Binnenland BioscoRsen lng@zonci®n siukken Westfriesse vertelling: Als gevolg van het aannemen van net /oorstel-Kriek bij punt 1 zal een gemeen- schappelijke vergadering met Nieuwe Nie- iorp plaats hebben. De rondvraag leverde niets op. Sluiting volgde. EGMOND AAN ZEE. Het bestuur van „Ziekenzorg" deelt mede, dat de in December 1927 gehouden collecte aan de huizen der ileden ten bate van het Kin der h erstellingsoord „Huis ter Duin" alhier 2842 heeft opgebracht. OUDE N1EDORP. De weilanden van den heer H. Wit, aan de Weel, in deze gemeente, gelegen aan de Ring- vaart, zijn door tusschenkomst van den rna- kelaar F. C. Jong, alhier, verhuurd voor den tijd van 6 jaar, om te worden omgezet in bouwland, aan de volgende personen: Perceel 1 aan P. Danenberg te Haren karspelperc. 2 aan Th. J. Stadegaard al hier; perc. 3 aan G. Bos jnz. te Harenkars- pel; perc. 4 aan Ant. Bos Jnz.; perc. 5 aan J. Broersen.te Noordscharwoudeperc. 6 aan P. Doodeman Dz. te Harenkarspel. URSEM. Woensdagavond vergaderde de Vrijwillige Landstorm te Ursem, ten huize van den heer P. Th. Oudejans. Voorziter was de heer v. d. Heuvel. De voorzitter heette in het bijzonder wel- Alkmapr, die de viering van het 10-jarig be- kom den heer Oolders, seer, van het gewest staan van den Bijz Vrijw. Landstorm zou bespreken. Thans zijn er slechts vier luxe prijzen beschikbaar voor den plaatselijken wedstrijd en de gelukkige winnaars waren: 1. P. v. d. Lee; 2. C. Koppes; 3. C. Schaap; 4. J. Kuiper. Door den voorzitter werden met een toepas- selijk woord de prijzen uitgereikt. Vervolgens besprak de heer Oolders uit- voerig het 10-jarig bestaan van den Bijz. Vrijw. Landstorm te houden te 's-Gravenhage in September van dit jaar. Door den heer Oolders werd vervolgens dank gebracht aan den burgemeester voor diens medewerking en aan den plaatselijken commandant voor zijn leiding gedurende de schietoefeningen. De commandant, de heer Schaap, dankte voor de gesproken woorden. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Johannes Wiihelmus Zalm en Aleida Kla- sina Kuiper. Evert Richardson en Tonia van der Harst. GEBOREN: Lambertus, z. van Nicolaas Hortensius en Grietje Frederika Hoff. v TRAM-ONGEVAL. Gisteravond circa 7 uur is de laatste tram nit Eindhoven op de Zuid-Willemsvaart nabij Den Dungen in botsing gekomen met een vijftal volgeladen hooiwagens, die van den dijk werden gesleurd. Persoonlijke ongeluk- ken kwamen niet voor. De wagens werden zwaar beschadigd. Ook de tram, die gedeelte- lijk ontspoorde, bekwam groote materieele schade. De voerman van den eersten hooi wagen verklaarde aan de politie, dat hij de tram voor een auto had aangezien, waarom hij rechts uitweek, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. VERDACHTE STERFGEVALLEN. Te Vriezenveen hebben zich Woensdag twee treurige sterfgevallen voorgedaan. Het echtpaar Br. vond des ochtend het 7-jarig zoontje dood te bed liggen, terwijl spoedig daarop ook het 9-jarig zoontje stierf en diens 11-jarige broertje zeer ernstig ongestelc werd. De 11-jarige jongen is thans weer ene weinig vooruitgaande. Op last van den offi cier van justitie zijn de lijken in beslag genomen. RIJKSBEURZEN. De minister van onderwijs, kunsten en we- tenschappen a.i. brengt ter kermis van belang- hebbenden, dat degenen, die gedurende den ijiksbeurs (rem cursus 19281929 voor een teloos voorschot), ter tegemoetkoming in