Kippen en lontpen. SSioscopen 1ED flaafd aan den drank. De meisjes, vaak nog linderen, gaan de straat op, brengen nachten >uiten het tehuis door en brengen soms haar ,gasten" naar het tehuis, zonder dat de oirec- trice ingrij-pt. De tehuizen zijn een kerschool ,'oor onfucht en misd'aden. KORTE BERICHTEN. In hct hoogoven-bedrijf Phoenix bij •Horde is een ernstig ongeval gebeurd. Een der hoogovens brand-die door en het vloeibare ijzer stroomde over enkele arbeiders die er om heen stonden. Vier arbeiders zijn met zware wonder, naar het ziekenhuis gebracht. Schober, de directeur van politic te Wee- nen, heeft voor alle eerebaantjes bedankt. Men brengt zulks in verband met de geregel- de aanvallen, waaraan hij sinds d Juli-onlus- ten van socia'isiische zijde blootstaat, hoewel hiizelf zijn besluit motiveert met drukke werk- zaamheden. Gistermorgen is te Kempton de moor- denaar Rupert Uhlemayer, die op 1 Juni 1927 het dienstmeisje Veronica W8rz uit Pfaffenhausen vermoordde, op het schatvot terechtgesteld. Bij Friitigen is een groote lawi-ne near- gestort, die 3 op den straatweg naar Ad-el- bodem werkende arbeiders bedolven heeft. Het lijk van een van hen werd gevonden. De andere twee worden nog gezocht, maar er bestaat geen hoop hen te redden, Een vliegtuig van de Farmanmaatschap- pij is tusschen Essen en Hannover in nevels geraakt en moest in het vrije veld land-en. Twee Duitsche inzittenden en de Fransche Ibestuurder werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Tecklenburg gebracht, waar de bestuurder later gestorven is. Zijn heiper werd slechts lieht gewond. Theater Cinema Amerieain. De schande van het Regiment. Het Paramount-product, dat deze week in de Cinema Amerieain vertoond wordt, dient gerangschikt te worden onder de tegen woordig als paddestoelen uit den grond op- schietende oorlogsfilms. Maar laat ons on- middellijk vaststellen dat temidden van deze „oarlogsinvasie", waaraan ongetwijfeld ver- schillende uitstekende, ook reeds in Alk-maar vertoonde of nog te vertoonen cinemato- grafische scheppingen te danken zijn, deze nieuwc film „De schande van het Regiment" een welkome afwisseling biedt. Deze rolprent is ais het ware een parodie op vele oorlogsfilms. doet de toeschouwers lachen of glimlachen, al naar hun zin voor humor; en is, wellicht zonder het te widen een fijne, geestige, doch daarom niet minder scherpe correctie op de films, die de oorlog als een ideaal van heldenmoed en roman- iische ridderlijkheid voorstelien. Want het is bijna niet mogelijk, geen medelijden te krijgen met deze tv/ee ridders van de droevige figuur, deze geincarneerde Lords Wanhoop, die nadat de een, 'n kippig rechercbeur, den ander, '-n all-eszins gehaaid zakkenroller, hardnekkig achtervolgd heeft, gezamenlijk bezwijken voor een paar ver- ieidelijke oogen en een lief figuurtje en naar Frankrijk trek-ken om daar de wapen- broeders te steunen in hun strijd Immers: al zijn de avonturen van deze heeren nog zoo komisch, de gedachte laa't zich niet verdringen, dat er in de Am-e-rikaan- sche legioenen velen zijn geweest, die inder- daad in ietterlijk alles wanboften, nooit ge- luk had-den. altijd een ander met de eer zagen gaan strij-ken om ten slotte ged-esil- lussionneerd terug te keeren naar hun vader- land. Het verschil is alleen, dat om het be- spottelijk resuitaat van al hun goed bedoeld-e handelingen geen bioscoopb-ezoekers, zich zooals