Teiegrammeti Stadsnieuws nieuws r Sehitterende 5 ALONTTfTATVlWTItKJN' TE KOOP, pracht meubel met 140 pi., 1 Waschkast met marmeren Spiegel en ge- emailleerd fornuis, groot formaat. Adres Kcningsweg 30. P. VEN'NIK. i iCaisnst KAMERMUZIEK f George Kulenkampff, de violist, die gister- a-vond voor de Alkmaarsch-e kamerm-uziek- vereeniging speckle, wordt op een lij-n ge steld met Hu-b-ermann en Kreisler. Of't waar as weet ik niet, want noch Hubermann, noch Kreisler heb ik tot hed-en gehoord, maar wel weet ik dat Kulenkampff een phenomeen is, een violist, die buitengewone di-ngen doet, en zijn enorm kunnen gelukkig niet all-een in dienst der virtuosi-felt stelt, maar ook aan dacht schenkt aan die werken, die voor den hoorder niet bizon/er toegankelijk zijn, doch aan den speler de hoogste eischen stellen, g-e- tuige de solosonate van Bach. Een violist, die 'n dergelijk werk op znn program-ma plaatst en het zoo uitvoert als Kulenkampff, behoort tot de uitverkorenen. Aan de sonate van Bach ging die van l ar- tini (de zoogenaamde „TeufelstriUervoor- af) waarvan de naam ontleend is aan het .Allegro aslai", het laatste deel der sonate. Prachtig voile, bezielden toon kwam er <uit het instrument en 'n techniek! maar neen over technische ontwikkeling spreek ik met dat zou den meester onwaardig zijn. Kulen kampff toch coquetteert niet met zijn tech niek; zij is voor hem slechts een middel Na de pauze waren de gekozen stukken voor het publiek heel wat toeschietelijker !le. Een concert van Mozart (A groote terts) een schitterend staaltje van de oer-muzikali- t-eit van den componist, en van den violist tevens. 2e. Een ^Meditation" van Tschaikowsky. buitengewoon hartstochtelijk gespeeld, de -viooltoon golfde de zaal in en de kracht van dien viooltoon werd tot het uiterste opge- voerd. 3e. ,,Campanella van Paganini. Ku lenkampff zou niet zoo'm rasviolist zijn als !hij ook geen aandacht schonk aan die wer ken, die slechts het uiterlijke beoogen. Wat van m-oeilijkheden voor de viool bedenken is heeft Paganini zeker wel in stuk gelegd. En som-s meer dan dat, want men is geneigd te denken, dat het instrument nu en dan verkracht wordt. Doch hoe dan ook, Paganini heeft die on mogelijkheden op het papier gezet, en in den tijd, dat hij leefde is hij wellicht de eenige igcw€cst, d-ie onmog-elijkheden. gaaf kon spelen. Maar tegenwoordig is het niet meer zoo. Vele eminente violisten staan die moei lijkheden door en spelen ze zonder er voor terug te deinzen. Kulenkampff is een hunner. De kunstenaar vond hier een zeer enthou- siaste ontvangst, na elk numtmer 2 a 3 maal teruggeroepen. Hij dankte daarvoor met een innig-e vertolking van Schubert s Ave Bernard Tabbarnal begeleidde hem op den vleugel. Zijn spel was zul-k een violist ten voile waard. ir A. K. ERNA RUBIN-STEIN. Een der lezers van het Hb-ld. meldt, dat een medewerker van het Hongaarsche blad ,Az. Est" een onderhoud met Erna Rubin stein heeft gehad, waaruit zou blijken, dat het ongeval, waarvan wij ook onlangs mel ding maakten, lang niet zoo ernstig is als bericht werd. In haar wanhoop over het denkbeeld, dat zij nooit meer zou kunnen op- treden, heeft zij het verbod van yiools-pelen overtreden, met het gevolg, dat zij bemerkte, dat het best ging. Een Weensch professor heeft na onderzoek verklaard, dat de patien- te gerust kon doors-pelem en dat alles binpen- kort weer volmaakt in orde zou zijn. Erna zal nu ein-d Februari te Boedapes-t optreden en daarna haar Am-erikaansche