1 Klppen en Konijnen. Een zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succesi Adverteert in de Alkmaarsche Courant! e 3s, voor zoover zij is aangegaan om aan den grond te komen, Want d-eze is onversiijteliik en gaat zelfs in waard-e vooruit bij normaal, vakkundig gebruik. In dit opzicht verschillen dan ook land- bouwhypotheken hemelsbreed van hypothe- ken op gebouwen en andere vaste kapitaal- goederen. De aflossing van zuivere land- bouwhypotheekzaken heeft dit eigenaardige, dat zij echste, d.i. zuivere besparing vormt, omdat er geen waardeverlies tegenover staat, altbans geen waardeverlies, die het gevolg zou zijn van slijtage. De eigenaar-exploitant, die g-eleidelijk een liypotheekschuki amort:- seert, weet, dat hij vooruitgaat, hetgeen vol- pachter, dat de Commissie-Diepenhorst wil invoeren en zelfs het recht op remissie van pacht op vermindering van den pachtprijs, wan-neer gedurende een pachtjaar op pacht- seizoen tengevolge van buitengewone om- standigheden de opbrengst van het bedrijf aanzienlijk minder is geweest, dan bij het aangaan der pach-tovereenkomst te verwach- ten was. Misschien zal men dit laatste be-twis- ten, doch dan bedenke men, dat natuurlijk de eigen-exploitant in het geheel geen pacht heeft te betalen, ook niet in die bedoelde bui tengewone omstandigheden van misgewas, ram-pen, enz., zoodat, wanneer de pachter als dan g-edeeltelijke ontheffing -kan verkrij- strekt niet van andere aflossi-ngen behoeft tc5 gen van zi]u coritractueelen p-licht, den pacht- g el den, die veel meer een op peil blijven b>~- duiden. Dit is een aantrekkelijkheid te meer van den eigendom als vorm van grondge bruik. Het is bekend, dat de socialisten met b-e- trekking tot den grondeigendom van een an dere meaning zij-n. Ik heb daarover den degen gekruisd- met den in landbouwkringen wel- bekenden dr. L. H. Mansholt van Westpold-er, .zelf boer en iemand van onbetwiste lanl- ibouwkundige verdienste. Des te merkwaardi- ger is het te zien, hoe deze wetenschappehjk an practisch hoogstaande man zich heeft la- ten verstrikken door de socialistische theorie in zake den agrarischen eig/endom. Het is al ettelijke jaren geleden, dat ik mij-n critieken op het bekende Socialisatierapport der S. D. A. P., waarin dr. Mansholt het Land- bouwhoofdstuk verzorgde, in verschillentie tijdschriften en brochures plaatste En nu heeft dr. Mansholt mij aangevallen in het Populair-Wetenschappelijk Bijvo-egs-el van „Het Vol-k" van 16 en 23 April 1921 naar aan-l-eiding van mijn „Beschouwingen over Socialisatie" in het maandblad „Accountan- cy" van April-, Mei en Juni 1920, met name het laatste gedeelte. Omdat -hier zeer prin- cipi-eel-e gezichtspunten naar voren komen, die hun voile b-eteekenis behouden bij alle uitgiften van gronden en de -keus tusschen de daarbij in aanmerking kom-ende rechtsvor- men van grondgebrui-k, meen ik er go-ed aan t-e doen, de in dien pen-nestrijd geb-ezigde ar- gumenten op te halen en aan Uw oordeel te onderwerp-en. Ik doe dit in het beset, dat de socialisten, zoo vaak zij met agrarische vraagstukken in aanmerking komen, zich wegens hun theorie b-evinden in een zeer moei-lijk par-ket, waarom m-en hen zeker niet behoeft te benijden. In het Socialisatierapport .werd zoomin van den eigenaar-exploitant als van den pachter veel goeds gezegd. Ge- sproken werd er van -het in wezen verderfe- lijke pachtsysteem, dat niet beteekenend kan word-en verbeterd, zoolang