Iliiiictit Courant. De Y6rdw6D6i) noodmunten. s S WANNEER GIJ EEN ZAAK GAAT BEGINNEN. Bechtszaken FEllLLETON. 5 ja HANDELSDRUKKERIJ N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON dM Wo. 93 1928 rondarfl dertijrste 'aargang. Oonderdag: 2© Jamiari. Racflio-hoekje Vrijdag 27 Januari. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het Radio- Trio. 6.7.15 Din .muziek door het radio- trio. 7.157.45 Landbouwhalfuurtje. Ir. S. Smeding: De landbouwkundige beteekenis van de drooglegging der Zuiderzee. Kon. Ned. Landbouw-ccmite. 7.45 Politieberichten. 8.10 Les'vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart: C. A. M. van Kasteel: Avery- Grose. 8.10 Boerenjool-avond. De cabaret- club „Boerenjool" best, uit: C. Paul Jr., artist. Leider mevr. L. Visser, zangeres. Mej. C. Prins, .om. partijen. Mcj. G. Bo-lle, bege- leiding. Het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Vroo'ijke muziek en zang. Huizen, 1840 Al. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Lunchtrio. 3.4.Vrouwen-uurtje door Mej. Do Twaalfhoven. 4.5.N. C. R- V. Gra- mofoonmuziek. 5.-6— Concert. Medewer- kers(sters): mevr. J. M. Helderman—Smit, piano. Den heer G. C. Co-rger, harmonium. 6.6.45 Spreker N. C. R. V. Mr. M. van Vugt te Amsterdam. Onderwerp: „M id den- stand en Huurkoop". 7.7.30 K. R. 0. Cursus Gregoriaansch door den Zeereerw. Zeergel. heer prof. j. v. d. Wiel, van het Se- menarie" „Hageveld", te Heemstede. 7.30 V. P R. O. Persmededeelingen. 7.35 Beethoven- Cyclus: Twee strijkkwartetten door het „Am- stel Strijkkwartet." Lezing van ntevrouw Rie- mens Reurslag. Onderwerp: Verhouding van de drie opvoedingsmilieux". 9.V. P. R. O.- cursus. Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Leiden. Onderwerp: Onze kijk op het Oude Testa ment", tweede voordracht: De Tien Geboden. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventry-kwartet en solisten, cello en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Or kestconcert. 3.20 Lezing. 3.45 Concert. 3.50 Causerie: Macbeth, Shakespeare. 5.05 S. Cropper, alt. 5.20 Tuinpraatje. 5 35 Kinder- nurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsbe richten. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Bioscoop- praatje. 7.35 Liederen van Brahms voor ba- riton. 7.45 Lezing. 8.05 M. de Pietro, man doline. 8.20 Nationaal concert. Liederen van Gurra. S. Allen, sopraan. C. Palmer, alt. jf: Perry, tenor. A. Fear, bariton. Het Nationaal Koor. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Vervolg symphonieconcert. 10.50 Nieuwsberichten. 11.1011.20 Pianoconcert. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11— Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4 5.Literaire en muziek-matinee. 8.50— 11.20 „Pelleas en Melisande", operafragmen- ten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 4.054AO Balladen. K. Rost, bari ton en pi: o. 5.20—6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 „Elga", 6 scenes van Gerhart Haupt- mann. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 1.507.05 I ezingen en lessen. 7.20 „Tosca", opera in 3 acten van Puccini. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Mozart-concert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Bangbux", comedie in 5 acten. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel. 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8 3510 35 „Samson en Dali-la", opera, St. Saens. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 23 Januari. EERST DE DAMES. De eerste verdachte is de nog zeer jeugdige Ada M. S. S..te Helder, die zich einde 1926 en begin 1927 verschiliende goederen, waar- onder eenige sieraden, ten nadeele van de ge- tuige, mej. G. H. Worm, huisvrouw van den heer Kolf. Verdachte diende destijds bij ge tuige en heeft zich aan bovenomschreven on- eerlijkheden schuldig gemaakt tijdens de zi-ek- te van mevrouw KalL De jonge dame op de verdachtenban-k schijnt ook zeer koopziek te zijn. Ze heeft o. m. een bontjas van 125 en een gouden horloge op afbetaling gekocht. Haar man bevindt zich in Indie en geeft haar ruitn- schoots geld voor levensonderhoud. Eisch: 6 maanden voorw. gevangenisstraf met 3 jaar proeftij-d. Vonnis 3 maanden voorw. met 2 proefjaren en onder toezicht etellen der R. K. reslasseerin-gsvereeniging te Alkmaar. Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 6) „Zoodra de mannen met de baar zijn geko- men," verklaarde de inspecteur. Hij wenkte een der agenten, die op het gras naar voetaf- drukken zocht. „Smith", zeide hij, „ga jij eens naar den „Koningseik", waar je, naar 'ie zegt, dezen man gistervond h-ebt gezien en vraag de herbergierster of zij iets van hem weet, zijn naam, zijn beroep, waar hij van- daan kwam en zoo meer. Je behoeft haar van dit geval mets te vertellen. Ik zie je dan weer bij het lijkenhuisje, waar we hem straks heen brengen." De agent ging op weg en toen hij verdwe- nen was, kwamen de beambten met de draag- baar aanzetten, zich een weg tusschen de boomen banend en met den somberen last tusschen hen in trokken Stevenege en de an- deren weldra in optocht naar het politiebu- reau in de stad. De agent, die naar de her- berg „de Koningseik" was gezonden, wacht- i l1'C'aar a' °P- haastig ingewonnen lnlichnngen vatte hij in enkele korte woorden satnen: „Samuel Thomson van naam kwam uit Darlington zei dat hij een plezierreisje laaakte: meer weet men daar niet van hem". ONAANGENAME BEJEGENING. De niet van belangstelling blijk gegeven liebbende verdachte Jacobus H. heeft op 17 November den getuige J. v. d. Berg gekwali- ficeerd met den populairen naam van een in- rich-ting die gewoonlijk met de initialen W. C. wordt aangeduid. Er bestond tusschen hen een kwestie over een motorrijwiel, dat H. had gerepareerd en naar het oordeel van getuige te hoog bere- kend was. Deze getuige werd door den politierechter nog eens streng onderhouden, omdat hij niet stnkt de waarheid heeft verteld. De verdachte is alsaog verschenen, doch de politierechter wenschte niet de behande- ling opnieuw aan te vangen, dus kon ver dachte weer heengaan. De 23-jarige echtgenoote van v. d. Berg heeft het beleedigend woora gehoord. Gevorderd werd slechts 3 boete of 3 da- gen hechtenis. Vonnis 3 boete of 3 dagen hechtenis. NOG LEELIJKER WOORD. De niet verschenen verdachte en landbcu- wer Jan B. heeft den rijksveldwachter Hen- drik Kauip een scheldwoord toegevoegd, dat we fatsocnshalve niet nadex zullen aandui- den. Het felt is gepleegd te Abbekerk. Eisch 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis. KWADE BEGEERLIJKHEID. De 59-jarige dijkwerker Kl. v. d. V. te Petten stond terecht wegens diefstal van een aantal koperen pijpen, die hij ontvreemd had van het eeuwige wrak van den onder Kam- perduin gestranden afgekeurden kruiser „Prince George". Verdachte zeide, dat het wrak aan zijn lot is overgelaten, zoo-als hij heeft gelezen in hot wcekblad „De Stad Amsterdam". Hij dacht nu, dat hij met dezen diefstal geen kwaad meer kon. Het is echter wel een beetje verdacht, dat, toen verdachte de rijkspolitie zag aankomen, hij ijlings is teruggekeerd. Brigadier de Koekkoek van Limmen ver klaarde, den verdachte aan boord van de „Prince George" te hebben aangetroffen en betrapt. Het wrak is niet prijs gegeven, docn de Sloopingmaatschappij overweegt om de overblijfselen op een of andere wijze ten gel- de te maken. Daarom is cok door den burge- meester van Schoorl verzocht op het wrak te laten toezien. Verdachte staat gunstig bekend. Eisch 100 boete of 60 dagen hechtenis. Uitspraak a.s. week. TE ONDEUGEND. De 18-jarige arbeider Cornelis Sp. te War- menhuizen heeft op 30 