Bevrijd Uw lichaamvan urinezuur! Hinraenlawd Sfaiisnieuws Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaar- 1-ijk om waarsc'huwende verschijmselen te ver- waarloozen zooals rugpijn, urinestoornissen, blaaskwalen, rheumatische pijnen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, geromm-e-1 in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid Gij dient de behoorlijke working uwer rne- ren te herstellen, waardoor zij de vergiften nit uw bloed filtreeren. Het is onverant- woordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheumatiek, wa- terzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ont- ■wikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wa-cht met 1 anger! Gebruik Foster's Rugpijn Nieren 'Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizende dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. HEILOO. Donderdagavond hield het Kruisverbond van O. L. Vr. ter Noord haar jaarvergade- ring in het Brunogebouw. De voorzitter de beer H. J. M. Rietmeijer. opende met gebed en drukte er zijn spij-t over uit, dat de geestelijk adviseur door ziekte ver- hinderd was. Spr. wenschte hem spoedig her- stel. Uit hot jaarverslag bleek, dat er 49 leden en 4 donateurs zijn. Uit het financieel ver- slag bleek, dat de ontvangsten zijn f 178.30, uitgaven f 1&5.54, saldo 22.74. Bestuursverkiezing. Aftredend de heeren J-I. J. M. Rietmeijer en G. Hoetjes, waarvan die eerste niet meer herkiesbaar was. Tot voorziter werd gekozen de heer A. Buis, terwijil de heer Hoetjes werd herkozen. Tot 2e secretaris werd gekozen de afgetreden voorzitter, die zulks aanvaardde (instem- ming) Na gehouden rondvraag, waarin den heer Rietmeijer dank werd gebracht voor zijn ar- beid voor de afdeeling verricht, volgde slui- ting. De Heiloosche Burgerwacht hield Don derdagavond jaarvergadering in de zaal van de N. V. „H. O. C. E." De voorzitter, de heer K. Haijtema, opende de vergadering met een woord van welkom. De penningmeester deed rekening en ver- antwoording, waaruit bleek, dat niet alleen het nadeelig saldo van 1926 was weg ge- werkt, doch bovendien thans een batig saldo aanwezig was. De ontvangsten waren 169.21, uitgaven 132.99, saldo 36 20 De rekening-commissie, bestaande uit de hee ren J. Denneman en P. Ruiter stelde voor om de peningmeester te dechargeeren. Aldus besloten. De voorzitter bracht dank aan het gemeen- tebestuur voor de verleende subsidie en con- stateerde dat het particulier initiatief vrucht- baar had gewerkt, daar pl.b. 70 was bijeen gebracht door vrijwillige bijdragen. De aftredende bestuurleaen, de heeren Jac Sengers en H. E. Deekens, werden herkozen, waarover de voorzitter zijn vreugde uitsprak Door vertrek was er een vacature als vaan- drig en voorman. Aan de scheidende functionarissen werd dank gebracht Op de voordacht voor vaandrig stonden 1 J. Denneman, 2. J. Smit; voor voorman 1. A Michielen, 2. M. Klaver. Gekozen de heeren i'J. Denneman en M. Klaver., Hierna bracht de voorzitter ter tafel een voorstel van het hoofdbestuur om in Septem ber 1928 een nationalen landdag te houden te 's-Gravenhage, waaraan aile burgerwach- ten kunnen deelnemen. De bedoeling is onge- wapend, met gelijk hoofddeksel en herken- ningsteeken, terwijl de reiskosten voor reke ning van den deelnemer zijn met 0.50 in de algemeene kosten. De voorzitter wenschte eerst uitgemaakt