li a p Ik f Ih i e Ifo f e ro SfasisBiieuws Sport EEN MINZAAM AUTEUR. F Brief, dien volgens het Nlbl. v. d. Boekhan- del een uitgever ontving. Minzaam ricbt ik mij tot u, ten verzoeke, of de mogelijk-heid door ons gevonden zou kennen worden door onderhandeling tot over - eenstemmin-g te komen, am voor mij een boek je uit te geven. Door een diep innerlijke drang -ben ik in- dertijd aan het schrijven gegaan, ven is een geheel geworden van ongeveer honderd vijftig vel blokpapier, en door na- lezing wel niet ten voile bevr-etiigd, doch mij bet voile vertrouwen geeft, dat in-dien het in druk is gebracht degelijk opgang zal maken Het is echter niet geschreven voor de Ne- derlandscbe taal, het is geschreven door mij met de alledaagsche toon voor de massa der bevolking; voor den religieuze en de atheist, voor den geleerden en voor den werkman en voor de hervormers in het geheel. Het boekje zal niet onder mijn naam de wereld in gaan doch onder de naam van de samenvoeging van het gemeenschaps-idee met den titel die mij het vertrouwen geeft van sla- gen, niet voor het stage van mijn werk al- 1-een, do-ch voor het stage der menschheid, om dat zei snakt naar meer bevrediging in ons heelal. Hopende u voldoende te hebben toegelicht van mijn doel wacht ik minzaam een ant- woord om verder tot onderhandeling over te gaan. Teaken met den M. G. EERVOL ONTSLAGEN. De raad der gemeente Gouda heeft beslo- ten den- directeur van gemeentewerken, den her H. J. E. v. d. Ven, met ingang van 1 Ma art a.s. eervol ontslag te verleenen, onder toe-kenning van een getijktijdige uitkeering ineens van; 1'5.000. NEVENiFUNCriES VERBODEN. In de Maandagavond te Enschede gehou- fien raadsvergadering is een verordening vastgesteld, waarbij het ambtenaren in ge- meentedienst verbo-den wordt nevenfuncties waar te nemen. Van deze bepaling lean in ge- geven omstandighede- door B. en W. onthef- fing worden verleend. De verordening is in bet leven geroepen daar bouwkundigen in dienst der gemeente bouwplannen maakten voor particulieren tegen lage vergoeding, waardoor zij den arahi-tecten zware concur- rentie aandeden. DE GASCORRUPTIE. Te Zwolle. -De gemeenteraad van Zwolle besloot dat, banger.de het justitieel onderzoek naar even- tueele corruptie aan de gasfabriek te Zwolle, voorloopig geen commissie zal worden inge- steld. Wanneer de just'tie haar taak heeft be- eindigd, zal de kwestie nader ter sprake ko- men. TRAGISCH GEVOLG VAN EEN ONGEVAL. De heer N., aanspreker te Groningen, die mede in den lijkauto zat, welke te Kro-ps- wolde een kinderwagen aanreed, ten gevol- ge waarvan een der zich daarin bevindende kinderen is overleden, heeft zich dat geval zoo aangetrokken, dat thans ook hij is over leden. DE VOORMALIGE BOAZ-BANK TE LEIDEN. Een tekort van 1 ton. De leden Hoofctelijk aansprakelijk voor f 3000. In de op 27 December van het vorig jaar gehouden algemeene ledenvergadering der Ccoperatieve Middenstan-ds Spaar- en Voor- schotbank ,Boaz" voor Leiden en omstreken wvrd.besloten een doel der activa over te doen aan de Nederlandsche Mi-dd'enstands- bank, die daarvoor een zeker bedrag betaalde en bovendien de verplichting op zich nam den crediteuren der Boaz-Bank de terugbeta- ling van hun tegoed te garandeeren De gelden der integers worden dus door de Ned. Middenstandsbank gerestitu-eerd. Anders is het gesteld ten aanzien van de leden-aandeelhouders der Boaz-Bank, die wettelijk en hoofdelijk aansprakelijk zijn voor dekking van het tekort, dat, naar thans be- kend wordt, 140 a 150.000 bedraagt Deze leden-aand-eelhouders er zijn er 50 stortten bij de oprichting der bank in 1917 elk een bedrag van 25 