November, toen hij nog in dienst was van den tuinbouwer P. de Groot, zich ruim 100 Kg. uien toegeeigend van een partij van 1350 Kg., die. hij in op- dracht van en voor de Groot tnoest verkoo- pen. Kooper was getuige Morsch. Aangezien getuige Morsch aan de Groot heeft betaald, kreeg verdachte geen geld in handen. De officier eischte tegen verdachte, die voor eenigen tijd terecht stend wegens sch-rif- telijke beleediging van den gemeente-veld- wachter Pronk, 60 boete of 60 dagen hecht. Vonnis 30 boete of 30 dagen hechtenis. WEDERSPANNIG EN BALSTURIG. De verdachte Gijsbert D. te Twisk heeft zich aldaar in den nacht van 27 op 28 No vember in de kolfbaan van het cafe van den heer Nierop krachtig verzet tegen den rijks- vedlwachtcr Bontebol, die hem uit de kolf baan wiide verwijderen, omdat'hij zich aan ordeverstoring en vechfen schuldig maakte. De zondaar tegen de openbare orde was niet verschenen. De officier eischte veroordeeling bij ver- stek tot 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. VAN WEINIG BETEEKENIS. De verdachte mej. M. M. v. L., huisvrouw van B. te Alkmaar, heeft zich op 1 December aldaar mej. Aafje Krijgsman, thans als ge tuige aanwezig, groveiij-k beleedigd dcor haar een paar niet zeer fraaie woorden toe te v-oegen. De dames zijn buurjuffrouwen en schijnen elkander niet bijzonder goed te kun- nen verdragen. Mej. B. onfkende deze beleedigende woor den te hebben geuit. Ze heeft juffrouw K. niet gezien. Ze stond misschien wel in de boet. Een andere buurvrouw, mej. Brink, heeft echter wel degelijk ge geincrimineerde woor den gehoord. Ook verdachte heeft een buurvrouw, mej. Bol, meegebracht, die verklaarde.. dat zij door Aafje K. en haar man dagelijks wordt beleedigd. Eisch f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Von nis 5 boete of 5 d-agen hechtenis. MISHANDELING. De 33-jarige landbouwer Gerbrand W., uit Opperdoes, heeft op 8 December j.l. te Me- demblik den getuige Slijdering een schop Maar alsof hem achteraf iets inviel, liet hij er op volgen„Ik heb intusschen toch nog wat meer gehoord: hij had erg vroeg ont- beten om ongeveer half acht, betaalde om acht uur zijn rekening en vertrok." „Dus: was hij gedurende vier uur voor zijn dood in of nabij de stad", merkte de in specteur op. Laten wij nu eens onderzoeken, wat hij bij zich had." Stevenege bleef toekijken, terwijl de agen ten de kleeren van den doode doorzochten. Men vond geen brieven of papieren op hem, behalve een kwitantde voor een bedrag van acht shilling en zes pence, den prijs voor een nacht logics met ontbijt in den Koningseik". In een der broekzakken zat een klein bedrag aan zilver, in den anderen een paar koper- stukken. Verder bevatten de zakken enkel een goedkoop horloge met ketting, een zakmes, een stompje potlood en een ongemerkten zak- do-ek. Maar uit het hbrlogezakje van het vest haalde een der agenten een verfrommeld stukje gelig papier voor den dag, dat slechts aan een leant was bedrukt. Na het eens be- keken te hebben, re-ikte hij het den inspecteur toe, die zoomin als hij begreep wat het kon zijn, en Stevenege wenkte om het met hem te bekijken. „Dat lijkt me een zonderling stukje druk- werk", bromde hij, terwijl zij het samen be- zichtigden. „Daar staat iets in te lezen, waarvan ik nog nooit had gehoord! Lees het ook eens, misschien ziet u kans het te snap- pen." Stevenege had dadelijk gezien, dat het stukje papier een drukproef was en las aan- daditig den inhoud er van. Blijkbaar was het foegebfacnt. veroaclite zeide in ann genafi- ddd te hebben. Hij werd door Slijdering uit- gescholden voor boerenkaffer en meer derge- lijke onbehocrlijkheden. De getuige- is arbei der bij de Nederlandsche Spoorwegen en hij verbood verdachte cm aan een wiss:l te ko- men. Hij heeft verdachte niet beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig den eisch. MISHANDELING. Op 9 December heeft de 33-jarige chef- monteur W. J. v. L. te Alkmaar ongenoegen gekregen' met den bedrijfsleider v. D., bei- den werkzaam in de Kennemer Garage en heeft hem bij deze gelegenheid een slag toe- gebracht met een eind draad. De ruzie was ontstaan omdat volgens verdachte de getuige v. O., door oiigesteldheid niet verschenen, zich een gezag aanmatigde- ,waar toe hij niet was gerechtigd. Gevraagd werd aanhouding, die werd toe- gesta-an. EEN VERZETTELING. De 42-jarige polderwerker Anthony v. R. was in den nacht van 18 op 19 December te Helder beschonken en heeft zich alstoen met geweld verzet tegen den politie-agent Bak- ker. Verdachte lag beschonken op straat en werd door den politieman welwillend op de been geholpen en verder geleid, welke be- mo-eii'ngen den polderjongen blijkbaar mis- haagden. Eisch: aanhouding tot nader onderzeek. De zaak komt over 4 weken weer op de rol. Hierna slutting. De Landbouwboekhouding, haar ecorscmisch belang in het algemeen en het fiscaal belang in het bijzonder. (Vervolg.) DeheerJoh.de Veer oordeefde het verschi-1 van 4vv verbes ui 1500 winst voor iemand die t-e goeder trouw was merk- waardig groot. Spreker vroeg of het in het verschil van de waardeering van het bezit van den man kon hebben gelegen. Het vee wordt gewaardeerd in het aantal. De man kan een koe van 500 hebben gekocht die voor 300 is gewaardeerd en daardoor kan hoogstens een verschuiving van winst naar een ander jaar ontstaan. Voor een vaste waardeering van het vee gevoelde spr. niet veel. De heer Stoop van Goudswaard verzekerde dat het verschil niet in de inven- taris te vind-en was geweest. Het bezit was gelij-k gebleven. Het betrof een klein bedrijf. Overigens wa^pr. het met -den heer de Veer eens, dat dit verschil kan geven. J en aanzien van de waardeering van het vee betoogde spr. dat de commissie, waarin s-ecretarissen van landbouworgaoisaties zit ting hadden n-aast administrateurs en land- bouwdeskundigen uit de Str-eek, te dien aan zien een richtsnoer heeft vastgesteld. Op een vraag wat de betreffende man in zijn geval had te dc-en betoogde spr. dat deze zich onmiddellijk diende aan te sluiten bij het bureau van zijn organisatie. Dat voor hem 1500 inkomen was blijven staan oordeelde spr. billijk. De heer F e 1 d e r s merkte op dat de leiding van een bedrijf in hooge mate de uitkomsten van een bedrijf b-einvlo-ed. Spr. was daarom voor het vaststelkn van normen, om de menschen die het land verwaarloozen t'e prikkelen om het land tot welstand te brengen en hen laten betalen naar hetgeen er van te halen is. Met het oog op dte bedrijven waar een speculatieve teelt_ wordt uitgeoefend vond spr. het gevaarlijk om de ten velde staande gewassen te verwaarloozen. Spr. had b.v. het oog op de bloembollenteelt. Spr. vroeg voorts of een jonge boer, door zich 2 Mei op een bedrijf te vestigen, kan voorkomen dat hij, zooals bij een aanvaar- ding op 1 Mei het geval is, voor het inkomen van het vorig jaar, dat niets geweest is, ge- s-chat wordt. De heer Stoopvan Goudswaard achtte de kwestie van de normen in alle op- zichten uit den booze De uitkomsten van het eene bedrijf kunnen te zeer met die van het andere verschillen. Men is gewoon de bedrijven in klassen te verdeelen en dan zo-u men de bedrijfsleiders ook wel in klassen mogen verdeelen. Spr. is het er rnede eens dat een schatting volgens normen een prikkel zou zijn om de kennls van het bedrijf te vermeerderen, doch dit zou in strijd zijn met de wet op de inkomstenbe- lasting, die spreekt va-n een belasting op het zuiver inkomen. Voor een massa boeren, die geen boekho-u- den zijn de normen nog on-misbaar, doch een een bericht, bestemd om in een of ander plaatselijk blad te worden opgenomen. Het luidde: „De brave burgers