Vraag en Aanbod. fiadio-hoekje nsndsrd dertigste Jaargang. Xalerdajs Jamaari. SchooSg-eMSiefUng' voor «le latere §ciioBen ie Aikmaar. No. 24 1323 Zcndag 29 Januari. Hilversum, 1060 M. 930 V. A. R. A.-Uit zending van de bij ikomst ter herden-king van de spoorwegstasing van 1903, te houden door het Hoofdbestuur van de Nederl. Verg van Spoor- en Tramwegpersoneel in de groo- te zaal van het N.V. Huis te Utrecht. Mede- werkenden: De Gem. Zangverg. „De Stem" te Utrecht. Dirigent Hendrik Altrink. Hugo de Groot, viool. Wim Wijle, cello. Fred. Wol- fers, piano. Ru Mulder, voordracht. Herden- kingsrede van den heer P. Moltmaker, voor- zitter van de Nederl. Verg. van Spoor- en Tramwegpersoneel en lid van de Eerste Ka- mer. Programma: 1. a. Aan de Strijders, Otto de Nobel, c. Strijdmarsch der Arbeiders H. J. Hegeraat. 2. Legende, Wieniawski viool. 3. Air, Jean Hure, cello. 4. Serenade, Wiaor (trio). 5. a. Eenheid, S. Bonn. b. De Locomotiefstoker, S. Bonn. c. G-pgang, A. v Collem. d. Het lied van den machinist, C. Adama van Scheltema. c. De Daad, C. Adama van Scheltema, voordracht. 6. a. Le Cygne. C. Saint Saens, cello, b. Gavotte, poppy, cello. 7. a. Mitternachtsglccken, Heu- berger-Kreis-ler, viool. b. Obertass, Mazurka. Wieniawski, viool. Rede van den heer P. 'Moltmaker. Onderwerp: „De beteekenis van 1903". 8. Serenade, Moskowski, trio. Nocturne, Chopin-Sarasate, viool. 10. Het verhaal van Ra-dom uit „De Opstandelingen van Henriette Roland Hoist, voordracht 11. Adoration, Fiiipucci, trio. b. Ballet Sylvia, DelibesAlder, trio. 12. a. Morgenrood, Otto de Nobel, b. De Internationale, de Gey- ter. 12.301.40 Lunchmuziek door het orkest onder leiding van Is. Trytel. 1.404.30 Beethoven- en Schubert-programma. Bijzon- dere kamermuziek-uitvoering. W. Ravelli, has. Sam Swaap, viool. Adolphe Poth, viool. J. Devert, alt. Ch. van Isterdael, cello. Th Kneifer, contra bas. A. Wit, clarinet. J. Poons, fagot. P. Veenstra, hoorn. J. R. Gra- velotte, piano. Inleiding door Henri de Groot, musicoloog te's Gravenhage. 4.30 б.15 Concert door het Omroep-orkest. 6.30 V. P. R. O.-uitzending uit de Remonstrant- sche kerk te Utrecht, Jeugddag'viering. Mej Dr. Bruining: De Jeugdbeweging. Ds. J. de Koning: Het werk van de Jeugdbeweging. A. J. van Leusen: Onze Kampen. Koor van V. C. J. B.'ers. Mej. Wegerif. Ds. P. Vis: Doopsgezinde Jeu-gdvereeniging. 8.Pers- berichten en sportuitslagen. 8.10 Symphonie- concert door het orkest van de Haarlemsche Orkestvereeniging, onder leiding van Ed. van Beinum. Mia Pelten-burg, sopraan. Huizen, 1950 M. 8.30—9.30 N. C. R. V. Morgenwijding. De Morgenwijding zal ge- leid worden door Ds. Jhr. J. L. Martens van Sevenhoven, Flerv. Predikant te Utrecht. De liederen zullen gezongen worden door het Chr. Radio Koor onder leiding van den heer J. H. Smit Duyzendkunst. 10.K. R. O. Uitzending van den Hoogdienst uit de St. Michaelskerk, Nieuwstraat Zwolle, met mede werking van het zangkoor der kerk, onder leiding van den heer Cor. Ponten. Organist is de heer Cor Ponten. Gezongen wordt de Missa in honorem. B. M. V. de Loreto: 4- stemmig gemengd koor en orgel van W. Gol- ler. De predikatie za! gehouden worden door kapelaan J. A. G. Mets, Onderwerp: „Wat zijt gij bevreesd kleingeloovigen?" naar aan- leiding van Mattheus VIII, 26. 12.301.30 Lunchmuziek door het trio van Cafe Restau rant Winkels. 