Vaseline Chesebrough f Kamferijs Bieimesilasid Als in deze gure dagen de kinderen thuis komen met 'n ruw gezicht en gesprongen handen, wrijf dan die pijnlijke plekken in met Het verzacht en geneest dadelijk. gen Darma heeft, zoodat er verscheidene soorten van Darma bestaan, en er dus gem bepaald voorschrift kan zijn, dat aan alle menschen dezelfde plicht voorschrijft. Voor den kuddemensch kan gczegd worden, dat er een soort Darma is. Het zoeken van ons D'ar- ma is onze levenstaak en het is niet gemakke- lijk, te weten, wat onze levensplicht is. An- deren weten het voor ons vaak beter dan ,wij zelf, maar als wij ons zelf rekenschap geven van onze beteekenis in het leven, dan zien wij, hoe uiterst moeilijk het is onzen levensplicht te weten. Omdat dit zoo ingewikkeld is, geeft de Ilin- doesche wijsgeer aan de menschen ter voor- lichting verschillende verhalen met verschil- •'lende karakters, om te laten zien, hoe be- paalde wezens hun Darma uitleven, cpdat zij ,een oplossing kunnen vinden, zooals de met hun karakter overeenstemmende persoon die vond. De Hindoe houdt veel van beeldspraak, wanneer hij iets duidelijk wil maken. Ook worden in de Mahabharata voorbeelden ge- geven van menschen, die hun Darma ver- keerd leefden. w Spr. kwam hierna tot het verhaal en be- lichtte de grootsche hoofdfiguren daarvan. De rijkf, fantastische geest van de Hindoes met hun sterke symboliek kwam hicrbij naar voren. Spr. legde vooral den nadruk op de inner- lijke waarde van de geteekende persoonlijkhe- dcn en verklaarde nog, op een gestelde vraag, dat voor hem vast stond, dat Krishna- murti de grcote ziener vor dezen tijd was. die reeds thans veel had gegeven, waarover diep mag worden nagedacht (hij legde er vceral den nadruk op, dat men door inner- lij-k beleven tot waarheid meet komen en geen dogma's meet aanvaarden), doch wiens grcote werk nog meet aanvangen. In overleg met de aanwezigen werd be paald, dat spr. het tweede deel van zijn le- zing op een 'Zondag in Februari zal geven. At-i.-mjF VAN VERKOOPINCEN Uitslag verkooping, gehouder, door Johann W C. Kroon, notaris te Zuid- Scharwoude. op Vrijdag 27 januari 1928, 's avonds 6 uur, in het cafe „De Roode Leeuw" te Zuid-Scharwoude, van: Onder Kcedijk: 1. Twee akkers Bouwland aan de Zomer- sloot, grenzertde aan Zuid-Scharwoude, nabij Ncordscharwoude (9 en 12), afkomstig van wijlen den heer C. \V. Bruinvis, laatst in huur geweest bij den heer P. Barsingerhorn. Eigendom van de Gemeente Alkmaar. Kooper P. Kooij Pz. a. voor 51 per sn. en b. voor f 50 per snees. Onder Oudkarspel 2. Een akker Bouwland in de Diepsmeer (16 K). Eigendom van den heer C. Pranger Cz. Opgehouden op 50 per sn, Onder Zuid-Scharwoude: 3 Een Huis, Schuur en Erf aan de Oostzijde van de straat, waarvan de woning in huur is bij C. Gro®t tegen 4 per week. Eigendom van de Erven van Mej. de Wed. P. Balder. 2/3 der koopsom kan als le Hypotheek verkregen worden. Te aanvaarden 1 Mei a.s. Kooper S. de Grooc voor 4810. 