lngezovid©Bi siukken ESinnenlantl stopt!Voor versiermg brengt v ronaom met gele wol een rand moezen aan. Die haakt u aldus: twee lossen, vijf stokjes in een vaste van het kussenovertrek; haal de naald uit het werk en steek haar weer boven in den eersten steek in; haal den steek door. Werk dan weer twee lossen, sla een vaste over en haak viji stokjes in de volgende vaste. Zoo gaat u voort het kussen in de rondte. De moe zen moeten zeer soepel zijn; haal daarom de draad voor de eerste lus lang op v6or u er de stokjes in werkt. Maak op de hoeken van het kussen bloemen van guimpehaakwerk: breng in een groote bloemkelk telkens vier •kleinere bloemen aanhaak hiervoor van wit te wol 22 c.M. lange bandjes, die gesloten worden tot een ronding. Haal de lussen aan een zijde in door er een draad doorheen te rijgen. Haak op de andere lussen losjes met gele wol een toer picotjes. Dit is de groote kelkvoor de Lrie kleinere heeft u gele en witte bandjes ncodig van ongeveer 12 c.M. lengte, die ook tot een rond gesloten worden, ingehaald en afgewerkt met een picotrandje. Maak meeldraden van lussen van ketting- steken. Het is een gezellig kussen, dat u ge- makkelijk en vlug in e'kander flanst. Een andere methods is om eerst een kussen overtrek te maken van stokjes, niets dan stok jes. Rijg daar dan al uw restantjes Smyrna- wol door hoe bonier hoe liever! Zorg dat uw draadjes van gelijke lengte zijn. En rijg ze dan precies gelijk door: In ieder stokje (twee draadjes: een boven, en een onderaan. Als het gansche kussen vol is, scheert of jcnipt u de oppervlakte gelijk. Dit mes snijdt driedubbel: u maakt een mooi werk, heeft er prettige bezigheid aan en komt prachtig door al uw restantjes van two!. IJ zult, dank zij den strengen winter, wel flink door uw kruikenzakken zijn gekomen. Maak dus nieuwe voor het volgend jaar, b.v. op deze manier noodig zijn 20 gram witte en 20 gram liohtb'auwe vierdraadswol Zet op fijne naalden 68 steken in witte wol op ibrei voor den rand 15 toeren een recht, een averecht; vervang de fijne naalden door een stel grovere en brei 105 toeren een recht, een averecht voor de voering. Zet nu met blauwe wol 72 steken op en brei drie toeren: acht averecht, acht recht; de vierde toer: recht; de vijfde tot den zevende acht recht, acht ave recht; de 8ste recht enz. Na 72 toeren kant u de steken af. Hecht den bovenrand van het blauwe overtrek op den 25sten toer van de witte voeringhaal den onderrand van beide samen en hang er ter versierinig een bal of kwastje aan van blauwe wol. Zet boven op den witten rand een blauwen toer van een stokje, vijf lossen, zccdat u er een koordje door kunt rijgen en maak de zak hier verder af met een blauw picot randje: drie lossen, een vaste in de eerste losse. Een lezeres vroeg naar een patroon voor kindersokjes. Ik weet er verscheidene, maar *t volgende leek mij wel het meest geschikt: Noodig 20 gram fijne witte zefirwol en licht- blauw perlgaren. Het sokje wordt opgezet op 44 steken; brei dan 10 toeren, om den andere een toer recht en een averecht. Daarna met perlgaren: een toer recht, een toer averecht; een toer afwisselend: omslaan en twee steken samenbreien; daarna een toer averecht. Rijg Agenda's voor £92*. KANTOOR- en ZAKAGl-NDA's in ruirne sorteerinsr voorhanden. Ii. Frankenber$, Alksuaar. een koordje door de hier gevormde gaatjes, wanneer het sokje klaar is. Dit is de boord (van het sokje. Voor de schacht breit u vijf toeren recht, twee toeren averecht, vier toeren recht; twee toeren averecht; drie toeren recht; twee toe ren averechtdrie toeren rechttwee toeren averecht; vier toeren recht. Net als bij het breien van een kous mindert u aan den achterkant over de geheele lengte acht steken; hierdoor bestaat de laatste toer