De rechtzettingen zullen dan blijken. AFD. ALKMAAR R. K. VOLKSPARTIJ. De afd. Alkmaar e o. van de R. K. Volks- partij hield Woensdagavond haar jaarverga- dering in hotel „De Nachtegaal". De voorzitter, de heer S. v. d. Wakker, opende de vergadering met den christelij ken groet en heette alien welkom. Het bezoek verheugde spreker, doch hij had gaarne nog meer leden gezien, daar we alien belang moe- ten stellen in het partij-leven. Van het hoofdbestuur was een missieve ingekomen over het leven der afdeelingen. Het partijbestuur deed wat het kon om het orgaan te doen verschijnen, doch was tot heden niet geslaagd. De contribute werd nu het orgaan niet verschijnt bepaald op f 0.50 Het lag in de bedoeling om het eerste lustrum te Tilburg te herdenken, ter- svijl Haarlem had voorgesteld om dit heuge- fijk gebeuren in Utrecht te herdenken. De voorzitter zeide dat het hoofdbestuur roo goed als niets doet. Een ernstige poglng om het orgaan te doen verschijnen is niet ge daan. vooral de seeretaxis, de heer Donders. lie Openh. JLeeszaal en SUM., Langestraat 85, leent uit: romans, kinderb., wetensch. werken, tyd- schr. Wordt nu lid voor 1928; mm. contr.f2- man en vrouw beiden J 3.-, kinderen min. 50 ct. p. j\ is een rem voor het hoofdbestuur. Op het congres heeft men hem dit te verstaan gege- ven, doch hij blijft rustig zitten. Het deed spreker goed, dat hij aan de beurt van &!- treding was en om die reden stelde de af deeling voor den heer Blijersberg van Hene- gouwen te Amsterdam, candidaat te stellen, die zitting heeft in het hoofdbestuur en waar men iets van mag verwachten. Aldus besloten, Intrekking vervotging tegen het Noord-tiollandsch Dagblad. De voorziter'betreurde het dat de meening van het bestuur al vooruit bekend was, hoe- wel het geen geheim was hoe het bestuur hierover dacht. De secretaris heeft gister avond in het N. H. D. geantwoord. De kwestie zelf is niet nieuw. Spr. zette uiteen dat de zaak in eerste inatantie is behandeld -en dat de afdeeling en ook de aanklager on- tevreden waren over het verloop. Om deze reden was den Minister van Justitie een ver- zoek gedaan om nogmaals de zaak voor de rechtbank te brengen, waarin men was ge slaagd. Nu was er van de zijde der geestdij- ken een verzoek ingekomen om de klacht in te trekken, doch de heer Smits meende dat hij dit niet mocht doen, alvorens de afdeeling te hooren. De heer Smits zou over deze kwestie wei- nig zeggen. Bij uitzondering zou hij hier weinig spreken om dat het hem koud Het of de zaak werd ingetrokken of door ging. Wat de heer Kusters in het N. H. D. cpmerkte moest onjuist zijn. Dat de heeren Kusters en Speet niet wisten dat hem een verzoek (of juister meer verzoeken) was gedaan om den heer Speet uit de handen der Justitei te hou- den weigerde spreker te gelooven. Hij toon- de aan dat men het moest weten. Ook de heer Kusters had spr. een verzoek tot intrek king gedaan, al was het dan in eerste in- stantie De opmerking van dezen dat men het zou hebben gedaan om spr. te vrijwaren, was kostelijk, doch er zullen wel niet veel lezers zijn die het medelijden van mi. Kus- Het bestuur vond een eenvoudig orgaan, eenmaal per week verschijnend, noodig en af- doenide en aan de afd. werd) gevraagd om steun. De voorzitter stelde de jongste afdeeling als voorbeeld. Gaarne zal men adhaesie hier aan betuigen en zoo dit later noodig mocht zijn, kan men het financieele vraagstuk be- spreken. Alzoo besloten. Verkiezing lid hoofdbestuur vacature- G. Smits van Heiloo. Gekozen de heer Th. Sterken te Alkmaar, met een stem meerderheid op den heer S. v. d. Wakker. Na gehouden rondvraag, volgde sluiting. OPLICHTING. Een 21-jarig persoon trachtte op 23 April 1.1. de Amsterdamsche giro meibehulp van een door hem vervalschte kwitantie voor een bedrag van 2300.40 op et lichten. 