Herhalingsoefeningen, ADVERTEERT IN DE ALKMAAR3CHE COURANTI KKI II.J.KTON. Radio-hoekje No. 29 1923 r onflert! dsrtsgste !aargang. DinscSa^ 24 Jaimari. (Art. 31, le lid, en art. 33 Dienstplichtwet.) De BURG EME'ESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat de verlofgangers van de hieronder vermelde lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen in 1928 voor herhalings oefeningen in werkelijken difcnsf moeten komen. De oproeping van de hierbedoelde verlof- angers zal bij nadere kennisgeving plaats ebben, voor zoover dit niet reeds is ge- schied Aan hen, die als dienstplichtige heb- ben gezorgd, dat hun volledig adres ter gc- meentesecretarie bekend is, wordt een per- soonlijke kennisgeving toegezonden. Lichting 1920. Korpsen: Iste regiment hu- jaren en llde regiment huzaren. Korpsonder deelen of groepen: alle dienstplichtigen, met uitzondering van: a. hen die krachtens het Kon. besluit van 31 januari 1927, Nr. 36, in 1927 herha lingsoefeningen moesten volbrengen; b'. de paardenverzorgers, die de eerste oefe- ning hebben vervuld bij het Remontedepot. Datum van aanvang der herhalingsoefenin gen voor de korporaals en soldaten5 Maart. Datum van vertrek m°t groot verlof vooi de onderofficieren, korporaals en soldaten: 17 Maart. Plaats van opkomst: Deventer. Lichtingen 1921: lste regiment huzaren: 1/8 van de dienstplichtigen, behoorende tot het lste halfregiment, die op 1 October 1928 tot de treinafdeeling van de IVde Artillerie- brigade komen te behooren. Datum van aan vang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten 12 Maart, onderoffi cieren 5 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korpo raals en soldaten: 24 Maart. Plaats van op komst: Utrecht (bij de treinafd. van de IVde Artillerie-brigade). 1 onderoff. en 1/9 van de korp. en sold., behoorende tot het 4de halfregiment, die op 1 October 1928 tot de treinafdeeling van de llde Artilerie-brigade komen te behooren. Datum van aanvang der herhalingsoefenin gen voor de: korporaals en soldaten 19 Maart, Onderofficieren 12 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onder officieren, korporaals en soldaten 31 Maart. Plaats van opkomst: Ede (bij de treinafd. van de llde Artillerie-brigade). 1/3 van die dienstplichtigen, bestemd voor de eskadrons wielrijders. Datum van aan vang der herhalingsoefeningen voor de kor poraals en soldaten 5 Maart, cnderofficieren 27 Februari. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korporaals en soldaten: 17 Maart. Plaats van opkomst: 's Hertogenbosch (bij het regiment wiel rijders Lichting 1925: Iste regiment huzaren: 1/4 van de dienstplichtigen, bestemd voor de veld- eskadrons. Datum van herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 27 Febr., onderofficieren 20 Febi Datum van vertrek met groot verlof voor d onderofficieren, kor poraals en soldaten: J" Maart. Plaats van opkomst: Deventer. De paardenverzorgers, die de eerste oefe- ning hebben vervuld bij het Remontedepot: 1/14 gedeelte. Datum van aanvang der her halingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 27 Febr. Datum van vertrek 17 Maart. Plaats van opkomst: 's-Gravenhage. De paardenverzorgers, die de eerste oefe- ning hebben vervuld bij het Remontedepot: 1/14 gedeelte. Plaats van aanvang der her halingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 19 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korpo raals en soldaten: 7 April. Plaats van op komst: 's-Gravenhage. Bij deze groep wor- den geen Israeli"ten ingedeeld. Lichting 1921: llde regiqment huzaren. 