I 4' In en om de hooldstad. He&iitsssaken Haadseihoekje. SOEDIJK. I Jtonderoagavond vergaderde de Volkskies- verecniging in het lckaal van den heer M. K. de Weert, onder leiding van den heer P. Hart. Deze gaf bij de opening een overzicht yoor het werk voor dezen avond dat zou zijn pen bespreking over de Potemkinfilm, waar- van de vertooning zou geschieden in samen- werking met de afd. der S. D. A. P. Spr. meende dat deze film zal medewerken aan de ontwikkeling. De vertooning zal plaats heb- hen op 18 Februari e.lc. De penningmeester gaf een overzicht van zijn financieel beheer, de ontvangsten waren f 44, de uitgaven 22.96, 't saldo f 21.04. Peze rekening werd onder dankzegging goed- gekeurd. In bespreking kwam daarna de begrafenis- rechten. Uit de vergadering werden verschil lende vragen gesteld over de duurte die nu is jngetreden, inzonderheid de jaariijksche bij- drage van 2 per jaar. Enkele stemmem gingen er op om in een binnenkort te houden vergadering van de be- igTafenisvereeniging dit punt ter sprake ie brengen. Ook het zandstrooien maakte ee punt van bespreking uit. Gehoopt werd o. verbetering. Bij de bespreking van het wer- Jceloozenvraagstuk werd betoogd, dat de ar- beiders een organisatie dienen te vormen om >.en betere positie te verkrijgen. AKERSLOOT. Door de tooneelvereeniging St. Willebrord fwerd een openbare uitvoering gegeven in de zaal van T. Dekker. De opkomst was bevre digend, opgevoerd werd het blijspel Napo leons horloge. In aanmerking genomen de nieuwe krach- ten die als werkend lid waren toegetreden en het eerst aan de uitvoering medewerk- ten, is de uitvoering goed geslaagd. De hoofdrollen waren goed verzcrgd evenals de tooneelaankleeding. Helaas zijn de vereeni ging dcor vertrek en ziekte de beste leden ontnomen hetgeen direct merkbaar is in een kleine vereeniging. De dienstregeling van de brievenbestel- lers alhier zal een belangrijke verandering ondergaan. De heer B. Buter wordt in gelij- ke betrekking overgeplaatst naar Limmen, terwijl het halen en brengen der poststukken zal worden opgedragen aan den autobus- houder J. Th. Verduin. De reis tweemaal per dag naar Uitgeest vervalt alzoo voor de bestellers alhier, maar de bestelling in het dorp zal nicer tijd eischen. Door de heer T. v. d. Schaaf is in cte Knollendammervaart bij Spijkerboor een snoek gevangen van 7y K.G. Waarschijnlijk was het beest geraakt door de schroef van een boot of motor omdat een diepe snede bij de staart zichtbaar was zoodat de snoek drij- vende werd gevonden. Met het vangen beet het beest de splinters van de rceiriem. CASTRICUM. Bij de gistenniddag gehouden inschrij- ving voor den bouw van een dokterswoning met garage voor den heer Leenaers alhier werd als volgt ingeschreven1. J. Houten boscb voor f 16449 2. A. C. Borst voor 17200; 3. L. A. v Benthem voor f 17495; 4. J. Tromp voor f 17777; 5 P. de Nijs voor f 18530; 6. J. Vlaar voor 19494 en 7. A. Ropman voor f 21457. De begrooting was f 17000. Deze bestedirig bevat het werk, be- halve het schilders en behangerswerk. De jnschrijving geschiedde onder architectuur van den heer Hendriks uit Rotterdam. