Coirani. miiiiiiisfiK ■J De grijze Dame. FEII11.LETON. No. 11 1928 onderr? derfipsfe 'aargang, Vi'ijdasi' 13 Januari. Racflio-hoekjje Zaterdag 14 Januari. Hilversum, 1060 A1. 12 Politieberich- ten. 12.352.Lunchmuziek door hot A. N. R. O.-Trio. 4.Italiaansche les. 4.305.15 Fransche les. 5.156.Duitsche les. 6. 7.15 Concert door het A. N. R. O.-orkest 7 157.45 Tuinbouwhalfuurtje. 7.45 Politie- berichten. 8.10 V. A. R. A. Aangeboden door de Ned, Ver. van Fabrieksarbeiders. Jeanne Bacilec sopraan. Willem van Capellen, voordracht A. Bleekrode, viool. Julius Hyman, begelei ding. Spr. F. J. Jurgens, hoofdst. van den Nea. Ver. van Fabrieksarbeiders.. la. Andan te cantabile, Tsohaikowsky. b. Menuet pa raphrase, Padercwsky, Kreisler. c. Danse Es pagnol. Granados—Kreisler, viool. 2. Ge- dicliten van C. S. Adama van Scheltema Margot Vos en H. Roland Hoist, voorgedra gen door W. van Cappellen. 3a. Recitatif en aria van Lia uit „L'Enfant prodigue", C Debussy, b. Giannina's Vogellied, Jeno Hu bay, zang. 4. Toespraak van F. J. Jurgens 5. Sonate no. 5. F-majeur, Beethoven, alle to, Andante molto espressivo. c. Scherzo, tllegro molto. d. Rondo, Allegro ma non troppo. 6. Vlaamsche humor, voordracht. 7a en b. Twee walsen „Nymphes et Sylvains", Bemberg. c. Mireille, Gounod, zang. 8a. Mo tnent musical, SchubertKreisles. b. Ave 'Maria, SchubertWilhelmi. c. Romance An daluze, P. de Sa-rasate, viool. 10.30 c.a. Aan sluiting van de Cinema Royal te Amsterdam Filmmuziek door het orkest onder leiding van (Hugo de Groot. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M. 112.30 Lunchmuziek door het trio „Winkels: 3.4.K. R. O. Kinderuurtje door mej. Ria Mulder. Mej. J. Leeflang en Jac. Suerink 5.307.K. R. O. Dinermuziek. 7.7.30 Cursus Hollandsch door D. G. G. van Rin. gelestein K. R. O. 7.30—8 K R. O. R. K Staatspartij, door M F. Teulings. 8.K. R O. Avond in Bergen op Zoom. Die Symph-o- nie Vereeniging der Vreughden. Chr. Stuben- rauch, viool. Jac. de Groot, cello. W. van der Boom, viool. Mej. C. Henning, sopraan Mej. A. van der Berg, piano. Mej. A, van Velzen, piano. KapHaan Machielsen: Maria- Vereering. Daventryy1600 M. 1.202.20 Carlton Octet. 3.20 Voetbalwedstrijd om de F. A Cup. 4.10 E. Crufts Octet. D. Morris, so praan. E. Jones, bariton. 5.35 Kinderuurtje, 6.20 E. Graft's Octet en M. Booth, alt. 6.50 Nieuwsberichten. 7.10 M. Booth, alt. 7.20 Mr. B. Maine: Next week's broadcast music 7.35 Mozart's vioolsonates, piano en viool. 7.45 Mr. Wansbrough: The varsity crews in training. 8.05 Popu'air concert. Kapel van H.M. Royal Horse Guards. M. Thomas, zang. J. Rickards en V. Stevens, humoristen. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie: Let's get a car. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variete. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert 4.Concert. Homonyme Jazz. 8.50 Kinder uurtje. 9.2011.20 Variete, Orkest en soli. Langenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkest concert. 4.206.20 Orkestconcert. 7.35 Vroo- lijke avond. 9.5010.20 Wielerwedstrijden in Dortmund. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.10 7.05 Lezingen en lessen. 7.20—9.35 Wiener avond. Dr. Proell, declamatie. A. Welden— Kaminsky, sopraan. C. Konig, tenor. Orkest. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg395 M. 4.20 Vocaalconcert. 5.20 Vroolijk a'lerlei. 7.20 Orkest van de Postbeambten. 10.5011.50 Dansmuziek.. