lltinriEki CouranL Buitenlanoscti gemengd nieuws. Buit@n!and No. n 1928 Honderd derate Jaargang. Vrljdag 13 Januari. Sfagispieaaws DE UITDEELING DOOR DE BURGER IJSCLUB. Een waardig slot van de ijs- vreugde. Hoe de 38ste uitdee- ling verliep. Het leek gisteravond in de lunchroom „De Doorbraak", v6or den aanvang van de jaar- lijksche uitdeeling van de Burgerijsclub, bijna een luilekkerland. Enorme stapels versche brooden, omvang- rijke hoeveelheden spek en een even groote collectie zakken erwten en boonen lagen daar genoegelijk naast elkander. En een buiten- staander, ware hij in de gelegenheid geweest een kijkje te nemen, zou dan ook ongetwijfeld den indruk hebben gekregen, dat de IJsclub al te royaal was geweest en niet in staat zou blijken gansch dezen rijstebrijberg op te dee- len. Hij zou echter buiten den waard gerekend Ihebben, in dit geval buiten de talrijke honge- rige magen en schra'le beurzen, waarop he- laas ook Alkmaar zich evenals zoovele andere steden „beroemen" kan. Want met een schier verontrustende sneF eid s'onken de stapels weg en de stroom van hen, die in het ge- lukkige bezit waren van een of twee IJsclub- bonnen, hield maar niet op Toen bleek dat het ijverige IJsclub-bestuur niet te royaal was geweest. Allen werden van het hun toekomende voorzien en het weinige, dat overbleef werd zonder aanzien des per- soons eveneens verdeeld onder de ve'en, die er niet in geslaagd waren een bon te verkrij- gen en toch 66k een gift als thans verstrekt werd o, zoo best gebruik konden! Wat ons opviel, was't ontbreken van eenig ceremonieel bij deze uitdeeling. Alles ge- schiedde met een orijzenswaardige gemoede- lijkheid. Het deed er niet toe wie er binnen kwam, voor alien had men een vriendelijk woord, een scherts, een hartelijkheid. Of het een oudje was, met een bleek doorrimpeld ge- gezicht en met bevende handen, die nauwe- lijks het beddensloop of de bonte zak ter ber- ging van de eetwaar konden open houdenof een piepjong meiske, dat verlegen haar deel in ontvangst kwam nemen; een „boefje" of een opgeschoten bengel, een stoere, doch arme werkman of een van het harde werken moee huisvrouw, het deed er niet toe. Een scherts en een hartelijk woord. Het brood, de 1 Yi pond spek en de zak met erwten werden ge- geven, en er werd weer plaats gemaakt voor anderen. Door de politic werd voor ordelijkheid bij't binnenkomen zorg gedragen en alles verliep dus zoo vlot, als maar mogelijk was. Zooals velen bekend zal zijn, werd aan ieder, die in het bezit van een bon was gesteld door een lid van de IJsclub een brood, 1 Eond spek en 1V? pond erwten overhandigd. laarnaast had de vereeniging zich echter in het bezit gesteld van een belangrijke hoeveel- heid turfbriketten en eierkolen, terwijl door den heer Scholten 100 pond rundvet en door den heer Zuidam 100 K.G. bruine boonen ter uitdeeling beschikbaar waren gesteld. Deze brandstoffen en eetwaren zijn bereids toege- wezen aan hen, die daarvoor in aanmerking kwam en. De deelnemers aan de op 2 Januari gehou- den ijswedstrijden, waarvan de niet-prijswin- ners, zooals destijds door ons gemeld werd, een troostprijs ontvingen, hebben deze goede- ren eveneens aan armen en hulpbehoevenden toegewezen. Aangenomen mag dus worden, dat de Bur ger IJsclub door deze 38ste uitdeeling weder- om in talrijke gezinnen, mede daartoe in staat gesteld door eenige giften, vreugde gebracht heeft. Sedert den strengen winter van 1890 1891 doet zij dit ieder jaar en vcorzeker past hier een woord van hulde daarvoor. Een ijsclub, die op haar programma aan het zorgen voor hen, die van de ijspret te lij- den hebben, een zoo voomame plaats heeft ingeruimd, vindt men niet overall Laat dit 'n reden zijn tot waardeering, die het beste ge- toond kdn worden door het toetreden als lid of donateur tot de Burger IJsclub. Ruim zes- honderd gezinnen konden ditmaal worden verblijd. Hopelijk zal een volgend jaar dit aantal nog