De grijze Dame. under?! derftysfs 'aarpng. OondeaHaag <2 Jaainari. Badi©»ho@k|e Westfriesse vertelling' mil.LKTON. Binnenland IK DENK ER STERK OVER, TE OAAN ADVERTEEREN! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT. Wo. 10 W2® Vrijdag 13 Janiiari. Hilversum, 1060 M. 12 Politieberich- ten. 12.352.— Lunchmuziek door hei A. N. R O -trio. 6.—7.15 Dinermuziek door het A N. R O.-Trio. 7.15—7.45 Landbouwhalf- uurtje. Ir. S. L. Louwes: De resultaten van het landbouwbedrijf over 19261927. 7.45 Poldtieberichten. 8.10 Sdiippersles. Spr. A. A. Klein: De Rijn. 8.35 Massenet-avond. He- jene Cals, sopraan. Chris de Vos, tenor. Paul pul, bariton. Henri Bloemgarten, bas. Het A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. 10.15 Persberichten. 10.30—12.— Populair concert onder leiding van H. Teu- nissen. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12 30—1.30 K. R. O. Concert door Trio- IWinkels. 3.-4.— K. R. O. Vrouwenuurtje door mej. Do Twaalfhoven. 4.-5— N. C. R V. Gram-ofoonmuziek. 5.6.Concert. N C. R. V. Mej. L. Laueproth, piano. Mej Scager, viool en alt. H. van Duyl, viool. 6.6.45 N. C. R. V. Spr. Ir Kooymans: Pasteurisatie van melk of melkhygiene. 7.— 7 30 K. R. 0. Curous Gregoriaansoh, door prof. J. C. W. v. d. Wiel. 7.30 V. P. R. 0.- uitzending. S-preker Ds. C. J. Sirks: De waar- ide van den vorin voor ons vrijz. geloofsleven. S Berichten. 8.15 V. P. R. 0.-cursus. Spr. SW. Beversluis: Religie en Poezie (2). 9 IV. P. R- O.-berichten. 9.15 V. P. R. O. Beet- ihoven-cyclus. Een trio voor fluit, alt en viool en sonate voor viool en piano. Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten, alt, sopraan, bariton en clarinet. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestcon- cert. 3.20 Concert. 5.20 Tuinpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 7.05 Nieuwsberichten. 7.20 Cinema-causerie. 7.35 Mozart's vioolsonates, viool en piano. 7.45 Lefing: At work on an African language. 8.05 Norah Blane. 8.20 Nationaal Synipho- nie-concert. Halle-orkest, onder leiding van Sir. Hamilton Harty. H. Williams, bariton. (Om 9.20 Nieuwsberichten). 10.35 Causerie. 10.50 Nieuwsberichten. 10.55 Vaudeville. G. Fields, comedienne. Fields en Rossini, humo- risten. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 A1. 10.50 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert 4.5.Literaire en muzik. matinee. 8.50 11.20 Symphonieconcert. Faust van Schu mann. Orkest. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Klein Werag-orkest. 9.50 Zesdagenwielerwedstrij- den in Dortmund. Daarna dansmuziek. Kdnigswusterhausen, 1250 M. 1.507.05 Lezingen en lessen. 8.20 Operaconcert. H. Janssen, bariton. Koor en orkest. 9.5011.50 Concert door het Balalaika-orkest. Hamburg, 395 M. 3.35 Ital. opera-aria's 6.20 Concert. 7.20 „Liebe unterm Schuten hut", zangspel uit de Hamh. Biedermeiertijd 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert 8.35 Orkestconcert. 9.10 „Les Noces de Jeannette", opera-comique van Masse. 10.05 —10.35 Werken van Mortelmans Zang. door da-. T. P. Merkrid van Eertswoude. OUWE KINNIS. 't Was in de Kersetaid! An de rechterkant op zai van't weunhuis van de ouwers van den Bloedtoet, lag 'n gi'oute boogerd; deer stonden 'n paar bourne met dirkjesperen, ienige met zure blessea, met wainappels, met juttepere, met goudrenetten en in 't midden van al dat lekkers stond ien Kerseboum, ientjemaar 'n kokkerd Op 'n maandigoggend voor skooltaid bad Klaas Boontjes, de post van 't Blootebiene- land, met z'n hondekar, 'n briefkaart brogt van oom Kees uit Wurversoof, met de tat ding, dat ie den, zoo as ofsproken was, de kommende Sundigoggend 't warskippertje bringe zou, met peet Geertje, en dat ze den metien te gast bleve en, as dat gelegen kwam, behoefde deer ndet op antwoord te worre. Dat warskippertje was hun dochtertje Traintje, van acht jaardat kind had zoo'n verskrikkelik verlangst nei de Kerseboum. skreef oome Kees, dat ze der snags van droumde. De Bloedtoet had dit nuuws hoord en was deermee maar ma-tig innomen. Weer was dat Uit het Engelsch van Henry Seion Merriman. 