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Solistenconeert in Luik BinnenSand LECTUUR VOOR GEVANGENEN Het Tweede-Kamerlid, de heer Kleereko- per-, heeft den minister van justitie de vol- gende vragen gesteld: Acht de minister van justitie het oorbaar, dat eenerzijds in gevangenissen anti-socialis- tische geschriften ter lezing worden uitge- reikt (o. a. in 's-Hertogenbosch„Het Socia- lisme", door Viktor Catrrein S. J.), terwijl het anderzijds voorkomt, dat socialistische geschriften als verboden lectuur worden aan- gemerkt voor diegenen, die daarom vragen? 55) Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. gra Vrc Luke deed een paar stappen. Bij den tele- r aaf van de machinekamer bleef hij staan. roolijk stampten -de machines, maar de stoomboot was nog in slaap. Geen geluid werd gehoord dan het gebons en gestomp van de zuigerstangen, en het fluisterend gedraai van het water, opgezweept door de kolossale schroef. Voort snelde de „Croonah", alle zeilen bij- ezet, de machines weekend met voile kracht 'lotseling greep Luke Fitz Henry het hand- vatsel van het machinekamersignaal. Hij draaide het een slag om. „Wees op je hoede". „Halve kracht vooruit." En met halve kracht ging het voorwaarts. Zelfs in zijn misdaad was hij bekwaam. Luke ritz Henry moest driehonderd levens redden. Onbeweeglijk stond hij, als een standbee'd, starend naar het effen watervlak voor hem, tii] greep de railing en zette zijn tanden op elkaar; zijn voeten stonden stevig, ver ge- noeg naar achteren. En toen volgde een knar- Bend gekraak. De „Croonah" scheen op te khmmen tegen de lucht, bleef toen plotseling ooodsti.I staan en beneden in 'haar binnen- *i T T,as een aanh°udend rommelend p-eraas ilsof alles, wat binnen in haar was, in ver- warring door elkaar werd gegooid. Zij was gevaren op de gezonken rotsen, ten Westen van de Fanlhao's. Acht de minister het met te behooren tot zijn taak, om door het vaststellen van alge- meene regelen ten aanzien van lectuurver strekking, dergelijke ongelijklieid van optre- den teg.nover verschillende overtuigingen te voorkomen? NOODLOTTIGE VAL. Dinsdag is te Oud-Gastel de heer W. A. Smoor ,toen hij tegen een ladder opklom om op een dak eenige herstellingen te doen, ge- vallen. Ernstig gewond werd hij opgenomen en naar het Gasthuis gebracht, waar hij gis- ternacht is overleden. EEN INBRAAK. De besiolene vierde zijn gouden briuloft. Te Venlo werd Woensdagnacht ingebro- ken bij een tuinier aan den Leutherweg. De bewoner vierde zijn gouden bruiloft, met de buren, buitenshuis. Toen hij van de bruiloft ferugkeerde, bemerkte hij dat slaapkamer en keuken door een dief doorzocht waren en de kasten opengebroken. Al het aanwezige geld was verdwenen, met uitzondering van een zilveren mark. RUSSISCHE GELEERDEN NAAR BATAV1A. De Academie van Wetenschappen te Mos- kou heeft een uitnoodiging ontvangen om dee! te nemen aan het Vierde Wetenschappelijke Zuidzee-Congres, dat te Batavia wordt ge- houden. Tot de Russische delegatie zullen o. a. behooren de professoren Oldenburg, Kemarow en Soesjkien VAN ZEVEN KALVEREN. In afwisseling met de vele berichten, die wij reeds mochten publiceeren, aldus de Prov. O. en Zw. Crt., over de voorspo.dige ge- boorte van kalveren met twee koppen en of vijf pooten, bereikte ons de mededeeling, dat een drietal koeien, ondergebracht in den stal van den heer L. v. T. te Zwolle ,in 3 dagen tijds aan zeven koekinderen het le- venslicht had geschonken, in welk aantal zij resp. met 2, 2 en 3 hun aandeel hadden gehad. Wij vonden een dergelijke massa-pro- ductie belangrijk genoeg om er onze lezers niet onkundig van te laten. MOTOR UIT ELKAAR