ImHiscif Couiant. De papiermand FEU1LLETON. E[e]S00®[«]®0S®®SS No. 25 1928 Honderd dert'rgste Jaargang. jflaanflag: 30 Januari. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aaravrage om vrijstelling van den dienst- plicht wegens persoonlijke onmisbaarheid be- treffende den hieronder genoemden persoon, de uitspraak is geschied, aehter zijn naam vermeld: P. HOOGERWERF, lichting 1928 Uitspraak: Voor een jaar vrijgesteld wegens kostwinnersehap. Tegen deze uitspraak kan binnen TIEN DAGEN na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den imgeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiiger; V door elk der overige voor deze gemeente voor deze If de lichting ingeschreven per- sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koniu- £m te richten, moet met redenen zijn om- kleed en worden ingediend bij den Burge meester, ter secretarie dezer gemeente, afdee- ling Militaire Zaken, die voor de doorzen- ding zorgt. Alkmaar, 28 Januari 1928. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Radio-hoekje Dinsdag 31 Januari. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- ten. 12.352.Lunchmuziek door het Radio- Trio. 3.4.Knipcursus onder leiding van inevr. de Leeuwvan Rees. 6.7.15 Concert door het Radio-Trio. 7.157.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieberichten. 8.9. Lezing door F. Pauwels: Boeven en Burgers 9.Vrooiijk Weensch programma. Het „Schramml-Ensemble Wiener-Spatzen." Ork. onder leiding van Nico Treep. 10.20 Nieuws- berichten. 10.30 De nieuwste gramofooipnu- ziek. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio van Cafe Rest. Winkels. 5.306.30 K R. O. Diner-muziek. 6.307.K. R. O. Uit- zending Instituut „Schoevers." Cursus Espe ranto. Leeraar P. Heilker. 7.7.30 K. R. O. Uitzending Instituut Schoevers. Cursus En- gelsch voor beginners, leeraar J. F. van der Sloot. 7.308.Cursus Latijn door Leo Speet te Alkmaar. 8.K. R. O. Uitzending van den eersten R. K. Stedenavond door de R. K. Radio Ver. Afdeeling St. Maarten te Utrecht, vanuit de groote zaal van Tivoli MedewerkersThe All Round Musicals on der leiding van den heer Ph. J. H. de Beer A. Capella koor onder leiding van den heer Joh. Winnubst. Knapenkoor onder leiding v. den heer G. van Kooten. Zangverg. „St. Caecilia" onder leiding van den heer J. van Isselt. Utrechtsch Palestrynsch koor onder leiding van den heer G. van Kooten. Garil- lonneur: J. A. H. Wagenaar. Sprekers: Mr. Dr. Fockema-Andrea, burgemeester van Utrecht. Mevr.Kaller Wigman en pastoor P. A W. J. Koelman alien te Utrecht. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventry-kwartet en solisten. 12.20 2.20 De Rio Grande Band, en solisten, so- praan en bariton. 2.50 Muziekles. 3.35 Con cert. 3.40 Fransche les. 4.10 Concert. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestcon- cert. 5.20 Boekbespreking. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberich- ten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing. 7 35 Moderne Fransche pianomuziek. 7.45 Causerie. 8.05 Militair orkestconcert. H. Par ker, bariton. 8.20 Lezing: Farming in Hol land. 9.55 Nieuwsberichten. 10.M. Licette, sopraan. 10.25 Voorlezing uit „The Truth about Pyecraft", van Wells. 10.5012.20 Dansmuziek. Parils „Radio>-Paris", 1750 M. 10.50— 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.5.Orkestconcert. 8.5011.20 Gaia- eoncert. Orkest, L Kartun en M. Cousinou, zang. Langmberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 3.504.20 Declamaties. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Charleston tegen wals Kapel Rignalda speelt jazz en de Eysoldt- kapel speelt walsmuziek. 9.40 Sluiten Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 8.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Lezing. 8.20 Solistenconcert. Lotte Leonard, sopraan Prof. Nicolai Grauden, cello. 9.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 7.35 Pianoconcert door Dr. W. Riemann. 8.20 Vrooiijk concert. 10.50 11.50 Dansmuziek. Kapel Francesco Scar- pas Melrose. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8 3510.35 Orkestconcert en eenige lezin gen. Hesshtssakesi Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engetsch door Mr. G. Keller. 8 „Zoo, en dat is?" vroeg Stevenege. „Dat is, dat dit alles op mijn aandrang, diep geheim gebleven is tusschen mij en den heer Bransdale!" antwoordde de burgemees ter, ncgmaals een harden slag op de tafel gevend. „Wij hadden dat reeds in de eerste brieven, die wij wisselden, afgesproken. Ik ben er van overtuigd, dat hij iemand van zijn woord is, wat mij betreft, ieder die Samuel Ollard kent, weet, dat ik mij gebonden acht door al wat ik beloof. Ik heb tot op dit oogen- b!ik tegenover geen sterveling er een woord over gekikt. Ik heb er Farmer, den gemeente- eecretaris, buiten gehouden, evenals de leden van den gemeenteraad, ik heb zelfs tegen mijn vrouw mijn mond er over gehouden! Ik doe er •en eed op, mijnheer, dat in geen geval door W'l dit aanbod wereldkundig is geworden. En nu dan die drukproef!" „Is het mogelijk, dat iemand de brieven van ujnfi aan u on(^er de oogen heeft ge- \t vroe£ Stevenege. „In dat geval wNeen, mijnheer,geen sprake Van!" ver- VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 27 Januari. Sch riftelijke Vonnissen. G. K., Limmen. Overtreding gem. veror- dening, 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. B. R., Castricum. Niet voldaan aan de verplichting tot het plakken van rentezegels 20 keer 1 boete of 20 keer 1 dag hechtenis. NIEUWE ZAKEN. PRIJZENSWAARDIGE OVER'HEIDS- ZORG. Overtuigd dat het heil der varkens in nauw verband staat met het belang onzer samenle- ving hebben verschillende gemeentebesturen de bouwverordening ook uitgestrekt tot de varkensschuren, opdat deze nuttige vetzakken niet zijn overgeleverd aan een ongewenschte verwaarloozing. De vee.houder Th. W. St., te- vens lid van den raad der gemeente Egmond- binnen, had, toen hij door den timmerman Apeldoorn een varkensschuur liet bouwen, verzuimd daartoe tijdig vergunning aan te vragen en stond heden te dier zake terecht. Verdachte was zelf present en ontkende schuld in deze. Hij was de meening toege- daan, dat de uitvoerder van het werk volgens plaatselijk gebruik dit verzoek had moeten indienen. De heer Apeldoorn was echter de veronderstelling toegedaan, dat in dit geval een vergunning niet noodzakelijk was en had zich dus niet gehaast. Eerst toen reeds met den bouw was aangevangen, had hij het ver zoek namens zijn principaal ingediend. De ambtenaar achtte evenwel verdachte aansprakelijk en overtuigd van diens schuld werd 20 boete of 20 dagen hechtenis gevor- derd. Uitspraak 10 Februari. HIJ WAS EN BLEEF LINKS De 32-jarige auto-reparateur J. S., uit Amsterdam, reed te Alkmaar met zijn wa<- gen, waarin een tweetal vrienden waren ge- zeten,*»den Baansingel op en ontmoette daar een Ford Sedan, welk voertuig door hem werd aangereden omdat hij