de kosten van hunne studie, in aanmerking wen sthen te komen (met uitzondering: lo. van d studenten aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool, vOor zoover zij reeds een of meer examens aan die inrichtin- gen hebben afgelegd, welke gegadigden hun ne aanvragen moeten richten tot curatoren der inrichting, waaraan zij studeeren; 2o van hen, die aan eene inrichting ter opleiding van onderwijzer(es), of hoofdonderwijzer(es) sttudeeren, en 3o. van hen, die aan eene in richting van kunst studeeren), zich bij geze geld adres tot zijn departement moeten wen den voor 1 April. Leerlimgen van ambachtsscholen en andere inrichtingen voor lager nijverheidsonderwijs moeten hum adres voor 15 Februari indienen Voor zoover niet voor 1 Septeber 1924 een beurs werd genoten, moet uit het request blij ken, dat de belanghebbenden bereid zijn de hun eventueel te verstrekken gelden te zijne tijd1 terug te betalen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook degenen, die thans nog geen eindexamen hoogereburgerschool of gymnasium hebben afgelegd, doch met 1 September eene beurs wenschen voor de studie aan eene universiteit of hoogeschool, hunne requestem voor 1 April moeten indienen. De adressen, welke voor genoemde data niet aan het departement zijn ingekomen kunnen niet in behandeling worden genomen, Exemplaren van de regelen, volgens welke de beurzen (rentelooze voorschotten) worden Verleend, zijn tegen betaling van 10 cts. ver- krijgbaar bp de Algemeene Landsdrukkerij. SALARISSEN COMMISSARISSEN VAN POLITIE. Bij Kon. Best, van 27 Dec. zijn de salaris- sen van de commissarissen van politie te Alk maar, Helder, Velzen, Zaandam en Bussum verhoogd en vastgesteld op 4500 tot 5500, met vijf twee-jaarlijksche verhoogin gen van 200. GETUIGE, DIE DE DADER BLEEK TE ZIJN. Ter zake van zware mishandeling stolid te Maastricht terecht zekere Sn. uit Spaubeek. Aan hem was ten laste gelegd, dat hij op 16 October, na een kleine woordenwisseling met den 19-jarigen Ritzen, dezen op weg naar huis is gevolgd en hem onverwachts eenige steken in borst en rug heeft toegebracht. De aanvaller was in gezelschap van eertige andere jongelieden. R. had zijn aanvaller niet herkend, doch Sn. werd verdacht, omdat hij de woordenwisseling met R. had gehad. Twee getuigen, zekere O. en J., werden tijdens de zitting als verdacht van meineed in arrest ge- steld. Voor Sn. werd vrijspraak geeischt, daar hij zijn alibi kon bewijzen. In den namiddag werd O. aan een streng verhoor onderworpen. Hij bekende weldra zich aan meineed te hebben schuldig ge- maakt. Voorts bekende hij zelf den aanslag te hebben gepleCgd. OPLICHTING MET COUPONS STOF. Naar de Leeuwarder Ot. meldt hebben de oplichters, die te Breda met lappen stof „ge- werkt" hebben, ook te Leeuwarden hun slag ^eslagcn. Een van hen noemde zich coupeur. iun systeem van werken was te trachten voor 40 een coupon stof aan den man te brem gen. Een kleermaker te Amsterdam zou dan voor 22.50 een costuum maken. Iemand zou drie coupons gekocht hebben. Een werd ontvangen en nog steeds kordt op de twee andere, alsmede op 't pak gewacht. De poli tie zou gaarne vernemen hoeveel slachtoffers e rte Leeuwarden wel gemaakt zijn. TER DOOD VEROORDEELDE MILITAIREN. Twee Menadoneesche militairen, die deel- genomen hebben aan den mislukten Juli-op- stand, zijn door den krijgsraad te Tjimahi ter dood1 veroordeeld, wegens