't Bedrog werd tijdig ontdekt en toen kwam tevens uit, dat hij ook de dader was van een op 9 Jan. '27 ten nadeele van de gemeente-giro gepleeg- de oplichting tot 'n bedrag van f 4500. Daar- na maakte hij zich ook te's Flertogenbosch aan valschheid in gesohrifte schuldig, voor welk feit hij tot acht maanden gevangenis- straf veroordeeld werd. Ter zake van de in April 1.1. gepleegde po- ging tot oplichting vorderde het O. M. bij de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank vier jaren gevangenisstraf, onder mededee ling dat den verdachte ook nog een vervol- ging wacht wegens de in Januari 1927 ge pleegde oplichting. De rechtbank, op 22 September 1.1. vonnis wijzende, veroordeelde den verdachte tot drie jaar en vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden voorhechtenis. Van dit vonnis kwam de verdachte bij het Gerechtshcf te Amsterdam in hooger berbep. Het cmtrent den verdachte uitgebraohte rap port der roomsch-katholieke reclasseering was zeer ongunstig voor den verdachte en de advocaat-generaal mr. Bauduin eischte beves- tiging van het vonnis. Mr. Benno J. Stokvis pleite clementie. Uitspraak 24 Januari a.s. ters niet op de juiste waarde zullen schatten. De voorzitter zeide, dat, nu het N. H. D. in de klem zat, men de V. P. kon vinden. De geestelijkheid, die steeds doof was en op alle correspondentie van hoofd- en afdeelingsbe- sturen het zwijgen bewaarde, loopt nu warm omdat het cen hoofaredacteur betreft. Spr. vroeg zich af, moeten we nu, na alles wat gepasseerd is, aan dit verzoek gevolg geven? Het volledig bestuur adviseerde afwijzend. Na korte bespreking werd het bestuurs- voorstel z. h. st. aangenomen. Een concept-schrijven als antwoord aan den heer Smits werd voorgelezen en hiervan kan hij naar willekeur gebruik maken. Hierna kwam in behandeiing het jaarver- slag van den secretaris. Veel is er getrotseerd. De uitslag stemmin- gen heeft geen resultaat opgeleverd. De ar- beiders zien nog niet hun belang in. Het hoofdbestuur deed vrijwel niets en men miste daarom veel. Het ledental ging terug tot 62. Dank werd gebracht aan propagandisten en de beste wenschen werden geuit voor 1928. De rekening en verantwoording van den penningmeeeter geeft aan uitgaven f 179.20, ontvangs ten 211.50, sal do f 32.30. De contributie werd bepaald op 0.15 per maand, zoolang het orgaan niet verschijnt. Zoo zulks gebeurt zal een nieuw voorstel worden gedaan. Bestuursverkiezing door bedanken van den voorzitter en periodieke aftreding van den heer Vrouwe. De secretaris deed een beroep op den voor ziter om aan te blijven, dat door alien werd ondersteund. De heer de Vries stelde voor slechts een persoon te stemmen. In de vacature-Vrouwe, die door ziekte van huisgenooten zich niet meer beschikbaar stel de, werd gekozen de heer P. C. Snoeks. Hierna bracht de heer Sterken verslag uit van de oprichtingsvergadering van de Ver- eenigde Kieskringen in Noord-Holland. Spr. had een gunstigen indruk en meende, dat deze vereeniging in een behoefte voor- ziet. De afdeelingen zullen nu niet meer te- genover, doch naast elkander komen te staan, wat ook noodig is om iets te bereiken. Gskozen moeten worden 2 leden en 2 plaats- vervangers uit elke afdeeling. Elke afdeeling zal haar zelfstandigheid bewaren. Hierna werd dank gebracht aan den