1/5 van de korp. en sold., behoorende tot het 3de halfregiment, die op 1 October 1928 tot de treinafdeeling van de Iste Artillerie-bri gade komen te hooren. Datum van aanvang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 12 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderoffic'.eren, korporaals en soldaten: 24 Maart. Plaats van opkomst: 's-Gravenhage (bij de treinafd. van de Iste Artillerie-brigade.) 1/3 van de dienstplichtigen, bestemd voor de eskadrons wielrijders. Datum van aanvang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 5 Maart, onderofficieren 27 Door J. S. Fletcher. leautorisecrde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 6) „Neen!" antwoordde Stevenege, opzettelijk kortaf, „enkel liefhebber." „Onzin!" hernam de ander. „Als u dat werkelijk is, deed u goed daarin verandering te brengen! Er ligt te -veel „ik-weet-alles-van het vak af" in, waarde heer!" Stevenege deed een spottend lachtje hoo ren. „Misschien heb ik wel de eer een criticus van beroep voor me te zien", opperde hij op vragenden toon. „In dat geval „Alweer onzin!" viel de ander hem in de reden. „Ik ben intusschen wel thuis in de kunst. Kritiek, alle kritiek lean voor mijn part naar den drommel loopen. Wat zijn cri- tici? Kerels die zelf niet kunnen maken wat zij beoordeelen! Men kan intusschen toch wel een kunstwerk begrijpen en waardeeren zonder het te critiseeren! Ik ten minste wel! Ik weet wat er zit in schilderkunst, muziek en el ken anderen kunstvorm. Ik bezit daarvoor over een onfeilbaren smaak!" Stevenege keerde zich tot het meisje, keek haar vragend aan en schudde het hoofd. „Dat gaat me te hoog!" prevelde hij. „Mijnheer Cleverley is een dichter", merk te het meisje bij wijze van toelichting op. Febr. Datum van vertrek met groof verlof voor de onderofficieren, korporaals en sol daten: 17 Maart. Plaats van opkomst: 's-Hertogenbosch (bij het regiment wielrij ders. Lichting 1925: llde regiment huzaren: 1/4 van de dienstplichtigen, bestemd voor die veldeskadrons. Datum van aanvang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 27 Febr., onderofficieren 20 Febr. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korporaals en soldaten: 17 Maart. Plaats van opkomst: 's-Gravenhage. De paardenverzorgers, die de eerste oefe- ning hebben vervuld bij het Remontedepot: 1/14 gedeelte. Datum van aanvang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 27 Febr. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korpo- raels en soldaten: 17 Maart. Plaats van opkomst: 's-Gravenhage. De paardenverzorgers, die de eerste oefe- ning hebben vervuld bij het Remontedepot: 1/14 gedeelte. Datum van aanvang der her halingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 19 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korpo raals en soldaten: 7 April. Plaats van op komst: 's-Gravenhage. Bij deze groep wor- den geen Israelieten ingedeeld. Lichting 1922: 5de regt. veld-artillerie: de helft van de dienstplichtigen, niet afkom- stig van de voormalige 5de schoolcompagnie van het Regiment vesting-artillerie. Datum van aanvang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 22 Maart, onder officieren 15 Maart Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korpo raals en soldaten: 7 April. Plaats van op komst: Amersfoort. Bij deze groep worden geen Israelieten ingedeeld. Lichting 1922: Treinafd. van de Hide Artillerie-brigade: 1 onderoff. en 1/3 van de korp. en sold. Datum van aanvang der her halingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 19 Maart, onderofficieren 12 Maart Datum van vertrek met. groot verlof voor de onderofficieren, korporaals en solda ten: 4 April. Plaats van opkomst: 's-Herto genbosch. Lichting 1922: lste reg. onbereden artille- rie: 2 korp. en 33 sold, van de lste school batterij. Datum van aanvang der herhalings oefeningen voor de korporaals en soldaten: 12 Maart. Datum van vertrek met groot ver lof voor de onderofficieren, korporaals en soldaten: 