het misdrijf van opstand, gepleegd door hen, die als ambte- naar bij het begaan van dit fei;t een bijzonde ren ambtsplicht te vervullen hadden, poging tot moord, insubordinatie, opzetten tegen het gezag, emz. Het tweetal behoorde tot het groepje misdadigers, dat in den beruchten Juli-nadht een poging deed om gewapender hand1 de Pyroteehnische werkplaats te Ban doeng te „veroveren". KLEERMAKER-THUISWERKER NIET IN LOONDIENST. De vraag, of een kleermaker-thuiswerker voor de toepassing der Ongevallenwet en der Invaliditeitswei werkman is in den zin dier wetten, zoodat zijn loon op de loonlijst moet worden vermeld en voor hem rentezegels moe ten worden geplakt, heeft reeds vele malen tot geschil aanleiding gegeven. In zijn uitspraak van 5 Januari jjl. heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht in hoogste ressort beslist, dat een kleermaker- thuiswerker, die geregeld en uitsluitend voor twee kleermakers-patroons werkzaam is, zijn werkzaamheden niet in loondienst verricht, doch als zelfstandig kleermaker is te beschou- wen. Aan deze uitspraak lag ten grondslag een beslissing van het bestuur der Rijksverzeke- ringsbank, waarbij aan zulk een kleermaker- thuiswerker, te Utrecht, ter zake van een hem op weg van huis naar een zijner werkgevers overkomen ongeval ingevolge de Ongeval lenwet schadeloosstelling was geweigera, om dat ook naar de opvatting van het Bankbe- stuur de man niet was werkman in den zin dier wet. De Raad van Beroep te 's Gravenhage bleek evenwel in beroep een andere meening te zijn toegedaan en kende den man schade loosstelling toe. Zooals gezegd, heeft de Centrale Raad van Beroep zich met deze uitspraak niet kunnen vereenigen. Hij was van oordeel, dat een kleermaker- thuiswerker, die voor meer dan een firma werkt, niet in loondienst dier firma's arbeid verricht, zoodat hem door het Bankbestuur terecht schadeloosstelling ingevolge de Onge vallenwet werd geweigerd. De beslissing der Rijksverzekeringsbank werd derhalve gehandhaafd, terwijl de uit spraak van den Raad van Beroep te 's-Gra- venhage werd vernietigd. BEDREIGD NATUURSCHOON TE DONKERBROEK. Naar uit Donkerbroek gemeld wordt, heeft het bericht van de plannen tot verkoop van het ontspannings- en rustoord „Van Ont- wijk", gelegen in een boschrijke omgeving, daar ter plaatse zeer veel indruk gemaakt. De prachtige wandelbosschen „Van Ontwijk" zijn een zeldzaam natuurmonument, bijzon der gewaardeerd door de Friesche bevolking in het Zuid-Oosten der provincie. De ingezetenen zijn thans op instigatie van de vereeniging „Dorpsbelang" een actie begonnen om zoo mogelijk de wandelbosschen nog te redden. Dit schijnt v:orloopig gelukt te zijn. Men heeft opgericht een vereeniging tot behoud van natuurschoon. Bij de laden zijn voorts 1200 aan rentelooze aandeelen gepiaatst, terwijl voorts twee inwoners hun boschbezit, grenzende aan de wandelbosschen „Van Ontwijk" overdroegen aan de nieuw opgerichte vereeniging. Het voorloopig bestuur heeft zich tot taak gesteld, allereerst de noodige fondsen bijeen te brengen. Ook is de regeering van een en ander in kennis gesteld. Programma's van Vrijdag 13 tot en met Donderdag 19 Januari. Theater Cinema Americain. Hoofdriummer: De koerier van de Czarina (hist.) Extra-nummer: Crainquebille, opgedragen aan belangstellenden in het recht. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofdnummer Vrijdag, Zaterdag en Zon- dag: Zijn naam gezuiverd. (Sensatie). Hoofdrolkn: Richard Barthelmess, Con stance Howard en Patsy Ruth Miller. Eloofdnummer Maandag, Dinsdag Woens dag en Donderdag: Het lachende Krekeltje. Hoofdrollen: Lya Mara, IJvette Guilbert. Victoria Theater. HoofdnummerZwakheid Uw naam is vrouw (dram.). Hoofdrollen: John. Gilbert en Greta Garbo. RADIOFONISCH WEERBER1CHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Floogste barometerstand 767.0 te Zurich. Laagste barometerstand 727.6 te Storna way. Verwachting (geldig tot den avond van 14 Januari) Matige tot krachtigen zuidwestelijke tot westelijken wind, meest zwaar bewolkt, waar- schijnlijk nog regenbuien, later mogelijk met opklaring, lets koeler. STOKMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen 10.20 uur aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwesluis: „Weest op uw hoede''. het is het druk vrachtverkeer per vracht- auto's en wagens, dat ook daar om de bocht den wal doet uitzetten. Waarom zakte de Boompoortsbrug bij de ijzerfabriek, hoewet daar nooit een schroef van boot of motor draait, daar hier geen vaart is? Het is wel gemakkelijk de schip- pers er voor te willen schuiven, maar dat is geen bewijs, en niet zoo als het moet wezen. Ten slotte schrijft de heer Kloet nog over belastingbetalen. Nu daar zal ik maar niet op ingaan. Daar zal bij den Waterstaat licht wel meer zijn te vinden. Dankend voor de plaatsruimte, S. A. DUINKER. Verdronkenoord, Alkmaar. (Buiten verantwuo: aelifkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst eeenszins dat de 'idaciit er mede instemt De bestuurder: Wat vindt jij van die kleine wagentjes? De gast: Nou, het ziin prachtige asebbakjes. (Punch.) TIJDSAANWIJZING BIJ AVOND. M. de Redacteur. Wij hebben twee torenklokken maar na vieT uur kan niemand er meer op zien hoe laat het is, war vooral voor menschen die 's avonds buiten zijn erg lastig is. Zou het niet mogelijk zijn de wijzerplaten 's avonds te verlichten, zooals in zoo vek andere plaatsen gebeurt? U dank zeggend voor Uw plaatsruimte. Hoogachtend, Een Alkmaaraer. (Wij gelooven wel, dat het nut der klok- ken vergroot zou worden wanneer de wijzer platen ook 's avonds zichtbaar waren. In Utrecht doet men dat b.v. heel aardig bij den Domtoren. Elk cijfer heeft een lich- tje, de groote .wijzer is een streep van vijf lichtjes, de kleine een streep van drie of vier licht jes. Het gevolg is dat men te alien tijde en over groote afstanden steeds den juisten tijd kan zien, wat vooral voor hen, die nog aan trein, tram of autobus zijn gebonden bijzonder ge makkelijk is. x Red. Aikm. Crt.) Alkmaar, Januari 1928. HET DRAAIEN VAN Dr. SCHROEF BIJ DE WALMUREN. Naar aanleiding van wat den heer Kloet schrijft over het draaien van de schroef bij walmuren. De heer Kloet schrijft: de kade of walmuur staat op een fundeering, zoodat het schroef- water er veel schade aan kan doen. Nu dat is gemakkelijk gezegd, maar om hetgeen het hier gaat, niets be wezen. Bewijzen, heer Kloet, is heel anders. Ieder heeft kunnen zien, toen de kant van de Zaad- markt droog was tusschen St. Annastraat- brug en Kooltuin, wat een stuk grond men daar voor den walmuur had, en nergens gaten of kuilen daar waren geslagen. Wii konden daar met geladen schepen ook nooit bij den wal komen. En nu nog, laat ze maar peilen, dan zal men zien, dat de grond langs den walmuur overal vrij