I Buitenlandsch gemengd nisuws. Buitenland Als een $oed schaakspeler is Uw lichaam. Het trekt zijn sirijdkrachten daar samen waar gevaar dreigi; b.v. het brengt Aspirin-Tabletten, opgelost in water, zoo spoedig mogelijk door de maag, darmen en aderen daarheen wear rheumaiiek, jidit, ischias en zenuwpijn dringend hulp vorderen. Vraagt U echter steeds de echte Aspirin - Tableiien, kenbaar aan het „Bayer"- kruis en aan den oranje band! Prijs 75 eft Weiger namaok of losse tableilen. wanneer ze na ziekte weer genezen zijn, toch vooral het' briefje van hersteld zijn bij hem thuis te bezorgen en daar geen dagen mee te wachten, daar zulks moeilijkfaeden op- levert in de administratie. Hierna verkreeg de heer A. Visser, secre- taris der Prov. Bond v. Ziekenkassen het woord, welke de vergadering een klare en duidelijke uiteenzetting gaf van de op han- den zijnde ziektewet. Spr. ging achtereen- volgens na de lijdensgeschiedenis dezer wet, welke al dateert van 1904, zoolang de Prov. Bond bestaat en schetste daarna het ge- wijzigde ontwerp van wet, zooals het in de Tweede Kamer ter behandeling kornt. Spr. is dankbaar gestemd jegens den minister, daar deze ruimte heeft gelaten tot het voort- bestaan onzer eigen kassen, Verschillende onderdeelen, ons voortbestaan betreffende, werden door spr. nog uiteengezet. Veel vragen werden uit de vergadering id verband daarmede gedaan, waaruit tevens Week, dat er nog heel wat moeilijkheden aan verbonden zijn, wil deze wet tot aller tevre- denheid goed functionneeren Het was een leerzame avond voor de aan- wezige leden, daar faun veel duidelijk is ge- worden, waar men tot nog toe niets van wist. Door den voorzitter werd spr. dan ook hartelijk dank gezegd voor zijn aanwezig- faeid niet alleen, maar ook wat hij betreffen de de Ziektewet voor ons heeft uiteengezet. Verder bracht de voorzitter nog dank aan de aanwezige donateurs en aan de plaatse- lijke arts voor zijn hulp en steun, de vereeni ging betoond. Spr. faoopte verder, dat deze vergadering goede vrucfat moge afwerpen, tot meerdere groei en bloei onzer vereeniging. OUDKARSPEL. Hoewel de nadeelige gevolgen van de schade door den ijzel aangericht nog niet overwonnen zijn, kunnen we met eenige ze- kerheid meedeelen, dat aan het einde dezer week de telefoonverbindingen weer vrijwel geheel hersteld zullen zijn. Een woord van waardeering is hier zeker op zijn plaats voor den ijver, die getoond is om uit den warwinkel van draden, zoowel van electrische stroom als tekfoon weer een geordend samenstel natir voren te brengen. De electrische geleidingen zijn zij't dan ook soms met noodverbindingen, reeds enkele da gen voor elkaar en slechts een tweetal weken na de verwoesting zal ook de tekfoon weer in de huizen van alle abonnees kunnen klinken. Door de raadsleden Paarlberg, Bakker en de Boer is het verzoelc gedaan een open- bare vergadering uit te schrijven ter behan deling van het volgende voorstel: „De Raad besluite tot instellen van een zoo volledig mogelijk onderzoek in verband met de mededeeling in de bladen, dat de di- recteur van ons gasbedrijf bij de gascorrup- tie betrokken zou zijn en dan in de le plaats den beschuldiger, den heer van der Stel, in tegenwoordigheid van den directeur te hoo- ren. Waar de gascommissie tot heden geen blijk gegeven heeft een eenigszins volledig onder zoek te widen, stellen we voor te doen als of de beschuldiging alleen onze gemeente be- treft, zeker als we zijn, dat slechts dit het in stellen van een uitgebreid onderzoek kan be- vorderen Voor nadere toelichting wordt naar memo- rie van toelichting verwezen. Door de tooneelclub Jong Leven zijn een tweetal uitvoeringen