1.302.15 Godsdienstonder- richt voor ouderen door den heer D. Bont, pr. leeraar Semenarie Hageveld, Heemstede. (K. R. 0.) 2.304.Artis programma 4.-5.Ziekenuurtje door den heer A. Scheermakers, pr. van het Semenarie Ypelaar. K. R. O. 5.20 N. C. R. V. Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk H. V. te Haarlem. Voor- ga-nger: Ds. P. A. E. Siflevis Smit, Ger. Predikant H. V. aldaar. 7.30—8.— K. R O. Bijbel-exegese door Prof Dr. R. Jansen, O. P. van de Keizer Karel Universiteit te Nij- megen, 8.Concertavond met medewerking van Mejuffrouw Louise Wijngaar-den, viool, mejuffrouw Frouwe Boomgaard, piano en het K. R. O.-Orkest onder leiding van Martin van de Ende. Spr. Dr. A. G. A. Hofman uit Gouda. Onderwerp: De genezingen van Christus zooals in de H. Evangelien ver- haald. 10.30 K. R. O. Persberichten. 10.45 K. R. O. Epiloog onder leiding van den heer Jos. H. Pickkers. Daventry, 1600 M. 3.50 Concert. Orkest en R. Morton, sopraan. R. Burnett, bariton 5.40—5.50 Vertellingen uit het Oude Testa ment. 8.20 Studio-kerkdienst. 9.05 Liefdadig- heidsoproep. 9.10 Nieuwsiberichten. 9.25 Albert Sandler en z'n orkest. O. Kava-nn, alt, 10.50 Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Reli- gieuse muziek. Koorzang en preek. 1.05 Or kestconcert. 4.505.50 De Homonyme Jazz. 8.35 Circus. 9.0511,20 Dansmuziek. Langenberg, 469 M. 8.20—9.20 Morgen wijding. 12.201.50 Orkestconcert. 3.20 3.50 Pianosonaten van Beethoven. 4.50— 5 20 Vocaal kwartet en cithermuziek. 7. 7-25 Dansles. 7.35 Richard Wagner-avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (leesen). 8.20 Morgenwijding. 10.50 „Typographia~ koorconcert. 4.505.20 Orkestconcert. 7.50 v roolijke operamuziek. Orkest en C. Brons- geest, bariton. 9.5011.50- Dansmuziek. \dt(Lmkur^' 395 M. 8.35 Morgenwijding 10.50 Orkestconcert. 12.25 Concert. 1.35 Or kestconcert. 4.50 Orkest- en solistenconcert. '•20 Lieder ohne Worte", Orkest en solis- ten Daarna tot 11.50 Dansmuziek Brussd, 509 Af. 3.20—5.20 Concert rijkkwartet. 8.3510.35 Orkestconcert. Henr. Sala. Thomas, vrien-d van Jean, Ed van der Ploeg. Kl. Pieter, neer van Jeannette van Beek, Ristjauw. In de pauze Lezing door E. L. Musquetaire: De groote vluchten in 1927. Daarna „De Klompenpolka", opera-comique in 1 bedr. van Varney. Belo- cil, schoenmaker, Jules Moes. Rougeot, klompenmaker, Ed. van der Ploeg. Doucette, jonge boerin, Betty van der Bosch Schmidt Tamponne, houthakster, A. van Beek—Rist- jouw. Orkest onder leiding van Nico Treep. Regie L. Roberts. Daarna persberichten. Hitizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.30 N. C. R. V. Orgelconcert door den Heer C. Ruiter, Organist der Chr. Ger kerk te Bussum. 4.5.N. C. R. V. Zieken uurtje N. C. R. V. te leiden door Ds. Laar- man, Ger. Pred. tq Hilversum. 6.157. N. C. R. V. Spreker Vijf-de causerie van Ds. Jac. van Nes, Ger. Pred. te Den Haag, over: „Geeste!ijke stroomingen onder de Joden" 7.—7.30 N. C. R. V.-N. D. O. Uitzending Instituut „Schoevers". Cursus Engelsche conversatie voor gevorder-den. 7.30—8. N. C. R. V. Spreker N. C. R. V. den heer J. H. G. Bley, Amsterdam. Onderwerp: „De zang der Gemeente". 8.N. C. R. V. Con- qert. Spreker; Den heer K. Kraak Steemann, secretaris van de Nederlandsche Bond van Autobusdienstondernemers. Onderwerp: lets uit het a-utobusbedrijf in ons land". Muzikale medewerking verleenen: Mej. Fried. Mcoy, sopraan, Amsterdam. Mej. Henny Sieden- fcurg, alt, Bussum. De heer H. A. Ykelen- stam, viool, Amsterdam. De heer Jan Vogel, piano, Amsterdam. Vierde Avcnd der Lic-de- rencyclus Duitsche Componisten. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventry-kwartet en solisten, viool, sopraan en bariton. 1.20—2.20 Orgelconcert. 2.50 Causerie. 3.20 Concert. 3.25 Voorlezing. 3.40 Concert. 3.50 W. S. Bryan, bariton met piano. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoud- praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.'50 Nieuws-berichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Literaire critiek. 7.35 Moderne Fran- sche pianomuziek. 7 45 Fransche causerie. 8.05 F. Holding, sopraan. 8.20 Een debat. 9.20 Nieuwsberichlen. 9.40 „The Lilac Do mino", operette in 3 acten. Orkest, koor en soli. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. 4.-5.— Literaire en mu- zik. matinee. 8.50—11.20 Selectie van „Mlle Nitouche", operette van Herve. Lartgenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Kamermuziek, en M. Otto, bariton. 7.35 „Martha", opera in 4 acten van Flotow. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11-207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Con cert. Orkest, koor en J. Plaut, declamatie. 9.50—11.50 Dansmuziek. Kapelle Mein- hardt. Hamburg, 395 M. 5.15 Vroolijk concert. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Kamermuziek. Het Hamburger strijkkwartet. 10.50 Sluiten. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.35 Vocaal concert. 8.50—11.35 Orkestcon cert. Maandag, 30 Januari. ,Jplvei?utn> H60 M. 12.Politieberichten t- .- T Lunchmuziek door het Radio- "0\,4-40^5-50 Kinderuurtje onder leiding t?1 ^evr-A,nL van Dijk. 6.-7.15 Dinermu- ziek door het Radio-trio. 7.15—7.45 Engel sche les voor beginners. 7.45 Politieberichten. "Ue- brmloft van Jeannette", opera- ^iqUTe,in l,bcdriif van Masse. Jean, jonge j Jules Moes. Jeannette, jonge boerin, hi. De iechnische herziening van 1923 noopte onzen Gemeen'tera-ad de verordening op het heffen van schoolgelden voor het lager on der wijs te herzien. In bijlage No. 87 tot het Verslag van de handelingen van den Gem-eenteraad worden de wijzigingen genoemd, die de herziening der L. O.-wet 1920 in b-etrekking met de schoolgeldheffing bracht. B. en W. plaatsten zich toen op het stand- punt van tweeerlei aftrek, n.l. le niet het werkelijk inkomen, doch het inko-men, vermin- d-erd met -den kinderaftrek, bepaalt de hef- fingsklasse. 2e. Van d-e schoclgaande kind-eren wordt een verlaagd schoolgeld g-eheven, dat voor allen gelijk is. Naar de meening van B. en W. behoort de reductie bij het 4e kind te eindigen. In 1923 hadden B. en 'V. laten berekenen, dat een leerling bij het o-penbaar lager on- derwijs per jaar aan Rijk en Gemeente te sa- men 130.kostte en een bij het U. L. O. 200.—. Bc.houden? enkele kleine wijzigingen, die hier onbesproken k-unnen blijven, is deze ver ordening nog van kracht. Het hoogste school- gold voor het gewoon lager onderwijs be- draagt thans 127.50 per jaar, voor het U. L. O. 191,2'5. Dit wordt betaald door oud-ers met een inkomen bov-en 12.000 per jaar. Hoe zal de toestand te Aikmaar worden als straks het ingediende ontwerp wet zal zijn? Dan zal het hoogste schoolgeld ongeveer 55 bedragen voor het lager onderwijs, ter- wijl het maximum schoolgeld voor het U. L. O. op ongeveer dezeifde hoogte kan