Radio-hoekje FEIJII/LKTON. De grijze Dame. EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT No. 13 1928 Honderd derttesfe Jaargang. Maaiida^ 1C» Jiiiiuari. Dinsdag 17 Januari. Hilversum, 1060 M. 12 Politieberichten. 22.352.Lunchmuziek door het Radio- trio. 3.4.Knipcursus. 5.30—7.15 Diner- muziek door het Omroep-orkest. Mevr. A. de Nocker—Garde.iier, sopraan. 7.15—7.45 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.10— qLezing door Herman de ManOver landelijke letterkunde. 9.— Causerie van mevr Schaake—VerkozenDe cursus in leer- bewerking. 9.10 Concert. Annie Veenenbos mezzo sopraan. Bella Hopman, viool. Alive Hopman, piano. 10.— Persberichten. 10.30— 12.— Gramofoonmuziek. N. O. V. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) «2 301 30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio Winkels. 5.30-0.30 K. R. O. Dinermu- ziek. 6.307.Esperanto-les. 7.7.30 En- celsch voor beginners. 7.30—8 Cursus kerklatijn. 8.K. R. O. Concert in P°ej- mond. St. Alphonsuskoor v. d. kapei in 't Zand. Gem. Koor van de R.K. onderwijze ressen. Klein koor van de Kon. Zangver. ..Roermond's Mannenkoor". Mej. Timmer- tnans, sopraan. L. Capiau, tenor. W. H. Sehulpen, clarinet. G. Schuren, tuba. J. Kor- ner, declamatie. L J. Loos Cssr. Rector Ka pei in't Zand. Rede van L. J Loos: Het oud- ste Genadeoord van Nederland" O. L. Vrouw in't Zand." Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventry-kwaitet en't London Ensem ble "kwintet met soli, sopraan, bariton en viool. 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40 Fransche les. 4 10 Concert. 4.20 Orkestcon- cert. 4.35 Causerie. 4.50 Orkestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramo foonmuziek. 7.20 Causerie 7.35 Piano-prelu des van Chopin. 7.45 Causerie. 8.20—-3.50 Mr Robertson: Has' farming a future? 8.50 Pianoconcert door M. Cole. 9.20 Nieuwsbe- richten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberich- ten. 10.Kamermuziek. M. Hilliard, so praan. R. Garbousova, cello. F. Kindler, piano. 11.05—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.—Concert! 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.5.Orkestconcert. 8.5011.20 2e deel „Les Miserables" en „Koning David", orato- rium. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.50 „Die Konigskinder", sprookjesopera in 3 acten van Humperdinck. 9.5010.20 Wielerwed- strijden. Ponigswusterhausen, (Zeesert), 1250 M. 11,20—7.05 Lezingen en lessen 7.20 Jazz en wals. 8.20 Sprcokjesmuziek door't radio- orkest. 9.20 Sluiten. Hamburg, 395 M. 3.35 Vocaal en orkest concert. 7.20 Orkestconcert Norag-orkest en Mel rose-band. 10.50—11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.05—10.35 Dansmu ziek. Westfriesse verfelliaig- (Slot.) „Hoe komt de Bloedtoet nou an die buik- typhus?" had z'n Vader vroegen, weerop Meister Immerik antwoord had: „Deur 't besmette drinkwater!" En nou is del" 'n man weest, die ok dokter was in de buurt van 't Blootebieneland, die der n begin van 'n aind" an maakt heb, 'n man met 'n heel be- kende maar ok 'n heel beminde naam in Westfriesland, n.l. G. C. van Balen Blanken van Benningbroek Een goed voorbeeld. „Toen ik in het te vroeg gestorven week- blad Hygieia eene schets gaf van Westfrie- sche toestanden, moest ik tot mijn leedwezen mededeelen, dat er nog enkele plaatsen ge vonden werden, waar woningen en drink- water veel te wenschen overlieten. O.a. noem- de ik Aartswoud aan den dijk, en een gedeel- te van Hoogwoud, bij het volk bekend onder den naam van Elba, rieten daken etc. Ai sprak ik toen de hoop uit, dat alle goeds mocht verwacht worden van het tegen- woordig bestuur, toch durfde ik niet ver- moeden, dat het hoognopdige zoo spoedig en zoo goed zoude verwezenlijkt worden, en dat dit zoo is, moge het nevensgaand schrij- ven diuidelijk maken, dat als navolgenswaar- dig voorbeeld wel onder de aandacht van gemeentebesturen mag worden gebracht en als zoodanig ten zeerste eene plaats in De Gezondheid verdient. Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. 57) Een man deed langzaam zijn jas uit. Hij bukte zich en maakte zijn schoenen los, ter wijl de anderen naar hem keken. Hij scheen er uren voor noodig te hebben. De boeg van de groote stoomhoot was bijna begraven in de schuimende golven, de achtersteven stak hoog in de lucht, schroet en roer lagen bloot. De man, die aan het zwemmen de voor- keur gaf, keek met een zonderlingen glim- Iach in de kalme, ruwe gezichten van zijn kameraden. Het was hier slechts die kwestie welken^ dood men verkoos. ,,Wel makkers" zeide hij, „tot weerziens." Langzaam dook hij overbooid, en zwom weg. Luke volgde hem berekenend, met de oogen. Was hr alleen geweest, dan had hij zich gemakkelijk kunnen redden, daar was hij ze-ker van. Met Agatha sionden zijn kansen niet zoo goed. Agatha had zijn zorgvuldige berekening bedorven. Zonder den minsten eigenwaan want daar was hij de man niet nj?ar wist hij, dat zijn afwezigheid aan de zijde van den k{ pitein, juist het verschiil had fcemaak" het kleine verschil tusschen le- ven en Jbod voor twintig of dertig men- 9ch'- rfad hij gestaan naast den kapitein en anoere officieren de bemanning inboorlin- «en zou rustig en onversaagd hebben ge- Op mijn verzoek heeft de heer burgemees- ter de Bruine niet geaarzeld de reeds beken- de resultaten mede te deelen, die hieronder volgen. De burgemeester schrijft: Reeds sedert een paar jaren had het mijne aandacht getrokken, dat vele ingezetenen hier drinkwater gebruikten, dat naar mijn oordeel als schadelijk voor de gezondheid moest worden aangemerkt; ik rekende hier- toe voornamelijk het slootwater, al werd het dan ook verkregen uit natuurlijke wellen, omdat vooral bij aanhoudende droogte die slooten en putten ten deele droog liggen; terwijl hetgeen velen als regenwater te hun- ner beschikking hebben, een wel wat weidf sche naam is voor het afspoelsel van allerlei daken, die bovendien zelden worden gerei- nigd, zoolang althans dat water niet behoor- lij'k is gefiltreerd. De Gemeente-besturen van Hoogwoud en Opmeer deelden bij de behandeling mijn ge- voelen en zoo werden de noodige gelden toe- gestaan om eene proef te nemen met het boren van Norton-pijpwellen voor algemeen gebruik. In het voorjaar van 1876 werd eene eerste proef genomen te Aartswoud, circa 15 M. van den Westfrieschen Zeedij-k verwijderd, als't ware nog in den teen van dien dijk. In drie dagen was op eene diepte van 89 voet (c.a. 30 M.) een wel gevonden die over- vloedig en heerlijk water opleverde; een op den vergaderbak geplaatste ijzeren pomp voorziet een aantal gezinnen, die vroeger bij felle droogte zelfs zeewater gebruikten. Het water is kristalhelder en zoo koolzuurhou- dend, dat, wanneer men een emmer vol- pompt, hetzelfde verschijnsel zich voordoet als bij bet inschenken van Selters-water; het ziet eerst grijs van de belletjes die men bo- ven de oppervlakte uiteen ziet spatten (zoo- dat't water als't ware rookt); in eenige se- 'conden is het geheel helder. Deze pomp heeft met de zomerhitte van 1876 reeds onschatbare diensten bewezen De kosten waren: 89 voet (de eenige nog geusiteerde maat) ijzeren buizen, met inbegrip van den arbevd van den baas en het gebruik van gereedschao, ad f 1.