gegeven met: Het Hoogste Recht, tooneelspel in vier bedrijven, van Ina BoudierBakker. Beide avonden zijn uitstekend geslaagd. De zaal was zoowel Zondagavond voor de jongeren als Dinsdagavond voor de dona teurs, bijoa geheel gevuld. Er is door de tooneelisten goed gewerkt. Ze hebben gegeven wat ze konden en hebben van het stuk meer gemaakt dan we verwacht hebben Er is goed gespeeld. Echter het stuk was voor deze jonge club te zwaar. Ze hebben bij de keuze van hun stuk hun krachten wat oversehat. Er Worden aan de opvoering van dit stuk eischen gesteld, die Jong Leven thans nog niet ten voile kan vol- brengen, al willen we dan ook niet verheelen dat zeer goed gespeeld is en ze blijk heb ben gegeven wat goeds te kunnen presteeren. NOORD-SCHARWOUDE. Men schrijft ons: Zondag a.s. hoopt de heer C. Brinkman, oud-burgemieester, den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar tot organist werd benoemd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, Met lust en toewijding heeft hij dat gansche tijdperk een en dezelfde gemeente gediend. Slechts een luttel aantal keeren heeft de a.s. jubilaris de orgelbeurt gemist. Een bewijs dat steeds een uitstekende gezondheid zijn deel was, maar't is ook vooral geweest de ambitie voor het orgelspel en verlangen om de gemeente te dienen. De heer Brinkman staat als een zeer goed organist bekend. Door hen die over muziek- kennis beschikken, is z'n prestatie als or- janist steeds gewaardeera gewordeti. Veel faeftft hi] jp. dfc achter hem li^gende halvt eeuw bijgedragen tot een vernenencre stem ming in het kerkgebouw. Hoe vaak heeft zijn orgelspel ons getroffen em ontroerd bij een herdenking door den voorganger van een ernstig sterfgeval in de gemeente, of bij een afscheid van een goed vriend. In droeve toonaarden, maar ook in blijde jubelklan- ken paste hij zich volkomen bij het gespro- ken woord aan. Het kerkorgel, het heerlijk mooie instrument is hem lief, het is zijn vriend geworden en gebleven. Want nog steeds, de zeventig reeds gepasseerd, u'vult de heer Brinkman nog met hart en ziel zijn taak. Daarom geachte heer Brinkman een hartelijken gelukwetisch met uw a.s. jubileum. Dat het hem gegeven moge zijn, nog een;- ge jafen zoo zijn kerk te dienen. ILPENDAM. De dienstplichtige J. Koster, uit deze ge- meente, is met paspoort uit den militairen dienst ontslagen. MOTOR- EN RIJWIELWET. Tijdig aanvragen gewenscht. Naar wij van de zijde der Provinciate Griffie vernemen, blijkt het aantal dergenen, die nog steeds talmen met het aanvragen van een rijbewijs volgens de nieuwe, op 1 No vember j.l. in werking getreden Motor- en Rijwielwet, zeer groot te zijn. Vooral op- merkelijk is, dat het getal aanvragen uit Haarlem, in verhouding tot andere gemeenten zeer gering is. Er zijn op dit oogenblik door de Griffie van Noord-Holland ruim 9000 nieuwe rijbe- wijzen afgegeven, terwijl naar schatting het aantal te vernieuwen bewijzen ongeveer 40.000 zal zijn. De Provinciate Griffie kan er niet voor instaart, dat aanvragen, die in Mei of Juni binnenkomen, alle voor 1 Juli a.s. in behandeling worden genomen, zoodat speciaal de headers van rijbewijzen, afge geven voor 1 November 1925, in hun eigen belang wordt aangeraden tijdig hun aan- vraag in te dienen, teneinde stagnatie in de afgifte te voorkomen. Personen in het bezit van een rijbewijs, af gegeven door den Commissaris der Koningin dezer provincie in 1926 of 1927 (voor 1 No vember), kunnen voorloopig op dat rijbewijs blijven rijden. Zooals bekend, zijn deze rijbewijzen geldig gedurende 2 jaar en 8 maartden na den da tum van afgifte. In de pers zal nader worden bekend gemaakt, wanneer van deze