Yooneeli BiraraenSand Sias&snisuws Sport KORTE BERICHTEN. De Duitsche Rijkskanselier Dr. Marx werd gister 65 jaar. Te Managua had een merkwaardig on- geval plaats. Een bom, welke uit een rnarine- vliegtuig viel, drong door een muur van eeft restaurant, waar een tiental personen hun maaltijd gebruikten. Het veiligheidsmechanis- me voorkwam echter dat de bom ontplofte. Alle mijnwerkers, die in de mijn in de buurt van Cali, in Zuid-Amerika, Dinsdag van de buitnewereld werden afgesloten, zijn gered. Nadere bijzonderheden omtrent deze red ding ontbreken. Te Panama waren Vrijdag drie be- roemde vliegers bijeen. Costes en Lebrix ar- riveerden uit Guayaquil! en werden verwel- komd door Lindbergh, die speciaal uit Colon was gekomen om de Franschen te begroeten. COMM'ISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart a.s. henoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland Jhr. Mr. Dr. H. van Karnebeek, minister van Staat en oud- minister van Buitenlandsehe Zaken. De nieuwe gouverneur van Zuid-Holland was van 1911 tot 1918 burgemeester van de hoofdplaats der provincie, aan welker hoofd hij thans is geplaatst, Jhr. van Karne beek, aan wiens ministerieele loopbaan van September 1918 tot aan de verwerping van het Belgisch verdrag had hij de porte- feuille van Buitenlandsche Zaken thans io-een nadere beschouwingen zullen behoeven te worden gewijd, is Hagenaar van geboorte Qo 21 Augustus 1874 werd hij in „het mooi- iste dorp van Europa" geboren, studeerde en ipromoveerde te Utrecht en deed in 1901 zijn intrede in staats-administratie, als adjunct- commies aan Kolonien. In 1907 wa' hij secre- taris der tweede Vredesconferentie, zijn eerste verantwoordelijke post op internationaal ge- bied, het terrein waarop hij later zoo vaak zijn land waardig zou vertegenwoordigen Wij herinneren thans alleen aan zijn voorzit- terschap in 1921 van de Volkenbondsvergade- ring. EEN GEVAARLIJKE DEMONSTRATE De 17-jarige L. te Sliedrecht demonstreer de Zondag zijn vriend van den B. een auto- matische revolver. Meenende, dat deze niet geladen was, trok hij af en schoot van den B. juist boven het strottenhoofd. De houding van den revolver was echter zoo, dat de ko- gel het lichaam weer verliet, zoodat een diep vleeschwonde en een schampschot aan den wang het gevolg waren. Per ziekenauto werd van den B. naar een der ziekenhuizen te Dordrecht vervoerd. INLIJVING. De dienstplichtigen van het lste Regiment Dnbereden Artillerie (aangewezen voor de onderoSficiersopleiding, niet-voorgeoefenden), aan wie uitstel werd verleend tot het tijdvak van 1 tot 5 Februari 1928, moeten op 1 Fe- bruari a.s. voor eerste-oefening ,in werkelij- ken dienst kotnen. VERNIELING UIT WRAAK? In de Oude Leede nabij Berkel (Z.H.) is des nachts een watermolen, die door eenige tuinders gebruikt wordt, om overtollig water weg te malen, geheel vernield. Vermoed wordt, dat hier een wraakneming in het spel is. De patroons hebben namelijk een naar de meening der arbeiders ongunstig arbeidscon- tract doorgedreven. Het is de politie nog piet gelukt, de daders te vinden. PROF. MAG. G. DE LANGEN WEN- DELS. Gisternacht is te Nijmegen op 60-jarigcn ieeftijd overleden prof, magister G. de Lan- gen Wendels, professor aan de R. K. Univer- sitief aldaar. De hoogleeraar werd geboren op 27 De cember 1867 te Utrecht, ontving zijn theolo gische opleiding in de orde der Dominicanen te Huissen (Geld.), promoveerde en werd lec tor in de theologie in 1893. In 1906 kreeg hij den titel van magister en werd tot hoogleer aar benoemd aan de R. K. hoogeschool te Freiburg, waar hij 21 jaar doceerde. Sedert kort was prof, de Langen Wendels in ons land terug, als hoogleeraar aan de R. K. Uni- versiteit te Nijmegen. INBRAKEN TE SWALMEN. Zaterdagnacht is in hei Limburgsche dorp Swalmen een drietal inbraken gepleegd, waarbij men het speciaal gemunt scheen te hebben op de kasgelden, welke in het station der Ned. Spoorwegen waren geborgen. De dieven hebben zich eerst toegang verschaft tot de woning van den telegrafist Simons, waar men een bedrag van 40 buitmaakte. Het hoofddoel van deze inbraak schijnt echter geweest te zijn zich meester te maken van de sleutels van het siationsgebouw en van de daarin aanwezige brandkast welke bij dezen beambte waren gedeponeerd. Hierin is men ges'aagd. Voorzien van de sleutels Ikwam men gemakkelijk in het stationsge bouw en was de deur van de brandkast spoe- dig geopend. Een bedrag van 20 werd ge- stolen uit een der laden. Een belangrijk be drag aan geld, opgeborgen in een" andere lade, liet men onaangeroerd. De buit was voor de dieven sehijnbaar nog niet belangrijk genoeg. Men heeft althans nadien nog een bezoek gebracht aan de kantoren van den houthandel der firma Geraedts, waar alles overhoop werd gehaald. Zonder resultant evenwel. Van de dieven geen spoor. NEDERLANDSCHE WIELERBOND. Instelling van een Eere-Raad. In de groote zaal van het hotel „Noord- Brabant" werd gister te Utrecht de alge meene vergadering van den Nederlandschen Wielerbond, die op 18 December 1927 ge- schorst werd, voortgezet. Na geruimen tijd geredetwist te hebben over de bezetting van den voorzitterszetel, ■werd mr. van Hooff uit Vught als president aangewezen. De heer F. Hirschman nam het secretariaat op zich. Aangezien drie bestuursleden bedankt had- den en twee der overige leden afwezig waren, vormden dus alleen de heeren van Hooff en Hirschman het bestuur. De vergadering verwierp met 125 tegen -24 stemoien het voorstel om den heer F. Hirschman uit zijn functie van secretaris- penningmeester te ontzetten. De heer Hirsch man blijft dus secretaris-penningmeester. Met dezelfcle stemmenverHou'dlng werd verwor- pen het voorstel om den heer B. Swaab de Beer uit het lidmaatschap te ontzetten. Na langdurige besprekingen over de orde werd besloten in behandeling te nemen de motie van Noord-Holland, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken, dat het ge- heele bestuur aftreedt en een eere-raad wordt ingesteld. Deze motie werd met 113 stem- men voor, 13 tegen (van Gelderland en Zeeland) en met 23 stemmen bianco (Noord- Holland) aangenomen. Om het interim-bestuur te vormen, werden aangewezen de heeren mr. van Hooff, Hirschman en G. Hogenkamp uit Amsterdam. Hun werd opgedragen binnen 14 dagen pro- vinciale vergaderingen uit te schrijven, en binnen twee weken daarna een buitenge- wone algemeene vergadering van den bond bijeen te roepen. Tevens werd hun opgedra gen een eere-raad te benoemen. BRAND. Gistermorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een woning tegenover de tramhalte te Oostbeek. De vlammen sloe- gen over naar een be'endend perceel, waarvan de daarachter liggende stal en schuren even- eens weldra door het vuur werden aangetast. De dorpsbrandweer werd gealarmeerd, doch kon met haar