DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bezoekt de te ilmsferdam, „FIAT" Stand te bezichtigen. DageRiJfesch overzichf- Buiienland No. 10, tittmtrier besfaaf uft 2 bfaden. Honderd dertigste Jaargang 1928 Deze Courant wordt ELKCN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, oitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maaodeo voor Alkaaar /2m—, franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewtysnaminers 5 cents. Dbeeteuri G. H. KRAK* PRUS DER GEWONE ADV ERTEN'HENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrofmfo. Brleven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkeriJ r/b HBRM& COSTBi WORt Voordam C9. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. RedactSe 33. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. DOXDGRDAO Postgiro 37060, 19 JAVIIAR1 „De 350-1 SS 462-1 506i/t HELDENVEREERING. Bond Thomas Hardy's dood. Holland eert zijn groote mannen of heele- maal niet, of door in een tenzame en soms ook wel drukkere stadsbuurt een peuterig standbeeldje op te richten en dat dan verder aan God's goed zorgen over te laten, met het gevolg dat het weinige maanden later van top tot teen met zwammen, mos en an dere ongerechtigheden bedekt is. Engeland zet de zijne in de Westminster Abbey, maar dat daarbij ook lang niet altijd alles op onberispelijke wijze in zijn werk gaat, bewijst het geval met het stotfe- lijk overschot van den bekenden schrijver "Thomas Hardy. Het ligt niet op onzen weg op deze plaats een beschouwing te geven over Hardy's ver- diensten als literator. Gevoegelijk kunnen wij ons bepalen tot een opsomming van de inder- daad van groote pieteit blijk gevende daden, die noodig waren voor en aleer Thomas Har dy zijn laatste rustplaats had bereikt. De laatste wilsbeschikking van den overle- dene ving aan met den wensch, begraven te worden naast zijn vad'tr, moeder, zuster en eerste vrouw te Stinsford bij Dorchester. Al- gemeen bekend was het verder, dat Hardy een tegenstander was van lijkverbranding. Het is logisch, te verwachten dat het Brit- sche volk met deze wenschen rekening zou houden. Edoch, Hardy werd plotseling ingedeeld bij de colkctie generaals, ministers en gezanten, die tezamen het bouwseltje van nationalen roem vormen en dus bleek bijzetting in de vermaarde Abdijkerk een onvermijdelijk eer- bewijs. Daar echter in Westminster alle beroemd- heden behalve de waarlijk-grooten, begraven liggen, zal men begrijpen, dat er plaatsge- brek begon te ontstaan. De laatste jaren was het dan ook regel, dat alvorens bijgezet te worden, het stoffelijk overschot der fceroem- den werd gecremeerd. Dit is inderdaad ook geschied met Thomas Hardy. Tegen diens laatsten wil dus! Velen zijn door dit gebrek aan pieteit pijnlijk ge- troffen. Wat echter nog pijnlijker getroffen he-eft, en misschien dien eersten indruk zijn voile beteekenis gaf, dat was, dat die laatste wil tot een soort Salomo'soordeel gelcid heeft, en dat dit oordeel zich van het historische Salo- mo's-oordeel hierin onderscheidde, dat het nog uitgevoerd is bowndien. Men is er n.l. toe overgegaan me vrouw Hardy, die op de asch van haar man, zonder het hart, een krans met t' opschnft „To my Darling" ge- legd had, stemde daarin toe 't hart uit Hardy's lichaam te verwijderen, keur.ge uit- drukking voor „uit te snijden'', en alieen dat hart op 't kcrkhof van Stintord, aan den bo- dem van Wessex te laten. Sommigen herrnne- ren daarbij aan't hart van Shelly: Cor Cor- dium. (In een ingezonden stuk vraagt iemand in een Londenscn blad waar dat hart zich op het oogenblik per saldo bevindt). Men ver- geet de kleinigheid dat Shilley's hart vol- gens de overievering bij de verbranding van zijn lijk op het strand bij Pisa het eenige