DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Op den verkeerden BPRGER USCLPBT Feestavond HE KIJfWEST Bisitesiiand NO. MB Oft nfltnmer besfaat nft 3 blades. Honderd dertigste Jaargang 1928 Abonnomentgprij8 bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brie veil franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v°1l Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATKRDAG Dkectear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA, 14 JA1UARI Eenmaal 's jaars verscbijnen B. en W. voor de leden van den Raad en voor ali<e be- la-stingbetalende ingezetenen als boetvaar- digen, die over den nood der tijden klagen en een dringend beroep op aller medewerking doen om zooveel aan de gemeenschap te of- feren, dat het weer mogelijk zal zijn een jaar lang het gemeentelijk huishouden te besturen. In den aanbiedingsbrief der gemeentebe- igrooting staan B. en W. tegenover de raads- leden en de kiezers als werklooze arbeiders tegenover het armbestuur. Zij keeren hun zakken binnenste buiten, om te laten zien, dat er heusch niets meer in zit, zij klagen over de dure tijden, de steeds stij- igende noodzakeiijke uitgaven, de onver- wachte tegenvailers en het slot is, dat zij deemoedig bekennen, dat 't zoo niet 1 anger gaat en dat de belastingschroef noodg.- dwongen nog wat vaster aangedraaid zal moeten worden. Zoo is het een vorig jaar gegaan, zoo gaat het ook nu weer. „Helaas", zeiden B. en W. in den aanbie- dingsbrief voor de begrooting van 1927, „wij zien ons geplaatst voor allerlei ingrij- pende maatregelen. Uit een oogpunt van goede belastingpolitiek, die er op gericht moet zijn sterke schommelingen zooveel mo gelijk te vermijden, is het raadzaam het hef- fingspercentage niet al te zeer afhankelijk te maken van de behoeften van een bepaald dienstjaar. Belastingverhooging heeft een bedenkelijken kant, want men is zoo licht ge- neigd, uit het oog te verliezen, dat een ge meente van de beteekenis van Alkmaar aller lei uitgaven moet doen, welke niet kunnen worden nagelaten zonder de normale ont- wikkeling van de stad in hooge mate te be- lemmeren. De belastingverhoogingen behoo- ren ook uit dat oogpunt te worden over- wogen en, naar wij meenen, daardoor te worden gerechtvaardigd. Men moge beden- ken, dat zelfs bij een factor van 0.74 de aan- slagen tot f 2000 niet van beteekenis meer, de zeer k'eine aanslagen zelfs nog minder zullen hebben op te crengen dan in 1913 en 1914". Zoo werd een vorig jaar de verhooging van den factor van 0.65 tot 0.74 goed ge- praat, nadat B. en W. in den breede be- toogd hadd'en hoe weer allerlei omstandig- heden de oorzaak waren, dat men het niet buiten die verhooging zou kunnen stellen. Het leek een klein stapje van 0 65 tot 0.74 en, zooals uit het bovenstaande blijkt, waren B. en W. aardig op weg het zoo mooi voor te stellen, dat men ten slotte den indruk zou hebben gekregen, dat het een grooten voor- uitgang beteekende en dat voornamelijk de minder kapitaalkrachtigen er bijzonder ver- heugd over mochten zijn, dat ze nog minder hadden te betalen dan de jaren, welke den wereldoorlog vooraf gingen. Evenwel, het was voor de armste belas- tingbetalers en schrale troost, daar ook voor hen vanaf 1924 de belasting telken jare is gestegen, en het heeft dan weinig zin, hen naar-1913 te verwijzen. En omdat een zeer groot percentage der belastingbetalende burgers helaas of ge- lukkig niet tot de categoric behoort, die door den fiscus tot de minst uitpersbaren worden gerekend, zijn de troostvolle be- schouwingen van B. en W. dan ook niet in staat geweest veler pessimisme te vermin- deren. Andermaal is een jaar verstreken en op- nieuw bereikt ons de aanbiedingsbrief voor een gemeentebegrooting. Het zelfde geweeklaag laat zich opnieuw hooren, hoewel we er nu al een beetje op voorbereid waren. Immers, de