thans, tranen konder, lachen. Ten sloitsleert de nieuwe achtervolging van den zaKken,oiler door den rechercheur aan het eind-e van deze film ons niet, dat zij beiden nieis gegroeid waren als mensch, d-e- zelfde miniatuur-ideaaltjes en haatjes van voor den oorlog nog koesterden? Is dit slottafreel eigenlijk niet een schriile critiek op de hemelhoog-gebeven mensch heidsverb-roedering, die met den vr-ede tot stand zou zijn gebracht? Zoo is dus „De schande van het Regi meat" een gce-de film, waari-n Wallace Beary en Raymond Hatton m-eermalen uitstekend spel vertoonen De komische tafreelen zijn tairij-k en er kan dus naar hartelust gelachen worden. De heer Weber heeft het orkest versterkt met slagwerk en een obligaat- viool, zoodat als steeds de muzikale illus- tratie gerc-em-d mag worden. Het omvangrijk bijprogramma omvat twee kluchten, De eiecirische gordel, en Boklce- sprongen, een aar-dige teekenfilm en een na- tuuropname van Oslo, Noorwegens hoofd- stad Tevens wor-dt nog vertoond een zeer aar- dige film .,Korte Staartjes", waarin de ac- teurs slechts uit beeuen b-estaan behalve dan de keurig gedresseerde honden en katten. die hun medew-erking verleenen Alkmaarsch Bioscooptbeater, Programma van 21 en 22 januari. Moravia. De naiuurfiim van het A. B. T. geeft ons in scherpe foto's en artistiek gekozen extc- rieurtjes een duidelijk beeld van dit mark- graafschap der voormalige Oostenrijk-Hon- gaarsche monarchic, begrensd door Bohe- men, Pruisen, Oostenrijk en Siiezie. Men krijgt in dit kort bestek een goed overzicht van die land en zijn bewoners, kleeder- drachten en folkloristische gewoonten, nfilmpje dus, dat belangwekkend en leer- zaam is. Hengelsport. Deze film zal stormenderhand de harten van alle vaderlandsche vischclubs veroveren. Men krijgt achtereenvolgens sta^ltjes van net edele vischvermaak op stille meertjes, woelig kustwater en wild Iruisende rivieren en stroomversnellingen. Vooral de jacht op tarbot lijkt ons bijzonder interessant en on- windend. That's my baby, Sir! Deze filmklucht in 2 acten is weer 'n vari- atie op een oud en geliefkoosd bioscoopthema. Een jong en kinderloos echtpaar, dat om een erfenis te kunnen bemachtigen, in het bezit moet komen van een baby. Men legt ten slotte beslag op een paar dwergen en het wekt vooral de hilariteit als men den manneniijken dwerg in den kinder- wage zi-et liggen, ijverig gebruik makend van een zuigflesch, gevuld met slappe catz en de aikke rookwolken van een reuzesigaar uitbla- zend. 'n Film, waarbij zelfs de droogste sta- stok een pijniijik glimlachje niet zal kunnen weerhouaen. De onverschrokken postrijder. Last not Least brengt ons het hoofdnum- mer in 7 acten een bijzonder smakelijke film uit den tijd der Amerikaansche voortrekkers, toen de bijzonder populaire president Ulysses Grant het staatsroer in handen had. Deze tafereelen spelen uit de veelbewogen dagen der nieuwe wereld, den ontwakenden strijd tusschen de blanke indringers en het roode ras, dat zich van zijn heerlijke jachtvelden beroofd zag. De voortreffelijke cowboyvertol- ker Ken Maynard, 'nzeldzaam ontwikkeld ruiter en ku-nstrijder, met zijn prachtpaard Tarzan dat voor Tom Mix's Tony en Fred Thompsons „Silver King" niet behoeft onder te doen, speelt daarin hoogstv-erdienstelijk de hoofdrol als postrijder. Behalve van gew.d- dige gevechten met de door cen verra-derlij-ken blank-en schurk op-gezweepte Sioux, kan men in -deze film ook nog genieten van kostelijke komische tooneeltjes tusschen den bekeerden paardenaief Budge Casey en een verliefde oude maagd, die haar zinnen op hem heeft gezet. Victoria Theater. Vlammmde Wateren -en Charlie in Een Hondenleven. Eerst in de laatste a-cte van deze mooie spannende film, wordt het den toeschouwer duidelijk, wat de titel moet beteekenen. Dan wordt n.l. de pas ontdekte oliebron van den jongen O'Neill door vuur en water vernield door toedoen van den booswicht Thorne, die- met leeae oogen het succes van Dan O'Neill aanziet Dez-e laatste heeft n.l. de oorspronkelijk door hem verkozen zeed-ien-st vaarwel gezegd, tot grooie vreugde van zijn moeder, die haar eenige zo-on gaarne bij zich zag. De zoon wordt echter Bij zijn thuiskomst wreed getrof- fen als liij verneem-t dat zijn mceder schan- delijk tearogen is dcor een handelaar in olieaandeekn, die al haar geld heeft dcen verdwijnen. En dan begint de strijd tusschen Dan en Thorne. Natuurlijk ontcreekt het lieftallige meisje waar Dan mede voor strijdt niet. 't Is Mary, de dochter van ten eveneens door Thorne gedupeerde handelsman uit San Francisco. A,s d-e jeugdige h-eld zijn vijand even te vlug af is, zweert d-eze laatste wraak met als resuitaat de yiamende wateren, een geweldig sensationeel opgenom-en tafreel, waarbij Dan met groot levensgevaar zijn moeder en Mary redt. De algemeen bekende en geliefde actrice Mary Larr vervult ook thans weer de moederrol met ve-el talent. Mal-cow Mc. Gregcr is haar zoon Dan, een prettige sympathieke verschijning, die voor nieis bang is. De lleftallige Pauline Garon, een der aantrekkelijkste verschijnin- g-en uit filmland, is cen uitstekende Mary, rleel aardig is cle tcegewijde vriend van Dan, Midge geheeten. Thorne is natuurlijk het vccl bekende type. Een spannende goed gespeelde film met mooie opnamen. Vcoraf gaat een bijzondere clrieacter: Een Hondenleven met Charlie Chaplin in de hoofdrol. Charlie weer tens te zien spelen is een attracli-e'cp zich zdf. Zijn komische vondsten zijn schitterend en ook in deze fiim treft hij weer door een spei, waar meer ach- ter steekt dan eenvoudige clownerie. Het straathondje speelt dapper me-e. De lach is bij deze film niet van de lucht en vooral Charlies strijd met de politic -en de scenes met de portefeuille siaari in. Ook Lupino Lane toont zich in een twee- act-er dezclfde knige komiek van altijd. Een zeer aantrekkelijk programma! CORRUPT IEVE PR ACT IJ KEN. Het „W>eekblad voor den Nederlan-dschen Bond van Gemeen-te-ambtenaren" kan zich aansluiten bij de N-ederland3che p-ers, die de corruptee in de gaswereld bestrijdt. Daar- naast vestigt -dit blad echter de aandacht op een andere corruptie, in de b-es-trij-ding waar- van het den steun vraagt der p-ers. De aan dacht wordt n.l. gevestigd op een opgave van z.g. gewetensgeld-en, welke v-olgens de „Staatscourant" van 19 October, 30 No vember en 5 December alleen door inwoners van de gemeenle Strijen (gemee-nte van 4200 zielen) gestort zijn, waarin bedragen worden genocma o. a. van 2667.45, 3705.03, 12499.46, 2510.49, 3996.82, 2100 94, 5799.77, 2.493.6-2, 3011.06, 2101.21, 17996.31, 2407.79, 3004.16, 9507.15, 8019.91, 3395.13 en 5196.28. Li-eve bedragen komen daaronder voor (wij noemden hierb-oven alleen de bedragen boven f 2000 met weglating van zestig ben-eden die som) Wat dergeiijke gev/etensgelden zijn, weet een ieder. Het zijn bedragen, welke