blijven gehandhaafd, daar in de schoolgeldheffing bij lager en uitgebreid lager onderwijs niet meer de verhouding der kosten van beide soorten onderwijs tot uiting behoeft te ko- men. Hoe men het ook keeren of wenden zal, aan een beduidende vermmdering van het sohoolgeldinkomen der gem^eente zal in de toekomst wel niet te ontkomen zijn, ten-zij de schoolgeldiheffing van de lagere en middel- matige inkom-ens zeer belangrijk zou worden verhoogd' en we gelooven niet dat daarvoor een meerderheid in den Raad zal zijn te vin- den. Er zijn echter ook gevolgen van and-e- ren aard. Als de totale ontvangst aan schoolgelden bij het openbaar lager onderwijs door de wetswijziging terug gaat van bij v. 18000 tot 12000.en dit geval is geenszins denkbeeldig dan zal het bedrag, aan schoolgelden, dat door de schoolbesturen met het gem-eentebestuur moet worden verre- kend ook met 1/3 verlaagd worden, dus ver- mind'eren van f 12000 tot 8000. En wanneer nu de sdhoolbesturen hun schoolgeldheffing ongewijzigd laten, dan be- teekent dit, dat aan schoolgelden per jaar eenige duizenden zal worden overgehouden, dus dat de bijzondere school uit dezen hoofde een beduidend1 bedrag per leerling voor liaar onderwij-s meer heeft uit te geven, dan het be drag per leerling voor het openbaar onder wijs. Wanneer dan, om welke redenen ook, in de toekomst nog eens weer een meerderheid in den Raad1 zou zijn te vinden het bedrag voor leermiddielen bij het Openbaar Onderwijs te verlagen, dan zal dat -dus geenszins behoeven te beteeken-en, dat de schoolbesturen hetzelfde verlaagde bedrag besteden voor middelen Gec-n wonder, dat men met deze dingen voor oogen, in de kringen van het Openbaar Onderwijs ernstige bezwarcn heeft tegen de voorgestelde wijzigingen. Van financieele gclijkstelling is naar het ons voorkomt ten opzic'hte der schoolgeldhef fing geen sprake meer. Er is -dan ook al gezegd, dat we stap voor sfap„ door nu de eene, dan de andere wijzi ging, naderen tot den to-estandUae openbare school de armenschool, de neutrale school de standenschool. Of, waar geen neutraal bij zo-nder onderwijs biestaatde kerkelijke school de financieel bevoorrechte. Veel zal er van af hangen in welken geest aanstonds de Raad -de verordening op" het heffen van schoolgeld zal wijzigen. Het is een zeer moeilijke kwestie, waarvoor straks de led-en van den Raad zullen worden gesteld. Maar het eerste woord zal aan B. en W zijn en er valt slechts in het belang der zaak z-elve op te hopen, -dat een zeer geruimen tijd beschikba-ar zal zijn tusschen het verschijnen •der bij-la-ge en de behand-eling in den Raad Tenslotte nog een en-kel woord over de schoc'lgeldh-effing bij het openbaar en bijzon- der vervolgonderwijs. In een missive van den Minister wordt er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat art. 95 der Wet L. O. niet geldt voor het ver volgonderwijs. In bcdoeld artikel nu is bepaald, dat de schoolgeldartikelen 62 tot en met 66 der Wet van toepassin-g zijn op het bijzonder onder wijs, met dierr verstande, dat het aanslaan in de schoolgeldheffing voor de kinderen die deze scho-len bezoeken, geschiedt door het ge m-eentebestuur. V-erder is in datzelfde artikel vastgelegd, dat het inn-en der schoolgelden, ind'ien het schoolbestuur dit wenscht, geschiedt door het gemeenteb-estuur. H-et niet van krach-t zijn van dit arti-kel voor het bijzonder