54) Er blies een stevige wind, een westehjke bries, die dikwijls de korte overtoclxt van Malta naar Gibraltar tot het kwaadste deel maakt van de reis van Indie naar het Ka- naal. Geen van de passagiers stelde eenig belang in den norschen tweeden officier, en enkelen slechts merkten zijn afwezigheid aan tafel op gedurende den tweedaagschen overtocht. In net donker kwam de „Croonah" te Gibraltar aan, nam haar mail en passagiers aan boord en zette haar reis door de straat omstreeks acht uur's avonds voort. Het was laat in den herfst en nog werd de bries van den koe- len Atlantischen Oceaan voortgejaagd over de verzengde landen van Afrika en Zuid Europa. Het licht van Tarifa kwam in 't gezicht en werd flikkerend achtergelaten. Trafalgar staarde uit de duisternis voor hen en werd op naar beurt achtergelaten. Enkcle passagiers waren voldoende bekomen van de slecbte be- handeling in de Middellandsche Zee onder- |aan, om in de Straat te dineeren, maar de Seining van den Atlantischen Oceaan zond het spoedig naar beneden. Het dek was ver- faicn, want vele van deze menschen keer- Oen naar Engeiand terug na ja-enlang ver- W# in de tropea, en bet aerate Noorder koelt- nou goed voor, dat zoo'n vreemd rnaidje heel uit Wurversoof nei 't Blootebieneland kwam om je kers-en op te eten, ai was't den ok "n nichgie. Op dat ougenblik vo-eldie niet veui voor bloedverwantskap en was ie vergeten, dat hai ien jaar leden ok zeuven dagen te Warskip weest was bai oom Kees, in- de eere- baietaid. 't Was 'n lastig geval en deer most overleg pleegd worren met de Magere Sliet en de Witbig. Kinderen binnen egoiste; en deerom vonden de twei boezemvrinde ok, dat 't niet te pas kwam, dat vreemde menschen onze kersen kwamme opeten. Ze sprakk-e van: „onze" kersen. Zoo as je ziene, heersch- te der 'n communistiese geist onder de skool- loupertjes. 't Konden der best wel 400 of 500 wezen in zoo'n week; nei hoor, deer kon rnks van inkomme. Nou brakke der vier vreugdevolle dagen an; 't was de vreugd-e van drie kinderen, die zich in 'n boogerd te goed deden an raip en onraip fruit! Dond-erdag, voor zonsonder- gang, was de kerseboom leeg; 't kinderoug ziet skerp. in 'n kerseboom den; zes loe- rende kinderougen konden gien enkelde kers meer bespeure. De overblaifsels, de stel-en en de pitte, met de ofrukte blaren, lagge in 't plattrapte gras, as duidelikke bewaizen van de plaas had hewwende vernieli-ng en be- rouving, die den ok den volgenden oggend ontdekt wier. De Bloedtoet had buikpain, toen ie uit skool thuis kwam. „Aigen skuld" zaide z'n Moeder. „Kun- sten" zaide z'n Vader, „maar deermai allien bin je nog niet klaar met de kwajongus- streek; ik zal overmorgen uit Hooren tien pond kerse meebrenge en die hange jollie weer op in de kerseboum en je betale dat uit je spaarpot voor straf" Daags deernei, smorgus, lag ie in z'n bed, nag met buikpain, maar ok met kouwe ril- lingen en koors, zoodat z'n Moeder. der over sprak om Meister Immerik te leite kome. Z'n Vader vond't niet goed voor elk wisse- wassie den dokter te roepen en wou 't nag- geres 'n daggie anzien. Maar 't was gien „wissewassie" en de diagnose: „bedorven maag" deu'r te veui kers-en eten, was fout! Nag nooit was deer zoo'n leuk straffie uit- dogt: de kerseboum moet voor Zondag in denzelfden to-estand brogt worren, voor de komst van Traintje. En giilende van plezier stoven deer de Magere Sliet en Witbig in