w-egens te weinig betaalde belasting vrijwillig in de schatkist word-en gestort. Wie ids van de realiteit der din-gen ver- staat, weet echter ook, dat men hier vaak met een zeer bijzonder soort vrijwilligheid te Ooen heeft. Met een soort vrij-willigheid, die virulent wor-dt, zoodra cle inspecteur der directe be- lasting-en een bro-n heeft aange'hoord. De inspecteur, wiens taak het is te zorgen. dat de heffing der rij-ksbelastingen met juist- heid geschie-dt, kent de beteekenis van het schoone spreekwoord: „die binnen binnen, b-innen binnen." En als de kopeken binnen binnen, heeft hij er in veel gevallen geen be- hoefte a-an om het g-eheele dwang- en machts- apparaat der belastingwetten in werking te brengen. De meeste gewetensgelden worden dus gestort onder indirecten dwang en met de wetenschap, dat, als de storing niet p-laats vind-t, men heel wat onaangenamer dingen ervaren moet De mededeeling betreffende de storting der gewetensgelden uit Strijen bewijst dus on- wederlegbaar het bestaan van omvangrij-ke en zeer betr etirenswa ar dlge corrupflevc praktijiken. En het is een niet geringe verdienste van boven-genoemd weekblad, daarop ook eens de aandacht te heblben gevestigd. Waarmede o. i. echter allerniinst de cor ruptie in de gaswereld valt goed te praten. Want hoeveel zal van die gegapte millioe- nen terugkeeren in de gemeentekas? vraagt de Bredasche Crt. EEN OPIUMSCHUIVER. Donderdag is de 44-jarige Chinees Li Leng in een logement aan de Delistraat te Rotterdam tengevolge van het schuiven van opium onwel geworden. Hij is in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen, waar hij sindsdien is overleden. DE NUTS-SPAARBANK TE WINTERS WIJ K. Het zestigjarig jubileum. Morgen zal het 60 jaar geleden zijn dat de Nuts-spaarbank te Winterswijk werd op- gericht. Met aantal inleggers bedro-eg op 31 December 1869: 39 met een ingelegd bedrag van 1044, 31 December 1880 421 met 30.479 31 December 1900: 1350 met 289.073; 31 December 1920 1547 met 566.076 31 December 1927: 1719 met 952.933, terwijl de reserves toenamen tot circa 190.000. EEN KOE RENT EEN STATION BINNEN. Dond-erdagmiudag, zoo meldt de „Msb.", te ongeveer 2 uur, is op de Vl-ag-gemanskade te Rotterdam een koe, die plotselmg do-1 moet geworden zijn, losgebrokcn. Het b-eest rende de spcorbaan op in de richting van het sta tion D. P., de begeleider, die het dier tegen wilde houden, werd eenige ma ion tegen den grond geworpen. De koe had een moeilijken ren tusschen rails en wissels door, doch wist ten slotte toch op het stations-emplacement te belahden, daar, waar de electrische treinen naar Am sterdam afrijden. De reizigers, die zich op't perron bevonden, zochten hun hei! in een overhaaste vlucht of verschol-en zich. H-et koebeest bracht echter niemand letsei toe. Agenten, die ter hulp waren gercepen, hebb-en het dier op het emplacement met zes revolverschoten gedood. Enkele treinen konden door het m-erk- waardig voorval niet precies op tijd vertrek- ken. PAKKETTEN VOOR NED.