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Het was een goede gedachte van de vereeniging Ontwikkeling" alhier, voor een avond te arrangeeien de Vlaamsche liede- renzanger en verbreider van de groot- Nederlandsche gedachte, de heer Iiulle- broek. Dat velen dezen avond met wilden mis- sen, toonde de opkomst, want de zaal was geheel bezet. A1 aanstonds had de gevierde zanger het publiek te pakken, toen hij op een aange- name en onderhoudende wijze verhaalde van zijn mooi Vlaanderenland en de zcden en ge- bruiken, die van vroegere eeuwen daar nog bewaard zijn. Ook wees hij op de leutige wijze waarop de bewoner3 van West-Vlaan- deren zich uiten en dat doen in hun zingen. We hopen nog meerdere malen den heer Hullebroek te hooren zingen en verhalen van den Vlaamsche zin en humor. KENNEMERLAND. De aanvoer is in de afgeloopen week en vooral Vrijdag, nogal van beteekenis ge- weest. Is er overal weinig aanvoer, Bever- wijk als centraal punt van Kennemerland, maakt daarop een uitzondering, omreden daar veel aanvoer komt van elders, wat niet alleen door de grossiers wordt aangevoerd, doch werkloozen koopen hier en daar op en vermeerderen op deze wijze de aanvoer. In de afgeloopen week zijn de prijzen voor de gemiddelde kwaliteit niet hoog geweest, doch le soort was bijzonder in trek en werd voor hooge prijzen geruimd. De prijs der andijvie stond aan de spits met een prijs van 8 tot 10 cent per krop of 2.50—/ 3.75 per bak, terwijl 2e en 3e soort van f 1,20 tot 2.25 noteerde, een prijs om van te watertanden. De hoofdaanvoer van boerekool kwam van elders en de mooie kwaliteit (welke men of nad opgeborgen in een schuur, of met matten bad bezet) werd met f 1.75 tot f 2.30 per bak betaald, terwijl de gemiddelde kwaliteit 1-25 tot f 1.80 opbracht. Spruiten zijn ook tor en schaarsch, en beziet men de kwali- wit en men hoort prijzen van f 28 tot 35 voor le soort en 14 tot 20 voor 2e soort, alles per 100 K.G., dan moet men wel tot de conclusie komen, dat er weinig is en de sPtoenteelt dit jaar een mislukking is. witlof deelde in de algemeene prijsver- booging, voor zoover het le soort van be- krade le soort betrof, de prijzen, varieerend van 26 tot f 36 per 100 K.G., zijn hoog en men kan er op aan dat men van het gei'm- porteerde lof niets tueer wil hebben, dan voor «n koopje. De aanvoer van piei bestond voor het pootste dee! uit mooie kwaliteit, le soort bracht op f 15 tot f 27 per 100 bos, daaren- tegen was de prijs van 2e soort slechts f 5 '°t j 10 per 100 bos. Pieterselie en selderie voor de fancy-prijs van 14 tot f 18 per 100 bos, vlug van de hand. De aanvoer van koolsoorten was «i«t ffroot, roode kool (2e soort, want 1« soort »omt hier niet) werd vlug ©peeruimd voor he met ocbelangrjjke prijs van f 18 tot 30 per 100 stuks. De aanvoer van stapergroente, uien, Me fen en wortelen was minder duur, alleen uien, met een prijs van f 12 tot 14 per 100 K.G., was niet goedkoop. De prijs der aardappelen toont neiging tot verlaging, trouwens een prijs van f 10 tot f 12 per 100 K.G. is niet laag, terwijl duinaardappelen (of die er voor worden ver- sleten) nog f 1 per 100 K.G. hooger no teerde. De aanvoer van vruchten was klein en de prijzen gezien de kwaliteit heel hoog, n.l. 13 tot f 21 voor peren en 14 tot 22 voor aardappeden, alles per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. SCHOORL. om de mogelijkheid van ultvoertnf Mervan onder de oogen te zien. Later zal over dit punt zeer zeker nog wel een avond kunnen worden volgepraat, doch't begin is er. Hoe't ook zal gaan in de toekomst, met of zonder samenwerking met „Noord-Kennemer- land" (de praktijk zal in deze den weg wel wijzen) de wensch der gemeentenaren om een of meerdere goede fietspaden te krijgen, is tot uiting gekomen; 't is aan deze jonge vereeni ging om te trachten, dien wenseh te vervullen. CCLXX Verschillende „puzzles". Woensdagavond vergaderde, onder tamelijke zj^en hier voor den loop van het inge- wij- j treden jaar met een aantal „puzzles", die uit- belangstelling, de plaatselijke Rijwielpad- vereeniging