was dat niet verbranden wou. Dit nu, dat Hardy's lichaam verminkt moest worden, om den laatsten wil en den wensch van het volk in Dorset te bevredigen, en zijn asch noch- tans de eer van den Dichtershock te verzeke- ren, heeft duizenden met weerzin vervuld. Er is, met Hardy s lichaam, inderdaad op een wijze gesold, die, naar wij hopen, den lust tot latere herhaling gedood heeft. De asch van het lichaam zonder het hart, derhalve, kwam naar Westminster. In een kisfje, met, als opschrift, de datums, en daar- boven „Thomas Hardy, O. M." Er heeft over deze heele begrafenis klaar- blijkelijk een ongelukkig gesternte geheerscht Het is misschien niet anders dan consequent, dat, nu het verlangen der natie zich van haar mecster gemaakt had, ook haar eerbetui- gingen tijdens het leven lot in den dod toe een beteekenis kregen, die anderen nu ver der maar liever gei'gnorecrd gezien hebben. ,0. M.": „Order of Merit". Alsof in den naakten naam van den dichter, na aftrek van al wat de natie hem als eer gegeven had, de som van al wat hij haar gegeven heeft, niet net zuiverst en volledigst werd samengevat, en de zwijgende eerbied niet m-eer waard wan dan de aldus sprekende eer van het lmtje. En zou, zooals Arnold Bennett in een inge zonden stuk zonder terughouding opmerkt, de aanwezigheid van een lid der koninklijke familie, van welke, zooals hij zeide, bij een roilitaire begrafenis ongetwijfeld verschillen de leden aanwezig geweest zouden zijn, zou die aanwezigheid, nu de begrafenis zoozeer Kn officieele gebeurtenis was, niet alleszins wenschelijk geweest zijn? Het is waar, dat Baldwin tot de slippen- dragers behoorde en dat onder de aanwezi- gen de beschikking over de toegangskaar- ten tot den Dichtcrshoek was aan de uitge- wrsfirma MacMillan in handen gegeven! Hardy's kunstbroeders een groote plaats in- namen. Gelukkig was de plechtigheid kort eh sober. En om ten slotte de reeks van grieven voile- dig te maken: Hardy was allesbehalve een geloovig Anglicaan. Meermalen heeft hij met de kerk en haar leer bitter den spot gedreven. Thans werd hij met alle godsdienstige plech- tigheden bijgezet in de Kathedraal van West minster. Zoo luidt het relaas, dat de bladen achteraf geven van de nationale eer aan Hardy be- wezen. Het is een karakteristiek vcorbeeld van En- gelsche heldenver.ering. De Hollanders zijn daar ook niet bepaald sterk in, maar zij kunnen zich trcosten met de gedachte, dat er wel landen zijn, waar het nog erger toe gaat CHINA. RIVIERSCHUIMERIJ Aanval op een Chmeesch sc/iip. Drie dooden. De „Sannamhoi", een Chineesch stoom- schip, dat op d-e Westrivier vaart, kwam te Hongkong aan met de lijken van den eersten stuurman Hugh Conway en twee Indische wakers, die op de Westrivier door rivier- schuimers werden doodgeschoten. Twee an- dere Indiers werden gewond. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd. Een Reuter-bericht meldt nader, dat de rivierschuimers in het water sprongen toen zij bemerkten dat hun aanval op de „Sannam- hoi" mislukt was. Naar men meent werden zes schuimers gedood en werd de aanval ge- leid door ontslagen leden van de bemanning van de „Sannamhoi". De autoriteiten te Kan- ton arresteerden elf verdachte personen in het dorp Minhoi en andere in de nabijheid van het dorp. DUITSCHLAND. DE CONFERENTIE VAN RIJK EN BONDSSTATEN. Een communique, waarin weirng wordt gezegd. De redactiecommissie van de landenconfe- rentie heeft met gioote moeite een formule gevonden voor een communique, waarin zoo weinig mogelijk wordt gezegd. Een verstrek- kende hervorming van de grondwet van Wei mar, zoo luidt het in de mededeeling, is nood- zakelijk. Het denkbeeld om zoogenaamde rijkslanden in te voeren, wordt op verschiilen- de gronden van de hand