-lNDIe. In de rechtstreeksche pakkelpostzending-en voor den pestagent aan b-oord van de stocrn- schepen van den Rotterdamschcn Lloyd te Marseille en van de Maatschappij Nederland te Genua zulkn voortaan ook pakketten wor den opgenomen met aangegeven waard-e tot een maximum van respj. I0OO en 500. Dringende of vrij uit te reiken pakketten en pakketten met verzekering of expresse bestel- ling zijn evenwel niet toegelaten. DOOR EEN AUTOBUS GEDOOD. Op den Breeden Hilledijk bij de Maasha- ven O-ostzijd-e te Rotterdam moest gistermor gen een autobus, om een aanrijding te voor- kctnen, plotselin-g naar rechts uitwijken. De wagen geraakte daardoor op het trottoir, waar een la-ntaarnpaal werd omver ger-cd-en, terwijl eveneens een 57-jarige havenarbeider werd aangereden. Het slachioffer, dat pirn. 25 meter werd meegesleurd, is aan d-e beko- men verwon-dingen overleden. MEISJE GEDOOD DOOR EEN TRAM. Gistermiddag stak te Amsterdam een ze- venjarig meisje, dat uit school kwam, plotse- ling de Westerstraat over, ongeveer ter hoogte van het poiitiebureau, vlak voor een naderende tram. De bestuurder zag het kind pas op het laatste oogenblik. Hij remde on- middellijk, doch kon niet voorkomen, dat de kleine onder den wagen kwam. Het meisje was onmiddellijk dood. DE HOLLANDSCHE MOLENS. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb- ben ter kennis van de dijks-, polder- en wa- terschapsbesturen gebracht een tot hun col lege gerichte aanschrijving van den Minis ter van Waterstaat, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat de Vereeniging „De Hollandsche Molen" de instandhoudin^ van den windmolen met behoud van zijn uiterlijk bepleit, niet alleen uit schoonheidsoverwegin- gen, maar bepaaldelijk in den laatsten tijd ook om economische redenen. De molenmaker Dekker heeft, naar het oordeel der Vereeni ging een voorbeeld gegeven van een verbet,:- ring van den windmolen, n.l. bij den molen van den polder Waardenburg (Geld.) De minister cleelt mede, dat hij dezen molen heeft bezichtigd, dat -de uitkomst-en van de verbeterde inrichting van den molen zullen worden nagegaan en dat de mogelijkheid van verdere verbetering daarvan in onderzoek blijft. Er werden van andere zijde bezwaren tegen de uitvinding van den heer Dekker aangevoerd. Vooralsnog vindt de minister geen aanlei- ding om in dezen partij te kiezen. Het komt Z.Ex. evenwel zeer gewenscht voor, dat bij plannen voor vervanging van bestaande drijf- kracht of bij de keuze van drijfkracht voor nieuwe bemalingen geen beslissing worden genomen dan nadat ook kennis is genomen van hetgeen de vereeniging „De Hollandsche Molen" ter zake heeft verricht en nog doet. CAGE HOUTPRIJZEN1. Op de groote houtverkoopingen te Barne veld zijn bijzonder lage prijzen besteed. Voor sommige perceelen werd-niet meer dan 1 per vim (100 bossen) geboden, wat enkele froot grondeigenaren (tevens jachtliefheb- ers) deed besluiten, het hout op te houden (niet te gunnen), daar het hun, ter bet-zre voortteling van het wild, me-er waard was dan de bij de veiling geboden prijs. Deze enorme prijsdaling kon voorheen des te minder worden verwacht, daar de laatste jaran bijna alle hakhoutbosschen en dito wal- len zij-n uitgerooid, zoodat in deze streken slechts weinig bout meer groeit. DE HISTORISCHE VONDSTEN TE AMSTERDAM. Gister is het graafwerk in den bodem bij de Nieuwebrugsteeg voortgezet. De grond bleek uit zware zeeklei te bestaan. Er is o.a. een decimeter diep in de klei een horizontale liggende ronde paal gevonden. De beteekenis er van laat zich slechts vermoeden, maar het kan de stam zijn geweest van een eeuwen geleden omgewaaiden of gevelden boom. Voorts kwamen uit de klei te voors-chijn schervcn van aardewerk, deels vrij slecht ge- glazuurd, -deels ongeglazuurd. De heer van t Hooft heeft prof. Holwerda van de vond sten in kennis