GESLAGEN. Woensdag is te Zwijndrecht aan boord van een vaartuig, liggende voor Jurgen's Oliefa- brieken, de motor bij het aanzetten uit elkaar geslagen. Een 15-jarige opvarende werd ge- dood. TURFMOS-PLATEN. De heer Christiaan W. Dick te Klaziena- veen (gem. Emmen) heeft een methode gevon- den, tot vervaardiging van groote turfmos- isoleerplaten zoder tusschennaden, met een zeer groot isoleerend vermogen tegen geluid, koude en warmte. Behalve voor industrieele, zouden de platen voor tal van huishoudelijke doeleinden bijzonder geschikt zijn. De heer Dick heeft op zijn vinding octrooi aangevraagd. BRANDEN. Te Schoonoord (Dr.) is door onbekende oorzaak de woning, toebehoorende aan Gebr. Vos, tot den grond afgebrand. Een geit is mede in de vlammen omgekomen. Te Vlachtwedde (Gr.) is afgebrand de behuizing van J. Smid. Alle levende have werd gered. Te Haaren (N.-Br.) is door onbekende oorzaak afgebrand de boerderij bewoond door J. Vugts. De geheele inboedel ging verloren. Het vee, behalve een varken, kon gered wor den. AANGEHOUDEN ALS DESERTEUR. Overdreven ambtsijver? Het Eerste-Kamer-lid, de heer Hermans, heeft aan de ministers van oorlog* en van justitie de volgende vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van het verhaal van d,n heer W. Mair Sr., Groes- beekscheweg 40, Nijmegen, voorkomende in „Het Volk" van Woensdag 28 December 1927, betreffende de bejegening van zijn zoon, aangehouden onder verdenking van de- serteur te zijn? Zco ja, willen dan de ministers een onder- zoek naar de juistheid van het daarin mede- gedeelde doen instellen? En willen de ministers, als een en ander juist blijkt te zijn, de in bedoeld verhaal aan- geduide militaire autoriteiten, alsmede de marechaussee, doen weten, dat hun gedrag strenge afkeuring verdient en maatregelen nemen, opdat niet nogmaals onschuldigen dupe worden van overdreven ambtsijver? DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft een 21-jarigen boerenarbeider wegens diefstal met geweldpleging bij nacht veroordeeld tot twee jaren en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van vier maan- Een diepe stilte volgde, onmiddellijk daar- op het gekletter van b.oote voeten. Een ver- ward gemompel van stemmen steeg op langs de trap van de groote kaj uit een gonzend geluid als uit een verstoorde bijenkorf. Een enkele stem verhief zioh, gilde het uit in doo- angst, en werd dadelijk gevolgd door een koor verwarde kreten. Luke had reeds zijn mond aan de spreek- niis. Aan den wachthebbenden machinist zei- de hij, dat hij vooruit moest stoomen; hij kende het gevaar als de „Croonah" "zou aoh- teruitglijden en zinken. In wonderbaarlijk korten tijd verdrongen de menschen zich op dek. Sommigen stonden bleek en kalm in het schemerig licht van den vroegen morgen; anderen, krankzinnig van angst, snelden van de eene zijde naar de an- dere. Het zonderlinge was, dat Luke alleen op de brug bleef. De kapitein en de andere offi- cieren bemoeiden zich met de passagiers. De tweede officier bleef onbeweegelijk op ^ijn postdoor een zwaai van zijn arm beval hij de stuurlui aan het stuurrad te blijven, of- schoon hij wist, da de „Croonah" nooit meer zou luisteren naar haar roer; haar dagen reizen waren voorbij. In het doffe licht, dat nu begon te veihel- deren, keek Luke Fitz Henry neer op de wilde verwarring op het dek en hij zag, dat de dis cipline zich langzaam deed gelden. Hij zag den kapitein het commando voeren door zuf- ver individueele kracht j hij zag de kwartier- meesters, opgesteld over het dek, de