LIMMEN. De jaarvergadering van at ouumwiigc Veeverzekering was slecht bezccht een euvei waaraan de meeste vereenigingen lijden. De voorzitter, de beer C. Pepping uitte zijn misnoegen over de sleehte opkornst, doch heette de opgekomenen hartelijk welkom. Het verslag van den penningmeester was niet bemoedigend, de vereeniging heeft een ongunstig jaar gehad. De afrekening is als volgt: saldo van 1926 f 441.22 ontvangsten entree's en omslagen) 2775.26, totaa; 3216.48. uitgaven 3053.25 saldo 163.23. Afgemaakt zijn 14 koeien, uitbetaaid be drag 2430, aan geneeskundige behandeling 193.10, voor hulp bij het kalven 290.10. De ornslag, die was geheven, was 3.10 per 100 verzekerd vee. Tot seeretaris-penn. werd herkozen de heer W. van der Steen, tot correspondent de heer P. Houtenbos. Zijn salaris werd, ingaande 1 Januari 1928, verhoogd met f 50 per jaar. Bij't einde der vergadering moet de voor zitter, zeer tot zijn spijt, er op wijzen, dat meerdere leden kwakzalversmiddelen gebrui- ken, alvorens een veearts te raadplegen. Af- gescheiden van het nadeel dat men hiervan kan ondervinden (hierdoor kunnen onge- iwenschte toestanden ontstaan, welke nadeelig zijn voor het fonds en voor den betrokken eigenaar) is het onverantwoord dat men die middelen gebruikt en het bestuur moet hier een ernstig woord laten hooren. Zij die hier van de dupe worden zullen zeli het nadeel moeten dragen. Na behandeling van huishoudelijke zaken volgde sluiting. KALEIiDERS voor 1928 VOOR K.OTQOR KN Dll UUISKAMBR. LUXE KALESiDERS. L. FRANKENBERGi. ALX^IAAR. KOEDIJIC Zaterdagavond werd door de vereeniging Onderling Ondersteuningsfonds bij ziekte en onderlinge hulp bij ziekenhuisverpleging de jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer C. Beets. Na opening en een woord van welkom aan de leden deed de penningmeester verslag over het afgeloopen jaar. De ontvangsten waien f 2295.06, de uitgaven f 2117.05, ikasgeld 178.01, de winst bedroeg 716.58 Dit gevoegd bij het spaarbankboekje, was het bezit einde 1927 totaal 5855.91. De heer M. Mulder rapporteerde als lid van den Raad van toezicht, dat boeken en be- scheiden in orde waren bevonden en advi- seerde tot goedkeuring der rekening, waarna den penningmeester dank werd gezegd voor zijn beheer en den raad van toezicht voor zijn werk. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat er zijn gehouden vier bestuurs- en een jaarvergadering. Er zijn 201 leden en 46 be- gunstigers, welke laatste een jaarlijksche bijdrage geven van f 139.50. Er zijn 49 ziektegevallen geweest met 1145 ziekte- dagen. Het bestuursvoorstel, om de drie wachtdagen uit te betalen, werd na ecu waarschuwend woord van den heer P. Hart om daarmede voorzichtig te zijn, verworpen met 17 stemmen voor en 20 tegen. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat in de plaats van het aftredend lid van den Raad van toezicht, de heer S. Klomp was niet herkiesbaar werd gekozen de heer F. Groot, en in de plaats van de aftredende bestuursleden, A. J. Schipper en Jb. Boon Jz. - niet herkiesbaar werden gekozen de •heeren S. Klomp en D. de Waal. Daar de regeling van bodeloon geen bespreking op- leverde en de rondvraag geen beteekenis had, was het werk der eerste vereeniging ten einde en kwam het overzicht der vereeniging Ziekenhuisverpleging naar voren. De rekening van den penningmeester gaf aan ontvangsten f 1045.19,' uitgaven 1013.90, kasgeld 31.29. Ook deze reke ning werd op voorstel van den Raad van toezicht goedgekeurd. Dank