het particuli-ere grondbezit gehand-haafd blijft; van het eigen- domstoeval, dat maar al te vaak oorzaak is van onvoldoend deskundige exploitatie d-oor grondeigenaars. De slechte boeren- zijn over- al met den vinger aan te wijzen. Hiertegen heb ik aangevoerd, dat die slechte boeren ong-etwijfeld bestaan, doch dat zij zoo de aandacht trekken, zal wel hiervan het gevolg zijn, dat d-it uitzonderin-g blijft. Immers de op-bi engstcijfers van ver schillende gewassen per H.A. vertoonen doorloopend een stijgende lijn. Als voor- beeld diene wintertarwe. De opbrengst daar- van bedroeg per H.A. van 1851 t/m 1860 ge- middeld per jaar 19.3 H.L., van 1871 t/m 1880 gemidd-eld 22.7 H.L., van 1891 t/m 1900 gemi-ddeld 24.9 H.L., i-n 1903 gemidd-eld 27 H.L., in 1905 gemidd-eld 29.3 H.L., in 1910 gemiddeld 28.6 H.L., in 1915 gemiddeld 37.9 H.L., in 1918 gemiddeld 31.9 H.L., in 1921 een recordjaar van 41.5 H.L. Dan treedt eenige i-nzinking in, maar in 1925 is de opbrengst weer 37.6 H.L. en in 1926 37.1 H.L. Hetzelfd-e algemeene beeld geven ook de andere gewassen. Mij dunkt, dit is de beste weerlegging van de tenden- tieuse bewerin-g, dat de slechte boeren over- al met den vinger zijn aan te wijzen. Rogge bracht per H.A. van 24 H.L. in 1918 tot 31.4 H.L. in 1921, het gaat dan van jaar tot jaar op en neer, in 1925 29.2 H.L., in 1926 24.7 H.L. Waarvan zijn die in doorsnee stij gende opbrengsten te danken, wanneer de eigen-exploitatie zou leiden tot veelvul-dig slechte bewerking van den g-rond -en bena- deeli-ng van de gemeenschap? Dat zulke meeningen van landbouw-erszijden worden voorged-ragen, toont wel den verderfelijken invloed van de politiek op het gezonde ver- stand. Zoude misschien d-e toeneming van het pachtstelsel de oorzaak zijn der stijgende opbrengsten? Dit is niet vol te houden, voor- eerst niet i-n -het stand-punt der socialisatie- commissie, die het pachtst-elsel der sl-echtst- denkbare vorm van grondgebruik noemt, maar bovendien niet om deze mi-n of meer ob- jectieve reden, dat n-a 1910 de verhouding ten -gunst-e van de exploitatie door eig-en- geerfden is verbeterd. In 1888 was 5814 pCt. der bed-rijven in eigen exploitatie, daarna volgt een afneming tot in 1910 met 50.8 pCt de laagste stand is berei-kt, waarvan toe te voegen, dat 47.2 van alle cultuurgrond toen door dezen gebruiksvorm was ingenomgn Maar in 1921 is het percentage der eigen- boeren gestegen tot 56 pCt. van bet gehee en d-e door dezen geexploiteerd-e oppervlakte tot 51.9 pCt. van alle cultuurgrond. De pacht is d-us afgenomen en aan haar toeneming ligt de verblijdende vooruitgang der op fc-rengst-en dus zeker niet. Intusschen: bij deze zeer goed -klaarblijkelij-ke fout heeft men het niet gelaten. De eenige juiste gebruiksvorm is, volgens het Rapport, de eigen-exploitatie door de ge meenschap, met b-ehulp van gesalarieerd-e bedrijfsleiders, zetboeren. Exploitatie door de particuliere grondeigenaars, de eigen- -geerfde en exploitatie door pacht-ers moeten gelijkelijk ve-rdwijnen. Het ligt voor de hand dat men aldus in conflict komt met de men taliteit onzer land-bouwende bevolking, ge -lijk boven reeds uit de enquete der Staats- commissie is g-ebleken. Onze land-bouwers willen beide vormen, eigendom en pacht. doch laat men haar kiezen, dan zal zij om begrijpelijke redenen d-en eigendom, mits niet te zeer met schuiden bezwaard, prefereeren Dat dit zoo is, blijkt wel hieruit, dat alle ver- beteringen, die in