brandspuit en het weinige water niet veel uitrichten. Ook twee andere behuizingen, waaruit men in mid dels zoo veel mogelijk het meubilair naar buiten had ge- dragen, brandden gedeeltelijk uit. De opgeslagen veldvruchten benevens het veevoeder alsmede eenig klein vee gingen ver- loren. HOOG WATER. De Maas blijft langzaam wassen. Gedu- rende de laatste 24 uur, aldus een bericht d.d gister uit Maastricht, is de rivier wederom 14 c.M. gewassen. De uiterwaarden staan reeds gedeeltelijk onder water. Verwacht wordt nog eenige c.M. was. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Cornelia Johanna Maria, d. van Everardus Johannes Dekker en Alida Johanna Mole- naar. Wilhelmina Bernardina, d. van Wil- lem Smorenberg en Geertruida Luberta El- lenbrork. OVERLEDEN: Jurrianus Hazes, 12 jaar. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Nos. 11164 en 11706 1000. Nos. 3107, 9145 en 14804 400. No. 1754 f 200 Nos. 610, 4055, 5060, 5072, 6347, 12129 12510, 13638 en 17387 f 100. De Ie Idas uitslagen waren: A f deeling I. H. B. S.Excelsior 34 HilversumiE. D. O. 30 V. U. C.—D. F. C. 2—2 U V. v.—Ajax O'5 R. C. H.—V. O. C. 3—1 A f dee 1 in g II. Z. F. C.Stormvogels 91 H. F. C A. D. O. 3—3 De Spartaan't Gooi 21 Feijenoord—H. H. V. 52 SpartaBlauw Wit 0I Af deeling III. VitesseZ. A. C. 04 D. O. T. O.—Rob. et Vel. 2—3 A. G O. V. V.—Wageningen 2—2 EnsehedeGo Ahead 62 HeraclesEnsch. Boys 71 A f deeling IV. EindhovenLonga 34 Willem II—N. O. A. D. 0—6 B. V. V.—N. A. C. 2—2 M. V. VRoermond 10 A f d ee 1 i n g V. G. V. V.—Be Quick 4—1 VeendamAlcides 12 FrieslandVelocitas 13 Het Alcmaria-terrein was afgekeurd voor alle wedstrijden. Het buitenwater staat nog steeds te hoog. Gister speelde de voetbalvereeniging B. F. C. te Beemster tegen Knollendam II haar thuiswedstrijd. De wedstrijd werd door B. F. C. gewonnen met 4—1. Rust ging in met 1—1- Zondag had op het Sportterrein te Heiloo een wedstrijd plaats tusschen V. V. H. I (Heiloo) en Geel-Wit II (Helder). De uit- slag was 2—0 in het voordeel van Heiloo. Voorwaarts I uit Noordscharwoude speel de Zondag tegen Onze Gezellen I uit Scho- ten, waarvan de uitslag 14 was in het na- deel van Voorwaars. Zondag speelde Vrone I te St. Pancras tegen S. D. W. onder .leiding van den heer Vel. De wedstrijd had plaats op het terrein van S. D. W. Uitslag 31 in het voordeel van Vrone. SCHAKEN. Naar de Tel. verneemt, heeft Capablanca bij de Internationale Schaakfederatie een verzoek ingediend om de behulpzame hand te bieden bij het treffen van een regeling voor een eventueele nieuwe match met Aljechin. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.6 te Coruna. Laagst-e barometerstand 742.2 te Shields. Verwachting (van den avond van 16 Jan. tot den avond van 17 Januari): Matige tot krachtigen Zuidwestelijke tot Westelij-ken, later afnemende en krimpende wind, zwaar bewoikt met regenbuien, later opklarend, aanvankelijk lets kouder. CREMATIE THOMAS HARDY. Het stoffelijk overschot van Thomas Hardy werd Zaterdag naar Woking vervoerd, waar de crematie plaats vond. De plechtigheid droeg een eenvoudig karakter. Sir James Barrie, een vriend van den overledene, mr Gilmour en een predikant waren de eenige getuigen. Na afloop van de crematie vertrokken Sir James Barrie en Gilmour naar Londen, waar zij de urn, die de asch van Thomas Hardy bevatte, overgaven aan de autoriteiten van Westminster Abbey. Deze urn wordt heden