DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. llclagie Paige HatEiis Minerva Klaa* Baas Bezoebt de itl-inni De exoloitatie van den Muziektnin. te Amsterdam, „FIAT" Stand te bezichtigen. Honderd dertlgste Jaargang DaggeB5Jksch oveFzichf. van 20 tot en met 29 Januari a.s. A. E>A$I Co., Alkmaar. IS. DTf nnmmer ocsfaaf nli 3 bladfeo. 1928 Deze Courant wordt ELKCN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, nltgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbelaling per 3 maanden voor Alkoaar /2.—franco door bet geheele Rijb 2.50. AfzonderUjke en bewijsnnmmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per rege! 0.25, bij groofe contracten rabal. Groote letters naar pfaafsrufmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrufefeeriJ r/b HgRMft <t08T8R ft 100^ Voordam C9. Oire«4euri 0. H, KRAK. ZATERDAG Telef.nr. Adminisfrafie 3. Telefconnr. Redaclae 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. I. Nog weinige maanden en het contract van de gemeente met de exploitatie-commissie van den Stedelijken Muziektuin loopt ten einde. En dan staat men voor de groote vraag of het tegenwoordige contract al dan niet ver- lengd zal moeten worden met deze exploita tie-commissie wanneer zij daartoe bereid mocht blijken of met een andere. De tegenwoordige toestand is zo6, dat de gemeente den tuin verhuurt, zoodat zij telken jare precies weet welk bedrag daarvoor in onze stedelijke schatkist zal komen. De exploitatie van den tuin, het financieel risico dus, is geheel voor rekening der ex ploitatie-commissie en in de afgelccpen vijf jaren is meermalen gebleken, dat deze ex ploitatie-commissie vrijwel geheel naar eigen inzicht over het gebruik van den tuin kon be schikken. Een onzer raadsleden heeft, bij vroeger voorgekomen klachten, in den Raad wel eens meegedeeld, dat de verhouding tusschen de gemeente en de exploitatie-commissie eigenlijk een zuivere verhouding van ver- huurder tot huurder is. Zoomin als een verhuurder zich in den re- gel zal bemoeien met de wijze waarop een door hem verhuurd huis bewoond wordt mits hij er natuurlijk op kan rekenen, dat men dit niet opzettelijk zal vernielen evenmin heeft de gemeente er eigenlijk mee te maken op welke wijze de exploitatie-com missie van hare bevoegdheid gebruik maakt en bepalingen of prijzen vaststelt waarop zij den tuin al dan niet voor diverse coricerten, uitvoeringen of vergaderingen wenscht te verhuren. Tegenover deze meening staat die van an- deren, die er op wijzen, dat een Stedelijke Muziektuin toch iets anders is dan een par- ticulier woonhuis. Immers een Stedelijke Muziektuin, op wel ke wijze men dien dan ook wil exploiteeren, is een instelling ten algemeenen nutte. Geheel Alkmaar moet daarvan kunnen profiteeren, de exploitatie daarvan moet zoo- aanig zijn, dat geen enkele vereeniging en zeker geen enkele muziek- of zangvereeniging moeilijkheden ondervindt als zij van dien tuin gebruik wenscht te maken. Ja, velen gaan zelfs nog verder en stellen zich op het standpunt, dat elke organisatie die hier ter stede voor hare uitvoeringen of vergaderin gen een zaal kan huren, ook gerechtigd is voor zoover de tuin niet besproken mocht zijn voor hare bijeenkomsten van den Ste delijken Muziektuin gebruik te maken. Zoo alleen zou de tuin zijn karakter van een gemeentelijke instelling blijven behouden. En nu zijn er de laatste jaren meermalen klachten naar voren gekomen, dat bij de ex ploitatie van den tuin door een exploitatie- commissie