DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bezoebt de VOLKSUNSVERSITEIT. „FIAT" Stand te beziclitipn, De exploitatie van den Muziektuin. Filmavond over te ilmsterdam, Znid-Afrika Buifetiland Ho. 24 DT? Hammer Dfstaat aft 3 bladeB. Honderd dertigste Jaargang 192b A.bonncm©ntsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f2.—, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.Il Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Bcdactie No. 83. ZATERBAG Directeur: 0. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 2§ JAAI'ARI ii. Alvorens wij tot openbaar making overgaan /an de antwoorden welke men ons van ver schillende zijden deed toekomen op de vraag of het wenschelijk is den tegenwoordigen gang van zaken exploitatie van den Mu ziektuin door een commissie uit de burgerij te bestendigen, willen wij hier gaarne een woord van dank brengen aan alien, die ons een min of meer gemotiveerde mee- ningsuiting deden toekomen. Daardoor zijn wij in staat de opinies te publiceeren, niet alleen van de meest belang- hebbenden, maar bovendien van bekende mu- sici uit Alkmaar en omgeving, die er zich voor interesseeren de beste oplossing te zoe- ken van het vraagstuk onzen mooien Mu ziektuin, ook in kunstzinnig opzicht, zoo rendabel mogelijk te maken. Dat er velen zijn, wier adviezen dikwijls lijnrecht tegenover elkaar staan, bewijst, dat de ervaringcn, welke diverse belanghebben- den in het afgeloopen tijdvak met een exploi- tatie-ccmmissie hebben opgedaan, zeer uiteen loopen. Er zijn musici, die over deze commissie en haar werk met grooten lof spreken en niets liever zouden zien dan dat de exploitatie voor het komende tijdvak onveranderd werd gelaten. Er zijn er ook, die min of meer heftig tegen de huidige regeling protesteeren en voor alles een exploitatie van gemeentewege bepleiten. Du choc des opinions jaillit la verite, zegt een Fransch spreekwoord. Door de uitwisse- ling van gedachten komt men tot de meest bevredigende oplossing. Welnu, het moet ten slotte mogelijk blij- ken uit deze meeningsuitingen zoo objectief mogelijk een aigemeene conclusie te trekken. Tenzij de gemeente en dit mogen we natuurlijk niet aannemen naar een be- paalde exploitatiewijze streeft, zonder daarbij voldoende op de meening van andcrsdenlcen- den te letten, kan een enquete als deze van groote beteekenis voor een raadsbesluit zijn. De raadsleden, die slechts het algemeen kiang beoogen en zich in zaken als deze gaarne door deskundigen zullen laten voor- lichten, krijgen uit de thans gepubliceerde adviezen een indruk van wat men over het algemeen het meest wenschelijk oordeelt en zullen wanneer politieke invloeden deze kwestie weer niet vertroebelen daarmede rekening houden bij de voorstellen welke B. en W. hen binnen afzienbaren tijd zullen voorleggen. Gewconlij-k men denk-e maar eens aan het berucht geworden borstbeald beslist eerst de Raad en laten daarna de kiezers hun critiek hooren. Thans kan het anders zijn. Zij, die bij het muziektuinvraagstuk een waardevol ad- vies kunnen geven, zullen hun meening in dit of een der volgende artikelen publiceeren. Aan de raadsleden daarna de taak in den geest van de meerderheid dezer deskundigen een beslissing te nemen. Wij hebben er over gedacht de adviezen in pro- en contra een exploitatie-commissie te verdeelen, maar dit systeem stuitte op enkele bezwaren. Immers, nog dagelijks komen brieven bin nen en het zou dus mogelijk zijn, dat b. v. voorstanders eener exploitatie-commissie ons schreven nadat wij de tegenstanders reeds aan het woord hadden gelaten. Bovendien zijn er opinie's van musici, die zich niet met stelligheid voor de een of an- dere richting uitspreken en zelfs adviezen, die een combinatie van beide mogelijk achten. Wij zullen daarom geen scherpe afschei- ding