gewezen. Een over- eenkomst tusschen de landen onderling ter vereenvoudiging van het bestuur met mede- werking van het rijk wordt aanbevolen. De hoofdkwestie, nl. de overweging of de hervor ming in unitaristischen of in federatieven zin moet geschieden, wordt in het midden gela- ten. HET UITWIJKEN VAN DEN KEIZER NAAR NEDERLAND. De onthullingen van Scheidemann. In verband met de ook door ons vermelde onthullingen van Scheidemann over de rol, die generaal van Heutsz geg-peeld zou heb ben in het uitwijken van ex-keizer Wilhelm naar Nederland herinnert het Handelsblad aan de positieve ontkenningen van den Ne- derlandschen minister van buitenlandsch-a zaken toen de Telegraaf onmiddellijk na den komst van den keizer eveneens dergelijke ge- ruchten verspreidde. Op grond daarvan concludeert het Hbld. dat de onthullingen van Scheidemann ge- heel bezijden de waarheid zijn. HET PROCES-KUNERT Te Berlijn heeft het proces plaats gehad tegen den bankier Kunert die indertijd we- gens omkooperij en verduistering van justiti- eele bescheiden te Parijs, waarh-een hij was gevlucht, gevangen is genomen. Na afloop van het getuigenverhoor is be- klaagde tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Hij heeft dadelijk hooger beroep aangetee- kend. PR'UISEN EN DE HOHENZOLLERNS. Een geschil inzake de financieele regeling. Tusschen den Pruisischen Staat en het voormalige koninklijk huis zijn naar het W. B. meldt geschillen ontstaan betreffende de uitvoering der tusschen beide gesloten finan cieele regeling, welke ten gevolge hebben ge had, dat de Pruisische minister van financien een beroep moet doen op het scheidsgerechts- hof, waarin de overeenkomst voorziet. Prui- sen eischt van de Hohenzollems restitutie van aan het Rijk betaalde belastingen en van verleende voorschotten in verband met het beheer van vermogens en het onderhoud van gebouwen, in totaal ten bedrage van ruim 790.000 mark, en stelde daarbij als uitersten termijn 15 Januari j.l. Daar voor of op dien datum geen antwoord werd ontvangen heeft de eischer der zaak aan het scheidsgerecht voorgelegd. GESSLER EN DE PHoBUSZAAK. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt is het memorandum van den rijksspaarcommissa- ris Samisch nopens de Phobus-affaire zoo verpletterend, dat het opnieuw bezetten der functie van rijksweerminister daardoor hoogst moeilijk zal zijn. Zooals de „Neue Fr. Presse" reeds meldde, heeft Gessler het niet onder stoelen of banken gestoken dat hij zeer ontdaan was over de onthullingen en over het feit, dat hij door zijn ondergeschik- ten was misleid. Zijn opvolger zal dus waar- borgen eischen, die een herhaling van der gelijke dingen onmogelijk maken. Verder verneemt het blad, dat de rijksre- geering voornemens is het memorandum ten minste tot aan de interpellatie omtrent de Phobus-affaire in den Rijksdag geheim te houden. Verder is er een strooming om de be- antwoording dezer interpellatie zoolang mo gelijk uit te stellen, als het gaat zelfs tot ein- de Maart. ENGELAND. DE SPIONNAGEZAAK. Beidc beklaagden tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In het proces voor den Lord opperrechter tegen de beide van spionnage verdachten, den Engelschman Macartney en den Duitscher Hansen, voor de Ocd Bailey, is gisteren het vonnis geveld, waarbij beiden schuldig ver- klaard en tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld zijn. In zijn requisitoir zeide de procu- reur-generaal tot de jury: „Ik verzoek u beide mannen schuldig te verklaren want uit het proces is gebleken dat zij leden waren van een zeer gevaarlijke ben- de die spionnage ten gunste van een vreern- tien staat in dit geval de Russische Sowjet- repub'iek bedreven. Helaas hebben we niet alle leden der