in de zaal van den heer Schuijt. Deze vereeniging is pas opgericht en't was de eerste 'edenvergadering; deze werd geleid door den heer C. Kriller jr., als voorzitter van't voorloopig comite. De voorzitter deelde bij de opening mede hoe door de meer dan eens uitgesproken wen- schelijkheid om in Schoorl rijwielpaden te hebben, enkele menschen er toe waren geko men om als voorloopig comite, maatregelen te nemen tot stichten van eene vereeniging welke zich met het maken van plannen enz. zal trachten onledig te houden. Verblijdend was, dat reeds 200 leden waren toegetreden; spreker vond dit echter nog niet voldoende en vond dat elkeen, die een rijwiel bezit, ook lid behoort te zijn. Hierna kwam als eerste aangelegenheid aan de order zal onze vereeniging zich aan- sluiten bij de gewestelijke riiwielpadvereeni- ging „Noord Kennemerland". De voorzitter had tegen deze aansluiting bezwaar. Dit was ontstaan doordat't bestuur van „Noord-Kennemerland" zoo weinig voe- ling met de ieden hield, en in den loop der jaren zoo weinig teekenen van leven zijn ge- geven. Vooral had spr. bezwaar doordat de leden zoo weinig zijn gekend in de aanleg van't pad naar Bergen aan Zee, met als ge- volg dat't paard daar acLter de wagen is gespannen en 't pad werd aangelegd eer de geldmiddelen waren verzekerd, waardoor thans een schuld bestaat waarvoor't bestuur borg is. Spreker vond deze toestand onge- zond. Ook andere beeren spraken zich uit tegen aansluiting en vonden het beter om zelf de zaken in eigen plaats af te wikkelen. De voor- deelen van aansluiting bbken ook niet zoo groot te zijn. Den heer Zeiier uit Bergen, welke met den heer Bogtman als hoofd'bestuurder van Noord-Kennemerlsnd ter vergadering was, erkende na den voorzitter te bedanken voor de verleende gastvrijheid, dat 't met 't be stuur van Noord-Kennemerland pu niet altijd even snel en goed was gegaan, doch men moest bedenken, hoe dikwijls dat bestuur was teleurgesteld, door weigeringen van ge- meentebesturen en grondeigenaren om iets te mogen uitvoeren Spr. ging uitvoerig het 7-jarig leven van Noord-Kennemerlar.d na en meende, dat den heer Schermer als oud-secretaris, en hier aanwezig, wel kon weten dat, hoe hard er ook gewerkt was, aUe activiteit door boven- genoemde weigeringen weder op niets uif- liep. Het bestuur werd moedeloos, totdat, door wijziging der houding van de Bouw- maatschappij „Bergen Binnen" een lichtpunt aan de horizon verscheen. Toen opeens veranderde de toestand. Voor een pad naar zee kwam alleen uit Bergen, van diverse kanten 8150 De werk loozen. voor wie geen object was, konden daar tewerk worden gesteld, en't pad kon gelegd worden, althans voor een groot ge- deelte was't geld verzekerd. Nu vond ook sprwaar't resteerend deel op schuld werd aangelegd, althans gedeelte- lijk, de toestand ongezond, doch wat moest men. Spr. zelf heeft toen geadviseerd, we moeten verder gaan, vertrouwende op hulp.1 Op de hoofden van bestuurderen wordt dan echter wel eens te spoedig een beschul- diging geuit. Nu wij echter hoorden, zegt spr., dat in Schoorl nieuw leven kwam, hebben we ons hierheen gehaast, aangezien de meening nimmer mag post vatten, dat Noord-Kenne merland plaatselijk werkt. We houden de be- langen van de geheele streek in 't oog en niets zou Noord-Kennemerland liever zien, dan dat ook in Schoorl paden tot stand ko men We juichen dit toe, zelfs al zou deze vereeniging zich niet bij Noord-Kennemer land aansluiten. Doch uit goedbegrepen eigenbelang is aansluiting toch raadzaam; een groote vereeniging bereikt toch 't meeste. Ook de heer Bogtman sprak