werd gebracht aan den penning meester. Uit bet jaarverslag van den secretaris zij vermeld, dat in 1927 zijn gehouden 4 be- etuurs- en een jaarvergadering, dat in de •loop van dit jaar zijn ingeschreven 113 leden, zoodat de vereeniging op het einde van '27 telde 624 betalende en 31 niet betalende leden, alzoo totaal 655 leden Er werden 12 leden ter verpleging opge- momen met 263 verpleegdagen, de uitgaaf aan verpleegdagen was f 714,10 en de ver- voerkosten f 22. Er zijn vijf omslagen geweest, driemaal 25, eenmaal 30 en eenmaal 15 centen. Dit is in totaal 1.20 per jaar en per lid. De pen ningmeester, de heer Meijer, was steeds op zijn post om leden te winnen. Den secretaris werd dank gebracht voor de samenstelling van dit verslag. Het bestuursvoorstel, luiden- de: „Indien een pasgeboren kind binnen een maand is ingeschreven als lid, gelden de 13 weken als wachtdagen niet", werd aange- nomen, waarbij de voorzitter er ernstig op wees, dat spoedige inschrijving noodzake- lijik is. Het salaris van den penningmeester werd verhoogd en gebracht op 50. Daar de rondvraag niets opleverde, dankte de voorzitter de aanwezigen voor de aange- name samenwerking en sloot de vergadering. In de hierna gehouden bestuursvergadering werden als afgevaardigden naar de Federatie van ziekenhuisverpleging benoemd de heeren G. Meijer, C. Bregman en Jn. Kooij en naar de Federatie van ziekenfondsen de heeren C. Beets. P. Hart en D. de Waal. Als plaatsver- vanger werd benoemd de heer J. Plceger. Hiermede was het geheele werk ten einde. De belangstelling der leden voor het mooie werk der beide vereenigingen had grooter kunnen zijn. Er waren 38 leden aanwezig. LOOP DER BEVOLKING OVER !927. DE RIJP. Bevolking op 31 December 1926: 2756 m. en 2577 vr., totaal 5333. Vermeerderd door geboorte met 57 m. en 32 vr., totaal 89. Door vestiging met 236 m. en 166 vr., totaal 402. Totale vermeerdering met 293 m. enl98 vr., samen 491. Verminderd door overlijden met 28 m. en 30 vr., totaal 58. Door vertrek met 248 m. en 199 vr., samen 447. De totale bevolking verminderde met 505 personea. De bevolking bestond op 3! December 11)2J uit totaal 5319 personen. Aantal huwelijken 36. GRAFT. De bevolking bedroeg op 31 December 1926 uit 631 m. en 595 vr., totaal 1226. Vermeerderd door vestiging met 42 m. en 30 vr., totaal 72. Door geboorten met 18 m. en 11 vr., totaal 29. Totale vermeerdering met 101 personen. Verminderd door overlijden met 13 m. en 9 vr., totaal 22. Door vertrek met 49 m. en 45 vr,, totaal 94. Totale vermindering dus met 116 personen. De bevolking bedroeg op 31 December 1927 uit 629 m. en 582 vr., totaal 1211. Getal huwelijken 9. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING, gehouden door notaris johann W. C. Kroon te Zuidscharwouae, op Vrijdag 13 januari, 's avonds 6 uur, in het cafe „Marktzicht" te Broek op Langendijk, voor den heer Jb. Strijbis Cz. Onder Broek op Langendijk: 1. Twee akkers bouwland „Ooijevaars- nest", bezuiden de Maijersloot. a. de noorde- lijkste (9). Kooper P. Vrcegop voor 151 per snees; b. de zuidelij'kste (8). Koaper J. C. Kouwer voor 150 per snees. 2. Een dito achter de huizen „de Smalle" (5). Kooper G. Jansen voor 76 per snees. 3. Een dito achter de kerk (7). Kooper G. Ven voor 177 per snees. 4. Een dito, de 3e akker bewesten de Veert „Kleiakker" (7). Kooper Kl. Kaas Klz. voor j 193 per snees. Onder Zuidscharwoude. 