maken, maar de brieven zooveel moge- lijk naar volgorde van binnenkomst publi ceeren. Hiermede geven wij thans het woord aan belanghebbenden en deskundigen uit Alk maar en omgeving, waarna wij ten slotte zul len trachten als resultants van alle aange- wezen richtingen een bepaalden koers aan te geven. Allereerst laten wij, als een der meest be langhebbenden, gaarne het Stedelijk Muziek- corps aan het woord, welks directeur, de beer H. A. Maas ons het volgende schrijft: „Het is mijn overtuiging, dat de ex ploitatie-commissie 1923—1928 goed werk heeft gedaan en dat't in het" be- lang van den muziektuin genoemd moet worden, als dezelfde commissie voor al ook om de door haar opgedane er varingcn weer zou exploiteeren. Immers, zij heeft Alkmaar (en om- streken) in ken-nis gebracht met vele en goede muziek-ensembles. Dat het bezoek vo°ral van de laatste twee jaren minder beduidend minder was dan dat der eerste jaren van exploitatie, moet op rekening van Radio (en de daar- nit voortspruitende gemakzucht en oesparing) en aan een vooroordeel van het publiek tegen „de tuin" (afsluiting en contributie) gezet worden. Oudergewoonte zal 't grootste ge- oeelte van het luisterende publiek wel uit „omwand elaars" blijven bestaan Niet alleen Alkmaar kent dit verschijnsel, men vindt dit elders evenzoo". De heer Maas is dus voorstander van een onveranderde wijze van exploitatie. Een geheel andere richting wordt door den Alkmaarschen musicus en dirigent den heer Joh. Kuiper aangewezen, die ons zijn opinie in den volgenden vorm deed toe komen „Waar onze Muziektuin een stedelijke instelling is, behoort deze m.i. door de gemeente geexploiteerd te worden. Zoo- lang dit aan een particuliere commissie is overgelaten, is willekeur niet uitgeslo- ten en komen de baten, die eigenlijk aan de gemeente moesten vervallen, in han- den van enkele particulieren. Wanneer b.v. een regelingscommissie van enkele personen door de gemeente werd ingesteld en bovendien een ge- meentecontroleur, die op de dagen van muziekuitvoeringen of vergaaeringen het aantal bezoekers controleert, dan zou de aangelegenheid op de volgende eenvoudige wijze haar beslag krijgen: De gemeente heft van iederen bezoeker een bepaald bedrag (b.v. 5 of 10 cent op een kaartje van 0.50). Daardoor wordt uitgesloten: lo. Uitkooping van den concertgever op een willekeurig bedrag, zooals thans wel geschiedt; 2o. risico van wien ook. Immers, bij ongunstig weer of wanneer het concert komt te vervallen. heeft bij deze regeling nie- mand financieel nadeel. Bovendien is het billijk, dat de concert gever of vergaderingbelegger bijdraagt pro rato van het aantal bezoekers en zich niet tevreden behoeft te sts'len met een tevoren bepaald bedrag, wat hem ter hand wordt gesteld, ongeaeht het eventueel groot succes zij-ner uit\o?.ring of vergadering. Deze regeling brengt ook voor de ge meente het voordeel, dat de op deze wijze verkregen gelden allicht den huur- prijs zullen overtreffen, dien zij thans van de commissie ontvangt, waarbij tevens de belastingbetalers zullen gebaat zijn. Ingeval buitensteedsche orkesten of zangvereenigingen op verzoek komen concerteeren (b.v. H. O. V.) zal de ge meente door toekennirig van het bedon- gen honorarium een risico kunnen beloo- pen. De ondervinding heeft echter geleerd, dat bij dergelijke concerten de toeloop zoo groot is, dat wij eerder van een financieele bate dan van een risico in dergelijk geval kunnen spreken. Met het oog op de uitnoodiging van deze orkesten en zangvereenigingen, alsmede op de sameflstelling van pro- gramma's, verdient het m. i. aanbeveling dat enkele vakmusici in genoemde com missie zitting hebben. Bovendien zou ik gaarne zien voorge- steld. dat de concerten, te geven door ons Stedelijk Orkest, voor een ieder gratis toegankelijk