te zien of er aan zal worden deelgenomen en daarna hoe de kosten te regelen voor die leden, die niet zelf kunnen betalen. Daar alle aanwezigen voor de deelname waren, werd besloten dat de Burgerwacht zal deelnemen. Ten slotte werd een commissie benoemd die vrijwillige bijdragen zal innen, opdat de 'leden, die zulks niet kunnen betalen voor reis kosten, zoo noodig tijdsverzuim, schadeloos gesteld zullen worden. De voorzitter zeide, dat men in Heiloo zoo- veel geld bij elkander kan krijgen als men will. Prijsuitreiking aan die ledten uit Heiloo, die bij de schietwedstrijd van de Gew.-afdeeling Alkmaar,, een prijs behaald hebben. De commandant, de heer Maas Geeste- ranus, reikte de prijzen uit aan de heeren J. Denneman (3e prijs), H. Haanraads (7e prijs) en M. Maat (lOe prijs). Bij de rondvraag vroeg de heer Admiraal het geweer thuis te mogen hebben, men kende dan beter de draagkracht van zijn geweer. De voorzitter zeide, dat dit niet toegestaan kon worden, bovendien was het schoonhouden van de geweren bij den heer Altman in goede handen. Op een desbetreffende vraag decide de voorzitter mede, dat het ledental 88 bedraagt. Ook werd besloten om nogmaals een alge meene vergadering te houden om de deelna me aan de nationale belonging te bepalen. Hierna slutting, waarna de winteroefenin- gen voor den schietwedstrijd begonnen. HEER-HUGOWAARD. De heer P. Bot alhiyer is met 50.570 laagste inschrijver voor het vergrooten van het veilingsgebouw van de bloembollenver- eeni-ging West-Friesland. SCHAGEN. Voor de vacante betrekking van koster der R. K. kerk alhier hebben zich reeds dertig solticitanten aangemeld, ofschoon nog geen oproeping heeft plaats gehad. De overleden koster zou juist dezer dagen rijn koperen jubileum vieren. Gedurende het jaar 1927 is op het postkantoor Schagen en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren en stations op spaar- ban^bwkies ingelegd een be drag van 196634.18, verdeeld over 4174 handelinr gen. Terugbetaald werd 243391.9.8 over 1708 handelingen. Nieuwe boekjes werden er 278 afgegeven en 40 overgeschreven. Op postgirorekeningen is gestort 3926067.55 verdeeld over 32020 stortin- gen. Uitbetaald werd 981520.64 verdeeld over 4324 postcheque's terwijl 10663 kwiian- tien door bewaargevers ter invordering zijn aangeboden. Op een ouderavond alhier werd beslo ten een huisvlijtschool. voor jongens en meisjes op te richten, met afzonderlijke pro- gramma's. Als leden der commissie aan voorbereiding werden gekozen de dames Riet, Landbouw-huishoudschool, de Vries, Frobel- school en de Vries, openbare school en de heeren H. Bleker, A. van Rijswijck, G. Kou- seband en R. Veenstra. Bij den verbouw van de Igesz-Bioscoop alhier had de heer P. Keuris, metselaar al hier, het ongeluk om onder een omgekapten boom te komen. Inwendig gekwetst werd hij naar het Zustcrhuis vervoerd. AKERSLOOT. Schipper P., \/cnende alhier, was Woens- dag 25 dezer op weg met een schuit met zand naar Anna Pauiowna. Daar de schuit nog al vol was geladen en de wind gere- geld in hevigheid toe nam is de schuit -nabij 't Zand in het Gr. N. Hell. Kanaal gezonken waarbij P. jammerlijk is verdronken. Hij laat een weduwe en twee nog jeugdige kinderen achter. KOEDIJK. Donderdagmiddag werd door de tuin- bouwvereeniging De West haar jaarverga dering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W