nog uit 36 steken. Begin daarna het voetblad op tien steken. U breit het in heen en wcer gaande toeren op deze wijze; twee toeren aan den goeden kant averecht, vier aan den goe- den kant recht, twee idem averecht, vier idem recht, twee idem averecht, vier idem recht. Neem nu van het voetblad de kantsteken op en brei rondom een toer averecht; daarna met perlgaren een toer recht, een toer averecht, een toer recht. De volgende twaalf toeren afwisselend een toer recht, een toer averecht. Deze laatste twaalf breit u weer met witte wol. Kant nu alle steken af en naai de zool dicht. Voor afwerking haakt u langs den bo venrand een puntje met perlgaren. Voor een kleinere peuter dit baby sokje: Zet 50 steken op van fijne wol en brei drie toeren, een recht, een averecht, dat is de boord. Het grondpatroon breit u als vo1gt: twee averecht, omslaan, een steek afhalen, minderen en den afge'haalden steek over de mindering ha!en; dan vier toeren twee ave recht, drie recht, waarbij uit iederen omslag een rechte steek gebreid wordt. Herhaal dit patroon twaalf maal en brei dan de hiel op 25 steken; op de overige steken moet voor het voetblad vijf maal het patroon gewerkt worden. Ten slotte maakt u het sokje af door een gehaakt koordje met kwastjes door den gaat- jestoer boven den hiel te rijgen. U weet verder het consigne: voor een jon- getje blauwe sokjes, voor een meiske rose maar't allerfijnst staat wit! r fBinten verantwoo: deLijkheid van de Re iaclie. De opname in deze rubriek bewijst teenszins dai de <-rrinrtir er mede insfrmt.) Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het stuk van den auto bus-chauffeur Smit in Uw nummer van Maandag j.l. stel ik er prijs op U medete fleelen, dat ik 11 dienscen exploiteer op Alk- fflaar, waarvoor 4 chauffeurs zijn aangesteld. Hieruit kan men de conclusie trekken, dat de Werkuren ongeveer 6 uur per dag zijn. Dankend voor de plaatsruimte, W. KEETMAN. Winkel. RADIO-DiSTRIBUTIE GENOT. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaand stukje in Uw veel gdezen blad opgenomen. Ik wil hierin all een even naar voren bren- 8ta dat de luisteryink, die gisteravond in Uw blad een stukje schrgef over RadioHictrj. b'utie zeker nlet in de Buurt van de L'and- straat en omgeving woont, want die luister- vinken hebben absoluut geen klagen over te zachte uitzending, integendeel, velen hebben zelfs apparaten om de muziek te temperen, doch kan het euvel ook bij luistervink aan zijn luidspreker liggen? Met dank voor plaatsing, N. NIEUW PROFESSOR A AT, Thans is de leerstoel van de rijksuniversi- teit te Groningen bezet, tot welker oprichting bij K. B. van 13 Aug. 1926 de Ned. Evang. Vereeniging als bevoegd is aangewezen vol- gens art. 170 H.O. De daartoe toen door genoemde vereeni ging aangezochte functionnaris, ds. C. G Wagenaar (thans te Leeuwarden), had het er op gezet hoewel bij de wet daartoe niet verplicht eerst te promoveeren. Intusschen stond hij reeds lang als ter dege wetenschap- pelijk theoloog aangeschreven. Reeds jaren geleden was hij met een academisch proef- schrift begonnen, op uitdrukkelijk verzoek van nu wijlen prof. Valeton te Utrecht, die er op zijn sterfbed nog van gewaagde hoe ge- lukkig hij zich achtte over het ter hand ne- men van het onderwerp dezer studie door een zijner leerlingen. Ds. Wagenaar was echter behalve predi- kant tevens veldprediker en kon aanvankelijk geen tijd vinden om de studie af te maken. Toen echter van de Ned. Evang. Vereeniging aan ds. W. het verzoek was gedaan, zich voor een „bijzonder professoraat" heschikbaar te willen stellen, heeft hij deze studie hervat en haar voltooid. Op 16 Jan. dan promoveerde hij op een proefschrift, getiteld: „De geschie denis van de Joodsche Kolonie te Jeb-Syene in de