om twee uur bijgezet in den hoek van West minster Abbey, waar Engelands groote dichters werden ter aarde besteld, terwijl het hart van Hardy in een bronzen kist zal wor den ter aarde besteld in het graf van zijn eerste vrouw te Stinsford bij Dorchester. Slippendragers zullen zijn bij den dienst in Westminster Abbey de oud-premier Ram say MacDonald, Rudyard Kipling, Sir James Barrie, Bernard Shaw, John Gals worthy, Sir Edmund Gosse, professor Hous- man, dr. Walker van het Queen's College te Oxford en professor Ramsay van het Mag dalene College te Cambridge. Hardy is de eerste schrijver, die in West minster Abbey wordt bijgezet sedert Dic kens en de eerste dichter sedert Tennyson. VOETBAL. D. E. C.Alcmaria 6—4. Alcmaria speelde gisteren te Amsterdam op het slechte D. E. C. terrein haar tienden competitiewedstrijd. Erg fortuinlijk was Alc maria ook ditmaal weer niet. Voor de rust v/as D. E. C. in de meerderheid, doch kon slechts twee gelukkige doelpunten verkrijgen. Alcmaria stride daar een goal tegenover. Rust 21. Na de rust was het spcedig 4—1 voor D. E. C. Toen •'benutte Mulders een strafschop. Maar D. E. C. maakte weer 52. Bos en Elfring wisten toen twee goals te maken en den stand op 54 te brengen. De spanning nam toe. Een prachtig doel- punt uit een voorzet van Elfring, maakte den stand gelijk. Doch tot algemeene verbazing kende de scheidsrechter het punt wegens bui- tenspel niet toe. Een fout, die Alcmaria ont- moedigde. Was het punt wel toegekend, dan was de einduitslag misschien ook heel an- ders geweest. Nu won D. E. C. met 64. Hollandia verbaasde door een 6—0 over- winning op W. F. C. V. S. V. sloeg H. R. C. met 51 en Z. V. V. won in den Helder met 2—0. De strijd om de onderste plaats te ont- loopen wordt iedere week spannender. De stand is thans: doelp. gesp. gew. gel. verl. v.—t. P- V. S. V. 14 10 2 2 39—16 22 D. E. C. 13 10 3 40—19 20 W. Frisia 11 7 4 18—15 14 K. F. C. 10 4 3 3 22—13 11 W. F. C. 11 5 1 5 15—23 11 Z. V. V. 12 4 2 6 20—36 10 H. R. C. 12 4 1 7 20—28 9 Helder 12 3 2 7 28—28 8 Alcmaria 10 2 2 6 23—40 6 Hollandia 11 2 1 8 21—31 5 De Klimgeit Vroolijk spel van Zomertoe- risme in 3 bedrijven van J. W. Broedelet door Het Alkmaarsck Tcornel. Deze vereeniging gaf gisteravond voor een geheel bezette Harmoniezaal haar tweede uit- voering in dit seizoen. Met genoegen had zij aan het verzoek van velen voldaan om weer eens een echt vroolijk stuk te geven. De keu- ze was daarom gevallen op het kluchtspel van Broedelet: De Klimgeit. Het stuk op zich zelf heeft al heel weinig te beteekenen. De schrijver heeft willen laten zien, dat de menschen die in den zomer in den vreemde reizen, zich gaarne voor beter en voornamer uitgeven, dan zij zijn. Hij heeft daartoe in een landelijk hotel in Luxemburg een aantal gasten bijeengebracht, waarvan er niet een zich uitgeeft voor den persoon, die hij werkelijk is. En als daar nu nog de kruidenier Landwijk en zijn vrouw bijko- men, die worden aangezien voor den graaf en de gravin van Landwijk, dan stapelen de komische situaties zich op en is de lach niet van de lucht. Het publiek amuseert zich kos- telijk en het succes voor de vereeniging is er. Als ten slotte de dichter slechts een kapper blijkt, juffrouw Hertha in't geheel geen zan geres is, de oude Dortel een fatsoenlijke be- delaar genoemd kan worden, Robert een be- diende blijkt, die zijn meester bedriegt enz. enz., dan