gesteld. In de volgende week komt de Leidsche hoogleeraar, prof. Hol werda, directeur van het Rijks-museum van oudheden, een kijkje nemen. KORTE BERICHTEN. Namens een firma aan de Stadhouders- kade te Amsterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat een bode een bedrag groot 409.88, dat hij voor onder rembours ver- zonden autobanden had ontvangen, heeft verduisterd. DUBBELE KRIELEN. Van alle planten- en dierensoorten, die ook in dwivigvorm gehouden worden, verlangt men in ae all-ereerste plaats, dat ze klcin zijn, lieist zoo klein mogelijk. Zoo heeft men dwergeiken en awergasters, dwergpaardjes 1 en dwerghondjes, dwergmuizen en dweig- koeien en waar wij het meeste b-elang in stel- len, ook dwerghoend.rs, meer beken-d onder den alledaagscnen naam van Krielkipjes. Juist in de klieinlieid van die alien schuiit voor het imeerendeel nun aantrekkelijkheid, speciaal in de oogen van vrouwen en kinde- ren in het algemeen en van de sportrasfok- kers m het bijzonder. Zoodra onze kri:len maar een beetje te kloek zijn, maar even de door den standaard bepaalae grens in omvang overschrijden, dan hooren we uit (.en critischen mond van de tenners en keurmeesters het afbrekende, soms wel minachte-nde wcord: te groot, wel aardig van model, maar te zwaar, wel juist van k-eur, maar wat plomp, enz., enz. Wij m-:nschen zijn toch zonderlinge we- zens. De zwaargebouwde Brahma's, Cochin's en Langhan's tcc.h bewenderen we met ont- za-g om hun kolossalcn omvang, hun reuzen- taille en ziet, we gaan ze dan weer kweeken in cniniatuur, zoo klein mogelijk! En als we krielen hebben, heel klein en nietig, dan wil- len wij ze weer gaan uitz-etten tot dubbele krielen! 't Is toch ncoit goed. En toch, juist zuike te groote, zulke te zware zou ik aanraden aan die stadsliefheb- b.rs, welke moet-en woekeren met hun zeer kleine ruimte en die beslist geen grcote ras- sen kunnen houden, maar die toch graag een eigen eitje op tafel hebben, dat niet al te peuterig klein is, zoodat het hard gekcokt en beho-orlijk gepeld gemakkelijlc w^ggeborgen kan v/orden in de een of andere holle k:es, die nog niet enderhanden is genomen van on- zen braven vriend, den dentist! Dus precies zooals sommigen met bijz-cn- dere voorliefde aan een dubbele hit (een viar- beenige wordt hier bedceid) de voorkeur g-e- ven, omdat cen gewoon paard hun te groot en een hond weer te klein is, zoo vragen en- keien ook een kippetje, zoo tusschen mal en dwaas in, dat goed legt en tevens wat zwaard.r eitjes zoo om en bij de 45 gram. Dat do-el kan bereikt worden en zelfs niet be- zwaarlijk. We herinneren ons dat wij jaren geleden onwillekeurig zooiets hebben verkre- gen. Wij fokten tc-en Witte Rozekammige Bantams (tegenwoordig Javakrielen ge- noemd) en gebruikten wel een vijf of zes jaar geen n-ieuw bleed, fokten elk jaar goed wat kuikens en kozen dan hieruit telkens de sterk- sten, de voorgroekrs, cm weer een foktoom samen te stellen, o-mdat wij toenmaals uitslui- tend in levenskrncht ons doelwit zochten. En wat geb.urde? Ten eerste zagen wij van d-eze zco nauwverwante teelt geen gcbreken 1 optreden, n.aar kregen steeds zwaarder exem- plaren, die flink legden en ook grcoter eitjes gaven. Kenners evenwel wezen er ons voortdurend op, dat h-et eigenlijk geen krie len meer waren en alle kans op bewaarding begonnen te verliezen. Het g-evolg was dat al d-cze stoere krielen werden opg-eruimd en plaats maakten