vijfde eeuw voor Christus", een om- vangrijke en met name op het gehied van Oos- tersche talenkennis veeleischende studie. Sinds prof. Offerhaus in 1902 en prof. Goossen in 1907 als kerkelijke hoogleeraren te Leiden en prof. Malinckrcdt als zooda- nig te Groningen in 1915 aftraden, werd aan geene der Universiteiten meer onderwijs ge- geven in „evangelischen" geest. Geen wonder, dat al meermalen pogingen werden aange- wend, voorai onder den drang der vacante gemeenten, om in die leemte te voorzien, schrijft men aan het Hbl. Het is dan ook op initiatief van gemeente- leden geweest, dat de jaarvergadering van 1925 het besluit nam naar de mogelijkheid om te zien een bijzonderen leerstoel te ver- krijgen, liefst te Groningen. Over eenige weken zal prof. W. zijn inau- gureele oratie houden en zijn lessen kunnen beginnen. De nieuwe professor, te Utrecht geboren 15 Sept. 1S'84, bezocht aldaar het gymnasium en werd als theol. student ingeschreven in 1902. In 1907 deed hij doctoraal-examen en studeerde. daarna nog eenigen tijd „vrij" on der leiding van de professoren Valeton te Utrecht en Kristensen te Leiden. In 1910 kwam hij in zijn eerste gemeente, het uitge- breide Overijselsche Markelo, en vertrok naar Usquert in 1914, in de hoop aldaar meer tijd voor studie te kunnen vinden, waarbij voorai de nafcijheid. van Groningen hem zeer aan- trok. De regeering legde echter beslag op hem door hem tot veldprediker te benoemen. Hij heeft toen ruim zes jaar lang beide funclies moe ten waarnemen. Voorai aan zijne bemoeiin- gen is het. te danker), dat reeds eenige jaren achtereen aan de Groningsche Universiteit vervo'1gcolleges worden gegeven, die door de groote bereidwilligheid der theologische en ook andere professoren voortdurend hoogelijk worden gewaardeerd. Begin 1927 beriep Leeuwarden hem; na tweemaal tevergeefs te hebben aangeklopt. BOND VAN BEDRIJFS- AUTOHOUDERS. De Bond van Bedrijfsautohouders heeft aan den minister van Financien een adres gezonden, waarin verzocht wordt: le de 60-dagenkaarten te willen verstrek- kcn aan iedereen, die zulks vraagt, subsidiair de grootst mogelijke uitbreiding te willen geven aan de gevallen, waarin deze kaarten verkrijgbaar zijn; 2e. de mogelijkheid te willen openen van terugbetaling van bel as ting met correctief van een maand voor hen wier wagens door bijzondere omstandigheden plotsding buiten bedrijf komei:. NCORD-BRABANTSCH-DUITSCHE SPW.-MIJ. (LIJN BOXTEL—WESEL). Beheerders der tweede hypotheek herichten, dai door het verbindend worden der door heeren curatoren in het faillissement van bovengenoemde Maatsehappij ter rechtbank te Rotterdam gedeponeerde slotuitdeelings- lijst, thans door hen' de slotuitdeeling is ont- vangen. Dientengevolge kan door hen wor den uitgelieerd 32.16 per certificaat groot lOCO, 8.04 per certificaat groot 250, 1,60 per voorloopig certificaat groot 50. HET SPOORWEGONGELUK TE ZANDVOORT. Te Zandvoort heeft zich een commissie gevormd, om een huldiging voor te bereiden van Hoogendijk en Visser, die bij het spoor- wegongeluk te Zandvoort een ontploffing hebben voorkomen bij het treinongeval, door het vuur uit de verongelukte locomotief te halen. EEN LOTERIJKWESTIE. Op 10 Januari heeft voor het kantorige- recht te Tiel terecht gestaan een bakker en winkelier, uit Zoelen, verdacht van overtre- ding der loterijwet 1905, door het aanleggen en houden van een- verboden loterij in zijtl winkel. In het laatst van November 1927 had hij daar een zoogenaamd prikbord, d. w. z. een houfen bord waarin ongeveer 500 gaatjes waren aangebracht; over dat bord was pa pier geplakt en ieder mocht tegen betaling van 10 cent met .een voorwerp een gaatje doorprikken, waardoor uit dat gaatje een nummer viel. Wanneer dit nummer voor- kwam