-f 89 houten vergaarbak 25 loon aan werkvolfc 4 45 een ijzeren pomp j 32 191. Dit bedrag moet evenwel laag genoemd worden, wijl een of twee dagen meer wer- ken, meerdere diepte, fraaier pomp, enz. rede- nen zijn om licht wat meer duurte aan te brengen. Zoo komt de ijzeren pomp aan 't Kruispunt in den Boekweg f 132 en die te Opmeer f 110. Door 't goede succes aangemoedigd, heb- bij wij te Hoogwoud een tweede en ook te Opmeer een pomp laten maken. Deze laatste wordt bijna den geheelen dag door ge- bruikt. In dit jaar zullen wij bet plan ver- der doorzetten, waarvoor weer gelden op de begrooting zijn uitgetrokken Het water uit de pomp dient ook zeer goed voor koffie en thee zetten, aardappelen koken enz. In dit jaar zal ik ook het water scheikundig laten onderzoeken, hoewel ik niet twijfei aan zijn deugdelijkheid. Ik zal u later het resultaat mededeelen. Er dient te 'worden gezorgd, dat als men eene wel heeft gevonden, die niet volkomen mousseerend water geeft, dat nog grondig smaakt, men bij pl.m. 20 centimeters tegelijk dieper slaat en,steeds probeert. De ondervinding heeft mij hier al gekeerd, dat het meeborrelende zand volkomen kiezelzand moet zijn, niet te fijn en vooral niet vermengd met zwarte vezels; tot zoo lang is de smaak niet zuiver. De uitgeworpen stoffen bestonden bij 't vinden van de wel aanvankelijk uit uiterst fijn, blauw, kleiachtig zand, vermengd met zwarte veenachtige stof en zeeschelpen; bij meerdere diepte vonden wij opeenvolgend Minder schelpen, sporen van wit zand; minder zwarte vezels, enkele zware zand- korrels geen zwarte vezels, weinig schelpen, blauw en wit zand dooreen; weinig blauw zand, grover wit zand; zuiver wit zand met veel zware kiezel- steenen. Deze opvolging der lagen schijnt constant Ik meen hiermee aan uw verzoek te heb ben voldaan". Ook de uitkomsten van het nader onder- zoek will en in De Gezondheid worden mede- ged eeld. Benningbroek, April 1877. G. C. VAN BALEN BLANKEN. Toen de skraiver van Ouwe Kinnis" op 'n heite Sundigmiddig in Augustus 1921 Hep van Spanbroek nei Obdam, vroeg der iemand die hem achterop reed: „Wil u meerije?" Die meneer was ok 'n dokter G. C. van Balen Blanken. Natuurlik vroeg ie dat, omdat't z'n gewoonte was. Nou, dat meeraien was den werkt; alle manschappen zouden tijd gehad hebben de „Croonaih" te verlaten, voor zij achteruitgleed naar de diepte der zee. De groote stoomboot rolde langzaam van de eene zijde naar de andere, als een hulpe- loos stom dier in doodsstrijd, maar zij richtte zich niet meer op, haar dekken kwamen nooit meer waterpas. Tenslotte rolde zij zijwaarts, om niet meer overeind te komen. Uit de een of andere luchtkokcr kwam een aanhoudend ge- fluit, diep en somber, als het uitlaten van lucht uit het spongat van een biervat. De ma chines waren volkomen stil, geen rook sloeg meer op. Luke hield Agatha met een arm. Hij volg de de terugkeerende booten, die zich een weg baanden door de onstuimige zee, en, onafge'- wend, rustte Agatha's blik op zijn gelaat. De „Croonah" lag nu recht op haar zijde. Luke stond op de railing. Plotseling wierp hij zich achterover en, vallend door de ruimte, hoorde Agatha de stem van den kapitein heel duidelijk, als tot haar komend uit de stilte van een andere wereld. „Zij is reddeloos verloren!" riep hij. Tezamen kwamen zij neer op het water. Luke onder, zooals zijn bedoeling was. Aga tha sloot haar oogen en klemde zich aan hem vast. Verder steeds verder schenen zij naar beneden te gaan. Toen plotseling hoorde zij Luke's stem. „Haal adem", klonk het kort en scherp Vreemd barsch was zijn stem. Met zijn vrijgemaakte hand streek hij het haar uit haar gezicht. Zij sloeg haar oogen op en zag, dat hij tegen haar glimlachte, ook zag zij een kolossaal stuk wrakhout, ba- Bioeatoet altaid goed bevaiien! Ncm vraagc y ie't weraggies weer, maar niet meer as dok- ter; nou vraagt ie't an alle Westfriezen, as voorzitter van het: Historisch Gen. „Oud-Westfriesland": „Wilt U meerije?" Rotterdam, December 1927. ProvinciaaS nieuws SCHOORL. Vrijdagavond waren, op uitnoodiging van „Algemeen Welzijn", belangstellenden opge- komen in de zaal van den