Visser. De voorzitter hield een openingsrede, waarin hij alien hartelijk welkom heette. Wij staan weer aan het begin van een meuw jaar, dus beginnen wij even als altijd weer met frisschen mo-ed aan onze werk- zaamheden. Aan het begin van dezen nieuwe jaarkring zou ik de tuinbouwers willen opwekken tot activiteit in hun bedrijf en in het organisatie- leven. Actief in het bedrijf, u zult zeggen dat zijn wij toch wel, dan is ik zeker, maar wij hebben te zorgen, dat onze producten pielc fijn worden afgeleverd, dat onze bedrijven op peil blijven. Wij hebben te zorgen, dat de Nederlandsche tuinbouwproducten, de goede plaats, die zij op de werddmarkt hebben, be- houden, omdat dat in de eerste plaats voor ons zelf van heel groot belang is, maar ook omdat het zoo een groot belang is voor Nederland in zijn geheel. Het ware te wen- schen, dat de regeering van ons land wat meer gevoelde het groote belang, dat zij heeft, bij een welvarenden tuinbouw. Wan- neer wij hooren de rede van Mr. Niemul- der, uitgesproken op de laatst gehouden vergadering van de provinciale commissie, dan hooren wij, dat de Nederlandsche tuin bouw voor ongeveer 140 millioen uitvoert naar verschillende landen, dat dat bedrag bijna toereikend is om onze heele tarwe im port te betalen, en dat dSarvoor noodig is meer dan de heift minder land dan als wij die tarwe zelf moesten telen. Dan hooren wij, dat er zeker wel drie of vijfmaal zooveel personen, hun dagelijksch brood aan den tuinbouw hebben te dan-ken. Daarom zeg ik, wees actief om te zorgen, dat voor ons bestaan beter wordt gezorgd. Mijn bedoeling is niet, dat de regeering voor ons zal gaan zorgen, dat moeten wij zelf doen, door te maken, dat mannen die goed met onze aangelegenheden bekend zijn, komen op plaatsen, waar onze vertegenwoor- digers behooren te zijn. U zult mij toegeven, dat de tijd, dat het platteland geen menschen had om voor hun rechten op te komen, geluk- kig wel achter ons ligt. Wann-eer wij lezen, dat een vereeniging van bankiers 20 millioen Nederlandsche guldens leent aan Duitsch- land, en Duitschland gebruikt dan dien zelf- den goeden gulden om den Duitschen Tuin- bou steun te verl-eenen, dan moet mij eerlijk het zoo even gezegde van het hart en denk ik: zouden die gel-den dan hier in onzen tuin bouw ook niet producti-ef kunnen worden g-emaakt. Wanneer wij dan ons werk zien zooals met dat stuk hakken van het ijs om onze kool weg te krijgen, en daar zijn dan geen wagens om te vervoeren, dan is dat toch wel een bev/ijs dat onze arb-eid niet die waardeering krijgt, waar hij recht op h-eeft. Dan nog enkele woorden </ver het behou- den van de -eerste plaats van onze groente op de buitenlandsche markt. In Italie, dat ze ker als grofrnela-nd, heel wat produceert, is -een wet gemaakt, dat niets mag worden uit- Revoerd of het moet worden voorzien van een merk, dat goede kwaliteit waarborgt. Als wij hebben geh-oord, dat de Duitsche tuinbouw met alle mogelijke middelen voorui-t wordt g-eholpen, dan hebben wij zorgen, dat onze gioenten, steeds den naam van Nederlandsche groente waard zijn. Dan zal het nog vele jaren duren eer het buiten- land, tegen ons zal kunnen concurreeren, om dat wij er met onze jarenlange ond-ervinding altijd op voor zijn. Nu mijne h-eer-en, ik heb gemeend, dat wat ik nu hier heb gezegd, wel waard was, ver- teld te worden en ik hoop, dat deze vergade ring een klein beetj-e zal bijdragen, om de tuinbouw en de organisatie in den tuinbouw op de plaats te brengen, die zij zoo ten voile waard is. Verder hoop ik, dat wij aangenaam en nuttig zullen vergaderen. Hiermede open ik onze jaarvergadering. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer P. Hart inlichtingen over het verkoo- pen der 2de soort bloem en hoe of de ver- koop daar van in de Streek geschiedt, wordit de groente daar voor -een vastgestelden prijs ingemaakt. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Med-egedeeld werd, dat met de volgende kooltelling eenige controle door het bestuur zal geschieden. De rekening van den pen ningmeester gaf aan als ontvangst 1151.20 en uitgaaf f 565.11, saldo f 586.09. De heer S. Akerboom adviseerde namens de commissie. belast met het nazien der reke -ning tot goedk-euring. Den heer Stam werd dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat door den slechten toestand in het tuinbouwbed-rij pogingen zijn aangewend om enkele leden toch aan hulpmest te helpen, met het resul- tagt, dat eeo commissie in overleff met de Cooperatieve Kunstmest Vereeniging, aa-n die enk-el-e leden kunstmest -onder oogstverband heeft verstrekt. Het aantal leden bleef 188, er zijn 5 bestuurs- en twee algemeene vergade- ringen gehouden. De inventarisatie der stapelproducten had nauwkeurig plaats en thans is in onze g-emeente weer een tuin- bouweursus aan den gang, wat een verheu- gend feit is. Het jaarverslag werd met ap- plaus begroet. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de aftredende heeren W. Visser, Jb. Slotemaker en W. Butter werden herko zen en den heer C. Spaan werd herkozen als lid van het marktbestuur. All-en namen hun benoeming aan. De heeren M. Mulder en C. Beets bespraken de vaartverbetering van- af de Langendijk naar het Groot Noord- Hollandsch Kanaal, met het oog op het vervoer van groente en vooral bij vriezend weer. De vaartverbetering zal op de alge meene vergadering der L. G. C. besproken worden De heer P. Hart besprak het in- maken der 2de soort Blo-emkool, wa-nneei de prijzen te laag worden. Dit zal als punt ■op de beschrijvingsbrief geplaatst worden. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering der L. G. C., welk-e t-e Schermer- horn zal gehouden worden, werden gekozen de heeren Jh. Zwetsman, K. Stam Mz., Jb. Slotemaker, W. Butter, P. Ge-us, P. Zut, P. Hart, M. Mulder, Gr. Klomp, S. Akkerboom, P Oud, A Molenaar, Jb. Otto, L. Vethaak, J. Beets, P. IJfs, S. Klom; K. Blom,, A. Hart; als plaatsvervangers de heeren S. Smit en Gr. Dekker. De voorzitter besprak nu telefonische aanluiting voor de vereeniging. Dit zal ge schieden bij den voorzitter, die tevens afge- vaardigde is voor het marktbestuur en zoo noodig kunnen de leden er gebruik van ma ken. D-it werd goedg-ekeurd. Bij de rondvraag kwamen verschillende besp-r-ekingen voor over het ijshakken en ver der open maken der vaart naar de Langen dijk met het gevolg, dat er een vaargeu, gemaakt zal worden ter breedte van 2.56 M. Nadat nog eenige zak-en besproken waren, sloot de voorzitter de vergadering met den wensch. dat de besluiten nut zullen afwer- pen en den bloei der tuinbouw zullen bevor- deren. Aanwezig war-en 57 leden. ErtgelscHe htterktlnde. J. Conrad. Typhoon. 833 833 840 823 C 34 t 823 G 13 s J. Galsworthy. The silver spoon. 