DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bezoekt de te Amsterdam, „FIAT" Stand te bezichtigen. Buitenlandsoh gemengd nieuws. Buitenland No. 22. Dif nummer besfaaf nit 2 bladen, rienderd dertlgsie Jaargang 1923 Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alk«aar /2m—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljanammera 5 cents. 5 PRJJS DER GEWONE ADVER1 ENTfENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrafnrifc Brieven franco aan de N. V, Boek* en Handelsdrukkerij vjb MHMo, mm ft mm Voordam C9. DO^DERDAG DMeuri G. U> KRAK. Dagelijksch overzicht. OM DE BOLIVIAANSCHE SCHATTEN. Wij maakten gister melding van het feit, dat te Londen een maatschappij is gestkht, die zich ten doel stelt op zoek te gaan naar een enormen schat, die ergens in Bolivia be- graven zou liggen. De sehatgraversroman- tiek schijnt dus toch nog altijd haar werking tiiet te hebben verloren en men vermoedt, dat de benoodigde driehcnderdduizend gulden •binnen korten tijd wel bijeen zullen zijn. Schatgravers duiken overigens nog al dik- wijls op en meestal blijken het handige op- lichters te zijn, die, speculeerend op de goed- geloovigheid der massa, den eenvoudigen van geest geld uit den zak kloppen. Ten aanzien van de Boliviaansche schat ten doen echter zoo interessante. bizonderheden de ronde, dat het ons de moeite waard lijkt, er hier wat uitvoeriger op in te gaan. Het verhaal gaat dan als volgt: Tot ongeveer 1778 exploiteerden de Jezui- ,<en met Indiaansche slaven goudmijnem 'en diamantvelden in Bolivia. In genoemd jaar echter kwamen zij in con flict met de Spaansehe regeering, destijds de Zuid-Amerika besturende koloniale mogend- heid En de eerste maatregel, die tegen hen werd uitgevaardigd, was een verbod om de schatten aan goud en diamanten uit te voe- ren naar Europa. Er werden toen onderhandelingen ge- opend, die niet minder dan elf jaar duurden en de Jezuiten verzamelden Lnmiddels een schat ter waarde van niet minder dan 150 millioen gulden. De Spaansehe regeering had het er op gezet dit bezit verbeurd te ver- klaren en stond den paters ten laatste dan ook toe slechts een klein gedeelte naar Euro- pa te vervoeren. De rest werd verborgen in de onderaard- sche gangen in een berg tegenover het kloos- ter Plazuela aan de Sacambaya-rivier bij La Paz in de provincie Inquisivi. Niemamd be halve de paters wist echter de plaats met ze- icerheid aan te duiden en hoe de Spanjaar- den ook zochten, gevonden werden de schat ten niet. Thans krijgt de geschiedenis een spannend tintje. Een van de paters deelde bet gebeim mede aan een broer die toen prefect van Callao, in Peru, was. Hij stelde hem een stuk met een uitvoerige beschrijving ter hand. Dit kwam weer aan den zoon van den prefect, die president van Peru werd en daar- na aan diens dochter Dona Carina. Deze laatste gaf een afschrift ervan aan den Engelschman Cecil Herbert Prodgers, een zeer gezien man in Zuid-Amerika die in zijn boek Avonturen in Bolivie beschrijft hoe hij in 1926 naar den schat gezocht heeft. Bij het graven vond hij eerst een zilveren kruisbeeld en daarna een houten kistje met een perkament, dat een waarschuwing be- vatte. Daarin werd alien schatgravers aan- geraden van de plaats weg te gaan, aange- zien degenen die de gangen durfden binnen te dringen, een smarteiijken dood wachtte en zij in het namaais verdoemd zouden zijn' Toen Prodgers dit stuk aan de inlandsche werklieden had voorgelezen, weigerden zij la-nger een hand uit- te ste-k-en Prodgers heeft thans de echtheid van het document laten nagaan en toen dit onder- zoek gunstige resultaten- opleverde, besloot hij een