heer Timmerman, om de lezing te volgen van den heer J. Wi- chers uit Haarlem. j .Genoemde heer had tot onderwerp gekozen „Voedselopname en Voedselverbuik in de natuur". Op de ham eigene wijze gaf spreker in een gezeilige causerie de dingen weer en bleek zijn onderwerp zeer goed machtig te zijn. Na de pauze werd een en ander nog eens aanschouwelijk voorgesteld door een serie mooie lantaamplaten. De opkomst was gering; dit was voor den spreker zeer zeker te betreuren, daar zijn werk meerdere belangstelling zeker had ver- diend. (r TEXEL. Gisteren gaf Ds. van den Brink, Ger. pre- dikant (Hersteld Verband) te Zandvoort in de Doopsgezinde Kerk te Oosterend een le zing. Onderwerp: „Over de Kerk". Ds. Buskus, van Amsterdam, Zuid, vroe ger alhier, leidde den spreker in bij zijn tal- rijk gehoor en wees er op, dat geloofsleven een groote levensvraag is en dat de weg naar God loopt langs de waarheid. We moeten ons vasthouden aan de eenheid en verre blij- ven van hartstocht en haat. We hebben elkan- der te beschouwen met liefde en een God als Vader te bekennen en te belijden. Ds. van den Brink noemde het een voor- recht, te Oosterend te mogen spreken op de geisoleerde plaats, zoo ver van het centrum van den Kerkelijken strijd. Toch heeft men wederkeerig met elkander geleden en gestre- den. We hebben een geloof, een Vader, een hei- lige roeping en we hebben gemeenschap te zoeken met broeders en zusters, die niet aan onze zijde staan; daarvoor moeten we veel gevoelen. Doch vraagstukken, die vroeger in de Ger. Kerk minder de aandacht trokken, komen nu meer op den voorgrond. Dit zijn kwesties, die het hart raken, de vraagstukken van de Kerk. Wat is die Kerk? Hoe moeten wij staan t.o.v. die kerkelijke richtingen? Over het wezen der kerk verwees' spreker naar art. 27 der Nederlandsche geloofsbelij- denis, wat voorgelezen werd. Ook in de Ca- techismus kan men dit lezen. De Kerk is de vergadering der geloovigen. De Chr. Kerk is geen zaak, waar men nu aansluit en weldra weer heengaat. De Kerk is een Hemelsche kolonie en over het lidmaatschap van die Kerk beslist God. Er kunnen leden zijn, die iiveren voor de Kerk en vreemd blijven aan den verborgen omgang met God. Op die wij ze loopt ook de weg door de Kerk naar de buitenste duisternis. Door het geloof, door leer en leven en door belijdenis wordt de on- zichtbare Kerk tot een zichtbare. Een praat- christendom is nog geen Christendom. Met plaatselijke Kerken in een verband kan men gemeenschappelijke belangen behar- tigen, maar niet in afbreuk, wel door be- scherming. Er zijn 46 verschillende kerkgenootschan- pen en ook nog wel anderen, die niet bij de Regeering bekend zijn. Hoe nu de ware Kerk te erkennen? Uit de reine predicatie en uit de onderwerping aan het zuivere werk van God. Er zijn ware en valsche kerken; de ware zijn te kennen aan de bediening van het Woord, aan de Sacrementen en aan de Tucht. De ware Kerk is daar, waar men d.en bijbel be- schouwt als het Woord Gods; daar komt het op aan, en het doet er niet toe, hoe die kerk zich noemt. Calvijn heeft reeds gezegd: 't Woord is de ziel der Kerk". Toch heeft men bij de ware kerk graden van zuiverheid. Een kerk wordt valsch, wanneer het menschen- woord meer te zeggen heeft dan het Gods- woord. Dat is Farizei'sme. We zijn aangewezen op de meest zuivere openbaring van Christus. Is er een. Kerk, die meer zuiver is dan de onze, dan moeten we daarheen. We moeten steeds reorganiseeren we moeten niet naar Dord, maar naar Teru- zalem. Scheuring in de Kerk des Heeren is in strijd met Gods woord, een smaad voor Christus, den Heiland. Dit verwekt blijd- schap en spot bij de ongeloovigen. De hierarchie leidt tot scheuring. In de eigen Kerk te blijven is plicht, zoolang zij ons niet verhindert Gode meer te gehoorza- men