Waarscliuwingssipafen. m Wwll Speel niet met Uw fl Bij onze vorige Jaarvergadenng Ho op ten t derr.' I van dienst fe Kunnen ziffll. Als uw organisme zelf u door pijn en kwa- [en, een duizelig gevoel, oorsuizingen en an dere stoornissen waarschuwt, dat de nieren het tirinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijke uit het bloed filtreeren, dienit giji u in acht te nemen. Oij kun-t het spoedig genoeg zelf uitmaken: Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prik- kelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, ie donker of te licht gekleurd water. Bran- dend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. W. 16 sch. op: 21, 31, 32, 34, 35, 37, 39/45, 48, 49, 50. Eventueele opl. voor of op 25 Jan. bureau van dit blad. Wij laten thans nog eenige belangrijke studies volgen. Van den heer H. Zaadnoordijk ontvingen wij voor deze rubriek het volgende eindspei: HI HP Hi Zw. 2 sch. op 4 en 36, dam op 9. W. 2 sch. op 15 en 46, twee dammen op 47 en 48. De stand kwam voor in een door den heer Z. te Arnhem gespeelde wedstrijdpartij. 'Zwart was aan zet en speelde 93, waarna wit won door den fraaien zet 4724! Im- mers op de lijn 3—21 kan zwart nu niet staan wegens 4641 en 4825 Om dezelf- de reden kan zw. ook niet op 9 staan. Op 326 volgt 48—37 en 15 24 en zw. verliest op tempo. Op 314 volgt ook 4837. Op 4—9 volgt 4826. Zwart is dus verplicht schijf 36 te offeren, waarna wit zonder moeite den vol- ?enden stand kan opbouwen (3 dammen op 4, 25, 35 en schijf op 15). Zwart schijf op 4 en de zwarte dam kan nergens staan. In de Zaterdag te 's-Gravenhage gespeel de partij Polman—Niestadt voor het Kamp. v. Nederland kwam deze positie voor wij, dat de prijzen van onze producten hooger zouden worden en ook hoopten wij, dat wij wat Louder weer zouden krijgen, want de kool gaf dien winter handen vol werk, zoo zeifs, dat de middag voor de jaarvergadering er haast niet af kon. Onze hoop is toen niet vervuld, de koolcampagne is verloopen met vel werk en voor ons te lage prijzen. Toch is in dat jaar gebleken, dat onze win- terkool-cultuur levensvatbaarheid heeft. Wij hadden een voorraad als nooit te voren en een winter buitengewoon zacht, maar toch is die groote voorraad geplaatst tegen een, al was het dan voor ens te laag, redelij'ken prijs. Dat is het bewijs, dat onze kool gevraagd wordt, dat er bepaalde behoefte aan is, trots alle ingemaakte en geconserveerde groenten Hulde willen wij brengen aan onze koop- lieden, voor hun krachtig werken en streven om onze producten te plaatsen, maar een ge- deelte komt er zeker ook toe aan het reclame maken voor onze producten. Het bestuur van het Centraal Bureau is steeds bezig om in onze afzetgebieden en ook in de plaasten daar buiten reclame te maken, om de aandacht te vestigen op onze produc ten. Het was dan ook zeker goed gezien van hot Centraal Bureau om op de Messe in Frankfurt te demonstreeren met onze Hol landsche groenten en vruchten. Het resultaat was schitterend, het trok de aandacht van alien die de Messe bezochten, de Hollandsche stand, daar was de loop naar toe. De Frankfurter courant gaf na den eersten dag een kort verslag van de Hollandsche in- zend-ing, waarvan de laatste zin was, dat Holland getoond had, dat het de groententuin was Europa was. Zulke reclame slaat in en maakt het pro duct werelabekend. Voor deze zaak moeten wij zeker hulde brengen aan den voorzitter van het Centraal Bureau den heer Falstar, die onvermoeid is bezig geweest om de zaak, te doen slagen. Mijne heeren, ons vereeniginsjaar is kalm verloopen, maar de bedrijisresu'ltaten waren niet best, wat zich ook uitdrukt in het te ont- vangen 1/10 van den omzet van onze ver eeniging en het is wel