4. Een akker Bouwland ten Oosten van de Wijdesloot en ten Zuiden van de Schager- sloot (13). Eigendom van den heer Arie van Diepen. Kooper Jb. Kroon Az. voor f 68 per sn. Uitslag publieke verhuring, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuid- Scharwoude, op Vrijdag 27 Januari 1928. na afloop publieke veiling, 's avondis 6 uur, in het cafe „De Roode Leeuw'*. te Zuid- Scharwoude, voor den tijd van 6 jaren, om te scheuren Het perceel. Wetland, ten Oosten van de Achterburggracht te Zuid-Scharwoude, in 6 gedeelten, als is afgepaald (13, 11, 9, 10, 8 en 9). Eigendom van den heer C Kroon Jbz. Huurders van 13 sn. Hk. v. d. Vliet voor f 12.20 per sn.; 11 sn. Hk. v. d. Vliet voor 11.50 per sn.; 36 sn. W. Kouwen voor 11.50 per sn. LEDERWAREN, KofFers, City-bags, Luxe- en Bureau-artikelen. I,. FRAHKEHBER C*, ALKMAAK. OUDKARSPEL De ziekenvereeniging Hulp in Nood hield Vrijdagavond de 28e jaarvergadering met 41 leden. Van 2 bestuursleden was bericht van ver- hindering ingekomen. Medegedeeld werd, dat voortaan steeds in het loakal van den heer Vis vergaderd zal worden en het bestuur besloten eeft dat de aantallen der uitkeeringen niet langer dan een jaar blijven oploopen, zoodat daar door het berciken der eind uitkeering verminderd wordt. De bepaling van dude wachtdagen blijft bestaan. De burgemeester, die voor deze vergade ring was uitgenoodigd, kon daaraan dit- maal geen gevolg geven. Uit het halfjaarverslag van den penning- meester Meek een ontvangst van f 1728.69, een uitgaaf van f 866.11 U, alzoo een saldo van 862.57 Yi. Het totaal bezit is daardoor gestegen van [f 4723.74K op 5586.32. 67 uitkeeringen zijn gedaan aan 17 ver schillende personen met een totaal van 351 zieken dagen. Voor het nazien van de volgende lekening werden aangewezen de heeren P. de Groot en W. Zweed met W. Biesboer als plaatsver- vanger. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 2 leden en 4 bestuursvergaderin- gen gehouden zijn en het saldo over het ge- neele jaar f 784.23 geweest is. In totaal zijn 236 uitkeeringen gedaan aan 78 verschillende personen met 1145 zieken- dagen. Het ledental is teruggeloopen van 310 op 305. Een deel van het bestuur stelt voor om de uitkeering te verhoogeh van 1.75 op f 2 per werkdag en een ander deel wilde liever de duur der uitkeering verlengen op 26 voile en 26 halve weken. Thans is dit 18 voile en 12 halve uitkee ringen. Na breedvoerige bespreking werden beide voorstellen aangenomen met de toegevoegde bepaling dat de uitkeering weer 1.75 wordt als de kas beneden f 5000 gedaald is Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. IJff en B. Hooves. De gelukkige winners van drie maanden vrijstelling van contributie waren P. Eecen Pz. en J Hoogland. Bij de rondvraag kwam nog de ziektewet ter sprake en werd de wenschelijkheid be- toogd, dat de federatie niet langer wacht om op haar samenstelling de Kon. goedkeuring aan te vragen, terwijl het verder wenschelijk gcoordeeld werd om te trachten de losstaan- de vereenigingen bij de federatie te krijgen. Nadat nog besloten was de zieke leden in den vervolge mee te laten loten, werd de ver- gadering met een woord van dank aan ge- noodigden, leden en pers gesloten. Doordaf spelende kinderen met een stil- staand inotorrijwiel, staande in de Spoor- straat, bezig waren, kwam dit te vallen, met het noodlottig gevolg, dat het tweejarig zoontje van den slager K. er onder kwam te liggen. Het knaapje werd met hevige pij- Jien oncenomen. EEN VACCINATIE-KWESTIE. Dezer clagen, vernam het Hbl. van een arts, zijn op de schclen de vaccinatiebewijzen gecontroleerd. Eenige kinderen, die slechts een voorloopig bewijs hadden voor een jaar, omdat er na de cerate inenting niets was opgekomen, moeten nu worden gerevac- cineerd, wanneer tenminste het jaar om is. Laten de ouders de kinderen niet revaccinee- ren, dan mogen de kleinen niet meer op school komen. Dit is alles volkomen volgens de thans geldende wet. Maar, .aldus de arts, zou nu de controle niet een paar weken l^unnen