DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De exploitatie van den Hluziektnin. No. 2? londerd dertlgste faargang Afoonnomentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.~, ft*, per post f2.50. Bewijsir 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. recel, grootere letters naar plaatSTllImtc. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr, v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactle No. 33. Dageflijksch overzicht. iuitenbnd t)!f nnwmef oestaat on z Diaaen. 1928 WOEl§DA» Directenr; O. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 1 FEBRUARI ■3*5*7 III. Wij laten thans allereerst weer een voor- itander van de tegenwoordige exploitaiie- ivijze aan het woord, n.l. den bekenden koor- jirigent den heer Corn. Jonker, die in het af geloopen vijfjarig tijdvak herhaalde malen in wizen Muziektuin een uitvoering heeit ge- ijeven en ons over zijn ervaringen het vo't- tende schrijven toezond: „Volgaarne wii ik aan Uw verzoek vol- doen om mijn meening te zeggen aan- gaande de wijze van Exploitatie van den Muziektuin; daaraan vastknoopend, naar ik hoop met Uw toestemming, eenige per- soonlijke ervaringen, die ik met de be staande exploitatie-commissie heb gehad De kwestie zoo zuiver mogelijk stel- lend, zien wij, dat vier duidelijk te onder- scheiden zaken en groepen bij een goed- iunctionneerenden Muziektuin zijn gebaat: 1. Het Gemeentebestuur; 2. Vereenigingen (in 't bijzonder Alkmaarsche) 5. Het publiek; 4. (last not least) de Muziek De oplossing der moeilijke vragen waar- voor wij ons nu zien geplaatst, zal alleen dan kunnen geschieden, als aan de eischen en verlangens van elk dezer groepen ge- lijkelijk en naar evenredigheid wordt voi- daan. Hoe zal daaraan worden voldaan als de Gemeente den tuin in eigen exploitatie neemt? Finantieel zal er een tekort komen, daar de exploitatie van Gemeentelijke liehainen altijd duurder werkt dan die van Burger- lijke lichamen. en (een ieder weet het!) ambtenaren uit den aard der zaak niet zuinig zijn en veel geld kosten Zij zullen natuurlijk, gedwongen door de positie waarin zij verkeeren, geen en- kele onderneming op touw zetten. om goede muziek van buiten te laten komen, iets wat de bedrijfsopbrengst aanmerkelijk kan vergrooten, maar tegeiijkertijd een ri- sico inhoudt, dat de Gemeente nooit zal mogen of willen wagen. En voor haar zelf en voor de kunst is een gemeentelijke exploitatie dus te ver- werpen De vereenigingen zal het vrij onver- schillig moeten zijn, wie den tuin exploi- teert, mits zij een reglementair vastge- legde zekerheid hebben, alien, zonder onderscheid, den tuin te kunnen huren tegen een matigen prijs. Voor het publiek en ook weer voor de kunst is een exploitatie-commissie uit eenige burgers verre te verkiezen boven gemeentelijk beheer. De exploitatie-commissie heeft toch ons in de afgeloopen vijf jaar in de gelegen- heid gesteld reeksen coneerten te genieten, die niet zullen worden voortgezet om de reeds door mij bovenvermelde redenen. Ik noem slechts de jaarlijksche H. O. V.- cyclus, de Marine-Kapel, de Amsterdam- sche Post-Harmonie, enz. Goed, zal men zeggen, maar dat was bij die Heeren alleen maar om winstbejag be- gonnen. Ik vraag op mijn beurt, waarom mag zulk een Commissie geen finantieel voordeel hebben? Zeer vaak heb ik zelf een Concert georganiseerd (ook in den Muziektuin) en uit ondervinding weet ik welk een moeite en risico aan zooiets is verbonden, en ik gun ieder graag een be- looning (mits niet buitensporig) voor zijn werken. Een impressario of concertdirec- tie werkt toch ook niet gratis? Mocht het waar zijn, dat de bestaande Commissie vereenigingen op een of andere wijze heeft belemmerd in den tuin op te treden, dan vind ik dit een font harerzijds, hoewel mij persoonlijk de commissie al de vele keeren, dat ik van den tuin gebruik maakte nimmer eenige belemmering in den weg heeft gelegd. Dit alles kan toch ook in de toekomst worden voorkomen door wijziging van het 'bestaande huurcontract