gebleken, dat de omzet in 1927 in Zuid-Scharwoude laag is geweest, zoodat de penningmeester genoodzaakt was om in het najaar nog een cent per snees con tribute te vragen. Die eene cent op zich zelf is niet zoo erg, maar als wij dan weten wat oorzaak dat heeft, begrijpen wij dat het mes over twee kanten heeft gesneden. Daar ons dorp haast geheel van de tuin- bouw afhankelijk is, kunnen wij zeker wel be grijpen, dat de toestand niet rooskleurig is, Over het algemeen betalen de tuinders dit jaar weinig plaatselijke belasting, maar toch moet de sotn opgebracht worden welke voor ons dorpje noodig is en dat is niet weinig, zoodat door ambtenaren en neringdoenden voor het grootste gedeelte moet worden opge bracht, wat dan ook zeker door die menschen zwaar word gevoeld. Het was wel typisch, dat ik een van de ambtenaren hoorde zeggen „A1 heb je geen kool, dan heb je hier toch kool". Wij tuinders leven altijd op hoop, zoodat wij ook thans weer hopen, dat wij het volgend Midraj 2, 6, 7, 9, Zw. 9 24, 26. W. 9 sch. op: 25, 27, 31, 33, 37/40, 45. Wit speelde 3934Speelt zwart nu 10 15 om na 3429 en 40 20 terug te kunnen slaan, dan had wit gewonnen. Hij had na 1015 laten volgen 3329 (24 42), 37 48 (26 37), 48—42 (47 48) 40-35 (48 30) en 36 4! Zwart vloog er niet in maar speelde 24—30! waarna het verloop was als volgt: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 28 39 30-35 19 :30 10-14 14-19 9—14 14—20? 26 17 17 28 34—29 40:29 29—24 25 :34 34—29 38—32 33—28 27—21 28—22 32 25 en wint. VAN ONZE LEZERS. Van den heer P. Dekker Jzn. alhier, &n der oudste en meest ambiteuse liefhebbers van het damspel mochten wij het volgende schri> ven ontvangen: Zeer Geachte Damredacteur. Gelezen hebbende, dat U deze week het duizendste probleem plaatst, feliciteer ik U wel met dat succes en ik geef U de verzeke- ring dat U mij en ongetwijfeld honderden andere liefhebbers van ons zoo aangenaam spel vele aangename uurtjes heeft verschaft Met vr. gr. (w. g.) P. DEKKER Jzn., Alkmaar. Provinciaai nieuws ZUID-SCHARWOUDE. Jaarvergadering T uinbouwver- eeniging „De Toekcmst". De voorzitter de heer S. de Boer Kz., Icidde de vergadering ongeveer als volgt in Het is mij een genoegen U op onze jaar vergadering het welkom toe te roepen. Zooals altijd mogen wij constateeren, dat bijna al onze actieve tuinbouwers tegenwoordig zijn En dat is ook noodzakelijk, want het is im- mers ons aller belang om met elkaar onze vakbelangen te behartigen. De omstandig- heden waarin wij thans verkeeren, wat betreft ons bedrijf zijn zeker gunstig te noemen, al- fhane het begin van 1928 is veel beter dan •1927. jaar flink kunnen bijdragen in de dorpsbelas tingen. 't Is te betreuren, dat de eensgezind- heid in ons dorpsbestuur niet is zooals het behoorde te zijn, wat zeker voor de goede gang van zaken niet bevorderlijk is. Hoeveel mooier zou het zijn, als wij steeds de eensgezindheid uit de verslagen van ons dorpsbestuur konden lezen, dan waren wij ge- rust en verzekerd, dat de zaken goed behar- tigd werden en zouden wij met meer genoe gen onze belasting betalen. Di slaat wel niet direct op onzen tuin- bouw, maar alles hangt hier zoo ten nauwste samen, dat het er indirect wel terdege mee verwant is. Wij zouden zoo gaarne willen dat met het nieuwe jaar een nieuwe geest in ons dorpsbe stuur gekomen was, een geest van verdraag- zaamheid en eensgezindheid. Het be stuur zou dan zeker veel prettiger en met meer opgewektheid zijn taak vervullen. lets nieuws in onze vereeniging is wel geweest het koopen van kunsfcmest in oogstverband, d. w. z. kunstmest op crediet met als borg de te tee- len producten. Dit was hier nieuw, maar met andere producten werdt het jaarlijks gedaan, al is het dan in een