worden uitge- steld? De Tweede Kamer heeft het noodiwetje aangenomen. Het wachten is nu op de be st issing der Eerste Kamer. Op het oogenblik worden de ouders voor de keuze gesteld: of dcen revaccineeren of het kind niet naar school. Als het noodwetje in werking is getreden zal dat niet meer het geval zijn. Zou het nu niet gewenscht zijn op dit oogenblik geen zaehten dwang tot vaccinatie uit te oefenen, welke wel ge- schiedt op grond van de wet, maar welke niet in den geest is van het hangende ont- werp? Men kan dit bereiken door de controle op te schorten. Ten stadhuize te Amsterdam stelt men zich op 't standpunt, dat de wet moet worden nageleefd1 en dat men niet mag vooruitloo- pen op een nog niet aangenomen wijziging. De ouders, die tegen vaccinatie bezwaar hebben, kunnen op grond van art. 17b van de nog geldende wet, van twee artsen een verklaring vragen, dat vaccinatie onge- wenscht is. De artsen hebben tegen het afgeven van een zoodanige verklaring bezwaar, omdat zij moeten verklaren, dat de toestand van het kind vaccinatie ongewenscht maakt. De toe- stand van het kind is hier editor buiten ge- ding, doch de ouders vreezen voor het niemve vaccin. De artsen zouden dus feitelijk een val- sche verklaring moeten afleggen en dat wei- geren zij. Men kan over het noodwetje dtnken zoo men wil, een feit is het, dat er vrees bestaat. Zou het nu niet mogelijk zijn in den tijd van oyergang wat soepelheid te betrachtten en niet tot een vaccinatie te pressen, welke over een paar weken misschien niet meer noodig zal zijn? aldus vroeg de medicus. TEGEN DEN WOEKER. In den Haarlemschen gemeenteraad zijn oniangs maatregden aanbevolen tot krach- tige bestrijding van den woeker. Naar „H. Dgbd." meldt, bestaan er plannen tot op- richting van een bank, de N.V. voor Maat- schappelijk Hulpbetoon voor H. en O. De werkwijze van deze bank zal zich aanpassen aan de beginselen van de Nationale Ver- eeniging tot bestrijding van den woeker. De bedoeling is om in het algemeen geen hooge- re credieten te geven dan 200. De rente zal ten hoogste 6 zijn voor onkosten wordt 2 berekend. De bank zal werken zonder boden. Het kapitaal der N.V. zal 100.000 be- dragen, verdeeld in 5 serieen van 20.000, onderverdeeld in stukken van het verder noo- dige bedrijfskapitaal zullen obligaties wor den uitgegeven tegen 5 De winstverdee- ling zal aldus zijn: 10 in het reservefonds, 4 aan aandeelhouders; van het resteeren- de 60 aan aandeelhouders, 10 aan de directie, 10 aan commissarissen, 10 aan den raad van toezicht, 10 aan het personeel. Het bestuur zal bestaan uit een of meer directeuren, onder toezicht van vijf commissarissen en een raad van toezicht. Het plan is, dat-voor de eerste maal tot direc- teur zal worden benoemd de heer A. F. Bolleman, leider van de Vereeniging „Bur- gerbelangen" te Haarlem. HET ONTWERPDRANKWET. De Nederl. Vereen. van Fruitverwerkers groep vruchtenw. en sapfabrikanten heeft, in verband met ^et ontwerp-Drankwet, een adres gericht aan de Tweede Kamer, dat aldus aanvangt: „De Nederlandsche vruchtenwijn-industrie, kennis genomen hebbende van het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in aleoholhoudende fdrauken, maakt zich ernstig bezorgd over de tcckomst van dezen tak van nijverheid voor het geval dit ontwerp ongewijzigd tot wet mccht worden verheven. Het or.derwerpen van den verkcop van vruchtenwijn voor gc- bruik elders dan ter plaatse aan een verlof, zoomede het verbod van dien verkoop in de kruidsnisrswinkels, in