begrooting is al een paar maanden verschenen en B. en W. hadden zich van alle moeilijkheden afgemaakt door eenvoudig alles, wat zij tekort kwamen, maar op rekening van de belastingbetalers te boeken, zoodat'de post „Belasting naar het inkomen" van 766.000 tot 1108.000 bleek gestegen. Het vorig jaar werd nog f 50.000 uit de bedrijven verkregen en het percentage kon ten slotte bij een raming van 716.000 op 0.72 gesteld worden. Dit jaar bleek een be- drag van maar eventjes f 392.000 meer ge- raamd te zijn; dat natuurlijk niet geheel uit belastingverhooging kon worden gevonden. B. en W. gaan uitvoerig na, wat nu al weer aan inkomsten minder dan voor 1927 mcest worden geraamd en er volgt een ge- weldige lijst van allerlei te verwachten tegen- vallertjes tot een totaal van 155.000. Daar- tegenover staan dan nog allerlei uitgaven die hooger dan vroeger zullen zijn, in totaal een 225.000. Steeas verder weken de eindjes dus van elkaar af en B. en W. zagen geen k'ans meer ze dit jaar zonder meer weer aan elkander te kunnen knoopen. Er is wel eens betoogd in den tijd, dat men alle reservepotjes uit den booze achtle dat ieder dienstjaar maar voor zich zelf moest zorgen. Dat is in theorie heel mooi. maar er staat tegenover, dat het toch ook heel gemakkelijk is als er nog eens een batig saldo van een vroeger dienstjaar beschikbaar is om den financieelen toestand wat lichter te maken. Het voiig jaar was er een saldo van ruim 17O0Q, nu prijkt er op de begrooting een van f 56850 en het zou bijzonder verheu- gend zijn, als ons ^gelijkertijd niet meege- deeld werd, dat het eerste als een batig en het tweede als een nadeelig saldo geboekt staat. B. en W. zijn aan het passen en meten ge gaan en hebben eenige duizenden guldens van de begrootingen van Gemeentewerken,, Plantsoenen en Sportpark geschrapt, zij stel- den de uitbreiding van politiepersoneel tot gunstiger tijden uit, verlaagden eenige sub- sidien, bekmibbelden wat op het Burgerlijk Armbestuur, kortten wederom 10 procent op alle subsidien, eischten weer de voor een jaar toegestane rentebetaling van het Grond- bedrijf en de verhoogde belasting op de ge- bouwde eigendommen van 4 op 4H verlaagden de annuiteit tot dekking van het tekort van- het gemeentelijk pensioenfonds en stelden opheffing voor van het bureau voor beroepskeuze en van het vervolgonderwijs. Als dat alles tot stand komtzijn we er nog lang niet. Dan is het nog vrij zeker „dat de post „Belasting naar het inkomen" van f 1108.000 tot 967.000 teruggebracht kan worden, een som die gevormd wordt door het restant van de opbrengst 19271928 ad 248.000 en 2/3 van de opbrengst 19281929 ad1 f 719.000. Het laatste bedrag zou in 8 maan den door de belasting betalende burgers moeten opgebracht worden en het strekt B. en W. tot eer, dat zij inzien, dat dit toch wel een beetje te veel gevergd is. Zij blijken dan ook tereid na te gaan in hoeverre deze som door besehikking over be- drijfswinsten van 1927 is te verlagen. De Gasfabriek zal weer verliehting moe ten brengen en het Slachthuis zal we! weer moeten bloeden. Dat zijn de mclkkoetjes aan wie elk jaar zoo veel melk en bloed afgetapt wordt, dat men telkens weer verbaasd staat dat ze nog in het leven zijn gebleven. Vcoral de Gasfabriek is een redster in den nood en wij vragen ons menigmaal af of de gemeente niet meer dergelijke winstgevende bedrijven in het leven zou kunnen roepen. Met wat koopmansinzicht en wat gelukkige exploitatie zou dan het belasting betalen weldra tot het verleden kunnen behooren. Maar intusschen komen we met al die be- spiegelingen niet verder. Elk bedrijf is geen Gasbedrijf en het is van zelf sprekend, dat er bij Gemeentewer ken, Reiniging of Plantsoenen geen ver- bluffende exploitatie-inkomsten zijn te ver wachten. Integendeel. B. en W. zien dat zelf ook wel