28 Maart. Plaats van opkomst: Gorinchem. Lichting 1922: 2de reg. onbereden arti'- lerie: lste schoolbatterij. Datum van aan vang der herhalingsoefeningen voor de kor poraals en soldaten: 19 Maart, onderofficie ren 12 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korporaals en soldaten: 4 April. Plaats van opkomst: Naarden. Lichting 1925: 2de reg. onbereden artil- lerie: 4 onderoff. eri 54 korp. en sold, van de 2de schoolbatterij. Datum van aanvang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 12 Maart, onderofficieren 5 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korporaals en solda ten: 28 Maart. Plaats van opkomst: Naar den. Lichting 1925: Reg. kust-artillerie: de helft van de dienstplichtigen van de lste schoolcompagnie van het Regiment kust-ar tillerie, voor zoover niet afkomstig van de voormalige 3de compagnie van dit regiment. Datum van aanvang der herhalingsoefenin gen voor de korporaals en soldaten: 19 Maart, onderofficieren 12 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onder officieren, korporaals en soldaten: 4 April. Plaats van opkomst: Helder. De dienstplichtigen, afkomstig van de voor malige 3de schoolcompagnie van het Regi ment kustartillerie en overgeplaatst bij de lste schoolcompagnie van dit regiment. Da tum van aanvang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 19 Maart, onderofficieren 12 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, kor poraals en soldaten: 4 April. Plaats van op komst: IJmuiden. De dienstplichtigen, afkomstig van de voormalige 4de schoolcompagnie van het Regiment kustartillerie en overgeplaatst bij de 2de schoolcompagnie van dit regiment. Datum van aanvang der herhalingsoefenin- fen voor de korporaals en soldaten: 19 faart, onderofficieren 12 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderoffi cieren, korporaals en soldaten: 4 April. Plaats van opkomst: Hoek van Holland. De dienstplichtigen, afkomstig van de voormalige 5de schoolcompagnie van het Regiment kustartillerie en overgeplaatst bij de 2de schoolcompagnie van dit regiment. Datum van aanvang der herhalingsoefenin- „Zoo!" zei Stevenege quasi-nederig. „Dat verklaart veel. Uw dichterlijke gaven, waarde heer, steEen u dus in staat om ten voile het goede in andere kunstrichtingen te waar deeren? Heb ik dat goed begrepen?" „Ik geloof, dat ik zoo goed als de eerste de teste de dingen weet te snappen," antwoord de Cleverley. „En wat nu uw kunst betreft, mijn vader was destijds een der eerste wattr- verfschilders, welke in dat beroerde land" het levenslicht aanschouwden! Natuurlijk miskend, hoewel men in de eer ste rangs verzamelingen veel werk van zijn hand aantreft. Ik bezit ook nog het een en ander van hem. U l«geert in „Het Hert", niet- waar? Ik zag u ten minste gisterenavond voor den ingang van het logement staan. Kom mij eens opzoeken ieaer kan u mijn adres opgeven dan zal ik een en ander van mijn vaders werk, naar landschappen uit de buurt geschilderd, laten zien. U is ten alien tijde welkom 's morgens, 's middags en 's avonds en als ik eens niet thuis ben, dan probeert u het maar eens op een ander oogenblik." Voordat Stevenege nog op deze vage uit- noodiging kon antwoorden, kuierde de jonge Cleverley weer weg zonder zelfs om te kijken en was weldra tusschen de boomen verdwe- nen. Stevenege keek het meisje aan. „Rare kerel", merkte hij op. „Natuurlijk ken ik den naam van zijn vader. Het was een groot kunstenaar, maar men miskende hem. Ik geloof intusschen, dat zijn werk juist tegenwoordig in trek begint te komen. En hij is een dichter, nietwaar?" „Ja, maar zijn werk is nog niet gedrukt", antwoordde het meisje. .Jk geloof, dat hij be- gen voor de Korporaals en soicraien: 15 Maart, onderofficieren 12 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onder