5. Een dito ten oosten van de Zomer- mersloot, ten zuiden van de Schildersloot „de Juffer" (15). Opgehouden cp 75 per snees. Onder Broek op Langendijk: 6. Een huis, schuur, schuurtje, erf en wa ter op het Schapeland, met het Tuinakker- tje. Opgehouden op 4250. BisisBie^iasid ZES KOEL1ES BEDOLVEN. Een vijf meter diepe proefput nabij het boorterrein Nglobo (Ned.-Indie) is inge- stort, waardoor zes koelies bedolven werden. Inlanders weigerden hulp te bieden, zoodat de terreinchef van Nglobo, de commandant der veldpolitie en een chauffeur hen moesten uitgraven. Allen werden bevrijd, eenigen moesten worden uitgezaagd. Vier werden naar het hospitaal overgebracht. BANDEROLLE-ZEGELS BIJ DE POST. Met ingang van i Febr. a.s. zullen aan hec hoofdpostkantoor te Amsterdam, en uit- sluitend aan dat kantoor, verkrijgbaar wor den gesteld banderollezegels voor sigaren en wel voor verkoopswaarden van 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 en 12 cent, dus voor goedkoope en courante sigaren, niet voor de luxe-soorten. De maatregel geldt als prcef. Hij is voor- namelijk getroffen ten behoeve van de kleine fabrikanten (o.a. de z.g. eigenwerkers), die niet over voldoende geld beschikken om groo- te partijen zegels tegelijk in te slaan en voor wie het bezwaarlijk is voor drie of vijf velien tegelijk telkens naar Haarlem te gaan. Een vel beirat 75 zegels. DE GASCORRUPTIE. De directeur te Dcetinchem geschorst. B. en W. van Doetinchem hebben Zater- dag den directeur der gasfabriek in zijn functie geschorst wegens het niet opvolgen van het advies van B. en W. Te Oldenzaal. De Raad der gemcente Oldenzaal benoem- de in een vorige vergadering een commissie van drie leden om een uitgebreid onderzoek in te stellen naar mogelijke corruptie door den directeur der gemeentebedrijven en van het resultaat van dit onderzoek een rapport aan den Raad uit te brengen. Als resultaat van het ingestelde onderzoek stelde de commissie voor, het volgende be- sluit te nemen: De raad der gemeente Oldenzaal, kennis genomen hebbende van het rapport der On- derzoekingscommissie inzalce corruptieve han- delingen van den directeur der gemeentebe drijven; in aanmerking nemende, dat de genoten retourcommissies na het jaar 1923 ten bate der gemeente zijn verantwoord en die in de daaraan voorafgaande jaren geno ten alsnog door den directeur in de gemeen- tekas werden gestort, voorts, dat uit niets is gebleken, dat extra-uitgaven werden gedaan of onnoodige werken werden uitgevoerd ter verkrijging van belangrijke provisies; over- wegende, dat de bedrijven op economische en zuinige wijze zijn beheerd; constateerende evenwel, dat is gehandeld in strijd met de verplichtingen, bij instructie en verordening vastgesteld, waardoor nadeel voor de ge meente kan zijn ontstaan. besluit: Het College van B. en W. op te dragen, onverwijld maatregelen te treffen: lo. Voor het ten spoedigste doen afleggen van den ambtseed door den directeur der be drijven 2o. voor de instelling eener maandelijk- sche controle der bedrijfsrekeningen; 3o. voor het mede-beslissingsrecht bij be langrijke bestellingen, een nader te bepalen bedrag overschrijdend 4o. voor de uitvaardiging eener algemeene aanschrijving, het aannemen van fooien en giften strafbaar stellend en bovendien om in overleg met den raad den directeuren een mondelinge berisping toe te dienen ter zake der overtredingen, als vermeld in de toelich- ting op dit besluit. Deze voorstellen werden in de Zaterdag gehoud ii vergadering, na een besloten zit- ting van anderhalf uur, met een stem tegen, aangenomep. Te Soest. In de Vrijdagavond gehouden Raadsver- gadering van Soest kwam onder de agenda- punten o.m. voor de ontslagaanvrage van den directeur van het gasbedrijf. In de open- bare zitting deelde de voorzitter mede, dat de gasdirecteur bekend had, cen douceurtje van 700 van de firma Wilson te hebben aange- nomen en dat hij na bespreking met B. en W. zijn ontslagaanvrage had ingediend. B. en W. stellen voor deze zaak eerst door de Gascommissie te laten onderzoeken. Op voorstel van den heer Den Bliek (C.