personen aanvragen worden ingewacht. De tijd, die verloopt tusschen aanvraag en afgifte van een rijbewijs is op het oogenblik 2 niaanden Dit geldt natuurlijk niet voor personen, aan wie in deze provincie nog nooit een rijbewijs is verstrekt. Dezen zijn, mits de noodige stukken overgelegd, en de verschuldigde legesgelden ad 1 per rijbe wijs voldaan zijn, na ongeveer een week in het bezit van het door hen verlangde bewijs. Voor aanvraagformulieren, die tevens ver- melden de wijze, waarop een bewijsstuk van rijvaardigheid verkregen kan worden, wende men zich tot de Gemeentesecretarie zijner woonplaats of tot de Provinciate Griffie. WIER1NGERWAARD. Dinsdagavond is het 75-jarig bestaan van de afdeelmg Wieringcrwaard van de Hoi- landsche Maatschappij van Landbomv op echt feestelijke wijze herdacht. De zaal van den heer van der Woude, waarin nog de ver- siering van de vpefbaifuif, was door nog eenige rappe handen aangevuld en ook de voorzaal was thans mooi gemaakt. Zooiets geeft direct een feestelijk aanzien en wanneer we dan naar de bestuurstafel loopen, zien we een 4-tal prachtige bloemstukken, welke ge- schonken waren door gemeentcbestuur, pol- derbestuur, Fokvereeniging en Boerenleen- bank. De heer K. Zijp heette de talrijke aanwe- zigen hartelijk welkom en in 't bijzonder den heer K. Kuiper, vice-voorzitter, en den heer T. P. Huismam, secretaris van de Maatschappij; verder de heeren Lindeman en Balk van het kali-syndicaat, alsmede den heer Smeding,- van Schagen. Nog enkele da mes waren uitgenoodigd, die hare medewer- kig hadden toegezegd tot verhooging der gezelligheid. Na opening werd door den heer Zijp een overzicht gegeven vanaf de oprichting tot he den. Hierna werd de afdeeling toegesproken en gecomplimenteerd door de bestuursleden der Maatschappij, waarna de burgemeester aan het woord kwam, die begon te zeggen, met veel genoc. en gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging, vooral ook omdat hij de afdeeling van veel belang acht voor de ge meente, waar landbouw, veeteelt en zuivelbe- reiding het hoofdbestaan vormen van de be- volking en de afdeeling door voordrachfcn, beraadslagingen, proefnemingen, onderzoe- kingen enz. streeft naar vooruitgang en in- tensiever uitoefening der bedrijven. Spr. wenschte de jubileerende vereeniging geluk met haar 75-jarig bestaan en bracht hulde aarf alien, die in den loop der jaren aan den bloei der vereeniging hebben meegewerkt. Verder deelde spr. mede, dat het gemeen- tebestuur besloot met bloemen te huldigen en bij deze gelegenheid, waar de afdeeling de oudste vereeniging is in deze gemeente, aan deze en aan de andere vereenigingen in de gemeente het vrije gebruik aan te bieden van een voor de school aan te koopen projectie- lantaarn. Namens den Raad werd de wensch uitge^ sproken, dat het bestuur daarvan bij het houden van voordrachten vele malen gebruik zal maken en dat de afdeeling nog jaren een bloeiend bestaan zal hebben in het be lang van den Landbouw in het algemeen en ide van de gemeente in het bij'zonder. Hierna richtte spreker zich tot den heer P. Schepk Dz. en begon dan met er op te wijzen, dat deze reeds meer dan 50 jaar on- afgebroken lid is geweest van de afdeeling, warvan ruim 37 jaar als penningmeester. Mede op zijn initiatief is hier opgericht de Fokvereeniging, waarvan hij sinds cle oprich- tig (ongeveer 27 jaar) een eminent voorzitter is geweest. Meer dan 30 jaar trad de heer Schenk op als keurmeester bij de Centralc Veekeuringen en was herhaalde malen be- stuurslid van H^il. Noorderkwartier en veie jaren bestuurslid van de Paaschtentoonstel- ling te Schagen. Verder was hij ongeveer 20 jaar gemeente-ontvanger alhier, mede-oprich- ter van het Witte Kruis en is altijd geweest een belangstellend meewerker in het vereeni- gingsleven. Veel heeft hij gedaan voor de veredeling van het Hollandsche vee en de ver- betering van den veeptapel. G?wte waardee ring sprak de burgemeester vercrer uit voor hetgeen de heer Schenk heeft gedaan. De ge- meenschap kan mannen als de heer Schenk op hoogen prijs stellen en het is spreker een groot geno.gen, dat hij namens Z.Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken kan meedeelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den heer Schenk te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester feliciteerde hem daar recht hartelijk mede en sprak de wensch uit, dat de ridderorde nog vele jaren tot trots van Wieringcrwaard en tot voldoening des hee ren Schenk zijn borst zal mogen sieren. Na deze mededeeling van den burgemees ter weerklonk een langdurlg en daverend ap- plaus door de zaal.(Ook onze hartelijkc feiieitatie, heer Schenk. Verslaggever). De heer Rutger Kaan ,in Zijn hoedanigheid van directeur van de Boerenleenbank, over- handigde hierna met welgekozen woorden een blijvend aandenken aan de afdeeling, n.I. een mooie voorzittershamer. Nadat nog door enkelen het woord was gevoerd, werd overgegaan tot het houden van het feestelijk gedeelte, waarvan als No. 1 was vermeld. „vertooning der film van de kaliwinning in Didtschland". Daarna volgden diverse zangnummers, voordrachten enz. enz., alles werd afgewis- seld door eert dansje, waarvoor in de groote voorzaal een prachtige gelegenheid was, ge geven. Ongeveer half een werd het officieele ge deelte gesloten door den voorzitter met een woord van hartelijken dank aan alien die hadden medegewerkt om dezen avond zoo uitstekend t? doen slagen. We Zeggen het „officieele gedeelte", want van naar huis gaan was nog geen sprake. Dat is zoo ongeveer vroeg in den morgen gewordenhet juiste uur mogen we niet ver- klappen. Het bestuur der afdeeling kan met voldoe ning op dezen avond terugzien; HEILOO. Heden slaagde voor het examen Boekhou- den diploma „Mercurius" de heer C. Verduin, alhier. BRIEHUIZEN. Dinsdagavond hield de vereeniging „Nut en Genoegen" haar tweede openbare vergade ting. Ais spreekster trad op mej. M. Bierman van Oosthuizen. Deze begaafde spreekster wist het talrijk cpgekomen publiek met haar uitgebreid programma aangertaam bezig te houden, vooral toen ze na de pauze optrad als West-Friesehe boerin en in dat dialect een aantal aardige nummers liet hooren. De voorzitter riep haar dan ook de vereeniging een tot weerzien toe. URSEM. Wegens toename van het aantal kinderen aan de R.K. school alhier is on'angs ge- vraagd om een vierde leerkraeht. Hierop is door de regeering gunstig beschikt met in- gang vdfi 1 Jan. 1928. Tot onderwijzeres is thans benoemd mej. Spruijt uit Alkmaar, thans als assistente aan de school werkzaam. SCHERMERHORN. Voor het op 13 en 14 December j.l. door de Federatie van Handels- en Kantoorbedien- den gehouden examen in Boekhouden is voor het Mercurius-diploma geslaagd de heer Jb. van Leeuwen alhier. Hierna smiting der vergadering met een woord van dank voor de aangename samen- werking. GASOORRUPTIE te N. Niedorp en Winket. In dfe gemeenferaden van N. Niedorp en Winkel, welke dorpen gezamenlijk een gasfa- briek exploiteeren, is gisteren de gascorruptie behandeld. Bij het onderzoek is gebleken, dat de directeur 3791 aan retour-provisie heeft opgestreken maar, waar de fabrieks-exploita- tie noodlijdend is, zelf 767 had betaald voor een Asmania-waterketel etc., welke hij graag wilde aanschaffen en welke de fabriek moei- lijk kon bekostigen. De directeur