dit wetsontwerp aan-1 geduid als „eenige verruiming van de grond- slagen der wet", beteekenen niets minder dan een vernietiging van de Nederlandsche vruchtenwijnindustrie" Na een zeer uitveerige considerans geeft adressante den leden der Tweede Kamer in overweging A. Het verlof A gelde uitsluitend voor den verkoop van zwak-alcoholhoudenden drank in het klein voor gebruik ter plaatse, terwijl de verkoop voor gebruik elders dan ter plaat se geheel worde vrijgelaten. B. Voor de verloven worde geen maximum gesteld. Vreest men van een onbelemmerden verkoop van vruchtenwijn drankmisbruik door jeugdige personen, dan wordt overwo- gen een verbca van verkoop en aflevering aan personen beneden den leeftijd van zestien jaar. NED. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Zaterdagavond is te Amsterdam een bui- tengewone algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij voor Genceskunst. Van de 60 afdeelingen waren er 44 vertegenwoor- digd. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter, dr. Th. riammes uit Amsterdam. Deze herdacht in zijn cpeningswoord het 14 Jan. overleden hoofdbestuurslid dr. J. F. de Koch. Behandeld werd het hoofdbestuursvoorstel tot het sluiten van een overeenkemst met het R.-K. Werkliedenverbond. De voorzitter wees op de gerezen bezwaren, die echter het stand punt van het hoofdbestuur niet gewijzigd hebben. Het algemeen Maatschappij-belang maakt het sluiten van deze overeenkomst ge wenscht. Spr. zette de te billijken oogmerken van het R.-K. Werkliedenverbond! uiteen. Daar- tegencver is de aanvankelijk gelcoesterde hoop, dat eigen maatschappij-fondsen regel en contracten met fondsen van anderen uit- zendering zouden zijn, nog niet overal in vervulling gegaan. De voorzitter onderstreept nog eens het doel der algemeene overeenkomst. Plaatselij- ke overeenkomsten zullen alleen op verzoek van en in overleg met de plaatselijke artsen worden afgesloten. Spr. wijst op de verant- woorddijkheid der algemeene vergadering en doet een beroep op de afgevaardigden om zich niet zoo zeer door het plaatselijk, maar door het algemeen maatschappij-belang te laten leiden. Daarna wordt door vele afgevaarddgden gebruik gemaakt van de gelegenheid om al gemeene beschouwingen te houden over het afsluiten van een dergelijke overeenkomst. Een 11-tal afdeelingen gaf er de voorkeur aan, vooral omdat er in de overeenkomst zelf nog meerdere wijzigingen in uitzicbt gesteld werden door het hoofdbestuur, de behande- ling op te schoten en stelde de volgende mo- tie van orde voor: „De vergadering enz., ge- hoord de verklaring van den voorzitter waar- bij hij een deel der toelichting tot de voor stellen inzake een overeenkomst met bet R. K. W. V. terug neemt, meent dat de auto nomic der afdeelingen wil dat het voorstel naar hen terug wordt gewezen met een nieu- we toelichting en mogelijke meerdere wijzi gingen." Ondertusschen gaf de voorzitter de ge- vraagde toezegging, dat alleen plaatselijke contracten zullen worden gesloten wanneer er ter plaatse daarvoor een meerderheid is en de adviseerende commissie van het hoofd bestuur er voor zijn. (Dat is reeds thans steeds de gewoonte). Tegen opschorting der besprekingen werd door "verschillende afgevaardigden gepleit, ook al omdat er nog geen gelegenheid ge weest was om zich uit te spreken over de mcraal-clausule. De motie werd met 62 voor en 58 tegen aangenomen, zoodat dus de behandeling werd opgeschort. GEEN TOELATING IN CANADA. Naar de Tel. verneemt hebben de