grooter kunnen wezen! Het bestuur verzoekt ons ten slotte, bij de leden aan te dringen op een juist invulien van de uitdeelingskaart. Ditmaal ontbrak daar nog wel eens iets aan en dat veroor- zaakte noodeloos tijdverlies. Tevens bleken er leden te zijn, die hun kaart niet aan een door hen te bepalen behoeftige hadden uitgereikt. Het spreekt van zelf, oat dit niet voor dient te komen! PREDIKBEURTEN. U'' 15 Januari 1928. Alkmaar. Groote kerk, 10.30 uur, Ds. Deetman. Avond 6.30 uur, Ds. J. C. Koningsbergen fan Amsterdam. (Jtugddienst) Consistoriekamer, Woensdagavond 7 uur, Ds. Hak. Kapel, 10 uur, Ds. L. C. W. Ekering van Amsterdam. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Ds. A. R. N. de Jong van Langendijk. Evangelisch-Luthersche kerk, 10.30 uur, Ds Makkink. Remonstrantsch-Geref. kerk, 10.30 uur, Ds. Houtgast. Gerejorrneerde kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Heidelb. Cat. Zondag 14. Collecte schuld- delging. Hersteld Apmtoliscke Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Tuinzaal Harmonic Vereen. Calvijn, Don- derdag 19 Jan. Ds. P. Zandt van Delft. LEGER DES HEILS. Zondag 15 Jan.- bezoek van stafkapitein P. de Boer. v.m. 7 uur bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst, plechtige opdrachtdienst. 3 uur a.m. J. L. Demonsftabe. 7.30 uur n.m. Groote verTossIngssamenr komst. Maandag 16 Jan.: n.m. 3 uur Heiligings dienst. Dinsdag 17 Jan. n.m. 8 uur Sold, meeting. Donderdag n.m. 3 uur Heiligingsdienst. 8 uur Heiligingsdienst. Geleid door stafkapitein F. Bulterman. UIT DE OMGEVING. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Ned. Herv. Evangelisatie „Looft den Heer, Kapel Karel de Grootelmn, 10 uur. de heer H. Stavenga 11.30 Zondagsschool. Rechtz. Evrng. lokaal Mar ant ha, 10 uur, den heer H. W. Hofmeester Jr., van Am sterdam. DRIEHUIZEN, vm. Ds. Zillinger Mole- naar. EGMONDBINNEN, geen dienst, wegens vacature. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal v.m. 10 uur, Ds. J. .F. v. Duijnen, van Zaandam. HENSBROEK, avond 7 uur, Ds. R'ijkx. LIMMEN, 10 uur, Ds. Spelljerg. OTERLEEK, geen dienst. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. KOEDIJK, 's av. 7 uur, Da. Haumersen. STOMPETOREN, 10 uur, Ds. Heep. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren- donk. UR'SEM, 10 uur, Ds. Reddingius. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. de Leeuw. UITSLAG AANBESTEDING. De architect P. J. van der List heeft n.m de Mij. „Nooit Gedacht" alhier onder- handsch aanbesteed: Het bouwen van een landhuis met Z.-H. koestal. De inschrijving was als volgt: J. Hille te Ursem voor 27.600,00; A. Hoekmeijer te Alkmaar voor f 29.795,00; H. Bot te Alkmaar f 28.790,00; I. v. d. Itsert te Alkmaar voor f 29.400,00; J. Tromp te Beverwijk voor 29.200,00; H. Wijten te Winkel voor f 28.043,00; C. de Graaf te Alkmaar voor f 27.000,00; H. Balder te Alkmaar voor 24.413,00; Glas en Brouwer le Heiloo voor 25.150.00; H. Vos en Zoon te Alkmaar voor 29.684,00; C. Noort te Bergen voor f 27.400,00, Aan den heer H. Balder te Alkmaar is het werk opgedragen. POLEN. DE O'NDERHANDELINGEN TUSSCHEN POLEN EN LITAUEN. Een Poolsche nota aan Rowno. Het Poolsch telegraaf-agentschap meldt uit Warschau dat de Poolsche regeering door middel van een specialen koerier een nota naar Kowno heeft gezonden, waarin wordt voorgesteld om de onderhandelingen, gelijk die te Geneve zijn besproken, einde Januari te Riga een aanvang te doen nemen. Als te bespreken onderwerpen worden ge- noemd de bewegingen aan de grenzen, het transito-verkeer de post- telegraaf- en spoor- verbindingen. RUSLAND. DE VERBANNINGEN. Uit Moskou zijn berichten ontvangen, dat verschillende der verbannen leiders van de oppositie, waaronder de journalist Sossno- kowski, Moskou reeds hebben verlaten. Ze werden naar het station vergezeld door jeug- dige aanhangers, die hun een ovatie brachten. Voorts wordt vernomen, dat Trotski zich nog niet