anderen vorm. Wanneer wij noemen suikerbieten, vlas en verschillende zaaizaden welke op contract word'en verbouwd, daarvoor kunnen steeds voorschotten gekregen worden, ten eerste cm het land goed in cultuur te brengen en ook voor levensonderhoud. In den gewonen zin is't geen gezonde toe- stand, maar de toestand brengt het vaak mee en zoo ook hier. De toestand was van dien aard, dat enkelen niet bij maehte waren om hun land goed te bemesten, wat toch noodzakelijk is om een goeden oogst te kunnen verwachten. Toen is het idee naar voren gekomen om door tusschenkomst van de vereeniging, kunstmest op crediet te koopen en het te tee- len product als borg te stellen. Daar hier alle producten over de veiling gaan en de betaling geschied1 over het betaalkantoor, is dat best uitvoerbaar en de handelaren kunnen vrij zeker van hun geld zijn. Daar de betaalmeester zijn medewerking wilde verleenen, waarvoor wij hem zeer dank- baar zijn, waren hier enkele tuinders die gaarne hun kunstmest op die voorwaarde wil- den koopen Het viel ons niet mee dat verschillende han delaren, die anders steeds inschrijven het in dit geval niet deden, zoodat er maar een han- delaar was, die geheel op onze voorwaarden had ingeschreven. Wij konden althans kunst mest krijgen, doch de prijs was iets te hoog, wat zeer jammer was, daar het toch al voor onze zwakste broeders bestemd was. Daar was echter niets aan te doen, de kunstmest is verstrekt en ik hoop, dat het goede vruchten heeft voortgebracht. Wat de betaling aangaat kan ik zeggen zooveel als ik er van gehoord hebt, dat het nogal bevallen is. De betaling geschiedt niet ongemerkt, maar gaat toch zeer geleidelijk en gebeurd als men in de ontvangsten is. Wij willen hopen, dat het niet meer be hoeft, ofschoon wij vrij zeker kunnen zeggen dat er wel meer slechte jaren zullen kome.i, maar dan geloof ik als onze reserve nog niet groot genoeg is, dat het toch de manier is en dan geloof ik ook, dat er wel meer handela ren zullen inschrijven, zoodat ook die kunst- ,mest voor normalen pais gckocht kan wor- Mijen heeren, het telen van producten on- der glas komt hier in het noorden ook al meer en meer naar voren en wordt dan ook al door enkele tuinders beoefend. Wanneer men er eenig-e kennis van heeft of de moeite wil doen die kennis te verkrijgen, dan lijikt het mij toe, dat het wel een goede maatregel is een kas te bouwe-n voor het teelen van producten. want dat zal de bestaans zekerheid verhoogen. Dat de glascultuur goede resultaten heeft gegev-en in de laatste jaren is wel bewezer, door d-e groote uitbreiding. De teelt van tomaten is in kort-en tij-d enkele malen verdub- beeld en nog steeds kan 't product goed ge plaatst worden. Daarom is het zeker goed gezien van de Prov. Staten, dat ze op advies voor onze Prov. Comm. een drietal demon- stratie-bedrijven hebben opgericht voor glas cultuur, om daarvan de uitkomsten te contro- 1-eeren en bekend te maken. Dan kan ieder de uitkomsten nagaan en de bestaans-mogelij-k- heid beoordeelen. Het zou zeker voor deze streek een uit- komst wezen, daar de bevolking steeds groo- ter wordt, en er zoodoende al meer behoefte aan land komt, met het gevolg dat dit steeds duurder wordt en zoodoende de producten een hoogen prijs moeten opbrengeri, wil men be- staan blijven. Zooals ik in den aanvang gezegd hebt, zijn de prijzen van onze winterproducten best, dit behoeft echter geen red-en te wezen om het komende jaar zooveel mogelijk kool te teelen; voor de bestaans-zekerheid is het zeker goed, dat de soort van producten zooveel mogelijk wordt uitgebreid. Daarmede heb ik op het oog de bloembollenteelt, het is wel bewezen, dat die de laatste jaren steeds een loonenden prijs h-ebben opgebracht