en uitbreiding met reglementen en voorschriften, die dit dui delijk regelen en omschrijven, zij het ten koste van een verlaagde pachtsoml! De commissie zal dan kunnen blijven doorgaan de beste en beroemdste muziek- corpsen en koren uit te noodigen, wat eenerzijds zware concurrentie voor onze Alkmaarsche Vereenigingen zal zijn, maar hen anderzijds zal moeten aansporen met een zoo goed mogelijk verzorgd program- ma voor den dag te komen. Dat de belangstelling voor den tuin voor- al het laatste jaar niet bijzonder groot was, schrijf ik ten deele aan de radio toe, maar zouden we de eerste jaren ook niet ,4es Guten zuviel" hebben gehad (4 H.O.V. per jaar plus de noodige andere coneerten is m.i. voor het Alkmaarsche Publiek te veel) en moeten we ook bij een eerlijke be- schouwing niet wijzen op de meer dan slechte weersgesteldheid van het laatste Zomerseizoen Ten slotte nog twee feiten uit mijn per- soonlijke ervaringen. In 1926 werd ik door de exploitatie-commissie uitgenoodigd een zangavond met zijn Koorklassen te geven. Ik ontving een zeer behoorlijk honorarium, maar het concert mislukte door het slechte weer. Toen heb ik aangeboden een paar dagen daarna de uitvoerinnr (zonder een extra honorarium in rekening te brengen) te herhalen. Dit geschiedde, en met ge- ringe moeite mijnerzijds heb ik de com missie voor een tekort behoed Toen ik een jaar later den tuin huurde voor een groot vocaal concert en dit ook weer door regen en wind mislukte, deed de commissie op haar beurt mij het voor- stel om deze uitvoering op een anderen dag te herhalen of een bedrag van de huur in mindering te brengen, wegens door mij geleden schade. Zou bij Gemeentelijke ex ploitatie een dergelijke soepelheid worden betracht, die wederzijdsche animo en werk- lust ten zeerste opwekt ten voordeele van alien??? Met bovenstaande beschouwingen en raadgevingen (die naturlijk door deskun- digen moeten worden uitgewerkt) aange- vuld door twee grepen uit de practijk, meen ik voldoende antwoord te hebben gegeven op Uw vragen. Ik hoop, dat het U en Uw lezers duide lijk mag zijn geworden, dat ik een ondub- belzinnig voorstander ben van een uit bur gers van Alkmaar bestaande exploitatie- commissie". Blijkt de heer Jonker dus voorstander van verhuring aan een exploitatie-commissie te zijn, zoo mogelijk zelfs aan de tegenwoor dige commissie, een geheel ander standpunt wordt ingenomen door den thans te Egmond aan den Hoef verblijf houdenden musicus, den heer Willi Kohler, die voor zijne uitvoeringen meermalen van den Muziektuin gebruik maakte en ons over zijn ondervindingen het volgende schrijven deed toekomen: „Naar aanleiding van het van U ontvan- gen rondschrijven, waarin U mijn meening vraagt aangaande de exploitatie van den Muziektuin, deel ik U mede, dat bij deze exploitatie de factor winstbejag geheel uit- gesloten moet worden. Waar het een instelling is voor de geheele Alkmaarsche bevolking, zoude ik de voorkeur geven aan een exploitatie- commissie uit de burgerij gekozen, waarin tevens een bevoegd en onpartijdig musicus zitting heeft, teneinde als deskundig advi- seur te kunnen optreden bij alle besluiten door de commissie te nemen in verband met het engageeren van Vereenigingen. De leden dezer commissie zouden hun taak moeten vervullen zonder daarbij eenig finantieel voordeel te genieten, daar een eventueel batig saldo gebruikt zou moeten worden voor de exploitatie der instelling. De moeilijke taak dezer commissie zou moeten zijn om met de voorhandene geld- middelen, zooveel te doen als moge- 1 ij k i s, doch niet speculatief te gaan werken, door bijv. een vereeniging, waar- bij men zeker meent te zijn van een goede recede te engageeren tegen een honorarium dat boven de beschikbare mid- delen gaat. Waar de Muziektuin niet be- schikt over een zaal, waarin bij eventueel slecht weer een concert kan worden ge- gvven, is bij ons wisselvallig klimaat de kans op een recette, die de kosten niet dekt, te groot. De voorbeelden voor dergelijke