meer naar het behalen van winst dan naar het dienen van de kunst gestreefd wordt. Het zou zijn voorgekomen, dat men ver- eenigingen, die uitvoeringen wilden geven, zulke financieele eischen stelde, dat de con- certen niet konden doorgaan, het zou men herinnere zich nog eens de Dageraad-debat- ten zijn voorgekomen, dat men het er op toelegde bepaalde vereenigingen te weren; het zou ten slotte zoover gekomen zijn, dat men den tuin niet eens meer wilde verhuren en muziek- of zangvereenigingen daardoor genoodzaakt werden op bepaalde financieele voorstellen in te gaan, die zulke risico's met 20 tot 29 Januari AMSTERDAM op stand 10 en 17 ziet U onze merken, als: Vertegenwoordiger Kennemerstraatweg 102106 Alkmaar Tel. 851 zich brachten, dat het gebruik van den Mu ziektuin daardoor beduidend is verminderd. Het is een feit, dat de laatste jaren veel minder gebruik van den tuin worat gemaakt dan dit vroeger het geval was. En dat is iets wat algemeen zeer betreurd mag worden. Wie nagaat hoeveel kosten aan de totstandkoming van dezen tuin zijn be steed verbouwing van het paviljoen, aan leg van den tuin en het bouwen van een nis wie daarbij bedenkt welk een prachtige gelegenheid deze tuin 'szomers voor con certen en vergaderingen biedt, mag het zeker betreuren wanneer dit alles door een ver- keerde wijze van exploitatie niet tot zijn recht zou komen. Er zijn er in onze gemeente, die het wille- keurig besturen van den tuin door een ex ploitatie-commissie niet in het belang der gerneenschap achten. Er zijn anderen, die zich met deze exploi- tatiewijze nog wel zouden kunnen vereeni- gen, mits men er maar voor zorg droeg, dat die commissie uit ingezetenen bestaat, wien het niet allereerst om het maken van een zoo groot mogelijke winst te doen is. Er zijn er, die deze commissie niet lukraak uit enkele bij elkaar gekomen particuliexen wil laten bestaan, maar de meerderbeid daar van uit deskundigen op muzikaal ot vocaal gebied wil samenstellen. Ook zijn er, die tegen een willekeurige ex ploitatie-commissie geen bezwaar maken, mits ze als huurster van den tuin, door regle- menten en voorschriften van geme.ntewege minder vrijheid van optreden krijgt dan zij tot dusverre gehad heeft. Er zijn stadgencoten, die de bestaande wijze van exploitatie heel goed vinden, die zich cok met de personen en daden der ex- pldkatie-cccnmissie kunnen vereenigen en van oordeel zijn, dat het verminderd gebruik van den tuin in hoofdzaak aan andere oor- zaken b.v. aan de radio is te wijten. En daart.genover zijn er ten slotte ande ren, die aan den bestaandcn toestand een einde willen maken en deri muziektuin door de gemeente willen laten exploiteeren op de- zelfde wijze als dit b.v. met het Gemeentelijk Sportpark het geval is. Laten wij de bijkomstigheden op het oogen- blik rusten, dan is de groote vraag dus deze: zal binnenkort de Muziektuin weer aan een exploitatie-commissie verhuurd worden ot zal de gemeente de exploitatie met het daaraan verbonden risico van winst of ver- lies zelf ter hand nemen? Om een overzicht te krijgen van de meenin- gen van hen, die in het aigeloopen vijfjarig tijdperk op een of andere wijze met den mu ziektuin in aanraking zijn gekomen en dus met ervaring kunnen spreken over het al dan niet wenschelijke van den tegenwoordigen exploitatievorm, hebben wij hun een drcu- laire gezonden met het verzoek hun meening te willen publiceeren. Wij hebben deze circularie tevens gericht tot eenige musici, die al maakten zij wel- licht