tournee be- ginnen. te dit Huizen, zaT net die gcmecnte verheugen, dat' die opbouw der bovengencemde fabriek zoo spoedig heeft plaats gevonden en weder vArkgetegenheia zal geven. DOODELIJK ONGEVAL. Gisterocbtend heeft bij het bouwwerk van dc bank der firma Heldring en Pierson, aan d-en Ko-rte Vijverberg te Rotterdam een ern- tig ongeluk plaats gehad. Omstreeks half tien waren eenige werklieden bezig met het afladen van zware ijzeren bin-ten. Hierbij is een ongeveer 55-jarige werkman, wonende 's-Gravesandelaan, gesitruikdd, tengevolge waarvan hij een bint van circa 12000 Kg. over zich heen kreeg. D-e man was vrijwel onmiddellijkdood. Het slachtoffer was ge- huwd, maar laat geen kinderen ach-ter. DE GASKW'ESTIE TE DOETINCHEM Gratis jornuizen aan raadsteden en anderen. In de Donderdag gehouden vergadering van -den raad van Doetinchem steldte de voor- zitter allereerst de b-ekende gaskwestie aan de orde en decide mede, d'a-t B. en W. een ver- zoek heeft bereikt den directeur voor ontslag voor te d'ragen. Ofschoon de meerderheid van B. en W. van oordeel is, dat de directeur een groote informaliteit heeft begaan, meenen zij toch, dat er geen aanleiding is hem voor ont slag voor te dragen. De heer Cohen zeide, dat niet uit het oog moet wooden verloren dat van het nu te nemen beslui-t afhangt wa-t andere ambtena- ren zullen doen, De heer Wensten meende dat ontslag als afschrikwekkend voorbeeld het laatste middel m-oet zijn. Sp-r. veroordeelde het optreden der commis- sie. Een commissie, aldus spr.,' die haar on derzoek op zoo onwaard'ige wijze leidt, dat hoogs-taande menschen er schande van spr;- -ken, heeft voorloopig nog zooveel te stellen met haar eige-n opgcvoedheid dat zij haar spreekwoordelijk geword-en groote mond ge rust nog mag dicht houden over anderen. De heer Cohen zette aan de hand van de faoturen uiteen, dat de gemeente voor duizen- de benadeeldi is bij de levering van gasmeters De heer Spijkman bie'ld een uitvoerige rede waarin hij het optreden d-er commissie scherp afkeurde en de leden dier co-mmissie krachtig te lijf ging. Als de commissie gesommeerd wordt nu eens met bewijzen te komen, zegt d'e heer Cohen dat de heer S- en twee comforen in Binsienland. He KLEINZIELIG GEDOE. Rijssen is onlangs de derde winkel van de Coop. Winkelvereeniging geopend, een groote stadswinkei metkeurige etalages. In een der etalages stonden de bekende was- sen poppen, met polkahaar. At gauw bereik- ten het bestuur klachten van leden, die aan- stoot namen aan deze poppen. De poppen werden toen vervangen door anderen met ouderwetsch kapsel. Eenige klagers waren hierdoor tevreden gesteld, maar andere leden zagen in de poppen een overtreding van het tweede der tien geboden en verlangden to- tale verwijdering der beelden uit d-en winkel. Ook een kerstboom, die met Kerstm-is in een der etalages was opgesteld, moest worden verwijderd, als zijnde Roomsche afgoden- dienst. De wassen poppen prijken nog in de etalages, maar verschil'ende leden lie-ten zich schrappen als lid. I BRAND. Te H-eumen (N.