llkmruki Curait. Radio-hoekje FEU1LLETON. IK DENK ER STERK OVER, TE GAAN ADVERTEEREN! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT. No. 21 1928 Honcferd dsrtigste Jaargang. Woensda^ 25 Januari. Donderdag 26 Januari. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het Radio- trio. 3.4.Uurtje voor de Wees- en Zie- kenhuizen, door mevr. Ant. van Dijk. 4. 4.30 Huisvrouwenhalfuurtje door H. van Aken Jr.: De behandeling van onze huiskat. 5.307.15 Vooravon-dconcert door het Om- roep-orkest onder leiding van Ndco Treep. Sara Tromp, viool E-gb. Veen aan den vleu- gel. Tot slot fantastische dansen. 7.15 Engel- sche les voor gevorderden. 7-45 Politieberich ten. 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest on der leiding van Pierre Monteux. Aangeboden door Philips-Radio (Onder vocrbehoud). 10.30 Persberichten. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.45 N. C. R. V. Lunchconcert. Mede- werkers(sters), mevr. Willy Cante—van Ame- rongen, sopraan. Mevr. Lies van der Brink Prakken, fluitiste. Alex Adema, piano. 6. 7.Cursus Paedagogiek. (Cursus B, daarna C) Les XI, door Prof. Waterink. 7.7.30 Lessen Instituut Schoevers vanuit den Haag. 7.308.Cursus Paedagogiek (Cursus A), door Prof. Waterink. 8.Spreker: Ir. C. G. van Buuren te Dordrecht, directeur van den Gemeentelijken Bouw- en Woningdienst te Dordrecht. Muzikale medewerkirg verleenen Nelda Gunning, viool, Amsterdam. Chr. Co- hen, viool, Amsterdam. Wouter WesErhoud org'el, Amsterdam. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Daventry-kwartet en solisten, alt en viool. 12.50i .50 Australisch programma Causerie, muziek en zang. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 2.50 Causerie. 3.20 Vesper uit de Westminster Abbey. 4.05 Causerie. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concert-orgelbespeling 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwberichten 6.40 Pianoconcert. 6.50 Nieuwsberichten 7.05 Pianoconcert, vervolg. 7.15 Novel'en ibespreking. 7.30 Causerie over beeldhouw- werk. 7.50 Halleconcert. „Fidelio", opera v Beethoven. Halle-koor en orkest. 9.Cello- concert door C. Fiichs. 9.20 Vervolg „Fide- llio". 9.50 Nieuwsberichten. 10.05 Nieuwsbe richten. 1C.10 Reisverhalen: The discovery of Manhattan. 10.20 Een uurtje humor van Chariot. 11.2012.20 Dansmuziek. Vier bands. Finale danskampioenschap. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. I.202.10 Kinderuurtje. 4.5.Causerie van Br. D. d'lndes. 8.5011.20 Operettecon cert. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Concert voor 2 piano's. 7.35 Afrika. O. L. Brandt, causerie. Werag- orkest. „Die Sonne" onder het teeken van de Scarabaus tot aan den ondergang van Cleo patra. Daarna dansmuzek Zeesen, 1250 Af. 1.20—7.30 Lezingen en lessen. 8.20 Populate concert. Het orkest speelt Weber, Tshaikowsky en Liszt. 9.50— II.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Orkestconcert. 4 20 Dansmuziek. 7.20 „Da Jesus auf Erden ging", sopraan, tenor en barifon 9.20 Cause rie 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5 20—6.20 Kinderuurtje. 