dan de menschen. De Synode te Assen handelt hiermede in strijd; men wil er meer eischen dan God. lanceerend op den rand van een golf boven zijn hoofd; zij zag het vallen, zij voelde den schok. Luke's arm verloor zijn houvast, rolde kraehteloos in het water, het bloed stroomde langs zijn gezicht, een gevoel van slaap in zijn hersens. Toen hij ontwaakte, vond hij ziehzelf werktuigelijk zwemmend. Hij opende zijn oogen. Dicht in zijn nabijheid dreef iets wits, half onder water. Als zeewier ge- spreid over de oppervlakte van een golf, rees en daalde Agatha's lang haar, bijna binnen zijn bereik. Het was als een afgrijselijke nachtmerrie. Hij poogde het te bereiken maar zijn armen waren machteloos, geen centimeter kon hij vooruitkomen, niet meer dan drijvende kon hij zich houden. Agatha's gelaat was on der water. Bij het opkomen van een golf zag hij haar naakte voet, die was volkomen stil Hij wist, dat zij dood was; en weer beving hem den gezegenden slaap, die hem naar be neden trok. Zoo was het laatste van de „Croonah" haar goeden naam, met groote letters op een geel telegram-formulier geschreven, gespij- kerd tegen het paneel van de kamer, technisch bekend als Lloyd's „Chamber of Horror." Groepjes menschen met ernstige gezichten, stonden geschaard om dit telegram, zwijgend of woord en van verbazing mompelend. „De Croonah"!" zeiden zij, „de „Croo- nah"!" a'sof een heohte zuil, waarop zij ver- trouwden, was ingestort. Ditmaal had nie- mand bespiegelingengeen zeeman van den vasten grond kon dit geval verklaren. Tegen den stijl van een raam, achter hen alien, stond Willie Cart geleund STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLI- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK W&TEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SL.UIT EEN REGELCONTRACT 3IJ DE ALKMAARSCHE courant, die in alle KRINGEN HAAR LEZERS TELT. srr Wij willen geen scheiding, wij willen geen scheuring, we willen niets afdoen aan Gods Woord. Aan de fatale uitspraken van de As- sensche Synode kunnen we niet voldoen. We hebben reeds lang geestelijke inzinking en verval bij de Ger. Kerken moeten constatee- ren. Er heerschte een geest van zelfgenoeg- zaamheid, de heerschappij van menschen. En nu trachten we er naar de Kerk te zpUeren door het afwerpen van het synodale juk, want het moet ons waarlijk te doen zijn om de eere Gods. Vragen werden niet gesteld. Ds. Buskus bracht hartelijk dank aan den begaafden spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting. EGMOND-BINNEN. Zooals bekend verondersteld mag worden, is aan de ouders der kinderen, die na de op heff-ing der openbare school te Egmondbin nen de christelijke school te Alkmaar zijn gaan bezoeken, vergoeding verleend voor de te maken onkosten. Hierbij doet zich een eigenaardige kwestie voor in verband met den leeftijd der kinderen, hetgeen aanleiding is geworden tot het volgende beroep door een der ouders bij Ged. Staten ingesteld: d.d. 5 Mei 1927 heeft ondergeteekende zic'h op grond van art. 13 der L. O. wet 1920 gewend tot den Raad der gemeente Egmond Binnen met het verzoek om vergoeding der kosten verbonden aan het bezoeken door zijn kind van de Christelijke school te Alkmaar. d.d. 28 Mei 1927 is aan ondergeteekende bericht toegezonden, dat de Raad besloten had op dit verzoek afwijzend te beschikken. d.d. 28 November 1927 werd echter door den Raad besloten deze beschikking weer in te trekken en de gevraagde vergoeding toe te kennen. Hiermede zou deze kwestie in het reine zijn gebracht, ware het niet, dat de Raad, zich be- roepende op het K. B. van 11 Juni 1927 No 6, deze vergoeding slechts toegekend had van af den datum, waarop voormeld kind den zevenjarigen leeftijd zal hebben bereikt. Ondergeteekende meent, dat het niet op- gaat om bij het