officieren, korporaals en soldaten: 4 April. Plaats van opkomst: Vlissingen. Lichting 1922: Korps luchtdoel-artillerie: 3 onderoff., 58 korp. en sold. Datum van aanvang der herhalingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 19 Maart, onderoffi cieren 12 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor de onderofficieren, korpo raals en soldaten: 4 April. Plaats van op komst: Utrecht. Lichting 1925: Korps luchtdoel-artillerie de Israelieten. Datum van aanvang der her halingsoefeningen voor de korporaals en soldaten: 19 Maart. Datum van vertrek met groot verlof voor onderofficieren, korporaals en soldaten: 4 April. Plaats van opkomst: Utrecht. VRIJSTELLING, ENZ. Vrijstelling van her halingsoefeningen genieten: a. zij, die elders wonen dan in Neder- land, Belgie, Hannover, Westfalen en de Rijnprovincie; b. zij, die wonen in Belgie, Hannover, Westfalen en de Rijnprovincievoor zoover zij voor den dag van opkomst bij hun com mandant een verklaring inzenden, waaruit blijkt, dat zij meer dan drie uur gaans van de Nederlandsche grens af wonen; de ze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van de politic of door een Nederlandsch consulair ambtenaar; c. zij, die zich tijdens de herhalings oefeningen buitenslands bevinden ter uit- oefening van de zeevaart (hieronder niet be grepen de zeevisscherij). Het is wenschelijk, verzoeken om vervroe- ging, uitstel of vrijstelling van herhalings oefeningen of nopens opkomst in een andere garnizoensplaats door tusschenkomst van den Burgemeester in te dienen, die alsdan voor de opzending aan den Minister zorg draagt. Dergelijke verzoeken kunnen echter slechis bij uitzondering worden toegestaan. VERGOEDING. Indien ten gevolge van het verbiijf in werkelijken dienst van den op- gercepen verlofganger voldoende middeien tot levensonderhoud aan personen outbroken of komen te ontbreken, kunnen deze personen een geldelijke vergoeding ontvangen. Hierbij komen alteen in aanmerking zij, die kostwinner zijn voor: 1. hun echtgenoote; 2. hun bloed- en aanverwanten in de rechte linie; 3. hun andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad; 4. hun pleegouders; 5 degenen, in wier onderhoud zij inge- volge rechterlijk vonnis moeten voor- zien. De vergoeding moet in het algemeen mon- deling of schriftelijk door belanghebbenden worden aangevraagd bij den Burgemeester van de gemeente, waar de verzoeker woont. De aanvraag behoort, zoo mogelijk, ongeveer drie maanden, voor de opkomst te gesehieden. Alkmaar, 23 Jan. 1928. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Woensdag 25 Januari. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- ten. 12.352.Lunchmuziek door het radio-trio. 3.4.Maak het zelf! Rubriek van Mevr. C. SchaakeVerkozen. 5.307.15 Dinermuziek door het Omroep-orkest. Lea Zweers, sopraan. Egb. Veen aan den vleugel. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. Spr. Dr. R. N. M. Eykel: Zorg voor lichamelijk ge- brekkigen. 7.45 Politieberichten. 8.109. Kamermuziek. Godefroid Devreeze, le viool. Siegfr. Bahler, 2e viool. D. Mesman, altviool. Jan Wagemakers, cello. Maurice van IJzer, piano. 9.Lezingen over Oost en West. Prof. C. Spat: De volkeren v. Nederlandsch- Indie. 9.50 Persberichten. 10.10 Voortzetting kamermuziek. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.45 N. C. R. V. Concert, medewer- kenden: Mej. L. Lauenroth, piano, Amster dam. Mej. M. Seeger, viool, Amsterdam. Mevr. J. Reul, cello, Amsterdam. 5.156.15 Kinderuurtje door mej. A. M. Emous. Zang door de dames de Jong en C. S. Heers. Piano- begeleiding van Mevr. T. Reeders—Warnai 7 —7.30 Lessen van het Instituut Schoevers vanuit den Haag. 7.30—8.Spreker N. C. R V. Omroeper. 