zullen zijn". Minder gedecideerd laat zich de dirigent van „Toonkunst", de bekende musicus de heer J. Henri Oushoorn, uit, al geeft ook hij eenige behartigenswaardige wenken. „Een lastig op te lossen probleem", schrijft hij, „lijkt het mij om de zaak z o o te krijgen als men die gaarne zag. In de eerste plaats moet de exploitatie- commissie verstand hebben om vooral goede concerten te geven, doch ook „voor elck wat wils" te brengen. Dat dit zeer lastig is, daarvan ben ik ten voile overtuigd, evenzoo, dat de tegenwoor- dige commissie geen w i n s t gemaakt heeft. Dat de tuin uitstekend geschikt is voor goede concerten, is overtuigend ge- bleken bij het gehouden muziekfeest ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van onze „Toonkunst"-afdeeling. Een genoegen was het om de vele complimenten te hooren over de pracht- gelegenheid, die Alkmaar heeft, uit den mond van het Hoofdbestuur en van- de afgevaardigden van circa veertig afdee- lingen van „Toonkunst" uit het iand. Verder is het eisch, dat de verhouding tusschen commissie en b-uffetpachter zeer goed is en vooral laatstgenoemde voor goede en niet te dure consumptie zorgt." Wij hebben ook het oordeel van onzen muziekrecensent, den heer A. Kooger te Bergen, gevraagd, die ons het volgende schrijven toezendt: Als antwoord op Uwe circulaire, de exploitatie van den Alkmaarschen Muziektuin betreff-ende, kan ik U mede- deelen, dat ik van meening ben, dat de Muziektuin, omdat zij door de Gemeente is opgericht, ook door haar moet ge exploiteerd worden. Wil men -echter den tuin doen b-ehee- ren door een commissie uit de burgerij, dan houde de Gemeente toezicht of geve die cpmmissie eene i-nstructie.. Ongievraagd maar toch zeer gewaar- deerd werd uit Purmerend ons het vol gende advies toegezenden door den heer H. Gediking, oud-Hoofdbestuurslid der Ne- derlandsche Federatie van Hamonie- en Fanfarecorpsen Als abonne op uw blad nam ik m-et belangstelling kepnis van het daarin voorkomende artikel betreffende den Muziektuin ten uwent. Het zij mij vergund, mijn meening te dien opzichte kenbaar te maken, hop-en- de, tot de goede oplossing lets bij te dragen. le. Alkmaar, naar ik verneem met meer dan 27000 inwoners, w. o. talrijke kunst- liefhebbers, heeft recht op -een derge lijke concentratieplaats, doch ook recht op een economische exploitatie. 2e. De tegenwoordige regeling lijkt mij, na uwe uiteenzetting, niet de meest gewensehte. 3e. Een exploitatie door de Gemeente zelf acht ik in ieder geval meer doelma- tig, mede in verband met de te regelen speelvergunningen. 4e. Een exploitatie door de verschil- lende te Alkmaar gevestigd-e muziek- en zanggezelscha-ppen is m. i. te preferee- ren. Deze combinatie kan dan zelf een Di- recteur-Administrateur benoemen en aan de Gemeente jaatrlijks rekening en verant- woording d-oen en zelf het werkprogram- ma en datums voor de concerten rege len. Een dusdanige combinatie zou m. i. door een te benoemen Raadscommissie van drie leden gesteund en gecontro- leerd kunnen worden. 5e. Laat het Stedelijk Muziekcorps met zijn oude reputatie hiertoe het initia- tief nemen en probeer het een jaar. Inmiddels zijn nog zcovele brieven w. o. zeer omvangrijke bij ons binnen ge- komen, dat het ons, om deze enquete van niet te langen dUur te doen zijn, wenschelijk lijkt over enkele dagen opnieuw verschillende adviezen te publiceeren. Dagelijksch overzacht. WAPENSMOKKELARIJ EN VREDESIDEALEN. Er zijn reeds menschen, die er een soort sport van gemaakt hebben, uit de „daverende cfingen dezer dagen" met een bijna cynische volharding een bloemlezing aan te leggen van feiten, waaruit op bedenkelijk-klare wij ze blijkt, dat het met den oprechten vredeswil der groote mogendheden eigenlijk bedroevend is gesteld. De laatste weken schenken hen een ruimen