Vi^ouwenhanden iCunsf EiapkflieHGhten Bimsersiand Zij (wanhoplg): „0 Kairel, baby Beefj cte inkf opge- dronken." Hij (verstrooid)„Dat beteekeat zeker, dat )e mijn yulpen weei whit leenen V (Passing Show). lift op den weg der gemeente. Spr. is het er mede eens, dat de doktoren be jioniers waren die de ziekten bestrijden, even ,0o dat er te veel versnippering is met de va- :antiekolonies. Op heden zijn er 19. Onopge- merkt wilde spr. dan ook niet laten, dat er een gedachte bij Ged. Staten is voor een provin- ciaal Koloniehuis, wat de richting zou kunnen aangeven voor centralisatie. pe gezondheidsdienst kan dan werkelijk- fetid worden door gezamentlijk aan te pak- ken, hetwelk ook geldt voor schoolartsen-d'is- tricten. Een machtig terrein ligt braak, laat Hoord-Holland voorgaau. WIJZIGING VERORDENING OP HET HEFFEN EENER PLAATSELIJKE BELASTING OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN IN DE GEMEENTE ALKMAAR (GEM. BLAD 636). B. en W. schrijven in bijlage No. 1 Het is in den loop der jaren gebleken, dat een niet onbelangrijk bedrag aan belasting verloren gaat door de bepaling, in de bcstaan- de verordening voorkomende, dat bij eigen- domsovergang van gebouwde eigendommen in den loop van het belastingjaar uitsluitend de oorspronkelijk aangeslagene kan worden aangesproken voor de belasting wegens die goeoeren verschuldigd. Het gebeurt namelijk meermalen, dat de oorspronkelijk aangesla- genen niet in staat zijn het door hen verschul- digde te betalen, terwijl de nieuwe eigenaren, op wie men volgens de bestaande verordening geen verhaal heeft, daartoe wel in staat zou- dea zijn. Het lijkt ons dus wenschelijk een zoodanige verandering aan te brengen, dat voortaan niet alleen de eerst aangeslagenen aansprakelijtk worden gesteld voor de ver- tchuldigde belasting, maar ook de nieuwe ver- krijgers der gebouwde eigendommen. Daarom stellen wij U, onder overleg ging van het instemmend advies der Commis- sie van bijstand voor de Financien voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar besluit: vast te stellen de volgende. Verordening tot wijziging der Ver ordening op het heffen eener plaatse- lijke belasting op de gebouwde eigen dommen in de gemeente Alkmaar. Artikel I. Artikel 7, lid 1, (oud art. 8, lid 1) van de verordening op het heffen van een plaatse- lijke belasting op de gebouwde eigendommen in de gemeente Alkmaar (Gemeenteblad Nr. 636, gewijzigd bij verordeningen genu blad nrs. 733, 10^8 en 1071) wordt gelezeq ais volgt: „Bij eigendamsovergang van gebouw de eigendommen zijn dp nieuwe verkrijgers aansprakelijk voor die in artikel 1 bedodde be lasting van het loopende en het vorige belas tingjaar, wegens die eigendommen verschul digd, en kunnen zij tot de aanzuivering daar- van, evenals de oorspronkelijk aangeslagene, worden aangesproken. Artikel II. Deze verordening wordt geacht in werking tezijn getreden op den i Januari 1928. Bond voor Staatspensionneering. Propuganda-avond. De gister in de Harmonie gehouden pro- paganda-avond van de afd. Alkmaar van den Bond voor Staatspensionneering is een mooie avond geworden, een avond waaraan alle aanwezigen de groote zaal was ge- heel bezet met veel genoegen zuilen terug denken, en c-m het hartelijke opwek- knde woord van den heer Jb. Cloeck en om het goede spel van de tooneelvereeniging ,De Rocs" van Koedijk, die opvoerde „Door het donker", drama in 4 bedrijven van Henri t Sas. Gm precies 8 uur opende de voorzitter, de heer H Bruin Nz., de bijeenkomst met een kort welkom, waarop hij het woord gaf aan den heer Cloeck, die begon met te