op een lijst, vermeldende ongeveer 100 prijzen, werd de achter dat nummer ver- melde prijs uitgereikt aan hem die het gaatje had doorgeprikt. Een der getuigen verklaarde, dat hij twee keer, telkena tegen betaling van 10 cent, een gaatje h*d doorgeprikt. Den eersten keer had liii een orijs gewonnen. die tweeclfin keer nlet." Verdachte erkende het ten laste geleQle en gaf toe, nicde vereischte vergunning tot het aanleggen en houden eener loterij verkregen te hebben. In casu moet de vraag beslist worden of hier een loterij was gehouden in den zin van art. 1 der loterijwet 1905 en wel konden zij, die door de gaatjes in het prikbord door te prikken, een prijs trachtten te winnen, over- wegenden invloed oefenen op de kans? De gemachtigde van verdachte betoogde dat dit wel het geval was. Bij het prikbord was een getypte aanwijzing gevoegd, hoe de plaats der gaatjes, waarin de nummers zaten, waarop prijzen zouden vallen, is te bereke- nen Drie getuigen verklaarden, dat de puzzle, aan het bord verbonden. meerma,len was op- gel ost. De kantonrechter veroordeelde den verd tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis Het prikbord werd verbeurd verklaard. In het vonnis werd o.m. overwogen, dat blijkens getuigenverklaringen het voor de oplossing noodig is het geheele prikbord met de gaat jes uit te teekenen, ofschoon de gaatjes in het prikbord moeilijk te vinden zijn; dat dus de getypte aanwijzing alleen van nut is voor dengene, die in de gelegenbeid is de daarin voorkomende gegevens rustig uit te werken en bovendien, althans met eenige kermis op het gebied der wiskunde is toegerust. De ambtenaar van het O. M. heeft Ugen dit vonnis appel aangeteekend. BRAND IN EEN VLASFABRIEK. Gisteravond brak brand uit in de vlas- fabriek te St. Anna Parochi, eigenaar de heec K. B. Kuyken te St. Jacob! Parochie. De ge heele fabriek werd een prooi der vlammen. Het naast gelegen huis werd eveneens door het vuur aangetast en brandde mede tot den grond toe af. Twee koeien en een aantal kip- pen kwamen in de vlammen om. De brand- weer stond vrijwel machteloos. De geheele voorraad vlas ging verloren benevens de in de fabriek staande machines. De brand sdhijnt te zijn ontstaan door het overspringen van een vonk van de aoetyleen-inrichting in het vlas. EEN GOEDE MELKGEEFSTER. „Fopma VII", stamboek nummer 34565. een koe van den veehouder F. Schaap' te Terkaple (lichte grond) gaf in 323 dagen 10342 K.G. melk, met een gemiddeld vetge- halte van 3.59 pCt. Van die melk werd 304 K.G. boter gemaakt. TOEGANG TOT INDIe GEWEIGERD. Het Indische gouvernement heeft de toe- lating tot Indie geweigerd aan het lid van het Engelsche Lagerhuis T. I. Mardy-Jones, die door de Liga tegen Imperialisme en Ko- loniale Overheersching was uitgezonden ter bestudeering van de toestanden in Indie. EEN WANDSCHILDERING IN DE SCHOOL. Acht maanden lang heeft de kunstschilder Bueno de Mesquita, in en der gymnastiek- zalen van de eerste H B. S. met 3-j. c. aan de Mauritskade te Amsterdam geschilderd aan een groot, breed wandschilderij, gewijd aan de lichamelijke opvoeding. Het stelt voor een optocht van knapen en meisjes, die de embleme-n van sport en spel met zich dragen. In het midden ziet men twee jongens, die als symbool van de sport- spelen der klassieken het marmeren beeld van den bekenden „discuswerper" dragen. Rechts ziet men zwemmende kinderen. Links en rechts onderaan ziet men schooljongens bezig hun lessen te leeren, als tegenhangers van de anderen, die gezondheid en vaardig- heid verwerven door spel en lichaamsoefe- ning. In tegenwoordigheid van tal van genoo- dlgden is gistermorgen in de gymnastiekzaal het schilderij onthuld met een openings- woord van den wethouder Ketelaar. Hij be- tuigde den heer Bueno