-Br.) is door onbekende oorzaak afgebrand de woning bewoond door M. van Summeren. De inboedel ging bijna geheel verloren. Verzekering dekt de schade. DE NEDERLANDSCHE KUNST- ZIJDEFABRIEK. Een der correspond-enten van de Tel. heeft van de directie der Ken. Vereenigde I apijtfa- brieken een besliste tegenspraak ontvangen van het bericht, dat de Enka in onderhande- ling was met deze fabriek over de overne- ming der tapijtfabriek in Deven-ter. RADIO-TELEFONISCHE VERBIN- DINC MET AMERIKA. De directeur-generaal der posterijen, ir. M. H. Damme, die met eenige hoofdambtenaren van het hoofdbestuur in Engeland vertoefde, ter voorbereiding van de radio-telefonische verbinding over Engeland tusschen Neder- land en Amerika, zal Maandagochtend in Den Haag terugkeeren om de opening van den nieuwen radio-telefonischen dienst bij te wonen. WEER AAN HET WERK. De N. V. Ned. Vloerzeilfabriek te Hu-izen zal bi'nnen eenige weken weder hare fabriek, welke gedeeltelijk door brand verwoest werd, in bedrijf stellen. Daar de cap-aciteit het afgeloopen ja-ar te klein bleek te zijn, en de vraag de product-it verre overtrof, zal de productie verdubbeld worden. Met het oog op de gedeeltelijke droogleg- ging der Zuiderzee en de daardo'or ontstane arbeidsloosheid der visschersbevolkins te drie gaslampen ,uis heeft die niet in de boeken verantwoord zijn, terwijl het raadsl-.d Besseling een gasfornuis heeft van meer dan hondei-d gulden, dat evenmin in de boeken is terug te vinden. Dit wordt nog nader uitge zocht. De heer Spijkman zeide dat hij geen huis houden heeft. Het is hem niet bekend. De heer Massink vulde een en ander aan met de mededeeling, dat ook in de buitenge meenten verschillende cadeaux zijn gegeven, die niet in de boeken verantwoord zijn. In de gemeente Cend-ringen b.v. heeft een dokter een gratis gashaard-, een ander een comfoor plus gratis hiding, de burgemeester twee comforen, weer anderen een comfoor, of een strijlkijzer, comforen of een lamp, alles gratis. Een opzichter heeft een acht-pits kachel uit het magazijn genomen en besteelt de gemeen te voor gas en electriciteit. Voorgesteld werd door den heer Kroon, den directeur uit te noodigen, in den raad te komen. Na langdurige discussi-e is dit voor- s-tel verworpen met 96 stem-men. De meer derheid is va-n oordeel, dat de directeur eerst in de commissie m-oet verschijnen. De heer Velslnk waarschuwde d'at ontslag zonder den betrokkene te heb-ben gehoord de gemeente wel eens tienduizenden ban kosten. Na eenig deba-t is een voorstel van den heer Brunsveld aangenomen om Donderdag a.s opn-ieuw te vergad-eren, teneinde den direc teur alsno-g een week gelegenheid te geven zijn houding tegenover de commissie te wij- zigen. EEN MISDAAD? Te Opij-nen is uit de Waal opgehaald het geheel naakte lij-k eener vrouw. Het schijnt nog niet lang in het water gel-egen te hebben Men vermoedt misdrijf. Het lijk is gekist en ter beschikldng der Justitie te Tiel gesteld. DRONKEMANS-VECHTPARTIJ. De veldwachter slachtoffer. G-edurende d'e Batenburgsche kermis op 17 Oct. ontstond aldaar in een cafe een alge- m-seine vechtpartij tusschen grondwerkers uit Made en Drimmelen en Batenburgers. De rijksveldwachter A. W. den Dunnen ging het cafe binnen waar hij zoo ontvangen werd dat zou moeton plaats hebben. Het was B. en W.1 bekend, dat te dezer zake door de justitie een onderzoek wordt ingesteld en zij vonden geen aanleid'ing, op de zaa-k vooruit te loopen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W., die commissie niet te benoemen en nad-ere me- dfedeeiingen af te wachten. B. en W stelden prijs op ht afl-ggen van de volgende verklaring. Desgevraagd heeft de directeur der technische bedrijven, de heer Max lever-t, verzekerd-, dat hij nimmer, o-nder wel-ken vorrn ook, retourcom-missies of steek- jenning-en in ontvangst heeft genomen. Later le-eft hij op een vraag van B. en W. geant- woord!, dat hij van de