in en zij achten het waarschijnlijk, dat het venraenlg- vuldigingscijfer van 0.72 tot 0.85 verhoogd zal moeten worden. Gelukkig blijven allerlei beschouwingen waaruit zou moeten blijken welk een zegen het betalen van meer belasting toch eigenlijk is en ook een vergelijking met nog ongunsti- ger jaren ditmaal achterwege. Integendeel, B\ en W. zeggen met leedwe- zen het sombere vooruitzicht van nieuwe be lastingverhooging te moeten openen en wij gelooven hen gaarne. B. en W. en ook dit strekt hun tot eer komen thans niet met een uitvoerig werk- plan aandragen. Alle paradepaardjes, die vroegere jaren zoo dartel voor de ,oogen der verblufte kie zers op en neer sprifngen, blijven ditmaal op stal. Het heeft zeggen B. en W.. onder den indruk der droeve tijden het heeft geen zin een programma op te stellen van pian- nen, die slechts door een nieuw beroep op die belastingpenningen tot uitvoer kunnen komen. En ten slotte stellen zij dan nog voor ar- wijzend te beschikken op tal van nieuw in- gekomen verzoeken om subsidie. Ontdaan van alle franje komt het ten slotte hierop neer, dat verleden jaar de be- lastingfactor in Alkmaar verhoogd werd van 0.65 tot 0.72 en dit jaar de verhooging wordt doorgezet van 0.72 tot 0.85, zoodat wij in twee jaar tijds van 0.65 tot 0.85 zijn gestegen. Wie waarborgt dat het een volgend jaar niet 0.95 zal worden? In dezen tijd, nu alom geroepen wordt, dat het zoo niet langer gaat, dat wij; het bedrijls- leven met onze zware belastingen dooddruk- leen, nu het Rijk het voorbeeld van aanmerke- Jijke verlaging geeft, stijgd regelmatig het bedrag van den gemeentelijken aanslag, zoo hoog zelfs, dat alle verliehting welke het Rijk brengt daardoor te niet gedaan wordt. Er is maar een redmiddel. Bezuinigen. Als werkelijk blijkt dat wiji te veel uitge- ven, dan moeten wij maar op wat minder grooten voet leven. Nog altijd volgt men den regel eerst de uitgaven en dan de inkomsten vast te stellen, waarbij de belastingbetaler het loodje moet leggen. Zoo doet men het in geen enkel huishou den en het wordt hoog tijd, dat ook hier eens de tering naar de nering gezet wordt, al we- ten wij wel, dat een gemeente voor tal van verplichte uitgaven staat en ook, dat, me: het oog op de verpolitiekte raadsleden en kiezers, het moeilijk is verschillende bezuinl- gingen door te drijven. Wij schaffen het vervolgonderwijs af, zeg gen B. en W. Is dat een gelukkige keuze? Men heeft in het Woensdagavond gepu- bliceerde versiag van de vereeniging „Volks- onderwijs" reeds kunnen lezen hoe de leden dier Vereeniging van meening zijn, dat dit onderwijs onmisbaar is, hoe het niet kan worden vervangen door vakonderwijs, nog afgescheiden van het feit, dat dit nog kost- baarder zou wezen. Het Bureau van Beroepskeuze kan gemist worden, zeggen B. en W. Wij hebben nog geen protest van den direc- teur van dat bureau vernomen, maar het is bekend hoe onmisbaar hij deze instelling acht en de heer Cloeck heeft die onmisbaar- heid op de vergadering van Volksonderwijs nog eens duidelijk laten uitkomen. Zoo wordt het B. en W. niet gemakkelijk gemaalct, want het is begrijpelijk, dat steeds weer een groep kiezers te vinden is de po- litiek drijft de protesteerenden vaak in groe- pen bijeen die zich verzetten tegen de be- zuinigingen die hen of hun partijen zou- den kunnen schaden, nog afgezien van de omstandigheid dat er veel politick voordeel te behalen is door openlijk tegen verschillen de bezuinigingen van B. en W. te velde te trekken. Wij leunneni de handigheid van B. en W. niet prijzen waar hun bezuinigingen juist de belangen der schoolgaande jeugd raken, zoodat te verwachten is, dat allerlei organi- saties zich er tegen zullen verzetten, Was er nu heusch niets anders te vinden? Wij ergeren ons zoo menigmaal aan tal van nuttelooze uitgaven, aan verliezen, die men bij betere exploitatie of beter toezicht had kunnen vermijden. Waarom geeft men en dat nog wel met de stemmen der soc.