8.Spreker: Drs. W. A. v. Dongen Sr., leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan het Marnix-Gymnasium en de Chr. H. B. S. te Rotterdam. Onderwerp: W. Shakespeare's Macbeth als Heksendrama. Muzikale medewerking verleenen: Het Man- nenkoor G. E. W. A. te Amsterdam, onder zig is zijn gedichten persklaar te maken. Eenmaal zal hij een beroemd man zijn, naar hij zelf zegt. „Nu, 't is in zeker opzicht wel aardig om beroemd te zijn", zeide Stevenege. „In zeker opzicht alleen in zeker opzicht. En men kan op allerlei manieren naam maken. Hm! Maar zeg, u zeide zooeven, dat u mij zulk een mooi gezicht voorbij het bosch wilde laten zien als u dat ernst is, zou u dan tien minuten geduld willen hebben, tot dat ik met dit stukje klaar ben?" ,,0, we! twintig, als u dat wenscht!" ant woordde het meisje bereidwillig. „Tijd is in deze streek goedkopp." Alsof zij haar woorden waar wilde maken, ging zij naast hem op het gras zitten en keek naar zijn werk, terwijl zij kalm en opgewekt keuvelde over wat er in hun omgeving viel op te merken. Stevenege vond haar gesnap aller- aardigst en b'.eef langer dan hij eerst van plan was geweest voort schilderen. Maar toen het tegen een uur liep, borg hij zijn boeltje op en het meisje leidde hem, als zijn gids optre- dend, door een opening in de haag naar het bosch achter hen. Een smal pad kronkelde naar boven tusschen denneboschjes, die dicht bijeen tegen de steile helling aangroeiden. Zij hadden reeds 'n heel eind gewandeld en bijna den top van den heuvel bereikt. toen Steve nege plotseling zijn geleidster bij een arm greep en haar onder het slaken van een uit- roep van verbazing dwong te blijven staan. Zijn scherpe oogen hadden iets gezien, dat aan de hare was ontgaan. Daar op een open plek, op een paar el afstands, lag het lichaam van een man, naar Stevenege's indruk een liik- leiding van den htcr L. C. Keereweer. Den Heer L. C. Keereweer te Amsterdam, violon- cel, op den piano begeleid door den heer L. W. D. Keereweer, te Amsterdam. Daventry 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.30 Daventry-kwartet er. dans-orkest met soli, tenor en viool. Variete. 1.202.20 Or- kestconcert. 2.50 Lezing. 3.10 Concert. 3.20 Oude balladen. 3 50 Concert. 4.50 Lezing. 4.20 Licht k'assieic concert. Strijkkwartet en soli, tenor, piano en viool. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinbouwpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Liederen van Brahms voor ba- riton. 7.45 Lezing. 8.05 Hal Swain met zijn Saxo Five. 8.35 „Damou and Phillida", opera met koor, orkest en soli. 9 20 Nieuws berichten. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Diner van „The federation of British Music Industries", met medewerking van artisten van de „His Mas ter's Voice." Olof sextet. W. Glynne, tenor. M. Bennet, sopraan. J. Goss, bariton. A. Penn, imitaties. 10.35 Een Burns-avond 10.40 E. Black, alt. 10.50 Voorlezing. 11. A. McGregor, bariton. 11.11 Voorlezing. 11.1411.20 The Immortal Memory. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.Concert. 12.502.10 Concert. Orkest Poussigue. 4.5.Orkestconcert. 8.50 11.20 Selectie ,,Ltr Miserables" en een ope- rette. Langenbrg, 469 M. 12.251.50 Orkest- condert. 5.206.20 Orkestconcert. 7 35 Lichte muziek Werag-orkest. K. Strienz, bas Daarna „Unter vier Augen", klucht. Vervol- gens Wiener Muziek. Tot 11.20 Dansmuziek. Zetsen, 1250 M. 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Die Tanzgrafin", operette in 3 acten. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Vocaal en instumentaal concert. 8.50 Humoristische avond. 