den loop der tijden en nu laatst-elijk werd door de Staatrcommissie Pacht, ten aanzien van het pachtcontract worden voorgesteld, d-e strekking hebbende allerlei voordeelen, die d-e eigendom vanzelf heeft, ook aan den pachter toe te kennen, ik poem het recht op vergoed-ing voor aange- brachte verbeteringen bij het eindig'en d-er pacht, het recht op pachtverlenging op con- tiouatie van pacht, hat zakelijk recht van den prijs te betalen, zijn positie wel degelijk na- dert tot d-en eigenboer, die -nooit met pacht- prijzen iets te mak-en heeft. Al die voordeelen van een h-ervorm-d pachtcontract gaan op kos- ten van den eigenaar-verpachter, voor zoover verpachti-ng plaats heeft. Maar het is dan toch een zeer eigenaardig aantasten, dat hierin bestaat, dat allerlei eigendomsbevoegd-heden overgaan op den pachter en dat in werkelijkhejd een dubbelen eigendom wordt ingevoerd, dat eenigermate gelij-kt op h-et bekende en beruchte dual onwership uit de Iersche landwetgeving van 1881. De kroon zou gezet worden op het werk door vaststelling van overheidswege van den pachter en verbod aan den verpach- ter, de pacht te beeindigen. Zoover zijn wij gelukkig nog niet, doch wel kunnen al die wensch-en b-eschouwd worden als een onge- wil-de hulde aan den boeren-ei-gend-om, die immers al die voordeelen van nature in zich heeft, waarin de hervorm-ers onze pachters- bevolking willen d-o-en d-eelen. Wij. mogen vasfstelien, dat eigendom het id-eaal is va-n den landbouw, dat daarnaast ook pacht een rol heeft te spelen, waarvan het b-elang niet ma-g worden onderschat, en dat de verbeteringen, die velen in -het pacht contract bij wet willen zi-en aangebracht, een erkennin-g zijn van de superionteit van d-en eigendom als recbtvorm van grondgebruik. Wat zegt n-u het socialisatierapport? De passage, die te vinden is op biz. 73 en 74, is te merkwaard-ig, dan dat ik haar niet zou overn-emen. Men ka-n daar bet vol-gende le- zen: „De staatscomm-issie vo-oi- den landbouw dacht sterk te staan, o-m-dat zij over ons gc- heele land onder d-e landbouwbevolkmg meende te kunnen cons-tateeren een sterken d-rang tot het verkrijgen van land in eigen dom. De staatscom-missie h-eeft echter twee fa-ctoren met eikaar verwa-rd en is da-ardoor onjuist in haar conclusies." Wij spitsen de ooren naar wat n-u ko-m-en gaat. Luistert: „H-et is niet het landbezit waarnaar de land- gebrui-ker hunkert, doch het is het verlangen naar het ongestoord. gebruik van den grand. Dit kan hij zich bij- het pa-rticuliere gron-dbe- heer -niet a-nders verzekeren, dan- door eige- naar te worden van den grond. Als pachter hangt hem altijd boven het hoofd, dat hij va-n den grond, dien hij ontgonnen (hebt D ooit een pachter cntm-oet, die ontgint?) of verbeterd heeft, na a-floop van den pachtter- mijn wordt weggejaagd; koop is daaro-m het eenige wat hem daarvoor vrijwaren kan. „Wordt evenw-el, n-a het brengen- van den grond in handen van de gemeenschap, den landbouw onder zekere niet drukkend-e voor- waarden h-et on-gestoord gebruik van den- grond voldoe-nd-e gewaarborgd,- d-a-n zal hij ongetwijfeld daaraan verre de voorkeur geven, omda-t hij dan het ka-pitaal, dat a-n ders noodig zou zijn voor den aankoop van het bedrijf, geheel als bedrijfskapitaal ka-n blijven gebruiken, terwijl bovendien door pe- riod-ieke herziening van den pachtprijs door onpartijd-ige commisies, het enorme risico van de marktpluktuaties voor een grooi deel van zijn