firma Wilson tusschen 1919 en 1923 gelden in ontvangst heeft ge nomen, welk fe-it geenerlei verband- houdt met leveranties van die firma aan het gemeentelijk gasbedtijf. Hij heeft die gelden aanvaard on- der uitdirukkelijik beding, dat zijn yerhouding als directeur van een gemeentelijk bedrijt tegenover deze firma daardoor niet zou wor den geinfluenceerd. PROF. DR. C. EYKMAN. W-egens fact bereiken van dsn door de wet gestelde leeftijdsgrens zal prof. dr. C. Eyk- man hoogleeraar in d'e gezo-ndheidsleer aan de Rij'ksun-iversiteit te Utrecht aan het einde van dezen academischen cursus zijn ambt. neerleggen. BRAND. In het perceel Havenstraat 4A, bewoond door den heer Groen, eigenaar van het Mode- magazijin Su-isse, te Bussu-m brag gisteravond1 een brand- uit die zich in den beginnen zeer ernstig liet aanzien. Door krachtig optreden wist men het vuur echter te beperken tot de bovenver- dieping, die geheel uitbrandde. De beneden- verdieping, waarin het modemagazijn geves- tigd is, kreeg groote waterschade. De oor zaak ligt in het duister. Persoonlijke ongeluk- ken kwamen niet voor, daar de bewoners het huis om 8 uur hadden verlaten. WljZIGING DER KRANKZINNTGEN- WET. Naar -ge-meld wordt, is ter voorbereiding van een partieele' wijziging der Krankzinni- genwet door de ministers van binnenland- sche zaken en justitie een kleine ambtelijke iriterd-epai'tementale commisie aangiewezen, bestaande uit vier personen, t. w. twee de- partementaale ambtenaren (een van binnen- landsche zaken en een van justitie) en de beide ins-uecteurs van het Staatstoezicht op krankz-innigen en krankzinnigengestichten. Deze commissi-e heeft reeds een aanvang ge- maakt.met haar werkzaamheden. VE'RDEELING OPBRENGST KINDERBRIEFKAARTEN. EN KINDERBRIEFKAARTEN. Gemeid wo-rd-t: Alle vereeni-gingen, s-tichtingen en instel Engen, die in aanmerking wenschen te ko men voor een aandeel in de opbrengst d-er van 15 December tot en met 15 Januari j.I. uitgegeveii Kind-erpostzegels en Kinderbrief- kaarten, worden verzocht zich te melden voor 15 Februari a.s. bij de secretaresse van de Centrale Propaganda-Commissie W. J. E B. Altin-g von Geusau, Nico-laistraat 17 te s-Gravenhage, ten einde een formulier ter invulling te ontvangen. Aan hen die een aandeel genoten van de vorige opbrengst is op 21 Januari j.I. reeds een formulier ter invulling t-oegezond-en. N-og wordt er aan herinnerd, dat ingevolge beschikking van den Minister van Binnen 1-andsche Zaken en Landbouw, de opbrengst strekt ten bate van den arbeid voor het be- scherming- en hulpbehoevende kind. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletien 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten ..75 ct. Staal-Tabletten .90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zondagavond eeni mooie avondi wacht. De toegang is vriji. r BEVERWIJK. De gemeenteraad heeft aangenomen een voorstel van B. en W. om een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Wijk-aan-Zee- en-Duin voor de levering van gas aan deze gemeente. i OUDKARSPEL. Gisternamiddag werd door een noodlottig toeval de schuitenmaker K., die reeds op ge- vorderden keftijd- is, door een achteruitrijden- den auto aangereden, tengevolge waarvan hij kwam te vallen. Eeni der wielen ging het slachtoffer over het hoofd, waarop de dood bijna onmiddellijk intrad. VEENHUIZEN. Alhier zijn vooral de laagste klassen groo- tendeels ontvolkt door de mazelen. Gelukkig heeft de ziekte een zeer zachtaardig karakter. hij zijn