van Alanschester, dat schoon en een der ouds-t-e zeker een der klein- ste steden van Engeland is, welke volgens Whi takers Almanak niet meer 18000 Pond Sterling belastbaar inkomen heeft, zullen on- getwijfeld met vreugde vernemen, als zij het niet reeds weten, dat er alle kans bestaat op een bdangrijk buitenkansje voor de gemeente- lijke schatkist. Naar wij namelijk uit alles zins betrouwbare bron vernemen, heeft een Amerikaanscbe millionair, die thans in ons land vertoefd, en een hartstochtelijk verzame- laar is van antiquiteit-en, in het bijzonder van zeld'zaa-mheden, dagteekenend uit den tijd der Stuarts, aan het gerneentebestuur van Alan- chester 10.000 Pond geboden voor de unieke verzameling van noodmunten van Alan schester, welke de stad bezit. Ongetwijfeld is het aan en-kele onzer lezers bekend, dat, toen in 16-46-4-7 de vesting Alanschester door het leger van het Parlement werd belegerd, het garnizoen van de aanhangers van koning Karel I een serie noodmunten heeft doen slaan door d-e mun-t, die het binnen de muren van het stad-je had ingericht. Men vindt en kele exemplaren daarvan in een paar onzer groote musea; het Britsche museum is er, meenen we, drie rijk, maar er bestaat slechts een volledig stel er van en het gerneentebe stuur van Alanschester, is de gelukkige be- zitter daarvan als vertegenwoordiger van de stad. Weldra zal ongetwijfeld de burgerij van Alanschester gesteld worden voor de beslis- sing over de vraag: wat hebt ge liever, onze LEl [a fa iiiJ ill VOORDAy C 9, ALKMAAR, TEL. 3 «iiai« aim i n bi a a a a i][i][¥ goede gang van zaken is, dat iedere boer boek houdt. De normen mogen echter niet ge- brudkt worden om de slordige boeren meer te laten betalen dan zij werkelijk verdiend heb ben om hem te prikkelen meer uit het be drijf te halen. Ten aanzien van de waardeering van de vruchten te velde, betoogde spr., dat dit in normale tijden geen moeilijkheden oplevert. In de oorlogsjaren was dit echter reeds an- ders. Ieder bedrijf is thans echter wel zoo ge steld, dat men ieder jaar ongeveer dezelfde vruchten verbouwd. Het verschil is dan ook niet zoo groot en om de bo-ekhoudi-ng niet te in gewikkeld te maken is het goed de te velde staande gewassen uit de schatting te weren. Voorts betoogde spr. dat wel iemand die een zaak na een Mei begi-nt een winstschaf- ting op 1 Mei kan voorkomen. Met een boer die een bedrijf begint is dit niet mogelijk, aangezien practisch een boer met November reeds een bedrijf overneemt. Bij een schatting naar den toesta-nd op 1 Mei kan een boer boffem, doch geschat moet er volgens de wet worden. De heer Smeding vreesde, dat met de boekhouding voor den fiscus de bedrijfsboek- houding te veel op den achtcrgro-nd geraak- te. Toch moet z. i. de bedrijfsboekhoudmg de hoofdzaak blijven. De heer Stoop van Goudswaard was ook van oordeel, dat de tijd van boek houding voor den fiscus voorbij was. Inder- daad is hoofdzaak een boekhouding voor het verkrijgen van een juist inzicht in de be drijf suitkomsten. Men moet de menschen daarvoor opvoeden en reeds dankbaar zijn, dat er een begin met boekhouding is gemaakt. De heer Huismans leverde een bet oog, waarin hij in het licht stelde hoe nuttig de bureaux van de organisaties werken en hoe nuttig het voor vele landbouwers is van die bureaux gebruik te maken. De heer Stoop van Goudswaard oordeelde, dat de toekomst moet gaan naar een boekhouding door den boer persoonlijk. Voor de boeren die het niet kunnen en voor hen die't wel kunnen, doch de weinige kosten die de bureaux berekenen en er gaar- ne voor over hebben om de boel metjes in or de te hebben, stelde spr. het nut van de bur- reaux van de organisaties echter even hoog als de heer Huismans. Voorts betoogde spr. nog, in verbamd met een opmerking van den heer Huismans, dat het moeilijk is