823 S 75 A. Soutcrn. Butterflies in the rain. 823 K 30 M. Kennedy. The constant nymph Duitsche letterkunde. H 54 G. HermannDer kleine Gast. S 40 g A. Schnitzler. Leutnant Gustl. Fransche letterkunde. S 31 A. v. Schendel. Verlaine. Wetenschappelijke werken. 336 N 48 B. Nifholt eh R. Ensingh. Wat i-eder van de belastingen behoort te wieten. 370 V 50 Verslagboek der R. K. paed. 636 D 24 J. C. Deader. Hoe bouw ik zelf een hoenderhok? 654 H 28 IV. Harmsen. Hoe maak ik een gelij-krichter om zelf ac-cu's te kunnen laden? 658 B 91 f. S. de Bruin. Fra-nsche han- delsbrieven. 720 H 36 J. Havelaar. Dr. H. P. Berlage. (Ned. bouwmeesters no. 3). 720 H 31 1112 K. O. Hartmann. De ontw. der bouwkunst. Dl. Ill 2e helft. 720 P 55 H. Plantinga. Verzamelde op- stellen. 730 R 50 R. M. Poke. Auguste Rodin. 750 N 15 H. Nasse. Fra Giovanni Ange- lico da Fiesole. 916 S 54 op A. Schweitzer. Opnieuw naar Lambarene. Afd. Kinderbibliotheek. H 77 T. Helling aZ wart, 'n Kerstvacan- tie van Jaap en Niki (811 jaar) Van 11—14 jaar. O 48 c M. Ovink—Scer. De Canneheu- veltjes in Indie. O 48 h Hoe Puck 'n Canneheuvel- tje werd. Van 14—16 jaiar en onder. B 90 Carry v. Bruggen. De klas van twaalf. U 35 v Jo Ufkes. Een vroolijke Frans. 843 H 18 L. Halevy. L'Abbe Consfantin. (G.) 843 V 59 Ch. Vildrac. L'lle Rose. GEMEENTELIJKE D1ENST DER WERKLOOSHEIDSVERfZEKERING EN ARBEID'SBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknaners. Geopend van 9 tot 1 en van 2 tot 5 uur. Des Zaterdags van 9 tot 1 uur. Voor werknemers uitsluitend 9 tot 12 en Maandag- en Donderdagavond van 7 tot 8 uur. De ambtenaar van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werk- zoekenden zijn iegeschreven BankwerUr, 2 banketbakkers, 3 boerenar- beiders, (1) bo-uwk. opzichter, 2 broodbak- kers, 1 chocoladebewerker, 1 drukker-zetter, 22 (1) grondwerkers, 7 kantoorbedienden, 2 (1) kleermak-ers, 1 letterzett-er, 1 loodgieter, 1 machinezetfer, 3 m-agazijnbedienden, O (1) m-etselaars, 4 metaalbewerkers, 2 mach. hout- bewerkers, 2 meubelinakers, 1 monteur, 13 (2) opperlicden, 9 (1) pakhuisknechts, 3 reizigers, 12 (2) schildcrs, 3 schippers, 1 _r,cheepstim merman, (1) schoenmaker, 29 (17) sigar n- makers. 4 smeden, 1 steenhouwer. 1 stoffeer- dfcr, 1 stoker, 1 stucadoo 23 (4) timmerlie- den, 1 (2) tuinlieden, 3 voegers, 2 voerlieden, zuivelwerkers, 90 (12) losse arbeiders, 1 diagmeisje, 1 dienstbod-e, 3 werksters. De tusschen haakjes geplaatste cijf-ers heb ben betrekking op de tewerkgestelden in de werkverschaffing. Geplaatst: 1 hulpmonteur, 1 monteur, 2 imetselaars, 1 opperman, 1 schild-er, 2 steen- bikkers, 3 timmerliedeu, 6 losse arbeiders, 2 werksters. Alkmaar, 28 Januari 1928. De ambtenaar voornoemd1, A. KLEIJMEER. LEDERWAREI, KOFFERS, CSTY-BAGS. LUXE en BUREAUARTIKELEN. L. FRASKENBKRO ALKMAAR. GEMEENTE-BUREAU VOOR ADVIES BIJ BEROEPSKEUZE. DOELENSTRAAT. Geopend op Maandag- en Donderdagavond van 7 tot 8.30 en op Woensdagmi-ddag van 2 tit 4 uur. Advies kosteloos. Eet Hoofd van den Dienst, J. G. HAREMAKER. REGiELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1928. Op 29 Januari zal geopend zijn de apo theek van den heer H. J. F. Wanna, Ritse- voort 5. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesl-oten van des avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol gend-oen morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende den daarop volgende week de nachtdiensi waargenomen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. LANGESTRAAT 85. Geopend op werkdagen van 1010 uur. 's Maandags van 210 uur. De Boekerij werd met de volgende werken ui-tgebreid. Nederlandsche letterkunde. 811 C 33 J. Cohen. Schemer; verzen (G.) Romans. A 22 Juhani Aho. Met stoorn vo-oruit. B 15 Temple Bailey. Juffer Anna. C 26 k E. Claes. Kiki. F 17 h A. Hvan der Eeen. Herfstleugen. H 78 g A. v. Hoogstraten—Schoch. Gou- den teugcls. I 85 dw. Ivans: De dwerg van Stockton- court. K 30 Margaret Kennedy: De trouwe Nijmf. P 73 pi. E. H. Porter. Pollyanna's lente- leven. R 39.7 J. Reuling. Siempie. R 54 m B3 H. Robbers. De thuisrei#. Dl. 3 van „Een mannenleven". S 13 b Annie Salomons. Ballingen. W 19 W. Walloth. Octavia. (GO T 34 si. F. TimmermansSchoon Lier. OM 38 CENT. De rechtbank te Leeuwarden heeft drie arbeiders uit Harlingen wegens diefstallen met braak, waarbij 38 cent werd b-uit ge maakt, vsroordeeld een tot 2lA en twee .tot 3 jaar gevangenisstraf. De'eisch luidde 3 jaar. EEN NIEUWE SCHOOL NA DE LAGERE SCHOOL. Het Fransch terug. Curatoren van het stedelijk gymnasium te Leiden hebben tot den minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschapen een schrijven Tericht, waarin zij verzoeken: le. dat het Fransch op de lagere school, waaraan het gymnasium aansluit, weer inge- voerd worde; 2e. d'at er een 3-jarige tusschenschool tus schen de lagere school en de 3de klasse van het gymnasium opgericht worde met een ge- mitigeerd klasse-leeranen-stelsel 3e. dat op grond van den uitslag van het verplichte admissie-examen en van „tests", beide getoetst aan verklarintgen van't hoofd van de betrokken lagere school, worde be- paald, wie tot het gymnasium wordt toege- laten, wie tot de tusschenschool, en wie wordt afgewezen 4e. dat het leerplan der gymnasia, en in aansluiting hieraan bet programma van het eind-examen, herzien worde in dier voege, dat voor de A-leerlingen en de aanstaande juristen onder de B-leerlingen voor wat de wis -en natuurkundige vakken, en voor de B-leerlingen, uitgezonderd de aanstaande juristen, voor wat de oude talen betreft, de eischen gewijzigd worden, aldus, dat, bij volledig behoud der essentieele algemeen vormende elementen van het onderwijs in die vakken, de omvang der leer- en examen- stof aanmerkelijk worde gereduceerd. VALSCHE MUNTERIJ ONTDEKT. Gistermiddag om 5 uur heeft der eeherche van het bureau Warmoesstraat te Amster dam, samen met die van de valschegeldcen- trale, een inval gedaan in den kelder van perceel Foelicstraat 1. Aldaar is een vol- ledige installatie tot het vervaardigen van valsche rijksdaalders aangetroffen en zijn de twee valsche munters, gebroeders W., op beeterdaad betrapt. Beiden zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht en zul len ter beschikikng van de justitie worden gesteld. Ongeveer twee maanden geleden zijn zij met hun bedrijf begonnen, doch de uit- gifte dat-eert pas van de laatste 14 dagen en beperkt zich tot Amsterdam en de naaste om- streken. CONTROLE OP DE GEMEENTE- FlNANCleN. B. en W. van Emmen zullen in de eerst- volgende raadsvergadering voorstellen in principe te besluiten tot de instelling eener ap'arte afdeeling controle op de gemeente-fi- nancien, aangezien de gemeente vooral door aanneming van het