oogst. Italie is zeer vredelievend, Coolidge hield op het Pan-Amerikaansch Congres te Havana een uitermate stichtelijke vredesrede terwijl zijn mariniers in Nicaragua er lus- tig op los paften en de onderhandelingen over het buiten de wet stellen van den oorlog tusschen Frankrijk en Amerika blijken meer en meer een fiasco te wezenDe' verzame- laars van vredesbloempjes juichen! En de pacifisten verdoezelen deze bescha- mende resultaten zooveel mogelijk. Wat ove- rigens verstandig is. Maar sedert begin Januari houdt Europa zich thans bezig met de wapensmokkelarij Szent-Gotthard en het eigenaardig ver- loop van deze kwestie schudt de menigte ein- delijk wakker. Het is te begrijpen, dat de mogendheden, die tot de kleine Entente behooren, alleron- aangenaamst getroffen waren, toen de Oos- tenrijksche douanebeambten beslag legden op een duizendtal Italiaansche mitrailleurs, die van uit het land van Mussolini naar het daarmede min of meer bevriende Hongarije werden gesmokkeld. Even bedenkelijk als de vroegere geallieer- den het feitelijk vinden, dat Duitschland zoo spoedig na den vrede van Versailles zijn vooraanstaande positie in Europa herwonnen heeft, vinden de kleine Entente-staten het, dat Hongarije^ dank zij de Italiaansche vriend- schap zich ook weer krachtiger begint te roe- ren, vooral in verband met Mussolini's ge- vreesde Balkan-aspiraties. Dies staken deze mogendheden de hoofden bijeen en overwegende, dat Hongarije vol- gens de verdragen slechts een leger mag heb ben van 35.000 man met hoogstens 525 mi trailleurs, besloten zij tot een protest bij den Volkenbond, dat leiden moest tot een streng onderzoek naar den militairen toestand in Hongarije. Een handeling, die o. i. alleszins gerecht- vaardigd was. Het schijnt echter, dat dit te hulp roepen van Geneve niet al te best vlotten wil. En juist daarin schuilt de bedenkelijke zijde van deze kwestie. Een der leden van de Kleine Entente, Roe- menie, voerde bij monde van zijn minister van buitenlandsche zaken Titulescu drukke be- sprekingen te Rome, alvorens deze diplomaat op reis ging naar Parijs, Londen (waar hij jarenlang gezant is geweest) en Berlijn. Bij die besprekingen zal ook wel de smokkelge- schiedenis behandeld zijn. Opmerkelijk nu is, dat volgens berichten uit Parijs de Kleine Entente, na ontvangst van een dringend tele gram uit Rome van Titulescu, op het nip- pertje besloten heeft de nota aan den secreta- ris-generaal van den Volkenbond, welke sinds ongeveer een week gereed ligt, nog even vast te houden. Waaraan de correspondent toevoegt, dat de smokkelgeschiedenis uiterst ingewikkeld wordt, daar machtige invloeden aan het werk zouden zijn om de verontruste Kleine Entente ervan af te houden Geneve bij de zaak te betrekken en aldus den Volken bond te belasten met de handhaving van de eenzijdige ontwapeningsvoorschriften van de vredesverdragen. Behalve natuurlijk de moeilijkheid, dat, naar het althans heet, Italie een zonderlinge rol gespeeld zou hebben bij deze verdrag- schending, zijn er nog andere teere kanten aan de kwestie. Pertinax roert er in de „Echo de Paris" een aan door te wijzen op den onhoudbaren toestand, die feitelijk ontstaan is door opne- ming van de, door de vredesverdragen tot paria's verklaarde en gemaakte mogendheden in de ontwapeningsconferentie. Van tweeen een zegt hij„of zij moeten beschouwd wor den als gelijken en dan niet bedreigd worden met onderzoeken en dergelijke; of wel zij moeten geacht worden in een staat van min- derwaardigheid te verkeeren en dan moeten de deuren van de ontwapeningsconferentie voor hen gesloten blijven het is onmogelijk hen onder een regiem te stellen, waarbij zij den eenen dag als gelijken optreden en den anderen dag als paria's worden behandeld; een stelsel, hetwelk zulk een contradictie