nieuwe poging om de schatten te vinden, aan te wenden. Hij denkt in Maart opnieuw te v-ertrekken met ongeveer achttien Engelschen, onder wie eenige mij-n- en werktuigkundige ingeni eurs zijn. De expeditie neemt moderne pneu- natische boren en andere werktuigen mede, voorts twee tractors met rupswielen. Leider van de expeditie is dr. Edgar Sanders, die denkt dat men tegen October met het werk klaar kan zijn en dat de kosten alles bij el- kaar 14.000 zullen bedragen. Als men wer- kelijk den schat vindt, komt 25 pCt. aan den eigenaar van den grond en 75 pCt. aan de aandeelhouders. Gegadigden kunnen bij een procureur in Lincoln's Inn Fields te Londen op het oogen- bli'k het oorspronkelijke document van den pater, het zilveren krui-sbe-eld en het perka ment met de waarschuwing zien. Als alles goed gaat, kunnen de aandeelhouders op een aandeel van 5 een uitkeeri-ng van 750 verwachten, maar de commissarissen zeggen uitdrukkelijk dat het geen belegging, maar een speculatie geldt. Dit laatste maant tot voorzichtigheid. Er is den eenvoudigen van geest reeds zoo veel geld uit den zak geklopt door schat- gravers. Is dit een nieuwe' poging KORTE BERICHTEN. Naar uit Moekou gemeld wordt, is te Nieschin een proces aangevangen tegen 26 bo.ren, die er van beschuldigd worden, anti- "cmmun.stische complotten te hebben ge- smeed en leden der communistische par+ij, waaronder verscheidene regeeringsambtena- r«n, te hebben vermooxd. Telef.nr. Admfnisfrafle 3. Telefoonnr. Redactle 33. Postgiro 37060. Hoofdcedacteuri Tj. N. A DEM A. DUITSCHLAND. HET BERLINER TAOEBLATT. Een aanklacht met het marine- bestuur in verhand met smokkelzaak. de Kieler Volgens de bladen heeft het marinefoestuur een aanklacht inged'iend tegen het Berliner Tageblatt", dat in verband met de Kieler mu- nitiesmokkelzaak (waarvan wij indertijd on der China melding hebben gemaakt) beschul- digingen had' gepubliceerd aan het adres van den eersten luitenant Kreske en Oberregie- rungsrat Beuster van de Afdeeling vervoer ter zee. DE STRIJD IN HET CENTRUM. Zal een strijd om het centrum wor den, zegt Stegerwald. De linkervleugel van het centrum schijnt vastbesloten te zijn zich ditmaal door de par- tijleiding niet met een kluitje in het riet te laten sturen, maar niet eerder te rusten, voor- dat't roer van de centrumpolitiek naar links is omgegopid. Kon men dit reeds opmaken uit de buiten- gewoon scherpe wijze, waarop Imlbusch, dt leider van de christelijke mijnwerkers, den partij-voorzitter dr. Marx heeft aangevallen, het wordt nog eens nadrukkelijk bevestigd door den leider van de christelijke vakbewe- ging Stegerwald. In een interview met de „Wurtembergische Zeitung" heeft Stegerwald verklaard, dat de persoonlijke geschillen, in 't centrum althans wat zijn persoon betreft, door de verklaringen van de laatste dagen uit de wereld zijn geholpen, niet echter de za- kelijke tegenstellingen deze bestaan onver- anderd voort. De strijd in het centrum is nog pas in zijn beginstadium, het zal een strijd om het centrum worden. De christelijke arbei- ders verlangen een algemeene hervorming van het geheele partij-apparaat. „Zij zullen in geen geval den strijd staken voor en aleer de richting van het centrum inderdaad weer overeenkomt met de richting van zijn aan- hangers." Ten slotte wendde ook Stegerwald zich scherp tegen dr. Marx. „Het is onmogelijk", zeide hij, „om kort na elkander minister-president van een links ka- binet, rijkskanselier van een rechtsche regee ring, candidaat voor het rijkspresidentschap van het volksblok te zijn of in een woord voor el'ke meerderheid en'voor alle coalitie- groepen de verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen." DIEFSTAL VAN TEEKENINOEN. De autoriteiten te Nordhausen in de Harz houden zich bezig met een affaire, waarin de Kromhout Werke A.G. te Brake in Olden burg, een filiate van de fabriek te Amsterdam, is. betrolcken. In December hadden twee inge- nieurs van de Gerlach Werke te Nordhausen, die voornamelijk koelmaehines, Dieselmoto- ren en pompinstallaties vervaardigt, ontslag genomen, om vervolgens in dienst te treden van de Kromhout Werke. De beide ingenieurs waren bij de Gerlach Werke werkzaam ge- weest aan de constructie van nieuwe Diesel mo-toren. Na het vertrek van de beide inge nieurs bleek, dat uit hun bureau alle aanwe- zi-ge teekeningen, brieven en aanteekeningen over proefnemingen waren verdwenen. Op verzoek van de directie van Gerlach had daarop een huiszoeklng plaats bij de Krom hout Werke te Brake. Hierbij Week, dat meer dan 2000 origineele teekeningen van de Ger lach Werke zich in het bezit van de Krom hout Werke bevonden en dat van het grootste deel dezer teekeningen reeds copieen waren vervaardigd. Uit de briefwisseling van de Kromhout Werke zou voorts zijn gebl-eken, dat de directie dezer onderneming volkomen wist dat de teekeningen van de Gerlach Wer ke in het eigen bedrijf werden gebruikt. Het onderzoek wordt voortgezet. WOLDEMARAS TE BERLIjN. Een artikel over de Duitsch-Li- tausche betrekkingen. De Litausche minster-president Woldema- ras, die op het oog-enblik te Berlijn vertoeft, schrijf in de „B. Z. am Mittag" over de Duitsch-Litausche betrekkingen De belangrijkste kwestie na het Wilna- vraagstuk, is de Duitsche kwestie. De Litau sche regeering weet, dat zij vrij is van iedere wllekeur tegenover Dui-tschers. Ik zelf zal mij, bij elke klacht die mij ter oore komt, met den gouvemeur van het Memelgebied in ver- binding stellen. Persoonlijk neem ik de ver- antwoording er voor op mij, dat onze Duit sche staatsburgers geen reden meer zullen hebben tot klagen. Ik geef de verzekering, dat wij in de toekoms-t aanmatigingen van bepaalde zijde tegen de Duitschers in Li- tauen nog minder zullen duiden dan tot nog toe. Hoezeer de Litausche regeering de Duit sche beschaving op haar waarde weet te schatten, heeft zii door't oprichten en het in stand houden van een Duitsch gymnasium in Kowno bewezen. En behalve dit alles stre- ven wij naar een oprechte politieke samen- werking met Duitschland. EEN POLITIEKE INBRAAK. De Duitsch-Nationale fractie van den Landdag d-eelt mede, dat ingebroken is in het bureau van de fractie in den Pruisischen Landdag. Eenige kleine voorwerpen van waarde van den secr.laris werden gestoten. Men gelooft, dat het hier een inbraak met politieke bedoelingen betreft. Alle documen- ten der partij werden doorzocht. Men weet niet of er documenten gastolen zijn. EEN FABRIEK IN AANBOUW INGESTORT. Vier arbeiders ernstig gewond, van wie er twee overleden zijn. Te Kassel is een fabriek, die aldaar in aan- bouw is voor de bekende warenhuisonderne- ming Karstadt Co., ingestort. Daar't ge- bouw even tevoren teek.nen van ons'oliditeit had gegeven, hebben vrijwel alle arbeiders, die er werkten, zich in veiligheid kunnen stellen. Vier arbeiders werden echter onder het puin bedolven en zijn levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar twee hunner overleden zijn. FRANKRIJK. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN AFGHANISTAN. De Koning en de Koningin van Afghanis tan zijn gistermorgen te Parijs aangekomen. Ze werden door president Doumergue ontvan- gen. Het bezo-ek ontrolt zich met het gebruikelij- ke ceremonieel; weL geven de bladen, blijk- •baar op hit wachtwoord van boven, uitvoe rige artikelen. Dit alles heeft een doel voor het Fransche intellect en de industrie, daar het een afzetgebied opent en een tegenwicut vormt tegenover de Duitsche en Itahaansche expansie in Afghanistan. Behalve met leer- krachten en beschavingselementen in het al- gemeen wil Frankrijk ingenieurs, industriee- len en kooplui daarheen zenden. Te Kabcel bestaat al een Fransche school; bovendien gaat de Koning met Fransche architecten te rade. Hij zelf kent Fransch, maar durft het nauwelijks spreken. Voor het overige wekt het bezoek in het openbaar weinig aandacht. Bij zul'ke bezoeken wordt niet gejuicht; de belongs telling op straat gaat niet verder dan nieuwsgierigheid. HET KAMERLID MARTY. QearresteerA. Het communistische Kamerlid Marty is te Boulogne-sur-Seine gearresteerd en naar d? Sante-gevangenis overgebracht. ENGELAND. DE INDISCHE BOYCOTBEWEGING. Na een debat van twee dagen besioot de Wetgevende Raad van Madras met 64 tegen 28 stemmen tot het boycotten van de Brit- sche oommissie voor de Indisehe heivormin- gen. DE MOORD OP DEN POLITIE-AGENT. Volgens de „Evening Standard" zijn Dins- dag door Scotland Yard weder inlichtingen van groot belang ontvangen over den moord op den politic-agent Cutteridge. Binnen 48 uur kan de ontknooping der verwikkeling worden verwacht. Dinsdagavond werd een conferentie van de „big five", dat zijn de vijf hoofden van den onderzoekingsdienst, gehou- den. BEDENKELIJKE GEBGORTE- VERMINDERING. Kritieke toestand in Groot-Brittannie. De voortdurende geboortevermindering in Groot-Brittannie begrnt de autoriteiten ern stig te verontrusten. Uit de jongste statistie- ken blijkt, dat in het Vereenigd Koninkrijk anderhalf millioen echtparen zijn en 2K- millioen gezinnen met een kind. In het afgeloopen jaar was het geboorte- cijfer er lager dan in een ander Europeesch land, Frankrijk inbegrepen. De experts ko- men tot de logische conclusie, dat als deze toestand nog vijf jaar aanhoudt, de bevol- king van Groot-Brittannie aanmerkelijk zal achteruitgaan en er weldra eenige miliioenen arbeiders minder zullen zijn, hetgeen natuur- lijk een overeenkomstige venmindering der nati-onale productie zou beteekenen. Volgens minister Churchill, die de zaak van nabij heeft bestudeerd, zal- Engeland na nog een generatie een land zijn, bestaande uit een groot aantal bejaarde lieden, die leven op kosten van een klein aantal jonge lieden. Men wijt dezen toestand vooreerst aan de duurte en voorts aan de verkondiging van onthoudingstheorieen. GEEN GRATIE VOOR ROWLANDS EN DRISTOLL. Offirieel wordt bekend gemaakt dat Sir Austen Chamberlain als waarnemend minis ter van binnenlandsdie zaiken geen term-en aanwezig heeft gevonden om Rowlands en Driscoil, ter dood veroor-dfeeld wegens den moord op een voetballer te Cardiff, voor gra- tie aan te bevelen. De twee mannen zullen dus Vrijdag te- rechtgesteld worden. Vrees voor demonstraides. De stad Cardiff is zeer onder den indruk van de afwijzi-ng door den waarnemend mi nister van Binnenlan-dsche Zaken sir Austen Chamberlain van de petitie ten behoeve van de begenadiging van twee der drie door de jury van moord op cen voetballer schul-dig bevonden jongelieden. Vijf der juryleden heb ben zich bereid verklaard, een nieuwe peti tie voor begenadiging te teekenen, en eenige van hen komen morgen naar Londen om te trachten Sir Austen te bewegen, zijn besluit te herzien. De poort der gevangenis wordt door een politiemaeht bewaakt en niemand wordt in de nabij'heid van den hoofdingang toegelaten. Er worden maatregelen geno men om elke poging tot een demonstratie voor de gevangenis op den morgen der