vervolgonderwijs b-eteekent alz-oo, dat het schoolbestuur zelf de schoolgel den van het bijzonder vervolgonderwijs inf en verder de besturen geheel zijn vrijge-laten in de s-choolgeil'dheffing. Zoo -kon dus in 192'6 het mes van twee kan- ten snijden. "I oea tooh werd het schoolgeld voor het openbaar vervolgonderwijs naar d-e.gegevens der bijlage met ongeveer 50 ct. per leerling verlaagd1; hetgeen beteekende, dat d-e kosten voor d-e gemeente met 50 ct. per leerling om- hcog gin-gen en de bijdr-age aan de schoolbe sturen dus met 50 ct. per leerling toe-nam. Naast een schoolgeldheffing, die veel hoo- ger kan zijn bij het bijzon-d-er dan bij het openbaar vervolgonderwijs, om-dat het bijz-on- der vervolgonderwijs voor een deel tevens een bijzondere handelsav-ondcursus is, staat dus bo-vendien een hoogere bijdrage door verla- ging van de schoolgelden bij den gemeente- ken cursus voor vervolgonderwijs. Hoe lager de schoolgelden voor de open- bare onderwijsgelegenheden, hoe gunstiger de financieele positie van het bijzonder onder wijs en hoe minder er tevens in de praktijk van de financieele gelijkstelling overblijft. En aan -den anderen kant schromen we de schoolgelden o-p te voeren, omdat we graag ied-ere on-derwijsinrichting toegankelijl; wen schen voor alien, die d'aar thuis be-hooren. Werkelijk, het wordt het openbaar onder wijs ni-e-t gemakkelijk gemaakt en toch toch gelooven we, dat na het verloopen van't ge- tij, ook hier de b-akens zullen worden verzet. Aan den Raad het laatste woord over het m-oeilijk probleem der schcolgeldheffing. BERGEN. KUNST, GODSDIENST EN WIJSBEGEERTE. In een, helaas, slecht bezochte bijeenkomst van de v-ereeniging voor voordrachtavon-den, hield gisteravond in Hotel Kreb de filosoof Leo Niehorster een lezing over kunst, gods- dienst en wijsbe-geerte. Spr. ving aan, met te zeggen, dat het eigen- lijk cndoenlijk was om in een avond de drie begrippen te cntwikkelen. Voor kunst zou hij 10 en voor wijsbegeerte zeker wel 30 avonden noodig hebben. Van een zuivere ontvouwing van de begrippen zou dan ook niets kunnen komen en juist in het wijsgeerig denken gaat het om de zelfontvouwing of onthulling, van het begrip. Daar gaat het niet om feitelijkhe- den of gebeurtenissen, maar om de waarheid. Daar is niet, zooals in wetenschappelijk denken, het bewijs. Bewijzen is: het af leiden uit iets anders, y/aarvan het te bewijzene verschilt of herleid wordt. Het zuivere denken bewijst zich a-lleen in de zuiverheid van zijn gedachtengang. De waarheid laat zich niet bewijzen in een zin, gaat niet op in een van zijn bepaaldheden. Wanneer het in het wijs geerig denken om de waarheid gaat, dan moet het u voelbaar worden dat het niet gaat om gestalten. In het wijsgeerig zuiver redelijk denken kan men niet uitgaan van axioma's van het vooropgestelde, zonder -dat het gene, wat men gesteld heeft, zich uit een logisch betoog ontvouwd heeft. Wanneer spr. over kunst zou moeten s-pre- ken, zou hij moeten beginnen met iets, dat als zooda-nig nog geen naam zou moeten hebben. Kunst, godsdienst en wijsbegeerte zijn een sa- menhang van de trias van den-kbeelden, die in den grond encyclopedistisch zijn en zich ver- houden op dezeifde wijze, zooals de geestes- leer zich verhoudt n.l. in het subject, het ob ject en de absolute geest, waarin sprake is van kunst, godsdienst en wijsbegeerte. Wanneer spr. het begrip kunst