10.50 11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert 8.3510.35 Concert. Orkest en Mile. Stroye- bans. Pm&ieiciaal nieuws De Landbouwboekhouding, haar economisch belang in het algemeen en het fiscaal belang in het bijzonder. In het „Noord-Hollandsch Koffiehuis" te Schagen behandelde Maandag 23 Januari de heer J. A. Stoop van Goudswaard, in- specteur der Directe Belastingen te Tiel, in een vergadering van de Vereeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinter- scbool te Schagen het onderwerp: „De land bouwboekhouding, haar economisch belang in het algemeen en het fiscaalbelang in het bijzonder". De vergadering was druk bezocht. De voorzitter, de h^er P. Blaauboer Gz., heette den spr. in het bijzonder welkom, als- mede Ir. Smeding, den directeur van de school, de leeraren en den secretaris van de Holl. Maatschappij van Landbouw, den heer Huismans. Spr. wees er op, dat in dezen tijd van hoo- gen belastingdruk het onderwerp voor den landbouwer van groot belang was. Het inko- men van den landbouwer is niet zooals vroe- ger, te bepalen door een vasten norm. A'leen door boekhouding krijgt men een zuiver over- zicht van de uitkomsten van het bedrijf en kan men bereiken dat de landbouwer niet te veel betaalt en de fiscus krijgt wat hem toe- komt. HOOFDSTUK II. Een eenige zeldzaamheid. Het meisje merkte bijna even snel als haar metgezel het roerlooze lichaam in het gras op en hoewel Stevenege trachtte haar terug te houden, maakte zij een beweging om dichter bij te komen. Maar Stevenege greep haar toen wat vaster bij den arm. „Neen", zeide hij, ,,dat is mijn werk. Blijf u liier staan. Er kon iets zijn, dat Zachtjes drong hij haar terug op het pad waarlangs zij de open plek hadden bereikt; hij trad zelf naderbij en bekeek de op den grond liggende gestalte met meer aandacht. Het was een tenger gebouwde, kleine man op leeftijd, netjes gekleed als een gezeten werkman op z'n Zondags. Hij lag op den rug, het met een dun baardje omlijste gelaat naar boven gekeerd, de armen wijd uitge- strekt. Het scheen Stevenege toe, dat de man plot seling achterover was geslagen nadat hem een doodelijke slag was toegebracht en bij nader onderzoek zag hij ook het spoor van een dergelijken slag; op den linkerslaap ver- toonde zich een zwelling, een licht getinte buil, ongetwijfeld ten gevolge van een slag met een stomp voorwerp, die met groote kracht was toegebracht. Toen hij dat zag, boog Stevenege zich over den man en raakte een der tot een vuist gebalde handen aan. Zij was nog warm! Dus was de man nog kort te- voren springlevend, misschien nog geen twin- tig minuten geleden! Hij keerde zich snel naar het meisje om en zij ging naar hem toe. „Wat is er gebeurd?" vroeg zij fluisterend. Het was daarom dat het bestuur den inlei- der had uitgenoodigd. Spr. bracht den heer Stoop van Goudswaard dank voor zijn be- reidwilligheid het onderwerp te behandelen.- De landbouw beleeft een zeer. mceilijke tijd. Wij mogen geen gul den uitgeven als wij niet weten f 1.10 terug te krijgen. De heer Stoop van Goudswaard ving aan met te verklaren dat de uitnoodiging van den secretaris voor hem een aangename verras- sing was. Toen ik uwen secretaris vroeg, zoo ver- volgde spr., wat men bij voorkeur verlangde te hooren, antwoordde deze, dat men gaarne eene behandeling zag van al datgene, wat zal kunnen bijdragen om te leeren een land bouwboekhouding zoodanig bij te houden, dat deze een zuiver beeld geeft van de financieele resultaten en voldoet aan de eisehen van den fiscus en daarbij speciaal te behandelen, welke moeilijkheden zich in het algemeen voordoen, opdat iemand, die moet reclameeren wat beter op de hoogte is om tegenover den inspecteur zijne aangifte te motiveeren. Nu zal het U terstond opvallen, dat het onderwerp van mijne lezing, het verzoek van den secretaris niet volkomen dekt, maar wat uitgebreider is. Wanneer ik eens met mijne gedachten 13 a 14 jaar terug ga, dan kan ik wel zeggen, dat bij hooge uitzondering door een landbouwer