gummisto-k moest gebruiken, waarop het aanwezige publiek in zijn geheel zich tegen hem keerde. Hij werd achterover op een tafel geworpen, met zooveel kracht, d'at deze in stukken brak. Tegelijk suisd-e hem ee-n bier- flesch langs zijn hoofd. Hij zag deze komen u-it de richting van de tapkast. Gistermorgei: stond de -man, die door den veldwachter ver- da-ch-t werd1 de flesch te heb-ben gegooid, voor de fechtban-k te Tiel terecht. G-etuige R. L. Derks verklaarde, dat ver- dachte een gooiende beweging had gemaakt Twee getuige a decharge onderst-eunden de ontkennende verklaring van verda-chte. Eisch een maand gevangenisstraf. De tweede verdac'hte in deze zaa-k, heeft zich bij deze gelegenheid ernstig tegen Den Dunnen verzet. Hij trachtte deze buiten de deur te werken, wat zoo hardhandig geschied- de, dat den politieman de kleeren letterlijk van het lichaam werden gesoheurd. Deze verdachte verklaarde zoo zwaar be schonk en geweest te zijn, dat hij zich weinig meer van de zaak herinnerde. Eisch veertien dagen gevangenisstraf. IJS IN DE ZUIDERZEE. De bemanning van de ijsvlet, die gister umiddag uit de haven van Lemmer naar de Friesland is vertrokken, is om 9 uur nog niet weder terug-gekeerd. Men wist hier niet of de mannen aan boord zijn aangekom-en en door kijkers heeft men hen- tusschen de ij-sbergen niet kunnen volgen. DE GASCORRUPTIE. De -bedrijvencommiss-ie uit d-en Apeldoorn- schen gemeenteraad adviseerde inzake het verzoek van den Nederl. federatieven bon-c van personeel in openbaren dienst een com missie in te stellen om te onderzoeken of de directeur of verder personeel der technische bedrijven retourcommissies of steekpenn-ingen van leveranciers hebben ontvangen, dat dit 1 onderzoek door een raadscommissie ad hoc Gedeeltelijk gecorrigeerd.) SCHEEPSONGEVAL. HOOFDDORP, 28 Jan. Gistermiddag sleepte een sleepboot een Rijnaak het Spaar- ne op. Bij het nemen van een bocht had de rijnaak te veel gang en botste tegen de sleepboot op, die dwars in den stroom kwam te liggen. Daardoor stroomde water de patrijspoor- ten binnen. De 23-jarige machinist J. Antjes uit Dordrecht schrok zoo hevig, dat hij over brood sprong. Hij zonk onmiddellijk en werd eerst na een half uur dreggen weer opgehaald. AUTO VERBRAND. HOOFDDORP, 28 Jan. Gistermiddag stopte een luxe-auto te Hoofddorp wegens een defect aan den motor. De chauffeur stapte uit, doch onmiddellijk daarop vatte de motor vlam. De auto brandefe geheel uit.- BRANDSTICHTING? NIJMEGEN, 28 Jan. Deze week brandde te Wamel (Maas en Waal) de woning van zekeren L. af. De man is thans als verdacht van brandstichting ge- arresteerd. SCHEEPSRAMP? MONTREAL, 28 Jan. Het stoom- schip Anzonia meldt, dat het van koers veranderd is ten einde assistentie te verlee- nen aan de Zweedsche sleepboot Ixia, die op 800 mijl van Halifax in nood verkeert. INLIJVING UIT DE PROVINCIE NOO-R D- HO L L AND. Op 15 Febrauari a.s. zal ee-ne inlijving plaats hebben van dienstplichtigen d'er lich- tin-g 1928 uit de provincie Noord-Holland. BERGEN. In een door de afd. Bergen der I. A. M. V. in „De Rust-ende Jager" te beleggen vergade ring zal Woensdagavond a.s. de heer A. L. Constandse uit den Haag het onderwerp be- handelen: „Is de oo-rl-og nocdzakelijk". De heer Constandse, d-ie reeds eerder in Bergen een lezing hield, verwierf zich toen den naam van een goed onderlegd rede- naar, naar wien men gaarne luistert, zoodat verwacht mag worden dat het ook Woensdag avond niet aan belangstellend-en zal