komt het vroolijke einde tot genoe gen der toeschouwers. Van een eigenlijke in- trige is geen sprake, en de idee, die de schrij ver heeft gehad, had heel wat fijngeestiger uitgewerkt kunnen worden, dan de auteur het gedaan heeft. Maar weet men dat het publiek graag eens hartelijk lachen wil, welnu dan kan de Klim' geit daarvoor uitnemend dienen. De vertolking valt voor de medespelenden nog lang niet mee. Elkeen moet trachten van de vrijwel op zich zelf staande rolleniets aparts te maken. En bij het A. T. zijn ver- schillende dames en heeren heel gced ge- slaagd Tempo en samenspel waren nog wei voor eenige verbetering vatbaar. De heer en mevr. Voorhaar hadden een zeer groot aandeel in het succes van gister avond door hun vertolking van het echt- paar Landwijk. Hun entree met de koffers, het gescharrel met de vreemde talen, het trachten zich deftig voor te dcen, de bestij- ging der rotsen, het gebruik maken door me- vrouw van het stroomend water, waren even zooveel.momenten van groote vroolijkheia. Landwijk was in zijn opvatting en ook uiier- lijk iets fijner dan Trees. Deze laatste be nutte echter de komische situaties op uitne- mende wijze en he toeschouwers reageerden daarop door onbedaarlijk gelach. Verschil- lende leuke gedeelten uit de rol wist Land wijk heel goed naar voren te brengen. Me.j- G. Hout en Mej. C. Ruinardt mogen ge noemd worden als mevr. Wafelman en haar dochter. De eerste was vooral in 't begin zeer goed op dreef, terwijl Adele, de dochter het weinig hou-vast gevende rolletje heel aar- dig speelde. Zeer goed was Mej. M. van Vliet als Hertha, terwijl Mej. N. v. Alphen van de hotelhoudster, die niet anders dan Fransch en Duisch spreekt, een vlotte uitbeel- ding gaf. Zij bracht deze moeilijke rol goed tot haar recht. De heer Pauls als de dichter- kapper en de heer de Jong als de z.g. Engel- sche tourist, sloten zich bij 't geheel zeer goed aan evenals de heeren Koot en van Lienen als de man met de baard en de knecht, die voor graaf wou doorgaan en toeh inderdaad maar knecht was. Na't slot liet men na langdurig applaus de reglsseur Rossenbacker in de hulde deelen. Het moeilijke tooneel met trap en kamers op de bovengang was heel goed voor elkaar gebracht. Wij noemen nog de grime van den heer Groothuizen en de muziek die de pauzes kortte. De welgeslaagde avond voor het A. T. werd met een geanimeerd bal besloten. G. GESLIPT. Zaterdagmiddag ongeveer 4 uur reed de ruim 30-jarige K. alhier op den Bergerweg op een motorfiets toen de motor slipte. De berijder kwam te vallen en heeft zijn linker- arm gebroken en het gezicht wat gewond. Hij is naar het Stadsziekenhuis overge- bracht. De weg« schijnt ter plaatse zeer glad te zijn. zoodat de motor bij een bocht is uit- gegleden. EEN JUBILEUM. Op 19 Januari a.s. zal het 25 jaar gele- den zijn, dat de heer S. Koster, kassier bij de firma De Lange en de Moraaz, bij deze firma in dienst trad. TE WATER. Hedenmorgen omstreeks 1 uur geraakte de 7-jarige A. Veel in den Baansingel bij de Kneppelbrug te water, waar hij met een bootje aan T varen was. Een voorbijganger bracht hem met behulp van een reddings- haak weer op het droge. OPENBAAR ONDERWIJS. In de den 13en Januari j.l. gehouden ver gadering van het Cornite tot bescherming van het openbaar onderwijs hier ter stede werden als leden van het dagelijksch bestuur geko- zende heer Jb. Cloeck tot voorzitter, de heer