de huiskamer binnen, op Zaterdag, smiddis, met 'n groute mand vol kersen, die bai twei, drie of vier s-tik met dreidjes an-ien bonden mo-eten worre om den in de beroufde kerse boum te worren ophongen, met behulp van 'n trapleer en 'n houten hark en de grond onder de bourn most keurig baiharkt worren, zoodat ok deer alie sporen wegnomen zou- wen zain. Dat was de opdragt; weer de Bloedtoet gien werkzaam andeel in kon ne- men, dat hem nou, nei pirn. 50 jaren, nag spait. En Zaterdag seivens most der toch maar 'n bo-sskip nei Meister Immerik stuurd worre, nei Hougwoud, de houfsta-d van't aigenFkke Blootebieneland, weer gien dokter was, „of hai Sundig nei kerktaid erres even an wilde komen". In gedachten loupen wai met den bosskip- per mee om metien gelegenhaid te hewwe te kunnen bewaizen. dat 't niet waar is, zoo as in sommige geskiedboeken skreven staat, dat Graaf Willem II in de Berkmeer sneuveld zou zain. Volgens skriftelikke verklaringen is dit beurd op 't Paadje ('t Koningspaadje) onder Hougwoud en volgens mondelinge cverleveringen, deer, weer Mienakker en Paadje zich kruisen, bai 'n breggetje dus, tusschen Hougwoud en „Eertswoud. Dit Dorp legt digt aan de Noordzee, tusschen de Dorpen Winkel, Hoogtwoud en Lambertscagen. In het jaar 1404 was hier al een gat in den dijk g-e- weest, het welk belast wierd altoos toegeia- ten te zullen worden, wierd egter in het jaar 1573 geopent, tot onzet van .het belegert Alkmaar. In het jaar 1675 was hier gelijk ook op andere plaatsen, een zwaare water- vloed. De Kerk dezer plaatse is een groot langwerpig gebouw, voorzien met een vrij zwaare vierkante Tooren, die boven plat is. In de Kerk staat tegen een balk het jaartal 1515, waarschijnlijk de tij-d 'der bouwing. Het Geregt dezer plaats is als een Heer- lijkheid o-naer Hoogtwoud, en benoemt tot die Regtbank een Burgemeester, en een Scheepen. Wegens het Kerkelijke wierd hier in het jaar 1573 tot eerste Leeraar op de Hervormde wijze beroepen Michael Petrus, geweze Rooms Priester, en word nog door een eige Predikant bedient". (Nh. Arka-dia 1732). „Hoogtwoud, tusschen Eertswoud en Op- meer gelegen. Agter of ter zijde Hoogtwoud, van na aan de Zeedijk af, tot digt aan Spanbroek toe, legt de zogenaamde Konings- weg, langs of bij welke Willem de II, Grave je, dat hen tegenwaaide, deed hen huiveren, terwijl het hen tegelijk in verru-kking bracht. Luke Fitz Henry was op de brug van acht uur tot middernacht, bewegingloos op zijn post louter een zeevaart-machine, geeer- biedigd en gevreesd door alien, -die met hem werkten, begrepen door geen enkele. Te middernacht wisselde hij enkele woor- den met den eersten officier, en tezamen hiel- den zij toezicht op het uithalen van de fokke- zeilen, voor de wacht naar beneden ging. De wind was krachtig en gestadig. Bijna onmid- dellijk voelde de goede stoomboot het ze-il, helde zacht lijwaarts en voegde nog een mijl bij haar groote snelheid. De zee was zwart en de lucht scheen vol geluiden van brekende en sissende golven. Het licht in den top van de mast en de zijlichten beschenen het watervlak en verlichttcn nu en dan een witgekuifde golf. Een gevoel van hevige spanning hing in de lucht, een gevoel, dat de zeeman begrijpt, doch niet onder woor-den kan brengen. Het was een zeer donkeren nacht. „St. Vincent", zeide Luke kortaf, toen hij zicb omkeerde om de brug te verlaten. De eerste officier, een man, oud geworden op zijn poai volgde de richting van Luke' blik, ma«i -Vc4 daw<fe eer'ge woo-rden, voor hij het zwai 5jkkeiend licht, daag aan den horizon onderscheidde. ging naar zijn hut en legde zich ge- heei gekleed m zijn kooi. Om vier uur moest hij weer op zur post op brug De „Croo- nah" voor volgens spocrlijst, wind en zee aan zich