om bekend te maken hoe de normen zijn vastgesteld, aangezien dat ge- beurd in overleg met vooraanstaande land bouwers in een betrefiende streek, de besten dus die wel boekhouden, en- die niet gaarne voor hun buurman will-en weten, dat zij het zijn, die den fiscus inlichten om het verwijt, wat vaak ten onrechte gedaan wordt, te voor komen, dat zij de oorzaak zijn waardoor iemand hooger is aangeslagen geworden. P a u ze In de middagvergadering vervolgde de heer Stoop van Goudswaard zijn rede door er op te wijzen, dat aan het eind van het jaar nog twee dingen moeten gebeu- ren, wanneer dit ten minste in den loop van het jaar niet reeds heeft plaats gehad. Door de huisho'uding is gebruik gemaakt van mel-k, boter, kaas, spek, eieren, groente, tarwe enz. uit het eigen bedrijf. Dit kan men terstond in het aanteekenboekj-e schrijven en unieke noodmunten of de Amerikaansohe dol lars?" Stevenege wendd-e zich tot den inspecteur die over den schouder van den detective't be richt nogeens had doorgelezen, met de vraag: „Weet u daar iets van?" „Niets!" antwoordde Detterling, met een beslist ontkennend hoofdgebaar. „Nooit iets daarvan gehoord! Natuurlijk wel van de noodmunten, die ik zelfs meer dan eens heb gezien. Volgens de beschrijving zijn ze uniek. Maar ik heb nooit van een bod van lO.O'OO Pond gehoord, door een Amerikaan of wie dan ook gedaan. Ti-enduizend Pond! Lieve hemel, het is niet meer dan een half dozijn zilveren stukj-es, die bovendien afgesleten zijn!" „Waar worden zij bewaard?" vroeg Steve nege. „In een gla-zen kastje, natuurlijk goed gesloten in -het museum van het kasteel. Is u al in het m-useum geweest? Niet? Nu, het fceslaat niet meer dan twee vertrekken, waar in eenige vvtrines staan. Drie munten liggen uitgestald in de tweede kamer in een afzon- derlij-ke kast, m-et een patentslot gesloten. Als u ze wilt zien, noem dan mijn naam aan Whatmore, den conservatorhij zal ze gaar ne voor u voor den dag halen. Maar hoe is die man achter dat nieuwtje gekomen? Dit schijnt een afdruk te zij-n van een couranten- bericht, maar ik durf er een eed op te doen, dat zelfs geen praaf je van dezen aard door de stad' heeft geloopen. Anders zou ik het onge twijfeld hebben gehoord." Stevenege bleef zwijgen. Hij keek naar het liiik. Biina werktuigeliik raapte hij' den ias op, wel, als door het bedrijf aan het huishouden gelev-erd, of men -kan het ook Zater-dags rechtstreeks als ontvangst en uitgaaf in het kasboek zetten. Eveneens kan men aan het einde van hef jaar in een som een bedrag voor elk dier levensmiddelen in de verschiliende kolom- men zetten en tegelijk uitgaaf voor het huis houden boeken. De waarde dezer artikelen is, die, welke men bij verkoop had kunnen bedingen. Een tweede bijzond-erheid doet zich voor, Inwonend personeel en inwonend-e meerder- jarige kinderen, die meewerken, hebben ten koste van het huishouden m-eegegeten. Deze voeding is feitelijk een vorm van arbeids- loon. In de uitgaven wordt hiervan op 30 April melding gemaakt, maar het bedrag wordt niet in den algemeenen kolom gezet. Het wordt van het totaal van den kolom huishouden afgetrokken en bij den kolom arbeidsloon opgeteld. U gevoelt, dat door deze v-erwisseling de werkelijk uitgegeve-n gelden niet zijn veranderd. Thans worden alle kolommen opgeteld en de som hunner totalen moet overeenstemmen met de som der algemeene kolom voor ont- vangsten en uitgaven. Nu komt echter het moeilijkste der ge- heele boekhouding, n.l. de winst- en ve r 1 i es berekening. Het eerste wat wij doen, is wederom ee-n staat opmaken van onze bezittingen en sch-ulden en daarvan zullen wij d-e onder- deelen eens wat nader bekijken, want al zijn dezelfde vaste goederen nog aan wezig, z-e zijn een jaartje ouder geworden en iets meer versleten. Wij moeten dus feitelijk van de gemaak-te