vertegen- woordigers der stoomvaart- en spoorweg- maatschappijen te Amsterdam, welke zich bezighouden met het vervoeren van emigran- ten naar Canada, van de Canadeesche regee- ring een officieele aanschrijving ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat Nederland sche emigranteri, welke naar Canada reizen met steun der Nederlandsche regeering, in geen geval in Canada zullen worden toege- laten. Men herinnert zich, dat oniangs een rege ling is getroffen, waarbij het mogelijk werd gemaakt, dat Nederlanders, die naar Canada wilden gaan en niet in staat waren, zelf de reiskosten te betalen, van de regeering in samenwerking met verschillende gemeenten, o.a. ook Rotterdam, steun konden ontvan gen. Naar ons ter bevoegder plaatse werd medegedeeld, is deze maatregel der Cana deesche regeering ontleend aan de overwe ging, dat mannen, die niet eens in staat zijn zelf de emigratie-kosten te betalen, in het al gemeen niet kunnen behooren tot hen, die als kolonisten kans van slagen hebben. Het wijst reeds op een betrekkelijk gemis aan energie, zoo wordt overwogen, v/anneer men het aan de gemeenschap overlaat, die aller- eerste kosten voor haar rekening te nemen. Wie nog niet in staat is, zelf zijn reiskosten te betalen, zal zeker niet in staat blijken, het hootd te bieden aan de eerste moeilijke jaren van zijn verblijf in Canada. Het met steun naar Canada emigreeren wordt geacht op zulk een bedenkelijk gemis aan verantwoor- delijkheidsgevoel te wijzen, dat het Canadee sche gouvernement deze z.i. gevaarlijke proef niet wenscht te wagen. Anders wordt geoordeeld over Engelsehen, die naar Canada emigreeren. Zij staan min der vreemdi in dit land en zij komen in een Engelsch dominion", te midden hunner landgenooten, terwijl vele Nederlanders niet eens Engelsch kunnen spreken. Het door de Canadeesche regeering geno men besluit, om gesteunde Nederlanders te weren, is thans reed® bekend gemaakt, opdat de maatschappijen voor het komende emi- gratie-seizoen haar maatregelen kunnen tref- fen. Begrifpelijkeiwijze toonde de heer J A A. Mar.tland. directeur van de Emigratie- Centrale Holland zich zeer onaangenaam ge troffen door de mededeelingen, dat Canada geen emigranten meer wil toelaten in wier passagekosten door de Regeering wordt bij- gedragen.. De nieuwe regeling in dit opzicht komt hier op neer, dat niet meer zooals vroe- ger door middel van voorschotten wordt ge- steund, doch dat het voor emigranten be- schikbare bedrag zoodanig wordt aange- wend, dat het strekt tot een belangrijke ver- laging van den passageprijs van Rotterdam naar Canada. De regeling geldt natuurlijk alleen ten behoeve van on- en minvermogen- de emigranten. „De brief dien ik van den heer Buchanan, den Canadeeschen emigratie-insp ecteur te Rotterdam ontving en waarin mededeeling wordt gedaan van de bewuste beslissing, be- vat, aldus zeide de heer Hartland tot den vertegenwoordiiger van de Tel., geenerlei motiveering, zoodat wij de reden waarom Canada de menschen die van Overheids- wege worden gesteund niet wil toelaten, niet weten". „Het meest onaangename is wel dat men zulks thans doet, terwijl de regeling reeds ongeveer een maand geleden bekend is ge maakt. Bovendien is nooit te voren geble- ken, dat men emigranten niet wilde toe laten op grond dat zij voorschotten ten be hoeve van den overtocht kregen. Voor zoo- ver mij bekend is nooit over de personen, die met voorschotten voor hun passage naar Canada emigreeren, geklaagd. Het is absoluut onwaar, zoo