voor veel fijnere exemplaar- tjes, waarvan, helaas, weinig geno-egen ge- smaakt werd. Met deze vergrooting willen wij echter de sportfok voor de tentoonstelling niet te na komen, noch minder afkammen, maar deze De patroon: „Weet je niet dat rooken "uder het werk hier streng verboden is?" De man: „Maar ik werk niet". (Humorist). todft scfielden van He hierv'66r bedoelde meer oeconomische fok van wat wij zouden willen noemen dubbele krielen. In Duitschland wcrkt men tegenwoordig veel in die richting. Ook lazen we elders van dergeiijke pogingen, maar dan door het vormen van een geheel nieuw ras uit krui- singen verkregen. Wij wenschen de Urhe- bers er het beste succes mee, maar wij von- den dat vormen van een nieuw ras niet be- paald noodig en zouden dan liever trachten door in de bestaande rassen maar steeds te selecteeren op ferme constitutie en kloeken bouw, vorm en kleur te behouden en zoo- doende ons doel te bereiken. Onze bedoeling blijft het grooter ei en de wat zwaarder bout. 'Alles binnen de perken der stadslkfhebberij. PLUIMVEEZIEKTEN. Onze mod er ne hoenders wijk en heel wat van hun in het wild levende voorouders af, zoowel in gunstige ais in ongunstige zin. In plaats van de paar broedsels eieren, weike in het wild worden g-elegd en welke niet an- ders dienen dan voor 't in stand ho until van de soort, zijn onze tegenwoordige kippen der- mate gecultiveerd, dat ze ware eiermachines zijn geworden. Zoo legden op de laatste Nederlandsche legwedstrijden van de 912 witte leghorns niet minder dan 330 stuks meer dan 200 eieren, wel een bewijs, hoe st-erk de productie de laatste jaren vooruit is gegaan. Echter staat daar weer tegenovtf.'. dat de dieren wel gevoeliger zijn geworden, meer vathaar voor verschillenae ziekten en hierin wijken ze in -ongunstigen zin van hun voorouders af. Een paar van deze ziekten zal ik hier behandelen en wel de Snot en de Diphterie, weike in het gur-e najaars- en win- terseizoen het meest voorkomt en ons dan buitengewoon onaangenaam kan treffen. Ik doe dit naar aanleiding van hetgeen daarom- trent op de Sluis' kalender geschr-even staat en waar aan de heeren Dr. van Heelsbergen en Dr. Baudet van het Instituut voor Para- sitaire en Infectieziekten te Utrecht bun mede- werking hebb-en verleend, terwijl de bekende Keurmeester, de heer G. Muijs. onze vroe- gere Nederlandsche Ziektenspecialiteit toen namelijk de Wetenschap zich nog niet voor de Pluimveeziekten interesseerde de snot behandelde. Diphterie en Pokken. D-eze ziekte komt hoofdzakelijk voor in de maanden Septem ber tot en met December. In dezen tijd van h-et. jaar lijden de dieren ook veel aan snot. Deze ziekten worden vaak met elkaar verwis- s-eld', daar bij beid-e de slijmvliezen kunnen zijn aangedaan. Voor snot zijn toi op heden nog geen afdoende bestrijd-ingsmiddelen be ken-d, terwijl diphterie en pokken afdoende bestreden kunnen worden. Bij de diphterie zien wij voornamelijk g-ele beslagen op het mand- en teelslijmvlies. Dikwijls is het slijmvlies van Vet oog ook aangedaan. Neusuitvloeiing wijst meer op snot, toch kan het hoen ook aangedaan zijn door diphterie, zulks ter beoordeeling van den dierenarts. Diphterie en pokken worden door den zelfden smetstof veroorzaakt. De bestrijding geschi-edt door middel van een vcoibehoedende enting met Antidiphterin (methode Prof, de Blieck en Dr. van Heels bergen). De hoenders worden door een die renarts geent