zeggen, dat hij eigeniijk geen propagandist is. Maar ondertusschen ontpopte hij zic'h wel als zoodanjg. Hij herinnerde aan het pleidooi van den grooten Perio van den B. v. S., waarna op 9 Sept. in dat jaar hier ter stede een afdee- ling van dien bond werd opgericht. Dank zij het streven van den B. y. S. werd op 9 Dec. 1913 voor het eerst staatspensioen uitgekeerd aan de 70-jarigen, nog slechts een luttel be drag, 2 en 3, maar het was iets, waarmee 75000 menschen gelukkig werden gemaakt. Wij waren dankbaar, zei spr., maar niet vol- daan, want wij hadden 3 en 5 gewenscht. Maar vooruifgang van de idee van den Bond was er ontegenzeggeiijk: het doodzwij- gen had plaats gemaakt voor spotternij en verdachtmaking en daardoor juist werd de bond zoo groot, de grootste van het land, Een groote steun was ook, dat de drie vrijz. partijen in Nederland als een der eerste. eisehen stelden: premievrij pensioen voor ieder die het noodig heeft. Rechtsgrond hiervoor is, dat iedereen door zijn arbeid zijn aandeel levert aan de groote gemeenschap. Uit welbegrepen eigenbelang geeft de staat jaarlijks vele millioenen voor onderwijs, op- dat de kinderen later behoorliik toegerust voor de gemeenschap hun taak "kunnen° vol- brcngen, die een bron van welvaart voor het geheel moet worden. Maar waar nu volkswelvaart de vntcht is van volksarbeid, volgt daaruit, dat ieder die ten nurre van net algemeen, dus van den staat, heeft gewerkt, recht op pensioen heeft, zoodra hij wegens ouderdom zijn werk moet neerleggen. Spr. wees er op, hoe demoraliseerend het werkt, dat iemand, die jarenlang vaak zwaar heeft moeten werken, op zijn ouden dag in die armbedeeling moet vallen of moet bedelen, zonder dat hij daartegen iets kan doen. En dit, hoewel de indirecte belastingen hooger opbrengst hebben dan de directe, waaruit volgt, dat procentsgewijze de werker het grootste bedrag aan belastingen offert. Spr. herinnerde aan de motie op de feest- vergadering van 1913 aangenomen en waar- in gezegd werd, dat in een welgeordenden staat desnoods duizenden te veel mogen heb ben, mits er maar niemand is, die gebreK heeft aan het noodigste. Na nog herinnerd te hebben aan de rede van D. de Clercq uit Bloemendaal in Decem ber 1916, wbarin deze op het verschil wees tusschen militairisme en ouderdomszorg (aan den eenen kant veel uitgaven en weinig baat en aan den anderen kant juist het tegen- gestelde) en het vemietigen van jonge levens en het eeren van ouden, welke rede door hare prachtige belichting van den eisch van staatspensioen zoo grooten indruk had ge maakt, memoreerde spr., hoe door de voort- durende actie van den B. v. S. in Dec. 1919 de verhooging der uitkeeringen plaats had tot 3 en 5 met verlaging van den leeftijd tot 65 jaar. Thans waren het 332000 men schen die daarvan profiteerden of 80 van alle 65-jarigen. Maar toen kwam ook het einde van het premievrije pensioen en voor de lateren moest 39 cent per week betaald worden. Door tns- schenkomst der afd. werd voor velen, die bij- na 65 jaar waren, betaald door armbesturen, patroons e. a., zoodat ook zij het pensioen hebben kunnen krijgen. En toch meende spr., dat niet genoeg is gcdaan, het kdental moet allereerst veel hooger worden opgevoerd. Is er voldoende propaganda gemaakt onder alle politieke en kerkelijke richtingen? Zooals betoogd werd op den propaganda- avond van 1921 is hef nog: er moet nog ge- streden worden tegen de wet-Aalberse, om- dat zij het staatspensioen doet uitsterven en plaats dcet maken voor verplichte en vrijwil- lige verzekering, waaryoor de premie zoo hoog is, dat lang