zou ontwik- kelen, zou hij moeten beginnen met het staats- leven en de maatschappij. Als gemeenschap- pelijke wezens zijn wij niet veel meer dan na- tuurlijke wezens. In de samenleving gaat het voor alles alleen om eten, drinken en voort- planten, om een goedgeregelde natuurlijkheid, die door -de wetten van den Staat gewaar- borgd zijn. Als maatscha-ppelijke wezens vra- gen wij om het nuttige en noodige van een zaak en het nuttige en noodige gaat vooraf aan het hoogere. Alleen in een geordend maatschappelijk leven kan het hoogere bloeien. En in zooverre wij dus vragen naar het nuttige en ncodige, gewagen wij van onze onvrijheid en zijn wij als natuurlijke, ego'isti- sche wezens bezig op een wijze, waarbij van het hoogere nog geen sprake is. Eerst dan, wanneer de mensch niet meer gewaagt van wat onmiddellijk noodig is, wanneer hij in iets belang stelt zonder dat hij het begeert, gebruikt of verbruikt, en dus belangstelling heeft voor het nuttelooze nuttige openbaart de mensch den zin voor het hoogere. In zoo verre wij bela-nglooze belangstelling openba- ren, openbaren wij kunstzinnigheid of kunst- lieyendheid. Nu is het schoone, h-et ware op een bepaal- -de wijs. Het is het ware op dc wijze van de waarneembaarheid. De kunstlievehde mensch zoekt dan ook het ware als iets en in iets. Maar daarin is het eigenlijke ware nog niet, want het ware is geen waarneembaarheid. Dat komt niet voor als zichtbaarheid, hoor- baarheid of tastbaarheid. Dat is het onzien- bare zelf. De waarheid is niet ergens, waarheen men kan gaan. Was de waarheid eigens, om er gens anders niet te zijn, dan was het niet het al omvatten-de eene. Buiten de waarheid is niets en kan niets zijn. Ook de onwaarheid is niet buiten de waarheid. Was de onwa-arheid buiten de waarheid, dan zou de waarheid aan het andere haar grens moeten hebben. Wan neer men begrepen heeft, dat de waarheid geen waarneembaarheid is, dan heeft men be grepen, dat de scficonheid wel waarheid ver- onderst-elt en inhoudt, maar nog niet aan de waarheid toekomt, al schuilt de waarheid in de schoonheid. Van den kant van de natuurlijke mensche- lijkheid is de kunst het hoogere. Schoonheid, religie en wijsheid zijn in wezen een, want het is eerst in den vorm der schoonheid, dat de geest ertoe overgaat, voor zichzelf een ge- stalte te geven. Wij spreken dan van het scheppen van het kunstwerk. Een kunstenaar stelt zichzelf voor zichzelf en doet dit met al z'n tekortkomingen en onhebbelijkheden. De ware houding van een scheppend kunstenaar is die, waar hij met een voet in het onbewuste staat. Het onbewuste veronderstelt het be- wuste en het van zich bewuste. Het onbewuste heeft men te denken his begrip. Dat wordt in ons geopenbaard als wij spreken van intuitie. Juist de Fransche geest stelt dat als primair ten opzichte van het natuurlijke. Wanneer wij ons intu'itief iets beseffen, dan is het, also! of 'n bliksemstraal -door ons heen flitst, waar- door wij beleven datgene, wat wij eerst later leeren kennen. Het is dit intui'tieve zelf, wat de kunstenaar voor alles behoeft. Toch heeft hij ook noodig een groote mate van bewust- heid, want in de vormverschijning is er spra ke van over-leg van zinnen. Een kunstwerk is dus de eenheid van het onbewuste naar het bewuste. Louter vorm zonder inhoud is een vorm in het onledigf. In de kunst van kranzinnigen wordt juist geopenbaard, hce