saneeringsplan financieel geheel afhanikelijk is geworden van het rijk en daardoor, wat haar financieele aangelegen- heid betreft, onder bijzondere controle is ge- komen van rijk en provincie. Men acht het daarom zeer gewenscht, voor te gaan met een scherpe eigen controle van alle zaken, waarbij de gemeente geldelijk is betrokken. DE VAART HOLLAND—FRIESLAN'D HERVAT. De scheepvaart van Noord-Holland naar Friesland kan worden hervat. Van Enkhuizen zijn gister 32 geladen schepen naar Fries- land en Groningen vertrokken. POGING TOT DOODSLAG. Voor de Rechtbank te 's-Hertogenbosch stond Donderdag terecht een slager, te Box- tel, ihans gedetineerd. Hem was ten laste ge- legd, dat hij op 27 November 1927 te Bo-xtel voornemens zijnde F. en H. v. d. Steen op- zettelijk van het leven te berooven op slechts eenige meters afstand, uit een geladen revol ver schoten op genoemde personen heeft ge- lost en hen ieder ook heeft getro-ffen. Verdachte ontkende pertiment; hij had geen revolver gehad. Dr. Wbbben uit Boxtel verklaarde, dat de ergst getroffene, die nu herstellende is, levenslang de gevolgen d-er verwondina ral ondervinden. Andere getuigen hebben gezien, dat Schalk! revolverschoten loste. De ambtenaar van het O. M. achtte den opzet bewezen en eischte veroordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van urie jaai en zes maanden. Uitspraak 9 Febr. a.s. MEINEED. Gistermiddag werd tijdens de rechtszii ting te Tiel de getuige R. J. van den Berg, te Zoelen, onder vermoeden van zich schuldig gemaakt te hebben aan meineed, op vorde- ring van het O. M. in voorloopige hechtenis genomen. Het betrof hier de behandeling van een au- to-ongeluk op 22 October j.l. te Zoelen, waarbij de gehuwde 54-jarige T. van Kalke- ren werd gediod. In strijd met de verklarin- gen van andere getuigen hield de verdachte getuige vol, dat de chauffeur niet dronken geweest was, en dat hij zich ook nimmer in dien zin had uitgelaten. De behandeling der zaak zelve werd daarop geschorst. DE FATALE SPRONG. De 72-jarige J. M., uit Gouda, wildte §+- teravond op het Maasstation te Rotterdam op een al in beweging zijnden trein springen. Hij sprong mis en is onder den trein gera-akt. Beide beenen werden hem afgereden. In zor- gelijken toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij in den loop van den avond aan de gevolgen is overleden. ONDERHOUD VAARTEN EN WEGEN IN NOORD-HOLLAND. Gister is te Haarlem aanbesteed het onder- houd van vaarten en wegen in de provincie Nocrd-Holland. Laagste inschrijvers waren: Voor perc. la: C. de Vries te Purmerend, 99.980; perc. lb: Joh. de Groot, te Pur merend, 16.200; perc. lc: N.V. Geruisch- looze Weg, Heemstede, 75.430; pere. 2a: C. de Vries, Purmerend, f 22.322; perc. 2b: P. de Groot, Purmerend, 21.280; perc. 3: R. Warp, Edam, 15.821perc. 4a: J. Ooms, Avenhorn, 37.774; perc. 4c.: A. de Groot, Wcerden. 