nog enkele woorden in't belang van aansluiting. Nadat nog op verschillende wijze van ge- dachten hierover was gewisseid, werd een voorstel van den heer Schermer aangeno- men, om niet aan te sluiten, doch om in goede harmonie met Noord-Kennemerland te leven; aan't werk te gaan, dus als zelfstandige ver eeniging, doch niet afkeerig te staan tegen- over eventueele aansluiting wanneer een- maal, van welke zijde dan ook, de wensche- lijkheid dit gebied. Spr. deed dit voorstel. omdat hij toch altijd gevoelde, dat een streek- belang soms overwegend is. _Vastgesteld werd, dat de contribute zal zijn een gulden per lid. Indien meerdere huis- genooten toetreden, zal de contributie voor die verdere leden 0.50 zijn. Deze maatregel werd genomen, opdat elken fietser 't toe treden niogelijk kan zijn. De contributie zal in twee halfjaarlijksche termijnen gei'nd worden. Als grondregelen werden de ontwerp sta- tuten van de A. N. W. B. aangenomen. Hierna had een verkiezing plaats van 5 bestuursleden en 3 leden der financieele af- deeling. Voor 't eerst zullen als bestuursleden op- treden, de heeren C. Krillex- Jr., Corn. Kager Jzn., H. Groothoff, H. Selhorst en G. Duin- meijer. In de financieele afdeeling nemen zitting, de heeren Schermer, Kos en Jansen. Hierna hield de voorzitter een betoog, waar de paden't beste zullen kunnen aangelegd, en waar begonnen dient te worden. Aan de hand van een goede kaart merkten we een geprojccteerd rijwielpad langs den duinvoet van Aagtdorp tot Kamp. Diverse bezwaren werden geopperd doch, daar t slui- fen^SLrur er was w««d- 't bwtwur opgwdragea, gekno'beld dienen te worden, een „aange- naamy" werkje voor degenen, die zich met die taak onledig hebben te houden, gezien de ze ker heid, die zij hebben, dat ze over de wijze, waarop zij de oplossing voor de stedelijke raadselen zullen veirichten, de nocdige kri- tiek zullen te hooren krijgen. Daar hebben we, om te beginnen, altijd nog de telefoon-„puzzle". Ge weet het, onze telefoon is duur een zaken-abonnemeni kost per jaar 168, een abonnement voor hen, die een verspreek-toestel hebben aange- schaft voor huishoudelij.k gebruik, 120; dat is een vrij dure aardigheid, waarvan het ge- volg is, dat, vergelekeri bij vele buitenland- sche steden, procentsgewijze over de bevol- kin-g gerekend, het aantal door de gemeente geplaatste telefoon-tostellen niet hoog is. Toe- nemende aansluiting bij het telefoonnet kan slechts verkregen worden door laag tarief, weshalve B. en W. dan ook, op advies natuur- lij'k van de directie der telefoon, gekomen zijn met een voorstel van een laag vast tarief en verder betalen per gesprek. Zoo oppervlakkig bekeken lijkt dit oorstel volkomen logisoh; wie veel telefoneert moft meer betalen dan degeen, die zulks slechts doet in hoog-noodige gevallen. Maar daar is in hand'elsfcnngen en winkelierskringen eeri heftig protest tegen opgegaan. Niet alleen 01110at door groote zaken, die nagenoeg gansch den dag „aan het toestel hangen" en dikwerf meer dan eene lijn noodig hebben berekend is dat ze duurder zullen uitkomen| doch cok omdat vrees bestaat misschien ten onrechte dat het tellen der gesprekken, bijaldien zulks niet automatisch kan 'geschie den, vaak tot allerlei kibbelarijen zal leiden. terwijl de winkeliers dikwerf vreezen onaan- genaamdheden te zullen krijgen met hun teiefocnlooze klanten, die zij nu menigmaal toestaan in hun winke! te komen telefoneeren, hetgeen hun bij een gesprekken-tarief geld zal gaan kosten. Hoe men dezen „puzzle" zal op- lo-ssen, zal eerlang moeten blijken als de Raad de netelige zaak gaat behandelen. Hierbij