niet ieder die kan betalen, nl. ruim 20nog bestaat het „zegeltjesplakken" met al den rompslomp en bureaucratie, nog is Bclgie ons voor, waar de vrijwillige verzeke ring vervangen werd door staatspensioen; nog is een pleidooi nocdig voor invoering van een wet, bedoelende de verzorging van hen, die door een ongevai worden geiroffen of door'ziekte, ouderdom of invalidibeti niet meer tot werken in staat zijn. Dit alles meet eenmaal worden bereikt, en daarom is propaganda nog noodzakelijk, gc- {ijk ds. Baar op den jongsten propaganda- avond nog zoo duide'ijk aantoonde, al mag er met trotseh op worden gewezen, dat dank zij den B. v. S, den laatsten tijd hier eq daar tehuizen zijn ingericht voor ouden van dagen. Dat het staatspensioen noodig is, wordt be- wezen door het feit, dat zoovele 65-jarige zelfstandige werkers zonder de ouderdoms- rente blijven en dat hun aantal van dag tot dag vermeerdert, ondanks de geweldige recla me voor de vrijwillige verzekering. Duidelijk is nu reeds, dat binnen 10 jaar het vraag- stuk der oudcrdomsverzorging weer bijna hetzelfde snijdende karakter zal hebben als vroeger, omdat de meeste kleine zelfstandigen de premie voor de verzekering niet kunnen betalen. En toch is het hun recht, dat ook zij in die verzekering deelen, 't is een zuiver christelijk beginsel en daarom staat hij buiten de politiek. Reeds dr. Kuyper zei, dat de man en de vrouw, die in de dagen van hun kraeht naar plicht en roeping trouw gearbeid heb ben, een zedelijk recht op pensioen hebben, als ze onklaar worden door afslijting van hun kracht. Als het in 1919 recht was, toen minister Aqlberse aan 332000 menschen van 65 jaar premievrij pensioen gaf, is dat dan nu geen recht meer? En zoo ja, waarom wordt het dan nu den ouden van heden onthouden? In Alkmaar steeg de bevolking sinds 1921 met 10 het staatspensioen gaat verdwij- nen en de uitgaven van het Burgerlijk Armbe- stuur steg'en met 93 Spr. condudeerae hieruit, dat de menschen minder sparen naarmate de zekerheid stijgt, dat ze op hun ouden dag toch bij het B. A. terecht moden komen. Het is niet de wanhoop of de vrees, die de menschen doet sparen, maar juist de hoop op latere onafhankelijkheid. En die hoop zou ten zeerste gosterkt worden, als men het staatspensioen in uitzicht had, zij toch zop de menschen bevrijden van de zekerheid toch naar het B. A. of de diaconieen te moeten. Daarom ontkende spr. ook, dat staatspen sioen demoraliseerend werkt, zooals wel eens gezegd wordt. Spr. stelde vast, dat het daar- entegen energie geeft voor den levensstrijd, omdat het de kans biedt uit haqden van het armbestuur te blijven. In Eqgeland, waar de pensioengerechtigde leeftijd op 70 jaar ge steld is, ziet men velen alle moeitc doen oin ten minste tot zoolang het hoofd boven water te h ouden. Staatspensioen wekt spaarzaamheid, want velen zuilen terecht inzien, dat elke bespaarde gulden een toeslag zal zijn cp dat pensioen en dus meer onafhankelijk zal m.aken. Meermalen is gezegd, dat het staatspen sioen zal leiden tot een staatsbankroet, maar spr. ontkende de juistheid hiervan met aan te halen wat Perio in 1911 daarop antwoord- de, n.l. dat die redeneering dwaasheid is, als men slechts bedenkt, dat ons nationaal vermogen jaarlijks met meer toeneemt dan zelfs een royale staatspensionneering zou kosten. 