geen gebruik van den Muziektuin toch een deskundig en waardevol antwoord kunnen geven op de vraag of naar hun mee ning de kunst met name muziek en zang in onze gemeente door een Muziektuin en door een bepaalde exploitatie daarvan al dan niet zal gediend worden. Instrumentale en vocale kunst moet de ge heele gerneenschap ten goede komen en dit belang rechtvaardigt zeker het zoeken naar den bestcn weg waarop de ingezetenen van de uitvoeringen in deze gemeente bet meest kunnen profiteeren. Wij willen dit artikel beeindigen met de vermelding, dat de dczer dagen door ons ver- zonden circulaire van den volgenden inhoud geweest is „Het ligt in onze bedoeling binnen af- zienbaren tijd het vraagstuk der exploitatie van den Muziektuin te behandelen. Met het oog daarop zouden wij gaarne vernemen of het U al dan niet we ischelijk voorkomt, dat de tegenwoordige gang van zaken exploitatie door een commissie uit de burgerij bij het afloopen van het contract met de gemeente bestendigt dient te worden. U zult ons zeer vcrplichten wanneer U zoo vriendelijk wilt zijn Uwe meening te mo'tiveeren of met het mededeelen van ge- beurtenissen uit het afgeloopen tijdvak te verduidelijken. In hoofdzaak gaat het natuurlijk om de vraag of Alkmaar het meest gebaat zal zijn door exploitatie van den Muziektuin door de gemeente dan wel of de tegenwoor dige toestand verhuring aan een exploi- tatie-comimssie bestendigd moet wor den. Waar deze kwestie waarschijnlijk weldra in den Raad ter sprake zal komen, zouden wij Uw advies gaarne spoedig in ons be- zit hebben. Wii stellen er prijs op te vernemen of U er bezwaar tegen hebt, dat daarbij ook Uw naam gepubliceerd wordt. Waar het hier een zaak van algemeen belang geldt, zult U daar wa'aischijnlijk geen bezwaar tegen hebben, te meer daar anonieme adviezen natuurlijk veel van hun waarde verliezen. Mochten er onvoorziene bezwaren zijn, zoodat een advies niet onderteekeiid kan worden, dan mag daarin natuurlijk geen critiek op met name genoemde personen voorkomen. Wij zeggen U bij voorbaat beleefd dank voor Uwe medewerking". In een volgend artikel zullen wij publicee ren welke antwoorden daarop bij onze re- dactie zijn binnen gekomen. DE MISDADEN IN AMERIKA. Een moordepldemie. Geringe beschaving? Is het in Europa beter? Abnormaliteit en zeden- verwildering onder de jeugd. Europa wordt den laatsten tijd nog al eens vergast op griezelverhalen over in Amerika gepleegde misdaden. Aanhoudend leest men van opzienbarende moorden of roofoverval- len, van ontvoeringen etc. en als gevolg daarvan begint bij velen de overtuiging post te vatten, dat het met de hemelhoog geprezen beschaving der nieuwe wereld eigenlijk maar treurigjes gesteld is. Na de terechtstelling, verleden Vrijdag, van den beruchten „gorilla-man", die erkende niet minder dan vier-en-twintig moorden op vrou- wen en meisjes op zijn geweten te hebbende executie van mrs. Snijder en haar minnaar Gray, die gezamenlijk den heer Snijder van het leven beroofdenna de gruwel-geschiede- nis van den moord op de 2-jarige Marion Parker, is dezer dagen het, vo'gens het re'aas in de bladen, indertiaad beestachtig misdrijf te Flint gepleegd, waarbij een vijf-jarig meis- je ter dood werd gebracht. Het behoeft geen betoog, dat na dit alles de waardeering voor de Amerikaansche cul- tuur er niet groote: op wordt, in tegendeel Maar toch meenen wij te moeten waarschu- wen tegen een al te overhaaste oordeelvelling. Het is verkeerd, om, zooa's velen doen, te generaliseeren