en ook dat ze hier heel g-oed gekweekt kunnen worden. Zeker zal het goed zijn dit o-p b-escheiden schaal te begin- nen, maar toch meen ik, dat het wel goed was als er wat meer aandacht aan geschonken werd en er ook meerderen waren die de teelt gin-gen beoefenen. Mijne heeren. het een en het an der heb ik reeds naar voren gebracht, ook is besproken het reclame maken voor onze producten, maar nog niet is besproken het sorteexen en ver- pakken. Het is wel gebleken, dat het nut van sor- teeren bij ons doorgedrongen is, als het mid- del om de bes.aans-zekerheid te verhoogen, dit is ook gebleken toen het vorige jaar de wortelen-sorteering als punt o-p de agenda stond van onze bondsvergadering. Het is toen haast zonder bespreking met bijna algemeene stemmen aangenomen. Toch is dit in den loop van't jaar nog al vaak een punt van on- I derlinge bespreking geweest, vooral toen be kend was dat de Noorder Marktbond het v/ortelen sorteeren niet aanvaard had. O-o-k de teelt was niet bevo,r-derlijk voor de sorteering, de wortelen waren over het alge meen te klein gebleven, zoodat door de nieuwe sorteefing er heel wat in de tweede soort moesten. Of er nu dit jaar reeds hooger prijs voor betaald is, is niet te bepalen en dat er op de veiling te Noor-d-Scharwoud-e weinig lager prijs voor betaald is dan te Broek, is geen be wijs, dat het sorteeren geen v'oordeel geeft. Mijne heeren, de peen is hier geen hoofd- product, maar toch zijn wij er zeker van over- tuigd, dat goed sorteeren noodzakelijk is, daarvoor hebben wij toch bewijs genoeg. Toch werkt het met pJezierig als een vei- lingsvereenigi-ng vlak in de buurt met de zelfde belangen niet gelijk de sorteering aan- pakt, maar ook thans wil ik weer hopen dat ze ook dit jaar tot andere gedachten komen. Mocht dit echter met het geval zijn, dan hoop ik toch, dat wij met goede overtuiging zullen -doorgaan op het pad van sorteeren. Vergadering onze agenda geeft enkel ge- wone zaken aan, die de jaarvergadering met zich brengt, een paar bijzondere punten, onze vereeniging betreffende, zullen bij dte mede- deeHngen behandeld worden, maar deze geeft tevens gelegenheid om allerlei zaken te be- spreken en ik v-ertrouw, dat ieder vrijmoedig met zijn gedachten naar voren komt. Hartelijk heet ik u welkom en in het bij- zonder ons eere-lid burgemeester van Sp-engler, ook hartelijk welkom de pers, die weer bereid is onze besprekingen op te nemen. Hiermede verklaar ik de vergadering voor geopend. De notulen door de secretaris, den heer C. de Boer Cz., gelezen, werden daarna goed- keurend bevestigd. De voorzitter zeide naar aa-nleiding van de notulen, dat men thans het gewensehte kwantum van tomatenplanten van den Proef- tuin kan opgeven. De heer Jan de Geus vroeg of het nu zoo g-ewenscht was om de demonstratietuin te Heer-Hugowaard te vestigen, wijl men hier toch kleigrond heeft en dus als studieveld wel gewild is. De voorzitter zette de redenen uiteen, waarom het nodzakelijk was. De heer P. Zeema-n zeid'e, dat betreffende dit punt er in d-e Prov., Staten op gewezen was, dat voor glascultuur zware kleigrond gewenscht is. De voorzitter wees er op, dat de aanbiedin- gen te hoog waren, een prijs van 500 per snees is te hoog. De heer P. Zeeman meende dat er te weinig publiciteit van gegeven is, want wellicht wa ren er dan goedkoopere aanbiedingen en gun- siiger gelegenheid aangeboden. Ook de heer Jn. Verkroost was deze mee- nimg toegedaan. Hij z-elf had wel geschikte grond, die hij voor een billijken prijs had willen afstaan. Het jaarv-erslag ving aan met de mededee- ling, dat de prijzen der producten in het be gin der jaren niet rooskleurig waren, wat ook het geval met de zomer-producten was. Het wint-ergewas (vooral roode kool) was slecht te noemen. De prijzen waren gelukkig goed Indien het weer medewerkt, mag verwacht worden, dat de financieele uitkomst gunstig zal zijn. De vereeniging telt thans 97 leden, 2 eere- leden en 7 donateurs. Kunstmest, steenkool, manden enz. werden Het jaarverslag werd goedgekeurd met d-ank aan den samensteller. Aangaande het punt wortden-sorteering decide de voorzitter mede, dat dit ook ter spralce komt bij den Noorder Marktbond Betreffende het onderzoek of de vereeni ging aangesloten moet zijn bij de Kamer van Koophandel, zeide de voorzitter, dat dit ver- - pliohtend is. De kosten zijn 2.50 per jaar met terugwerkende kracht tot 1920, terwijl de entree 5.— bedraagt. De h-eer P. Wonder wilde eerst de statu ten van eigen vereeniging nazien en dan een be- sluit nemen. Dit werd goedgevond'en. In aansluiting hierop deelde de voorzitter mede, dat ook verplicht was een ledenlijst aan te leggen op gezegeld papier. De rechtsper- soon-lijkheid wordt hierdoor vergroot. De eindcijfer van de rekening van den penningmeester waren-ontvangsten 688.34. uitgaven 7-63.46, nadeelig saldo 75 11, v-orig jaar in kas 162.82, thans in kas 87.71. AKKER"* Voorde Borst. cooperatief ingekocht. Wegens gebrek aan voldoende deelname werden de cursussen in tuinbouwboekhouden, bemestingleer en -machinekennis niet gehou- den. De inventarisatie van stapelproducten werd goed o-pgevolgd. Door bemiddeling der vereeniging werden de daarvoor in aanmerking komende leden in de gelegenheid gesteld1 hun benoodigde kunst mest te kunnen koopen. Later is besloten een fonds te vornicn om d«rg«lijke leden in desza De eindcijfers van de rekening van den kunstmest-administrateur warenOmzet kunstmest 77800 Kg., is 7568.90; onder oogstverband 13450 Kg. is 1640.90. Totaal 91250 Kg. a 9183.80. De totaal-ontvangsten en utgaven sloten met een bedrag van 7683.23. De heer A. Kout wees er op, dat de onkos- ten op de kunstmestrekening, ad f 195.04, hoog waren en hij het niet goed vond, dat dit nadeel op alle leden drukte en niet uitoluitend op die leden die cooperatief inkochten. De voorzitter antwoordde, dat deze onkos- ten over de laatste 2 jaar drukken en meen de ook dat die onkosten do'or de cooperators moesten gedra-gen worden. De administrates, de heer P. Zeeman, vond dit niet goed gezien, daar het een bc- sluit van c-en vorige vergadering is, dit weet men toch. Deze onkosten zijn gewoonlijk 80 a 90. Er is absoluut geen cent op de kunstmest bijgelegd en hij achtt-e het beter een en and-er te laten zooals het is. De on kosten van het bestuur worden toch ook alge meen gedragen. iDe geest van vertrouwen is goed. Laten wij dit hier ook doen. Hij had liever gezien, dat de voorzitter gezegd had dat wij op den ingeslagen weg moesten door gaan. De voorzitter was er niet voor, dat een kleine meerderheid maar doorgaat. Hij hoop- te dat op een volgende vergadering een-e al gemeene overeenstemming wordt bereikt. Bestuursverkiezing. Berkozen werden de heeren W. Muller met 59 en C. de Boer Cz. met 50 stemmen. De heer S. de Boer Kz. werd met 56 st. hcrkozen als bestuurslid van de L. G. C. In de plaats van den heer J-b. van Twuij- ver werd als lid van de kunstmestcommissie gekozen de heer A. Glas. In de plaats van den heer Jb. Horio werd als lid van de mandencommissie gekozen de heer Jb. v. Twuijver. De contributieregeling werd gelaten zoo als deze is. De heer de Ruiter wees op het ongerief- lijke bij het ijshakken achter de Dubbele Buurt. De voorzitter zeide, dat in deze reeds een request aan het Polderbestuur is verzonden. Een der aanwezigen vroeg om in De Vier- bund ter sprake te brengen de raag, of het niet mogelijk is te komen tot eene nadere spe- cificatie van