't Is immers ook te gek, dat in een land, dat jaarlijks zoovele millioenen uit- geeft voor leger en vloot, de menschen on- verzorgd zouden moeten blijven uit vrees voor een staatsbankroet. En bovendien: thans kost het onderhoud der oudjes toch ook, hetzij aan gestichten of armbesturen of aan de kinderen of hoe dan ook. Neen, staatspensioen zal niet anders doen dan orde brengen waar nu wanorde is. De ouders zorgden met steun van de ge meenschap voor de kinderen (denk b.v. aan onderwijs) en nu moeten de kinderen met dienzelfden steun in den vorm van premievrij staatspensioen zorgen voor de ouders. Het een zoowej als het ander is in het belang van het Nederlandsche volk. Spr. illustreerde zijn rede met een aantal vragen in dichtvorm, waarin de billijkheid van staatspensioen werd aangetoond, een recht dat men heeft verdiend na een leven in dienst der gemeenschap, en besloot haar piet de vergadering toe te roepen de lijfspreuk zijns vaders: „Een onderneming die gij eens begint, geef die niet op totdat gij overwint". Daverende toejuichingen weerklonken na 's heeren Cloeck's kernachtig pleidooi. Het toomelspel. Het officieele gedeelte van den avond-was hiermee afgeloopen. De leden van „De Roos" betraden hot tooneel voor het geven van „Door't donker", een treffeqd stuk dat in alle tijden en in alle streken zou kunnen spelen. Het is het verhaal van een schrijver, die blind wordt en dan zijn verloofde ver- zoekt van hem af te zien. Onder zachte pres- sie van familieleden, die wijzen op wat zij „plicht" noemen, voldoet het meisje aan dat verzoek en gaattrouwen met Gustaaf, den Indischen broer van den schrijver. Dit wordt geen gelukkig huwelijk, de echtgenoot is een losbol en na een paar jaren ziet zij kans weg te komen naar Nederiand, waar zij haar vroegeren verloofde terug vindt, een blinde man, die zijn mooie sociale gedachten nog evengoed wereldkundig maakt en die van haar lijden op haar dringend verzoek on- kundig was gebleven. Van nu- af blijft zij bij hem. Het stuk en de vertolking er van werd door de aanwezigen op bijzonder grooten prijs gesteld, wat bkek uit het daverend applaus na elk van de vier bedrijven. Over het gebeei verdiende het spel dien bijval dan ook wel, hoewel de vraag opkomt of een stuk als dit eigeniijk niet wat zwaar is voor De Roos De tooneelen waren goed verzorgd en de uitspraak was bijna zonder uitzondering goed te noemen. Na het tweede bedrijf bood de heer Bruin aan dsn heer en mevr. de WaalSchipptr, voorzitter van de club, resp. een gong en bloemen aan, onder het uitspreken van eeni- ge hartelijke woorden van dank en waardee- ring, daarbij den wensch uitsprekend, dat de gong meermalen mag luiden voor den eisch van staatspensioen en dat haar geluid zal doordringen tot de landsregeering. 't Was al laat over twaalven toen de heer Bruin met een tot weerziens den propa- ganda-avond sloot. KAMERMUZIEK. Vrijdag 27 Janitari a.s. zuilen we op het tweede concert der kamermuziekvereenigmg kunnen genleten van het vioolspel van George Kulenkampff. Bernard Tabbeinal zal hem begeleiden. De talrijke buiten- en binnenlandsche kritieken die ik onder de oogen kreeg zijn zondier onderscheid buiten- gewoon enthousiast. Zoo schrijf het Handelsblad over een Men-- gelberg-concert waarin Kulenkampff optrad, dat hij is een eersterangs violist met een glanzende techniek, prachtvollen toon en een sterke aangeboren muzikaliteit. Telegraaf: ,„Groote techniek, prachtigen toon, gi'oot talent". Nieuwe Rott. Crt.: „Een meesterviolist. Spel in grooten stijl en niet te overtreffen, overtuigend kunstenaarschap. Ontelbare ma- len terug geroepen. Dit optreden werd een gebeurtenis." Het Vaderland: „Deze eminente violist, is slechts met Hubermann (zijn spel heeft veel van Hubermann's spel) en Kreisler te verge- lijken. Verbluffende techniek. Een musicus die in het innerlijke