de Mesquita namens het gemeentebestuur dank, en toen hij dan het gordijn liet vallen, zagen de genoodig- den het welgeslaagde schilderstuk, dat de heele wandhreedte beslaat. ONGEVAL MET HANDGRANATEN. On het terrein van de Isabella kazerne te 's-Hertogenbosch, waar militaire wielrijders aan het oefenen waren met het werpen van half-scherpe ei-handgranaten, is plotseling een busje met slagkwikpijpjes ontbrand. Vier militairen werden daardoor gewond. Twee liepen enkele schrammen op. De wachtmees- ter Nat en de dienstplichtige Suyling kregen ernstige vleeschwonden aan't been en wer den op advies van den chef van den genees- kundigen dienst -naar het nabij gelegen pro- testantsch ziekenhuis overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ing-esteld. HET VANGEN VAN EENDEN. Bij besluit van den minister van binnen- landsche zaken en landhouw is bepaald, dat bet vangen van eenden en duikeenden door middel van eendenkooien en netten, waarvan het geb-ruik is geoorloofd, slechts is toege- staan tot 1 Februari a.s. Dit met het cog op den terugkeer van het waterwild uit Zuidelijke streken naar de Noordelijke broedplaatsen. De weersgesteldheid in de laatste maanden heeft, zoo schrijft men ons, de eenden, zoo- wel stand- als trekwild', in zulke groote hoe- velhed-en in de kooien gedreven, dat de slach- ting, welke onder die dieren is gehouden, zulks -een afmeting heeft aangenomen, dat het en in het beiang van den -eendenstand en in dat der kooikers onverantwoordelijk wordt geacht, de vogels nog langer aan ver- nietiging prijs te geven. De Gcdenuteerde Staten der provincies wa ren, op een enkel-e uitzondering na, deze zienswijze ook volkomen toegedaan. Ont- vangen bericht-en wijzen uit, dat er zooveel eenden zijn gevangen, dat er geen afzet voor was te vinden, terwijl de koelhuizen -tot de nok gevuld waren. VERGISSING VAN EEN PSYCHIATER. Het Vad. heeft onlangs een tweede ,ygeval, dat zich niet herhalen mag", gepubliceerd. Het betrof releveert het blad een kapi- tein, die in 1920 door een samenwerking van schoonvader. vrouw en psychiater, in een krankzinnigengesticht was terecht geko men, na op straat door in burger gekleede marechaussees te zijn opgepakt. Na eenige weken werd hij door toedoen van mr. Van der Laar, uit Gendringen, bevrijd. Sindsdien 1 is het leven van den kapitein een lijden ge- worden; hij werd gepensionneerd en twee tijdelijke leerraarschappen in wiskunde ein- digden, omdat men het voor een vaste he- noeming niet met een oud-krankzinnige d-urfde wagen. De ongelukkige kapitein vervolgde sinds dien den jeugdigen psychiater. Eindelijk heeft nu de rechtbank te Breda hem in het gelijk gesteld en den geneesheer veroordeeld. EEN MILLIOENENWERK TE AMSTERDAM. Een vrijgezellenhuis. Aangaande een millioenenwerk dat, naar de bestaande voomemens, door de combinatie- Klaas Hil-le, onder architectuur van bouw- meester Staal, in Amsterdam-Zuid zal wor den uitgevoerd, verneemt het Hbl. het vol gende Het voorloopig plan is reeds door het col lege van B. en W. be'handeld. Het resultaat van die besprekingen was dat het zoo gunstig werd ontvangen, dat de combinatie-Hille thans architect Staal heeft opgedragen het definitieve ontwerp te maken. Door de gemeentediensten zullen hem de juiste afmetingen worden verstrekt van het groot aantal grondperceelen, voor bedoelde bebouwing aangewezen. Zijn de definitieve teekeningen gereed en door de gemeentelijke instanties goedgekeurd; heeft de combinatie bovendien ten overstaan van B. en W. hare financieele draagkracht voor het tot stand brengen van het geheele werk aangetoond, dan kan onverwiild de uitvoering beginnen. Architect en ondernemer hopen dat dit alles binnen uiterlijk vijf maanden zijn beslag zal krijgen. Het „Vrijgezellentehuis" zal zes-enveertig meter hoog zijn en worden gevestigd op het Daniel Willinkplein aan het einde van de Amstellaan en daar, waar de Noorder- en Zuid-Amstellaan te zamen komen. Het hooge gebouw zal worden geflankeerd door eensge- zinshuizen, die aan N'oorder- en Zuider-Am- stellaan zullen grenzen aan te bouwen per- ceelen, elk met vier woonlagen, eveneens be- hoorende tot het complex. Er komen ongeveer zestig van die huizen Wanneer al deze voornemens tot uitvoering zullen komen de kans daarvan is zeer groot zal dit het grootste bouww-erk zijn, in nieuw-Amsterdam onder architectuur van eenen bouwmees-ter opgetrokken. DE RUITENKRASSERS. De geheimzinnige Rotterdamsche ruiten- krasser blijtt nog steeds zijn bednjf uitoele- nen. Berhaaidehjk worden er menschen ge- arreste-crd, die bij onderzoek onschuldig biij- ken te zijn. De politie blijft waakzaam. De Haagsche politie heeft ook al eenige personen aangeiiouden, die verdacht werden van krassen op ruiten. Er was echter geen enkel bewijs tegen deze menschen, zoodat ook zij alhn weer op vrije voetea gesteld werden. DE GASKWESTIE TE DOET1NCHEM. De directeur van het gasbedrijf te Doetin- chem heeft zich thans met een seiirijven tot B. en W. gewend, waann hij naar aanleiding van uitingen der raadscommissie inzake even- tueele corruptie mededeelt, dat zoowel de be- werig dat op de facturen der gasmaerfabrie- ken Dordrecht geen 10 pet. is afgetrokken en dat de gemeente voor duizenden benadeeld zou zijn, volmaakt on waar is. Waar de publicatie hiervan door toedcen der commissie is geschied en hier opzettelijk kwade trouw is, bovendien die beschuldiging nooit tegenover hem is uitgesproken, we.gert de directeur verder met de commissie in ecnig verder verkeer te treden Hij begrijpt, dat zich hierdoor het geval voordoet, geregeld in art. 123 der Gemeentewet, maar aanvaardt ten voile de gevolgen daarvan. DE INBRAAK AAN DE GROOT-HER- TOGINNELAAN TE DEN HAAG. De advocaat-generaal bij ;t Haagsche ge- recntshot, mr. Koyer, heett bevestiging ge- eis-cht van het vonnis der Haagscnc reant- bank, strekkende tot veroordeemig van een koopman aidaar, recidivist en gedetineerd, wcgens poging tot diefstal in vereeniging met braak en mKiimming in een perceel aan de Groot Hertoginnelaan en van een persoon, zonder beroep, in Den Haag gedetineerd, we- gens medepnehtigheid aan aat misdrijt, tot resp. 6 en 3 jaren gevangenisstraf. Een derde verdachte in deze zaak, die eveneens tot zes jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft in het vonnis berust en ondergaat reeds zijn straf. De verdedigers der verdachten pleitten clementie. Uitspraak 1 Februari a.s. EEN GIFT VAN PRINSES JULIANA. Het bestuur der Christ. Phil. Inrichtingen U Doetmchem heeft van prinses Juliana een gift van 100 gekregen voor het nieuwe stu- dentenhuis te Utrecht. DOODSLAG. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond Dinsdag terecht J. L. Mens, 33 jaar, landbouwer te Merkelbeek, ge detineerd, ter zake van doodslag op zijn breeder. Het O. M volhardde bij zijn eisch van t jaar gevangenisstraf. De zaak werd voor de tweede maal behan- deld, omdat nog een getuige gehoord moe» worden. DE INDISCHE GEINTERNEERDEN. Het „Soer. Handelsblad" publiceert de, tekst van telegrammen, die door de geinter- neerden aan den Boven-Digoel zijn afgezon- den aan den gouverneur van Ambon, den gouverneur-generaal van Ned. Indie, dec Volksraad en de Tweede Kamer der Staten- Generaal. In deze telegrammen verklaren de gei'nter- neerden, dat zij de nieuwe pas ingevoerde on- derstand van gouvemementswege onmoge- lijk kunnen aanvaarden. De geinterneerden telegrafeerden, dat zij een gezin vormen dat in '.ervensnood ver- keert. Zij verzoeken weder invoering van de oudi