in- sluit, is gedoemd tot spoedigen ondergang." De radicale „Volonte" vestigt weer de aan- dacht op een andere zijde. Het blad heft een alarmkreet aan en stelt de vraag hoe de Vol kenbond eventueel ooit tegen Duitschland zou kunnen optreden in een soortgelijk geval, in- dien thans niet tegen Hongarije wordt door- getast en men zich van de zaak zou afmaken met het aanvaarden van een of ander sprookje? Zoo begint zich dus onvermijdelijk de tout te wreken, dat men te Versailles in de toen heerschende oorlogspsychose zich verbeeld heeft den door wapengeweld geschapen to; stand te kunnen vereeuwigen, den overwon- nen vijand ontwapend te kunnen houden en zelf in het harnas te blijven. Volhardt men bij dit standpunt, dan zullen de moeilijkheden, thans ontstaan tengevolge van deze Hongaarsche smokkelgeschiedenis, kinderspel zijn, vergeleken bij hetgeen nog zal volgen. Maar ondertusschen: de verzamelaars van „vredesbloempjes" vinden zeld.ame produc- ten bij de vleet! En glimlachen ironisch met toelichting van Prof. Dr. J. W. PONT, Hoogleeraar te Amsterdam, Voorzitter van de Nederl.-Zuirl-Afr. Ver- eeniging, op WOKNSDAtt 1 FEBI'.UARI, des avonds om 8 uur, in de Bioscoopzaal vau de Handelsschool (Doelenstraat). Toegangsprijs: f 0,25, f 0.50 of f 1.00 naar keuze. Inschrijving aan de Openb. Leeszaal en bij den Boekhandel, of, zoover de plaats- ruimte toelaat, des avonds aan de zaal. VOLKENBOND. HET DUITSCHE MEMORANDUM OVER DE VEILIGHEIDSKWESTIE OVERHANDIGD. Gist-er is in Geneve door het volkenbonds- secretariaat een nieuw memorandum over de veilgheidskwestie gepubliceerd, n.l. het me morandum van de Duitsche regeering; veilig- 'heid wil de Duitsche regeering in de eerste plaats verzekerd zien door de verbetering van het huidige stelsel van vreedzame be- slechting van geschillen. Daar ligt voor haar de kern van heel de kwestie. Militaire sancties komen voor haar pas in de allerlaatste in aanmerking. Het oorlogsgevaar mag geen punt van uitgang vormen, dat zou n-et; zijn, alsof men bij het bouwen van een huis met het dak zou beginnen. Zoolan-g er geen ont- wapening is, twijfelt de Duitsche regeering ook aan de mogelijkheid bij eventueele vre- desbreuk; ontwapening zou echter zelf tot vermeerdering der veiligheid bijdragen. FRANKRIJK. DELEST GEARRESTEERD. Delest, de adtoin-istrateur van de „Action Frampaise", is gearresteerd. Naar men zich zal herinneren, is Delest op 25 Juni van het vorig jaar samen met Dau- det door een mystificatie uit de San-te-gevan- genis bevrijd. Sindsdien bevonden beiden zich nog steeds op vrije voeten en waren voor d-e Fra-nsche politic onvindbaar. Met Daudet is diit nog altijd het geval. Opzettelijk verricht, naar het schijntom een uitspraak tilt te lokken. Ofs-choon er altijd iets onaangenaams in ligt een onfsnapten gevangene te arresteeren, die zijn ziek-e moeder komt bezoeken, kan toch niet an-d-ers worden gezegd dan dat de politic bij de aanhoudi-ng van Delest, Leon Daudtts m-etgezel in ballingschap, m-et de grootst mo gelijke kieschh-eid te werk is gegaan. Delest bevon-d zich sinds veertien dagen in Zuidwest-Frankrijk, waar hij dagenlang bij zijn moeder in zijn geboortedorpje had do-or- gebracht, en was officieel door de Royalisten te Biarritz, Pau en Lourdes ontvangen. De autoriteiten waren sedert geruimen tijd op de van 20 tot en met 29 Januari a.s. en verzuim vooral niet de Inlichtingeu ointrent dit wereldberoemde II merk dagelyks aan stand No. 156 door de Agenten: A. DAM Co., Alkmaar. h-oogte van Detests aanweziglheid en hebben ham vooruit doen waarschuwen opdat zijn moeder niet een te ergen schok zou krijgen Delest heeft dan ook zelf hulde gebracht aan den prefect, die de arrestatie verrichtte, voor zijn hoffelijk optreden. Het heeft er den schijin van alsof de gerant der „Action