in financieele moeilijkheden bevindt en ook nog niet, zooals een blad heeft gemeld. zijn bibliotheek heeft moeten verkoopen. Hij heeft nog steeds als medewerker van de uit- geversonderneming van den staat een inko- men van 220 roebel per maand, het hoogste inkomen dat een ambtenaar kan krijgen. Hij woont in het huis van Bleloborodof. Ook Ra- dek vertoeft nog te Moskou in zijn woning, waar vaak bijeenkomsten plaats vinden van de oppositioneele elementen. De tsjeka is hier- van natuurlijk op de hoogte. JOURNALE I PAPTrrR REKENING-COURANT rAriljK TABELLARISCH L. FRANKENBERG ALKMA AR. ITALIe. EEN IT A LIA A NSCH E- AL B A NE E SCH DOUANE-VERBOND? Inlichtingen van Servische zijde. Servische bladen beweren, dat Italie een verdrag inzake een douaneverbond met Alba- nie voorbereidt. De onderhandelingen dien- aangaande zouden hun einde reeds naderen. De haven van Skoetari zou volgens dit ver drag worden vergroot en het middelpunt wor den voor de Italiaansche economische expan- sie op den Balkan. Italiaansche ondernemingen moeten verder met de Albaansche regeering een contract hebben gesloten voor het vergroo-ten van de haven van Durazzo. De uitvoering van dit werk zou 8 millioen goudlire kosten, terwij! 5 jaar lang elk Italiaansch schip, dat de haven binnenloopt, vrij van alle belasting zou zijn. AMERIKA. Mrs. SNYDER EN JUDD GRAY. De executie uitgesteld. De terechtstelling van de moordenares Sny der is 24 uur uitgesteld. (Of ook de execu tie van Gray is uitgesteld, wordt niet ge meld. Red.) KORTE BERICHTEN. Tengevolge van een brand in Koeroeme in Kioesjoe is een vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen, waarbij 17 werklieden omge- komen zijn. Men heeft reeds 12 lijken ge- borgen. In een mijn in Columbia werden door omlaagstortend gesteente meer dan honderd mijnwerkers op een diepte van driehonderd meter bedolven. Men vreest dat alle bedolve- nen zijn omgekomen. 7 JanrfSri heeft het laatste transport de haven van St. Petersburg verlaten met be- hulp van ijsbrekers. Thans is de haven ge sloten tot de lente. Uit Rio-de-Janeiro komt het bericht, dat daar een groote brand heeft gewoed in het tuighuis. Er is een schade aangericht van millioenen guldens. Zeventien personen ziin eekwetsL DE VLUCHT VAN EEN INDISCHEN PRINS. De slechte invloed van een dans- meisje. Dansmeisjes schijnen aan de hoven der Indische vorsten een slechten invloed te heb ben. Men herinnert zich nog wel het schan- daal, verwekt door de poging tot ontvoe- ring van het dansmeisje Moemtaz Begoem, dat den maharadja van Indore zijn troon heeft gekost. Dit schandaal wordt in de En- gelsche pers dezer dagen weer opgehaald in verband met het feit, dat de ex-maharadja op het punt staat in het huwelijk te treden met een Amerikaansch meisje, hetwelk de Indi sche groote op een snoepreisje naar de Ver- eenigde Staten heeft ontmoet en dat zoo fel zich in zijn zwarte droomoogen en zijn fraaien knevel verliefde, dat zij hem thans naar Indore volgt en zich daar tot den Hin- doegodsdienst bekeert. Thans is de Indische staat Dewas het too- neel van een schandaal, waarin eveneens een dansmeisje voorkomt en dat voor den troon- opvolger aanleiding was, het hof van zijn vader te ontvluchten om bescherming te zoeken in den staat Indore. Toen de vorstelijk-e telg zes jaar cud was, werd hij met geweld van zijn moeder ge- scheiden, de zust-er van den tegenwoordigen maharadja van Kolhapoer, die haar echtge- noot verliet wegens voortdurende mishande- ling, waartoe een geliefd dansmeisje, dat zich in de gunst van den vorst had gedron- gen, dezen aanzette. Een jaar geleden trad de thans twintigjarige troonopvolger in het huwelijk met een mooi jong meisje, de doch- ter van den hetrscher van een naburigen staat, die met hem medeging naar Dewas om daar haar leven met hem te slijter. Haar leven werd haar echter tot een hel door de attenties en achtervolgingen van den kant van zijn