zal dan misschien ook aan de orde dienen te komen de vraag reeds in de af- deelingen van den Raad, toen deze de begroo ting bekeken, ter sprake gekomen: of de ge meente Amsterdam zich niet, evenals zulks ;n Den Haag reeds het geval is, zal hebben be- zig te houden met de radio, d.w.z. of den ge- bruikers van de telefoon geen gelegenheid moet worden aangeboden, ook door middei van hun telefoon radio-muziek enz. thuis te kunnen krijgen. Indien imeit ook hier iets der- gelijks, als in de Residtentie bestaat, zou wil- len invoeren, zal zulks ook dan alleen voor- deel kunnen brengen aan de gemeentekas, in dien een laag telefoon-tarief er velen toe zal brengen zich telefoon aan te schaffen het een hangt dus wel degelij'k samen met het ander. Bpvendien is het de vraag of de ge meente met betrekking tot die radio per tele foon reeds niet te laat is, omdat het aantal radio-aansluitingen in deze stad al hoogst belangrijk schijmt te zijn. Hoe belangrijk, kan men het best begrijpen, wanneer men, hier door d'e straten wande- lende. eens wil opletten hoe enorm is tgywor- den het aantal winkeliers, die zioh toeleggen op den verkoop van radio-toestellen en al die onderdeelen, welke daarmede verband hou den. Ik kwam onlangs in aanraking met den agent van een maatschappij, die zich bezig- houdt met het plaatsen van kasregisters bij winkeliers en d'ie decide mij uit zijn ondervin- ding mede, dat het aantal van dergelijke ma chines, verkocht aan handelaars in radio-ar- tikelen, steeds stijgende is wel een bewijs dat dergelijke zaken tot bloei waren gekomen, want kasregisters zijn nu juist geen artike- len, welke men voor een appel en een ei koopt. Hij had- uit zijn ondervinding, dat er straten in de stad zijn, waar een groot aan tal handelaars in radio-artikelen gevestigd zijn, zoodat men in verschillende buurten zelfs bepaalde straten als „de radio-straat" bestempelt. Welnu, door Amsterdam wandelende ben ik eens op die winkels gaan letten en heb in- derdaad' kunnen opmerken, dat er straten zijn, waar drie, vier en meer van genoemde handelaars elkander blijkbaar kunnen „be- concurreeren", vooral door den verkoop van allerlei onderdeelen waaruit men radio-toe stellen opbouwt, een knutselwerk, dat hoe langer, hoe meer de liefbebberij is geworder; van leerlingen van hooger-burger- en techni- sche scholen. Zdo is de radio binnen het be- rehk gekomen van velen, die zich niet zouden hebben kunnen veroorloven een Volledige in- stallatie aan te schaffen en op die gronden wordt het d'us zeker een vraag of een ge- meentelijke radio langs gemeente-telefoon nog wel groote kansen biedt. In elk geval, de zaak behoort tot de op te lossen gemeentelij- ke puzzles". De andere „puzzle" is van nog bdangrij- ker aard, want ze betreft den grooten nieu- wen verkeersv/eg, die het Centraal Station dwars door de stad moet verbinden met het zuidehjk nieuwe stadsdeel om en bij het Sta dium Gedeeltelijk ligt die nieuwste verkeers- weg er reeds, n.l. tusschen station en Dam, langs het Damrak en verder het gedeelte tus schen Muntplein en Prinsengracnt, verkre gen door de verbreeding der Vijzelstraat. Laatstgenoemde straat is nu vrij wel voltooid; het nieuwste hotel is reeds verrezen bij den Singel; ;het gebouw der Handelmaatschappij is sedert een paar jaar in gebruik genomen; de groote winkelgalerij tusschen Keizers- gracht en Prinsengracht staat er ook. Maat daarmee is de zaak niet uit. Ons ontbreekt nog steeds de hoognoodige verbetering van het Rokin; de niet minder noodzakelijke ver- anderingen op het Muntplein^ waar het wer- kelijk een