en zonder nadere overweging te ooncludeeren, dat een land, waar dergelijke misdaden mogelijk zijn qua beschaving op een laag peil moet staan. Immers: bij eenig nadenken, kan het niet anders, of het moet de aandacht trekken, dat de uitgestrektheid van Amerika te dikwijls uit het oog verloren wordt. Alleen de Vereenigde Staten bes'aan reeds Diefstallen, inbraken, aanslagen enz. ge pleegd door nog nauwelijks bewust levende kinderen, vormen een niet minder verbiisteren- de statistiek. En over het dansen van H.B.S.- meisjes met b'loote beenen in pub'ieke gele- genheden, de aanstootelijke kleederdracht van kinderen in de puberteitsjaren etc. verwekken niet zelden opspraak. Nogmaals: het is in Amerika ook lang niet alles goud, wat er blinkt. Maar erger dan in Europa zal het in ieder geval wel niet zijn: de zedenverwildering trekt ook hier de aandacht en het aantal mis- drijven is naar verhouding niet minder groot dan in het land van Columbus. Mis- schien zelfs wel grooter. Wij herhalen, dat het generaliseeren van velen, bij het lezen van Amerikaansche gru- welverhalen, en het schimpen naar aanlei- ding daarvan op de beschaving van dit we- relddeel, met reden ongemotiveerd genoemd mag worden. BaaiteM laeid CHINA. DE MOORD OP KNOWLES. Naar uit Peking wordt gemeld, is de En- gelsche luitenant Knowles, die bij de lijf- garde van den Britschea gezant te Peking was ingedeeld, en die sinds October van het vorige jaar vermist wordt thans teruggevon- den. Knowles was met een Chinees op jacht gegaan en was niet teruggdkeerd. Zijn Iijk is nu ontdekt; waarschijnlijk zijn zij in aanra king gekomen met de Sjansi-troepen en is Knowles toen doodgeschoten. DUITSCHT AND. ONTVOERING VAN EEN MEISJE DOOR ZIGEUNERS. Sinds Kerstmis was een 8-jarig meisje. Ellie Reinfeld spoorloos uit Berlijn verdwe- nei). Alle pogingen om het spoor te vinden waren tot nu toe tevergeefs. Volgens de Mor- genpost zou het meisje thans eindelijk zijn gevonden te Ossmiinde, bij Leipzig,' bij een bende zigeuners. Deze zigeuners zijn gevangen gen omen, maar volgens Wolff is het een zeer twijfel- achtig geval. De zigeuners hebben n.l. papie- ren overlegd, waaruit zou blijken, dat het meisjes een kind van een hunner is, die en dit is wel zeer toevallig ook Reinfeld heet. Men zal het meisje nu naar Berlijn over- brengen om het te confronteeren met men- schen die het vermiste kind goed kennen. Na het bericht van de Morgenpost, dat dc politie er was in geslaagd de sinds eenige weken verdwenen kleine Ellie Reinfeld op te sporen, is Donderdag in het Westen der stad een chauffeur gearresteerd, die reeds herhaal- een oppervlakte die ongeveer vier/vijfde van delijk wegens het plegen van misdrijven tegen Europa's grootte is, met een bevolking van de goede zeden met de justitie in aanraking circa 100 millioen zielen. Voeg daarbij de Canadeesche, Midden- en Zuid-Amerikaan sche gebieden, die in de dagbladen veelal onder een rubriek behandeld worden - en men heeft reeds te doen met eeen gebied „ruim vier maal zoo groot als Europa. Het zou belangwekkend zijn, een statistiek te vervaardigen van de groote misdrijven ge pleegd in Europa en in het Amerikaansche werelddCel. Het zou ons niet verwonderen, wanneer, ware door de vergelijking daarvan eenig peil te trekken op de gemiddelde beschaving, Amerika in dat geval het verreweg van Europa won. Het aantal afschuwwekkende misdrijven is ook in de „oude wereld" opvakend groot en toch zal niemand gaarne iets afdingen op de