hoog zit, en nergens is weggemalen. Ooggetuige ben ik er van geweest, schrijft de heer Kloet, dat bij het zwaaien van een zeeboot een steiger in de diepte verdween. Is dat nu een voorbeeld, dat hier bij te pas komt? Kan men niet een veel beter voorbeeld nemen, zie naar Amsterdam, waar jaar uit jaar in steeds booten aan stei- gers af en aan varen, waar zeer veel met de schroef gewerkt wordt, waar bovendien zeer veel fasten goed ook nog opgestapeld liggen, en het een komen en gaan is van stoom- en motorbooten, en nog nooit een steiger in de diepte verdween. Zie hoe in Amsterdam en bijvoorbeeld de Zaanstreek af en aan wordt gevaren, alles zoo maar aan den wal, waar in een week meer wordt af en aan den wal geschoten en de schroef ge- bruikt dan in twee maanden in Alkmaar, en toch de wal niet in de diepte verdwijnt, hoe- wel daar niet dergelijke bepalingen bestaan. Zelfs aan huizen kan schade toegebracht worden, zegt de heer Kloet verder. Nu dat is nog erger. Maar alweer bewij zen. Tusschen de brug Appelsteeg en de Mient staan de huizen rechtop uit het water, en door de figging van de gracht kan men ■niet de bocht omkomen, of het achterschip, dus ook de schroef, komt bij die huizen langs, en om de bocht om te komen, moet men meestal de schroef gebruiken, om beter te sturen. Heeft men van schade toegebracht door de schroef of verzakking ooit gehoord? lets ben ik met hem eens, waar hij schrijft: n.l. dat is voor een leek in het schippersvak niet te beoordeelen. Maar heer Kloet, dan had u tenminste niets moeten scbrijven. Neen, de zaak is m.i. heel anders. De wallen langs de Zaad- markt waren heel smal, en bij het toenemend druk vrachtauto-verkeer met zware wagens hebben die oude muren den druk en het ge- dreun van boven af niet kunnen verdragen, en begonnen van boven over te zakken naar den waterkant. A1 weer een voorbeeld: Om dien hoek aan den Zijdam bij de firma Hols- muller kan ieder zien, dat daar ook de wal het niet kan houden. Maar daar draait nooit een schroef, want het achterschip moet van den wal af, om de bocht om te komen. Neen, (Vervolg.) ?,Van dees tijd af, hebben de Hollandsche Graven haar Hof gehad in 's-Gravenhage, 't welk v&ortijds was g.eweest tot Vlaardingen, Leyden of Haarlem. Hij heeft c ;k la ten ma ken het steenen Huys tot Heemskcrk, in Ken- nemerland, en het Casteel Toornenburg, be- oosten Alkmaar 1254, (dusgenaamd) omdat hij beslooten hadde, de westvriesen ofte Noort-hollanders te orvder te brengen, ofte in 't geheel ganschelp te verdelgen. Den 2)3- van Januray trok Graaf Willem met een groot heyrkragt van vol'k uyt den Hage en ging na Alkmaar, en quam tot Vroonen op den Geest, om de Westvriesen op het onversiens't op het lijf te vallen; door dien het sterk gevrooren hadde, reden zij over het ijs op de Westvriesen los. Zond Heer Willem van Brederode met d'eene slag-ordre tegen de Dregtervriezen, die hij verwon, de andere slag-ordre voerde Graaf Willem, zittende op een schoon paart zelfs, deeze Graaf branden- de van tborn en wraakgierigheid, reed al voort op het ijs, van voornemen zijnde om het Dorp Hoogtwoud in de brand te steekeu, maar zijn paart op het ijs struykelende viel daarin, met zijn swaare Harnas ofte Wapen- rusting, met eenige van de zijne; waar op hij van de daar omtrent in 't ried verborgen Westvriesen wierd doodgeslagen, zonder dat zij wisten wie dat het was, daar waren eenige