te- rechtstelling te voorkomen. Er zullen barri cades worden opgericht op een afstand van 250 yard van de gevangenispoorten en een groote ma-cht politic te voet en te paard zal de menigte op een afstand houden. ROEMENIe. DE PARTIJSTRIJD IN ROEMENIe. Een aanhouding en een manifest. Het Roemeensc-he parlement is geopend. In de wandelgangen liep het gerucnt, dat het Kamerlid Bocu, voorzitter van de nationale bo-erenpartij in het district Tenies, weg-.ns een opruiend manifest in hechtenis zou zijn genomen. In dat manifest zou B-ocu zeggen, dat hij naar Temes is gekom-cn om de bevel- king tegen de regeering op te zetten, die zich tegen den wil des lands en, naar het schijnt, zeifs tegen den regentschapsraad verzet. De nationale boerenpartij, zco gaat het manifest voort, bes-chuldigt de regeering van lands- verraad en wekt iedereen op zich rond den koning te scharen, de regeering weg te ja- gen en het land te verdedigtn. SP4NJE. DE SPAANSCHE KROONPRINS NIET ZIEK? Verklaring van zijn lijfarts. De lij farts van den krodnprins van Spanje, professor Bartrino, die zcih op iiet oogenbnk te Stockholm bevindt, verk'laaide, dat alle ge- ruchten over den ongunstigen gezondheios-' toestand van den infante onjuist zijn. Bar trino deelde mede, dat de kroonpnns vol- maakt gt-zond is. Voorts noemde hij alle geruchten over een op handen zijnde scheiding van het Spaan sehe koningspaar die in verband met de zie-kte van den troonopvolger zou staan uit de lucht gegrepen. POLEN. EEN REGEERINGSCOMMISSARIS GEARRESTEERD. In het gebouw van den ministerraad te Warschau werd de regeeringscommissans van de Warschauer Bau Bank in hechtenis genomen. De gearresteerde, -die vroeger aan het hoofd van een der afdeelingen van het departement van financien heeft gestaan, wordt beschuldigd op lichtzinnige wijze uit de staatsmiddelen credieten te hebben ver- strekt; verdere arrestaties worden in ver band met deze aangeelgheid verwacht. EEN OPSTANDELINGENw AANVGERDER VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechitbank te Rybnik heeft de vroe- gere opsta-ndelingenaanvoerder Johan Macek, die nog in Mei van het vorige jaar Poolsbhe benden tegen de Duitschers heeft aange- voerd en veel Duitschers mishandeld heeft, terechtgestaan wegens landverraad en spion- nage. Hij zou geheime documenten aan Duitschland uitgeleverd hebben. Macek be- schuldigde aanva-nkelijk een Poolschen lsten luitenant en een Poolschen leeraar van mede- plichtigheid; later gaf hij toe dat hij dit val- schelijk gedaan had om zich op hen te wre- ken. Hij kreeg drie jaar tuchthuis. ITALIe. DE ZELFMOORD AFGESCHAFT! De bladen te Rome hebben dezer dagen een circulaire van de prefectuur ontvangen, waar in hun verorderd wordt de rubriek d'er z.g levensm-oedai. steeds meer te beperken en lanigzamerhand geheel uit hun kolommen te laten verdwijnen, daar de luidruchdge en ro- mantische berichtgeving hierover een skchten invloed op zwakke gemoederen uitoefent. Het- zelfde geldt voor de hartstochtdrama's. Het schijnt n.l. dat tal van menschen „zelfmoord" plegen met de overtuiging dat ze wel tijdig in bun voornemen zullen worden verhinderd, waarna de krant de noodi-ge reclame voor hen maakt. In vroeger tijden bestond, zooals men weet, in Rome de ,,muur voor zelfmoordenaars" in het Monte Pincio-oark, waar men om zoo te 26 JAYIAEU van 20 tot en met 29 lanuari a.s. en verzuim vooral niet de Inlichtingen omtrent dit wereldberoemde 31 merk dageiyks aan stand No. door de Agenten: ■A. DAY! Co., Alkmaar. zeggen uit het aardsche paradijs van bloe- men en planten naar het hemelsdie paradijs kon overgaan door zich van den muur naar beneden