wanneer ze nog kerngezond zijn, liefst in de maanden Juli-Augustus Uit de eivaring is gebleken, dat waarschijnlijk kan worden volstaan met alleen de jonge die ren te lafen enten, men is er dan ze-ker van, dat de hoenders in de komende terfstmaan- den en den winter geen pokken of diphterie zullen krijgen. Er ontstaat ongeveer 7 dagen na de enting een plaatseiijke reactie. Men overtuige zich, dat deze is opgetreden, daar alleen een positieve reactie waarborg geeft vooi onvatbaarheid. Men bedenke evenwel, dat de enting aiieen b-eschut tegen diphterie en pokken en niet tegen snot. Is diphterie en pokken reeds in- den kopp-el uitgebrok-en dan late men onverwiild alle dieren enten, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat de ziekte zich uitbreidt. Het spr ekt van zelf, dat men bij deze ziekte, evenals bij alie beomettelijke ziekten, d-e hygienische maatregelen niet uit het oog verli-est. Zwaar zieke hoenders wor den geslacht, zieke hoenders afgezonderd en de hok-ken met creolin-e in- en uitwendig goed gereiriigd, Hier voor wer-d gezegd, dat voor de Snot- ziekte geen afdoende bestrijdingsmiddelen be- kend zijn en inderdaad heeft d-e Wetenschap het nog niet zoover gebracht. Zulks neemt echter niet weg, dat de practici waarvan dan in de eerste plaats de zoo straks genoem- de heer Muijs midde'.en hebb-en gevonden, waardoor al menige aanval van die ziekte w-erd gekeerd. Deze bestrijdingswijze is dan als volgt: All-ereerst -eeht-er even d-e verschijnselen. Deze zijn: natte neus en gezwo!len oogen, terwijl ook de geheele kop er vies en zieke- lijk uitziet. Snotziekt-e is hoogst besmettelijk; het is dus noodig de zieke dieren van de gezonden te scheiden en alles grondig te ontsmetten Warm en drooghoud-en is een voornaam punt, Vermeng door het m-eelvoer 3 eier- tepeltjes per tien hoenders po-eder van gem- berwortel, bij den drogist of in den Apotheek verkrijgbaar. In ernstige gevallen maken men pillen van de volgende samensteiling: ge- lijke maatdeelen poeder van gemberwortel, femegriek en groene zeep. Eens per dag drie pillen, ter grootte van een kleinen knikker, aan de patient ingeven en in het drinkwater een brok aluin brengen waarop meermalen water kan worden uitgestort. De oogen in- drupp-elen (tenmi-nste als deze ontsto-ken zijn) met 1 pCt. oplossing van nitras argenti (1 a 2 druppels) en behandelen met zalf van 1 d-eel p-erubalsem op 5 deelen zinkvaseline. Diphterie, pokken en snot werken nog lang na Wa-nn-eer de dieren aan een van d-eze ziekten lijden-de zijn geweest, zullen ze b.v. als fokhoend-ers voorloopig ong-eschi-kt blijken te zijn, daar de eieren er niet be- vrucht blijken te zijn of een zeer zwakke kiem bevatten, welke spoedig afst-erft of zeer slappe kuikens geven, weUce ook al spoedig het loodje zullen leggen. D-e meeste fokkers en kippenhouders laten dan ook hun dieren inenten, hetgeen gewoonlijk 10 cent per entin-g kost, wanneer men het in grooten getale laat doen, zooals dit op de fokkerijen het geval is, of dat de leden van Pluimvee- vereenigingen het gezamenlijk .laten doen. Men kan dan rustig de gure tijden afwach- ten, waardoor veel bed-rijfsrisico tot vrijwe1 nul wordt teruggebracht. Niet ten onr-echte werd vroeger de diphterie wel eens de geesel van onzen Pluimveestapel genoemd- I ■llltw 1 Apoth. en Droqisten Prijs 75.40 or uk erma tegen venva'lschmcf

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 11