Hollandsche banditen daar omtrent, die de Koning aan zijn Wapen-rok kende, en zagen dat zij den Koning doodgeslagen hadde, ver- schrikte daar over, en hebben hem in een Boerenhuys begraven, die is geschiet den 28 Januarie 1255. Daarna is Graaf Floris de vijfde van dien naam, in zijns Vaders nlaatse, de negentiende Grave van Holland geworden; oud geworden zijnde, nam hij voor, zijn Vaders dood te wreeken, anno 1272 verslaat ten laatsten (na verlies van veel Hollandse Heeren) de West vriesen, sticht een sterk Casteel tot Wijdenes- se, heeft ook Victorie tot Schellinkhout, en trok tot Hoogtwoud, daar hij over de 600 Westvriesen verslaat, en krijgt een oud man gevangen, die hem zijns Vaders Graf wees, hij liet het Graf openen, en zijn Vaders ge- beente tot Middelburg in Zeeland brengen, en liet na d'ezen tot Hoogtwoud, daar het Lig- chaam van zijn Vader hadde gelegen, een Kerk bouwen, die hij met goederen en renten begaafde, aldus is deezen handel tot een treu- rig eynde afgelopen, en daar was altoos een gestadigen Oorlog en twist tusschen d'e West vriesen en de Flollanders, tot ter tijd toe, datse onder een Regeeringe raakte." (Chronyk van de Stad Medenblik MDCCXXXVI, p.52, 53, 54.) „Roornsche Koning was te weten Willem, van die naam de tweede Grave van Holland, die in't jaar 1247, tot Roomsch Koning ver- kooren, en het jaar daarna tot A ken gekroont wierd; doch in het jaar 12'55, de Westvriesen willende tot gehoorzaamheid brengen, onder- nam haar over het ijs te bevegten, maar bij Hoogtwoude zig wat te ver van zijn bende be gevende, zakte met zijn paard door het ijs, en wierd door de Vnezen, die hem aan zijn Wa- penrusting kende, doodgeslagen, en op eetn heimelijke plaats begraven." (Nh. Arkadia, 1732). En Sundis soggens liep't huis vol men schen en wier 't 'n verlegen drokke dag in den huize Bloedtoet. Onder kerktaid kwam, in de eerste plaas ocme Kees. Peet Geertje trad't eerst nei bin- nen, in't sundisse kleid'jej met't gouwen oor eizer op en de jeweelen spelden en 'n jeweelen vdorneeld' en jeweelen oorhangers; zelfs an heur dubbelde bloedrooie kraien halsketting zat 'n bootje, ok van jeweel! In der rechter- hand droeg ze 'n dikke lange zulveren kei ting 'n groute donkerblouwe fleweelen knip met zulveren beugel, waarop je de geskiede- nis van den „Verloren Zoon ofleze kon en in der linkerhand': 'n spoormandje! Veur de kerse? „Dag Dirk", en ze skrok en ze zocht neu 'n zakdoek in heur knip en haalde gouw der zulveren lodderaindoossie, weerin 'n spons met luchtgoed d'eeruit voor den dag. Ze dogt zeker: beskaiden gelegenheid tot guiten! Maar der zou niet snoft worre. „Dag Peet Geertje; skrik maar niet hoor, want ik hew allien maar wat koors en kouwe rillinge". Met't oug op de geskiedenis van de kersen, wat voor Traintjej -gehaim most blai ven, wier der niet over buikpain sproken. „Ge- loof je wel, Snaartje, 't is niks as de derde- dagse koors". Maar't was gien derdedagse koors, want deer zorgde't spanen doossie met kininepillen voor, 'n familiegehaim, weervar. iens in de weew driemaal daags twei pillen nomen wiere. De diagnose van Peet Geertje was ok font! 