niet voldoende naar rechts uitweek. Een spatbord werd van de Ford afgereden en heden reclameerde de bestuurder Hellingman 16 schade, toen de heer S. wegens roekeloos rijden, althans niet voldoende uitwijken, terecht stond. In deze zaak werden wel 6 get. a charge en decharge gehoord. De verdachte en zijn ge- tuigen beweerden, dat hij van de aanrijding ongeveer niets had bemerkt. Het leek zoo of zij over een steen waren heen gereden. Ook beweerde ve.rdachte dat Hellingman m>et vol le lamplichten had gereden, wat door deze echter ten stelligste werd ontkend. VerschiL lende andere omstandigheden en uitlatingen kwamen hierbij nog ter sprake, doch ten slotte werd schuldigverklaring gevorderd en betaling van 50 boete of 40 dagen hechte nis, benevens toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van 16.40. Uitspraak 10 Februari. RUMOERIGE KLANTEN. In den nacht van 8 op 9 December, amu- seerde zich een tweetal bon vivants, C. W. en A. de G., beiden inwoners van Egmond aan Zee, met bij een tweetal jonge en we mogen er ook wel bijvoegen knappe vrouwtjes van wie zij wisten dat hun echtgenoot op zee zwalkte, op. de ruiten te kloppen. De bewoon- sters schrokken op in hun slaap, maar waren zoo verstandig de verdachte bezoekers niet toe te laten, ondanks het dringend verzoek. Een hunner was zelfs nog zoo brutaal het te doen schijnen of hij de echtgenoot van een der vrouwen was. De minder eerbare bedoelingen dezer nachtraven was dan ook niet twijfelachtig en de kantonrechter sprak dan ook de meening uit, dat deze Egmonders difmaal niet op de konijnen jacht waren, doch het op de jonge vrouwen hadden voorzien. Daar dergelijke ongepaste grappen den laatsten tijd meer in Egmond aan Zee worden verkocht, werd be- sloten maar dadelijk met kracht op te treden en werden de verdachten mits dien ieder ver oordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis DOORLOOPEN ASJEBLIEFT. Een 20-jarige boerenknecht uit Heiloo P. G. de V. genaamd, vold^ed op 3 Jahuari niet aan de lastgeving van twee Alkmaarsche politieagenten om zijn weg te vervo.'gen. Hij had echter zooveel te reclameeren, dat beslo- ten werd om de zaak tot a.s. week aan te houden, ten einde den verbalisant te hooren. DAT BLIJFT TREKKEN AAN HET KORTSTE EINDJE. De slager J. de W., te Egmondbinnien, bij verstek tot 50 boete of 25 dagen veroor- deeld wegens het slachten zonder aangifte klaarde de burgemeester. ,,1'k ben een echt za- kenman, meneer Stevenege, in zaken opge- voed en bestemd om als zakenman door de wereld te komen. Elke brief, dien ik van Bransdale heb ontvangen, ligt achter slot en grendel in mijn eigen brandkast." „Kan het dan door Bransdale wereldkun dig gemaakt zijn?'1 opperde Stevenege. „Hij zou geklapt kunnen hebben." „Neen, mijnheer Stevenege, dat vermoed ik niet. Mijnheer Bransdale", zeide de burge meester, „drong er al dadelijk op aan, zijn aanbod geheim te houden, totdat de verkoop zou zijn tot stand gekomen." „Nu",merkte Stevenege op, „in ieder geval heet deze man er weet van gehad. En dan doen zich 'n paar opmerkelijke bijzonderheden voor. In de eerste plaats, dat het velletje pa pier, dat wij in's mans vestzakje vonden, on- getwijfeld een drukpref is, een deel naar zijn opvatting van de prcef van een kolom stads- nieuws. Het was niet uit een reeds versehenen courant geknipt; het was de proef van een deel van een blad, dat nog moest verschijnen. Ik maak daar uit op, dat de doode in dienst was van een