secretaris en werd tot de verkiezing overgegaan. Tot leden werden gekozen de heeren S. v. d. Wakker en Th. Sterken, plaatsvervangers de heeren Schats en Stet. Partij-orgaan. Door de afd. Zaandam is aangeboden om het partij-orgaan te zetten en men meende, dat met eenigen goeden wil de uitgave zon- der kosten mogelijk was. Dat de vorige uit gave is gestrand lag aan den grooten opzet. GOUDSTERRETJE. De eerste opvoering van Jac. B onset's operette „Goudsterretje" tekst (gedeeltelijk gewijzigd) van Mevr. HopmanKwast deed gisteravond in de Harmonic dienst als jubl- leumsvoorstelling. 't Was n.l. het vijf-jarig bestaan van Corn.'s Jonker's koorklassen, en daarvoor was Bonset's kinderoperette geko zen. Deze opvoering heeft doen zien dat er moeite en tijd aan besteed was om een schit- terend resultaat te kunnen bereiken, wat ook volkomen bereikt is. Het werk zelf is al sym- pathiek, de zang van koren en solo's uitste- kend; steeds zuiver (het duet in het laatste bedrijf wat minder), dikwijls frisch van klank, en voor de solisten had Jonker perso- nen weten te vinden die hun rol met de grootste toewijding speelden en zongen. (In- dien mogelijk, laat dan de „Ster" bij vol gende opvoeringen, wanneer zij tot den ko- ning en de koningin spreekt, in't laatste be drijf, die personcn ook aankijken, en niet de zaal inzien). Het waren: R. H. Prins (Ko ningin), P. Haasbroek (Koning), Nelly Timm-erman (Prins, hun zoon),.D;na Land man (Page Almar), Emmy van't Hof (Ni nette), Jaap Best (Fridolin de tuinmans- jongetti) 'n eenige leukert, de jongen heet Best, maar hij heeft het best gedaan ook en bracht met A. Haasbroek (tuinman) de vroolijke tafreeltjes, A. van Vhet (Goudster- retje), Corrie de Vries (Fee), Tj. van Veg- ten (opper-ceremoniemeester. 't Was 'n stel- letje waar wat mee bereikt kon worden en dat Jonker ook volkomen gelukt is. Maar er was meer. Hij had goede en uitstekende hel pers. Een strijkorkesi gevormd uit zeer goede krachten, met den componist ter aanvulling aan het klavier, 'n orkest dat de kleurige partituur zeer verdienstelijk weergaf, 'n tip top regisseur, Eli Prins, 'n kunstenaar voor het decoratief en costumes, Sicco Drijber, en een kunstenares voor het instudeeren der dansen mej. Lydia Koning. En zoo, met al die elementen te zamen, is er 'n prachtig ge heel van gegroeid dat onder Jonker's accu rate en bezielende leiding het talrijke publiek meer dan eens verleid heeft tot applaudlssee- ren bij open doek. De aankleeding van het werk was van dien aard als men het niet dikwijls zal zien. le Bedrijf: Troonzaal in't Koninklijk slot; kleu rige vroolijke costuums, 2e bedrijf, 'n bosch met 'n oud huisje t/ 'n grooten kastan- jeboom, mooi stemmig bedrijf eerst, die ver- andert wanneer de kabouters opkomen, en die zoo aardig acteerden, evenals bijv. de daglooners en het volk. Dit bedrijf deed het van uit de donkere zaal gezien, bizonder food. 3e Bedrijf: 'n bosch bij de heksengrot. oen ik 'n paar dagen geleden in onze cou- rant over de muziek van „Goudsterretje" sprak, heb ik o.m. gezegd dat de heksen- dans het hoogtepunt in dit bedrijf zou wor den; 't is uitgekomen ook. Doch de prachti- ge kleurcombinaties en lichteffecten bij dit tafereel maakten dat men iets bizonder moois te zien kreeg. Het 4e bedrijf is weer de troonzaal, heeft ook weer die fleurige bedrij- vigheid van het eerste bedrijf, en een zeer mooi, graeieus gedanst menuet met costumes die zeer opviekn. Bonset was in z'n nopjes en dankte Jon ker met 'n stevigen handdruk voor al het- geen hij voor zijn werk gedaan