met recht van divi- dend-uitkeering tot ten hoogste lO bij eventueele winst Slechts eens is er enkeTe procenfen dividend uitgekeerd. De gedupeexden beho-oren vrijwel alien tot den kleinen middenstand; voor velen hunner zal derhalve een hoofdelijke aan- sprakelijkheid van ten minste 3000 groote bezwaren opleveren. Over de wijze waarop dit tekort is ontstaan vernamen wij, dat aan fraude niet gedacht behoeft te worden. Het schijnt evenwel, dat er te groote ere dieten zijn verstrekt. In een volgende week te houden algemeene vergadering zal een voorstel tot liquidatie der Boaz-Bank worden gedaan. BRAND. Te St Maartensburg is door onbekend oorzaak afgebrand het woonhuis met veestal ling van den heer Mul. Gistermiddag is brand uitgebroken in den Duden molen „Die Kieviet", die zich bevindt nabij de boerderij van den heer v. d. Bosch te Abcoude. De molen, waarvan de wieken waren ver- wijderd, was in gebruik als woonhuis, be woond door den knecht van den heer v. d. B., zeker en Bakker, met zijn gezin. De molen brandde tot den gron-d toe af. PAARD EN WAGEN TE WATER. De veehouder J. Th. van Dam uit Zegveld bevond zich met zijn Utrechtsch wagentje, waarin nog drie personen gezeten waren, in de Pannebakkerijen te Woerden, toen plotse- dat schrij- I ling het paard schrok, doordat iemand den motor van een langs den weg staanden auto aansloeg. Alvorens iets kon worden gedaan orn het te voorkomen, waren paard en wagen reeds te spraax op nxcnircauur o! ouderdom, en zijn evenmin voor goed aan hun plaats gebonden. Met hen lean dus an tiers worden gehandeld. Vandaar het staaltje van Amerikaansche handigheid, dat Maandag j.l. op het terrein der N. S. F. te Hilversum werd geleverd. Een der antenne-masten van den N. S. F.- zender stond in den weg, een moeilijkheid door de belangrijke uitbreiding van het be- drijf veroorzaakt. De bouwers, De Vriies Robbe Co., kregen de opdracht: twintig meter achteruit, zonder de antenne zelf lan- ger te maken. Het zestig meter hooge en 25 water gereden. Het paard kreeg hierbij den J duizend kilo zware gevaarte werd, te.rwijl wagen op het lichaam, tengevolge waarvan zes tuien het vasthielden, als een stuk mecca- het onmiddellijk verdronk. De vier inzittenden wisten zich spoedig te redden, -d-ank zij de tegenwoordigheid van geest van een hunner, den schoonvader van den heer v. D., -die een ruit stuksloeg, tenge volge waarvan de bevrijding zeer werd verge- ma-kkelijkt. Hij liep hierbij echter eenige min of meer ernstige verwondiiigen aan de hand o-p. De materieele schade is groot. I DE OPBOUW VAN DRENTHE. Een tentoonstelling te Amsterdam. Het Amsterdamsch Comite voor tie Drent- sche Venen, hetwelk zich oorspronkelijk ten doel stelde om arbeidsmogelijkheid te schep- pen in de provin-cie Drenthe, zal een tentoon stelling organiseeren om een beeld te gev-en van het Drentsche leven in al zijn geleidin- gen. Tij-dens deze tentoonstelling, welke 30 Maart aanvangt en ongeveer 14 dagen zal duren, zullen eenige voordrachten worden gehouden o.a. door den Commissaris der Ko- ningin in Drenthe, den heer J. T. Linthorst Homan, door het lid der Ged. Staten, den heer K. Brolc en door den burgemeester van Oosterhesselen, L. J. Legro over den Opbo-uw van Drenthe. De clou vormt een ouderwetsche Drentsche bruiloft in de tra-ditioneele kleederdracht. DIEFSTAL DOOR EEN DIENSTBODE. Voor den pol-itierechter bij de arron-disse- m-entsrechtbank te Utrecht sto-n-d terecht de 18-jarige dienstbode A. van der S. dienstbode bij Mevr. Wed. K. van W. te Mijdrecht. Zij had zich schuldig gemaalct aan diefstal van geld ten nadeele van haar m-evrouw; eerst nam zij klein geld uit