ontbre- ken. Blijkens een advertentie in dit nuinmer houdt morgenavond in hotel Kreb de heer Selleger een lezing over ,,De Mahabharata" (oud-Hindoesch Heldendicht). De heer Selleger hield voor enkele weken een lezing over het Wajongspel en op een wijze, waaruit bleek, dat hij de ziel van Indie aanvoelt, zoodat belangstellenden OP HOL. Hedenmorgen te r-uim elf uur sloeg het paard van d-en heer J. Laan, gespan-nen voor een m-elkwagen, blijk-baar omdat het wachten voor de melkfabriek Concordia in de School- straat bego-n te vervelen, op hoi. H-oewel om het voorwiel een ijzeren betting was geslagen, liep het dier met dien met melkbussen en flessch-en beladen kar de G-ed-empt-e N-ieuwe- sl-oot op. Daar wist die heer van Buren van den Omval het paard, dat recht op de markt afging, ongeveer ter hoog-te van de Harmonic to-t stilstand- te brengen. HET HOOGSTE RECHT. Door de A. T. V. „Falkland" uit Heiloo zal Zondag 29 Januari in de Harmonie worden opgevoerd „Het Hoogste Recht", van Ina BoudierBakker. Reeds driemaal heeft deze vereeniging dit mooie tooneelspel in vier be drijven van de bekende Hollandsche schrijf- ster gegeven en vooral te Heiloo met heel veel succes, zoodat, na de goede opvoering hier ter stede van „Schakels" ook nu weer een uit- stekende uitvoering te verwachten is. De entree prijs is zoo laag mogelijk gehou den. Men zie hiervoor de advertentie in dit nummer. DE EERSTE SPINAZIE. In de gister gehouden veiling werd de eer- ste spinazie aangevoerd door den heer A. Boers van Huiswaard. EVANGELISATIESAMENKOMST. Op verzoek ves-tigen wij de aandacht op de advertentie over den Evangelisatieavond in cafe Centraal (bovenzaal) op Dinsdag 31 Jan., 8 uur. De heer Looij- te Rotterdam zal spreken Wi-e deze samenkomst bezoekt wordt ver zocht om anderen mede te brengen. De toe- gang is vrij. OPENING. Heden opent de heer J. H. van Amstel in perceel Scharloo 17, waar voorheen was ge- v-estigd de winkel van den heer Terlouw, een zaak in Kruideniers-, Fijne Vleeschwaren en Comestibles. D-e winkel, voor eenige maan- den geheel naar de laatste eischen ingericht, ziet er keurig uit. Door den heer van Amstel worden ook fijne likeuren geleverd, terwijl ter kennismaking aan iederen kooper boven een bepaald bedrag een proef -van deze likeur wordt cad-eau gedaan. In een advertentie in o-ns blad- van gister avond staan meerdere bijzonderheden. DE ZUID-AFRIKA FILM VAN DE VOLKSUNIVERSITEIT. Wij ontvingen van het bestuur van de Volksuniversiteit eenige bijzonderheden over den fil-mavond, welke Prof. Dr. J. W. Pont, de v-oorzitter van de Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche Vereeniging a.s. Woensdag avond (1 Februari) in de bioscoop-zaal van d-e Handelsschool (Doelenstraat) voor de Volksuniversiteit zal komen geven. Prof. Pont, die zoo juist weer van een stu- di-ereis naa-r Zuid-Afrika is teruggekeerd, en dus over de -nieuwste gegev-ens over de te- genwoordige verhoud-i-ngen aldaar beschi-kt, stelt zich ten dcel in ons land betere begrip- pen te verspreid-en over onze stamgenooten in Zuid-Afrika, en op die wijze de band-en tusschen bet volk der Boeren en het Moeder- land nauwer aan te halen. Want na de Boeren-oorlogen, toen men hier te lande zoo sterk met de Zuid-A-frikaners meeleefde, is er een periode gekom-en, waarin de belangstel- ling geleidelij'k aan het tanen ging. Onge- twijfeld is dan ook het streven toe te juichen, om door een dergelijken film-avond, met toe- lichting van een zoo bevoegd spreker, de kennis aangaande het schoone Kaapsche land en het leven onzer stamgenooten aldaar voor o-ns te doen leven. Na een inleiding, waarin Prof. Pont een overzicht zal geven van d-e tegenwoord-ige verhoudingen in Zuid-Afrika, en waarin hij vooral d-en nadruk zal leg-gen op bet cultu- reel g-ebied, en de goede bet-rek-king tusschen Nederland en Zuid-Afrika in dit opzi-cht, zul len door middel van de film allerlei bijzon derheden over land en volk worden gegeven. gegeven. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie op de voorpagina van dit -nummer. LICHT OP! Hedenavond- voor rijwielen en motorrijtui- gen en an-dere voertuigen te 5.05 uur licht op. JAARVERS-LAG VAN DE COMMISSIE VOOR HUISVERZO-RGING DER AF- DEELING ALKMAAR VAN DE N. H. VEREENIGING „HET WITTE KRUIS" OVER HET JAAR 1927. De stecretaresse, mevr. S. LindKeg schrijft in haar jaarverslag: Met voldoening kan die commissie voor H-uisverzorging terug zien op het afgeloopen (15e) werkjaar. Het groot aanta-1 aanvragen om bulp in het gezin tijdens ziekte der huis- vrouw wijst zeker wel op het nut en het be staansrecht der commissie. In 1927 werdhulp verstrekt aan 157 gezinnen en wel aan: 61 Ned. herv., 65 R. Kathol-iek, 2 Doopsgez., 10 swiienga gelooT, 5 Geref. en 14 niet tot een - kerkgenootschap behoorend. De hulp bestond in 2063 heele, 220 halv< dagen, 212 waschdag-en en 91 toeslagen. Aan de v-erzorgstei's werd uitbetaald 2923,15. Het in totaa-1 ontvangen bedrag aan contributien, giften, waaronder eec legaa-t van 100 van mej. v. d. Kamp, bij dragen van de gezinnen enz. was 1481,11 terwijl aan subsidie van het Witt-e Kruis f 500 en van de gemeente 1000 werd ont vangen. Tot het werven van nieuwe leden f werd propaganda gemaakt door het rondzen- - den- op ruime schaal van circula-ires, met - het gevolg dat de vereeniging zoo gelukkig was 182 nieuwe leden te kunnen boeken. De totaal ontvangsten wa-ren 29-81 11, de uitgaven f 3102,19, zoodat er helaas een na-deelig sal-do valt te boeken van 121,08. Door overlijden, vertrek en bedanken veiv loren wij 25 leden. Met het toezeggen van hulp moet dan ooti altijd de uiterste zuinigheid worden betracht Het bestuur onderging een kl-eine wi]ziging door het bedanken van de dames Degenaar en Cloeck. In plaats van mevr. Degenaar werd benoemd mevr. LindKeg die het secretariaat op zich nam en in plaats var mevr. Cloeck, mej. Sta-m, die zich belastte met het uitbetalen aan de verzorgsters. Mej. v. d. Voort, die aan de b-eurt van af- treden was, werd met algemeene stem-men herkoz-en en was gelukkig bereid zittin-g in het bestuur te blijven houden. Moge het jaar 1928 wederom in menig ge zin hulp en verlichting kunnen brengen TARIEFWIJZIGINGEN POS'lERIJEN. De fd. Directeur van het Posika-nroor maakt het navolg-end-e bekend: Met ingang van! 1 Februari a.s. bedraagt het tariel der brieven van een gewicht van meer dan 20 gram: Boven 20 gram tot en met 250 gram 15 ct.; boven 250- gram tot en met 500 gram 20 ct boven 500 gram tot tn met 750 gram 25 ct.; boven 750 gram tot en met 1000 gram 30 ct.; van 1000 gram tot-en met 1500 gram 35 ct.; van 1500 gram tot en met 2000 gram 40 ct Mede is per 1 Februari a.s. mgevo-erd een afzcnderlijk port (lccaal port) voor brief- kaarten en voor brieven van een gewicht van nietmeer dan20 gram, ateomstig van en bes-temd voor- een door oi vanwege den Directeur-Gentraal vast te stellen lcring, welk port bedraagt voor elke briefkaart 3 cent en voor elken brief 5 cent en een twcelcdig