sehouders wordt geno-men. Maatregelen, met beleid gen omen, zich aan- passend aan de psyche der la-ndbouwende bevolking (let well), en welke beoogen de voorbereiding d-er socia-lisati-e in den land bouw, zullen de instemming en medewerking verwerven van het overgroote deel dergenen, die thans hetzij als pachter, hetzij als bezit- ter van zwaar verhypot-hekerden boerd-erijen dag aan da-g de onzekerheid van hun bestaan voelen drukken." Ik heb alleen eerbied voor de handigheid, waarmede dit tafereel vooi de blikkken van land-bo-uwend Ned-erland word-t ges-chetst en ontrold, maar toch meen- ik, dat niet veel boeren zich door het gefluit van den vogelaar zullen lat-en verlokken, zoodra -het hun duidelij-k wo-rd-t, dat de eigendom hun wordt ontnomen en voortaan alle eigendomsperspectief ko-mt weg te va-1- len. N-u zal men zeggen: maar wij mogen dan toch pachter blijven, wij mogen dan toch het ka-pitaal, dat vroeger aan grondaankoop heenging, steken in het bedrijf, en dit bedrijf zal dan toch ons bedrijf blijven, alleen uitge- oefend o-p gemeenschapsgrond. Doch dan moet men nog maar even het geduld nem-en en verder- lezen, om te zien, hoe in de staart het vergif achuilt. Want die heele pachtidyl- le is bestemd te verdwijnen, wat waarlijk geen wonder is, omdat het socialis-me geka-nt is tegen a-lle prive-kapitaal bezit, dus ook tegen dat van den pachter, en omdat het al leen particulier bedrijfsexploitatie vroeg of laat zal doen vervangen d-oor gemeenschaps- exploitatie met gesalarieerde leiders. Het heet dan, dat aldus de psyche der landbouwende bevolking wordt ontzien en de band, die de opvolgende geslachten h-echt aan den grond, niet wordt d-oorgesneden. Het is den voorstanders van socialisatie met dien pacht niet de minste ernst, want pacht, ook als de gemeenschap de eenige verpacht- ster zou zijn, is in ha-rt en nieren ka-pitalis- tisch. Zij wordt dus -hoogstens nog een tijdje geduld, maar zij moet, bij voorts-chrijdende social-isa-tie verdwijnen. Dit is cons-ekwen-t, en het wordt in het rapport der S. D. A. P. dan ook erkend, waar het op biz. 76/77 onder let ter H de positie van den bedrijfsleider" be- spreekt, men kan daarboven gerust de woor- de-n schrijven pachters, die hier binnengaat, laat alle hoop va-ren. Eerst komen de groo- tere en middelbcdrijven aan de beurt. Daar moeten allereerst de gesalarieerd-e bedrijfs leiders de landbouwproducties overnemen. D-e gezinsbedrijfjes blijven voorloopig ver- pac-ht, maar, aldus het Rapport: „Naarmate in dezen bedrijf jes de intensieve cultuur toe- neemt met de ontwikkeling van de leiders, zullen ook de voorwaarden gescha-pen wor den, die het wenschelijk en doelmatig maken, ook deze bedrijf jes geleidelijk in directe ge- meenschapsexploitatie te'brengen. En hot slot in dit oordeel luidt„Bij het boven ge- schetst-e systeem zal het mo-gelijk zijn, naar gela-ng d-er ervaring leert, van lieverled-e het instituut van gesa-larieerd bed-rijfsleider va-n grooter landbouwbedrijven uit te breiden ook tot de kleinere bedrijven." De toesta-nd is- dus dezedat bij socialisatie van den land bouw d-adelijk de eigengeerfde boeren ver dwijnen, daar de juiste grondeigendom word-t afges-cha-ft, dat de pachters van -de grootere en middelbedrijven s-p-oed-ig zullen vo-lgen terwijl die van den gezinsbedrijfjes gaan behooren tot een uitstervemd ras. In mij-n artikel in Accountancy heb ik deze „grauwe theorie" onder handen geno-men en bctoogd, dat