ono'erwerpend. zooah de groote stoombooien '"-"den ten da ere doen L uke Fitz Henry had dit berekend even voor hij het eeavoudige woord „Milksop" seinde aan Wil- van Holldtid, en verkoore Roomskoning, in het jaar 1256, met zijn paart in het ijs val- lenide, door de Vriezen wierd omgebragt. Het Dorp, dat fraai is, is verdeelt in drie buurten. De Kerkdie voorheen grooter was, storte in door een zwaare stormwint in het jaar 1674, en is sedert een andeie gebouwt, die net en ruim genoeg is. Het Regthuis dxaagt nog het Wapen der voorige Heeren van Hoogtwoud, uit het geslagt van Egmond. In het jaar 1262 behaalde Grave Ftor is de V bij dit Dorp op de Vriezen een groote over- winning, en voerde toen het ligchaam van zijn verslagen vader na Middelburg. In het jaar 1472 storte de Tooren van de voorige kerk in, die weder herbouwt wierd, en eerst zeven en twiutig jaaren later zijn nieuwe spits k;-eeg. In het jaar 1675 overkwam haar een zwaare watervloed. De Regeering bestaat uit de Baljuw, vier Burgemeesteren, en zes Scheepenen, en noemt Eertswoud tot die bank, waarmede het vereenigt is, een Burgemeester en een Scheepen. Wegens het Kerkelijke is dit Dorp al zedert het jaar 1573, door een Leeraar alleen bedient ge- weest". (Nh. Arkadia 1732. 249). „De Vries sloeg hier voorheen een magtig Heer Op't IJs, een Vorst, die, tot zijn roem eneer, Roomsch Koning was en Graaf van Holland tevens, Hij sneuvelde in den bloei en kracht zijn's levens Zijn oorlogszucht beroofde hem van 't licht; Hij, die het Hof van Holland heeft gesticht, En Toornenburgs en Heemskerks sterke slooten, Heeft voor zijn lijk geen ander graf genooten Dan eene hut der boeren op het veld; Zo gaat het hen die wrevelig met geweld Den na-gebuur uit wraakzucht wil bestooken, 't Welk menig Vorst is bitter opgebrooken, Door't vieren van den toom der dwinglandij. Wat dorp zien wij vooruit bij dees bosschage? 'Eertswoud. Dees weg, verciert met elsplan- tagie, 't Is't Konigspad, waarschijnlijk zoo genoemt Naar Willem, daar van is gemelt. Wie roemt Dees Landstreek niet? daar veele huismans hoven, Een rijken schat van appelvrucht belooven, Indien geen storm de hoop van d'eigenaar Verijdelt, door een schudding vol gevaar, Die voedsel geeft aan't zwijn, in zulk een weder. Elk tak buigt zich door't zwaar gewigt reeds neder. Een zinnebeeld van waare ootmoedigheid, Die nim-mer door -de hoogmoed»word verleid: Want hoc men haar meer vrucht van deugd ziet dragen, Hoe zij zich meer voor Gode zal verlaagen, Die zij alleen boud voor haar schat en deel: Beklaaglijk is 't dat zulk een zieljuweel, Die mqeder en geleidster aller zeden, Bij veelen wordt verschoven en vertreden". (Nh. Arkadia 1732) „Na dat Willem de II de XV Graven van Holland, en onder de duytsche Keyseren ce eerst gekoren was, en Rooms Koning, is hij uyt Duytsland gekomen, na dat hij alles d-aar verrigt ha-dde, tro-k hij na Holland, en heeft in 's Gravenha-ge laten bouwen het Koninglijke Hof, dat nog het Hof van Hol land word genaamd, 1249, de groote zaal liet hij maken altemaal van bout dat hij uyt Yrland liet halen, dit hout is van die natuur en eygenschap, dat daar neyt geen Spinne- koppen, nog ander fenijndng gediert daar aan ofte bij konnen duuren; en ordanneerd dat de Sta-ten des Lands in 't zelfde hare vergaderinge zoude houden. (Wordt vervolgd). Ds. SMELIK EN ZIJN PAS.TORIE. Conclusie tot tmwijzing van den eisch tegen den predikant. Gistermorgen heeft de Officier van Justi- tie te Utrecht conclusie genomen in de pro cedure tusschen de Gereformeerde Kerk te Tienhoven en ds. Smelink. Zooals men weet, is door de Synodale Kerk aan ds. Smelik de eisch gesteld de pastorie, te ontruimen, waartegenover ds. Smelik de Kerk in H. V. in vrijwaring op- riep. De Officier merkte