Frangaise" opzettelijk zijn ar restatie h-eeft willen bewerken door van zijn aanwezi-gheid geen geheim te maken, omdat hij- nog slechts veertig dagen te g-oed heeft en dus in ieder geval voor de verkiezingen weer vrijkomt. Zijn plan is verder- ook een uit spraak uit te lokken o-mtrent zijn juridische positie, waarvan de conclusie ook voor Dau det gelden kan. Zijn verdedi-ger zal betoogen dat Delest niet ontsna-pt is, maar op volko- men wettelijke wijze d-oor de autoriteiten in vrijheid is gesteld, zocdat zijn straf sinds zijn ontslag uit de gevangenis is blijven loopen en zijn straftijd sin-dis lang is verstreken Wordt deze stelling aanvaard dan heeft Dam diet maar te wachten tot ditzelfde ook voor hem het geval is en kan dan als vrij man terugkeeren. DE SPAANSCHE „GRANDEW. Die niet betaalde Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een proces is gehouden tegen een Spaansehen „grande", prinsFernando de Bourbon en zijn metgezel, wegens het niet betalen van hotel- en auto-rekeniilgen. Do "ri der dag heeft de prins te .Melun weer tereeht g-estaan, omdat hij ergens in de Riviera een hotelrekenin-g had betaald, (of niet betaald-) door middel van een vals-che cheque. Hij werd voorwaardelijk veroordeeld to' 3 maanden gevangenisstraf en een boete van 100 francs. In den loop Ivan het proces bleek,.da-t alle schulden van den prins inmiddels geregeld zijn. ENGELAND. DE MOORD OP DEN POLITIE-AGENT. Het onderzoek dnurt nog voort, maar nadert zijn einde. Het drama, d-at zich achter gesloten deuren bij Scotland Yard heeft afgespeel-d inzake den moord eind September op politieagent Cutte- ridge gepleegd, nadert thans zijn ontknoo- ping. In d-e vroege morgenuren werden voor die politie-autoriteiten verklari-ng-en afgelegd, die den laatsten nog ontbrekenden schakel opl-everen voor de beschuld-iging, die de poli tic kan inbrengen teg-en een zekeren, nog steed-s niet m-et -name genoemden man, die zich, naar men vermo-edt, in hechtenis bevindt De verschafte aanwijzinge-n word-en thans uit elk oogpunt nog eens ond-erzocht, iets waar- mee licht nog een paar dagen kunnen heen- gaa-n, maar dan zal waarschijnlijk de aan- klacht wegens moord kunnen worden uitg-e- bracht. De man Kennedy, die gist-eren werd gearresteerd, stond hedenmorgen enkele oogenblikken voor den politierechter tereeht. maar op verzoek van d-e politic werd de zaak v-erdaagd tot Maandag, wanneer. hij te- zamen m-et den bekjaag-de Browne zal kun nen worden gehoord. RUSLAND. DE GRAAN-UITVOER. Een beambtedie daarbij bedrog pleegde, ter dood veroordeeld. Het Trans-Kaukasische politieke bureau vercordeelde Leonid N-owikow, den vroegeren chef van de waren-afdeelin-g van het Trans- Kaukasische handelscommissariaat, ter dood Nowikow was ervan beschuldigd, dat hij aan een groep graa-nspeculanten in Tiflis langs onwettigen weg vergunningen voor graanuitvoer uit verschillende gebieden van den Noordelijken Kaukasus had verschaft waarvoor hij geregeld omkoopgeld aannam. Het doodvonnis is reeds volfrokken. EEN BISSCHOP VOOR HET GERECHT. Van spionnage verdacht. Dezer dagen is voor het militair hoogge-; redhtshof der rad'enunie te Kiejew een spion- nageproces begonnen tegen den katholiekes bisschop Skalsky, „apostolisch administra- teur van het district Sjitomir aan de Ooekrajiensch-Poolsche grens, een priester van Poolsche nationaliteit Het proces heeft met gesloten deuren olaats, daar „een der diplomabekc missies te Moslcou (vermoedelijk die Poolsche) bezwaar had gemaakt tegen de open-bare behandelin-g. Skalsky wordt o.a. beschuldigd van het in- dienen van een rapport aan den Poolschen vertegenwoordigers nopens den toestand der katholieke g-eestelijfcheid in de Oekrajine, he! exploiteeren der religieuze en nationale voor- ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1