vader. Tenslotte zond de prins haar naar haar ouders terug. De maharadja van Dewas gaf zijn zoon last om zijn vrouw terug te halen, wat deze weigerde. Als ge- volg daarvan werd de prins in het paleis als een gevangene behandeld; zelfs werd hem geweigerd, met zijn vrouw in corresponden- tie te treden. De prins, die voor vergiftiging vreesde, greep uaarom een goede gelegen heid aan om met een auto naar den staat .Indore te ontsnappen en verzocht den resi dent om op te treden als zijn voogd tot hij meerderjarig zou zijn gewo'rden. De resident deed pogingen om een verzoening tot stand te brengen. Deze pogingen bleven vrucbte- loos, waarop de resident den jongen vorst in overweging gaf om of naar zijn moeder in Bombay te gaan of naar zijn schoonvader. De prins gaf er de voorkeur aan om naar Bombay te gaan, waar hij voor het eerst sedert twaali jaren zijn moeder weer zag. Hij heeft thans den onderkoning om be scherming en tusschenkomst verzocht. HUGO DE GROOT IN TURKIJE GEeERD Zijn vermaard „Het recht van Vrede en 0 or log" den minister van justitie als blijk van waardee ring aangeboden. Als blijk van waardeering voor de uit- stekende en doeltreffende verdediging van het Turksche standpunt in de „Lotus"-aange- legenheid, voor het Permanente Hof voor Internationale Justitie te 's-Gravenhage, van den zomer, door den commissaris (minister) voor de justitie, Mahmoed Essad bei, heeft de rechtsfaculteit aan de hoogeschool te Angora hem aangeboden een exemplaar van Hugo de Groot's (Grotius') den „Vader van het Internationale recht" vermaard werk „Het recht van Vrede en Oorlog", in de F.ransche vertaling van twee eeuwen ge leden van prof. Banier Praf. Het aangeboden exemplaar bestaat uit twee deelen, in rijk versierde lederen banden en geldt als een hooge zeldzaamheid. Het werd toevallig gevonden bij een handelaar in oude boeken in Den Haag. Een delegatie, bestaande uit professoren en studenten van genoemde faculteit heeft dit zinrijke en kostbare geschenk den minister dezer dagen met eenige plechtigheid over handigd. MILTVUUR DOOR EEN BONTKRAAG. Gisteren is voorloopig het lijk geschouwd van de 31-jarige mevrouw Eastman uit Gil- lingham die Zondag in het ziekenhuis van Rochester aan miltvuur bezweken is. Het on- derzoek is veertien dagen aangehouden De lijkschouwer zeide dat hij zich in verbinding had gesteld met het departement van votks- gezondheid. Er werden getuigen gehoord die verklaar- den dat mevrouw Eastman in October j.l. een mantel met een bontkraag had gekocht. In dit bont (wellicht was het kalsvel) zouden, naar men vermoedt, miltvuurkiemen aanwezig geweest zijn. EEN PANTOFFELHELD. Te Berlijn leefde een marskramer al lang met zijn vrouw in onmin en daar zij, naar hij althans beweerde, de handen niet thuis kon houden en hem herhaaldelijk te lijf ging, be- sloot hij zich van deze Xantippe te laten scheiden. Voor hij aan dat plan een begin van uitvoering gaf zocht hij echter al een nieu- we levensgezellin en kocht maar bij voorbaat trouwringen ook. Gisterochtend aldus vertelt de Lok. Anz. schelde de trouwlustige bij een weduwe in zijn buurt aan en toen deze hem vroeg wat hij wou, antwoordde hij: „Ik wil met je dochter trouwen en heb de ringen al gekocht". De weduwe, een practische vrouw, vroeg daarop den marskramer naar zijn financiee'en toestand en om te bewijzen dat die niets te wenschen liet, keerde hij naar zijn woning terug en stal den spaarpot van zijn afwezige vrouw: 500 Mark in zilver. De verliefde dief is kort na zijn euveldaad ingerekend. SAMENWERKING TUSSCHEN SCHOOL EN HUIS. Hoe rnoet men moeilijke kinder en genezen? In New Yorksche scholen tracht men de samenwerking met het huisgezin der leerlin- gen zoo krachtig mogelijk te bevorderen. In de lagere scholen, aldus lezen we in „New York at School" zijn thans psycholo- gen, die tevens ook ervaren onderwijzers zijn, aangesteld om de ouders van moeilijke kinderen te bezoeken. Op die