stroppen liggen in het afgeloopen jaar voor het grepen. Wat verder de plaatselijke vereenigin gen betreft, zullen deze in de eerste plaats in aanmerking moeten komen om in den Muziektuin te kunnen optreden en wel iedere vereeniging minstens een keer per jaar tegen een billijke vergoeding uit de kas van1 den Muziektuin. Deze vergoeding zou voor alle vereenigingen vastgesteld moeten worden op een gelijk bedrag. Van groot belang is de dag, waarop de uitvoering van een plaatselijke vereeniging gesteld wordt. Het is nu eenmaal niet te ontkennen, dat alles wat uit Alkmaar zelf komt steeds minder belangstelling onder- vindt, dan wat van buiten Alkmaar komt. Dit is niet alleen in onze plaats zoo, doch een verschijnsel dat bijna overal geconsta- teerd kan worden. Daarom lijkt het mij van groot belang de plaatselijke vereeni gingen op een Zondag of feestdag te laten optreden. Dan zal de kans op een behoor lijk bezoek en dus op een behoorlijke recette veel grooter zijn, dan wanneer men een dergelijke uitvoering op een gewonen dag in de week stelt. Persoonlijk heb ik met de onder mijn leiding staande vereeni gingen dit nadeel eenige malen onder- vonden door te moeten concerteeren voor een publiek dat in den grooten tuin niet terug te vinden was. Met de vereenigingen moet bovendien de conditio worden gemaakt, dat bij even tueel slecht weer het concert door de com missie kan worden afgelast en op een late- ren datum gesteld. De maatregel, dat alle vereenigingen bovendien in de gelegenheid worden ge steld tegen een niet te hoog bedrag den tuin voor een te geven uitvoering te huren, zooals het vorige jaar reeds is in- gesteld. dient zeker gehandhaafd te blijven. Wanneer de commissie er in slaagt, op deze wijze, misschien een geringer aantal, doch aantrekkelijke coneerten te geven, dan zal dit vanzelf het bezoek ten goede komen. Het zou toch te erg zijn, wanneer in Alkmaar, waar wij beschikken over een prachtigen Muziektuin en bovendien over een Stedelijk Orkest, waarop zeer zeker vele andere olaatsen naiiverig kunnen ziin. een dergelijke onderneming geen bestaans- mogelijkheid zou kunnen hebben." De heer Jac. Jansen, musicus te Bergen, in Alkmaar als orkestleider algemeen bekend, heeft als zijn ooideel een korte. beschouwing gegeven, welke wij hieronder laten volgen: „In antwoord op Uw vraag, of Allonaar het meest gebaat zal zijn door exploitatie van den Muziektuin door de gemeente, dan wel of de tegenwoordige toestand besten- digd moet worden, diene't volgende: 't Exploiteeren van een Muziektuin is rets anders dan het exploiteeren van b.v. een slachthuis; hoewel er in beide de over- eenkomst zou kunnen zijn van „slachten", met echter tweeerlei uitwerking: de onder- gang van eerstgenoemde en opkomst voor't slachthuis. Ziehier een kardinaal punt. De commissie voor een Muziektuin moet voor alles kunstzinnig zijn, vervuld dus met liefde voor de kunst. en voldoende al- gemeene ontwikkeling te dien opzichte; met het theoretische doorzicht, den Muziek tuin te kunnen maken tot een centrum voor geheel Alkmaar. De?e commissie kan zeer goed particu- lier zijn, met een officieelen verlegenwoor- diger der gemeene, en een deskundige in haar midden. De keuze eener commissie, hangt trou- wens vooral af van de eischen, die men in algemeenen zin aan een „Muziektuin" zou willen stellen. Over dit laatste punt valt natuurlijk veel meer te zeggen". Wij besluiten ditmaal met het antwoord van den heer J. A. Hoekmeijer alhier, hoofd- bestuurslid van „Volkszang", die ons het volgende schrijven toezond: „Naar aanleiding van Uwe circulaire betreffende het vraagstuk van de exploi tatie van den Muziektuin, heb ik de eer U te berichten, dat het mij gewenscht voor- komt, dat de exploitatie van den Muziek tuin door een Commissie uit de burgerij niet bestendigd wordt. Mijns inziens zal Alkmaar het meest gebaat zijn bij eene exploitatie door de gemeente zelf. Wat door de gemeente gesticht wordt ten bate van de burgergemeenschap op ideeelen