-deijiocraten in deze benarde tijden 5?"'.) voor de nuttelooze ver- plaatsing van een borstbeeld? Waarom moeten wij ruim 20.000 aan een veiling weggooien, terwijl er toch een gemeentelijke vertegenwoordiger in het be- stuur zit, een dwarskijker, die veel eerder had moeten waarschuwen, dat de exploitatie misliep en het geld verloren dreigde tegaan? Het is alles nutteloos weggeworpen geld, dat de begrooting komt verzwaren en als er straks groote bedragen moeten zijn die wer kelijk den bloei dezer gemeente kunnen be- vorderen wij denken b.v. aan de Kanaal- plannen dan zit men in zak en asch en staart in een ledige schatkist, De heer Grondsma heeft er in de laatste vergadering van de Kamer van Koophandel al op gewezen hoe handel en Industrie door hooge belastingen genekt worden, Hooge belastingen weren de kapitaal krachtigen, verhinderen de stichting van nieuwe bedrijven. Lage belastingen, gepaard aan voldoenden woningbouw niet over, maar binnen de grens der gemeente trekken de goed gesi- tueerden naar Alkmaar en werken daardoor weer mee den factor opnieuw te kunnen ver lagen. Wij benijden B. en W. geeriiszins de on- dankbare taak waarvoor zij zich thans weer geplaatst zien, wij beseffen welke moeilijk heden zij te overwinnen zullen hebben, maar wij constateeren, dat een gemeentelijk beleid dat tot steeds hoogere belastingen' leidt, niet goed is. Wij zijn op den verkeerden weg en het wordt hoog tijd, dat het stuurrad wordt om- gegooid en het gemeentelijk scheepje een an- deren koers gaat volgen. Dagelajksch owerzichi. DE STRIJD TEGEN DE OPPOSITIE IN RUSLAND. De verbanning van Trotzki e. s. Waarom Stalin zoo handelde. Officieel is te Moskou nog steeds niets over de deportatie bekend. De gebeurtenissen die zich momenteel in de Sovjetrepubliek afspelen, zijn zonder twij- fel tragisch. Dertig mannen, vooraanstaande figuren der oppositioneele beweging in Rusland zijn verbannen, en onder hen bevinden zich perso- nen van talent en intellect, personen dus zooals de Radenrepubliek ze zoo hard noodig heeft. Verschillenden zijn revolutionnairen, die reeds 30 jaar lid van de partij zijn, die dus mede hebben geholpen om de grootste revolutie der historic voor te bereiden, met geen ander gevolg dan dat zij door hun voor- malige geestverwanten verbannen worden, op een wijze, die zelfs onder het czaren-re- giem niet mogelijk zou zijn geweest. De Czaar kende den ballingen ten minste nog een zakgeld toe van 17 kopeken, de Sowjet oordeelen dit overbodig. Zoo gaan er dus dertig. Trotzki gaat, hij die naast Lenin zeer zeker de belanmikste figuur was van de November-revolutie in 1917. Zinowjef en Kamenef, voorheen be- kleed met uitgebreide macht, zij gaan. Ra- kowsky, die nog in het vorige jaar door zijn revolutionnaire propaganda te Parijs zooveel opzien verwekte en Radek, die eenige jaren geleden ook ons land bezocht, zij gaan. Sic transit En dit alles, omdat zij het waagden van meening te verschillen met den dictator Sta lin en diens aanhangers, omdat de opposan- ten, grootendeels bestaande uit oudere com- munisten, poogden meer invloed te krijgen in de partij! Zij hebben daarbij alles op het spel gezet, het was een strijd op leven en dooa. Het is zeker, dat de oppositie zoo vastberaden heeft gestreden omdat zij meent, dat de huidige politiek der partij moet uitloopen op een ca- tastrofe. Zij verwacht, dat de boeren opper- machtig zullen worden en de proletarische dictatuur ten val zullen brengen. En met haar optreden, dat in de partij een pijnlijken indruk moet maken, geeft de meer- derheid feitelijk toe, dat de oppositie invloed heeft gewonnen en dat- zij gevaarlijk begin te worden. Hoever deze invloed ging, viel onmogelijk