passa- giers verder naar het achterste deed van het schip drijven, om plaats te laten voor het uit- zetten van de booten. Bdnnen enkele oogenblikken in wonder- den voorhechtenia. De verdachte had in den nacht van 4 op 5 Juli in den Noorder IJpolder ingebroken bij den 71-jarigen landbouwer G. Kameraa:. Hij had den bewoner, die zich reeds ter ruste had begeven in de bedstede opgesloten, na hem met een stuk hout geslagen en hem de peer der lamp naar het hoofd geslingerd te hebben. Vervolgens had hij eenig geld onvreemd en ten slotte had hij in papier en kleeren, die hij vermoede-lijk op een hoop bijeengelegd had, brand gesticht. Na zijn vertrek had de 71-jarige zich weten te be- vrijden en den brand gebluscht. Het O. M. had 2V2 jaar gevangenisstraf gevorderd. KNOEIERIJ BIJ DE GEMEENTELIJKE VISCH VO'O R ZIE NING TE AMSTERDAM. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft uit- spraak gedaan in de laatste nog aanhangige zaak betreffende de knoeierijen bij de ge- meentelijke vischvoorziening van Amster dam. Het gold den 54-jarigen reeds in 1923 wegens fraude ontslagen klerk-kassier, die in hooger beroep was gekomen van twee vonnissen, door de Vierde Kamer der Am sterdamsche Rechtbank tegen hem gewezen. Op 18 October 1.1. had het Hof het eene vonnis, dat van 5 Mei, vernietigd, doch, op- nieuw rechtdoende, hem schuldig verklaard aan verduistering van 4000 en 10.000, en de opgelegde straf van iy2 jaar met af trek van drie maanden voorhechtenis veranr derd in drie jaren gevangenisstraf met af trek van zes maanden voorhechtenis. Thans moest nog arrest gewezen worden inzake de verduistering van 11.000, ge- pleegd in de jaren 1921 t/m. 1923. De rechtbank had aangenomen, dat de verdach te zich aan verduistering van 1500 had schuldig gemaakt en aanvaardde niet, de berooving, waarop de verdachte zich had beroepen. Zij veroordeelde den verdachte ten slotte tot drie jaren gevangenisstraf. De advocaat-generaal mac Bauduin had in hoo ger beroep bevestiging van het vonnis gevor derd, doch vermindering der uitgesproken gevangenisstaf tot een jaar. Het Hof, uitspraak dcende, verklaarde het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen, en sprak hem daarvan vrij. EEN GERUCHTMAKENDE ZAAK. De inbraak aan de Houtrustlaan te Den Haag. De Haagsche rechtbank heeft gister her- opend het onderzoek in de zaak tegen den gedetineerden schoeemaker uit Den Haag, mede-verdaehte inzake de op 2 Sept. j.l. ge- pleegdfe inbraak in de woning van kapt. Gerlach aan de Houtrustlaan, op welke in braak, zooals men weet, gevolgd is de aan- slag op inspecteur Paul door den reeds tot twintig jaren gevangenisstraf veroordeelden koopman Reyntjes. Het O. M. had tegen ver dachte vijf jaren gevangenisstraf geeischt. Als getuige werd thans gehoord de koop man Van der Zyp, uit Den Haag, die vol- gens eenige in het vooronderzoek gehogrde getuigen veel overeenkomst had met den man, die 2 Sept. in de Boschjes van Poot was gesignaleerd, direct na de inbraak. Get. verklaarde, dat hij toen daar niet is geweest- Op een vraag van verdachte's raadsman, mr. Kasse Zegel, gaf get. toe dat hij Reyn tjes kende en nogal eens met dezea in aanra- king kwam. Twee op de vorige zitting reeds, gehoorde getuigen, de jongejuffrouw Gros- jan en de bakker Jongejan, werden thans nogmaals voorgeroepen. Zij hebben toen den verdachte aangewezen als den weeden per- soon inzake de inbraak. Verdachte en get V. d. Zyp werden nu naast elkaar geplaatst en de president vroeg den get. of zij zich in hun herkenning niet