de portemonnaie van haar mevrouw, doch later begon ze zich hoe langer hoe meer toe te eigenen en kwam het zoo ver, dat ze bankpapier ging stelen uit een po-rtefeuille, die regelmatig in een voor haar gemakkelijk te openen kastje voor de hand lag. Op deze wijze was door haar in de maanden October en November j.l. een be drag van ongeveer f 9630 weggenomen. Dit geld had zij met drie vrien-dinnen opgemaakt. Zij legde een vdledige bekentenis af. De Officier van Justitie, Mr. Oosting, vroeg een voorwaardeliike veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar onder bevel tot teruggave van de 463.17, die nog was overgebleven. De politierechter, Mr. Suringar, veroor- deel-de conform den eisch, tevens onder bepa ling dat verdaehte gedurende den proeftijd geen dansgelegenheden mag bezoeken, des avon-ds om 10 uur in haar dienst terug moet zijn en geen omgang meer mag hebben met de drie meisjes, waarmede verdaehte zoo veel ge- stolen geld nutteloos heeft zoek gemaakt. EEN SCHOOLKWESTIE TE EDAM. Voo-r het kantongerecht te Purmerend moest zich dezer dagen verantwoorden het hoofd van de christelijke school te Edam, we- gens het feit, dat hij op 31 October van het vorige jaar 64 kinderen in een lokaal ver- eenigd had, terwijl de wet ten hoogste 48 leer- lingen toestaat. De inspecteur van het lager onderwijs had deze vervolging ingesteld. Het hoofd van de school bekende bet feit, maar achtte de daa-d volkomen rechtmatig. Volgens hem was de betreffende bepaling van het Bouwbesluit niet toepasselijk op bijzon- dere scholen, welke reeds voor 1921 beston- den. Voor deze scholen gold volgens het hoofd het Bouwbesluit van 1905. Het hoofd decide mede, dat de leerlingsn van de school iederen morgen in een lokaal s: men kwar.en, om de lessen op godsdiensti- ge wijze door schriftlezing, zang enz. te be- ginnen. Na afloop daarvan gingen de leer- lingen elk naar zijn eigen klasse. Het hoofd was voor deze samenkomst op paedagogische gronden. De inspecteur verklaarde het bestuur der school reeds meermalen te hebben gewaar- schuwd, ook het hoofd had spr. geraden die samenkomsten niet meer te doen plaats heb ben. De inspecteur wees er op, dat de school op kosten van de gemeente pas belangrijk verbouwd is en nu voldoet aan het jongste Bouwbesluit, waarnaar het hoofd zich z. i. nu ook heeft te gedragen. Op een bank voor 2 leerlingen mogen geen 3 leerlingen gezet worden. De kantonrechter hield de beslissing in deze zaak aan. EEN ANTENNE-TOREN VERPLAATST. Voor oude stadstorens zijn bouwers van huizen en bestuurders van verkeersniiddelen gewoon uit den weg te gaan. Aan de tradi- tie en schoo-nheid der monumenten m.ag niet worden geraakt, terwijl het ook niet doenlijk is de steenen kolossen eenige meters op zij te zetten, Maar antenne-torens maken geen aan- no-speelgoed naar zijn nieuwe standplaats gebracht. Met behulp van scheepsglijders werd de toren over de met vet besmeerde rails voortgeschoven, am, toen hij 170 meter van zijn collega verwijderd was, op vier nieu we, 15 meter uit elkaar liggende, betonblok- ken vei'ankerd te worden. De verbinding tusschen de antenne en de beide masten werden inmiddels tot een over- eenkomstige afmeting verlengd. KORTE BERICHTEN. De heer A. Peer-ebom is herbenoemd tot burgemeester van Ilpendam en tot idem te Sijbekarspel de heer G. Stapel Gz. Te Tiel is door de politic aangeho-uden H. C. F., kapitein bij de reserve, verdacht van chantage. ProvinciaaS nieuws HEILOO. Heden ontvingen wij op ons bureau een Officio el Adresboek van de gemeente H e i 1 o o. Bij het door- bladeren bleek ons, dat het goed uitgevoerde boekje geheel tot op heden is