tweeduizend-jarige cultuur daarvan! Natuurlijk dient men hierbij rekening te houden met de omstandigheid, dat de oorlog aanleiding heeft gegeven tot bedenkelijke de- mora'iseering vooral van de geestelijk-middel- soortigen, maar de herinnering aan Landru en vele anderen die zich op verschillend mis- dadig gebied een wereldreputatie wisten te veroveren, mogenochtans een aansporing zijn om niet overhaast te schimpen op de Ameri kaansche beschaving. Een geheel andere kwestie is natuurlijk, of in Amerika alles dan ideaal is. Het zij verre van ons, iets dergelijks te willen beweren. Op de Amerikaansche rechtstoestanden wordt door talrijke duskundigen ernstig cri tiek uitgeoefend. De arbeidsvoorwaarden, waarmede de Amerikaan zich tevreden moet stellen, schijnen ondanks de als „ideaal" gekenschetste regeling bij de Ford-industrie zeer veel te wenschen over te laten. En ten slotte kan men uit Amerikaansche vakb.'aden op paedagogisch gebied zonder veel moeite een schitterende bloemlezing aan- leggen over losbandigheid en abnormaliteit onder de jeugd! Herhaaldelijk komt het voor, dat kinderen van 14 jaar en jonger zelfmoord plegen, als gevo'g van een „ongelukkige liefde". Schaking van zeer jonge meisjes door even jeugdige „mannen" onlangs vonden wij een geval vermeld van een meisje van 10 en een jongen van 13 jaar komen meer voor dan men veelal vermoedt is geweest. Tijdens zijn verhoor zou hij ver- klaard hebben, te weten dat Ellie Reinfeld nog in leven was, waar zij zich bevond was hem eehter onbekend. In hoeverre geloof aan de uitlatingen van den chauffeur kan worden geheeht moet nog worden vastgesteld. INTERNATIONAAL VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. De bijeenkomst gesloten, nog geen besluiten gencmen. De te Berlijn gehouden bijeenkomst van den raad van het Internationaal verbond van vakvereenigingen, die gisteren werd gesloten. heeft geen positief resultaat opgeleverd, daar zoowel ten opzichte van de verplaatsing van het secretariaat, als van de benoeming van een nieuwen secretaris-generaal het nemen van een besluit tot de volgende bijeenkomst, die over zes maanden plants vindt, werd uit- gesteld. Het secretariaat blijft dientengevolge voorloopig te Amsterdam. FRANKRIJK. UIT DE KAMER. Interpellates. De Kamer heeft de interpellaties over de betoogingen ten gunste van Sacco en Van- zetti, Augustus 1.1., behandeld. De communisten verklaarden dat de politie de betoogers en sprekers tijdens de demon strates aanviel. De gematigden merkten daartegen op dat de betoogingen voort- sproten uit de voorbereiding van een opstand door de Derde Internationale. Zij vroegen de regeering welke maatregelen deze denkt t? nemen om de revolutionnaire actie te verhin- deren. BELGIe. DE DIEFSTAL TE DOORNIK. Het Christusbeeld gevonden. De dader gearresteerd. In den nacht van 11 op 12 September werd, naar men zich wel zal herinneren, in de kathedraal te Doornik ingebroken en o.a. een Christusbeeld van Duouesnoy gestolen, een ivoren beeld, dagteekende uit 1630. Eindelijk zijn de daders en het gestolen beeld te Brussel ontdekt. Drie weken geleden ging de politie tot de aanhoudine over van Frans Wills meuhet.- 21 JAWUARI en verzuim vooral niet de Inlichtingen omlrent dit wereldberoemde 31 merk dagelijks aan stand No. 156 door de Agenten: maker, wonende te Brussel. Tijdens de huis- zoeking vond de politie verdachte voorwerpen. Vermoedenis vie: en ook op een beroepsdief, Simon Amedee. Uit het onderzoek bleek na- melijk, dat beide mannen te zamen te Doornik waren gezien. Simon werd te Doornik ont dekt en aangehouden. De twee inbrekers ont- kenden alle schuld. Intusschen zette de politie het onderzoek voort. Bij een zekere Jeanne Claessens, wo nende te St.