vast te stellen en ook d:ze onze- kerheid moet Stalin hebben verontrust. Vast staat, dat hij geen discussie wenschte. Stalin kan echter aanvoeren, dat de partij nog steeds groeit en eerst tot een organische eenheid moet worden. Sedert den dood van Lenin zijn 800.000 nieuwe leden der partij ingeschreven, zoodat deze er thans 1.200.000 telt. Die alien moeten eerst nog worden op- gevoed, een discussie over partij-principes is met hen niet mogelijk. Daarnaast kan Stalin wijzen op den eco- nomischen achteruitgang en aan de hand daarvan betoogen, dat het er thans meer dan ooit op aan komt de rust in het land te ver- zekeren. Toch blijft het de vraag of zijn maatregel verstandig mag worden genoemd. Het „burgerlijk" Europa ziet heel goed de tragiek die besloten ligt in het gedwongen heengaan van de kalmer geworden ouderen. Velen zullen met verwondering in hun harten sympathie ontdekken voor de bannelingen. En de verwijdering, de toch reeds groote verwijdering tusschen Europa en de Commu- nistische republiek zal er slechts grooter om worden Opmerkelijk is het, dat in Rusland zelve nog steeds weinig of niets bekend is over het verbanningsbesluit. Durft Stalin zijn maatregelen niet publi- ceeren? Vreest hij onlusten? En kiest hij daarom den veiligsten weg, het stil en zonder medeweten der massa onschadelijk maken van zijn politieke tegenstanders? Woensdag- 1 Febniarl in de Harmonic. VOLKENBOND. HET VERDRAG VAN NEUILLY. Niet-nakoming der militaire clati- sules door Bulgarije. Briand heeft aan den Volkenbond het eind- rapport toegezonden van het liquidatie- orgaan, dat door den gezantenraad belast was met de uitvoering der militaire clausules van het verdrag van Neuilly, voor een moge- lijke toepassing van het enqueterecht door den Volkenbondsraad. In een begeleidenden brief vestigt Briand er de aandacht van den Volkenbondsraad op, dat tot voor kort het liquidatie-orgaan te vaak niet-uitvoering of overtreding der nieuwe militaire wetten speci- aal wat betreft de recruteering en de organi- satie van het leger heeft geconstateerd. Bo- vendien heeft Bulgarije nog steed's geen grondwetsherziening voorgesteld om den ver- plichten militairen dienst, welke onvereenig- baar is met het verdrag van Neuilly, te schrappen. De Volkenbondsraad zal eventueel uit de ze feiten de consequenties moeten trekken. DE HONGAARSCHE WAPEN- SMOKKELARIJ. Voor den Bond. De bladen melden dat de zaak der wapen- smokkelarij van Italie naar Hongarije in de eerstvolgende zitting van den Volkenbond aan dezen zal worden voorgelegd. FRANKRIJK. HET ANTI-OORLOGVERDRAG. Het aniwoord van Kellogg In het antwoord van Kellogg op de jongste mededeeling van Briand nopens het in dm ban doen van den oorlog wordt de nauwe overeenstemming geconstateerd tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten nopens het multilaterale karakter van het voorgestel- de verdrag; echter oordeelt Kellogg, dat de door Briand geopperde procedure dat een multilateraal verdrag eerst door Frankrijk en de Vereenigde Staten zou worden geteekend en vervolgens ter teekening aan de andere mogendheden zou worden voorgelegd, op het bezwaar stuit, dat een verdrag, zelfs in- dien het aannemelijk was voor Frankrijk en de Vereenigde Staten, dit wel eens niet zou kunnen zijn voor een de* andere groote mo gendheden, waardoor de pogingen van Frankrijk en de Vereenigde Staten vruchte- loos zouden worden. Kellogg hocpt, dat Frankrijk er geenerlei bezwaar tegen zal hebben zich bij de Ver eenigde Staten en de regeeringen der andere belanghebbende mogendiieden aan te sluiten, om te komen tot een voorloopige regeling inzake de bepalingen van het beraamde ver drag, waardoor alle gevaar wordt uit den weg geruimd dat de andere mogendheden ko men te staan voor een definitiei verdrag dat voor haar onaannemelijk is. Hij