bijgewerkt en naast een lijst van alle gemeentelijke instellin- gen en raadscommissies, een opsomming van de besturen der in Heiloo gevestigde ver enigingen en een valledige adreslijst be- vat. Ook de telefoonnummers staan hierbij opgegeven. Wij gelooven wel, dat dit adres boek in een behoefte voorziet en zijn weg zal vinden. OUDKARSPEL. Zondag had de vier-de kolfdag plaats door tie zes Langedijker kolf-societeiten in -de ba- nen van den heer Vis alhier. De uitslag was: Vriendenkring, Noordscharwoude, 836 pun- ten (2950); Ons Genoegen, Noordscharwou de, 760 punten (2841); B.AV. Oudkarspel, 848 punten (39331Volharding, Oudkarspel, 791 punten (2680); Op Maat, Zuidschar- woude, 777 punten (2818); Gezellig Samen- zijn, Zuidscharwoude, 760 punten (2783). Voor de personeele prijzen staan moment eel 1. F. Pranger, Vriendenkring; 2. G. Evers, van B. A. V.3. P. Langedijk van Vrienden kring; 4. K. Quant van B. A. V.; 5. C. Lan gedijk van Ons Genoegen. Er moet nu nog in een baan gekolfd worden. Tusschen haakjes is- het totaal tot heden. HOORN. Maandagavond vergaderde de gemeente raad van Hoorn ter behandeling van de ge- meentebegrooting; de algemeene beschouwin- gen liepen hoofdzakelijk om de kwestie der wethouders'verkiezing en het uitstooten der soc.-dem. fractie, waaromtrent door die recht- sche fractie en door den Vrijheidsbond werd verklaard, dat dit geschied is om-dat vanwege het politick fatsoen de voorzitter dier fractie, de heer Veldhuijsen, eerst in den raad een ver- klaring dient af te leggen dat nij ten opzichte van wethouder Stumpel indertijd een verkeer- de beschuldiging heeft geuit. Wanneer dat geschiedlt, is men bereid, den heer Veldhuijsen weer als gelijke te erkennen. De heer V., die -deze verklaring reeds eerder in een openbare vergadering en in een afdeelingsvergadering zijner parti] heeft gedaan, wenschte deze niet nogmaals af te leggen. Ten slotte dronig ook de burgemeester er op aan, om toch de goede verstandhouding weer in den Raad te bren- gen. De replieken werden Dinsdagavond gehou den. stekend partij en door series van 23 en 24 deed hij zich kennen als een zeer goed bil- jart-er. Hij was het dan ook, die met een schitterende serie van 40 de partij wist te beeindigen. Mej. Schier had toen 569 punten behaald. Hoogland 300. Er bestond voor dezen w-edstrijd veel be- langstelling. Na afloop gaf mej. Schier nog -een reeks fraaie kunst- en fantasie-stooten ten beste, die bij de toeschouwers zeer in den smaak vielen. VERGADERING A.-R. KIESVEREENIGING. Maandagavond vergaderde de A.-R. Kies- vereeniging alhier. De heer R. A. den Ouden van 's-Gravenhage sprak over „Na vijftig jar-en", waarin hij enkele hoofdmomenten uit de geschiedenis der Partij behandelde. Hierover ontspon zich een geanimeerde dis- cussie. De daarna uitgebrachte jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester konden van tevredenheid over den gang van zake-n gewagen. Tenslott-e betuigde de Vereeniging haar adha-esie aan een adres aan de Tweede Kamer van de A.-R. Kiesvereeniging te Hazers- woude-Rijndiik, waarin verzocht wordt het aanhangige wetsontw-erp tot invoering van het verplichte 7de leerjaar te verwerpen. LICHT OP! LLden.avond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 5 uur licht op. Haar vader (als de jonge man een wild en zet doet om een «4nd aan een treuzelachtig spel te maken): Uitstekend, m'n jongen, uitstekend. Dat versterkt je verdediging zoo, dat het uren zla kosten, er doorheen te komen. ^Passing Show) BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Johannes Wilhelmus Zalm en Aleida Kla- sina Kuiper. GEBOREN: Jansje Jannetje, d. v. Jan Ton en Maartje de Boorder. Neeltje, d. v. Johannes Leo nard Harder en Anna Bek. OVERLEDEN: Joachim van R-eenen 61 jaar. He Openh. TLeeszaal en Lcingestraat 85, leent uit: romans, kinderb., wetensch. werken, tijd- schr. Wordt nu lid voor 1928; mm. contr. f 2.