had. Toen de pauze begon kwam de huldiging. Bonset en Jonker verschenen op het podium. De componist ontving een grooten krans; de diri- gent bloemen. Jonker had tal van hartelijke woorden voor den componist, den ontwerper der decors en costuums, die ook een krans ontving, de vervaardigers der decors, de heeren H. J. Landman en W. Timmer, de da mes die geheel gratis de costuums hadden gemaakt, den regisseur, die de kabouters, daglooners, pages, herautem, lakeien, heksen, ridders en edelvrouwen zoo aardig of waar- dig liet acteeren, en voor de leidster der dan- sen, die echter nu niet tegenwoordig was, maar bij de tweede opvoering, op a.s. Zater- dag zou komen. In die vijf jaar zijn er drie meisjes onafgebroken lid van het koor ge weest, w.l. Dina Landman, Emmy van 't Hof en A. Nies. Hen overhandigde de lei- der naar aanleiding van dit feit elk een boek, en wel „Op vasten grond" van Mevr. Cra mer—Schaap. Van buiten't koor werden den heer Jonker bloemen aangeboden en woorden van hulde gebracht door den heer Slagt, voorzitter der „Vereenigde Zangers" te Alkmaar, en den neer Schalkwijk, voorzitter van Bergen's Mannenkoor, van welk koor de heer J. ook de leider is. Deze eerste opvoering is voor alle mede- Werkenden een succes geworden; bij de vol gende en een eventueel d'erde opvoering zal het beslist niet minder zijn. A. K. THOMAS HARDY, t De beroelnde Engelsche schrijver Thomas Hardy is, 87 jaar oud, overleden Thomas Hardy werd 2 Juni 1840 in Dorset shire geboren uit een oud geslacht, dat heet af te stammen van Clement le Hardy, die in de lbde eeuw het eiland Jersey bestuurde Na te Londen middelbaar onderwijs te heb ben ontvangen was Hardy van zijn zestiende tot zijn twintigste jaar in de leer bij een ar chitect. In zijn vrijen tijd wijdde hij zich aan de litteratuur. Op zijn negentiende jaar schreef hij zijn eerste verzen en essays, maar aanvankelijk bleef hij toch trouw aan zijn vak; in 1863 werd een studie over bouw- kunst van zijn hand bekroond. Nadat echter twee jaar later zijn eerste novelle in Cham bers' Journal" was verschenen begon hij zich meer en meer op de literatuur toe te leg- gen: eerst op de poezie doch later vooral op den roman. Zola en de groote Russische en Scandina- vische sehrijvers hadden weliswaar invloed op hem, maar zijn werk behield toch steeds een sterk Engelsch karakter en zijn realisme behield een eigenaardig cachet. Toen in 1874, in het ..Cornhill Magazine'' Hardy's „Far from the madding Crow 1" anoniem verscheen werd deze roman door velen voor een werk van George Eliot ge houden. Toen de schrijver bekend werd, was zijn naam gemaakt. „Under the Greenwood Tree" dat twee jaar eerder was verschenen, heeft eerst naderhand groote waardeering gevonden. Hardy's meest beroemde groote romans verschenen tussc'nen 1890 en 1895: „Tess of the d'Urbgrvilles", dat de schrijver later zelf voor het tooneel heeft bewerkt en dat eerst kort geleden te Londen is opgevoerd, „Life's Little Ironies" en „Judethe Obscure". (Buuen verantwuo:deLijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijsi geenszins dat de 'edactie er mede instemt.) Alkcnaar, Januari 1928. EEN MOOIE VERORDENING. Mijnheer de Redacteur. Het is naar aameidng van de nieuwe poli- tieverordening, waarin onder meer ook veroo- den wordt met 'stoom- en motorbooten drie meter voor en in de brug, en drie meter door de bruggen te Alkmaar, de schroef in wer- king te mogen hebben. Is dat bij iedere brug met harden wind, plotselig opkomend vaar- tuig enz. niet doenlijk? Hoe denken B. en W. er over met uitvaren