winst zooveel op zij .eggen, als de gebou- wen in waarde zijn achteruitgegaan. Indien b.v. in 20 jaar een houten schuurtje geheel versleten is, dan moet ik per jaar 1/20 of 5 pCt. van de stichtingskosten in een reserve- potj-e doen, om een nieuw schuurtje te kun nen zetten, als van het bestaande ni-ets meer over is dan wat planken voor brandhout. Dit noem-t men a f s c fa r ij v e n. De Lei- draad geeft weer aan hoeveel kan worden afgeschr-even en dit percentage houdt ver- band met den g-emiddelden 1-evensduur. Er moet echter rekening g-ehouden worden met het feit, dat somtijds groote verbeteringen worden aangebrach-t. Ik z-eg verbete ringen, dus niet groote onderhoudswer- ken, want deze brengen het gebouw slechts terug in den staat die het voor dien iijd had. De levensduur wordt er niet langer door. Eene verbetering -echter wordt aangebrach-t, als b.v. de houten wan-den van een schuur door een steenen muur worden vervangen. Ik tel dan de kosten d-ezer verbetering bij de waarde, die het pand nog had, schat- thans de levensduur en b-ereken daarnaar het per centage van aftrek. Als woeste grond ontgonnen wordt of land wordt gedraineerd, dan is de vraag wie dit doet? Gebeurt het door den eig-enaar, dat staat t-egenover de uitgaaf van de verbetering een g e 1 ij k e waarde- vermeerdering van den grond. De wet laat dan geen afschrijvi-ng toe. Maar gebeurt het door den pachter, dan mo-et hij die kosten terugvinden tijdens zijn pachttermijn, daar de verbetering niet een jaar, maar alle pacht- jaren ten goede komt. Hij mag dus jaarlijks in mind-ering brengen een evenredig dee) zijner kosten, nadat daar is afgetrokken, wat welke men den doode had uitgetrokken, en schijnbaar v-erstrooid liet hij zijn vingers over het kleedingsstuk glijden. Piotseling keek hij Detterling aan, tegelij-kertijd met zijn vinger wijzend naar een plek tusschen het linker armsgat en de knoop-sgaten. Er zit bier een geheime zak! r-iep hij uit. „Kij-k maar, verborgen tusschen het dikke op- vulsel. Aha, wat hebben we daar?" Handig trok hij uit de geheime bewaar- p-laats, die hij had aangewezen, een naar het uiterlij-k te ix-oordeclen langwerpig rolletje zeemleer. Voor de oogen van Detterling en de overige omstanders rolde hij dit open en haal de er eenige fijnbewerkte stukjes g-ereedschap van staal uit, die een hel klinkend geluid ga- v-en, toen hij ze op de tafel naast zich neder- legde. „Inbr-ekerswerktuigen!" zei Stevenege zacht. „En knap gemaakt ook! Weet u, waar- voor deze dienen? Cm patentsloten te openen! Nu begrijp ik er alles van: dit was een be- roepsinbreker en wij kunnen thans wel zijn identiteit nagaan Op hetzelfde oogenblik storm-de een man van midbetbaren leeftijd met ontsteld gelaat het vertr-ek binnen, roepen-de om den inspec teur. Zonder zioh om de anderen te bekom- m-eren, Hep hij naar d-en inspecteur toe en be- gon iets te vertellen, terwijl hij met de hand wees naar den hoogen toren van het kasteel, die door het raam was te zien-. „Zeg, Detterling!" riep hij uit. „Dat is me wat moois! Daar komt Whatmore me vertel len, dat er ingebroken is en dat de noodmun ten zijn verdwenen!" I Wordt vervolgd.fc [h auiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuiuiiiiiiiiiiuiiuiiiiuiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiuiuiiiiiiiiiuiiuiiainimumiiiiiuiinaimiiuaiia IN SOVENGENOEMO GEVAL HEBT GIJ WELLICHT ORUKWERK NOOOIG. VOOR ALLES BEHOORT OIT TE GETUIGEN VAN SMAAKVOLLE. NETTE AFWER. KING. IMMERS, DE EERSTE INDRUK IS DIKWIJLS BESLISSEND, DOOR GOED UITGEVOERD DRUKWERK KR1JGT GIJ EEN CLIENTELE. DIE GUNSTIG OVER UW ZAAK OENKT EN ER VERTROUWEN IN STELT. AAN U. on LAATSTE NIET BESCHAAMD TE MA* KEN; HET EERSTE ni l DRUKWERK DUS|, VERZOR- OEN WIJ VOOR VLUG. NETJES EN BILLIJK. PS

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5