grondslag, moet ook zoOveel mo gelijk door de gemeente in eigen beheer gehouden worden, en mag niet in handen gegeven worden van een Commissie van enkele particulieren, daar hierbij toch on- middellijk zich de gedachte naar voren zal dringen, dat winstbejag op den voor- grond zit. Bovendien komt het mij voor, dat bij exploitatie door de gemeente, de onver- kwikkelijkheden, die zich den laatsten tijd nogal eens hebben voorgedaan dan niet zoo licht meer zullen voorkomen",, In ons nummer van Zaterdag hopen wij opnieuw verschillende der ingekomen brie- ven te publiceeren. EEN NIEUW FRANSCH—DUITSCH ONTWAPENINGSDEBAT? Om de Rijnland-ontrturning. Oevaren Er schijnt zich tusschen Frankrijk en Duitschland opnieuw een ontwapenings-debat te zullen ontspinnen. Ook in 1927 gebeurde dit een paar maal en bijna zonder uitzonde- ring ten gevolge van door vooraansfaande staatslieden gehouden redevoeringen. Dit maal is het de gister reeds door ons vermel- de rede van den Duitschen minister van bu:- tenlandsche zaken, die in het overigens weer betrekkelijk kalme politieke wereldje wat be- roering brengt. De heer Stresemann, sprekende over de Lo- carno-politiek en de bezetting van het Rijn- land, sprekende ook over de zucht naar veilig heid bij Duitschlands voormalige vijanden, nam n.l. geen blad voor den mond en deed zijn toehoorders weten, dat in al dat veilig- heidsgeroep veel huichelarij schuilt. Men ge bruikt de veiligheid slechts als voorwendsel om de mili'taire overmacht, die na den oorlog is verkregen, zonder al te veel moeite te handhaven, aldus Stresemann. Nogmaals liet de minister doorschemeren, dat Duitschland er niet aan denkt om ter wille van de ontruiming van het Rijnland ook den linker Rijnoever te demilitariseeren. Het weigert ten stelligste verplichtingen aan te gaan die uitreiken boven de reeds bij de vre- aes-verdragen vastgestelde. En daar heeft het gelijk in! In Frankrijk hebben Stresemann's woorden over het huichelachtige veiligheidsgeroep een onaangenamen indruk gemaakt en men heeft er dan ook geen gras over laten groeien om deze verdachtmakingen te ontzenuwen of te rechtvaardigen. Verschillende leden stelden vragen, of oefenden critiek uit op Briand's politiek. En daarbij bleek, dat diens diplomatiek optreden toch geen onverdeelde instemming geniet. Slechts de afgevaardigde Hubert constateer- de, dat de Fransche politiek gericht was en is op het zoeken van vrede en beheerscht wordt door de idee, dat er zonder arbitrage geen veiligheid bestaat en zonder veiligheid geen mogelijkheid van ontwapening. In ver band met Stresemann's rede legde spr. er in 't bizondcr den nadruk op, dat Duitschland zich wD.iswaar ontwapend verklaart, doch in werkelijkheid zich een klein, echter uiterst modern geoutilleerd leger heeft verschaft, veel en veel moderner dan het Fransche le ger is of binnen afzienbaren tijd zal wezen. Ten einde een nieuwen oorlog te voorkomen bepleitte hij 'n internationale eenheid en een stevig gevestigde macht en wenschte Briand er geluk mede, zijn leven te hebben gewijd aan het vredeswerk. dat hij zonder verzwak- king voortzet. Overigens bleef de critiek op Briands poli tiek niet uit. Het overgroote deel der kamer en senaatsledeu wil thans van Briand een duidelijke uiteeenzetting hebben omtrenf de regeermgsplamnen ten aanzien van de Rijn- land-ontxuiming, vooral omdat Stresemann verklaard heeft, dat er geen sprake van is, dat voor de ontruiming compensaties van an deren aard gegeven zouden worden. Het scherpst uitte zich de linksche republi- klein Lemeiy, die harde woorden zei over Briand's afwachtende houding, en de pogin- gen om tot een anti-oorlogsverdrag met Ame- rika te geraken becritiseerde. Hij wees op het gevaar dat ontstaan zal indien na de ontruiming van het Rijnland Polen mocht worden aangevallen. Aangezien volgens het Pact van den Volkenbond de aanvaller bij eenstemmigheid moet worden aangewezen, zal dit voor het geval Duitsch land aanvalt, niet mogelijk zijn en zou Frankrijk niets voor