het bewuste leven is afge- worpen. En de kunst van wilden leert, dat zij levenservaring achter den rug hebben, en toch kan men bij hen in geringe mate van bewust- zijn spreken en hebben wij gezien van we'k ontzaggelijke expressionistische strekking hun kunst was. Bij den modernen mensch doet dit weer op-geld. Maar dit gelukt niet, omdat wij a-ls Westerlingen onze Westersche cul- tuur niet kunnen afschudden. Bij -de wilden is het verstand nog niet ont- wikkeld. Bij de krankzinnigen is het verstand afge- worpen en bij den modernen kunstenaar wil het verstand genegeerd zijn. Dit is begrijpe- Iijk, want in het abstractionnisme leeft iets Een kunstwerk is echter een eenheid van vorm en inhoud, hoezeer het gevoelsleven zich ook verzet tegen de analyseerende wer- king van het verstand. Door ons alien gaat hei conflict van het gevoel en het verstand. Het gevoel is onontbeerlijk bij het be<nn, maar men mag daarbij niet blijven. Het ver stand wil weten, wat het aan een zaak heeft en zegt: iets is, wat het is, doordat het niet iets anders is. De rede zegt: daar heb ik mets aan. Niets blijft, wat "het is. Alles is op een ander moment reeds iets anders, al opt- snapt het aan onze waarneming. Het redelijk depken deelt dus niet de eenzijdige analyse van het verstand. Het schoone is het ware op de wijze van de waarneembaarheid en als kunstzinnige we zens zijn wij uit op het hoogere. Maar als mensch komen wij niet tot ons zelf, als wij niet meer zijn dan louter kunstlievende we zens. In de kunst wordt nog niet bewust gp- streefd, het verheven wezen van de werkelijk- heid zelf te benad-eren. De eerste phase 'in de kunst noemd-e spr. de bouwdatnst, omdat deze d-ient tot het maken van iets voor een bepaald gebruik terwij-1 de zuivere kunst di-ent tot niets in d-en- vorm van een bepaald doel. Van de bouwkunst komt spr. tot de beeld- houwkunst, waarbij de geest niet meer ge- bonden is aan doelmatigheid. De derde gro-ep noemd-e spr. de schilderkunst, waar die afme- ting weg valt en de schilder diepte gceft, die er met is.. Voorts noemde spr. de muziek, d-e dichtkunst en de pcezie. De muziek was in dien zin de zuivere kunstvorm, o-mda-t een m-uzikaa-1 kunstwerk^ verwerkt is aan datge ne, wat wij in o-ns eigen zielelev-en voelen en zich vervluchtigt en oplost in den tijd. Juist daardoor is het de muziek mogelijk, allerlei gevoelens en stemmingen in ons te wekken, waaraan wij verwant zijn. Het is juist daar- om, dat de muzikale kunst zoo'n op-gang maakt. De kunst tr-eedt eigenlijk pas in z'n hoogsten vorm, wanneer de kunst met het woord kom-t. De woordkun-st is in dien zin de hoogste kunstvorm. De schoone letteren gaan over naar den geest, die heiligt. Wanneer de kunst aan het woord komt, heeft zij de mogc- lijkheid iets te openbaren waartoe de ande ren niet in staat zijn. Spr. da-cht hierbij aan de mystieke geschriften. Het is de godsd-ien- stig-e mensch, die het ware wil, want in den godsdienst wordt waarlij.k ernst gemaakt van het verheven wezen van d-e werkelijkbeid. Kunst, godsdienst en wijsbegeerte zijn drie vormen, van dien geest, maar naar den in houd hetzelfde. Ook in de kunst wordt de waarheid gevoeld, zooals in d-en godsdienst de waarheid voorb-eeldelijk voor ons zweeft, die werkelijk en waarlijk in het wijsgeerig denken met de grippen wordt nagegaan eg gedacht. Na de lezing beantwoordde spr. nog ve*. schillende