20.340; perc. 5: firma W. A. de Smet, Bovenkarspel, 15.787. EEN OUDE IJZEREN PLAAT GEVONDEN. Bij een verbouwing te Hillegom werd eeft ijzeren plaat in den grond gevonden van af- metingen van 80 bij 60 c.M. Ze is van gedre- ven ijzer, voorstellende het Bijbelsche ver- haal, waarbij Salomo optrad als rechter over de eigenlijke moeder van een jonggeborene De plaat is in zeer goede conditie. Vastge- steld is, dat de plaat als antiek moet worden beschouwd en dateert van ongeveer het jaar 1500. HARDE VOORWERPEN INSLIKKEN. Dezelfde man, zekere B., die indertiid hi de strafgevangenis te Rotterdam had" kans gezien, een lepel en een vork naar binnen te werken en toen naar het ziekenhuis werd ge bracht, wa/ deze voorwerp-en door operatic uit zijn maag moesten worden verwijderd, heeft thans voor den tweeden keer eenige zwaar in de maag liggende dingen ingeslikt. Ditmaal zijn het een stuk van een crucifix, eem gedeelte van een lepel en een stuk rand van een beker geweest. Hij is naar het zie kenhuis gebracht om andermaal geopereerd te worden. HET IJS IN DE ZUIDERZEE. Gisteravond werd uit Lemmer gemeld: De ,,Friesla-nd" zit nog steeds in het ijs bekneld. De ijsbreker „Daniel Goedkoop" heeft der geheelen dag getracht de boot in Lemmerha- ven te brengen. Deskundigen daar ter plaa-t- se ech-ter vreezen dat dit niet zal gelukken, daar het ijs, hoe dichter men bij de haven komt, dikker is. De boot zat op nog meer dar vier K.M. afstand van de kust. BRAND. Gistermiddag o-ntstond door bet vlamvatteA van kleeren in de woning van W. A. de Vrieze te Dreischor (Z.) een felle uitslaande brand. Door het krachtig optreden der brand- weer mocht het gelukken het huis te behou- den. De woonkamer brandde gbeel uit, ter wijl de daarboven liggende zolderkamei's ernstige schade o-pliepen. Verzekering diekt de schade. Te Zuilen (Utrecht) is een fabriek ge heel uitgebrand. o KORTE BERICHTEN. De heer M. Voets te Schijndel is in eeft put bij zijn woning verdronken Een 50-jarige w-erkst-er is gistermiddag bij het zeemen van een raam van haar wo ning in de Eleonorastraat te Rotterdam van 10 meter hoogte g-evallen. Zij was op een bloemenhekje op het kozijn gaan staan De t-ouwtjes, waarmede het rekje vast zat zijn gebroken. Met inw-endige kneuzingen en een gebroken rechter been is zij in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Te Zwolle is gisternacht een inbraak gepleegd bij den heer Zunnebild. Een geld- kistje met f 500 werd gestolen. Het ledige geldkistje is op den Deventerstraatweg terug- gevonden. De trambestuurder v. K. te Haarlem, die verdacht werd van schuld bij een oogeval met doodelijken afloop in Juli te Heemstede, is door de rechtbank te Haarlem, overeen- komstig den eisch, vrijgesproken. De te Tiel onder vermoeden van chanta ge aangehouden H. C. F. is op vrije voeten gesteld, daar de tegen hem ingebrachte klacht is ingetrokken. Te Luik is ook nog aangehouden de 23- jarige smid W. v. d. V., uit Veldhoven, bij Eindhoven, als verdacht van medeplichtig- heid: aan diefstal van 3720 tei^nadeele van de grootmoeder van zijn kameraad, den zoon van den cafehouder B. te Veldhoven. Een rukwind heeft te Bovenburen, on der Winschoten, den voorgevel van het huis van de weduwe Borgers weggeslagen. Het lijk van mej. Nyboer, die sedert 8 December vermist werd, is in het Winschoter- diep bii Westerbroek opgevischt. Te Rijswijk (Z.-H.) is in eer, sloot het lijk -gevond-en van den 75-jari-gen W. W. Wijnmaalen, wonende te Delft. De man is waarschijnliik door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Te Leiden heeft de weduwnaar W A. C. L.. zijn drie mind-erjarige kinderen onver- zorgd achtergelat-en. Zijn oudsten zoon had hij een brief geschreven, waarin hij dezen de zorg van zijn kinderen overliet. De obllh'e frarriif A an

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6