8.3510.35 Concert en gedichtenvoorlezin-g. Provinciaal nieuws De Landbouwboekhouding, haar economisch b e lang in het algemeen en het fiscaal belang in het bijzonder (Vervolg.) Zoo straks heb ges-proken van het over- cicht, dat het Intemationaal Landbouwinsti- tuut te Rome wilde hebben van de bedrijfsre sultaten van den landbouw in 1926/27. De bureaux der landbouworganisaties hebben mij in de gelegenheid ges-teld dit overzicht te vervaardigen. Ik zal U het resultaat vertellen. Over het boekjaar loopende van 1 Mei 192-6 tot 30 April 1927 werden de bedrijfs- resultaten becijferd over 1677 bedrijVen te samen groot 53820.43 H.A., welke gesplitst kunnen worden in: a. weidebedrijven 579 stuks, 4961.33 H.A ■w-eiland, 695 Fl.A. bouwland, samen 15656.33; Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engetsch door Mr. G. Keller. 4) Aan den voet van dien muur, die dichtbe- groeid was met klimop en braamstruiken, lag een hoop steenen, welke blijkbaar vroeger -deel hadden uitgemaakt van den muur. Uit de ligging van het lijk maakte Stevenege op, dat de man op die hoop steenen zat, toen hij werd overvallen. Aan de andere zijde van -den afgebrokkelden muur verhief zich een dichte groep denneboomen en daaronder strekte zich weelderi-g groeiend struikgewas uit. Ste venege kwam tot de conclusie, dat de even- tueele moordenaar zich gemakkelijk tusschen die wildernis uit de voeten kon maken. Mis- schien zat hij er nog wel tusschen en loerde hij op hem. Doch het zou geen doel hebben, redeneer- de Stevenege, om zonder een bepaald doel door te dringen in dat struikgewas, daar hij met geen mogelijkheid kon nagaan in welke richting de moordenaar verdwenen was. En toen hij de open plek betrad, zag hij, dat er bitter weinig kans bestond eenige aanwijzing daaromtrent te vinden. Het gras was echt berggras, dik, taai, veerkrachtig gras en ter- wijl hij aandachtig zijn blikken er over liet gaan, kon hij geen spoor van een voetsta-p wop vinden. Maar bij het lijk zag hij drie b. landb'ouwbedrijven; c. gemengde bedrijven (hoofdzakel. wei- d-e) 583 stuks, 10602 H.A. weilandj 5383.94 H.A. bouwland, samen 15985.94; d. gemengde bedrijven (hoofdz landbouw) 515 stuks, 4124.95 H.A. weiland, 18053.21 H.A. bouwland, samen 22178.16. Totaal 1677 stuks, 29688.28 H.A. wei land, 24132,15 H.A. bouwland. Totaal 5382-0.43. Het resultaat is dat op de weidebedrijven (a) gemiddeld groot 27.04 H.A. een winst werd behaald van 0.43 per H.A.; de gemengde bedrijven (c) gemiddeld groot 27.42 H.A. een winst werd behaald van 9.79-per H.A.; de gemengde bedrijven (d) gemiddeld groot 43.64 H.A. een verlies werd geleden van 26.29 per H.A. Opgemerkt wordt, dat de gCmiddelde op- brengst van de groepen a, c en d verkregen is, door de ontvangsten en uitgaven per H.A. van elk bureau met het aantal H.A. te ver- menigvuldigen, deze bedragen op te tellen en ze daarna te deelen door het totaal aantal H.A. van de geheele groep a, c of d. Met het maken van gevolgtrekkingen moet men echter zeer voorzichtig zijn en wel om- dat: 1de boekhoudbureaux niet instaan voor de juist'heid der door de landb-ouwers verstrekte gegevens, doch slechts de gemoe- delijke overtuiging hebben, dat de verkregen bedrijfsresultaten een juist bee Id1 van de be- trekkelijke bedrijven weergeven; 2. de gegevens niet door alle bureaux op dezelfde wijze verzameld en de resultaten op dezelfde wijze gerangschikt zijn; 3. Groningen in verband met het daar bestaande beklemrecht geen pacht of pacht- waarde kon opgeven en- hiervoor een gemid deld cijfer van 