het de e-igendomi en wiets anders is, waard-oor de landbo-uwer zich koninkje voelt o-p den, immers zijn grond, waaraan hij met nog heel andere ba-nden is gehecht dan de kapitalist aan zijn bran-dkast. Een over- gangspa-chtstelsel met bedrijfsboerenperspec- tief mist eh zal wel altijd voor hem missen alle bekorihg. Het Rapport zegt dan ook „dat het duidelijk is, dat in breede krin-g-en van de bevolking het besef moet doordring-en, d-at ingrijp-enden agrarischen hervOrmi-ngen onvermijdelijk zijn geword-en." Het s-telsel d-er socialisatie-commissie zal a-lleen in-ga-ng vinden en sociaal goed functioneeren, wan neer de boerenziel, evenals de arbeidersziel, en in het a-l-gemeen de mens-chenziel, een scciale wed-ergeboorte h-eeft ondergaan. Voor loopig zal de agrarische bevolking zic-h lie- ver houden bij den eigendom, dien zij- kent, en bij een verbeterd pa-chtredrt, waarvan de pun ten van herziening niet zoo moeilijk zijn op te s-tellen en de middelen tot verbetering al in andere landen zij-n bep-ro-efd en hier rijpdijk bestftdcerd, da-n d-at zij den sprong i-n- het duister zal willen wagen, waarto-e het Rapp-ort -haar uitnoodigt en desnoods wil dwingen". Gelijk gez-egd-, kwam tegen deze beschouwingen dr. Mansholt in het geweer. Hij on-tkende met zooveel woorden, dat soci alisatie den band tusschen boer en grond verbreekt: „Het tegendeel is waar", meent mijn geachte tegensta-nder te mo-gen schrij ven: „Juis-t door de socialisatie van den landbouw wordt den- boer in veel hooger ma te het o-ngestoord gebruik van den gro-nd ge waarborgd, dan het onder de tegenwoordig kapitalistische verhoudingen mogelijk is. D-e zeer grooten en steeds in aantal toenemenden groep in pachters zoov/el als de met zware hypo-theken belaste „eigenaar" zij-n tha-ns allerminst zeker dat ze niet vroeg of laat in het bedrijf dat ze exploiteeren, worden we-g- gestuurd." En hij h-erhaalt, wat in het soci- alisatiera-ppo-rt staat, dat alleen zekerheid, -geen eigendom wordt begeerd en dat, zoodra socialisatie die zekerheid geeft, alle verian- gen naa^eigend-om- zal zij-n verdweiiien. Ook dat h-et on-derzoek der Staa-ts-commissie voor d-en landbouw den wensch naar eigendom zou h-ebben do-en blijken, wordt door hem n-adrukkelijk weersproken en hij zegt, dat de volsla-gen onjuis-te bewei'ing van prof. B. te meer treft, omdat hij destijds was de a-dj.-se- cretaris va-n bovengen-oemde landbouwcom- missie: „Dit maakt de met zooveel stelligheid geuite bewering des te minder vergeeflijk." Ik werd geta-rt bewijzen uit het Verk der staatscom-missie aan'te wijzen, waardoor die wensch naar eigendom zou komen vast te staan. Een drietal jar-en heb ik met mijn ant woord gewacht, doch toen ik in 1924 in het Agem-een Zuivel- en Melkbygienisch Week- bla-d het Pachtvraagstuk behandelde in ver- band met het Tweede Versla-g der Staats- commissie-Diepenhorst, vond ik geleg-enheid een en and-er recht te zetten en -heb ik van antwoord ged-iend. De heer Mansholt, lidi van deze com-missie, had nl. aan genoemd verslag een korte afzonderlijke no-ta toege- vcegd, en zoo kwa-m de strijdvraag nog- maals aan de o-rde. Ik heb toen eenige grep-en uit het verslag der staatscommiss-ie voor d-en landbouw g-edaa-n, waaruit blijkt, dat voor het tarten door mijn geacht-en bestrijder geen enkele reden bestond. Het eene geval uit de Betuwe, dat dr. Mans-holt had1 op-ged-i-ept -en waaruit bl-eek, da-t aan pachten- boven eigen dom de voorkeur