-, man en vrouw beiden 3.-, kinderen min. 50 ct. p. j. DIENSTPLICHT. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. De BURGEMEESTER van ALKMAAR bren-gt ter kennis van belanghebbegden dat, behoudens onvoorziene omstandigheden in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1916 en 1919. De plaats en tijd van het onderzoek zul len nader worden bekend gemaakt. Alkmaar, 24 Januari 1928. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. GASBEDWELMING, Toen de heer en mevrouw Dr. Elema al hier Maandagavond na een wandeling thuis kwamen, vonden zij hun 14-jarig zoontje in de studeerkamer bedwelmd op den grond ligg-en, terwijl in het vertrek een sterke gas- lucht werd waargenomen. De jongeheer Elema werd onmiddellijk naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd, waar hij, bijgebracht, verklaarde zich niets omtrent tie oorzaak van zij-n b-ewusteloos worden te kunnen herinneren. Op de kamer is echter een gaskachel aanwezig en vermoe- delijk moet daarin de oorzaak gev-onden worden. De toestand van den jongenheer Elema is gelukkig zooda-nig, dat hij heden- morgen het ziekenhuis kon verlatea BILJARTMATCH. Gisteravond had in cafe De Karseboom een biljartmatch plaats tusschen de bekende speelster mej. L. Schrier uit Domburg en den heer H. Hoogland uit Alkmaar. Gespeeld moest worden een partij van 600 kadre, waarbij de heer Hoogland 300 punten op zijn tegenstandster voor kreeg. Hoewel mej. Schrier, die eerst laat uit Til- burg was gearriveerd, uitstekend spel ver- toonde, zeer moeilijke ballen maakte en ver- scheidene series Van boven de vijftig, be- antwoordde haar sp-el toch niet geheel en al aan de verwachtingen. Haar hoogste serie was 59, terwijl zij er daarnaast twee noteer- de van 55 en 54. De heer Hoogland daarentegen gaf uit- AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 25 Jan. De aardappel- prijzen waren heden: Zeeuwsehe eigenhei- mers f 5.75-6, Zeeuwsehe bonteni 6.25 tot 6.50, Zeeuwsehe blauwen 6-6.50, Friesche borgers 5.506, Flakkeesche eigenheimers 6.256.50, Bravo's 6 6.25, Industrie 4.50—/ 4.60, Drentsche eigenheimers 4—/ 4.60, Belgische indus- trie 44.25. Geen aanvoer. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 25 Jan. Op de heden ge houden veemarkt waren aangevoerd: 233 vette kalveren le kw. 1 081.25, 2ekw. 0.90—/ 1.06, 3e kw. 0.80—/ 0.90 per K.G levend gewiicht; 85 nuchtere kalveren 1521 per stuk, 720 varkens Holl. le kw. 74—74 ct, 2e kw. 7'0—72 ct. per K.G. slarfitgewicht, vette varkens 7072 cen.t HOOFDPRIJZEN DER STAATS- LOTERIJ. No. 8760 100.000. Nos. 4303, 8197, 11408, 13994, 19643, 400. Nos. 1714, 3046, 4797, 10087, 16586, 200. Nos. 1444, 2516, 5541, 6985, 6091, 11864, 13095, 15516, 15625, 15669, 16039 100. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Jan. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.8 te la 'Co runa. Laagste barometerstand 727.3 Janmayen. Verwa-chting imees-t krachtige tijdelijk wel- licht afnemend, aanvankelijk nog westelijke later meest Zuidwestelijken wind, zwaar be- wolkt of betrokken met. tijdelijke opklarin- gen, waarschijnlijk regenbuien, kouder des nachts, overdag waarschijnlijk iets zachter. Voetbal. A.d.o. raakt haar voetbalterrein kwijt. Ze heeft Zondag, ten aansch-ouwe van een talrijk publiek, daar haar laatste spel ge leverd. Zij had- haar terrein, gelegen op „Poelenburg", welk veld door den eigenaar verkocht is voor tuingrond. WERELDKAMPIOENSOHAP schaatsenrijdeN. Hiet Hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijdersbond heeft, behalve de reeds genoemde rijders, die van- uit Oslo zijn v-ertrokken, ook nog T. Hooft- man uit Ijsselmonde naar Davos gezonden voor deelname aan het wereld kampioen- chap hardrijden op 4 en 5 Februari a.s. Ingezonsieii stukken Buiten verantwooedelijkheid van de Re- da die. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edaciie er mede instemt.) Alkmaar, 24 Jan. 1928. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U voor onderstaande een plaatsje in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Met belangst-elling nam ik kennis van Uw onderschrift onder mijn ingezonden stukje. Ik heb gezocht en letterkundigen ge- vraagd waar de krachttermen te vinden wa ren. Ik heb nog eens gezocht, waar de scheldwoorden en beschuldigingen stonden, doch kon ze niet vinden. U vin-dt het aangenaam als nog velen zich geroepen zullen gevoelen, hun meening naar voren te brengen; ik doe dat en krijg nu een onderschrift van U dat kant nog wal raakt, inplaats van de belagers van Over- heid-spersoneel en Arbeidswetgeving. Als u de aanval als tot U gericht be- schouwt, omdat tie inzenders met Uw toe- stemming de stukjes niet hebben geteekend, waarvoor dient -dan de kop van de rubriek ingezonden stukken? Daar staat toch: „Bui- ten verantwoordelijkheid van de Redactie". Ik voor mij heb er gee-n bezwaar tegen als iemand iets, z.i. in 't algemeen belang, wenscht op te merken, maar mijn bezwaar ging tegen de wijze waarop men dit deed. Niet openlijk met vollen naam, maar met een enkel-en letter. Daardoor ontstaat ook het gevaar dat de verkeerde voor den. schrijver wordt aangezi-en. U hebt er U dan ook voor gewacht om' wat ik schreef te bestrijden. Het publiek wordt zoo vaak verkeenJ! voorgelicht of op zoodanige wijze, dat. een: verkeerde meening postvat. B.v. het zooveel besproken verplaatseu; van het Borstbeeld. De suggestieve mededee- lingen hierover, hebben nu de meening doen postvatten, dat de verplaatsing- van het beeld f 5 5 00 k o s t. Niets is minder waar. Niettegenstaand® Uw pertinente bewering, dat de Soc.-Dem. er voorstanders van zijn, dat duizenden gul« dens worden weggegooid aan de verplaat sing van een borstbeeld, beweer ik, dat dit een leugen is. De verplaatsing van het beeld kost ongeveer f 100, zegge een honderd gulden, De verbetering van den verkeersweg kost dus ongeveer f 5400. Ik ben er van over- tuigd, dat meerderen straks, als de zaak daai klaar is, dit met genoegen zullen constatee- ren. Het g e h e e 1 e werk k o m t per jaar per aangeslagene ongeveer op 3 Yi cent. Wordt daar nu de belasting door -omhoog gedre ven? H. VAN DRUNEN. (De heer Van Drunen heeft zelfs met de medewerking van letterkundigen in zijn stuk geen krachttermen of beschuldigingen kun nen vinden. Of dit ook speciaal het werk van letter kundigen is, durven wij betwijfelen, maar toch komfc het ons- vreernd voor, -dat normaal denkende mens-chen niet zie-n kunnen wat ei dik boven op legt. Ingezetenen die niets anders doen dan zich beklagen over een bestuursbeleid, dat tot steeds hoogere belastingen voert, menschen die zich moeilijk uiten durven, maar die ten slotte het voile recht hebben als belasting- betalende ingezetenen hun meening te publi- ceeren en mogelijke wegen ter verbetering aan te geven, worden door den heer Van Drunen in misprijzenden zin voor ,.,helden" uitgemaakt. „Helden die „met inkt kladde- ren", die „ophitsen" tegen -den overheids- dienst, die „iets neerlfladden", die „niet tot de beste gemeentenaren" behooren, die