thans in zijn con clusie op: Door den uitleg der synode van dat gedeel- te der Heilige Schrift, waarin over de slang in het paradijs wordt gesproken, heeft een gedeelte der Gereformeerde Kerk te Tienho ven zich los gemaakt van Assen. Of en in hoeverre deze uitspraak der synode van As sen gegrond is op de kerkenordening staat niet aan de rechiha-nk om uit te maken, daar de rechter niet bevoegd is de gesch-illen te Hie Carr in Londen. Op zijn tijd op de brug komend vond Luke daar den kapitein. Hij kende de gewoonten van zijn chef. Hij wist, dat de verstandige oude zeeman zijn hersen-s zooveel mogelijk slaap gunde, voor zij het licht van Uskant passeerden, omdat hij op de brug leefde zoo- dra de „Crocnah" Oostwaarts keerde, het Kanaal op. Telkens wanneer de kapitein zijn naehtrust nam, onderbrak hij die om vier uur, als de wacht werd afgelost. Warmpjes in grooten mantel gewikkeid, over zijn pyjama, wisselde hij dan enkele woorden 'met zijn ondergeschik- ten. Nadat de eerste officier naar beneden was gegaan, kwam Luke op zijn post aan stuurboordzijde van de brug. De kapitein bleef langzaam heen en weer loopen. Dat duurde zoo een half uur. Het schip was in volslagen rust. In het Oosten nog geen spoor van aanbrekend daglicht. Er passeerde een stoomboot, een rood licht vertoonend, een wit in den top van de mast. Nu staakte de kapitein zijn wand'eling, toen hif dicht bij Luke was. „Roep mij", zei-de hij, „als je het licht van Burling hebt." Luke antwoordde met een eenlettergrepig woord en de oudere zeeman ging naar de trap. Ndeman-d had -dit bevel hooren geven. Luke volgde hem tot de trap en keek hem na, tot hij in de duisternis was verdwenen. Zes jaar hadden zij samen gevaren, met helder weer door een hevigen stormvanaf deze brug hadden zij samen gevochten tegen een woe- dende cvcloon, en zij hadden de overwinning j behaald; maar sterker d«n dit all«s was Aga- b'eoofdeelen, hanueiencte over ae inwencnge aangekgenheden der Kerk. Over het ieit of er strijd is met het Woord Gods, mag de Kerk alleen haar omening uitspreken. Alleen warmeer zij in strijd komt met het algemeen belang, de wet of de openbare orde is de rechter competent om een beslissing te ne- men. Daar dit echter hier niet het geval is, gaf de Officier de rechtbank in overweging om in dit opzicht geen oordeel uit te spreken. De leden der Kerk hebben zich vrijwillig verbonden, Aan de samensieliing van de synode heeft ook de Gereformeerde Kerk van Tienhoven meegewerkt. Aan de uitspraken dier synode zijn dus de leden der Kerk on- voorwaardelijk gehoorzaamheid verschul- digd. Men moet dus wel degelijk spreken van ongehoorzaamheid bij degenen, die op grond van het oneens zijn met de uitspraken van Assen uit het Kerkverband van Tienhoven getreden zijn. Eenig rreht op de goeder-en, die aan deze Kerk toebehooren, kunnen zij, die zich losmaakten, dus niet doen gelden. De Officier concludeerde derhalve tot toe- wijzing van den eisch, met veroordeeling van gedaagde in de kosten van het geding. AANHANGWAGEN OF NIET. Voor het kantongerecht te Wageningen heeft terecht gestaan de directeur der Veen- daalsche Stoomspinnerij en -weverij, omdat hij op 3 November een automobiel zou heb ben doen rijden, met een aanhangwagen, ter wijl deze wagen niet voorzien- was van een rem. Bekl. zeide overtuigd te zijn, dat het hier geen aanhangwagen betrof, maar een zes- wielige auto. Als zoodanig is de machine ook door den Minister van Waterstaat inge- schreven. De commandant der marechaussee te Vee- nendaal, die het proces-verbaal had opge- maakt, beriep zich op art. 28 van de nieuwe motor- en rijwielwet Hij noemde den wagen een aanhangwagen, omdat hij wordt getrok- ken door een auto op vier wielen, die uitslul- tend als trekkracht