dagbladonderneming „Jawel, jawel, dat sluit als een bus", brom- de de burgemeester. „En u gelooft dus, dat deze man de noodmunten stal uit de tribune van het museum?" „Dat heeft er alien schijn van, nietwaar?" antwoordde Stevenege. „Wij weten niets an- ders van hem dan dat hij gisteravond zijn in- trek nam in den „Koningseik", opgaf Sa yan een wrak zeugje, dat hij voor 10 pop van den veehouder Glorie had gekocht, was tegen dat vonnis in verzet gekomen. Hij ont kende thans het feit en tartte iemand te be- wijzen, dat hij die zeug om zcep had ge- bracht. De ambtenaar, bewerende dat ver dachte thans zoowel hem zelf als den veld- wachter Kramer, aan wien hij erkend had, voor leugenaars zette, vorderde opnieuw 50 boete of 50 dagen hechtenis, waarop de Kantonrechter het vonnis bekrachtigde. Het is niet verstandig van dezen man, de autoriteiten, die hem tot dusver niet ongene- gen waren, tegen te werken. Laat hij liever bedenken dat bij een carambole hij altijd de bal is, die in den zak wordt gestopt, tot s-chade van zijn bedrijf en zijn gezin. EEN BROOD NIET VOLGENS EISCH GEBAKKEN BRENGT DEN BAKKER ONGEMAKKEN. De broodbakker G. M., te Oudorp. stond wegens aflevering van een ongebuild tarwe- brood, dat niet aan den eisch van de Waren- wet voldeed, terecht. De bakker erkende doch beweerde dat niemand benadeeld werd. Het verschil zit alteen in het gewicht, dat door die wet niet wordt toegelaten. Hij had de zaak kunnen schikken voor 35 maar die transaetie was hem toch wat al te peperig ge- weest, dan waagde hij zich liever aan het oordeel van den Kantonrechter. En niet ten onrechte stelde hij op hem zijn vertrouwen, zooals bleek uit het vonnis: 10 boete of 5 dagen hechtenis. HANDEL, NITVER'HEID EN BEHOOR- LIJK VERKEER LAM GESLAGEN. Al weder stonden terecht twee vrachtauto- chauffeurs uit St. Pancras, G. en L. B., die in strijd met het verbod den Twuyverweg hadden bereden. Het schijnt dat het provin- ciaal bestuur voor geen reden meer vatbaar is. Zelfs- is van hoogerhand bevolen dat streng op overtredingen wordt toegezien De Alkmaarsche justitie is echter wifzer en zal natuurlijk de wet handhaven. Echter zoo scepel mogelijk, teneinde aan te toonen dat deze onbenullige verkeersontwrichting niet haar sympathie heeft. Daarom werden de verdachten dan ook veroordeeld, doch ieder tot slechts 0.50 boe te of 1 dag hechtenis. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 27 Januari. J. de W. te Egmond aan den Ho:f, overti-e- Vleeschk-euringswet, verzet bekracii- tigd. L. B. en P. B. te St. Pancras, overtreding Provinciate Verordening, ieder 0.50 boete of 1 dag hecht. L. W. en A. de G. te Egmond aan Zee, nachtrust verstoren, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. G. M. te Oudorp, overtreding Brcodbe- sluit, 10 boete of 5 dagen hechtenis. C. H. te Heer'hugowaard, in staat van d-ron- k-ensdiap de orde verstoren, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. N. P. te Alkmaar, dronkenschap, 12 boete of 6 dagen hechtenis. J. G. Tz. te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwet, teruggave aan de ouders, zonder to-epa-ssing van straf. D. B. te Heiloo, J. O. en C. v. L. te Alk maar, P. v. R. te Amsterdam, overtreding Po- litieverordening, de le 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e 1 boete of 1 dag hecht., de 3e 6 boete of 6 dagen hecht., de 4e 2 boete of 2 dagen hecht. C. S. te Castricum, K. B. te Akersloot, P. R. te Opmeer, A. F. V. te de