bende achter slot en grendel kunnen zetten, zooals ze verdiend hadden, maar als gij deze mannen schuldig verklaard zult hebben, hoop ik, dat anderen, met hun voorbeeld voor oogen, den lust tot dit gevaar- lijk en oneer-vol beroep zal vergaan." DE „KUNSTKENNER" HUNTER ROGERS. Voor een jaar achter slot Men herinnert zich nog wel, hoe het vorig jaar een zekere Hunter Rogers, Engeiscne antiquairs verrasde met ae uiededethng, dat hij ae hand nad gelegd op een kist met relt- quieen van Penn, dtn grootenQuaker, die Pennsylvanie heett gesticht, evenais op tot nog toe onbekende rei.quieen van den grooten Engelschen dichter Milton. Hij slaagde er in, deze reliquieen aan antiquairs, of antiekhei- hebb.rs van de hand te doen tegen bedragen tot een totaal van 3600, dank zij het over* leggen van een schriftelijke echtneidverkla- ring van een bekend kunstkenner. Achteraf bleek, dat deze echtheidsverklaring een valsch stuk was, door Huter Rogers zelf opgesteld en dat het „antiek", dat hij aan den man had gebracht, door hem zelf was vervaardigd. Hij werd op klacht van de koopers gearres- teerd en bekende zijn snood bedrijf. Maandag heeft Hunter Rogers voor den rechter te Aylesbury terecht gestaan. Bij het hem afgenomen verhoor kwam aan het licht, dat het niet de eerste keer was, dat hij zich aan bovengenoemde praktijken had schuldig gemaakt. In 1924 reeds heeft hij „reliquieen" van Shakespeare (handteekeningen in boeken) van de hand gcdaan aan een zekeren Jag- gard, die daarvoor, op de onware verklaring van Hunter Rogers dat zij door bepaalde mannen van gezag echt waren bevonden, 1600 pond sterling (of 19.200) betaalde. Ook bleek, dat hij in 1921 reeds met den rechter in aanraking was geweest voor het feit, dat hij valschelijk had beweerd, dat hem juweelen, de hij voor een hoog bedrag had verzekerd, op reis ontstolen waren Het jaar daarop had hij een vriend, die hem als tuin- man in dienst had genomen, voor een som van 1234 pond (of ongeveer 15.000) opgelicht door hem uit z.g. erfenis afikom- tige „waardevolle" schilderijen te verkocpen, die later op een publieke veiling slcchts drie pond opbrachten. Hunter Rogers' verdediger zeide, dat zijn client voor de vierschaar was gekomen door zijn eergierige zucht era bekendheid te ver- werven. De rechter veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf. BELGIe. ZEDENSCHANDAAL. De revue in den Hippodrom- Schouwburg te Antwerpen. Naar uit Antwerpen wordt gemeld, heeft de inval der justitie in den Hippodrom- Schouwburg, alwaar een revue werd ver- toond met eenige aanstootgevende tooneelen, een zoodanig gevolg gekregen, dat van een zedenschandaal wordt gesproken. De schrijver van de revue, Fernand Ser- vais, journalist en aan een Antwerpsch Fransch dagblad verbonden, is gearresteerd. Hij wordt verdacht van zich schuldig ge maakt te hebben aan onnoembare handlelin- gen jegens minderjarige meisjes. Verder is een vervolging ingesteld tegen den directeur van den voomoemden schouw- burg, den langdurig in Nederland opgetreden zanger L. M. Mede zijn in staat van beschul- diging gestcld eenige der in de revue opgetre den vrouwelijke koristen, die de aanstootge vende tooneelen hebben vertoond. DE RUSSISCHE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Naar gemeld wordt, heeft de Russische vereeniging tot het aanknoopen van cultu- reele betrekkingen met het buitenland, in op- dracht van de sowjet-regeering, een schade- vergoedingseisch tegen de Belgische regee- ring ingeaiend wegens de vers^oring van een sowjet-tentoonstelling te Brussel. De eisch is aanhangig gemaakt bij de Brusselsche rechtbank. ROEMENIe. DE STUDENTEN-PROCESSEN. Opstootjes in Jassy. Volgens een bericht uit Boekarest is voor den krijgsraad te Jassy het