wijze slaagt men er vaak in de oorzaak van het conflict i met de school op te speuren. De psychologen zijn door hun juisfen kijk op het kind in staat daarna den onderwijzers de noodzake- lijke inlichtingen te geven, die tot een goed begrijpen van hun leerling leidt. Reeds op de voorbereidende scholen tracht men tot een goede samenwerking met de ouders te komen. De onderwijzeres bezoekt geregeld de moeders van haar leerlingen, zij organiseert bijeenkomsten met de ouders en richt ,.moedervereenigingen" op om de scheidsmuren tusschen school en huis zoo- veel mogelijk te doen verdwijnen. Provinciaal nieuws WINKEL. Openbare vergadering van den Raad op 12 Januari 1927. Ttgenwoordig alle leden. De voorzitter opende de vergadering. Ingekomen stukken: Mededeelingen van aanneming van benoe- mingen in de vorige vergadering gedaan. G ascorruptie. Behandeling rapport gascommissie. Voorlezing werd gedaan van een rapport van den voorzitter der gascommissie, inzake handelingen van den directeur der gemeen- schappelijke gasfabriek Winkel en Nieuwe Niedorp. Aan de Raden der gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp. Ingevolge overeenkomst in de vergadering van de gascommissie der gemeenschappelijke gasfabriek voor de gemeenten Nieuwe Nie dorp en Winkel, gchouden den vijfden dezer, heb ik de eer u aan te bieden een verslag be- treffende eenige handelingen in het bedrijf dezer fabriek. Ook onze fabriek is, zooals reeds eerder in besloten bijeenkomsten medegedeeld, niet ont- komen aan de in groote mate in den lande voorkccnende gevallen van meer of minder juiste handelingen. In de maand October wendde ik mij in verband met de veelvuldige berichten in zake corruptie in de gaswereld tot den directeur van ons bedrijf met eene vraag of deze zich ten opzichte van zocdanige handelingen ge- heel vrij vond. Aanvankelijk luidde hiercp het antwoord bevestigend. In den loop der week van 17 op 22 October had zich de directeuf tot den burgemester van Nieuwe Niedorp gewend, en aan dezen medegedeeld, dat hij inderdaad ook wel eens bedragen had ontvangen. Deze medeeling werd mij. oogenblikkelijk overgebracht door den burgemeester, eerder genoemd, met als gevolg, dat deze en ik per- soonlijk den 25 October 1927 ten kantore van de gasfabriek een ernstig onderhoud hadden met den directeur der fabriek en ook inder daad de juistheid van eerder genoemde me- dedeeling bleek. De directeur vertelde ons vrijuit, zonder eenige poging tot terughouding, dat hij van de firma Wilson eenige malen een bedrag had ontvangen. Het juiste bedrag kon hij zich niet herinneren, dit zou 500 kunrien zijn, misschien iets meer, missehien iets minder, het lange tijdsverloop echter was oorzaak, dat hij zich verschillende bedragen noch het totaal in dezen kon herinneren. Op andere artikelen, kolen, pijpen, fittings, meters, kortom al wat door de fabriek be- trokken werd, had hij nooit iets ontvangen. Wel echter was hem ter hand gesteld, het- geen eerst pertinent door hem was gewei gerd, een bedrag van naar zijne meening ongeveer 3000, door den vertegenwoordi- ger der firma Mabeg, nadat door bemidde- ling van dit bureau een nieuwe gashouder was geleverd en geplaatst. Uit het ernstig verder verhoor kwamen wij tot dez overtuiging, dat met het bovenstaan- de was gezegd wat gezegd diende te worden en aangenomen mocht worden, dat aan ons de gevallen waarin de directeur iets ontving, bekend waren. De nageslagen notulen der verschillende vergaderingen, betrekking hebbende op de le vering en aanbesteding van den gashouder gaven ens absoluut den indruk, dat door den directeur op de gunning en aflevering dezer cpdracht met de minste invloed was uitge- oefend. De gashouder is geleverd tegen de som van 42000, juist in het duurste tijdvak van den wereldoorlog en dientengevolge had de geldkoers ontzettendsn invloed, vooral op sommen van deze grootte, zoodat zeer ze- ker in dit koersverschil voor