ging de heer Hartland voort, dat men in Canada, althans wat Nederland betreft, menschen zou krij gen, wier aanwezigheid minder gewenscht zou zijn en wel op grond hiervan dat een scherpe selectie van de eventueel uit te zen- den personen plaats heeft. In de laatste vier jaar heeft dan ook in slechts een geval de Canadeesche regeering zich genoopt gezien een emigrant met vrouw en drie kinderen uit te wijzen. In die vier jaar emigreerden naar Canada met behulp van voorschotten 374 personen. n.m. 90 in 1924, 46 in 1925, 75 in 1926 en 164 in 1927. Voorts is nimmer gebleken, dat de Cana deesche Regeering deze menschen ongaarne zag komen, terwijl er ook in Canada geen bepaalde stemming was tegen emigranten, die van overbeidswege gesteund worden. Er zijn natuurlijk wel emigranten afgewezen, maar niet op grond van bet feit, dat zij van Overbeidswege worden gesteund Zooals ik u zeide, aldus vervolgde de heer Hartland, is er in cen brief dien ik ontving, geen reden voor de niet-toelating opgegeven en op het oogenblik moet ik dus een afwach- tende bonding aannemen. DE KRAKATAU. De werking van den Krakatau heeft sinds Vrijdagnaeht een verandering ondergaan. Er hebben alleen gasontsnappingen plaats, doch er worden geen steenen meer uitgewor- pen. Er wordt steeds onderzeesch gerommel gehoord. De leider van de Krabatau-expeditie, van Stehn, is in den morgen van 5 Jan. te Priok teruggekeerd. Hij verklaarde in een interview met Aneta, dat het Krakatauverschijnsel moet worden -toegeschreven aan de werking van den ouden, in 1883 uitgebarsten vulkaan, welke thans onder de zee-oppervlakte om de halve, dan weer om de heele minuut tot uit- barsting komt, waarbij lavabommen en asch, gepaard aan waterstoomzuilen, van tachtig tot tweehonderd meter in de hoogte worden uitgeworpen. De kust van Bantam is verlaten en maakt den indruk, dat de bevolking overal is weg- getrokken. De kampongs zijn vcor het groot- ste deel leeg, de Chineesche toko's zijn nage- noeg alle gesloten. Uit het Laboeansche zijn zeven duizend Chineezen naar het binnen- land gevlucht, zoodat er practisch geen handel meer is. De Paketvaart organiseerde dfle trips naar de plaats van uitbarsting bij den Krakatau. De „Rumphius" en de „Treub" werden onmiddellijk geheel bespro le en. Er zijn thans vijf punten van eruptie, alle van even krachtige werking. Donderdag was de werking onregelmatiger. Rustpoozen van langeren duur werden gevolgd door erupties van groote hoogte. FRIESCHE KOMKOMMERS. E>e groentekweekers uit verschillende dor pen van Noord-Oostelijk Friesland (Gorre- dijk, Bergum, Huizum, Oudwoude en Nes), die tezamen ongeveer 5600 ram.n voor kom- kommerkweek nebben gereserveerd, hebben op initiatief van den Rijkstuinbouwconsulent te Leeuwarden besloten tot gecombineerden verkoop en verzending naar Duitschland. De komkommers zullen te Buitenpost worden in- gepakt en van daar verzonden. HET 1JS IN DE ZUIDERZEE. De ijsvlet, waarmede Vrijdag vkr man naar de „Friesland" zijn vertrokken na een dagmorgen te Lemmer teruggekeerd na een moeilijke en gevaarlijke reis. Het is gebleken, dait zich aan boord, behalve de bemannmg, vijf passagiers bevinden, waarvan er een mee naar Lemmer is gekomen. De overigen durfden de reis over het ijs niet te doen. Ook de ijsbreker „Daniel Goedkoop" heeft in het ijs een defect aan het roer opgeloopen, zoodat thans ijsbreker en boot tot werkioos- heid zijn gedoemd. Met den kapitein van de „Friesland" is af- gesproken, meldt het V. D.