vragen, waarna de heer Krom. die bij afwezigheid van den heer Daalder de vergadering leidde, de spr een woord van dank bracht namens de vereeniging voor zijn leerzame lezing. PREDIKBEURTEN. -J Hervormde g-emeenten. UIT DE OMGEVING. BROEK O-P LANGENDIJK, 9.30 uur eti niet zooals gewoonlijk 10 uur, Ds. Boeke. DIRKSHORN, 10 uur, Ds. de Leeuw. HOOGWOUD, nm. 7 uur, Ds. Reddingiu* NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds. Staal OUDKARSPEL, geen dienst. DE RIJP, 10 uur, Ds. Zillinger naar. WINKEL, 10 uur, Ds. Schermerhorn ZUIDS-CHARWOUDE, 10 uur, Ds. var Meurs. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, 10 uur, Dr. Kuipers. BROEK OP LANGENDIJK, 10 uur, D»: de Jongh. GRAFT NOORDEIND, 10 uur, Ds. van Giesen. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, geen dienst. Vertoeving. DE RIJP, 10 uur, Ds. Keuning. Jeugd- dag. Koorzang; n.m. 8 uur, R-elig. Spel- De Verloren Zcon". (Gedieeltelijk on-tleend aan Kerk en Volk.) Mofe Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen, enz. TE KOOP wegens vertrek een nieuw model KINDERWAGEN, slechts 2 a 3 maal gebruikt. Adres HEKELSTRAAT 22. TE KOOP voor oud Verlovingsringen, gouden en zilveren horloges, gouden vestket- tingen, juw. b-ro-ches -en juw. ringen enz. S. W. VET, Verd-ronkenoord 5. Een dri-epits GASSTEL merk Sinking voor 10, NAAIMACHIN'E voor spotprijs 9 en een HEERENFIETS J 12.5-0, tevens r-eparatie. SCHO-O L S TR A AT 6. TE KOOP: Penantkastje ges-c'hilderd 5, Standaard met asp-edistra en pot 4, Thee- blad met tegel 3, Theelichtblaad-je en melkkanblaadje 1 Adres OUDEGRACHT 104 D. TE KOOP een goed onderhouden Fran sche PIANO (zwart) merk „Aubert" en groot koperen vijzel (begin 17-00). Te be- vragcn Kennemerpark 28. Bil-lijk TE KOOP goed onderhoudeD STUDIE-PIANO. D. VISSER, Straatweg 121, Heiloo. TE KOOP wegens vertrek 2 KINDER- SlOELEN-, 1 LOOPREK met ma-tras en 1 pitrieten WIEG. Adres te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP een ges-childerde KAST, groot fo-rmaat. UITENBOSCHSTRAAT 61. LINN'EN- Een FORD COUPe, een ORCHESTRION 125, partij gebruikte ZAALSTOELEN. partij gebruikte TUINSTOELEN, bij H KNIJNSBERG, Hekelstraat 19. J IE KOOP een OLIVER SCHRIJF- MACHINE tegen billijken prijs. Adres: BERGERWEG 5a. TE KOOP zoo goed als nieuw: Ratine Heerenja-s^ Heerencostuums (k-leine maten), Gabardinejassen, div. jassen en vesten eii broeken. N. P. LAAN 85. Ook Zondag. Cylinder Schrijfbur-eau te koop (pracht uo- cennout), Moderne blauwe Kinderwagen J 14, groote glad-de mahonie Linnenkast en-z prima gebruikt. J. L. SOSTMAN Jr.. Veivkoop.lokaal Ridderstraat 6. TE KOOP wegens gebrek aan plaatsruim- te zoo goed als nieuwe KINDERWAGEN ™rk Van Delft en een dito KINDER- SIOEL, verstelbaar, samen 30. Adres K. v. 't Veerstraat 29 (Rochdale). TE KOOP een KETEL 50 L. straa-t 4-6. 2e hands VEEVOEDER- bij J. v. d. HOEK, Achter- TE KOOP een KINDERWAGEN PETROLEUMKACHEL. HOOFTSTRAAT 21. en TE KOOP: 2 BUFETTEN, 4 STOELEN (p-luche), 1 1AFEL (ovaal), alles mahonie- hout, benevens 2 groote STOELEN STATIONSWEG 164 I. TE KOOP e-en KINDERWAGEN. Adres STATIONSTRAAT 61. V.rkooplo-kaal „Hollan-dia" bi-edt u aan prima gebruikte Buffetten, Dr-essoirs, Kasten; Tafels, Stoelen, B-edd-en, Ledikanten, Spie gels, Canape's, Divans enz. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat 6. Fa

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9