konden vergissen. Beiden bleven evenwel bij hun bereids afgelegde verklaring. Get. Jongejan, die een bril draagt, ant- woorde op een vraag van mr. Kasse Zegel dat hij op den bewusten dag geen bril droeg. Hij voegde daaraan echter toe dat hij dit nooit doet wanneer hij op de fiets uit is. Het getuigenverhoor was hiermede afge- loopen. Noch het O. M., dat persisteerde bij zijn requisitoir, noch de verdediger hadden iets op te merken. Het onderzoek wgrd besloten en de uitspraak bepaald op 19 dezer. DE INBRAKEN IN HET GOOI. Zemiwachtige buren. De talrijke inbraken in bet Gooi in de laatste weicen veroorzaakten schijnbaar eeni ge zenuwachtigheid. Tenminste gisteravond, om half acht werd de politie te Bussum op- gebeld en door omwonenden meegedeeld, dat inbrekers binnengedrongen waren in een tij- delijk onbewoonde villa aan den Nieuwe Hilversumscheweg. De politie nam de noo- dige maatregelen om het terrein af te zetten, en iuen men de indringers'wiide overvallen bleek het, dat een deurwaarder met een in specteur van politie in de villa bezig was om beslag op den inventaris te leggen. DRAMA TE NIEUWER-AMSTEL. De dader onlaerekenbaar. Een 23-jarige boerenknecht uit Nieuwer Amstel had zich gister voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoor den gehad ter zake van poging tot mooxd of tot doodslag, subsidiair wegens zware mis- handeling of mishandeling. Volgens de telastelegging loste hij in den nacht van 24 op 25 Juli 11. aan den Boven- kerkerweg in de gemeente Nieuwer-Amstel op den slager Chr. H. K. van Dam, uit Amstelveen, op een afstand van een a twee meter, uit een met hagel geladen geweer achtereenvolgens twee schoten. Het eene trof Van Dam in den hals, waar- door hij een wond kreeg midden in den hals ter hoogte vcan het schildkraakbeen. Het an dere schot veroorzaakte een wond aan den rechterzijkant van den hals onder den hals- draaien en groote verwoestingen in den hals onder de huid. Pengevolge van dit letsel moest Van Dam van 25 Juli tot omstreeks 15 October 1927 in het Burgerziekenhuis verpleegd worden. Een stuk kraakbeen, dat door de eerste wond naar buiten stak, moest bij het slachtoffer ver wij derd worden. Er moest tijdelijk onder de stembanden een opening bij hem worden gemaakt, teneinde hem, met uitschakeling van neus, keel en mond, te kunnen doen ademhalcn. Gedurende geruimen tijd was ook de klank van Van Dam's stem weg of in sterke mate verminderd, terwijl bij in- spanning een gevoel van benauwdheid in de ademhalingswegsn bij hem optrad en nog ge ruimen tijd zal optreden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat getuige op Zondag 24 juli, toen hij over zijn werk ruzie had gehad met zijn patroon, den land bouwer van B., wiens zoon hem daarna had ontslagen, was uitgegaan en een paar gla zen jenever had gedronken. Omstreeks twaalf uur's nachts kwam ver dachte in de schuur, waar de dienstbode zich met haar vrijer, Chr. Hk. van Dam, bevond. Verdachte, die boven den stal sliep, had daar last van: volgens hem hidden ze hem uit den slaap. „Is het gezanik in den stal nog niet uit?" riep verdachte, binnenkomen- de. Met een electrischen zaklantaarn keek hij naar het geweer, dat in den hoek van den stal stond. En nadat hij met Van Dam woorden had gekregen, nam hij het geweer ter hand, opende dit om te zien of het gela den was, en schoot op den korten afstand van< een halven meter op Van Dam. Nadat de dienstbode, die bang was geworden, het electrische licht had ontstoken, loste verdach te een tweede schot, thans op een meter