Polen kunnen onderne- men zonder zelf in theorie overtreder te wor den. Lemery drong daarom zeer sterk aan op een Locarno in het Oosten. Vooral echter vroeg hij antwoord met „ja" of „neen" op de vraag of-Stresemann het recht gehad heeft in zijn verklaring van 23 November 1926 te zeggen dat men in officieele Fransche krin- gen oordeelt dat het dwaasheid was voor de ontruiming van het Rijnland compensaties te vragen. Briand heeft nog geen gelegenheid gehad de sprekers van antwoord1 te dienen. Men re- kent echter op een duidelijk antwoord aan Stresemann. Wordt dat inderdaad gegeven, dan kan zich, zooals wij reeds in den aan- hef schreven opnieuw een interessant, maar wellicht onverkwikkelijk ontwapeningsdebat tusschen Duitschland en Frankrijk tegemoet worden gezien. DUITSCHLAND. DE VEEMMOORDENAARS. Vier nieiiwe arrestaties wegens medeplichtigheid. De rechtbank te Landsberg heeft tegen vier nationalisten een strafvervolging ingesteld wegens medeplichtigheid aan moord. Zij worden beschuldigd den terdoodveroor- deelden veemmoordenaar Klapproth na den moord op Groschke geholpen te hebben om zich aan zijn arrestatie te onttrekken.- OPNIEUW EEN INBRAAK IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. Gistermiddag is in den Pruisischen Land- dag opnieuw een diefstal gepleegd. Ditmaal hadden de dadters de fracfiekamer van het Centrum als operatie-terrein uitgekozen. Van de fractie-secretaresse werd een hand- taschje ontvreemd, waarin haar maand-sala- ris en een gouden dames-horloge. Men is er nog niet in geslaagd de dadters op het spoor te komen. PAUL SCHMELZER. Onverwachte invrijheidstelling. Naar de „Voss. Ztg." verneemt heeft de rechtbank te Frankfort aan de Oder den in het Ahrensdorfer moordproces wegens mede plichtigheid aan boord op twee leden van de rijksbanier zwart-rood-goud tot 1% jaar tuchthuis veroordeelden landbouwer Paul Schmelzer gisteren op vrije voeten doen stel len. De jury had indertijd bij het uitspreken van het vonnis de onmiddellijke arrestatie van Schmelzer verlangd. De officier van justitie te Frankfort heeft tegen deze invrijheidstelling geprotesteerd. ENGELAND. DE GRAAF VAN WARWICK, t Te Londen is gisteren op 45-jarigen leef- tijd de graaf van Warwick overleden. Hij had een zeer avontuurlijk leven. Als 17-jarige jongen vluchtte hij uit Eton weg en nam dienst als vrijwilliger in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog. Hij werd in dien oorlog adju- dant van lord Milner. In den Russisch-Japanschen oorlog had hij talrijke avonturen als speciaal oorlogs- correspondent aan Russische zijde. Bij het uitbreken van den grooten oorlog werd hij benoemd tot adjudant van sir John French en later werd h'\] commandant van de vierde Canadeesche infanterie-brigade. MAARSCHALK HAIG. f Een oordeel van zijn grooten te- genstander in den oorlog. Uit Berlijn wordt gemeld, dat generaal van Ktuek zijn groote teleurstelling heeft uitgedrukt over het felt, dat hij zijn nobelen en knappen tegenstander van de eerste oor- logsweken niet meer persoonlijk heeft mo gen ontmoeten. De generaal had aan lord Haig door bemiddeling van den afgetreden Engelschen gezant lord d'Abernon, te Ber lijn, een uitnoodiging gericht om hem te Berlijn te komen bezoeken en Haig had deze uitnooodiging in beginsel aan'genomen, maar geen dag voor zijn bezoek aan Berlijn be-" paald. Generaal von Kluck zeide gisteren: Haig en Smith Dorrien waren de mannen, die mij! belet hebben Parijs te nemen. Hun taaien te- gentand van Mons tot Marne, somwijlen te gen een zesvoudige overmacht is het ge- weest; die de eerste oorzaak is geworden van de omkeer op 5 September. Haig wat een uitmuntend korpscomandant, en heeft. zich in den oorlog tot een groot algemeen be-, velhebber ontwikkeld. Geen begrafenis in de St. Pauls Kathedraal. In tegenspraak met de aanvankelijk gepubliceerde berichten zal veldmaarsehalk Lord Haig niet worden begraven in .de St. Pauls Kathedraal, maar ingevolge zijn eigen verlangen op zijn landgoed Bemersyde in