- H.) werd daarop besloten dat het onderzoek lngesteld zou worden door de gascommissie aangevuld met 3 leden. DE ROTTERDAMSCHE GLAZENSNIJDER De eerste dagen bleven de berichten om- trent beschadigde winkelruiten beperkt tot het Westelijk stadsgedeelte. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag echter heeft zich het euvel over de gehele stad verspreid. Vooral in de binnenstad heeft men huisgehouden. Op de hoogstraat b.v. is bijna geen winkel of de etalageruiten zijn bekrast. Het is nu stellig aan te nemen dat deze ergerlijke bal- dadigbeid niet door een persoon bedreven kan worden, want uit de verst uiteengelegen deelen van de stad komen berichten over be schadigde ruiten op de politiebureaux bin nen. Dat hieronder veel gevallen schuilen van winkeliers die oude beschadigingen komen aangeven, mag niet uit het oog verloren worden. Toch zijn er in het geheel honder- den ruiten beschadigd. De jeugd schijnt pleizier in het lichtelijk raadselachtige geval te krijgen, want menige ruit wordt met zeep bekrast, waardoor vol- komen den indruk wordt gevestigd alsof de ruit met een diamant is bekrast. DIPHTHERITIS. De diphtheritis-epidemie, die sipds No vember te Tubbergen heerscht, neemt steeds toe. De school, die sinds begin December is gesloten en sindsdien nog niet geopend is, zal deze maand zeker nog niet worden ge opend. Het aantal patienten is tot nu toe ge- stegen tot veertig. De bacillend-rageis, onge- veer dertig, zijn j.l. Zaterdag voor de tweede maal ingeent, onder toezicht van professo- ren uit Utrecht en Groningen. Ondanks de tweede inenting blijkt, dat de ziekte toe- neemt; er zijn weer verschiilende nieuwe ge vallen ontdekt. In den loop van de volgende week zullen de kinderen opnieuw worden ingeent, DE BOLSBEEK. Uit Markelo meldt men ons, dat de door- braak in de Bolksbeek g'edicht is. Het water zakt iets. EEN SCHIPPER BEROOFD. Een schipper, die te Arnhem eenige zaken had af xe doen, ging na afloop een oogen- blikje ,,op stap". Hij bezocht verschiilende tapperijen en ontmoette ten slotte op straat een vrouw, die beweerde dat zij hem kende. De schipper wandelde met zijn „oude ken nis" mee en weer ging het van het eene cafe naar het andere. beiden hadden stevig aan „Bacchus" geofferd. In de Spoorwegstraat verkeerde de vrouw in zocdanigen kennelij- ken staat, dat de politie besloot om haar op te bergen. h'ijdcns haar overbrenging wierp de vrouw een portefeuilie, die zij in haar handmof verborgen had, op straat. De portefeuilie bleek bij nader onderzoek het eig.ndom te zijn van den schipper; de vrouw had kans gezien hem te berooven. Na haar verblijf aan het politiebureau ter ontnuchtering, is zij in het Huis van Bewaring ingtsloten. HANDIGE OPLICHTERSTRUC. Appiaas op de tribune. Twee kooplieden te Zutphen sionden daar voor de rechtbank terecht wegens oplichting. Zij hadden den kunstschilder A. M. Gorter, uit Amsterdam, die in Augustus j.l. te Vor- den vertoefde, 12 borden en twee