zeker „vroeger niet naar hun werkelijke verm-ogen aan de gemeenschap afdroegen". De heer Van Drunen verdenkt een der in zenders er van „de gemeente steeds te kort te hebben gedaan", verwijt een ingezetene, die over bezuiniging spreekt, dat <feze er „niet vies van is het openbaar onderwijs te knoei- en", bes-chuldigt een ander van „schunnig- heid", omdat deze het waagde te veronder- stellen -dat een bepaalde tak van dienst te veel ambtenaren zou hebben, spreekt van „leugens" waar iemand slechts feiiten con- stateerde waarvan hij de dupe is geworden^ van „uitbuiters" en hun „soortgenooten". Als de heer Van Drunen nog niet kan in- zien dat hij zi-ch van krachttermen bediend heeft, dat hij scheldiwoorden gebruikte en be schuldigingen uitte, moet hij. maar eens het oordeel van niet-letterkundigen vragen. Wat de verdere opmerkingen van den heer Van Drunen betreft het volgende: Inderdaad geeft de kop der rubriek inge zonden Stukken" aan, dat de inhoud diei stukken buiten de verantwoordelijkheid der redactie staat. Wat natuurlijk niet wegmeemt, dat wij ten slotte beoordeelen, wat al dan niet van alge meen belang is, wat dus al dan niet in deze rubriek een plaatsje zal kunnen vinden. En bovendien zullen'wij moeten beoordee len of een stuk persoonlijk of za-kelijk is, m. a. w. of het door den inzender met vollen naam moet worden geteekend. Stukken waar in een met name genoemd persoon van laak- bare handelingen wordt beschuldigd, moeten met vollen naam worden geteekend. Stukken waarvan de afzender ons onbekend is wor den steeds ter zijde gelegd Dat altes is zoo vanzelfsprekend1, dat het wel een be-etje vreemd aandoet, dat de heer Van Drunen dit niet kan begrijpen. Zoolang diverse inzenders met een letter of b.v. als „belastingbetaler" teekenen, is er geen enkele reden waarom men „de verkeer de" voor den schrijver zou moeten aanzien. Als dit steeds een motief tot onderteeke- ning met vollen naam moet zijn, kunnen we de rubriek wel sluiten. Of het publiek verkeerd voorgelicht wordt,. alleen en uitsluitend omdat de inzenders niet in den geest van den heer Van Drunen en de zijnen schrijven, durven wij ernstig betwijfe len. En wat ten slotte de verplaatsing van he! borstbeeld betreft, de heer Van Drunen mag het voorstellen, alsof dit slechts een kar< weitj-e van 100 is, hij we'et zelf wel beter. Hij weet heel goed, dat de verplaatsing van dit borstbeeld op de begrooting bij den kapitaaldienst voor 5500 geboekt staat, om dat aan die. verplaatsing onverbrekelijk het in veler oog onnoodige en zelfs afkeurens- waardige vei^nderen van den Singelhoek vast zit. Het geheele werk komt per aangeslagene en per jaar slechts op 3% cent, zegt de heer Van Drunen. Waar hier ter stede pl.m. 10.000 aangesla- genen zijn, krijgt't den schijn, alsof dit iets van w-einig beteekenis is, maar het zijn juisf dergelijke onnoodige uitgaven, die telken male weer de lasten der ingezetenen verzwa- ren en het is volkomen natuurlijk, dat velen zich geroepen gevoelen daartegen een krach- tig wcord van protest te laten hooren. Red. Alkm. CrtJ Alkmaar, Januari 1928. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt beleefd nog eens een plaatsje in uw blad. Ik gevoel mij' zeer vereerd, door den heer Van Drunen in de rij der helden opgenomen te zijn en hoop, dat hij zoo voortgaat en spoedig een fo-nds het „Helden der penfonds" sticht. Doch, ter zake. In mijn vorig sjtukje wees ik op een toestand welke m. i. nief goed was, dus op een van de vele verkeerde wegen. Geachte heer Van Drunen, u schuift dit op de schouders van het beroemde teas op, zet-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2