't Was 'n vrou\v, die altaid gouw en makkelik huilde, maar deerom niet zoo oud der uitzag, as aare vrollie, die heele- maal nooit skreiden. Achter haar an, verskolen achter der jurk sloop nichgie Traintie nei binnen, 'n pientev maidje. „Dag Dillik" zaide 't klaine ding dat de ,R niet kon zeggen. Rood was heur heer, rood heur wangen; over de neus vol zeumersproetjes; rood't lint in't heer, rood heur jurkje en rood' der oorbelletjes. /„Dag Traintje, je magge wel voorzichtig weze en oppasse, asse je strakkies onder do karseboon kome, want in de boagerd loupen kalvere en beisten houwen niet van rood; den mochten ze met der horens eres kwaad kun nen doenje laike aars zelf wel 'n groute kers." „Haaa sliep uit, sliep uit; kalleve hewwe lekkel gien holens." Voorts onthield't warskippertje zich van eene diagnose, weerom de Bloedtoet in z'n ledikantje lag; 't kon haar niet veul skele. Nei vaif menuute stapte oom Kees nei bin nen; die most altaid zelf 't jonge zAarte peerd, Moor, in- en uitspar.ne, want as 'n aar an z'n kop kwam veur't houfsel, begon ie te baiten en as je an z'n gatwerk kwamme, deur de broek an- of oftedoen, begon welderes te slaan, maar oome Kees was 'n man, die zich niet op z'n vessie liet kwatte en had z'n peerd in bedwang en gaf het den welderes 'n watje- kouw voor z'n snoet; deer had 't ontzag voor! Oom Kees kwam altaid met 'n gladskoren ezicht; allien onder z'n kin liet ie 'n dotje ..eer zitten; dat was goed voor de keelpain. En uit z'n neus stakke twei bossies heer, net klaine takkebosjes; deerom liep ie zeker altaid zoo te snuiven. In z'n oore 'n paar klaine gou wen ringetjes; op z'n zeumervessie met blom- me, hong 'n dikke gouwen horlogeketting; ao die ketting bungelde 'n gouwen peerdjej, dat altaid in beweging was. „Dag Bloedtoetje; bin je ziek, mannetje; wat is der an de hand?" „Dag Oome Keessie". Onder deuze begroe- ting gong de Bloedtoet van de liggende in ce zittende houding over, weerdeur de buikpam heviger wier, en hai, vergeten dat der niet over buikpain in verband met de kersen spro ken worren mocht, antwoordde op de vraag wat hier an de hand was: „een beetje buik pain, oome." „Leit jej tong deres kaike; bah, wat n sme- rige viezerd. Dat binne natuurlik Wurreme, die dat jonje plagen!" Maar dat kon niet, want oom Kees wist niet, dat er 'n likkepot in huis was, weeruit twei maal in de week soggens op de leege maag 'n flinke hap innomen wier; 't was "n familiegehaim Ok de diagnose van oom Kees was fout! Om elf uur ging de kerk uit. Toen waren aanwezig: negen familieleden; deerbai op- teldoom Kees, peet Geertje en nichgie Traintje, binnen der twaalf. Natuurlik ver- skenen met 'n hoop lawaai: de Magere Sliet en de Witbig: maakt veerticn. Om kwart over elf kwam Domenie Bruins, die elken Sundig nei kerktaid 'n uurtje kwam praten: maakt vaiftien. Was dat nou verlegen drok of niet? Het Orakel. de man die uitspraak most doen, liet niet lang op zich wachten. Meister Immerik kwam, onderzocht en sprak: „Moeder", zaide hai, „dat gaat hier strakkies derop of deronder; de Bloedtoet mot goeie verpleging hewwe, weerbai domenie Bruins as gewoonlik wel zal willen helpen; ;e kraige 'n papiertje an 't huis, weerop staat: Besmettelijke Ziekte. Febris tyhoidea. Dat was heel ies aars den 'n wissewasje ol derdedagse koors of wurme! En nog dienzelfden dag gong de Bloedtoet de typheuse versuffing in en lag dagen lang in ailen.de koorsen. „Meister" Immerink, de heel- en vroed- meister te Hoogwoud, was 'n zeer bemind man in't Blootebieneland, die deer en in de omgeving ongeveer 'n halve eeuw 'n drokke genseskundige praktaik had heb. Z'n familie had ien keer, uit medelaiden, 'n „niet-thuis" gevn, toen ie overdag 'n uurtje te sleipen lag, nei dagen en nachten lang zwoegen en sjou- we; wat was ie boos, toe hem dit ter oore kwam! 