het belastingbiljet door den in- specteur. Bij reclameering is dit toch ge wenscht. Dit werd goedgevonden. Ook bij de L G.C. zal het ter sprake komen. De heer P. Zeeman wees er op, dat het Geestmer-Ambacht onwillig was bij te dra- gen in de kosten der kanaalplannen, welke plannen hij in het belang van den tuinbouw achtte. Hij zou gaarne willen dat de L. G. C. het Polderbestuur verzocht om op zijn be- sluit terug te komen. Genoemdc heer wees verder op de minder goede verstandhouding bij het laden der pro ducten aan de laadplnats. Wanneer het tot een staking komt, achtte hij dit niet in het belang van den handel, al zullen de tuinders ook zelf laden. Hij vroeg of het bestuur der L. G. C. hier bemiddelend zal optrcden. Aan-gaandc de kanalisatie vond de voorzit ter die plannen heel mooi, het is een groot gemak als het kanaal naar Den O-mval ge- reed is. Het ligt echter op den weg van het Poldrbestuur. Als de vergadering ech ter wil dat de L. G. C. aan den wensch van d-en heer Zeeman gevolg geeft, dan moet aulks gwdiicden. Aangaan-ae net andere punt zeide de voor zitter, dat wij al een heele geschiedenis ach ter den rug hebben. Als veilingleider heeft spr. al 3 stakingen meegemaakt. Nu broeit er weer wat. Eene bespreking heeft nog nooit plaats gehad. Om zich op te dringen, doet men niet graag We hebben al treurige erva- ringen genoeg gehad. De voorzitter bracht nu het punt over de kanalisatie in bespreking. Er was pro en con tra. Wij volstaan met de mcdedeeling, dat de wensch van den heer Zeeman door het groot ste deel der aanwezigen gesteund werd. Hij werd- aangenomen met 46 stemmen voor en, 16 tegen. Rondvraag. De voorzitter besprak nog eens de geschiedenis van het ijshakken, dat dezen winter niet is gegaan zooals het wezen moet, gelijk voorheen. In het jaar 1916 of 1917 ging dat goed, om half tien was de vaart open. Nu was dat niet zoo. Wij hebben gemeend om in die hakperiode een paar commissieleden maatregelen te doen nemen, verdeel-d over het dorp. Na nog eenige bespreking over interne aangelegenheden, deed de heer W. Muller verslag van zijn correspondentschap van den Plantenziektenkundigen Dienst. Wij stippen hieruit aan, dat de correspondenten van de zen dienst nu samenwerken en dat er 33 soor- ten kiemzaad naar Wageningen zijn gezon- den voor onderzoek, aangaande de z.g. zwam op het zaad der koolsoorten. Verder dat er pogingen zijn gedaan om vanuit dit bureau een spreker te krijgen, meer in het bijzonder over de valziekten. De heer C. de Boer Wz. deed een verzoek aan die leden die ureum op hun land gebrui- ken, daarvan de resuiltaten te willen mcde- deelen. De heer Jb. Kramer besprak het genomen btsluit van de oprichting van het fonds, dat bemiddelend bij aankoop van kunstmest bij de daarvoor in aanmerking komende leden optreedt. Er schijnen leden te zijn, die dit besluit willen saboteeren of als lid willen b©« danken. Hij hoopte dat dit nagelaten wordt en dat men het gencmen besluit zal eerbiedi- gen. De voorzitter sloot zich hierbij aan en zei de, dat het niet om een meerder- of minder- heid moet gaan. De heer Jb. Verkoost zou gaarne zien, dat de verkiesbaarheid van het Bannebestuur la ger gesteld werd. De voorzitter zeide, dat de pogingen, daar- toe destijds gedaan, hier gunstig geslaagd zijn. Desgevraagd antwoordd-e de heer Jan Kroon (lid der Banne), dat Ged. Staten een nieuw reglement trachten te verstrekken in d-emocratischer geest, n.l. 3 bunders voor lidmaatscliap bestuur en 1 bunder voor stem- recht. Misschien dat het volgend jaar hij, die 1 bunder heeft, ook gekozen kan worden. De heer P. Zeeman zeide, dat daar nog wel wat aan vast zit, n.l. dat een groat- grondbezitter wellicht meer stemrecht heeft. Dit dienen we