onderstandsregeling, voorts verzoeken zij, da» men hen moge overbrengen naar een gebied, waar zij beter dan zulks aan den boven-Dv goel mogelijk is, handel en landbouw zullen kunnen beoefenen. De gei'nterenerden, die het geld voor deza telegrammen gezamenlijk bijeenbrachten, heb ben 150' telegramkosten ge'had. BRAND. Te Berghem is afgebrand de woning van F. Philipsen, bewoond door 4 gezinnen. NOG IJS IN DE ZUIDERZEE. De stoomboot Van Hasselt van den veer- dienst Enkhuizen—Stavoren van de Ned Spoorwegen, lreeft gisteren een proeftocht gemaakt van Enkhuizen uit. De boot geraakh vier keer in't ijs vast en kon Stavoren nlet be reiken. De dienst kan dus nog niet worde hervat. VRIJZ. GODSD. JONGEREN. Niet een Jweedeorganisatit. Ds D. A. Hockstra, secretaris van de en- quete-commissie ter zake van de vrijz. jeugd- organisatie, deelt mede, dat het bericht om- trent de vergadering te Utrecht over een mo gelijke nieuwe organisatie van de Vrijzinnige Jeugd ten plattelande misverstand zou kun nen wekkn: op genoemde vergadering is be- sloten, dat een comite van negen personen uit verschillende provincies en bestaande organi- saties bijeen zou komen ter volledige uit- werking van de voorloopige plannen en ter regeling van de verhouding met den V. C. J. B. Het beginsel van contact en samen werking met den V. C. J. B. werd algemeen aanvaard. Begonnen zal worden met het jeugdwerk voor jongens en meisjes na den schoolleeftijd in clubs, en de leiding daarvan te organiseeren. Wanneer hieruit jeugdbewe- ging ontstaat en de leeftijd gelijk wordt aan die groepen die de V. C. J. B. omvat, zal er naar gestreeft worden deze in den V. C. J. B. op te nemen, en indien zulks blijkt uit practi- sche ov-erwegingen niet mogelijk te zijn, zal' tcch getracht worden de eenheid van alii vrijzinnige jongeren in een verband zooveel mogelijk te behouden OPENLEGGING VAN N.-NIEUW GUINEA. De heer Ch. F. Staargaard, hoofd van dfc afd. Buitengewesten aan het departement van Binnenlandsch bestuur in Ned.Indie, terugge- keerd van een dienstreis door de Groote Oost, liet, zich zeer gunstig uit over de toekomst van Noord-Nieuw Guinea als cultuurland. Het geleidelijk verleggen van het bestuur naar het binnenland zal den pioniersarbeid van de openlegging vergemakkelijken. GESTRAND. Het motorvaartuig Soli Deo Gloria, van di N. V. Vrachtdienst Veendam, kapitein H. Bol, is Dinsdagavond op het Enkhuizer Zand gestrand. Het vaartuig was geladen met kar- ton van Nieuwe Schans, met bestemming voor Rotterdam. Gisteren hebben Enkhuizer vis schers een gedeelte van de lading overgeno- men en het scliip te Enkhuizen binnenge- bracht. BEHOEFTIGE NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. Te Arnhem zijn gisteren ongeveer honderd Nederlandsche kinderen uit Dmtschland aan- gekomen, die tot herstel van gezondheid eeni ge weken zullen doorbrengen in verschillen de koloniehuizen o.a. te berssel, Nunspeet Wijk aan Zee en Egmond aan Zee. KORTE BERICHTEN. De neuvvbenoemde commissaris der Ko- ningin in Zuid-Holland, mr. dr. jhr. H. A. van Karnebeek, is, alvorens zijn ambt te aanvaarden, een buitenlandsche reis gaan ma ken. Als gevolg van de bij de aanbieding der begrooting gedane toezegging hebben B, en W. van Naarden een verordening inge- diend op de heffing van een vermakelijk- heidsbelasting. De belasting zal bedragen 1G pet. der onzuivere opbrengst. De kliniek voor oogheelkunde in het nieuwe Academisch Ziekenhuis aan den Rijnsburgerweg te Leiden zal begin Maart in gebruik worden genomen. De Zondagsruiter: ..Betaling vooruit? Ben je bang dat ik zonder paard zal terugkomen?" n Sta,le.'£en'?ar: "N,ee' lk be« bang, dat bet paard zonder U zal thiuskomen'(Passing Show).

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7