Rijp, W. J. C. te Haarlemmerliede, P. M. te Beemster, P. J. S. te Medemblik, D. de L., H. J., N. B., F. C. L., G. O., J. L., W. de L., J. C. D. en A. R. te Alkmaar, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le 6 boete of 6 d'agen hecht., de 2e cn 9e ieder teruggave aan de ouders, de 3e, 4e, 7e, lOe, lie, 12e, 14e en 15e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 5e en 6e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 8e 4 en 2 boete of 4 en 2 dagen hecht., de 13e en 16e ieder 2 boete of 2 dagen hecht. Ff*owisi©iaal nieuws SCHERMERHORN. Onze plaatsgenoot, de heer J. v. Leeuwen, die dezer dagen het Mercurius-diploma be- haalde, slaagde ook voor het exam in boekhouden van de Vereenigiug van Leeraren in de Handelswetenschappen. CASTRICUM. Zooals we reeds o-nlangs meldden, zal de zen zomer, en wel op 10 en 17 Juni a.s. (twee Zondagen dus), vanwege den R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen een muziek- wedstrijd worden gehouden .onder de aange- sTofen vereenigingen. Door den Bond is het bestuur van de vereeniging Castricum, het korps van het R. K. Patronaat, belast met het treffen van de voorbereidende werkzaam- heden en de leiding van deze wedstrijden. Er is door het bestuur van gemeld fanfare- korps met kracht aangepakt en reeds thans muel Thompson uit Darlington te zijn en voor zijn plezier op reis was, dat hij er over- nachtte, ongewoon vroeg ontbeet en van- ochtend om acht uur het logement verliet. Nu nemen wij, -daar hij inbrekerswerktui- gen bij zich had, aan, dat hij op een vroeg uur naar het kasteel ging, een tijdlang alteen was in het vertrek, waar de noodmunten zijn uitgestal-d, de vitrine met zijn werktuigen opende, de munten wegnam en weer vertrok." „Jawel, zeker, vermoedclijk precies zoo is alles gebeurd", merkte de burgemeester op. „Intusschen waren de munten in geen ge val in zijn bezit, toen wij het lijk en de kleeren onderzochten", ging Stevenege voort. „Ze zijn spoorioos verdwenen. Nu lijken mij tv/ee dingen mogelijk. Het eerste is, dat hij den buit per post heeft weggestuurd. Ik zal daar- omtrent bij de post informaties trachten in te winnen. De tweede mogelijkheid is, dat hij een medeplichtige heeft gehad. En dat de medeplichtige hem van kant heeft gemaakt." „Neen maar!" riep de burgemeester uit „Zou dat mogelijk zijn? Maar dat zou toch ook nog wel nacfer te onderzoeken zijn. Mag ik echter ook eens zeggen, wat bij mij was op- gekomen? Zou misschien de man de bosschen zijn ingegaan om de munten te begraven? Er zwerven hier nogal landloopers rond, met dit mooie weer s'apen ze wel onder den blooten hemel. Zou het niet kunnen zijn, dat een of andere schooier hem had opgemerkt, doodge- slagen en beroofd? Ik wijs er op, dat zijn beurs ge von den werd met het binnetut^ naar buiten gekeerd. Een roofmoord, meneer Ste venege, niets meer dan een roofmoord!" „Inderdaad heeft er berooving plaats ge had", erkende Stevenege. „Maar als u me wil hel-pen, moet u mij hieromtrent inlichten. Wie weet in deze stad meer dan iemand anders af van deze munten, hun geschiedenis en hun unieken aar-d?" „0, mijnheer Sheffield", antwoordde de burgemeester. „Mijnheer Charles Sheffield van Orchardcroft dat is de man daarvoor. Ik deelde u reeds mede, dat hij in de „Times" het artikel er over had geschr-even." „Dan ga ik, als u me wilt verontschuldi- gen, burgemeester, mijnheer Sheffield dade lijk opzoeken. Ik moet hem een paar vragen dcen. Ik hoop later op den