werd gegeven, beantwoord- de ik met d-e opmerking, dat dit b-eroep onge lukkig is, omdat de land-bouw in de Betuwe wel o-p het laagste peil staat in h-eel ons land. Tegenover de eene aanhali-ng van d-r. Mansholt plaatste ik zoo maar een 12 tal citaten uit het algem-een overzicht betreffen- de den Decon. toes-tand der landarbeiders uit a-lle deelen des lands, waarin om eigendom wordt gevraagd. Daaronder figureert waar lijk zelfs d-e Betuwe, terwijl ook gclijkgestem- de berichten uit Hollands Noorderkwartier en den Anna Pau-lownapolder waren binn-en gekomen. Ietwat plagend vroeg ik mijn te- gens-tander: „Was willst Du mehr". En ik vervolgde: „Is hij tevreden met dit a-ntwoord, waar hij meende te moeten tarten? Het is waardit betreft landarbeiders en niet landbouwers. Maar landarbeiders zijn voor de S. D. A. P. geen quantite negligeable en hun wensch om liever eigenaar te zijn da-n pachtertje (als het mag!) of bedrijfsboertje h-eeft een- niet te onderschatten beteekenls voor den politieke doeleinden van socialism-e en socialisatie. Zou „overigens" vroeg ik verder de ge-estesges-teldheid van „den" landa-rbeid-er o-p het stuk van eigendom of pacht wel veel verschillen van die van „den;' boer? De heer Mansholt wil den band tus schen boer en grond niet verbreken. Hij stelt de vraag, of een algemeen streven m-erkbaar is, om naast het ongestoord gebruik van d-en- grond, ook nog den eigendom te heffen. Ik neem gaarne nota van de uit deze woorden s-prekende bedoeling. Maar: een zetbeor is aangesteld in het bedrijf van een artder! En eigengeerfde den aronr! en aan alle la-nd- zoo zal socialisatie aan den landbo-uwer bouwers, dus eigengeerfden en pachters hun bedrijf ontnemen om hen tot aangestelden, te ma-ken in bet in technische -eenheden ve-rdeel- den alomvattende gemeenschapsbedrijf waarin heel d-en landbouw voortbrenging ge orga-niseerd zal worden! Moet men nu s-pre ken van het hand-haven o-f van, h-et verbreken van den band, ook al zouden de bedrijfsboe- ren van vader op zoon de organische voort brenging blijven leiden? Niet cens meer een eigen bedrijf. Waarom niet liever rondweg erkend, dat het s-ocialistiseh id-eaal ingaat te gen wat aan boeren en boerenarbeiders dier- baar is: eigen grond, eigen bedrijf? Mijn geachte tegenstander sta mij toe, dat ook ik Hem weerspreek nl. dat socialisatie van grond en bedrijf den band verbreekt tussch-en boer en grond en bedrijf, en dat die bond, getui- ge den drang naar grondgebruik voor eigen rekening en vooral naar" grondeigendom, bii D-t=]G Dl=il=JQ d-e in den landbouw werkzam-e bevolking van boeren en arbeiders te gader, juis-t door de bela-nghebbenden als iets kostbaars wordt onderho-uden. Wie hem doorsnij-dt en wat is afnem-en in -d-en grondeigendom en in let bedrijf anders voor het gezonde boeren- verstand? krij-gt het m-e-erendeel der in dat ledrijf werkza-me krachten niet mee, maar vierkant tegen zic-h. Troelstra heeft eeras ge zegd, dat voor men kan gaan sociaiise-eren, eerst de arbeiders moesten worden gesociali- seerd. (Applaus). Word-t vervolgd). 446st-e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maan-dag 30 Januari. 5de klasse, 9de lijst. 