155 werd aan-genomen; 4. op de kleine bedrijven de landbouwer en diens gezin veel handarbeid verric'hten, waardoor geen, arbeidsloon wo-rdt uitgegeven en het winstcijfer in vergelijking met groote bedrijven met een groot gedeelte van het ar beidsloon is geflatfeerd; 5. de gemengde bedrijven gesplitst zijn naar de voorn-aamste bron van inkomsten zijnde het weide- of het b-ouwbedrijf, terwijl eene splitsing tusschen bedrijven, die alleen dierlijike produ-cten verkoopen en dezulke, die daarnaast ook plantaardige producten ter markt brengen niet geheel met de eerste indeeling parallel loopt. Als oorzaken der geringe opbrengsten zijn te noemen: 1. lage prijzen voor rundvee en melk; 2. lage prijzen der varkens door invoer- verbod iji Engeland; 3. lage prijzen der paarden door hooge invoerrechten in de aangrenzende landen; 4. lage prijzen der granen; 5. h-ooge arbeidsloonen; 6. hooge pachten. Voor Noord-Holland (Middsngewest: Beem-ster, Schermer, Wormer, Zaanstreek, b.v. Schermer, Graft) was op 83 bedrijven te zamen 1472 H.A. 5.82 netto winst per H.A gemaakt. A1 deze cijfers worden door de V. L. B. nader in studie genomen, mogelijk dat ze dus nog eenigszins veranderen, maar wat er ook aan verandert, gunsfig worden ze nooit. Dit overzicht is samengesteld uit 1677 boeken, die door die bureaux der landbouw organisaties werden bijgehouden. Heeft U voor U zelf dit rekeningetje al eens gemaakt en heeft het U ook niet tot na- d-enken gestemd? Verleden jaar had de zuivelconsulent in- Overijsel, Dr. Breen, op de landbouwten- toonstelling te Ens-chede de opbren-gst van slechte koeien van 20 leden van de Lonneker zuivelfabriek naast die van de besfe koeien van 20 andere leden gezet. De 20 leden, die samen 98 beste koeien hadden ontvingen aan melk-geld 429 per koe, de 20 leden die sa men 95 slechte koeien hadden ontvingen 129 per koe. Dat zijn- cijfers die spreken. 't Is nauurlijk reeds lang geleden dat U zulk eene bereke- ning van Uw goede en slechte koeien hebt gemaakt en toen dadelijk de slechte hebt op- geruimd. (Zie Alg. Ned. Landb. blad 14 Ja nuari 1928 „Melkcontrole".) Ik noemde zoo straks herikbestrijding. Dit is een voorbeeld uit de Betuwe, hier is dat natuurlijik niet rneer noodig. Herikbestrijding kost 25 per H.A. Hoeveel H.L. haver, erw- ten, rogge had er niet kunnen groeien op dat land, dat geheel vervuild was van dte herik. In de Betuwe wo-rdt het land nog g e- b r a a k t. Da-t noemt men zomervagen, dan wordt het land eens sch-oon gemaakt, omdat men het onkruid geen- baas meer kan. Als die mensche-n eens 10 jaar lang 25 per H.A. uitgaven ter bestrijding, dan wa- ren zij er in eens van af. voorwerpen liggen, een slappe pet, een ta- bakspijp en een versleten, o-uderwetsche leeren beurs. Det pet was blijkbaar den man van het hoof-d gevalien, toen hij den -doodelijken slag kreeg; de beurs, die binnenste buiten was ge- keerd, lag op eenigen afstand, alsof de moor denaar, na haar uit den zak van zijn slacht- offer gehaald te hebben, en den inhoud er uit te hebben geroofd, haar had weggeworpen; de pijp lag aan den voet van den met klimop begroeiden muur. Stevenege raakte geen dier voorwerpen a-an, alleen bevoel-de hij- de pijp met zijn vin- gers en ontdekte dat het inwendige van den kop nog warm was. Er bleef hem niet anders over dan te wach- t-en