dag nog bij u te komen." Hij weigerde de after-dinner sigaar, welke de burgemeester hem aanbood, en na van de zen verlof te hebben gekregen aan mijnheer Sheffield het aanbod van den Amerikaan- schen verzamelaar mede te deelen, begaf hij zich onmiddellijk naar Orchardcroft, dat bleek een oude villa te zijn, schildefachtig ge- legen tusschen de bosschen in het da I op een halve mijl afstand van de pick, waar hij had zitten schilderen. Bij zijn komst wachtte hem een verrassing; toen hij aanbelde werd de deur geopend duor het meisje dat hij dien morgen had ontmoet. zijn vete van de werkzaamneaen, die moeten plants hebben, wil het concours aan de ver- wachting, bean-twoorden, gctroff.n. Naast het werkend comite is een eere- comite opgcricht. Ten einde de wedstrij-den financieel te kun nen doen slagen wordt getracht een waar- borgfonds bijeen te brengen, waartoe reeds belangrijke bedragen zijn toegezegd. De vereeniging „Castricum Vooruit" zal binnenkort vergaderen, om te beslissen oi harerzijds ook het een en ander kan worden gedaan om het feest nog meer aantrekkelijk te maken. Teneinde mede productief werk te kun nen doen, zijn op het Provinciaal landgoed een d-ertigtal arbeiders uit het tuindersbe- drij-f te werk gesteld. De bedoeling is, dat geen werkverschaffing wordt gedaan, maar werk wordt verricht dat rendabel zal zijn of ter verfraaiing zal dienen van het landgc-cd. Thans is men bezig een terrein nabij de voormalige boerderij „Johanhof" geschikt te maken voor bebossching, terwijl ook op het proOTamma staat de aan- leg van een afvoer sloor voor water van lan- -dcrijen in het landgoed, dat bcteeld wordt door verschillende tuinders. Een cn ander geeft aan een twintig- tot dertigtal arbeiders geruimen tijd werk, terwijll goede loonen worden uitgekeerd. De bedoeling is in ver band met den bouw van een vervcrschings- huis op het terrein van „Johannashof" "de omgeving te verfraaien. In samenwerking met d-e gem. commissie inzake de werkloos- heidszorg zijn daar een aantal menschen te werk kunnen worden gesteld. BERGEN. De Mahabharatam (ninaoesch heldendicht). In een bijeenkomst, belegd door de Theoso- fische lo-ge te Bergen, in hotel Kreb, sprak Zondagavond de neer Selleger over de Ma habharatam, Hindoesch heldendicht. Sur. ving aan met de mededeeling, dat hij zijn on- dorwerp in tweeen zou splitsen om oen twee d-en avond iets meer van het ge-dicht te kun nen vertelten. De Mahabharatam is een oud Hindoesch heldendicht, in het sanserif geschreven, het grcotste, dat de wereld ooit gekc-nd heeft en zoo omvangrijk, da-t het een levenstudie is om het te ccstud-eeren en daarbij van zoo'n groote verscheidenheid van onderwerpen, dat de gedeelten als stu-diebo-eken afzon-derlijk gebruikt kunnen worden. Toch ademt 't ge- heel een bepaalden geest en daarover wilde spr. iets zeggen. M-en weet niet, waiine.r het is geschreven. In oude tijden g-ebeurde het, dat een wijze aan een groep leerlingen een verhaal vertel- de, een verhandeling gaf, die dan weer door die leerlingen werden naverteld. Zoo gingen ze van mond tot mond en gebeurde het, dat ze na een duizend jaar opgesehreven werden door een groep schrijvers, messtal op palrn- bladen, doch ook wel op steen of in klei, die dan later gebakken werd. Meestal hingen die verhalen samen met historische gebeurtenis- sen en zoo schijnt d^ Mahabharatam samen t-e hangen met gebeurtenissen van een 5000 jaar gekden. Het was een bizondere tijd en wel, omdat