di-enst doet. Bij de auto hooren drie losse wagens op twee wielen, die alle in dienst zijn. De auto brengt er een naar het station, hij wordt afgehaakt en de auto haalt een anderen, De inmiddels gevul- de wagen wordt aangehaakt en naar de fa- briek gereden. De wagen is zwaarder dan 200 K.G., nl. 1200 K.G. en wordt met een grootere snelheid dan 6 K.M. per uur gere den. De verdediger mr H. L. van Essen wees er op, dat de auto ook als draagkracht dient, daar de wagen niet alleen kan staan. Als getuige-deskundige werd gehoord de ir. H. B. E. G. Zoetelief Norman, die de machine zonder twijfel, als zij gebruikt wordt, een zeswielig motorrijtuig noemde. Get. wilde overigens den inschrijver (i.e. het Departement van Waterstaat), als beslisser in deze kwestie beschouwen. Op een vraag van den verdediger ver- klaarde get. nog, dat hij den aanhangwagen als een afzonderiijk voertuig beschouwde, omdat het, zij het theoretisch, kan worden voortbewogen, als men maar sterk genoeg is. Het is dan hetzelfde als een kruiwagen. Als get. a decharge werd gehoord de heer W. E. van H-emert, ir. van den Rijks-Water- staat Deze g-emachtigd door den Minister van Waterstaat, had de machine ingeschre- ven als een zeswielig motorrijtuig. Z.i. is hier geen kwestie van een auto met aan hangwagen. het O M. meende, op grond der verscbll- leud-e verklaringen, dat men hier te doen heeft met een zeswielig motorrij-tudg en re- quireerde tot vrijspraak. De verdediger wees o.m. op het econo- misch belang aan een vrijaprekand vonnis in dezen verbonden, v/aav er"reeds pl.m. 3000 van dergelijke wa-gms in cms land gebruikt worden. De kantonrechter heeft ten siotte bekl vrijgesprok-en. DRIEVOUDIGE BOTSINO. Te Veip is bij den spoorwegoverweg aab de Emmastraat een zandti'ein in aanirijding gekomen met een auto en vervolgens met een kinderwagen, die beiden den overleg pas seerden. De kinderwagen werd omvergewor- pen en vrijwel geheel vernield, doch het kind, dat in het wagentje lag, bleef ongedeerd. Ook de auto is beschadigd. AANVARING. Op de Lek onder de gemeente LangeraK heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de motorboot „Zuiderzee", geladen met koN fie, thee en stukgoederen, en de Duitsche mo torboot „Markgraaf". De geheele voorsteven van de „Zmdevzeen werd ingedrukt. Het schip maakte veel wa ter. Men kon het bij een krib op het droge zetten Met eigen hulpmiddelen kon met de lading mi-et droog houden. Er kwam daarom een boot uit Rotterdam om het schip Zui derzee" leeg te pompen. Men zal pogen het gat zoover te dichten, dat het achip naar* d* werf kan warden gesleept. A SCHEEPSBEVRACHTERS EN RETOURCOMMISSIES. L>e afdeeling Gelderland van den Bond van Scheepsbevrachters heeft in haar alge- meene vergadering besloten om kraehtige maatregelen te nemen tegen het uit Belgie ingeslopen misbruik van tockenning van re- tourprovisie. De vergadering meende, dat deze retour- commissies, die door enkele fabrikanten van de bevrachtingsprovisie van de bevrachtere wordt op-geeischt, gelijk te stellen is met de beruchte retourcommissie aan gasdirecteu- ren. Er zai een onderzoek worden ingestelck welke verladers en nevrachters of personeel zich aan dit misbruik schuldig maken en nadat zij gewaarschuwd zijn, zullen in dien met het misbruik wordt doorgegaan de namen worden bekend gemaakt. VECHTPARTIJ OP EEN SCHIP. Gisteravond is aan boord van het Amerl kaansche s.s. ..Emergency", liggende in de IJselhaven te Rotterdam, ruzie ontstaan tus schen een stoker, de 33-jarige T. M. en den voorman der stokers, den 26-jarigen M. R. Eerstgenoemde verkeerde in eenigszins be- schonken toestand. De ruzie liep weldra zo<5 hoog, dat M. een mes trok en daarmede R. drie steken toebracht, waardoor deze bloe- dend werd verwond