af stand. Na de daad ging verdachte zich bij de po litie aangeven, opgevende dat hij niet de be- doelmg had gehad om Van Dam dood te schieten, maar wel om 't hem eens flink te laten gevoel en. De getroffene Van Dam, die nooit iets met verdachte had gehad, werd per auto naar het Burgerziekenhuis gevoerd. Hij heeft in le- vensgevaar verkeerd en volgens den genees- heer, die hem behandelde, zal hij altijd last van zijn stem hebben. Drs. H. J. Overbeek en H. C. Riimke, die een onderzoek naar verdachtes geestvermo- gens instelden, concludeerden, dat verdachte, een epilepticus, die een zeer treurige jeugd achter zich heeft, tijdens het plegen der daad niet toerekenbaar was. Een verblijf in een krankzinnigengesiicht achten zij niet noodzakelijk. Het O. M., mr. Reilingh, achtte het opzet om te dooden- niet bewezen, maar wel zware nrshandeling. Het feit kan den verdachte echter niet worden toegerekend en pleiter verzocht daarom hem van alle rechtsvervol- ging te ontslaan, evenwel in het belang van c-en verdachte zelf m-et last tot zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht, den proeftijd van een jaar niet te boven gaande. Mr. Koldewijn, de verdediger, betoogde dat in elk geval ontslag van rechtsvervol- ging zal moeten worden uitgesproken, hetzij op grend van noodweer, daar verdachte op- trad als verdediger van den huisvrede, die gestoord werd, hetzij op grond van de zieke- lijke storing van de geestvermogens van d-en verdachte. Plaatsing in -een krankzinnigen gesticht achtte pi. niet noodig. Uitspraak 26 Januari a.s. baarlijk lcorte tijdruimte begon het red- dingswerk. Een boot werd neergelaten, de bemanning gleed op haar plaatsen, en een bepaald aantal dames-passagiers werd vlug van hand tot hand langs de trap naar bene den gebracht. De roeiriemen werden uitgeworpen. Weg was zij en er ging een gejuich op onder en kele van de passagiers. Men kan nooit voor uit zeggen, wat menschen, voornamelijk En- gelschen, doen zullen als zij werkelijk van aangezicht tot aangezicht staan met -den dood. De boot ging Zuidwestwaarts naar de Carreiro de Mosteiro op Burling, de eenig mogelijke landingplaats. Luke voelde een hand op zijn arm en keer- -de zich plotseling om. Het was een kwartier- meester, buiten adem, doch kalm. „De kapitein laat u roepen. Ik zal op de brug blijven." Luke ging heen om aan het bevel te gehoor- zamen. „Laat voortstoomen met voile kracht", zei- de hij, met een beweging van zijn hoofd in de richting van de telegraaf der machinekamer. „Ja, mijnheer", antwoordde de man. „Tot-dat het water in het fornuis kom-t" voegde hij er in zichzelf bij, „en dan is het met ons gedaan." Vlug gleed Luke langs den ijzeren ladder naar de lagere brug, die verl-aten was. Van- daar liep hij snel naar het achterdek Toen hij langs de groote kajuit kwam, stond hij plotseling tegenover twee vrouwen; de eene trok de andere voort of trachtte het te doen, naar de groep passagiers, middenscheeps op elkaar gepakt. „U kunt gaan", zeide de jongste vrouw, „als ge zin hebt. Ik wil wachten." GELUKSTELEGRAMMEN. In de maand November werden 9864 Ge- lukstel-egrammen v-erzonden, best-emd voor het binnenland en 258 voor bet buitenland, terwijl van uit het buitenland en de scheeps- stations 184 Geluktelegrammen verzond-en Luke bleef staan. De oudste der vrouwen was blijkbaar razend van angst. Zelfs had zij zich den tijd niet gegund een peignoir aan te doen. Haar dunne grijze haren fladderden in den wind. Zij was dik en zag er belachelijk uit, zelfs toen de dood haar wilde