het Hindoesche volk zelf een tijd- perk van overgang doormaakte, daar toen de Hindoesche blo-eitijd werd afgesloten en het Hindoesche volk kwam in het moderne tijdperk, dat door de Mahabharatam wordt geopend. Die moderne tijd verh-oudt zich tot den Hindoesctkii blo-eitijd als de nieuwe ge schiedenis tot de Mid-deleeuwen. Het Hindoe sche volk maakte een evolutie door. De Hin- die z-egt, dat ook de wereld evoluties door- maakt en wel in vier achtereenvolgende perio- des en wel: het gouden tijdperk, het ziiveren tijdperk, het koperen en het ijzeren tijdperk. Men moet dat niet beschouwen als tijdp-er- k'.n, waarin deze metalen voor de gebruiks- vocrwerpen dienden, doch dit symbol isch ot>- vatten. De Flindoes beschouwden de wereld in het eerste tijdperk als een tijd van bu-itengewonen voorspo-ed, waarin de geest in alte opzichten de stof beheerscht; het ziiveren tijdperk werd beschouwd als een tijd, waarin de geest niet overheerschend was, maar waarin de invloed van stofzijde zich begon te doen gevoelen en het koperen tijdperk word beschouwd als een tijd, waarin de ma-chten evenwichtig waren, terwijl het ijzeren tijdperk de tijd wordt ge- ncem-d, waarin de stof overheerschend is, het licht ondergeschikt is aan de duisternis en de geest aan de stof. De Hin-does s-preken wel over d-e metalen, maar als een wijze om de dingen aan te dui- den. Zij zeggen, dat alles, wat wij stof noemen, een tegenstelling is van den geest zich in veelheid uitdrukt en weerstand betee- kent. Zij stellen de stof dri-evoudig en wel in een toestand, die het midd'en houdt van beide, in een toestand van beweging, Rajas, en in een toestand, die hee midden houdt van beide, genaamd Saliva of harmonie. Terwijl deze drie tacstanden van de stof, de s-toffelijke natuur beheerschte zegt de Hin-doe, dat wij alles rondom ons. onder die verh-ou-dingen kunnen ran-gschikken. En zoo rangschikken B 0 0 M V. vh. Herms.Coster&Zn. ordam C 9 Alkmaar. 000000000000000 zij ook dc vier perioden, waar de wereld doGnheen moet en de eerste is die van de zui- vere harmonie of Sattva. Dan krijgin wij den tijd, genaamd bcena, de tijd, waarin de traagheid en de beweging een rol beginnen te spelen, maar waarin de beweging meer over heerschend is. De derde tijd is die, waarin de beweging machtiger op den voorgrond treedt, maar waarin de traaghdd begint op te doccnen en de vierde is die, waarin cTe weerstand van de stof het grootst is en de harmonie en beweging op den achtergrond getreden zijn. In die vier toestanden verdee- len zij ook het menschelijk leven en zij ver- tellen, dat, naarmate de wereld voortsehrijdt, de stof vaster is geworden en dat de licha- men vroeger weeker waren dan thans. In zekeren zin vo-lgen zij hier dezelfde lijn als de theorie van Laplace. De laa-tste overgang naar het meest starre tijdperk, dat wij n-u be- leven, is volgens hun, fk)t)0 jaar geleden ge- weest en het is die toestand, die beschreven wordt in de Mahabharatam. In dien toestand krijgt men de oorlogen, de aardbevingen e^. het verzinken van deelen der aarde. En in de oogenblikktn, wanneer dergelijke verstorin- gen plaats hebben, en de wanorde heerscht, en de orde dreigt te niet te gaan, ver&chijnt de Heer van het Heelal op aarde om de orde weer te herstellen en op die momenten, zoc zeggen zij, wordt de grootste kracht in het Heelal geopenbaard in stoffelijken vorm. God of de groote centrale kracht of de Heer van het Heelal komt in zijn geb-kd om het