schotels ver- kocht voor 149. De eene verdachte vertelde aan den schilder, dat hij in den Achterhoek antieke borden en schotels te koop wist, die echter wel duur zouden zijn. Hij kwam met den anderen verdachte bij den heer Gorter later terug. De tweede deed zich voor als Geldersch boertje, eigenaar van het z.g. an- tiek en vertelde den goedgeloovigen schilder, ten bewijze dat't echt was, dat zijn ouders de spulkn al gebruikt hadden. De eene yerd. beweerde voor de rechtbank nooit over antiek te hebben gesproken en de andere ontkende zijn spel en grime als Gel dersch boertje. Het antiek bleek erg „nieuw" te zijn en tamelijk wel waardeloos. Het O. M. eischte tegen den eerste verd. drie en tegen den ander een maand gevange- nisstraf. Mr. Nothorn bepleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. In zijn pleidooi dat de president eenige malen tevergeefs trachtte te onderbreken, zei- de mr. Nothorn o.a., dat degenen, die als met de Veendammer Hypotheekbank de maat- schappij hebben benadeeld, in verhouding tot de hier toegepaste strafmaat, wel millioenen jaren gevangenisstraf moesten krijgen. Op de tribune werd bij deze woorden applaudis- seerd. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Dezer dagen vervoegde zich bij een te Nieuwer-Amstel woonachtige familie een jongmensch, die voorgaf piccolo in een der Amsterdamsche cafe's te zijn en mededeelde gestuurd te zijn door den heer des huizes om de portemonnaie, welke deze had vergeten, te halen. Waar het hoofd des gezins naar Am sterdam was vertrokken voor een conference, bevreemde het verzoek niet en ging men aan het zoeken naar het nuttige voorwerp met in- houd, dat vergeten was. Het onderzoek lever- de geen resultaat op, zoodat men besloot om mijnheer uit de verlegenheid te helpen, het gedienstige piccolo'tje per enveloppe een briefje van 10 mede te geven, wa't geschied- de. Hoe verwonderd was men echter toen in den laten avond bij de thuiskomst van mijn heer bleek, dat deze zijn portemonnaie nog netjes in z'n linkerbroekzak had zitten en ook geen piccolo had gestuurd met de bewuste boods'chap. DE GEMEENTE-FINANCIeN VAN MEPPEL. In het begin van de vorige maand richtte het raadslid Goldsteen de volgende vragen tot B. en W. „Is er in 1920 of 1921, na de opheffing van de gemeentelijke werkinrich- ting, door het bestuur of gedelegeerden van dat bestuur, ten gemeentehuize een bedrag ter liquidatie gestort ad 3200? Wanneer het juist is, dat B. en W. een dergelijk bedrag in ontvangst hebben genomen, op welke wijze is zulks dan gefinancierd?" B. en W. gaven in een later gehouden raadsvergadering een antwoord op deze vraag, dat niet alle leden bevredigde. In een daarna gehouden spoedeischende vergactenng werd toen oesloten tot instelling eener commissie en deze o. m. op tc dragen een onderzoek in te stellen naar het financieel beheer der gemeentegelden in het algemeen. In de dezer dagen gehouden raadsvergade ring deelde de voorzitter der commissie, de heer Lobstein, mede, dat de commissie nog steeds met spoed aan haar taak werkt, en weldra het resultaat van haar arbeid in een rapport aan den raad zal meedeelen. De gemeente-secretaris heeft, naar de Tel. verneemt, bij B. en W. ziekteverlof aange- vraagd. PENSIOENWET. In aansluiting bij het adres van het bestuur der Centrale van vereenigingen van perso- neel in's rijks dienst, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bond van gemeentetambtena- ren aan de Tweede Kamer verzocbt te bevor- deren, dat