grijpen. „Ga dan, moeder", zeide de jonge vrouw met verachting in haar stem. „Agatha!" riep Luke uit. „Jij hier?" „Ja, in Malta kwamen wij aan boord." HOOFD STUK XII. Het einde van de „Croona/i". Zoo hard mogelijk kwam een man naar Luke toe geloopen, pakte zijn arm en riep: „De kapitein roept u, mijnheer, onmiddel lijk!" „Ini orde", antwoordde Luke. „Hier, neem -deze dame mee en zet haar in een boot Mrs. Ingham-Baker klampte zich radeloos aan hen vast. „Luke", kreunde zij, je moet ons een red- dmgboot verschaffen een heel flinke. Een dergelijke veronachtzaming verdraag ik niet langer." man toe. „Neem ier!" riep Luke den haar mee!" „Kom maar mee, juffrouw," zeide de man met een vertrouwelijk knipoogje, „ik zal je wel een reddingboot verschaffen, houd er den moed ma-ar in!" En in het schemerig licht van de lamp der kajuittrap bleven Luke-en Agatha alileen. ,,waarorn heb je mij niet laten weten, dat je komen zou?" vroeg hij scherp. Met verwil- derde oogen keek hij ron-d; zij waren geheel 1 werden, Hiervan waren oestemd voor: Amster dam 2257; Rotterdam 976; 's-Gravenhage 1059; Alkmaar 72; Arnhem 234; Breda 72; Devent-er 74; Dordrecht 64; Eindhoven 135; Groningen 229; Haarlem 252; 's-Hertogen bosch 80; Hilversum 128; Leeuwarden 90; Leiden 111; Maastricht 81; Middelburg 44; Nijmegen 164; Tilburg 146; Utrecht 328; Zutphen 34; Zwolle 65; Overige kantoren in een totaal.3589. HET KAASBESLUIT. - De beteekerds van het kausbesluit voor den binnenlandschen ver hoop in het klein. Geheel verschillende cordeelvellingen van deskudnigen. Het op 1 Juli 1928 in working tredende Kaasbesluit heeft zoowel het officieel orgaan van den F.N.Z. als het Alg. Zuivel- en Melkhygienisch Weekblad er toe gebracht een beschouwing te geven over de beteekeniis van dit besluit voor den binnenlandschen kaasverkoop. Het officieel orgaan ziet in de totstandko, ming van het Kaasbesluit een ruggesteun voor de kaascontrole, daar hierdoor de bet teekenis dezer controls pas goed tot den consument zal doordringen. Tot dusver toeii moest wel alle kaas bij uitvoer van het Rijks-i merk voorzien zijn maar voor den binnen-i landschen verkoop is dit niet verplicht, zoo-i dat er elk jaar in ons land toch nog ongeveex 10 millioen K.G. ongecontroleerde kaas in den handel wordt gebracht. Het publiek is omtrent de kaascontrole em de beteekeniis van1 het Rijksmerk nog zoo slecht ingelicht, dat niet een op de honderd koopers in een winkel vraagt. naar kaas met een bepaald vetgehalte en dan ook op de kaas nagaat of hem dit gegeven wordt. Het kaasmerk eigent zich daartoe ook slecht; het is er te klein en te moeilijk leesbaar voor. Het is trouwens ook zeker niet in de eerste plaats de bedoeling der producenten geweest die met de kaascon trole zijn begonnen, om hiermede het publiek in alle opzichten voor te lichten, hoewel dit uiteindelijk wel de bedoeling der kaascon trole moet zijn. In de eerste plaats ging het er om het on>- mogelijk te maken dat de kaas verhandeld werd voor hetgeen zie niet was, waarbij men voornamelijk den handel op het buitenland] op het oog had. Daarbij kwam dat de tech- niek der kaascontrole zoodanige eischerr aan het kaasmerk stelde, dat het niet moge lijk was dit tevems zoodanig te maken, dat het in alle opzichten ook voor het groote pu bliek afdoende was. Dit laatste heeft men nu aan de hand van de ^arenwet gemeend tot stand te brengen door het Kaasbesluit, dat, verder gaande dan de kaascontrole, alle kaas, welke in ons land in winkels en andere ver- koopplaatsen aan het publiek ten