en een half uur lang bleef hij g-eduldig ter plaatse. Gedurende dien tijd luisterde hij aandachtig naar alle geluiden in het bosch, rekening houdend met de mogelijkheid, dat de moordenaar nog in de nabijheid was en ter sluiks van plaats veranderde. Maar behalve I let gezang dter vogels en het gezoem van tal- looze iiisecten hoorde Stevenege niets; zon der de vogels en de insecten zou er doodsche stilte in het bosch hebben geheerscht. Einde- lijk hoorde hij stem-men langs het pad naar boven komen en weldra zag hij het meisje versch'ijnen, den weg wijzend aan een troepje mapnen. Het waren er vier, waarvan drie in h-et;bekende bla-uwe uniform met zilveren be- legsels en een in het zwart. Stevenege ging langzaam naar hen toe. De voorste, die naast het meisje liep en zich van de overigen onderscheidde door een zwarten nestel op zij-n jas, nam hem bij zijn nadering scherp of). Met was een groote, stoere man, met een militair uiterlij-k en hij groette correct maar Tegenwoordig wordt er meer zorg besfeecf aan de kippen en deze geven zoo'n aardig en cenvoudig voorbeeld van de winstberekening op een bedrijfsonderdeel. Eene gewone kip legt 100 eieren van 5 cent d. i. 5 per jaar; hij kost aan o-nder- houdl 3 per jaar, dus geeft een winst van 2.1 Een kip van goeden stam geeft 190 eieren van 51/2 cent d. i. 10.45, zij kost aan on- derhoud 4.dus geeft een winst van 6.45. Dit verschilt 4.45 per kip dus 445 op 100 kippen. U heeft natuurlijk al Uw oude kippen allang opgeruimd en nu heeft U jonge kippen van een bekend fok- station. Ik las eens in dfe courant: „In Amerika is efficiency troef", dat bete-ekent: in Anwrika wordt nagegaan of yit ieder onderdeel van het bedrijf gehaald wordt, wa-t er in zit. Op d-en gevel van eene boerderij. in mijne geboorteplaats liet de eigenaar sehilderen: „Wat men ziet en wat men niet ziet". Dit zijn de woorden van den Franschen econo mist Bastiat. Destijds begrepen m-ijn dorps- genoot-en ze niet goed. Ik hoop echter, dat ze U wel duidelij-k zullen zijn. Men ziet <re kleine kosten- en verliest het veel grootere voordeel uit het oog. Denk maar eens aan dien sta-mboekstier met een dekgeld van 3.50 en daarnaast aan een of ander obscuur g-edierte, waar men voor 2 terecht kan, denk aan de beste en de slechte koeien van Lonneker, aan de herik bestrijding, aan de kippenrekening. Er wordt zoo dikwijls om Regeeringsbescherming ge- roepen,, maar hebt gij dan eerst wel de hand in eigen bcezem gest-oken, hebt gij wel ge haald uit Uw bedrijf wat er in zit. Te-gen ge- va-ren van buiten af sfaan wij machteloos, maar dikwijls zijn de gevaren- in het eigen bedrijf veel groot-er. Al deze b-erekeningen zijn een onderdeel van Uw landbouwboekhouding. Ziet U nu waarom ik het economisch be lang voorop gezet heb? Vervolgens wil ik nu spreken over het fiscaal belang der landbouwboekhou ding en ik wil trachten U in korte trekken een sch-ets te geven van een controleerbar-e e n k e 1 e 'bo-ekhouding. Het is slechts korten tijd geleden, dat de Raad van Beroep te Alkmaar, een door de Holl. Mij. van Landbouw bijgehouden boek- houding er zijde stelde, omdat de kasconfrole ontbrak en de uitk-omst veel lager is, dan de J met behulp van normen geschatte winst. Die boekhoud-ing had- eene volledige inventaris aan het begin en einde van het jaar, eene