tariel voor gedrukte s-tukken, n.l. a. een voor voor drukwerken, waarvoor spoedbehand'eling wordt verzocht door mid- del van een in het oo-g loopende, boven het adres gesteld-e aanwijzing „S p o e d" of een soo-rtgelijke tezelfder piaatse aangebrachtt aanduiding; dit port is gelijk aan het be staande drukwerkport b. een port voor de overige gedrukte stuk ken, h-etwelk bedraagt: Voor een gewicht to-t en met 500 gram 1 'A cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram; boven 500 gram to en met 750- gram 17 XA ct.; boven 750 gram, tot en met KJOO gr. 20 ct.; boven 1000 gram tot en met 1500 gr. 25 ct.; boven 1500 gram tot en met .2000 gr. 30 ct. In verband hierm.de kan de^ behandeling, van drukwerken, die niet voll-edig zijn frankeerd naar het hierboven onder a. ver-' me-lde tarief of niet voorzien zijn van d-e vo- rengenoemde aanwijzingen, tot een gunstiga gedeelte van den da-g of uiterlijk tot den vol- genden morgen worden verschoven, indien j daartoe met het oog op de hceveelheid te ver-1 werken corr-espo-nentie aanleiding bestaat. Evenwel zal zulks als algemeene maatregtl althans voorloopig alleen gelden voor de zg. massa-reclamedrukwerken. Het port der nieuwsbladen en bijvoegsels, waarvan de frankeering geschiedt bij a b o n- nement, is verlaagd en vastgesteld op: Voor een ni-euwsblad van niet meer don 55 gram 3/4 cent, boven 55 grim tot en met 150 gram 1V2 cent, voor elke 50 gram of ge deelte van 50 gram boven 150 gram 3/4 cent Het port der monsters is nad.-er vastgesteld op 2 cent per 50 gram of ged-eelte van 50 gram, met behoud van het thans geldende minimumbedrag van 5 cent per zending. Het recht wegens expresse bestelling in het binnenlandsch verkeer van brief p o s t-zending-en is verlaagd tot 10 cent, dai wegens expresse-bestelling van postpakkettei in het binnenlandsch verkeer tot 15 cent. Het port der acten en gedrukte stukken in het verkeer met Suriname en Curacao pa zeepost is verlaagd tot 1A cent per 50 gram I of ged-eelte van 50 gram met een minimum van 7% cent voor akten. Het port der mon sters voor deze kolonien is verlaagd tot 2| cent per 50 gram of gedeelte van 50 grand met een minimum van 5 cent per zendingi In het verkeer met Nederlandsch-In-die pet zeepost is het tarief der akten, gedrukt stukken en monsters van 16 Februari a.s. a gelijk aan dat, geld-ende in het zeepostverkeef - met Suriname en Curasao. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarn-emingen, verricht in den morgel van 28 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.5 te La Ct runa. Laagste barometerstand 738.5 te Seydis- j fjord. Verwachtinig (geldig tot den avond van 2? Januari) Aanvankelijk matige tot krachtige, later wellicht afnemend-e zuidelij-ke tot zuid-wes- telijken wind, betrokken tot bewolkt, eenige regen, later opklarend, geen sneeuw, ova'daf zachter. SiflaiBktbeB*9chten N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 28 Jan. 1928. Op de heden gehouden eierveiling wa-ren in totaal 9400f stuks kipeieren aangevoerd waarvan de prij- zen als volgt: 56/58 7.70—/ 8; 58/60 7.80—/ 8.20; 60/62 f 8—f 8.50; 62/61 8.50—/ 8.70; Bruin 60/64 8.30-f 8.6t Kleine 7—/ 7.70. 1000 stuks Een-deieren 8.70. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELENMARKT. AMSTERDAM, 28 Jan. 1927. Op de hedet gehouden aardapp-elenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aan voor 1 ladinff. ziinde 500 H U Maria". j aW;--

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10