ingewikkelde verkeers-,,puzzle" is Sfwwden, ea het gedeelte tusschen Prinsen gracht en Weteringschans, hetwelk Vijzel straat heet. De demping van het Rokin houdt ons nu al jaren en jaren bezig. De noodzakelijkheid van demping wordt door velen sterk verde- digd, terwijl deze voorstanders tegenover zich vinden een niet minder sterke groep, die ach en wee schreeuwt over het snoode "plan om weder een stuk oud-Amsterdam te verminkea door het geheel of gedeeltelijk dicht gooien van het Rokin. En zoolang de oplossing niet is gevonden laat Publieke Werken ons daar loopen en rijden over een erbarmelijke bestra- ting; vaart het oer-oude, onooglijke pontje nog over het gore water voor de Duifjes steeg; word't er aan zuivering van het Rokin- water niets of nagenoeg niets gedaan. De puzzle" moet onfknobeld, doch voor de Olympiadd-vreemdelingen hier hun intocht zullen doen zal niet veel meer gedaan kun nen worden. Het Muntplein durft men nog niet aan; onteigening ter plaatse zoude schatten en schatten geld kosten en zoo blijft de toegang tot de breede Vijzelstraat nog maar heel hulpbehoevend. En wat de Vijzelgracht betreft, daarover verluidt het nu, dat eerlang een voordracht van het Stadhuis tot demping van die gracht z|l adviseeren. Ook daarover zullen vcrmoe- delijk de anti-d'empers wel in het geweer ko men met de bewering, dat men, dit water dicht goeiende, opnieuw stedeschennis zal plegen. Allcs goed en wel, maar hoe zullen zij dte „puzzle" dan anders willen oplossen; hoe zullen zij dan op andere wijze willen be- .vorderen, dat de groote verkeersweg door de nieuwe Vijzelstraat inderdaad recht van be- staan heeft gekregen, want zoolang die maar gedeeltelijk ten voile voltooid is, heeft hij weinig zin. De demping der Vijzelgracht zal, geschiedt zij inderdaad', toch nog eigenaar- dige moeilijkheden met zich brengen, omdat die gracht feitelijk bij de Lijnbaansgracht „dood loopt" ach ter een der hooger burger- scholen, waarvan de zijgevel aan de gracht- zijde sterk vooruit springt, weshalve wij hier nog met een „bij-puzzle-tje" te doen krijgen. Maar zocdra al die moeilijkheden einaelijk uit den weg zullen zijn geruimd, zal dan toch de groote verkeersweg zich onder of om het Rijiksmuseum verder kunnen vervolgen, wanneer ook op het Museum-terrein alles ge- regeld is. De IJsclub heeft er thans haar laatsten winter gehad en waneer de gepubli- ceerde berichten waarheid behelzen, dan zal nu binnen niet al te langen tijd daar alles ge- regeld kunnen worden, want het heet, dat de reeds lang hangende plannen tot het stich ten van een groot opera-gebouw aldaar on der de auspicien der Wagner-vei'eeniging zoover gevorderd zijn, dat met de uitvoering daarvan een begin kan worden gemaakt, ten minste wanneer de gemeenteraad1 er toe zou kunnen besluiten daarvoor van stadswege steun te verleenen. Hetgeen zeker te hopen is. Als stad van ver over de 700.000 inwoners zijn we met betrekking tot groote schouwbur- gen en zeker met betrekking tot een opera- gebouw nog erg stiefmoederlijk bedeeld. On ze Stadsschouwburg bi,dt veel te weinig plaatsruimte, hoe aantrekekliik het gebouw ook in tal van opzichten is, want er zijn heel wat plaatsen in, die feitelijk onbruikbaar zijn, omdat zij onvoldoende uitzioht op het tooneel geven en d'e overige schouwburgen zijn of verouderd of te klein. Bij dit alles is zich nu nog komvn voegen de kwestie van het Panorama. Ik geloof, dat er vele provincie-menschen zelfs Amster- d'ammers waarschijnlijk zijn, die niet eens meer weten, dat we altijd nog een Panora- ma-gebouw in de Plantage bezitten. De tijd daarvoor