mr. A. Prins Jr. tot secr taris en mej. N. Ca rds tot penningmeesteresse. Tevens werd besloten tot den gemeente- raad alhier een adres te richten, waarbij dit college dringend in overweging gegeven zal worden, niet tot opheffing van het Vervolg- onderwijs over te gaan. SLOOPING GEBOUW. Door de Directie van de Noorder Bank is aan den heer J. Habbe alhier opgedragen de slooping van den opstal van het gebouw Langestraat 95, waarmede op 6 Februari a.s. zal worden begonnen. TUR'NKRING ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gisterochtend werd in hotel Ceres aan den Helderscheweg de Jaarvergadering gehou den van de Turnkring Alkmaar en Omstre- ken. Afgevaardigden waren aanwezig van lo. aangesloten vereenigingen terwijl niet aanwezig waren de vereenigingen S. S. S. van West Graftdijk en D. A. S. K. O. van Warmenhuizen. Als voornaamste punten bevatte de agen da de benoeming van een bestuur wegens tusschentijdsche bedanking van den heer Jung als voorzitter en G. Hop als secretans en benoeming van een technische commissie. Als voorzitter werd gekozen de heer >G. Mensink, als secretaris de heer J. van Zoo- nen en als penningmeester de heer P. Mies- sen. De Technische Commissie werd samen- gesteld als volgt: P. Rijswijk, Hoorn, Voor zitter; J. de Bakker, Secretaris en G. de Rie, commissaris. De jaarlijksehe Openlucht uitvoering zal vermoedelijk gehouden worden te Stompeto- ren alwaar de vereeniging Voorwaarts haar 45 jarig bestaan hoopt te herdenken. UITVOERING „TURNLUST" Zaterdag 21 Januari a.s. geeft bovenge- noemde vereeniging in de groote zaal van de ..Harmonic" voor haar donateurs en genoo' digden een uitvoering. In een advertentie in dit nummer wordt meegedeeld, dat nog een beperkt aantal do nateurs kan wordtn aangenomen, waarvoor aan twee adressen gelegenheid bestaat. AMSTERDAMSCFI COUPONMA- GAZIJN. In de advertentie van het Amsterdamsch Couponmagazijn in de Houttil, welke Vrij dag in onze courant werd opgenomen, is ge meld, dat zware crepe de Chine (alle kleurcn en 100 c.M. breed) 0.79 kost. Dit blijkt thans 1.79 te moeten wezen. KRACHTSPORTVERF.ENIGING S. S. S. Men verzeekt ens opname van het volgende: Op de districtswedstrijden te Amsterdam, onder de auspicieen van de athletenver. D. O. K. behaalde de ver. S. S. S. alhier wederom nieuwe successen, n.l. in de 2de aid. m. a. gewicht verkreeg de heer J. Zijp den lsten prijs, 4 overwinningen op touche (dat is schouderraking op de matras) en in de lste afd. m. a. gewicht de heeren P. Kore- man en J. C. v. Zwanenburg, resp. den lsten en 3den prijs. De volgorde van de partijen in de lste afd. m. a. gewicht was als volgt: lste ronde. Balkema verliest van Kruier, Koreman, wint van Vlaar, Zwanenburg wint van Veth. 2de ronde. Koreman wint van Balkema, Zwanenburg wint van Vlaar, en Kruier van Veth. 3de ronde. Koreman wint van Kruier. 4de ronde. Zwanenburg wint van Kore man. 5de ronde. Zwanenburg verliest van Kruier. Einduitslag: Koreman 1, Kruier 2, Zwa nenburg 3. De wedtrijden zijn nu achter den rug, met als uitslag voor Alkmaar, 8 deelnemers, 6 prijzen. Doordat de leden Koreman en Zwanen burg technisch het beste geworsteld heb ben in Midden A., 'maken beiden veel kans, om in de Olympische ploeg opgenomen te worden. Flet is jammer, dat deze sport in Alkmaar nog zoo weinig populair is, want het is een sport vrij van sensatie, en het geeft aan het lichaam de ontwikkeling, die het noodig heeft. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.40 uur licht op. FEESTVERGADERING D. E. S. Men schrijft ons: Zaterdag waren de leden van de vereeni ging van bewoners van Volkshuisvesting bijeen gekomen, met de begunstigers van den speeltuin, ter herdenking van het vierjarig bestaan der vereeniging. De groote schouw- burgzaal van den heer Mooij was tot in alle hoeken gevuld, en toen de jongens van de mondorgeiclub een paar nummers onder leiding van hun directeur, den heer Brandt gespeeld hadden en een ieder een plaatsje had gekregen, opende de voorzitter, de heer Th. Schouten, deze feestavond met een woord van welkom aan alien, in 't bijzonder aan de heeren Adam Doets en Dick Tray van Zaandam, Louis Rees en Bergman van Alk maar. Hij deelde mede, dat als verrassing de mondorgeiclub aanwezig was, en dat deze zich al bij't begin van dezen avond verdien- stelijk had gemaakt. Het werk wat gedaan was in het afgeloo- pen jaar, werd even gememoreerd, en wat te doen staat in de toekomst even gemeld. Hier- na ging men over tot het afwerken van het program. Een groot program, 12 nummers zang en muziek', en toen de heer Adam Doets (die voor ons geen onbekende is met Tray aan de piano) zijn liedjes begon te zingen en aan de aanwezigen verzocht de refreinen mede te zingen. was er een prettige stemming. We kunnen niet anders zeggen, dan wat de heer Adam gegeven heeft voo* ons, in een woord schitterend was, en we kunnen niets anders doen dan een tot weerziens toe te roepen aan de heeren Adam en Dick van Zaandam. De heer Louis Rees, de accordion-yirtuoos bij uitnemendheid, liet ons door zijn spel hooren, dat hij zijn instrument machtig is, niet alleen de populaire stukjes, maar vooral de groote nummers vielen goed in den smaak. Meestal is een profeet in zijn eigen vaderland niet geeerd, doch wij gelooven, dat zij, die den heer Rees gehoord hebben, hem gaarne weer zien optreden. De verloting, die in de pauze plaats had, liep goed van stapel. 83 prijzen, klein en groot, hadden spoedig een plaats van be- stemming. De secretaris, O. S. v. d. Wal. las de namen voor van de gevers voor de verloting met een woord van aanbeveling, om voorail van deze firma's te koopen. Na de pauze vergastte de mondorgeiclub de aanwezigen weer op enkele nummers. Den heer Brandt met zijn jongens komt alle lof toe. Het was niet vroeg meer, toen de voor zitter de aanwezigen bedankte voor het preb tig samen zijn, en de leiding over gaf aan den heer Bakker voor het bal. De secretaris sprak hierna woorden van dank tot den voorzitter voor de leiding van dezen avond en verzocht hem een drieweri hoera toe te roepen aan het adres van Theo Schouten. Het echtpaar Wehnes, dat dezer dagen zijn 50-jarig huwelijksfeest herdacht, werd namens het bestuur tijdens dezen avond een bloemenmand aangeboden. VRIJWILL1GE VERKEERSPOLITIE. De heer C. Ch. Walraven, secretaris der Vrijwillige Verkeerspolitie „Noord-Holland"s schrijft ons: Na invoering van de nieuwe Motor- en Rijwielwet met bijbehoorend regkment, d.d. 1 November j.l., is in de praktijk gebleken, dat zeer veel verschil bestaat over het ge bruik van uerblindend licht door mortorijtui- gen. (Ook zou men hierbij het verblindende rijwiellicht kunnen opnemen). Een gevolg was dat de Hoofd-Cornmissaris van Politie te Amsterdam een order heeft uitgevaardigd om althans in die gemeente te komen tot ge- lijkheid