der muziek schouwt. Geestdriftige ovatie's." De Tijd: „Zijn spel herinnert sterk aan Hubermann. Kulenkampff is van een nniver- seelen muzikaliteit. Bij hem is alles groot en verheven, zoowel in geestelijken als in mate- rialistischen zin." Dit zijn eenige uitspraken van Holland- ache blad-cn. In Duitschland, Frankrijk, Zweden, Tschechpslowakije schrijft men in eenzelfden hoogestemden geest over hem,. Men kan dus a.s. Vrijdagavond rekenen op een buitengewonen mwziekavond. A. K. NOGRDSCHARWOUDE, 24 Jan. 1928. Uien f 14.30f 15.10; Drielingen 13.80 14.40; Grove Uien 14.20—/ 14.80; Peen 6.20—/ 6.60; Roode Koo! 12.10— 16; Doorschot 11.10f 15.20; Gele Kool f 6.30—/ 9.60; Doorschot 5.50— 8.60; Deensche Witte Kool 3.70—/ 4.70; Doorschot 2.80f 4.20; alles per 100 K.G. Aanvoer: 16000 K.G. Uien; 3500 K.G. Peen; 138400 K.G. Roode Kool; 72400 K.G. Gele Kool; 108200 K.G. Deensche Witte Kool. BR6EK OP LANGENDIJK, 24 Jan. >28. Langedijker Groentenyeiling. Wortelen le s. 4.806.40: Roode Kool le s. 11 t 16.10; Roode Kool 2e s. 7.30—/ 15.70; Gele Kooi le s. 7.3010.20; Gele Kool 2e s. f 6.609.50; Deensche Witte Kool 4—/ 5.10; Uien 14.20—/ 15.40; Drielin gen f 12.70, alles per 100 K.G. Aanvoer: 1875 K.G. Wortelen; 67000 K.G. Roode Kool; 102000 K.G. Gele Kool; 61000 K.G. Deensche Witte Kool; 5500 K.G. Uien. BOVENKARSPEL, 24,Jan. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Roo de Kool 10—/ 15.20; Gele Kool 6.80— 9.90; Witte Kool f 3.30—4.70; Uien 6.85—/ 7.20; Spruitkool 2.65. WARMENHUIZEN, 24 Jan. 1928. Roo de Kool le s. f 11.9015.10; Roode Kool 2e s. 11.50—/ 14.60; Roode Kool (uit- schot) 4.50— f 7.30; Gele Kool le s. 8.30 9.10; Gele Kool 2e s. 5.70—/ 6; Gele Kool (uitschot) 3.40; Witte Kool le s 3.70— f 5.10; Gele Kool 2e s. 2.70— 3.70; Witte Kool (uitschot) f 2.20— 3.40; Bieten 5; Drielingen 13.80— 14.10Uien 1515.40; Grove Uien 14.30—/ 14.50; Uien (uitschot) 3.80; Peen 6.10—/ 6.20. Aanvoer: 42700 K.G. Roode Kool; 1850 K.G. Ge!e Kool; 29800 K.G. Witte Kool; 550 K.G. Bieten; 3600 K.G. Uien; 2900 K.G. Peen. inggfgxoasiien siukSzen (but ten veranl woordelpkluat van de Red ac tie. De opname in deze rub nek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemi.) Mijnheer de Redacteur. Vergun mij even een plaatsje in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Ondergeteekehde zou wel eens willen we- ten of de heer Rijksontvanger het recht heeft om zonder uitgifte van veizoek tot betaling yan de Tabaksaccijns, direct een aanma- ning te zenden tot betaling van accijns, met een extra koste van 25 cent. Is men ver- plicht om die 25 cent te betalen of kan men daar vrij van worden gesteld, daar er nog geen uitgifte is geweest? Bovenstaande vraag wenschte ik in uw blad gaarne beant- woord, daar ik zeer zeker niet de eenige ben, die dat kwartje zal moeten betalen zonder uitgifte. Nogmaals mijn dank voor de plaatsing. A. BOLDEWIJN Ez. West-Graftdijk. (Bij onderzoek ter inspectie is ons gebleken, dat het hedrijfsvergunningsrecht bij voornit- betaling per kalenderjaar moet worden vol- daan en dat de ontvanger verplicht is, krach- tens art. 15 der gewijzigde Tabakswet, bij niet tijdige betaljng den nalatige bij aanma- ning (kosten 0.25) te vervolgen. Red. Alkm. Crt.) INLIJVING. Op 15 Februari a.s. zal eene inlijving van dienstplichtingen der lichting 1928 plaats hebben voor het Regiment Genietroepen en de Bereden-Artillerie. DE GASCORRUPTIE. De diredeur te Medemblik Zooals men zich zal herinneren, is onlangs in een geheime raadszitting van Medemblik het rapport behandeld, dat is uitgebracht door eene eommissie, welke