schijnt voorbij; er is een tijd ge weest, dat we er zelfs twee gehad hebben, want' jaren geleden heeft er nog een in het Willemspark gestaan, thans denken geloof ik weinig menschen er aan erheen te gaan en de exploitatie was da o kwijnend geworden De gemeente is nu in net bezit gekomen van het geheel en wat die er mede doen zal is nog onbekend; dus ook alweer een puzzle", zoodat uit het bovenstaande den lezer wel voldoende gebleken zal zijn, dat we hier in den loop van het jaar voldobnde kwesties ter oplossing hebben liggen. SIM SANA. AANNEMERSEN HET „OPZETCONTRACT." Voor de rechtbank te Rotterdam heeft zich Donderdag te verantwoorcen gehad 'n aanne- mer, die in den loop" van de jaren 1926 en 1927 aan een aankomend bediende op het bureau van plaatselijke werken geld zou heb ben gegeven, opdat hij ongeteekende bestek- ken van dezen bediende in handen zou krij gen. De bediende was n.l. belast met het ver- zenden van de bestekken van onderhandsche aanbestedingen der gemeente aan daartoe ge- noodigden, waartoe verdachte niet behoorde. Verdachte erkende het hem ten laste geleg- de. Bleken de bestekken iets voor hem te be- vatten, dan ging hij naar den betrokken in- genieur of opzichter en dan trachtte hij nog een uitnoodiging te krijgen. De bediende heelt in het geheel ongeveer 40 a 50 gulden van verdachte ontvangen. Verdachte erkende voorts, dat hij met de hem toegezonden ongeteekende bestekken wel vergaderingen van genoodigde aannemers heeft bijgewoond, op welke vergaderingen be- sloten werd over den „opzet", het bedrag dat op den prijs wordt gezet en dat bij de gun ning onder elkander wordt verdeeld. Op deze manier heeft verdachte ook nogal eens geld gekregen. Zoowel de president als de vertegenwoordi- ger van het O.M. achtte dergelijke handelin- gen immoreel. Ten gevolge van het optreden van verdachte is de bediende ontslagen. In de gepleegde feiten heeft verdachte geen kwaad gezien. Er worden meer bestekken ge maakt dan noodig is en verdachte meende dat het niet strafbaar was, at hij er een van kreeg. Getuige J. G. Christiaanse verklaarde o.m. dat juist het systeem van geteekende bestek ken beoogde om het zoogenaamde „opzetcon- tract" uit te sehakelen. Daarom mochten al leen uitgenoodigden het bestek ontvangen. De gemeente stelt thans een bedrag ter be- schikking van de uitgenoodigde aannemers, ter dekking van hun kosten. Bij hooge uitzon dering werd wel aan die uitgenoodigden een priisopgave gevraagd. Naar hetgeen mr. E. D. H. Schutter, ver- tegenwoordigend het O. M., in zijn requisi-i t°ir medede^de., neemt de gemeente der" zaak zeer hoog op. Vooral de kwestie van het opzetcontract. Spr. acht dit feit zeer ernstig. Hij dacht er dan ook niet aan om met de in« gekomen rapporten mede te gaan. De eisch luidde f 500 boete subs. 100 da- gen hechtenis. Naar de opvatting van verdachte'a raads- man, mr. D. D. van Waardhuizen, heeft dt berg een muis gebaard. De zaak is niet zoe erg gebleken als aanvankelijk werd gedacht, De opzetcontracten mogen niet erg fatsoen- lijk zijn, ze komen algemeen voor, en de juris- prudentie houdt er rekening mede. Deze tee- keningen waren destijds voor iederen ambte- naar bcreikbaar. Verdachte krijgt geen opdrachten meer van de gemeente natuurlijk en zelfs mag hij niet meer in dienst zijn van een aannemer, die voor de gemeente. werk heeft. P leiter verzocht een voorwaardelijke ver- oordeeling voor zijn client. De volgende zaak hield met deze kwestie nauw verband. Hier had een aannemer zich wegens poging tot oplichting te verantwoor. den. In Mei 1924 zou hij n.l. hebben deelgen» men