-bureau nadfer, dat getracht zal word.n het roer te herstellen. lndien dit niet geiukt, zal de vlef opnieuw naar de „Friesland" vertrekken om levens- middelen aan board te brengen, waarvan er nog slechts weinig zijn. Wanneer het roer kan worden hersteld, zal opnieuw getracht worden open water te bereiken. Een. der vrouwen, die cp reis was naar Lemmer, ging daarheen om haar stervende moeder te bezoeken. Deze is evenwel Vrijdag- avond overleden. Gistermorgen om 4 uur zou de sterkste Goedkoop-sleepboot, de „Ika Goedkoop", naar de vastziltende schepeu vertrekken. BEVOORRECHTING VAN FABRIEKSARBEIDERS. Het Tweede Kamerlid, de heer Weitkamp, heeft de minister van arbeid dc volgende vragen gesteld1: Is het den minister bekend, dat de commis sie voor de eerste hulp bij ongelukken, inge- steld bij kon. besluit van 10 December 1910, voorheen wel substdie ontving voor airsns- sen In het verlecnen van eerste hulp bij onge vallen aan rijksland- en tuinbouwscholen maar dat, terwijl aan cursusseu, bezochl door fabrieksarbeiders, die subsidie wel wordt gegeven, het voor bovengenoemde scholen is ingetrokken Zoo ja, is dan de minister bereid, mede met het ocg op het feit, dat ook de landbouw wegens- het hoe langer hoe meer in gebruik komen van machines in het bedrijf bij de vei- ligheidswet zal worden betrokken, het opge. heven subsidie alsnog wederom te verleenen, zoodat de bevoorrechting van fabrieksarbei ders boven landbewerkers zal zijn opgehe- ven? EEN PAMFLET TEGEN „NU" Zaterdagmiddag werd in de Kalverstraai en op enkele andere drukke punten in Am sterdam een bij „De Gemeenschap" to Utrecht uitgegeven pamflet tegen het tijd- schrift „Nu" door de schrijvers z. ;f verkocht. Het pamflet be vat bijdragen van H Mars- man, Men-no ter Braak, C. J Kelk, Lou Lichtveld (pseudoniem: Albert Helman), Constant van Wessem, Jan Envelman, D. A. M. Binnendijk, Erich Wlchman, E. Michel, Albert Kuyle en A. den Doolaard, alien „jongeren", die, hetzij tot de vrijzinni- ge groep der „Vrije Bladen", hetzij tot die van het jong katholieke tijdscbrifi „De Ge meenschap" behooren. Jan Engelman, redacteur vaa „De Ge meenschap", schdjf t in een aan vat op de in- leiding voor „Nu" van A. M. de Jong: „Omdat de schoonheid het eeuwige is en de richting, de school het tijdelijke: daarom is het de groote dwaling, dat de voornaamste taak van den jongen literator op dit nogenr blik zou zijn het z.g. tachtiger individualisme te bestrijden. De schoonheidsleer van heden is niet die van Willem Kloos, maar nog minder die van A. M. de Jong, minder nog dan hoogmoed die wankelt en zich niet zuivert, maakt een menschenliefde die de goddelijke gerechtigheid niet ehkent zich de vervulling der schoonheid waardig. Alle eol- lectivistische praatjes-voor-de-vaak, alle kortzichtige betoogen op religieuzen grond- slag wisschen het niet uit, dat de Beweging van Tachtig het vegeteerende, ingeslapen Holland in een wilde, snelle ruk heeft geiie- ven tot een niveau waar men vrij kon ademen en wezenlijk toegankelijk werd voor de groo te beroeringen in het Europeesche leven der 19e eeuw, waar stemmen konden gaan zin- gen die de verschraalde menschelijike natuur, door een oneindig-gevoelig sencualisme heen, tot een nieuwen metaphysisc'hen hon- ger hebben gevoerd. Wat schuilt er voor groots in, dit te ontkennen of te verideinen? Literatuur is geen politick en geen reken- som. Ik tart den heer De Jong zijn gemeen- plaatsen over het Individualisme toe te lich- ten zooals ik hem tart te bewijzen, dat