stelt voor dat het ontwerp van Briand van Juni j.l. als grondslag voor deze voor loopige bespreking zal dienen en stelt even- eens voor dat de oorspronkeiijke -formule van Briand, beoogend een onvoorwaardelijk af- zien van iederen oorlcg, als nationaal politiek instrument het onderwerp van eenzelfde be spreking met de andere groote mogendheden zal vormen, ten einde te komen tot een ont- werp-accoord over de bepalingen van het be raamde verdrag. Voor het geval Frankrijk deze voorstellen aanvaardt geeft Kellogg in overweging dat Frankrijk en de Vereenigde Staten aan Enge- land, Duitschland, Italie en Japan den tekst van het oorspronkeiijke voorstel van Briand doen toekomen, waarbij er echter de nadruk op moet worden gelegd, dat de voorloopige besprekingen de er aan deelnemende regee ringen geenszins binden alvorens er een de- finitief verdrag is gesloten. Het antwoord aan het Foreign Office meegedeeld. De ambassade der Vereenigde Staten te Londen heeft aan het Foreign Office ter in- lichting van de Britsche regeering een af- schrift doen toekomen van de nieuwe nota, Woensdag door Kellogg aan den Franschen ambassadeur te Washington gezonden ter voortzetting van de Fransch-Amerikaanscht briefwisseling nopens een anti-corlogver drag. BELGIe. EEN ONBEHOORLIJKE REVUE. Inval in den hippodmom-schouw burg te Antwerpen. Naar men uit Antwerpen meldt, heeft het parket alaaar een inval gedaan in den hip- pcdroom-schouwburg waar sinds korten tijd een revue wordt vertoond, die enkele aan- stootgevende tooneelen bevat en waarin bo- vendien meisjes zouden optreden, die den leeftijd van 16 jaar nog niet bereikt hebben. Een resultant van den inval wordt. nog niet meegedeeld. DE INVAL DER STUDENTEN IN DE RUSSISCHE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Het parket heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan het lokaal van de Russische tentconstelling, waar het echter geen aan- wijzingen kon vinden omtrent de daders. 's Middags bracht het parket een bezoek aan het lokaal van de Jeunesses Nationales. TSJECHO-SLQWAKIJE. EEN DRAMA. De Tsjechische journalist en schrijver Tesnohlidek, die voor een van zijn romans den staatsprijs voor letterkunde kreeg, heeii gisteren te Briinn zelfmoord gepleegd. Gisterochtend vond men zijn vrouw Olga in haar woning door gasvergiftiging gedood, De zelfmoordenares verzoekt in 'n achtergs- laten schrijven om haar samen met haar man te begraven. Ook de eerste vrouw van Tesnohlidek, aar wiens aandenken hij vele van zijn gedichten had gewijd pleegde zelfmoord. ZWITSERLAND EEN INTERNATIONAL FILM- INSTITUUT. De permanente commissie, ingesteld doo\ de Europeesche conferentie voor instructieve films heeft in een bijeenkomst te Bazel een motie aangenomen, waarin zij zich bereid ver- klaart mede te werken aan de stichting van een Internationaal instituut voor de vervaar- diging van instructieve films te Rome, waar- toe de Italiaansche regeering onder instem- ming van den Volkenbond het initiatief heeft gen o men. De commissie heeft besloten de tweede con* ferentie in Den Haag te houden. KORTE BERICHTEN. Uit Rome wordt aan de „Voss. Ztg." ge- meld, dat de Italiaansche regeering den koning van Afghanisten, die Donderdag zijn officieel bezoak aan Rome heeft beeindigd en uit het koninklijk paleis naar het Grand Hotel is verhuisd, een pantserauto ten ge- schenke heeft aangeboden. Bij een brand in een gebouw in de voor- stad van Philadelphia Germentown ver- brandden vijf kinderen. De brand ontstond dooxdiat kinderen een lucifer in een speelgoed- kast aanstakea ALRMAARSGHE GOURANT. ZondagawoEid S uur precies 8HT"M."KeffiAflg8SCH TOOMEEL ¥roolejk spel an drie bedrijven Schouw&urg „Harraowie £en awonri wast laclhen Bespresk itw plaatsen "an BAL~ RSfl mom

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1