proces tegen zes studenten begonnen. die ervan beschuldigd worden aan het vernielen van de synagoge in Jassy te hebben deelgenomen Niettegenstaande de overheid maatregelen had genomen voor het bewaren van de orde in de stad, kwam het tot ernstige opstootjes, omdat vier uit Boekarest aangekomen stu denten Joodsche voorbijgangers aangrepen en tot bloedens toe sloegen. De onrust- stokers werden gearresteerd. Om het gerechtsgebouw is een sterk mili- tair cordon getrokken en door de straten pa- trouilkeren dag en nacht cavalerie-afdeelin- gen. RUSl AND. DE OPPOSITIE. Trotski is Maandag 9 uur 20 uit Moskou naar zijn verbanningsoord vertrokken. Radek en andere leiders waren reeds den vorigen dag afgereisd. Ongeveer 500 personen heb ben zich aan het station verzameld, om Trotski met een cvatie uitgeleide te doen. Ze zongen de internationale en riepen: Leve de vereenigde communistische partij, leve de vereenigde Comintern, leve de communistische federatieve unie. Trotski sprak niet, ofschoon hij daartoe misschien de gekgenheid zou heb ben gehad. Zijn gelaat was bleek, maar ver- ried geen opwinding. OPSTAND IN HET „KINDER-STADJE" In de onmiddellijke nabijheid van Moskou hebben de bolsjewiki een „I<inder-Stadje" (Djetskiej Gorodok) opgericht, waar dakioo- ze kinderen in den geest van het communis- me werden opgevoed. Alle buitenlanders, die naar Rusland kwamen om de toestanden in de Sovjet-Unie te „bestudeeren", werden naar dat stadje geleid om de successen te zien, welke de bolsjewiki in zake de opvoeding van de dakioozen hebben bereikt En de vreemde- lingen schreven daarna lofzangen op de paedagogie der bolsjewiki. In werkelijkheid was dat .stadje" een broeinest van misda- digheid. De politie besloot een einde te maken aan de talrijke gevechten onder de jongelui door hun wapenen in beslag te nemen. De jongelieden kwamen hiertegen in opstand en organiseerden een pogrom in het stadje van Kalinin (het stadje draagt den naam van den president der Unie.) Volgens een ande re lezing (van de ,Rabotsjaja Gazeta") was de opstand van de kweekelingen het gevolg van het besluit, het stadje te liquideeren en de jongelui over verschillende tehuizen te Moskou te verdeelen, hetgeen het toezicht op de jonge misdadigers zou vergemakkelijken. De zoo vaak door de buitenlandsehe reizigers bezongen kweekelingen van den Djetskiej Gorodok hebben het stadje in brand gesto ken en alles verwoest. Het stadje zag er uit als na een vreeselijke aardbeving. De politie arresteerde 12 belhamels; alien waren gewa- pend. De overigen vluchtten, POLEN. STUDENTEN-ONLUSTEN TE LEMBERG. Vernielingen aangericht. Zes personen zwaar gewond. In Lemberg organiseerden Poolsche natio- nalistische studenten een straatbetooging met het doel om den Oekrajienschen studenten hun bonten mutsen en onderscheidings-teeke- nen af te nemen. Daar zich geen Oekrajieners vertoonden, vernielden de Poolsche studenten een Joodsch koffiehuis en de localiteit van een Joodschen winkel. De politie arresteerde verscheidene der rustverstoorders. Zes personen werden door steenworpen zwaar gewond. ITALIe. HET FASCISME. van 20 tot en met 29 Januari a.s. en verzuim vooral niet de Inliehtingeu oinlrent dit wereldberoemde 3A merk dagelijks aan stand No. - IjO door de A sen ten: A. DAM Co.. Alkmaar. Een Engelsch oordeel. In de Daily Telegraph" heeft kapitein Liddell Hart, de militaire medewerker van het blad, een serie artikelen geschreven over zijn indrukken in Italie, dat "hij onlangs be- zicht heeft In het slotartikel komt de schrij ver tot de volgende conclusie: Niemand, die Italie in den laatsten tijd heeft bereisd, kan de materieele verandering en verbetering, door het fascisme teweegge- bracht, ontkennen. Het medewerken der