was belast met het onderzoek naar eventueele corruptie in het gasbedrijf. Het resultaat hiervan is geweest, dat dte boekhouding en verdere administratie der fabriek direct naar het stadhuis is over- gebracht, den directeiir zijn titel is ontnomen en dat hij is aangesteld als bedrijfsleider op nader te bepalen safaris en voorwaarden, on der verplichting de genoten gelden aan de ge meente terug te storten. In de Maandagavond gehouden raadsver- gadering, welke tot na middemacht duurde, is deze zaak thans in het openbaar behan deld, en wel naar aanleiding van een adres van den directeur De Vries, waarin deze er- kent eenige giften te hebben aangenomen, o.m. van de fa. Wilson, doch opmerkt hierbij te goeder trouw te zijn geweest, omdat voor de gemeente hierdoor geen nadeel ontstond. Adressant laakt het, dat hem geen mede- dieeling is ged aan van de feiten, op grond waarvan de straf is toegepast, zoodat hij zich moeilijk kan verdedigen. Sterk komt hij op tegen de geruchfen, als zouden de boeken enz. zijn overgebracht in verband met het plegen van fraude. Tenslotte wijst hij op wat hij gedurende 20 iaar voor het bedrijf heeft gedaan en verzoekt, het genomen besluit in te trekken en hem te herstellen in zijn rang als djrecteur. Hierop werd het rapport der Commissie gepubliceerd, dat in de eerste plaats melding maakt yan de tegenwerking, welke de direc teur bij het onderzoek heeft betoond, zoodat men hem versehillende stukken a.h-.w. moest ontwringen. Het kasregister was sinds 30 Sept. j.l. niet bijgewerkt, ook andere registers bleken onvol- led'ig te zijn, terwijl soms belangrijke bedra- gen buiten de kascontrole waren gehouden. Correspondentie van 1926 was bijna niet aanwezig. Wat de versehillende giften betreft (deze beloopen voor zoover bekend is geen hoog bedrag) had de directeur niet in overeenstem- ming met de feiten bekend. Na breedvoerige besprekingen, waarbij de bur^emeester in hoofdzaak den directeur ver- dedigde, werd met vjjf tegen twee stemjnen besloten, h?t genomen besluit te handhavea en het schrijven van den directeur voor ken- nisgevinig aan te nemen. OVERTREDERS VAN DE LOTERIJWET. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft ten huize van mevr. BroekhuysVisser aan den Schieweg in beslag genomen de bewijzen van deelneming in een loterij genaamd „De Groote Rotterdammer", een voortzetting van een loterij waartegen eenigen tijd geleden pro- ces-verbaal is opgemaakt en die toen den naam droeg „De Populaire Rotterdammer- tjes". Met deze loten werd gewerkt in het najaar van 1927. De Popuiaire Rotterdam- mertjes waren weer een voortzetting van een loterij, die de origimeele Monto Carlo heette, vanwaar het spoor Hrugleidde naar de Monte Carlo-wedstfijden van wijlen Broekhuys. Na een rechterlijk vonnis werd telkens de naam veranderd. Telkenmale is bij deze loterijen gebleken, dat de prijzen die uitgeloofd weruen, en die in totaal een anderhalf a twee ton bedroegen, niet overeenstemden met de inkomsten, De exploitatie-rekeningen waren hooger dan de rekeningen van de verkochte loten. Eind December is een inval gedaan ten huize van mevr. Broekhuys. Na dien is de uitgifte niet gestaakt. Eerst werden ongeveer duizend, later eenige honderden loten per week uitge- geven. Versehillende personen zijn weer het siachtoffer geworden van deze affaiare. Hoe wel er telkens proces-verbaal wordt opge maakt, zijn er nog altijd lieden, die doorgaan met het koopen van loten van deze onderne- mingen. Tegen vier personen, die deel uitma- ken van de directie van de N.V. Handel-, Ex- ploitatie- en Administratie Maatschappij „Het Oosten", is thans procesverbaal opge maakt. DIENSTWEIGERING DOOR EEN OFFICIER. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 29-jari- gen officier van den Marine-StoQmvaart- dienst 2dte kl., die -voor den Zeekrijgsraad te Helder heeft terechtgestaan wegens dienst- weigering op 25 Juni j.l. te Rotterdam. Deze Krijgsraad heeft beklaagdc veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegd'heid om bij die gewapende macht te dienen. Het Hof heeft het vonnis van den krijgs raad bevestigd. DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG IN HET BOLLENVAK. De leden van de R.K., Chr. en moderne landarbeidersbondien in de bloembollen- streek hebben besloten, den eisch van de verdere invoering van den vrijen Zaterdag- midtfag te handhaven. Aan de patroons- organisatie zijn nieuwe besprekingen voor- gesteld. WERKLOOZE LANDARBEIDERS. De besturen van de drie landarbeiders- bonden (R.K., Chr. en moderne) hebben aan een groot aantal gemeentebesturen een adres gezonden met het verzoek, een steun- regeling te willen voorbereiden voor de ar- beiders in de land-, tuinbouw- en v-eenderij- bedrijven, die straks uit de werkloozenkas zijn uitgetrokk-en en voor wie in het vrije be drijf of in de werkv-erschaffing geen arbeid is te vinden. NOG IJS IN DE ZUIDERZEE. Gistermorgen vertrok de salonboot „Hoh land" van de Holland—Friesland—Gronin- gen-lijn van Lemmer met vijf passagiers en een lading stukgo-ederen naar Amsterdam. Het is evenwel niet gelukt, door de ijsmassa been te komen, zoodat men tenslotte onver richter yake teruggekeerd is. DE MOORD TE AMSTERDAM. De Italiaan, die de 20-jarige Truus van Gladbeek van het leven heeft beroofd, vol- hardt in zijn zwijgen. Uit het medische onderzoek i6 gebleken, dat de man lichamelijk volkomen gezond is. Bewusteloos is hij niet meer, maar hij ant- woordt op geen enkele vraag. Hoewel het niet geheel is uitgesloten, dat hij simuleert, achten de medici het toch waarschijnlijk, dat de man door het gebeurde een zoo ernstigen zenuw- schok heeft gekregen, dat feitelijk alles buiten hem qmgaat Hij zal waarschijnlijk, voor'het psychiatrisch onderzoek, voorloopig in het Wilhelminagasthuis blijven. Maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat hij zou kunnen ontvluchten. Uit het onderzoek, dat de politic heeft i» gesteld, is gebleken, dat het vermoorde meis je een winlceljuffrouw was van onbesprokeH levenswandel. De Italiaan was een zeer op- passend man, die trouw zijn werk verrichtte en op wien niets viel aan te merken. Hij had eenigen tijd omgang gehad met Truus van Gladbeek, maar het meisje achtte het beter de relaties tot den Italiaan af te breken. Zij moet hem dat op zeer kalme wijze hebben me- degedeeld, zonder den man te tergen. In de laatste dagen had Dominia een paar malen getracht de betrekkingen weer aan te knoopen, maar net meisje bleef weigeren. Zoo wel hij als zij waren, naar uit getuigenverkla- ringen is gebleken, sinds eenige dagen ze- nuwachtig. De man, die voorheen. altijd zeer rustig en evenwichtig was geweest, werd op- vldegend, het zuidelijk temperament kwam naai" voren. In een toestand van geestelijke overspanning schiint de Italiaan zijn daad te hebben verricht. Hij is vroeger soldaat in het Italiaansche teeer neweest. Kjjk esns, Hent, zie je die rot? Van aehteien langer dan van .voren; dai Is de allerlaatste mode. (Punch). welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaat en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct. P*J^OSL

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7