in de Pensioenwet een zoodanige wijziging wordt aangebracht, dat alle ambte- naren op 60-jarigen leeftijd pensioen kunnen aanvragen. VERLAGING VAN ENKELE POSTTARIEVEN. Blijkens een door den Minister van Water- staat aan de Tweede Kamer overgelegden staat, wordt tengevolge van de met 1 Fe- bruari a.s. in werking tredende verlaging van posttarieven wavraan wij dezer da gen een overzicht hebben gegeven eene lagere ontvangst verwacht van alles te zamen klein 2Yz millioen. LANDVERHUIZING. De directeur van het Informatiebureau van de Nederl. Vereeniging „Landverhuizing," gevestigd Bezuidenhoutscheweg 97, 's-Gra- venhage, raadt ieder, die voomemens is, zich in het overzeesche buitenland te vestigen, dringend aan zich in zijn eigen belang ook te wenden tot genoemd bureau, voordat hij (zij) een besluit neemt. Het bureau heeft in geen enkel opzicht be lang bij emigratie en werkt onder toezicht van de regeering. De vereeniging wordt ge- steund door het Rijk, door tai van gemeenten, vakbenden, vakvereenigingen en landbouw- organisaties. Zij werkt nauw samen met de R. K. Emi- gratievereeniging en met de Emigratie Cen trale Holland. HET FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL. Rapp\?rt van de Nutscommissie. „Volksontwikkeling" geeft het rapport van de commissie, door het hoofdbestuur van „Het Nut" ingesteld ter bestudeering van het vraagstuk der wederinvoering van het Fransch op de lagere school. De commissie is eenstemmig van oordeel dat ieder kind in Nederland, waarvoor't ge- wenscht wordt, op zekeren leeftijd op de la gere school onderwijs in 't Fransch moet kunnen krijgen. De beslissing moet niet bij autoriteiten of bij de school liggen, maar enkel bij de ouders. De oude toestand waarbij in het 3e leer- jaar met Fransch werd begonnen, 5 a 6 uren per week, mag onder geen beding terugkee- ren. Het M. O. heeft moeilijkheden ondervon- den door de radicale afschaffing; van betere res.ultaten in het onderwijs in andere vakken op de lagere school is door de afschaffing van het Fransch niets gebleken, maar de klacht is daarentegen algemeen, dat het grammaticaal inzicht bij de kerlingen sterk is gedaald, tengevolge van het feit, dat de lagere school al heel weinig aandacht meer besteedde aan grammatica. Het aantal ieerlingen, buiten gymnasium en H. B. S. cm, dat, voortgezet onderwijs krijgt, is belangrijk toegenomen, zoodat we derinvoering van het Fransch een belang is, dat veel talrijker volksgroepen raakt dan nog enkele tientallen jaren geleden het geval was. Het Fransch zal moeten worden gege ven in het 5-e en 6e leerjaar. De leden der commissie, de heeren dr. C. S. Jolmers en dr. K. J. Riemens, ontwierpen een leerstofrapport, dat door de commissie bijna zonder eenige wijziging met algemeene stem- men werd aangenomen, nadat het in al zijn onderdeelen behoorlijk onder de loupe was genomen. Dit rapport is gebaseerd op een totaal van 6 lesuren, welke op den rooster der school op tweeerlei wijze kunnen zijn vastgelegd, n.l. in 2 X 3 uren, waar het Fr., dat het M O. eischt, wordt voorbereid in twee leerjaren, in 3X2 uren, waar voor de voorbereiding drie jaren beschikbaar zijn. De commissie belooft dat het aantal bezit- ters van de acte Fransch l.o. niet toereikend zal zijn, om in de behoefte, vooral in de groote steden, te voldoen. Ze stelt voor een soort van verlichte lagere acte in te voeren, die zal heeten aanteekening op de onderwijs- acte en die alleen bevoegdheid zal geven tot en met het zesde leerjaar der lagere school. VACATURES IN DE HERV. KERK. Omirent den staat der predikants-vacatu- res op 1 Januari 1928 in de Ned. Herv. Kerk geeft het ,,Doetinchemsch Weekblad", or- gaan der Chr.