7553 7711 8074 8170 8208 8359 8564 8787 8976 9099 9192 9368 9490 9645 9852 9941 7558 7756 8079 8174 8224 8379 8572 8869 8997 9104 9241 9377 9493 9647 9856 9952 7588 7943 8090 8176 8255 8388 8576 8914 9000 9123 9255 9398 9548 9813 9882 9983 7616 8026 8113 8196 8290 8475 8668 8917 9016 9169 9318 9410 9568 9831 9899 9987 7661 7694 8042 8054 8143 8158 8203 8207 8294 9332 8510 8545 8722 8782 8964 8970 9039 9072 9180 9188 9327 9334 9438 9440 9592 9593 9835 9848 9928 9940 9992 10018 Prijzen van 70,- 394 433 449 582 641 646 649 727 820 880 905 1057 1174 1216 1263 1318 1372 1385 1390 1499 1520 1672 1696 1769 1800 1822 1828 1842 1859 1870 1900 1951 2017 2019 2097 2152 2200 2253 2354 2379 2426 2579 2702 2718 2787 2817 2826 2835 2852 2936 3124 3161 3193 3200 3205 3338 3440 3500 3614 3668 3765 3861 3869 3951 4058 4143 4213 4275 4308 4608 4651 4741 4957 5061 5125 5273 5283 5418 5556 5614 5661 5696 5816 5911 5933 5990 6072 6172 6220 6233 6415 6448 6512 6515 6530 6553 6631 6664 6726 6810 6820 6827 6855 6905 7029 7067 7076 7185 7202 7205 7359 7402 7474 7477 5530 8002, 8038 8149 8180 8181 8185 SI 89 8219 8228 8266 8267 8273 8311 8378 8440 8509 8532 8544 8658 8727 8881 9109 9208 9240 9760 9937 9948 10052 10058 10086 10284 10326 10339 10445 10560 10702 10908 11001 11008 11169 11255 11260 11309 11419 11439 11588 11624 11634 11707 11710 11740 11783 11835 11938 12079 12085- 12195 12301 12313 12344 12448 12573 12615 12636 12662 12762 12784 12894 12996 13087 13159 13206 13262 1'3294 13307 13350- 13480 13558 13576 13579 13597 13805 13840 13944 14019 14197 14288 14291 14296 14381 14689 14712 14834 14960 15109 15178 15330 15367 15469 15494 15703 15769 -15774 15860 15901 15914 16101 16149 16159 16276 16335 16425' 16458 16648 16730 16976 16989 16999 17443 17671 17745 17779 17883 17934 17976 18001 18136 18381 18535 18537 18540 18634 18934 19110 19214 19220 19418 19419 19498 19668 19685 19687 19697 19781 19899 20093 20298 20307 20418 20430 20445 20475 20518 20909 20955 20975 N ieten. 29 32 34 57 99 113 148 205 240 279 296 331 363 376 399 405 411 418 442 480 501 512 535 606 638 669 690- 760 790 822 838 862 931 942 967 985 989 1031 1040 1108 1119 1149 1175 1178 1185 1198 1230 1302 1312 1333 1354 1398 1415 1523 1455 1476 1505 1514 1.566 1571 1576 1587 1613 1650 1726 1768 1809 1903 1912 1920 1929 2026 2029 2033 2106 2159 2202 2206 2213 2235 2289 2291 2308 2376 2396 2436 2465 2478 2517 2550 2588 2651 2707 2775 2822 2823 2825 2837 2850 2878 2911 2957 2991 3035 3047 3048 3065 3089 3091 3163 3197 3223 3280 3306 3394 3415 3429 3450 3468 3484 3519 3587 3606 3611 3618 3651 3675 3708 3737 3759 3824 3894 3908 3916 3960 3961 4014 4042 4118 4139 4151 4199 4238 4240 4272 4422 4442 4453 4498 4556 4576 4602 4618 4657 4715 4716 4737 4771 4800 4824 4956 4989 4993 5028 5036 5038 5048 5055 5064 5087 5156 5195 5202 5259 5275 5323 5333 5427 5469 5481 5510 5571 5589 5622 5652 5663 5670 5767 5781 5794 5799 5826 5879 5946 5964 5965 5972 5980 5995 6014 6082 6234 6287 6324 6334 6360 6408 6433 6442 6458 6473 6496 6549 6562 6570 6595 6625 6629 6650 6689 0699 6783 6832 6849 0900 0904 0919 6923 6924 7049 7058 7073 7118 7145 7160 7196 7254 7266 7291 7308 7950 7351 7426 7466 7J>10 7511 10027 10072 10109 10140- 10157 10193 10231 10241 10246 10264 10292 10359 10396 10405 10413 10420 10469 10487 10598 10619 10645 10657 10673 10729 10732 10746 10755 10783 10785 10796 10813 10822 10831 10903 10923 10927 10958 10985 11006 11021 11100 11101 11162 11179 11189 11211 11231 11259 11227 11315 11332 11348 11412 114S0 11509 11572 11592 11605 11616 11654 11802 11837 11838 11855 11898 11925 11928 11933 11936 11965 11976 12045 12052 12071 12074 12090 12120 12126 12162 12168 12316 12343 12415 12465 12521 12544 