-Gillis, ontdekte zij het gestolen beeld. De heelster werd op haar beurt achter slot en grendel gezet. Simon Amedee legde daarna bekentenissen af en ldaagde Frans Wills, als zijn medeplichtige aan. Het beeld van Duquesnoyy is naar Door- nix teruggebracht. TSJECHO-SLOWAKIJE. SPIONNAGE. De crimineele politie te Praag is op hel spoor gekomen van een nieuwe spionnage organisatie en heeft den hoofdleider, den op- perrentmeester op het landgoed van graaf Andrassy, Alexander Horvath in hechtenis genomen. Hij legde een volledige bekentenis af, op grond waarvan nog andere personen aangehouden zullen worden. De inhechtenis- neming verwekte in de heele streek groot opzien. Zooals men weet is tegen den eigenaar van het landgoed indertijd de klacht inge diend, dat hij het slot Vilashy in brand ge stoken had, toen daar Tsjecho-Slowaaksche troepen ondergebracht waren. Andrassy werd aangehouden maar onder borgstelling van 700,000 Tsjechische kronen weer op vrijr voeten gesteld. HONGARIJE. EEN COMMUNISTISCHE ORGANISATIE ONTDEKT. Naar de bladen te Boedapest melden, is (ft politie aldaar een commnnistische organisatie op het spoor gekomen. Ze doet nog geen mededeelingen, maar de bladen weten te be- richten, dat 22 communistische agitatoren Donderdagavond in een cafe zijn gearres teerd, die na aanvankelijk gelogen te ^hebben, bekenden. Dientengevolge zoude in Boedapesl en 17 provinciesteden meerdere arrestaties verwacht kunnen worden. De centrale orga nisatie zou zich met communistische celvor- ming en propaganda bezighouden en opwek- ken tot opstand tegen het staatsbestuur. De leider van de organisatie zou zich t' Weenen ophouden. POLEN, CORRUPTIE BIJ DE POLITIE. Te Warschau dient sinds enkele dagen eel proces tegen een aantal gewezen hoogge- plaatste ambtenaren van de stedelijke politie. Uit de verklaringen van de getuigen blijkt, welke wantoestanden bij de politie van de Poolsche hoofdstad hebbei# geheerschi Als b.v. een beroepsmisdadiger een misdaad had gepleegd, werd den plaatsvervangenderi hoofdeommissaris van politie, die de voor- naamste beklaagde in het proces is, verzocht zijn foto uit het misdadigersalbum te venwij deren. Aan dit verlangen werd tegen betalincr steeds voldaan. Een dief, die steeds een ambtenaar had om- gekocht, decide dezen op zekere dag mede, dat hij sinds jaren niet meer had1 gestolen en zich dus niet meer verplicht gevoelde den ambtenaar nog langer te steunen. Deze zou daarop hebben geantwoord1: Steel liever en betaal. Kleine kooplieden ontvingen vaak be- zoek van agenten, die dreigden hun boeken in beslag te zullen nemen, indien niet een be- paald bedrag werd betaald. Weigerden de kooplieden aan dit verzoek te voldoen, dan namen de beambten inderdaad de boeken mede, waardqqr de kooplieden vaak in de grootste moeilijkheden geraakten en tenslotte toch maar betaalden. Een getuige verklaarde, in een jaar tijds zonder de mmste reden 60 maal te zijn gear resteerd en telkens weer tegen betaling van een paar honderd zloty in vrijheid te zijn ge steld. Indien hij niet stipt betaalde, werd hij in het huis van bewaring slecht behandeld. Voor den rechter van instructie is hij Dimmer ALKMAARSCHE COORANT. ■BHWM—lUFgW ver&chftnaix

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1