nemen van een beslissing be- treffende een verzoek, dat reeds in Mei J927 werd ingediend, op weik tijdstip door adres- sant nog geen rekening kon worden gehouden met een (bovendien vermoedelijk niet geheel juiste) wetsinterpretatie, die pas eenige maanden later in een K. B. zou worden uitge- sproken, terwijl de wet adressant verbiedt, door alsnog met die interpretatie rekening te houden, maatregelen te nemen om zich tegen de door hem niet te dragen financieele gevol- gen te beschermen. Ondergeteekende meent, dat al moge het staan van meerbedoelde wetsinterpretatie mis- schien kunnen worden gehandhaafd tegen- over degenen die na 11 Juni 1927 aanspra- ken meenen te mogen maken op vergoeding op grond van art. 13 der L. O. wet 1920, het onredelijk is zulks te doen ten opzichte van hen, die in goed vertrouwen op een loyale uit- voering van de wet voor dien datum op nor male en bijna algemeen gebruikelijke wijze gehoorzaamd hebben aan de voorschriften der Leerplichtwet. Ondergeteekende verzoekt U derhalve be- leeft't besluit der gem. Egmond binnen slechts goed' te keuren, wanneer de hierin opgenomen beperking daaruit zal zijn verdwenen en hem het recht op vergoeding zal zijn toegekend van het oogenblik af, waarop zijn kind na in- sehrijving als leerling de Chr. school te Alk maar is gaan bezoeken. Afgezien van het voorgaande meent onder geteekende, dat ondanks voormelde wetsinter pretatie dat recht voor hem bestaat, daar bij deze uitlegging geen rekening gehouden is met het woord uiterlijk in art. 3, Ie lid der „Er ook bij betrokken?" vroeg iemand hem. „Ja, ongelukkig genoeg", antwoordde hij „Had er vrienden op ook." Het was een lang, uitvoerig telegram, met de lijst van de verongelukten, negen en twin- tig in't geheel, en onder de namen stonden ook die van mrs. Ingham-Baker en haar doch ter. „Sohip onder bevel van tweeden officier", zeide het telegram. En onderaan, aan den voet van de noodlottige lijst: „Tweede officier bewusteloos opgenomen. Toestand bevredi- gend." Plotseling keerde Wililie Carr zich om en haastig door het venster glurend, zag hij Fitz, die juist de kleine kamer in kwam daar gebracht door den agent van de admiraliteit. Hij las het telegram nauwkeurig, van't be gin tot't eind. „Luke op dte Burlings!" mompelde hij, ter wijl hij zich afwendde om heen te gaan. „Luke! Ik kan het niet begrijpen. Hij moet krankzinnig geweest zijn. En bij slot van rekening sprak Fitz de waarheid, doch het as een krankzinnigheid, waaraan wij alien blootstaan. HOOFDSTUK XIII. Terug op d' Err aha. Drie jaar later zat Eva op het terras van Casa d' Erraha. Het was laat in den herfst en wij, die op Noorder breedte leven, kunnen niet volkomen beseffen, wat d'e herfst van Zuid Europa is. Kunstenaars en andere be- landstellerden in de schoonheden der natuur. Leerplichtwet, waarin opgesloten ligt, dat de leerplichtige leeftijd niet imperatief voorge- schreven is te moeten aanvangen bij het berei- reiken van den zevenjarigen leeftijd, doch in- tegendeel erkend wordt, dat die aanvangs- grens naar een vroeger tijdstip verschoven moet worden in verband met de overige bepa- hngen der Leerplichtwet en de daarin aan d'e ouders enz. opgelegde verplichtingen. Zoo lang het woord uiterlijk in art. 3, Ie lid der Leerplichtwet, gehandhaafd blijft, mag he! bereiken van den zevenjarigen leeftijd niet to) bij imperatief voorschrift nauwkeurig vastge- ,aanvangsPrens van den leerplichtigen leeftijd gedecreteerd worden. BEVERWIJK. De Beverwijksche bloemenveiling verheugt zich tegenwoordig evenals vorige jaren in een overweldigende belangstelling. Geen enkele plaats der kooplieden is, ofschoon het veilinggebouw door de jongste verbouwing aanzienlijk vergroot is, onbezet. Onze eertijds geuite vrees dat door de goedkoope Darwln*- tulpen