uit het Luttik-Oudorp Men heeft daar het Noord-Holl. Kanaal en de Vlotbrug vlak voor u. Nu komt er een sleep- of motorboot of zeilschip door de Vlotbrug en is verplicht voor eigen Veiligheid en voor een ander voor averij en voor de assurantie, om wel de schroef in werking te tsellen en achteruit te slaan. Zoo ook met harden wind, stroomen met de zeesluizen aan den Helder, voor schepen en vletten die la rigs de Bierkade komen. Men stelt de schroef dus wel in werking en slaat zoo noodig achteruit. Maar de verordenig zegt dat mag niet. Men is dus in overtreding en iedere politieman kan proces-verbaal opmaken. Maar men heeft achteruit gesl'agen, men heeft dat moe ten doen, om ongelukken te voorkomen en dientengevolge ligt het schip stil. Men mag alweer niet de schroef in werking stellen, dus zal men genocdzaakt wezen, om verder de brug uit te vartn met haak of vaarboom. Maar wat zegt dan het landverkeer, als de brug zoo lang, veel te lang open staat? Hoc moet men bij het uitvaren van de Kaarsen- makersgracht, als men bij het kruisverkeer op het Noord-Holl. Kanaal, ook de uitvaren- de schepen uit de Langendijker vaart recht naar zich toe krijgt, als men ook daar de schroef niet mag gebruiken als men in de brug is? Willen B. en W. bij handhaving van die verordening ook de ongelukken en averijen voor hun rekening nemen? Kunnen de schippers zich bij de assurantie op die verordening beroepen? Er is gevraagd van „Schuttevaer" afd. Alkmaar en van de Beurtschippersvereeniging - „het Noorden" om dit en nog meer te mogen toelichten, waarop afwijzend werd beschikri Daarom neem ik langs dezen weg de gelegenheid, om het onmogelijke en onzinnige van een derge- lijke verordening aan te toonen. Dankend voor de plaatsruimte, S. A. DUINKER. Verdronkenoord, Alkmaar. HET DRAAIEN VAN DE SCHROEF BIJ WALMUREN. Met genoegen las ik het schrijven van deft heer Kloet naar aanleiding van mijn artikel over walmuren. Hij schrijft zakelijk, niet in de ruimte, zoo- dat ik hem dus zakelijk kan antwoorden. Ik wil beginnen met de behandeiing van zijn schrijven en moet dan opmerken, dat een sluis bestaat uit sluishoofden, waar tusschen een schutkolk. Mijn opposant behandel't nu de sluishoof den en vergeet de kolk en deze wordt be- schermd door twee doodgewone walmuren, vaak van licht constructie, te zeggen, hoog gefundeerd. Als grondkeering en om ondermijning van de fundeering te voorkomen, is deze aan de voorzijde voorzien van een dicht aan-eenge- sloten damplankenrij. En nu heeft men in de laatste jaren in Alk maar walmuren gebouwd, hoog gefundeerd, licht geconstrueerd, met de damplankrij acli ter de palenrijen, zoodat om de palen alle mo- gelijke ruimte kan ontsfaan, wat natuurlijk het geheel niet ten goede komt. Men heeft dit bepaald ingezien, want bij dea nieuwen walmuur aan het Luttik-Oudorp heeft men de damplanken weer voor de paien- rij aangebracht. Desondanks ben ik groot tegenstander van de constructie, die de laatste jaren hier wordt toegepast, dus ook van de verbeterde uit gave. En in dit verband moet men mijn opposi- tie tegen de verordening in kwestie zien, wat reeds eenigszins uit mijn artikel is te lezen. Deze verordening is naar mijne meening in het leven geroepen, omdat men zijn eigen werk niet vertrouwt. Was deze speciaal ge maakt met het oog op de oude muren en bruggen, soedah, men kon het zich indenken. Maar ik kan niet billijken, dat men weiger- achtig blijft om Alkmaar een gezond stel walmuren en bruggen te geven, cor.structief in overeenstemming met de eischen van dezen tijd. een