win-st- en verliesrekening en de landbouwer was volkomen betrouwbaar. Het cordeel van den Raad van Beroep lijkt vreemd en hard. De winst was volgens eene goede manier berekend op 1560. V-orige jaren zelfs op nog minder. De man verklaar- de 4000 a 5OG0 per jaar te verleven. Zijn vermogen ging jaarlijks aanzienlijk achteruit. Waar zit nu de groote font? Eenvoudig hierin. dat deze man geen controle op zijn boek uitcefende, hij vergeleek zij-n geld niet met het verschil der ontvangsten en uitgaven in zijn boek. Te goeder trouw he-ef-t hij wellicht verzuimd verschillende post-en 'te boeken en dat dit ook inderdaad zoo was, bleek hieruit, dat ntg-en postjes later waren bijgeboeki. Na afslulting war-en ze no-g hier of daaruit te voorschij-n gekomen. Geloof niet, dat deze man eene uitzonde- rin-g was. Integendeel, nog geen maand gele den had ik i-emand mij mij, dien ik volkomen- vertrouw en die al jaren boek houd-t. Hij had in zijn boek een verlies van- 400 bere kend en daar ik hem toc'h had aang-eslagen, reclam-eerde hij teg-en zijn aanslag. teen hij bij mij kwam, bracht hij zijn bedrijfskasboek m-ee en het huishoudboekje van zij-ne vrouw en nu bleek, dat hij met vrouw en kind ge- leefd had van pl.m. 1500, terwijl zijn sehuld aan begin en einde van het jaar pre- cies even groot was. Hij moest dus minstens f 1500 verdiend hebben. Als U nu nog weet, dat zijn ontvangsten en uitgaven /6a 7000 waren, dan ziet U, dat deze geheel te goeder trouw zijnde man zich op een zoo klein bedrijf 1500 plus 400 1900 vergist had. De boeren mopperen wel eens op de be- lastinginspecteurs, maar is dit w-el altijd ge- rechtvaardiigd? Ik denk nu nog maar all-een- aan de eerlijke aangevers, over de andere zullen wij maar zwijgen! Ik heb U dit alles verteld om U de o n - misbaarh-eid van de geldcontro-l-e aan te too-nen. Hoe moet de boekhouding er dus uit- zien? Het -begin van alles is een klein aa-nt-eeken- boekje, dat men altijd en overal bij zich heeft en waarin alle bedrijfshandelingen word-en aa-ng-eteekend. Het boekjaar vangt aan 1 Mei, kort. „Nog iets gezien of gehoord, nadat de jonge -dame was vertrokken was zijn eerste vraag. Niets gezien of gehoord, inspecteur." anfwoordde Stevenege. „Alles heb ik gelaten zooals zij en ik :h-et niet veel meer dan een half uur geleden hebben gevonden. Ik heb alleen de hand van den man gevo-eld en naar mijn overtuiging was hij toen niet meer dan twintig min-u-ten te voren overled-en." De groote man bromde zooiets, dat dit meer werk voor een dokter was en verzocht zijn in het zwart gekleed-en metg-ezel naderbij te komen. Maar toen deze de open plek betrad en naar het lijk toeging, riep een der pold-tie- agen-ten uit: „I'k heb dien man meer gezien- Ik zag hem gisteren voor een.deur van den „Koningseik" staan. Ik hiel-d hern voor een vreemdeling die- die daar logeende. ,,Dus kunnen we te weten -kem-en, wie het is', zei de inspecteur. „Wel dokter, wat zijn uw bevindingen?" De man in het zwart lag reeds op een knie naast het lijk. Na een oogenblik zwijgens stond hij op. „Nog geen- uur geleden overleden", zeide hij op beslisten toon. „En dit", liet hij er op volgen, wij-zen-de naar de buil aan den slaap, „dit is ongetwijfeld de doodsoorzaak. Iemand heeft hem een slag toegebracht met een zwaar wapen, een stomp wapen." Stevenege wees