12712 12733 12740 12822 12837 12909 12911 12940 12984 13001 13045 13061 13103 13110 13126 13201 13208 13296 13320 13339 13372 13398 13443 13467 13574 13643 13653 13696 1370-6 13718 13725 13737 13765 13784 13795 13804 13855 13885 13961 14065 14081 14103 14116 14141 14208 15268 14269 14282 14283 14285 14301" 14394 14428 14486 14531 14537 14582 14607 14623 14645 14664 14761 14806 14826 14846 14873 14903 14923 14948 14955 14959 14963 15063 15080 15082 15121 15125 15139 15151 15189 15199 15230 15236 15301 15370 15403 15485 15486 15504 15556 15712 15730 15748 15751 15785 15805 15826 15831 15943 15953 15982 16028 1603] 16043 16048 16071 16121 16212 16247 16270 16383 16391 16404 16452 16545 16557 16576 16594 16611 16629 16670 16768 16879 16920 16939 17065 17078 17084 17109 17154 17165 17189 17215 17225 17235 17266 17280 17453 17454 17508 17598 17639 17640- 17644 17701 17770 17860 17879 17939 17940 17971 18000 18031 18041 18069 18102 18112 18246 18250 18281 18343 18354 18366 18397 18401 18408 18416 18464 18465 18492 18514 18542 18555 18630 18664 18715 18806 18816 18830 18939 18943 18987 190-53 19061 19065 19068 19121 19152 19153 19198 19244 19249 19296 19350 19405 19466 19526 19540 19554 19574 19608 19679 19701 19723 19808 19813 19852 19860 19915 19965 19988 20032 20066 20068 20073 20190 20222 20314 20352 20363 20405 20410- 20431 20455 20501 20522 20566 20562 20578 20609 20668 20696 20764 20811 20822 20831 20837 20879 20881 20948 20956 5de Masse, 8-e lijst: No. 14040 70 moet zijn 13040 70; Ns. 1528 en 16402 m. z. met £70. WELKE KLEUR? Onder d'e hoenderli-efh-ebbers zij-n er velen, die een zekere voorliefde hebben voor kippen van diverse pluimage, hoe bonter hoe liever; een kopp-el van een kleur beva-lt hun niet. Be- halve de s-maak, waarover nooi-t valt te twis- ten, is voor deze man-ier slechts een praktische grond- aantwezig n.l. d-at men gemakkelij-ker de individus onders-cheiden en be-noemen kan, bijv. die zware witte, die kleine blauwe, die zwa-rte enz. Maar weer vele andere ho-endersh-ouders geven de voorkeur aan bij-zonder scherpe tegenstellin-gen, deze houd-en bijv. een ge- m-engden toom van Zwarte Minorca's en Wi-tte Wyandott-en. Soms twee van die toomen naast eikaar, iedere kleur afzonderlijik. Tegenwoordig ziet het meerendeel der ama teurs juist -in dieren van een zelfd-e kleur, dus van een z-elfdie varieteit d-e grootste voldoe- nin-g voor hun s-choonheidszin. Op deze d-rie smaken kuna-en we hier niet verder ingaan, ieder volgt den zijne. Dat wij het thans eens zij-n met de d-erde categorie hier b-edoeld, s-preekt van zelf, omdat wij ook den stadsliefhebber het houden van zuiver- rassige dieren voorstaan. En dan wel een en kele varieteit, dat voorokmt versplintering en het bekende te-v&e-EWA. - - seeii, wcci, U'di iuj vuuiuiigflBij "vi6Li'u i De eerste zwaluw, die gezlea wordt, is nog geen bewijs drf de zomer er ol it. Wel echter Is het een aanduidtng dat tr vel* andering ten goede in de natanr Zoo is het ook met adverteerem Daarom moet ook ten stelUgste de meening weerlegd worden, die men zoo veie malen bocrtt „Ik heb al een» een advertentie geplaatst, het geeit toch niete, ;k heb nooit succes gehad oi vooruitgang bemerkt." Neen, natuurlijk niet, door ita advertentie maakt gij aw zaak niet bekend, gij moet regei- matig adverteeren, wij geven de verzekering, dat gij beslist en afdoend aneces zuit hebben.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6