-Philanth. I nr. te Doetinchem, nauwkeurige opgave, met vermelding der namen van de gemeenten waarin de vacatu- res bestaan. In Gelderland waren 42 vacante plaatsen, in Z.-Holland 62, in N.-Holland 50, in Zee- land 25, in Utrecht 18, in Friesland 45, in Overijsel 10, in Groningen 36, in Noord- Brabant 20, in Limburg 5 en in Drente 6. 1 Januari 1928 waren er dus 319 plaatsen vacant. 1 Juli '27 bedroeg dit getal 309 en 1 Jan. '27 280 plaatsen. INDISCH BEZOEK AAN WAGENINGEN. Vrijdag hebben de heer R. A. A. Winarata Koesoema, regent van Bandoeng, en Darwis Gawar Datoek Madjolelo, districtshoofd van Fort de Kock, begeleid door den heer mr. S. Cohen Fzn., oud-regeeringscommissaris voor de bestuurshervorming in Nederlandsch-In- die, een bezoek gebracht aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. De burgeimeester, cgrator der Landbouw- hoogeschool, heeft de bezoekers bij hun rond- gang vergezeld. In alle laboratoria verstrek- ten de betrokken hoogleeraren den bezoekers de gewenschte inlichfingen. Ten slotte werd nog een bezoek gebracht aan het stadhuis, waarna de heeren naar Den Haag teruggingeni TWEE EN EEN HALVE EEUW NEDER'LANDSCH BEWIND. Op inlandsch initiatief is te Soerabaya het feit herdacht, dat het rechtstreeksch Rijks bestuur gedurende 250 jaren over Ned. Indii is gevoerd. De resident hield een rede in de kaboepateu (regentswoning) en wees op het heugelijkc feit, dat de gedachte tot deze viering uitge- gaan was van inlandsche bestuurszijde. D; regent vertolkte de verknochtheid van de loya- k inlandsche bevolking en bracht drie hoe ra's op de Koningin uit. RHEUMATIEKBESTRIJDING. Zaterdagmorgen is in de collegezaal vooi inwendige geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden op aanstichting van de Nederlandsche Vereeniging voor Rheuma- tiekbestrijding uit haar midden opgericht hd Medisch Studiegenootschap „Rheuma", dai zich de wetenschappelijke bestudeering vai het rheumatiek-vraagstuk ten doel zal stel len Des namiddags heeft in een wetenschappe lijke bijeenkomst prof. dr. W. A. Kuenen, die benoemd tot voorzitter van 't genootschap, een inleiding gehouden over „Algemeen' pathologie van het rheuma", en dr. Van Bree- men, uit Amsterdam, over: „Onderzoekings methoden bij chronisch rheuma". Er volgde een geanimeerde gedachtenwis- seling. SCHEIDING VAN KERK EN STAAT IN NED. OOST-INDIe. Aenta seinde Zaterdag uit Batavia: De meerdcrheid van de Commissie voor dt Scheiding van Kerk en Staat heeft asl haai conclusies kenbaar gemaakt, dat een zoa spoedige financieele scheiding: lo. wenschelijk is, gelet cp de samenstel ling van de bevolking; 2o. Alleen mogelijk is op de basis'van vol- ledige schadeloossielling van de betrokken kerkgenootschappen, voor tot dusver uit dc schatkist genoten voordeelen, welke zij nadien zullen derven. Verder moet: 3o. Daaroe en bedrag worden ultgekeerd, dat de gekapitaliseerde waardc vertegenwoor- digt van de voor de scheiding verleende on- dersteuningen; 4o. de financieele scheiding worden vast gelegd in eene wetsbe.paling in het negende Hoofdstuk van de Indische staatsregeling. Dez officieele commissie, de z.g. „Commis- sie de Roon Swaan", onder voorzitterschap van mr. K. F. Creutzberg, was verscheiden jaren geleden door den gouverneur-generaal ingesteld, aldus