naar de pet, de beurs en de Pijp- „Die pijp is nog tame lijk warm", zeide hij „Ze was zelfs nog heet toen ik haar het eerst aanvoelde." omdat dan de voorraad het kleinst is. Men begi-nt een staat van al zijne bezittingen en schulden op t-e maken, maar daarover straks. In het aanteekenboekj-e boekt men als eerste post het aa-nwezige kasg-eld. Dit boekje meet vier kolommen hebben, een voor d-en datum, een voor de omschrij- ving van de handeling, een voor het ontvan- gen en daarnaast een voor het uitgegeven geld Zoo sch-rijft men gedurend-e een week alle ontvangsten en uitgaven naar volgorde des tijds onder elkaar. Zaterdagsavonds telt men beid-e kolom-men op, tre-kt de uitgaven van de ontvangsten af en vergelijk dit ver kregen btdrag met het aanwezige kasgel-d. Over een gevonden verschil, spreek ik straks. Dit boekj-e is de g roods lag van al les. Als dit niet behoorlijk wordt bijgehou den, heeft de geheele v-erdere boekhouding, al ziet deze er nog zoo mooi uit, hoege- naamd geen waarde. Bedenk dit w-el. Voor deze bijhouding is niets geen kennis van boekhouden noodig, maar alleen de wil om nauwkeurig op te schrijven. Loopt de ge heele verder-e boekhouding spaak, dan is het notitieboekje de redding. Zendt het op naar het boekhoudbureau Uwer organisatie en U krijgt -eene volledig uitgew-erkte boekhou ding thuis gestuurd. Ik zeg dus nog eens, de wil om het goed te doen, beheerscht alles en al gevoelt ieder Uwer zich hiertce in staat, hij zal toch voor een zeer groote moei- lijkheid komen te staan. Ik heb zoo straks g-esproken over de Betuwe en gezegd, dat de landbouwers hier geheel anders zijn dan daar. Maa'r de vrou- wen zijn in de Betuwe precies als hier. In het aant-eekenboekje moeten alle uitgaven worden opgeschreven, dus ook die van het huishouden. Nu is het echter niet noo dig, dat U al die huishoudelijke uitgaven a f z o n d -e r 1 ij -k opschrijft, maar U moet met Uw vrouw overl-eggen of zij vast huishoudgeld wil hebben, waarmee zij een week of een maand moet rond-komen, of dat U haar al naar behoefte afgeronde bedragen zult geven, b.v. f 25, 50 of 100 g-even, U kunt haar ook meer, b.v. 500 in eens geven, waaruit de huishoudelijke uitgaven worden Voldaan. Het lijkt nu z<?o eenvoudig om eens per week of per maa'nd in Uw boek te zetten: huishouden f 25 of 100 Maar er zal van U en Uw vrouw eene groote ho-eveelheid gezond verstand en wed-erzijdsch begrijpen verei-scht worden, om nooit eenig onaange- naam woord bij dit vragen of geven van huishoudgeld t-e zeggen. Maar de overgang voor haar, die g-ewend is met U uit de ge- m-eenschappelijken kas t-e putten, is niet noo- deloos moeilijk. Ik vr-ees, dat velen Uwer niet w-eten, wat het huishouden kost en dat zij zullen schrik-ken, als zij zien, wat er noodig is. Maak dus geen aanmerking, als U het huishoudgeld geeft, want voor Uw vrouw zal vast huishoudgeld ailerminst aanleiding zijn, om ook maar in eenig opzicht wat royaler te zijn. Zij z-elf behoeft, zoo zij ni-et wil, geen aant-eekening der huis houdelijke uitgaven te houden. Ik heb hier lang bij stilgestaan, maar in liet aanteekenbo-ekj-e en in de huishoudelijke uitgaven iigt het zwaartepunt van de boek houding, die een juist beeld van de finan- cieele resultaten moet geven. Wij komen dus nu tot het k a s b o e k en beginnen op 1 Mei