heeft toen 3000 aan de burgemeesters overhandigd eft toonde spijt over deze handelingen te hebben. Bij een nader ingesteld onderzoek door de justitie bleek de directeur de waarheid te heb ben verteld. De gas-commissie stelt nu den raden voor de 3000 te aanvaarden om in de reserve-kas te storten of voor afschrijving te gebruiken en den directeur te handhaven op nieuwe instructies. regeering te Sofia een protest doen overtian- digen. namens ZIJDEW'ND. Dinsdagavond gaf het fanfarecorps ^Cres cendo'' van Oucle Niedorp een openbare uit- voering onder leiding van den heer Dekker, in het cafe van den heer Ligthart, met medr- werking van den humorist Jac. Pool. De uit- voering slaagde uimuntend. Het applaus wat hen ten deel viel was wel verdiend. Jammer dat het publiek zich onder het spel zoo stecht stil kon houden. SINT PANCRAS. De heer J. Wagenaar Cz. had Wcensdag het ongeluk bij het betreden van het ketel- huis te vail en, waardoor zijn been zoodanig werd gekneusd, dat medische hulp noodza- kelijk was en hij zeker eenigen tijd volko men rust moet houden. HEER-HUGOWAARD. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer Rus de jaarvergadering gehouden der afdeeling van den Bond voor Staatspension- neering. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer S. Brugman, werden door den heer Grootes de notulen gelezen, hetgeen werd gevolgd door een verslag der federatie-vergadering. Door den heer P. Hittema werd rekening en verantwoording gedaan. De totale ontvangsten beliepen met het saldo der vorige rekening 225.72, de uit- gaven f 104.60, alzoo over 1927 een batig saldo van f 121.12, d. i. eenige guldens min der dan over 1926. De rekening, nagezien door mej. Wit en den heer Harneka, werd door de commissie in goede orde bevonden en op haar advies goedgekeurd, onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn richtig befaeer. Bij de bestuursverkiezing werden de af- tredenden. de heeren A. Kooij Cz. en P. Slik- ker met bijna algemeene stemmen herkozen. Beide heeren namen de benoeming aan, waarna de voorzitter de afdeeling meende te mogen geluk wensch en. Algemeen was men van oordeel, dat weder een propaganda-avond dient te worden ge houden. Door den voorzitter werd meegedeeld, wat hieromtrent in de gehouden bestuursver- gadering was besproken. In overleg met den heer Rus werd voorgesteld, dezen avond te houden op 17 Maart. Bereids was de rede- rijkerskamer „Harmonie" reeds gepolst over medewerking. Dezerzijds werd toegezegd een goed deel van den avond te willen vul- len met de opvoering van een nader vast te stellen tooneelstuk, wat dankbaar werd ge- accepteerd. De voorzitter nam op zich ditmaal een ■korte reden te houden met betrekking tot den Bondsarbeid. Mej. Wit, daartoe aangezocht, zegde toe, voor dien avond een paar liedjes te willen samenstellen, indien haar dit wat goed wilde gelukken. Hierna werd het pro gramma vastgesteld. Hierop zal weder wor den vermeiJ, dat de staatspensioen geniete- naren als gasten worden uitgenoodigd. Nog werd aan bet bestuur opgedragen, de moge- lijkheid te onderzoeken, om met de gepen- sionneerden van 70 jaar en ouder dezen zomer een autotocht te maken. LITHAUEN. LITHAUEN EN ZIJN BUREN. Lelland ontstemd wegens het. verbreken van een spoorwegver- binding. Naar de bladen uit Kowno vernemen, heb ben de Lithausche autoriteiten op de spoor- lijn Libau—Runny op Lithausch gebied de rails over een afstand van 25 K.M. verwij- derd om ze naar een ander gedeelte te bren gen. De bladen wijzen er op, dat de bloei van de haven van Libau in het bijzonder van het normate verkeer langs genoemde lijn af- hangt en verlangen van de Letlandsche