van opvatting en uitvoering. Waar evenwel de andere gemeenten in ons land vrij staan van de Amsterdamsche bepaling, heeft het Bestuur onzer vereeniging go meend pogingen te moeten doen om de Am sterdamsche opvatting ook elders ingang te doen vinden. De verkeersveiligheid vereischt gelijkheid van uitvoering en wetstoepassing. Onze vereeniging heeft daarom aan alle Burgemeesters, Commissarissen van Politic, Brigade-Commandanten van Rijksveldwachl en Marechaussee in de provincie Noord-Hol land bijgaande circulaire gericht, met ver zoek wel te willen medewerken, opdat alge- meen meerbedoelde opvatting van geoorloofd gebruik van het zoeklicht of „spotlight" ge- huldigd zal worden. Voorts heeft het Bestuur zich in verbin- ding gesteld met het Hoofdbestuur der Vrij willige Verkeersbrigades te Utrecht, om te trachten aldus deze zienswijze over het ge- heele land toegepast te krijgen. Ten slotte verzoek ilc u bijgaande circulaire wel in uw bilad te willen doen opnemen, waarvoor bij voorbaat vriendelijken dank. De circulaire luidt als volgt: Door den Hoofd-Commissaris van Politic te Amsterdam is kort geleden een korpsorder uitgevaardigd betrekkelijk de opvatting die de politic aier gemeente behoort te hebben van Art. 19 van het gewijzigde Motor- en Rijwielreglement. Volgens deze order zal in Amsterdam het gebruik van een zoeklicht of schijnwerper (ook wel „Spctlight" genoemd), zooals men deze verlichtmg bij ingevailen duisternis op auto's of motorrijwelen aantreft, geoorloofd zijn naast de z.g. stadslampen, mils dit „spot- light" goed geplaatst zal zijn, d.w.z. dat het niet verblindena mag zijn voor den rechts te- gemoet komenden weggebruiker. Aldus kan aangencm.n worden, dat de re- dactie van art. 19 van meerbedoeld regleinent zoo wordt opgevat, dat bij het tegemoet ko men van andere motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren, of vee, niet het bezigen van alle verblindende verlichting is verbcd.n, doch alleen slechts van dezulke, waarbij verblinding kan wor den veroorzaakt voor het tegemoetkomende verkeer, voor zoover dit verkeer de voorge- schreven, d. i. de rechterzijde van den weg berijdt. Deze interpretatie van art. 19 van het Mo tor- en Rijwielreglement is van zeer groot be- lang voor de algemeene verkeersveiligheid, doch heeft slechts dan bijzondere waarde, io- dien deze uitiegging ook voor andere ge meenten zal gelden en men dus zal hebbea een algemeene gedragslijn. Wanneer iedere gemeente hiernaast zijn eigen interpretatie stelt, ontstaat weder verwarring. Juist eenheid in uitvoering en naleving dier v/et, zal bijzonder bijdragen tot verhooging der verkeersveiligheid. De bedoeling van „goed geplaatst" is dus op te vatten in zoodanigen schuinen stand gesteld, dat de lichtbundel slechts den weg tot op korten afstand voor het motorrijtuig zal beschijnen, zoodat een z.g. „tegenligger" hiervan geen hinder zal ondervinden. Het Bestuur van bovenvermelde vereeni ging acht eenheid van opvatting van zeer groot belang en meent, gelet op het algemeen verkeersbelang dat hierbij betrokken is, het niet te mogen nalaten, u dringend te verzoe- ken voor deze aangelegenheid wel uwe me- dewerking te willen verleenen, opdat ook in uwe gemeente de politie in den vervolge het gebruik van het z.g. ..spotlight" zal toela- ten. zooals dit te Amsterdam toegestaan wordt

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2