werd boek gehouden. De O. W. B., die van de landbouwers enorme bedragen vroeg, heeft hen opge- schrikt Hadden zij toen toch eens goede ge- gevens van hunne inkomsten in 1912, 1913 en 1914 gehad, welke tot basis van vergelij- king met de inkomsten in de oorlogsjaren strekten, dan zouden zij heel wat minder be- lasting betaald hebben. Maar de tijden waren best voor den land bouw Er kwam veel geld binnen en er werd vlot betaald. Toen echter na d!e vette jaren de magere aanbraken, toen de pachten, de arbeidsloonen en de prijzen der grondstoffen enorm gestegen waren, terwijl Rijk en ge meente zuchtten onder drukkende schulden- last, toen leerden de landbouwers inzien, dat de eenige manier om een billijken aanslag in de rijks- en gemeente-inkomstenbelasting te verkrijgen, was het bezit van eene betrouw- bare boekhouding. Uit dien tijd dagteekent het ontstaan der landbouwboekhouding. Er werden cursussen gegeven, er werden door verschillende organisaties boekhoudbu- reaux opgericht, particuliere boekhoudbu- reaux en belastingconsulenten rezen als pad- destoelen uit den grond, men toog zelf aan het boekhouden. En dit alles deed mien, ik mag gerust zeggen uitsluitend ofna- genoeg uitsluitend ten behoeve van den fiscus. Dit proces heeft zoo hevig doorgewerkt, die botsingen zijn zoo sterk geweest, dat het be- grip boekhouden, tot de minist ontwikkelden is doorged'rongen. Meent niet, dat dit uitsluitend bij de land bouwers het geval is. Neen, bijna alle men- schen, die in handel of nijverheid hun bo- staan vinden en die nooit eene boekhouding gehad hebben, zijn er toe overgegaan eene boekhouding aan te leggen en alle, die eene boekhouding hadden, hebben deze boekhou ding geperfectioneerd. Doktoren, advocaten, notarissen, ook zij hebben de onmisbaarheid eener goede boekhouding aan den lijve onder vonden. „Is hij dood?" „Dood! Ja, zie maar zelf! Het heeft alien schijn van een misdaad. Hij heeft van iemand een slag gekregenkijk, daar ziet u de buil. Wij moeten de politic waarschuwen. Kan u naar het politiebureau gaan? Daar zal wel een inspecteur zitten „Meneer Detterlingja, dien ken ik wel", zeide zij. „Best! Zie hem dadelijk te spreken te krijgen", ging Stevenege voort. „Deel hem in het kort mede wat wij gevonden hebben en hoe zulks gebeurd is. Vraag hem een dokter en een paar agenten mede te nemen. Ik blijf hem hier afwachten. En nu ga maar!" Het meisje snelde zoo gauw zij kon naar het dal en de stad en Stevenege ging weer naar het lijk, na eerst zijn schildersbehoeften en'ezel zorgvuldig ter zijde gelegd te hebben Het leek hem toch wel bittere ironie, dat reeds bij het begin van zijn verlof een blijkbare moord hem het genot van zijn vacantie zou bederven. Doch zijn beroepsinstinct liet zich bij de aanschouwing van het lijk en de ont- dekking van den buil gelden en met de erva- ren hand van een man van het vak ging hij aan het werk. Zijn gewone wijze van onderzoek was, dat hij trachtte zich een duidelijk beeld te vormen van den toestand. Blijvende op de plaats waar hij zijn ezel en vouwstoeltje had neer- gezet, nam hij zorgvuldig de gansche omge ving op. De open plek, waar hij het lijk had gevonden, besloeg een oppervlakte van niet meer dan vijftien bij twintig el. Het nauwe pad, waarlangs hij met het meisje naar boven was geklommen, liep er dwars doorheen. Aan den kant waar het lijk lag, stond een soort van rui'ne: een stuk muur vermocdelijk, met een nis of raamopening (Wordt vervolgd.) Als ge alias hebt beproefd an de anergie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld, besluit dan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagbiad. Wij twijfelen niet, ot dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIDDEL te zijnf

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5