met den inventaris. die een volledige staat van alle bezittingen en schulden moet worden. mar ceghmen wij dus met het vaste goed, dus de ver schillende soor-ten van gebouwen en lande- rijen en boomgaarden, voor zoover die Uw eigendom zijn. Hoe d-e waarde hi-ervan op een gegeven oogenblik gesteld moet worden, leert U de Leidraad (bl. 19 e. v.) waarovn- ik U straks gesproken heb, dan volgen d-e cf- fecten aand-eelen, vorderingen op kassiers en banken en particulieren en ook bedrijfsvorde- ringen. De waardebepaling vindt U weer in den Leidraad. Over bijzonderhed-en spreek ik straks. Nu komen wij aan het vee, daarna de werk- tuigen en de gereedschappen, dan aan de vruchten en producten, die nog ten v e r - koop aanw-ezig zijn, vervolgens aan de nog in voorraad zijnde aangekochte voed-erartikelen en meststoffen en ten slotte het geld in kas. Het totaal der waarde geeft aan het bezit Feitelijk zijn er nog de aan wezige vruchten en producten voor gebruik op de boerderij bestemd, de mestput en de vruchten te veld-e. De waarde hiervan kan inderdaad aan het begin en het einde van het jaar verschillen, doch om de boekhou ding niet noodeloos ingewikk-eld te maken, laten wij deze zaken, die niet bestemd zijn om te geld-e gemaakt te worden, buiten be- schouwing. Verschil in waarde kan lioog- stens winstverschuiving van het eane naar het andere jaar ten gevolge hebben. Wij komen nu tot de schulden, hy- poihecaire en alle andere soorten van sehuld. Verminderen wij nu het totaal der bezit tingen met het totaal der schulden-, dan zien wij wat het z u i v e r e bezit is. Doen v/ij dit aan het begin en het einde van het jaar, dan zien wij dus of wij vooruit of achteruit gcgaa-n zijn, dus of wij rijker of armer geworden zijn. Dit laatste mi twee oorzaken hebben, n.l. er kan een venE-s in het bedrijf geleden zijn, maar ook kan er meer in de huishouding zijn uitgegeven, dan het bedrijf heeft opgebracht. In dat-geval is het zaak, d-at spoedig te ver anderen en de teri-ig naar de nering te zet ten. Hoe ontstaat deze vermogensverandering?. In de eerste plaats door de inkomsten en de uitgaven. En hoe kennen we deze? Uit het alles beheerschende aanteeken- boekje. Eenmaal per week n-emen wij die ontvangsten en die uitgaven uit het boekje over in het -kasboek en als dit een kolommen- kasboek is, dan moet men de hoofden der verschillende kolommen zoodanig omschrij- ven. dat ze precies aansluiten bij Uw bedrijf. U schrapt zoonood-ig door wat gedrukt staat en U schrijft zelf, wat U er wensch-t te heb ben. Die ontvangsten ic-omen eerst in een algemeene kolom en daarna nog eens onder de hoofden, waar ze thuis behooren. Let dus wel, dat ook salaris in een of andere betrekking genoten, rente van coupons en zelfs geleend ge'.d in de daarvoor best-emde kolommen der ontvangsten komen. Maak U niet ongerust, dat dit gel-eende geld Uwe inkomsten zal verhoogen, want op hetzelfd-e oogenblik, dat U dat geld in Uw zak st-eekt, dus U rijker doet worden, is er een sehuld ontstaan, die U weer evenveel armer maakt. Zoo gaat het met de uitgaven ook. Eerst dus in de algemeene kolom, d-aarna nog eens in de betrekk-elijke kolom. Alles dus doodeen- voudig, mits het maar nauwkeurig gebeurt. Dit gaat zoo h-et geheele jaar door. Als in Niet Sanger over denken, Mijnheer, DOEN! Ook niettegen de