aan een vergadering van aannemers, die door de gemeente waren uitgenoodigd om in te schrijven op een aanbestecling betreffende 20.500 kub. meter zand en grond aan de Brielsche Laan en de Dortsche laan, terwijl hij niet uitgenoodigd was. In deze vergade ring werd het „opzetcontract" besproken ea het was de bedoeling van verdachte zijn deel te krijgen van de „opzetsom." Ook tegen dezen verdachte eischte het O.M. een boete van f 500 subs. 100 dager hechtenis. Ten slotte behandelde de rechtbank de zaak tegen den aankomenden bediende, die de be stekken gezonden heeft aan den eerste ver dachte, na dat deze hem geld had gegeven. Dezen verdachte was ten laste gelegd, dat hij zich als klerk der gemeente heeft laten om- koopen, subs, diefstal van bestekken. Verdachte bekende; meermalen heeft hij van den bewusten aannemer kleine bedragen ontvangen. Na getuigenverhoor eischte de vertegenwoordiger van het O. M. een geld- boete van 50 subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte's raadsman bepleitte een voor waardelijke veroordeeling. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT '1 VORIGE NUMMER. Voor grooteren. V 1. Nieuwe bezems vegen schoon. Scheve- ningen, woning, schoen, bezem, neus, meeuw. 2 Konijn, tonijn. 3. Scheurkalender. 4- E Elisabeth, elf Chin a z e e z i e k Eliza b-e t h 1 e i b o o m v 1 e r k e t s h Voor kleineren. 1. Bar, bier; barbier. 2. Zeeuw, meeuw, Leeuw. 3. Ei (Paaschei). 4. „Mammie! Mammie!" schreeuwde het kleine meisje. (Mies). We zullen alle boeken even opnoemen. (Lena), Het landschap was dor, alle boomen wa ren kaal. (Dora). Heeft Vader al oesters besteld? (Loes). Zij namen alle stoelen op en verzetten dle. (Mena> OM OP TE LOSSEN. 3. 4. Voor grooteren. Mijn geheel is een vervoermiddel, dat men tegenwoordig veel ziet en dat me' 7 letters geschreven wordt 5, 4, 3 is een visch. Een 5, 2, 7 is een rond voorwerp. 7, 1, 2, 7 is iets wat bij de meeste pud- dingen behoort. 7, 3, 4, 6, 3 is het fegenovergestelde van zoet. De 5, 1, 7, 3 maakt deel uit van een boom. Als 1, 2, 3, 4 hetzelfde beteekent als vlate en 5, 6, 7 een verkorte meisjesnaam is, welk edel metaal is dan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7? Verborgen steden in het buitenland. Was de hond tegen u aangeloopen, Grootvader? Gaan Bob, Arie en Anton sarrien fietsen? Sta toch ens even stil, Bernard! Deze deken is erg dun; de ergsfe plek- ken zal ik stoppen. Zullen we zelf de boeken gaan halen, Moeder? Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam van een dorp in Zuid-Holland X i X X X X 1' 2° 3° .r X 4" 5° X X 6° X 8° 9° 10° rij een deel van een boom, een vette vloeistof. een ander woord voor rnk. een deel van je been, een deel van een kast of tafel. iemand, die niet rijk is. een viervoetig dier. iets wat oadeel betee kent. het tegenovergesteld# van valsch. het tegenovergesteld# van vroeg. Vcor kleineren. 1. Met b ben ik een roofdier, met p ma vrucht, met m besta ik uit water, met 1 word ik door een schoenmaker en den zadelmaker gebruikt en met v hebben de vogels mij. 2. Ik maak deel uit van je gezicht Plaais een b voor mij en ik word een rond# lijn. Wie raadt dit? Als 1, 2, 3, 4 een rond vruchtje is, dat in den zoroer rijp is en 6, 7, 8, 5 eea an der woord voor dichte nevel, welk feest is dan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8? Mijn eerste is een vaartujg, mijn twsede is een deel van een geheel en komt in de wkenles voor; mijn geheel is een ramp, die den sehepen door storm of andere oorzaken overkomen kajr 3. W}: yo

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7