even- wicht te herstellen. En zoo is de groote figuur van het geheele heldendicht Krishna, de wijsgeer-leeraar, de ziener, die in de wereld veischeea, om die weer naar de orde terug te voeren en het vreemde gebeurde, dat hij, die tracht de we- reldorde te herstelten, de crisis inleidde, om op die wijze de wereld over het crisispunt heen te brengen, om weer tot harmonie te ko men. Met hem verschijnen andere groote he- meling-en en zoo vinden wij in het helden dicht allerlei wonderlijfce wezens beschreven, die in rn-enschelijken vorm versehenen, hoe- wel zij in hun evolutie al boven den mensche- lijken vorm waren gestegen. Het zijn volgens de Hindoos, de heerschers van de verschil lende windstreken en de stoffelijke elemen- ten, omdat volgens de Hindoos de elementen de stoffelijke voertuigen van die groote we zens zijn. Het werk begint met een voorspel in den Hemel, evenals de Nibelungen. (Elk groot symbolisch gedicht begint met een voorspel, dat zich gewoonlijk niet op deze aarde afspeelt, maar op 't gebied, dat den toestand op de aarde beheerscht). Door hei werk heen wordt't groote wereldconflict der twye tegen-gestelde polen, evolutie en star- heid, geteekend en dit conflict is de draad in het heldsngedicht. Het wordt symbolisch voorgesteld door twee grcepen in het ver haal, de Pandawa's en de Korabous. Het is de eeuwige strijd in ons alien tusschen geest en stof, vooruitgang en tegenstand. Het zelf, wat in u sterker wordt naarmate u meer bewust wordt, dat wordt daarin uit- gebeeld in al zijn bizonderheden en daarom wordt het boek c-ok w-el eens geno-emd: het boek van Darma, dat is datgene wat voor den mensch het doel in het leven moest we- zen. dat voor den mensch zijn levenswet is. Het Darma bepaalt den mensch z'n levens- plicht, het carma plaatst den mensch in zijn levensomstandigheden. De Hindoe leert, dat ieder mensh zijn et- HGOFDSTUK IV. De oudheidkenner. Stevenege had aan dat meisje loopen den, ken, toen hij -van de stad op weg was naar de villa. Zij was stilletjes weggegaan, na de po- litie den weg te hebben gewezen naar de open pick in het bosch en hij had bij de opwinding over de ontzettende ontdekking vergeten aar haar of aan Detterling haar naam te vragen Bij de verrassing van het onverwachte weder- zien flapte hij er nu de eerste de beste onder- stelling uit. „Juffrouw Sheffield?" „Pardon", antwoordde zij met een glim- la-chje. „Ik ben de nicht van mijnheer Shef field. Mijn naam is Lansdale. Wenscht u mijnheer Sheffield te spreken? Komt u dan maar binnen." Stevenege volgde haar door den gang naar een spreekkamertje, dat uitzag op den tuin. Zij deed de deur dicht en wendde zich tot hem. Mijnheer Sheffield is licht ongesteld", zeide zij zacht. „Hij begint op jaren te komen en heeft soms last van zijn hart. Vandaag heeft hij een aanval van zijn kwaal gehad, hij was er erg door aangegrepen, toen ik thuis kwam na u in het bosch te hebben ver- laten. Moet u hem over die zaak spreken? Hij is vredesrechter en dus kan hij misschien (Wordt vervolgd). is meestal een niet bedoeldc bergpl&ats voor drukweric, dat men aao t'n klantea doet toekomeo. Ooed uftgevoerd zal bet niet too gauw weggedaan worden, als drukwerk, dat een slecht verzorg- den, slordigeo t»> druk maakt. |tv Ove- de resnltatea i van vv aankoudi* glutei prospecti, en aw overige druk werken, cult ge tevreden zijn, wan* neer gij ze laat ge- reed maken bij dr

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5