het opzich-zelf voor de schoonheid eenige betee kenis zou hebben, of men theoretisch de ver- broedering der menschen is toegedaan." Constant van Wessem protesteert: „Artikelen als van den heer C. de Dood over den dichter Werumeus Buning zijn por- nografie in den meest onwaardigen, n.l. mo- reelen zin van het woord en een redactie, die zulke artikelen opneemt, en de verantwoor- delijkheid van zich afschuift met de mededee ling: „alleen het peil der artikelen beslist over de opname", gedraagt zich niet alleen laf, maar maakt dezen stelregel, die derhal1- ve het laagste peil aanneemt, tot een be- schimping van haar geheele tijdschrift. Wel ke of ook de fouten zijn, die men wil bestrij den, en al heeft men het grootste gelijk van de wereld, het we-rpen met straatvuil maakt a'tijd de handen van hem, die werpt, smerig en nog op een andere wijze dan die door ar beid vuil geworden handen van den arbeider, d':e zoo romantisch door onze democratische leiders worden opgehcmeld!" Menno ter Braak formuleert zijn bezwa ren tegen Querido's artikel: „Stand en be- voegdheid van de Nederlandsche literatuur- critiek", dat in de eerste aflevering van „Nu" is versehenen. TEGEN DE CORRUPTIE IN NEDERLAND. Zaterdag werd te Utrecht een vergadermg gehouden, onder leiding van mr. J. B. Not- horn uit Zutphen, om te komen tot oprichting van een Centraal Comite van Actie tegen de corruptie in Nederland, speciaal tegen de corruptie in het gasbedrijf. Uitgenoodigd waren alle belanghebbende gemeentebestu- ren, benevens vertegenwoordigers uit handel en industrie, teneinde te helpen voorkomen dat orders uit hoofde van corruptie in het buitenland geplaatst zonden worden. In zijn openingswoord zette de voorzitter uiteen dat hetgeen hij hier zou zeggen, de heele maatschappij raakte. Hij betreurde in hooge mate gedwongen te zijn deze bijeem- komst uit te schrijven, maar de omstandig- heden noopten hem er toe. Onze maatschappij: en onze bedrijven zijn door en door verrot de gelden worden niet juist besteed en een gevolg is dat de belas- tingen hooger worden dan noodzakelijk is. Waar de ontdekking van corrup'tie in het gasbedrijf gevoerd heeft tot soortgelijke be- yindingen ook in andere bedrijven, is het voor een mensch niet langer doenlijk hiertegen t« ageeren. Meer personen zijn hiertoe onmisbaar, vandaar het plan cm een comite samen te stellen. Bovendien wordt er aldus spr. - een actie gevoerd om de corruptie te beman» telen, wat o.a. tot uiting komt in een adres van den Bond van Hoogere Gemeenteambte' naren. Ook de autoriteiten onthouden voldoende medewerking. Justitie, vol'ksvertegenwoordl- ging en minister hebben zich niets aan de zaak gelegen laten liggen. De adviezen van den heer Van der Stelj om de boeken der leveranciers in beslag te nemen, zijn slechts in drie gvallen opge volgd, maar daar betrof het nog uitsluitend de Ideinere fabrikanten. Alle geheime kortingboeken heeft men in- tusschen kunnen verbranden, zoodat de groo te knoeiers, de ovenbouwers, ongemoeid zijn gelaten. Wat hebben nu de gemeenteraden gedaan?, Enkelen hebben dte zaak goed aangepakt, o.a. Doetinchem, maar anderen hebben haar in den doofpot gestopt. Dergelijke gemeen- teraadsleden zijn geen volksvertegenwoordl- gers maar volksmisleiders, meende spr. Spr. gaf vervolgens een over zich t van de bekende corruptiegeschiedenis, waarbij hij ofok de houdiug'van de Vereenisdms! van Bij ApotK. en Drog. in doozen of tuben verkrijgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6