'n Man van enorm plichtbesef. Hai had altaid d'e beste peerdenwas er 'n boer, die 'n staigerend, gewoonlijk jong peerd van de hand most doen, „meister Immerik" wist reid deermee, en liet het z'n harsens op 'n ge- voelige manier stooten teugen de balken in de deurrijdstal; derop of deronder. Ok paarden die niet wilden anleggen, niet vooruit wilden: de dteurrijdstal was de tuchtskool om ze in ien keer tot rede te bringen; 'n bos stroo wier in de brand stoken onder de buik en dan hadden ze dus de keus tusschen: vooruit of verbran- dten: derop of deronder. 'n Tilburie op Col lin's patentassen en 'n peerd in draf, dat plo:- seling halt hield, kondigde z'n komst an, bai dag of nacht, weer tusschen voor hem gier verskil bestond. Dr. Cornells Fredericus Inimink 5 Mei 1902. Geboren te Andijk den 14den Maart 1831, overleden te Hoogwoud den 5den Mei 1902 in den ouderdom van 71 jaren. De hooggeachre en diepbetreurde, door een kortstondige ziekte aan de innige Hefde zijner gade en kinderen, en aan de genegenhejd zijner talrijke vrienden ontrukt, was voor zichzelven een man van levend Geloof en ware God'svrucht, een man van diep plichts- besef, oprechtheid en liefde tot alle menschen; voor zijne familie de vreugde, de roem en het levend voorbeeld. In't Tijdschrift voor Geneeskunde van Mei 1902 lezen we 't korte veelzeggende: „Te Hoogwoud was hij bijna 50 jaren werkzaam. Hij was een kundlg geneesheer, in wien velen een vriend verliezen." Toen, nei ienige weken, de Bloedtoet uit de versuffing baikwam, vroeg ie deres an z'n Moeder: „Moeder, wanneer sleipt toch aigen- lik Meister Immerik?" Jongen, ik zal't mor gen an den dokter vragen." En nou reidde je nooit, wie den wel de dokter was. Welnou, dat was in dit geval de kruielou- per. Die was in de eerste plaas veul fainer kleid, den de aigenlikke dokter. Kwaaije ton- gen zochten verband tusschen de mooie zeu- merpakke en't fait, dat de Meister" 'n zeun had, die op studie lee. In de tweide plaas gaf de „dokter" altaid kosteloos reid in gevallen, weerin snejejn worren most, weer de men schen niet erg op steld waren. En zoo kwam 't, dat er neist de praktaik van den „Meis- ter" ok 'n praktaik van den „Dokter" be stond. Ze kwamme achter mekaar an; soggens de Meister, smiddis de Dokter,met de kruien. Soggens was de Meister weest bai 'n patient met de fait in de hand: „der most efkus in snejen worren", maar de patient wou't nag- geres efkus anzien. Smiddis kwam de kruie- louper voorbai en wier anroepen: „Vuilighaid mot je met vuilighaid bestraiden" had ie zaid en seivens zagge je den patient loupen met 'n klompie wurme in de liolte van z'n hand, weer de fait in zat. Soggens was de Meister roepen voor 'n painlik gezwelletje in de keel: most efkus in prikt worre; Seivens zat de patient met 'n kous van den echtgenoot om de hals, die drie weken lang droegen was, om vuilighaid met vuilighaid te bestraiden. Soggens was de Meister anroepen bai 'n boerin, die an lang- durende verkouwendheid laidende was; drankkies hielpen toch niet; deerom den maar 't vuil onder de nagel van de rechter groute tien opsnoven, on-dat je vuilighaid allien toch maar met vuilighaid most bestraiden. 'Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10