Schotland. Het stoffelijk overschot zal morgen in de St. Columbakerk in Belgravia (Londen) in staatsie liggen en Donderdagmorgen naar de abdij van Westminster worden gebracht waar het eerste gedeelte van den militairen rouwdienst zal beginnen. De begiafenis in Schotland zal Zaterdag of Maandag plaati vinden. De Fransche reegering heeft de veldmaar- schalken Petain en Foch afgevaardigd om Frankrijk te vertegenwoordigen. Mogelijk wordt er ook een detachement Fransche troe- pen gezonden. De ambassadeur te Londen zal den persident vertegenwoordigen. De Belgische regeering heeft voor de plechtig- heid een speciale missie afgevaardigd. HET ONGELUK MET COSGRAVE'S TREIN. Geen aanslag Volgens mededeeling van de politie te Ot tawa is het trein-ongeval, dat president Cos- grave is overkomen, niet het gevolg van een aanslag. De bereden politie is naar de plaats des onheils vertrokken om een nauwkeurig onder- zoek in te stellen. JOSEPHINE BAKER TE LONDEN. Zondagmiddag is er in het London Pavi lion een matinee gegeven ten bate van ck slachtoffers van de jongste overs troom in get van de Theems. Josephine Baker zou uit Parijs overkomen om haar medewerking te verleenen, doch niemand had haar preciei medegedeeld hoe laat zij moest optreden. Om twee uur Zaterdagnacht was zij uit haar cabaret te Parijs thuis gekomen en had zich ter ruste gelegd. Om tien minuten vooi twee Zondagmiddag, toen zij nog sli p, kwam men haar wekken. Om vijf minuten voor half drie bracht een auto haar naar het vliegveld buiten Parijs, waar een vliegtuig gereed stond, dat om tien minuten voor drie naar Londen vertrok. Om vier uur veertig arriveerde ze te Londen en om kwart over vijf betrad zij de planken in het Pavillion De matinee bracht meer dan duizend pd, sterling op, BELGIe. HET BOLSJEWISME OP SCHOOL. Een interpellatie met een politick doel? In de Kamer van Volksvertegenwoordi- gers heeft de katholiek Fieullien den minister van Kunsten en Wetenschappen geinterpel leerd over de aanwezigheid van vele commu nistische leerkrachten onder het onderwijs personeel. Volgens spr. zouden XOO Belgi sche onderwijzers, die bij de socialistischf arbeiderspartij zijn aangesloten, meest alien naar het communisme overhellen. Voortdu- rend in de rede gevallen door sociaiistische Kamerleden, eischte spr. dat tegen die onder wijzers, die openlijk de leer van Moskou aanhangen, zou worden opgetreden. Feuil- lien uitte ook een aanklacht over de hulp der sovjet bij de stichting van het gebouw voor de onderwijzers te Brussel. Die aanklacht verwekte heftige tegenspraak bij de commu- nistische en vele sociaiistische Kamerleden. Verder wees spr. op de vele blijken van be langstelling door de Belgische onderwijzers in de sovjetpolitiek gegeven en hij besloot met de opmerking, dat onder het minister- schap van Huysmans die onderwijzers zicb beschermd voelden en hun propaganda krach- tig voortzetten, hetgeen aanleiding gaf tot een heftig tumult. De minister van Kunsten en Wetenschap pen antwoordde, dat hij ook tegen commu- nistische propaganda door onderwijskrach- ten gekant was, doch hij moest erkennen, dat hij tot nog toe slechts tegen Vlaamsche acti- visten, nooit tegen communisten had moeten optreden. Zoo verliep de interpellatie zonder eenig gevolg. In vele kringen meent men, dat deze vooral ten doel had propaganda te maken tegen de officieele scholen ten bate van de confessioneel-katholieke onderwijs-inrichtin gen. DE OECONOMISCHE ONDERHAN- - DELINGEN MET FRANKRIJK. Parijsche bladen meldden Dinsdag, dat d« Belgische regeering concessies zou hebben gedaan in zake het handelsaccoord met Frankrijk, vooral betreffende wijn en zijde- producten, wat het den Franschen zou heb ben mogelijk gemaakt op hunne beurt iets toe te geven, voor wat betreft den invoer van locomotieven, chemische producten, electrici- teitsartikelen. Te Brussel is in officieele kringen van dit alles echter niets bekend, De ALKMAARSCHE QDSSfli J

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1