pro- vinciale en gemeentelijike diensten aan een doeltreffend bestuur is te danken aan het „een mans bestuur". In de provincie is de pre fect, in de gemeente de „podesta" de verant- woordelijke persoon. Boven beiden staat een machthebber, hetgeen zoowel een goede rem is, als een prikkel tot grootere inspanning. Meer in het buitenland is de stabilisatie der lire bekend. Hoewel de druk op de bevolking, tengevolge dezer stabilisatie zeer groot was en nog niet voorbij is, is hij naar het schijnt zoo goed over de verschillende klassen ver- deeld, dat Italie een gezonde economische basis voor de toekomst heeft gekregen. Stakingen zijn verboden en die zijn er in de laatste vijf jaar ook niet geweest en van lijdelijk verzet geen spoor. Al zijn hoop en verwachtingen heeft het fascisme gevestigd op de komende generatie en deze wordt zoowel lichamelijk als geeste- lij'k voor haar rol in de toekomst gereed ge- maakt. Naast deze loftuitingen op het fascistischt Italie stelt kapitein Liddell Hart eenige be- zwaren. Zal Italie voldoende bestand zijn tegen een plotselingen, onverwachten schok? Zijn zelf* vertrouwen en tucht reeds diermate ontwik- keld, om dezen te weerstaan? Dan noemt de schrijver de „emasculation", de ontmanning der pers Van censuur kan eigenlijik niet gesproken worden, maar de bla den, ide alle in handen van vurige fascisten zijn, laten voortdurend lofzangen weerklin- ken. Al is het fascisme een te kostbare proef- neming om het aan de vemielende werking van een vijandige pers bloot U ciellen, toch moet men bedenken, dat „la cr:>;ue est la vie de la science". En daar het frn.sme het meest van alle regeeringssteisels een wetenschap nabij komt, is critiek hier wel zeer noodig. Of het fascistisch stelsel met zijn tucht den intellectueelen groei en de oorspronkelijkheid zal verstikken? Liddell Hart antwoordt hier- op, dat hoewel het gevaarlijk is te voor* spellen de beste belofte voor elasticiteit van het stelsel ligt in het feit, dat zoowel Mussolini als het fascisme dynamiseh in we- zen zijn. Het fascisme is een leven de kracht, steeds wisselend van stelsel, al blijft't trouw aan zijn idcalen, het past zich seteds aan de omstandigheden aan. Het fascisme is niet alleen een nieuw poli tick stelsel, maar een nieuwe levenswijze. Het is het grootste mensc'helijke experiment van onzen tijd en als zoodanig moet het met sym- oathie en belangstelling worden beschouwd HONGARIJE. EEN INCIDENT IN DE KAMER. Beschuldiging tegen belasting* ambtenaren. In de Hongaarsche kamer heeft de demo- cratische afgevaardigde Fabian bij de be- raadslagingen over de omzet-belastingpolitiek een aanval gedaan op het ministerie -van fi nancien. Hij verklaarde, dat een aantal belas- tingdirecteuren onder den naam van provisie groote bedragen ontvingen; een deel van deze provisies moest aan bepaalde vereenigin- gen worden afgedragen. Deze beschuldigingen brachten groote on- rust in het huis teweeg. Toen de minister van financien hem verzocht namen te noemen, zei Fabian, dat als hij dat deed, de minister hem zeker zou verzoeken er mee op te houden. Het bewijs zou echter door den afdeelings- chef voor de omzetbelasting kunnen worden verschaft. AMERIKA. EEN MEXICAANSCH REBEL TE HAVANA. De Mexicaansche revolutie eer si begonnen. Uit New-York wordt aan de „Times" ge meld, dat generaal Hector Ignacio Almada, vroeger bevelhebber van het garnizoen van Mexico, de eenige leider, die den vruchteloo- zen opstand van Gomez van October j 1. heeft overleefd, zijn tenten te Havana heeft cpgeslagen. Hij ontkent dat zijn verblijf daar iets heeft uit te staan met de Paii-Amerikaan* ALKMAARSCHE CODRANT. KlTPWJlCWBQfM 268 ilnohitl-Itnlnnsliilli]

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1