te werpen. Later bevestigde men een soort wan vangnet aan den muur, niet alleen uit humanitaire overwegingen, maar tevens omdat de langs den muur leidende straat langza-merhand een gewi-chtige verkeersader was geworden en het verkeer niet steeds door sprongen van wanhopigen kon worden ge- sloord. Toen kwam de Tiber zeer in trek Doch deze heeft zijn aantrekkingskracht ook reed? verloren, achterop geraakt bij de verdooven- de middelen en de goed mikkende revolvers. KORTE BERICHTEN. De tooneelspeelster Valentina Couvici is tt Bocdapest na een hevigen woordenstrijd door haar echtgenoot doodgeschoten. De man pro- beerde daarna tevergeefs zelfmoord te plegen Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat daar een aantal kantoren en woonhuizen in de asch zijn gelegd, tengevolge van een grcoten brand, di^ uitbrak na een ontpiof- fing in de gebouwen van een fih.'ionderne- ming. Tengevolge van den krachtigen' wind werd een groot aantal huizen door het vuur aangetast; er is een schade van ongeveer 1 millioen dollar, die voor het grootste deel op een eigenaar zal drukken. Bij een ski-w.dstrijd te Engelberg is de Zwitsersche ski-lcoper Hans Regli uit Ander- matt, na het maken van een sprang, geval- ten. De punt van zijn ski raakte daarbij zijn voorhoofd en hij werd zoo ernstig gewond, dat hij binnen enkele minuten sderf. Te Berlijn in een volksbond voor film- kunst opgericht, in het bestuur waarvan. o.m. Kathe Kollwitz, Heinrich Mann, Erwin Pis- cator, Leonhard Frank en Artur Holitscher zitting genomen hebben. De bedoeling is het publiek door go-ede filmschouwingen weer de artistieke en technische problemen van de film in te lichten, het te organiseeren en tot positieve kritiek t-e teiden. Politick kiest de bond geen partij. Naar de Berlijnsche bladen uit Milaan vernemen, hebben inbrekers b ij een bezoek aan mej. Angelina Ratti, een nicht van den Pans, de vrouw neergeslagen. Zij is aan de gevolgen overleden Volgens een Reuter-bericht uit Nashville in Tennessee werden bij den gister onder Tel. vermelden storm, 4 kinderen gedood en een 20-tal andere gewond doordat tengevolge van den orkaan een dorpsschool instortte. Te Sao Paulo heeft in de nabijheid van het politiebureau een bom-ontploffing plaats gehad, die groote schade heeft aangericht De eigenaar en uitgever van een aldaar ver- schijnend blad wierd gearresteerd en het bias verboden, op grond van het feit, dat men ii het gebouw der krant vuurwaponen en ex plosLstoffen heeft aangetroffen. Het bla< beweerde echter, dat de polifie zelf den aan slag op touw heeft gezet. OP RE IS NAAR „DEN RAND DER AARDE". W:lbur Glenn Boliva is het hoofd van een godsditnstige sectie te Zion Hill City (Ver. Staten). Hij is dezer dagen op reis gegaan naar den rand der aarae. Hij is er n.l. van overtuigd, dat de aarde plat is, en hij dus, in- d-ien hij maar ver genoeg gaat, aan den rand komt en dan daar overbeen kan kijken. Dit wil hij dus nu gaan doen. DE DRAAIDEUR. Twee dieven te Valladodid hebben een eigenaardig systeem bedacht om een wissel- looper eener groote bank te berooven. loen de wissellooper na een langdurige ronde zijn bank door de zware draaideur weer binnenging,drong een indmdu, die het deed voorkomen alsof hij de werking van de deur niet kende, mede naar binnen door hetzelfde vak Daarna stiet hij tegen den wissellooper op, draaide de dour verder door en duwde deze, toen hij er weer uit was, krachtig terug, zoodat de wissellooper een oogenblik gevan- gen zat. Van dit oogenblik maakte hii ne- ALRMAARSCHE COURANT. ff-VW .'W.1 -Wt,Jirrr^ WtfiS&SBtCiijssijtm

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1