herinnert het Hbld. Ze be- staat verder uit den zendeling-arts dr. H. A van Andel en eenige Europeesche en niefc Europeesche leden van den Volksraad. ONREGELMATIGHEDEN BIJ GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN De samenstelling der R.K. lijst bij de laat* ste verkiezing voor den Raad van Amersloort heeft groote beroering gewekt in den boezem der R.K. Kiesvereeniging, zoodat moest wor den teruggenomen de gebrui'kelijke moreele verplichting voor de leden, om hun stem uit te brengen op No. 1 van de lijst. Naar aanleiding hiervan is een commissii ingesteld, om deze voorvallen te onderzoeken en om de mogelijkheid te scheppen voor een nieuwe eenheid en in de toekomst te vermij- den, wat aanleiding had gegeven tot het on- verkv/ikkeiijk geval. Deze commissie heefi thans rapport uitgebracht, waarin wordt ge- wezen op gemaakte principieele fouten, die mogelijk oorzaak zijn geweest van andere vergissingen en onregelmatighedep. Het rapport legt den vinger op tactische fouten, maar 66k op de fouten van kwade trouw. De weg tot wering in de toekomst van het voorgevallene ziet de commissie in een stipte naleving van het reglement, zoowel door het centrale bestuur als door de bestn- ren der vier parochiale kiesvereenigingen. Om gevaar voor afzonderlijke actie te keeren zouden deze parochiale kiesvereenigingen moeten afdalen tot simpele bureaux voor stem- mingen. Eveneens moet voortaan bij het vast- stellen van groslijst en van verkiezingslijsf een nauwkeurigheid in acht worden genomen( zooals de wet die voorschi'ijft voor officieele verkiezingen, van Kamer, Staten en Raad Het centraal bestuur heeft inmiddels zijn mandaat ter beschikking van de kiesvereeni ging gesteld. AARDSCHOKKEN IN LIMBURG. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om« streeks half een, zijn in Limburg aardschok- ken waargenomen. Aan het Meteorologisch Instituut te de Bildt is te 12.38 uur een naburige aardbeving opgeteekend, waarvan de registreering onge- veer een minuut duurde. De oorsprong lig-t waarschijnlijk buiten ons land, doch is op het oogenblik niet nader aan te geven. In Maastricht hebben de meeste inwoners er niets van gemerkt. Door hen, die zich nog niet te ruste hadden begeven, werden slecht; enkele zwakke schokken waargenomen, die geen enkele schade hebben aangericht. De „aardbeving" is ook geregistreerd door den seismograaf van de mijnschool te Heer- len. DE DIRECTEUR VAN DE ROTT DEPOSITOBANK. De directeur van de aan de Rotterdamscht Deposito- en Effectenbank, die wegens ver- d'uistenng van effecten was aangehouden, is weer vrijgelaten, omdat er geen vrees voor ontvluchting bestaat, terwijl, nu hij zich wee* vrij bewegen kan, voor hem de gelegenheii bestaat om zijn zaken ten behoeve van zija benadeelde klanten te regelen. Een en ander houdt geen verband met de tegen den direc teur ingestelde strafzaak. De kwestie betref- fende de verduistering van effecten, blijft iP onderzoek. De vader van den banikdirecteur zou een groot gedeelte van het benadeelde hebben vef goed. BRAND. Zaterdagavond zeven uur is brand ontdekt in de stoomvermicelli- en macaronifabrielr „De Adelaar" van den heer A. H. Damhoff te Hoogeveen. 't Gebouw stond door de groo te hoeveelheid brandbare stoffen spoedig ge heel in lichtelaaie. De brandweer werkte met voile kracht doch kon niet verhinderen, dat't heele fabrieksgebouw met belangrijke voorra- den uitbrandde. Voor de belendende pereee-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6