verkoop wordt aangeboden, onder controle stelt. De uitvoering van het besluit zal, naar de mee- ning van het officieel orgaan, geen bezwaren opkveren. De winkelier zal zich na 1 Juli 1928 wel tweemaal bedenken voorda-t hij op ongecontroleerde l^as de voorgeschreven aanduidingen plaaist, want hij is daarm-ede nooit zeker of ze het vetgehalte beva-t, dat hij tegenover den keuringsdienst wel moet garandeeren. De vraag naar gecontroleerde kaas zal hierdoor ongetwijfeld toenemen en wij zien den tijd nu niet ver meer dat er ook in het binnenland geen andere dan gecon troleerde kaas zal word-en verkocht. Geheel anders luidt het oordeel van het Alg. Zuivel- en Melkhygienisch Weekblad. Voor de volksgezondheid is van het Kaas besluit geen enkel voordeel te verwachten. En wat de eerlijkbeid in den handel betreft: van de 10 pet. der Nederlandsche kaaspro- ductie, die niet van het rijksmerk is voorzien, weten d'e groothand-elaar en de winkelier in de meeste gevallen zeer goed wat voor kaas het is. In den handel tusschen winkelier en ver- oruiker ligt de zaak heel anders dan in den handel tusschen groothandelaar en winke lier. Niet dat deze handel op een speciaal oneerlijke manier gedreven wordt; de zaak is echter deze, dat het publiek zich buitenge- woon weinig interesseert voor het vetgehalte in de droge stof der kaas. Reeds herhaaldelijk hebben de kaascontrolestations overwogen, hoe men ,de vetklassen bij het publiek in- gang zou kunnen doen vinden; er zijn ook wel eens bescheiden pogingen in deze rich- ting gedaan; maar men beseft dat het geval vrijwel hopeloos is. Het publiek dat thans koopt, wenscht zich daarvqor in de plaats geen zuiveltechnische wijsheid in de handen gestopt te zien. In de meeste gevallen dient kaas als genotmiddel en dan kan het den menschen weinig schelen, of de kaas volgens het vetcijfer in de droge stof schitterend is, men wil kaas die goed' scnaakt, en de smaken verschillen. De kaascontrole kan voor de zuiveltechnieK „Ik had geen tijd. Wij haalden de boot juist een uur geleden." Zij was buitengewoon kalm. Beiden sche- nen te vergeten, hoe ieder oogenblik, dat ver loren ging, het gevaar voor hun deed toene men. „Waarom ben je gekomen?" vroeg hij Zij keek hem aan met een bli-k, die hem alles om zich heen deed vergeten. „Omdat ik niet langer buiten je kon." Hijgend en snel ging zijn ademhaling. Enkele oogenblikken vergaten zij leven eft dood. Zij deden meer zij tartten den dood- want een liefde als -deze moet sterker zijn dan enkel het einde van het leven. En het goede en krachtige in de natuur van Agatha Ing ham-Baker, dat schuil ging achter haar \ve- reldgezindheid, kon slechts door Luke Fitz henry naar de oppervlakte worden gebracht. Rondom hen gierde huilend en kreunend de wind door het want; het beuken der golven tegen de zij-de van de veroordeelde „Croo- 1 nah vervulde de lucht met onheilspellend geluid1 de diepe stem van een machtig ele ment, dat geen genade kent. Nog geen twin- tig voet van hen verwijderd, streden mannen. en vrouwen als stomme, achtervolgde dieren voor het behoud van hun armzalig leven worstelden, schreeuwden, twietten over een onbeteekenenden voorrang van een enkele mi- nuut, bij het gaau in de booten. En op hon derd ellen afstands van hen, buiten op het donkere water, streed Agatha's moeder, ge slingerd uit een cmvergeworpen boot, haar laatsten strijd haar dwaas, oud gezicht met verontwaardiging ten hemel gekeerd Doch zij beiden zagen van dit alles niets. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5