af te wachten. De heer Jb. Verkroost bracht hulde aan den veilingleider, voor de wijze waarop hij bij de ijsperiod-e meende te moeten - optreden De vergadering onderstreepte met applaui de woorden des heeren Verkroost, waarvoor de voorzitter dank zegde. Laastgenc-emde sloof hiercp met dank deze opgewekt-e samenkomst, waarbij ook-de piers niet vergsten werd. HENSBROEK. Zondag- en Dinsd-agavond j.l. gaf de plaat selijke gym-vereen. haar jaarlijksche uitvoe- ringen in het locaal van d-en heer L- Mantel. Beid-e avonden was de opkomst van het pu- bliek zeer goed t-e noemen; en datgene wat gepresteerd is, was redelijk. Enkele nummers blonken uit, waarvan we noemen, het werken van d-e jongste afd., verspringen en het ult- voeren van een fantasie in Volendammer kleeddj. Dit laatste was het glanspunt van dea avond en alleen al het versterken van die af- deelin-g zou het succes van d-e vereen. reeds vast doen stellen. Ook het nummer knots-oef. van de dames was schitterend, alsmede de vrije o-ef. van de heeren. De wedstrijden welke dien avond ge- houden zijn en het publiek ook voor den taak gesteld werd haar oordeel te vellen, is beslist een succes geweest, want met veel grooter en scherper aandacht werd het werken aan de verschillende toestellen gadegcslagen. Da prijzen werden tenslotte door de jury toege- kend aan: mej. B d-e Vries, le afd-eeling dames met 13014 punten en mej. G, Schaak, 2-e afd. dames met 122 pun-ten. Afdeeling heeren: le afd. J. -Groot met 1301/-, punten en P. Fok met 12014 punten Heeren 2e afd. Jan Leegwater met 109 punten en P. Groot met 108 punten. De prijzen bestonden uit wisselkransen ea diploma's. De publieksprijs (n.l. diegene wel ke met hun oordeel het dichtst bij de jury kwamen) werd gewonnen door L. Groot ea mejuffr. C. KoningVethaak. Na de pauze werd het insigne als eere-lid nog uitgercikt aan den heer P. Kort voor alles wat hij in de vele jaren als werkend lid voor d-e v-ereen. had verricht en het publiek sloot zich enthousiast aan bij de warm-e woord-en van waardeering, gesproken door den direc- teur Schotsman. De prijzen werden met een toepasselijk woord door burgemeester Kooiman uitgereikt, waarna ook deze avonden met een gevoel van zelfvoldoen-ing over het succes, gesloten kon den w-ord-en. OUDORP. Loop der bevolking gedurende 1927. De bevolking dezer gemeente bestond 31 December 1926 uit 616 mannen en 61' vrouwen, totaal 1235. Vermeerdering door geboorte met 28 m. en 16 vr., totaal 44. Door vestiging met 204 m. en 213 vr., to taal 417. Vermindering door overlijden met 7 m. en 3 vr., totaal 10. Door vertrek met 195 m. en 191 vr., totaal 386. De totale vermindering bedroeg 396 perso- nen, de totale vermeerdering 461 personen. Zoodat de bevolking op 31 December 1927 bestond uit 646 mannen en 654 vrouwen, to taal 1300 personer> Levenlcos aang-egeven 1 mannelijke en 1 vrouwelijke, totaal 2 personen. Alhier overleden 1 persoon die elders wonplaats had. Elders overleden 3 personal die alhier woenplnats hadden. In het jaar 1927 werden alhier voltrddwa ■HMl MW -A De meeste aandoenlngen van de keel doen zich in sterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderea daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge- vaarlijke gevolg en bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan- tensappen bereide Akker s Abdijsiroop, dan brengt men daarmee niet alleen een ziektekiem-doodende, maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid- del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoening, heesch- heid, keelpijn, prikkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige muam Per koker:f 1.50, f 2.75, f 4.50 i—i.'

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6