waardoor d-e trekkassen als padde- stoelen uit den grond verrezen, goedkoope tulpen het gevolg zou zijn is gelukkig tot dusver niet bewaarheid. Er wordt veel opge- kocht voor export, hoogstwaarschijnlijk als een gevolg dat in het buitenland vele tulpen bevroren zijn. William Copland beheerscht tegenwoordig de markt en schoon de inbreng beduidend is houdt hij tot het laatste bos zijn prijs. Due van Tholl als Scarlet en Witte due treft men nog in kleine hoeveelheden aan De prijs hiervan is en blijft slecht en gezien de lang niet rooskleurige financieele be- drijfsuitkcmst in de laatste 2 jaren zou het ons niet bevreemden wanneer men bij een volgend seizoen weinig en misschien in het geheel geen ducjes meer op de veiling aan- HEER-HUGOWAARD. Onze plaatsgenoot H. Reijne Hz. heefV zich mede onderworpen aan het examen, ge houden door de federatie van Handels- en Kantoorbedienden vereenigingen in Neder- land, met het gunstig gevolg, dat hem het z.g. Mercurius-diploma boekhouden werd uitgereikt. Werd voor een paar maanden de uitge- breide malaria-film vertoond in Let centrum onzer gemeente, ons werd van bevoeg te zijde meegedeeld, dat deze of de volgende maand die film in bet noordelijk deel del gemeente vertoond zal worden. EGMOND AAN ZEE. De heer J. v. 't Veer, met ingang van 1 Jan. j.l. als onderwijzer aan de openbare la- gere school alhier op wachtgeld gesteld in verband met het wettelijk toegemeten aantal leerkrachten, is thans benoemd als onderwij zer aan de openbare school te Wassenaar, voor welke benoeming reeds voor 1 Jan. toe- zegging was gedaan in geval van op-wacht- geldstelling, en tegelijkertijd ook als zooda nig aan de Singelschool te Deventer. In de algemeene vergadering der gym- nasfiekvereeniging „Achilles" werd door be- danken, aftreden en verwisseling van func- ties een heele verandering gebracht in het bestuur. Voorzitter bleef de heer P. Pastoor, in plaats van den aftredenden secretaris werd gekozen de heer Jac. Gul, de penningmeester D. Dekker werd commissaris van materiaal en zijn vorig werk werd opgedragen aan den heer C. v. Pel. Mej. H. v. Pel bleef 2e secre- taresse en de heer Jac. Hopman werd 2e penningmeester. Indien het Achilles onder bet nieuwe re gime even voorspoedig gaat als onder het oude, dan heeft de vereeniging wel geen re- den tot klagen. hebben gaarne een drogen zomer, terwilile van den herfst, die er dan op volgt. In Spanje en op de eilanden in de Middellandsche Zee is elke zomer droog, en elke herfst schitte- r-end. De Casa d' Erraha is niet veranderd, in geen enkel opzicht niets verandert op de Balearische eilanden. Dezelfde zachte, eigen- aardig Zuidelijke geuren kruipen op uit de vallei om slag te leveren met de sterke hars- achtige reuk van de pijnboomen, die de ber- gen sieren. Eva was nu een jaar op d' Erraha ge weest, zoolang als zij getrouwd was. Graaf de Lloseta had het huis te hunner beschik king gesteld over de wittebroodsweken. Fitz en zij waren er gekomen voor een maand, zij" waren er echter twaalf gebleven. Zoo gaai het dikwijls in Majorca. Zes honderd jaar ge leden kwamen er een aantal Spanjaarden negen families, de negen namen zijn er nog heden ten dage. Fitz had d' Erraha genomen op de in Minorca gebruikelijke wijze in „rotas", het oude huis, de oude vallei, behoorden dus aan hem. Eva was niet alleen op het terras, want een zeker klein heersehap, Henry Cyprian Fitz genaamd, een toekomstig zeeman, lag met rose kleurtjes, in gezonden slaap op haar schoot. Henry Cyprian waardeerde ten voile de vallei der rust. Eva was bezig met het onfeijferen van een brief een jammerlijk gekrabbel, tusschen twee haakjes duidelijk het werk van eer man die weinig de pen hanteerde. (Wordii vervoled. luomrai

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5