aan het hoofd, den lin- kerschouder en den rug. Het slachtoffer werd per poiitieboot naar den wal gebracht en van- caar per poiitieboot naar den wal gebracht en vandaar per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, alwaai hij oogenblikkelijk w-er-d opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. De dader is door de rivierpolitie in bewaring gesteld. Het onder zoek duurt voort. Niet Ianger over denken, Mijnheer, DOEN! Ook niet tegen de kosten opzien, adverteeren is absoluut niet duur, integen- deel, het is zelfs zeer winstgevend. Begint U nu eens met een paar plaatsingen, U zult zien, uw zaak gaat er door vooruit. tha Ingham-Baker. Nog was er geen voorbode van aanbrekend daglicht, niet de minste schitteri-ng aan den Oostelijken heme!, toen reeds het licht van Burling recht voor hen uit, zichtbaar werd De wacht op den bak „riep" ze niet luid af, de lichten, doch zond een maat met het bericht naar -de achterzijde van het schip. Aan boord van de „Croonah" hield men rekening met de rust der passagiers. Luke veranderde zijn koers een half punt Van'uit het stuurhuis kon men het licht niet zien, het was vcrborgen achter den fokke- mast. Luke ging naar de achterzijde van het sohip en keek naar het log. Al zijn berekenin- gen waren juist. Hij zag op zijn horloge daartoe moest hij naar het stuurhuis gaan en de lichten uit het k-ompashuisje vielen op zijn kalm en bleek gei'aat. Hij had de bewegingen en het voorkomen van den man, op wiens schouders een onme- telijke verantwoordelijkheid rust. Hij stond op het punt de „Croonah" te doen schipbreuk lijden, -doch drie honderd menschenlevens had hij te redden. Zorgvuldig bestudeerde hij de lucht in het Oosten. Daglicht kon hij nog niet gebruiken. Het lidht van Burling was niet heel groot volgens sommige zeevaarders niet zoo groot, als het wel zijn moest. Op vijf-en-twin- tig mijlen afstands is het zichtbaar: maar Luke's verstand zeide hem, dat de stralen van het draaiend lidht, bij dikken mist, zooals met Westenwind dikwijls over deze kust hangt, nog op geen tien of twaalf mijlen af- stands te onoerscheiden waren. De „Croonah liep met snelle vaart, een schip vol slapende menschelijke wezens. Een zwak blauv/e tint verscheen aan den Ooste lijken hemel, een flikkering over de zee in het Oosten. Het lich-t van Burling een oog, dat rond- keek hi de duisternis, schijnbaar slaperig zich openend en sluitend, werd helderder en helderder. fiet was recht voor hen uit! het steeg, naarmate zij naderden, totdat het recht boven de boegspriet stond. Toen de veranderde Luke Fitz Henry van koers. De „Croonah" keerde haar stomp er voorsteven een half punt naar den Atlanti schen Oceaan, en vervolgde haar Snellen loop; zij passeerde het eilan-d Burling, en liet het langzaam wenkend oog aan stuur boordzijde. V'.oor haar uit in't Noordwesten, volslagen duisternis. Luke stond op zijn post, zijn oogen ach ter kijkglazen verborgen. Hij bestudeerde den horizon voor zich voor de „Croonah". Een kleine verwarde massa als de top van een berg uitstekend in zee, teekende zich af tegen den horizon. Dit was de rots, de Great Farilhao genaamd, dat wist hij. Weer ver anderde hij van koers, een kwart punt West- waarts, nog zoekend den Atlantischen Oce aan. Hij was op't punt de Great Farilhao te passeeren, zooals hij Burling gepasseerd was. op een steenworp afstando Dit deed hij ook werkelijk; sdierp teekende de ruwe omtrek van de kale rots zich af tegen den Oostelijken hemel. Nu was er niets meer aan den ge- richtseinder, helder en effen lag de horizop v66r hem. (Wordt vervolgd lUHtllllillllliiiilllllilllllflltlllllillinillliliUUlIlllllUUiUllllllllllNllllllllllllllllllillilllSilfliSS

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5