den betrokken fabrikant een groote extra winst moet zijn ontstaan, hetgeen trouwens nader werd be- vestigd door den vertegenwoordiger van Mabeg. Zeer zeker zou deze gift als gevolg 1 daarvan zijn verstrekt. Een bedrag echter als door den directeur genoemd, kou dat nooit zijn en zou hoogstens tusschen 1500 en 2000 moeten beloopen. Intusschen had de directeur in den loop van het jaar 1923 een uitgave in totaal J 767.99 ten dienste der fabriek uit eigen kas betaald. Deze handeling verklaarde de direc teur al te zijn geschied, omdat hij zich gaarne een Asmania waterketel voor de fa briek wensc'hte en buitendien proeven wenschte te nemen met een nieuw soort roos- terbaren en benevens nog een bedragje er- gens anders voor. Waar de fabriek toch al een zeer moeilijk bestaan had en hij deze ap- paraten gaarne had, verschafte hij zich dezen op bovengenoemde wijze. Wij gaven zoowel omtrent de eerst ge- schetste zoowel als de laatste "handeling onze ernstige afkeuring te verstaan. De directeur was zeer onder den indruk van de omstandigheden en wilde, wat er ook zou gebeuren, pertinent de gelden die hij had ontvangen niet behouden. Nooit, zoo sprak hij, zag ik zoo het verkeerde van het aannemen der bedragen zoo in, ik voel echter thans maar al te goed hoe verkeerd het inder daad echter is. Hij stond er op afstand te doen van de ontvangen bedragein. met gevolg, dat ik een bedrag van f 3000 in bewaring nam,, onder voorbehoud, dat de gascommissie deze in bewaringneming goed vond, hetgeen in derdaad het geval werd. Omtrent de af- dracht van deze som berust in mijne hand een gezegelde overeenkomst. Intusschen zijn de zaken als in dit verband genoemd als algemeene politiezaak in handen van de justitie en stelt deze over geheel het land een onderzoek in, waaromtrent in alle bij zooda-nige zaken betrokken gemeenten na verloop van tijd wel de noodig processen ver- baal zullen inkomen. Waar intusschen regelmatig contract be- stond tusschen den directeur en de beide bur- gemeesters en wat mij betreft altijd weer de overtuiging werd gesterkt, dat thans alles aan ons bekend en niets achter gehouden zou zijn, besloot ik toch tot een onderhoud mit den heer officier van justitie te hebben. Deze decide mij mede, dat ook inderdaad onze directeur voorkomt op de lijst der bij dusdani- ge handelingen betrokkenen en deze zaak evenals alle andere ter zijner tijd in behande ling moet komen. De gascommissie stemde met mij overeen om voorloopig deze behandeling af te wach- ten, nader echter kwam ik tot deze meening, dat op die wijze dte kwestie een zeer langza- men weg zou moeten gaan en leek mij toch beter de zaak voorzoover dat als gemeente mogelijk is af te wikkelen. Het verloop der zaak te Schagen, deed mij besluiten nogmaals te Alkmaar te gaan pra- ten, welk onderhoud tengevolge had, dat den vijfden dezer maand eene vergadering der gascommissie werd gehouden. Intusschen was mij gebleken, dat de firma Wilson in totaal zou hebben afgedragen een som van 791 gulden. Buitendien. werden nog een paar kleine bedragen genoemd van de firma Gautsz, omtrent de juistheid waarvan in onze commissie de noodige twijfel rees en door den directeur hierover door mij gehoord ook pertinent werd verklaard, dat dit on- waar moet zijn niet alleen, doch absoluut on- juist is. Resumeerende het een en ander, komen w!J tot deze gevoltrekking, dat ongeveer ontvan gen zou zijn 3791.en dat dit bedrag mede in verband met de mededeelingen van den vertegenwoordiger van Mabeg ruim ge- nomen genoemd kan worden, en dat buiten dien is uitgegeven een bedrag van 797.61. Zoodat het geval financieel zonder nadere be- rekening loopt over een bedrag van 3 mille. Ik herhaal hier de door velen steeds uit- geproken meening, dat de directeur vanaf zijn eerste optreden als zoodanig een zeer te waardeeren kracht is geweest. De algemeene gewoonte in de gaswereld heeft hem naar onze meening evenals zoovelen