tijd, waarin bovendiert de technielc ook op waterbouwkundig gebied hoogelijk is opgevoerd. Misschien heeft de heer Kloet mijn artike- len over fundeeren van bruggen en walmuren, in dit blad opgenomen, gelezen. Ik vertrouw van wel en in dat geval weet hij dat ik bet vraagstuk aan alle kanten heb bejicht, ei zelfs historische beschouwingen over heb gegeven En in die artikelen heb ik duide- lijk doen uitkomen, waardoor voorvallen, als waarvan de heer Kloet rept, konden voor komen. In het kort nogmaals gezegd, is de zaak deze: Een walmuur dient om een wal te om- muren, tegen te houden dus. De constructie moet er dus op gericht zijn, dat een voor- waartsche, een horizordale druk v/ordt opge nomen. En vele kademuurbpuwers in ons land be- paalden zich er bij om den verticalen druk van het metselwerk, waaruit een walmuur bestaat, op te vangen en hidden geen reke ning met den gronddruk, waarom het toch gaat. In zoo'n geval kon en kan zelfs het draaien van een schroef onheilen veroorzaken. Om nu den horizontalen druk op te vangen, kan men niet beter doen, dan den muur op te trekken direct vanaf den bodem van het vaarwater, beter iets daar beneden. Recht- streeks op den vasten grond, zoodat de muur niet afhankelijk is van een partij meer of min der slappe heipalen, die maar al te graag bij den minsten gronddruk gaan buigen, vooral wanneer ze een vrij groote hoogte boven den bodem staan. Men begrijpe wel, dat de weerstand, dien de palen in de lengterichting (veriicale) bieden, niet van het minste nut is om den horizontalen druk te weerstaan. En wanneer men dbn aan de voorzijde een damwand aanbrengt, om ontgronding te voorkomen, heeft men een kaderruur, die van het draaien van een schroef geen hinder ondervindt. Zoo zijn er hier reeds bruggen en wal muren gebouwd, waarvoor de booten reed? vijftien jaar en langer draaien. J. BROERSMA. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood le tikken. HOORN, 12 Jan. Op de kaasmarkt warei aanvoer eh prijzen heden als volgt: 12 sta- pels kleine fabriekskaas 52, wegende sa- men 15626 kilo. Handel vlug. SCHAGEN, 12 Januari. E i e r e n- ma r k t. Aangevoerd waren 14102 kippen- eieren. Bruine f 9.30/10.30, witte /9.30 9.0010, kleine 8—/ 8.90. SCHAGEN, 12 Jan. 1928. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 3 Paarden 150200; 8 Gelde- koeien (mag.) 140f 250; 74 Geldekoeien (vette) 250—/ 300;'5 Kalfkoeien 270— f 320; 4 Vaarzen 100—/ 160; 7 Gras- kal'veren 70; 31 Nuchtere kalveren 12 f 24; 8 Schapen (vette) 36.50; 328 Over- houders 2633.50; 14 Varkens (mag.) 1725; 80 Varkens (vette) per K.G. 0.620.64; 132 Biggen 12—/ 17; 41 Konijnen 0.75— f 3; 110 Kippen 0.75— 1.75; Hanen 0.60—/ 2; 68 K.G. Boter 2—/ 2.30. PURMEREND, 11 Jan. 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Witlof 16—/ 31 per 100.K.G.; Roo- de Kool 8f 19 per 100; Witte Koo! 1.602.70 per 100; Savoye Kool 4 15.70 per 100; Spruitkool f 1.604.20 per 15 K.G.; Boerekool 1.804.95 per 100 struiken; Andijvie f 0.800.90 per 100 krop; Selderij 5.209 per 100 bos; Rapen 1.80 per 100; Wortelen 0.80— f 1 per 100 bos; Uien 2.103.30 per 25 K.G.Prei 1625 per 100 bos; Ap- pels: Brabantsche Bellefleur f 811; Bramley Seedling 913; Present van Engeland 1013; Reinette, goud 8— 10, alles per 100 K.G.; Peren: Gomtesse de Paris 9; Winterjan 4— f 12, alles per 100 K.G. BOVENKARSPEL, 10 Jan. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Roo- de Kool 10—/ 15.60; Gele Kool f 5.50— 11.10;-Witte Kool 2.50—5.60; Uien f 6.25; Spruitkool 2.95.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2