kosten opzien, adverteeren is absoluut niet duur, integen deel, het is zelfs zeer winstgevend. Begint U nu eens met een paar plaatsingen, U zult zien, uw zaak gaat er door vooruit. De dokter raapte de pijp op, de politie-in- specteur de beurs. „Leeg!" zei de inspecteur nadenkend. „Hm, roofmoord!" Hij keek Stevenege we.er aan. „Heb ik goed gehoord, dat u in gezelschap van -de jonge dame hier is gekomen en dat u samen het lijk heeft ontd-ekt?" „Preci-es", antwoordde Stevenege. „Wij hadden n-i-ets gehoord, geen kreet, geen ge- luid, geen worsteling, niets". Hij wendde zich tot het meisje, als ver- wachtte hij een bevestiging van zijn verkla- ring. Maar het meisje was reeds verdwenen. „Zij heeft u zek-er al h-et gebeurde reeds ver teld, t-erwiji u hi-erheen op weg was?" „Voor zoover zij het heeft gezien, zeker", antwoordde de inspecteur. „Als ik't goed heb begrepen, heeft zij, voor u kwaaimt, een tijdje met u staan praten bencden in het dal." „Zeker, zoo ongeveer een uur, raam ik," antwoordde Stevenege. „Zij nam mij hierheen mede om mij een landschap aan den anderen •kant van het bosch te laten zien." „U is kunstenaar, niet?" vroeg -de inspec teur. „Logeert u niet in „Het Hert"? Stevenege dacht een oogenblik na en nam toen zijn ondervrager ter zijde. „Ik schilder wat voor mijn eigen plezier", zei hij, „maar ik acht het toch verstandig, inspecteur u mede te deelen wie i'k ben. Het kan u misschien van nut zijn, ofschoon ik eiigenlij-k met verlof ben. Mag ik u mijn kaar- tje geven? Misschien is mijn naam u niet on- bekend." Hij haalde een kaartje met zijn naam en ambt uit zijn portefeuille en reikte dit over. De inspecteur las aandachtig den naam en het a-dres onderaan, trok zijn wenkbrau- wen op en floot even. „Lieve hemel!" riep hij uit. Natuurlijk in uw naam mij bekend. U heeft onlangs die moordzaak van Clerkenwell behandeld, niei waar? Knap werk! Neen maar, ik had u voor veel ouder gehouden! U is daarbij nogal toe- getaKeld, niet waar? Is u weer heelemaal in ord.e?" „Volkomen. dank voor uw belangstelling", antwoordde Stevenege. .,Intussch-en voel ik wel, dat ik mijn verlof verdiend heb. Ik had het na die geschiedenis wel noodig." „En intusschen doet zich dit voor", zei de inspeoteur. ,,'t Is toch wel toevallig dat u dit juist treft. Wat -denkt u van de zaak? Londe- naars zijn altijd nog wat s-cherpzinniger dan wij n-i-etwaar?" „Gooi uzelf niet weg", antwoordde Steve nege. „Tot nog toe den-k i'k er niets van; alleen ben ik van meening, dat de man is neergesla- gen, terwijl hij een pijp zat te rooken. Maar ik zou wel wat meer van hem willen weten." „Wij zullen hem naar de stad laten ver- voeren", zei de inspecteur. „Ik heb een paar man opgedragen ons met een draagbaar te volgen, ze zullen wel spoe dig hier zijn." Hij wendde zich tot den ge- neesheer. „Heeft u nog iets anders gevondea dok ter?" vroeg hij. „Niets meer dan ik reeds zeide", ant woordde dte dokter. „Ik zou wel in overweging willen geven het lijk te laten weghalen." (Wordt vervolgd.) uiiiiiiiiiiiuuiiiuiiiuiintiiiiiiiiitiitiHiiuiiiiuiiiiiiiuuiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiuiitniiiiiiiiiiiHiiiini itiiinimTfHinniiimniiiiniinfnniiiniiiiiiiiniiiiiiiiitiiniiiiiiiiHiniiininiiiiiiiiiiiiHiinnniiui ■iiiiid'SS

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5