re geering in dit verband te protesteeren. Een dreigend grensconflicl met Polen. De „Kurjer Warzawski" vemeemt uit Wil- na, dat na het jongste Poolsch-Lithausche grensincident een conferentie heeft plaats ge- had tusschen gedelegeerden van de Poolsche en de Lithausche grenswachten. De Lithausche gedelegeerden drongen er op aan, dat de grenspa'en achter de rivier Assanisce zouden worden verplaatst, daar deze rivier nog tot Lithauen behoort. Polen wilde hiervan echter niets weten, waarop de Lithausche vertegenwoordiger verklaarde, dat Lithauen deze wijziging zelfstandig zou uit- voereh. Van Poolsche zijde verklaarde men daarop, dat men dit gewapenderhand zou weten te verhinderen. Daar men het te War- schau in het geheel niet cnmogelijk acht, dat Lithauen zal trachten dit voornemen ten uit- voer te brengen, heeft men bes'oten de grens- troepen in dit district te versterken. 1 RUSLAND. DE VERBANNING. Waar been de bannelingen war den gezonden. De correspondent van het „BerMner Tage- blatt" te Moskou geeft nog enkele aanvullen- de mededeelingen naar aanleiding van het bericht over de verbanning van leiders der oppositie. Volgens deze werd op 3 Januari aan 30 leiders van de oppositie door de staafspolitie (GPoe) mcdegedee'd, dat zij na een termijn van drie dagen naar verschillende verafgele- gen streken van Europeesch en Aziatisch Sovjet-Rusland zouden worden gezonden. Den volgenden dag verging het de allereerste leiders der oppositie evenzoo, doordat men hun verklaarde, dat zij Moskou moesten ver- laten. Het gaat hierbij allereerst om Trotzky, die, naar verteld wordt, naar Astrakan moet ver- trekken, om Rakowski, die een Verhlijfplaats in het gouvernement Wjatka werd aangewe- zen en verder cm Radek, die zich naar een dorpje in het Siberische gouvernement To bolsk moet begeven, om Kamenew, die naar Tobolsk en om Zinowjew, die naar den Bo- Ven-Oeral wordt gezonden. POLEN. DE A. S. VERKIEZINGEN. De Duitsche minderheid in het gedrang? toen geconstateerd werd, dat duizenden kiesgerechtigden niet op de kiezerslijsten voor de Poolsche verkiezingen voor de wojwod- schappen, de Sejm en den Senaat 'voorkwa- men en meestal1 behoorende tot de Duit sche minderheid heeft het Duitsche kiezers- corps bij de wojwoden een protest ingediend, waarna onmiddellijk werd belcofd, dat een ernstig onderzoek zou worden ingesteld. GRIEKENLAND. EEN GRENSINCIDENT. Vijf komitadsji gedood Aan de Grieksdi-Bulgaarsche grens heeft een gevecht plaats gehad tusschen Bulgaar- sche komitadsji en de Grieksche grenswacht Vijf Bulgaarsche komitadsji werden gedood en velen gewond. Naar gemeld wordt heeft de Grieksche KORTE BERICHTEN. E>e eenigen tijd geleden te Monte Cark overleden mevrouw Emma Placco uit Pie mont heeft aan Mussolini haar geheele uit vijf millioen Lire bestaande vermogen ve/ maakt. HUMANE SLACHTING. Een toestel in Engeland gebruikf. In een aftikel van de „Tierarztliche Rund schau", over de verschillende slachtmetho- den, wordt o. a. omtrent het ritueel slachten het vol gene medegedeeld: Er zijn reeds dikwijls ernstige verwljten ge- uit tegen de Joodsche manier Vail slachten, en wel in hoofdzaak tegen de kwellingen, welke de slachtdieren bij het ondergaan van de ri- tueele halssnede moeten doorstaan, o.a. bij het vastbinden en op den grond werpen det: dieren. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, heeft onlangs de heer Weinberg t» Londen een bijzonder toestel vervaardig*^ waardoor het ritueel snijden op volkomen humane wijze kan geschieden. Dit toestel bestaat uit een kast, waarin men het i. slachten dier kan opsluiten en vastma- ken. Deze kast heeft een sterk deksel en i8 van Linnen behoorlijk gewatteerd. Zij katt tevens voor kleirtere dieren worden ingericht. Aan den voor- en achterkant van deze kast bevinden zich twee ijzeren ringen, waardoor, het met behulp van een hefbocm mogelijk is de geheele kast een wenteling van 180 gra- den te doen ondergaan. Op deze wijze kan het daarin opgesloten dier met zijn rug op het gewatteerde deksel gelegd worden. De kop valt daardoor automatisch op een kleine verhooging, zoodat een assitent deze gemak- kelijk met de handen kan vast houden. Het toestel is van groote waarde bij slach- tingen van zeer wijze even vlug en pijnlooa uitbloeden kunnen als andere dieren. Een verwonding van hem, die de ritueete snede toebrengt, is bij gebruik van dit nieuwe toestel buitengesloten. Het toestel zal thans in de Londensche slachthuizen, waar c.a. tachtig proeent van al het slachtvee door de halssnede gedood wordt, in gebruik worden genomen. Het toebrengen van de ritueete halssnede zelf is, volgens joodsche deskundigen, de meest humane slachtwijze in physioligisch op- zicht; zij hebben aangetoond, dat het hart vat een dusdanig geslacht dier van het oogenblil af waarop het mes er w gezet wordt, tot aan het intreden der bewusteloosheid nog slechb vijf a zes slagen doet. LINNAEUS HERDACHT, Gisteren was het honderd vijftig jaar gelfr den, dat de beroemde Zweedsche piantkundige Lmnaeus (Carl von Linne) op het landgoed Hammerby overleed. De „Gesellschaft fiir Geschickte, Naturwissenschaften, Medizis und 1 echrtik" te Berlijn heeft dit feit herdacht met een plechtige zitiing, in tegenwoordig heid van den Zweedschen gezant. Zooals men weet wat Linnaeus doctor in de geneeskunde. Hij proffioveerde in 1935 te Harderwijk en werkte o.a. ook te Haarlem, waar hij den plantentmn van baron Cliffor in de Hartekamp beheerde. ZIJN VROUW DE "LONG AFGE- BETEN. De 35-jarige schoenmaker Ladislaus Sos te Boedapest, was getrouwd met een bijzon- c!$r mooie vrouw. De vrouw trok de aan- dacht van andere mannen en Sos was ja- lcersch. Dit gaf een verwijdenng tusschen bdden. Zaterdagavond kwamen man en vrouw elkaar op straat tegen en verzoender zich met elkaar. Die verzoening werd m» heete kussen bezegeld. Onder het kusses kwam's mans ijverzucht echter weer boveu en plotseling beet hij zijn vrouw de tong af. De vrouw zakte biwusteloos in elkaar en Sos ging er vandoor. Een politieagent vond de vrouw. De afgebeten tong lag bij haar op den grond. De agent bracht de bewusteloozt naar het ziekenhuis en de tong als oorput delicti naar het politiebureau. Sos is later op den avond aangehouden en in voorloopig; hechtenis geplaatst. DE OPGRAVINGEN TE UR. De directeur van het Britsche museum heeft gisteren een telegram van den heer Wolley, den leider van de opgravings-expe dites, die voor gezamenlijke rekening van dit museum en van dat te Philadelphia, te Ur in Chaldeon werkt. bekend gemaakt, volgena hetwelk de expeditie een belangrijke begraaf- plaats heeft blootgelegd uit den tijd vac 3300 tot 3500 voor Christus. E>e eigenlijk* grafgewelven zijn nog niet geopend, snaai onder de voorwerpen er ornheen bevonden zich een zegekar, versierd met gouden leeu- wenkoppen, twee gouden ezels en een houten harp met 4 snaren, die aan de bovenzijde if den kop van een kalf eindigt. Prachtige mo- zaieken en mooi bewerkt aardewerk zijn in een soort •voorruimte gevonden, die den toe- gang tot den eigenlijken grafkelder schijnt *e vormen. Nette huisvrouw (tot haar man, wien bij z'n pogmgen om de gootpijp te repareeren, de ladder onder de beenen weg- stoot): „Adem niet zoo hard tegen hot venster. Het glas ^taat heelemaaiy (Humorist) t

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7