parten ge- speeld Waar door hem echter de onjuistheid der handelingen gevoeld wordt, de oogcnblikke- lijke storting van het bsdrag op eigen initia- tief geschiedde, omdat hij dit geen oogenblik meer in huis wilde houden, daar komt het mij voor, dat inderdaad de tijd daar is deze zaak voor zoover mogelijk af te wikkelen. Redenen waarom dan ook de gascommis sie komt met het navolgende voorstel, dat met zeven van de acht stemmen (de plaatsver- vangen leden waren mede aanwezig en stem- den mede) werd aanvaard: 1. De gemeenten Nieuwe Niedorp en Win kel aanvaarden de f 3000 en storten deze in de kas der gemeenschappelijke gasfabriek, om nader aan te wenden ter versterking van het reservefonds of wel ter extra aflossing van geldleeningen. 2. De directeur wordt gehandhaafd, ech ter gebonden aan nieuw te maken instructien. 3. In de instructie zal worden vastgelegd zoodanige omschrijving, dat gevallen als deze niet meer kunnen voorkomen en elke afwij- king, speciaal wat betreft aanvaarding van giften en geschenken, direct ontslag tenge volge zal hebben. 4. Deze besluiten staan los van de behan deling van eventueel later in te stellen justi- tioneele handelingen of onderzoekingen. Namens de vergadering der gascommissie heb ik de eer u een en ander te rapporteeren en voor te stellen, en de aanneming van de voorstellen aan te bevelen. De Voorzitter der Gascommissie, (get.) J. KOSTER. Winkel, 7 Januari 1928. De heer Kriek zag in het rapport een ver dediging voor den directeur, doch kon zich er niet geheel mede vereenigen en eischte terug alle renten genoten van het ontvangen bedrag over de jaren. dat het in zijn bezit is geweest. De heer Dekker zeide zich in de commis sie alle rechten ten opzichte van het rapport te hebben voorbehouden en hechtte geen ge- loof aan de genoemde bedragen. Spr. was er van overtuigd, als het een stoker of fitter was geweest, die zoo iets had gedaan, hij al- lang op straat was gezet, en van de straat in het cachot. De gemeente moet geheel schade- loos gesteld worden. De heer Brugman was in deze handeling erg teleurgesteld. Dit kwaad moet met wor- tel en tak worden uitgeroeid. Spr. kon zoo'n directeur niet handhaven. De heer Kamp ging de geheele geschiede- nis na en zag in de genoemde cijfers duister- heden en geloofde ook niet, dat de juiste be dragen niet bekend zijn. De heer Honigh vroeg, of wel ten strengste is onderzocht naar steenkolen. De voorzitter zag in de voorgestelde op- lossing een zeer goede. De directeur heeft zich gedragen zooals tot nu toe geen ander, door zelf te komen, direct het bedrag aan te bieden. Goed is het niet geweest van hem, doch het voorstel tot handhaving beval spr. warm aan. De commissie zal trachten, bepa- lingen te vinden, om voortaan zooiets on- mogelijk te maken. Omtrent het aannemen van provisie op steenkolen is niets gebleken. De heer Spaans wees op de houding van den directeur in afwijking van vele anderen, De heer Kriek vond het een vreemd ver- schijnsel, dat giften van de firma Gautsch, voorkomende bij de justitie, door den direc teur worden ontkent. Spr. stelde voor, op de genoten bedragen rente op rente terug te moeten betalen, en op deze beslissing zal zijn stem omtrent handhaving van invloed zijn. De heer Meurs als oud-lid der gascommis sie, was zeer teleurgesteld, eischte alles te rug, met 6pCt. rente, zoodat de gemeente ook moet betalen. Punt 1 der gascommissie, kwam in stem ming. Aangenomen met 6 stemmen. Voorstel van den heer Kriek aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. De heer Kriek stelde nu voor ter nader overleg met Nieuwe Niedorp de verdere be handeling op te schorten. Verworpen met 5 tegen 2 stemmen. De heeren Kriek en Meurs verlieten die ver gadering. Punt 2 der commissie in stemming. Met 3 tegen 2 stemmen tot handhaving be sloten. Punt 3 en 4 der commissie werden zonder stemmine: aanpenomm

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9