DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. no. as Buitenlandsch gemengd nieuws. W. H. M. P£LS ZOOM WIJIllHANMfX Dit numtner Destaai ari 2 btaden* Honderd dertigste iaargang 1928 Ibonncmentsprijs I>ij vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtcntiepr.' 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boefc- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DOIDEKDAO Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Dagelljkscli overzicht. TROPFNADEL. Een ideaal huwelijk De troomopvolger van den Britsch-Indi- schen staat Udarpur is Maandag te Jodhpur in het huwelijk getreden met 17-jarige dochter van een der inlandsche hoofden. Daar hij zelf vijftig jaar is, gebrekkig is en boven dien jeeds twee vrouwen bezit, verzette het neisje zic'h tot't laatste oogeniblik tegen't hu welijk met een man, van wien zij een afkeer tad Toch werd het huwelijk met groote praal iirgezegend, waarna de bruid1 als protest een rotose! staking begoxi fBaaitenflanci VOLKENBOND. DE WAPENSMOKKELARIJ. De strekking der nota's. De nota's der Kleine Entente die zooals onder Tel. gemeld, gister bij den Volkenbond zijin ingediend; beperken zich niet tot een een- voudig protest bij den Volkenbond over de sfliokkelarij van wapenen naar Hongarije, doch beroepen zich uitdrukkelijk op de bepa lingen van het vredesverdrag van Trianon - n de resolutie van den VolkenbondSraad over het toezicht op de ontwapcning van Honga rije en dragon den Volkenbondsraad tus- schenbeide te komen ter vermijding van ern- stige incidenten in de toekomst en verzoeker. den Raad dringend de plichten te vervuilen, die het verdrag van Trianon en het bovenge- noemde raadsbesluit hem opleggen. De Servische nota wenscht uitdrukkelijk, dat volledig licht in deze aangelegenheid zal worden gebracht, doch de nota's van Tsjeoho- Slowakije en Rcemenie spreken dezen wenscb niet met zooveel woorden uit. De Ro-emeen- sche nota draagt nog het typisch bewijs van de reis van Titulesco naar Rome door uit drukkelijk te verzekeren, dat de Roemeen- sche regeering met haar nota niemand wil beschuildigen of verdcnken. DUITSCHLAND. EEN NIEUWE REDE VAN STRESEMANN. Na de debaUen. Nadat gedurende twee dagen in dCn Rijks- dag heftig gedebatteerd was over de buiten landsche politiek en Stresema-nn's desbetref- fende rede heeft de minister gister de spreker beantwoord. Hij zeide: Wij gaven met de verplichte ar bitrage de andere groote mogendheden een voorbeeld en oogstten den bijval der kleine staten. Wij willlen de politiek eener wederzijd- sche toenadering niet opgeven. Ik wijs er op, dat het te Locarno niet slechts om een ver drag ging, maar om een gemeensohappelijke politiek tot handhaving van den vrede. Van een nieuw Duitsch imperialisme kan werke- lijjk niet worden gesproken. Natuurlijk is simdis Locarno nog niet elke spanning uit den weg geruimd, maar ik beschouw het als mijn plicht daarvoor te arbeiden. Daarom kan ik ook tot Franscbe stemmen de aamnaning richten: doet nu hetzelfde, opdat de idee van Locarno gemeengoed van Europa worde. De van Franscbe zijde tegen een ontrui- ming van het Rijnland gerichte argumenten raken de kern van de kwestie niet, want onbe- grijpelijk is de verklaring, dat Duitschland eerst zijn herstelverplichfingen moet nako- men. De bezetting van het Rijnland zal toch ook niet volgens het verdrag van Versailles zoo lang duren, tot de laatste mark betaald is. Ais echter Frankrijk de handhaving van de bezetting als een macbtsfactor beschouwt, dan is het niet te begriipen, dat het dezen machtsfactor voor de een of andere tegenpr?- statie uit de hand zou widen geven. Ik hoop, dat bet ons zal gclukken om de laatste belemmeringen uit den weg te ruimen, die aan een sucoesvolle samenwerking met Frankrijk aan den arbeid voor den wereld- vrede nog in den weg staan. Tot verrassing van het geheele Huis, bezig- de daarop de afg. Wirth, die felle critiek op Stresemann had uitgeoefend, herhaaldelijk de woorden: Wij, die in loyale oppositie tot de rgeering staan. Dr. Wirth eindigde met de hoop uit te spreken, dat de tegenwoordige, volgens zijn meening wankele regeeringscoalitie zeer spO'edig het veld zou ruimen voor de groote coalitie, die achter de politiek van den rijks- minister van buitenlandsche zaken staat. De motie van wantrouwen, die door de eomimunisten tegen Stresemann was inge diend, is, met de stemmen der ind'ieners en der Volkisidhen voor, verworpen. ENGELAND. ONREGELMATIGE HANDELINGEN AAN HET MINISTER IE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Het proees door een bankfirma gevoerd tegen de eohtgen'oote van den beeldhouwer Bradle Dyne is gisteren geeindigd met de veroordeeling der dame tot het betalen van een som van 38.938 pond. Gedurende het proces bleek, dat zij geen cent bezat. Bij de Dehaindieling van d'e zaak was voorts geble- ken, dat mevrouw Dyne bij de bankfirma was geintroduceerd door een ambtenaar aan het miinisterie van buitenlandsche zaken en tegen dezen ambtenaar was in de procedure de be- scihu'ldjging uitgesproken, dat hij, terwijl mevrouw Dyne in het buitenland was, haar telegrammen zond in de code van buitenland sche zaken, iets wat door den advocaat van mevrouw Dyne ten stelligsre werd ontkend Gregory was bij de bankfirma geintroduceerd door een ander hooggeplaatst ambtenaar van buitenlandsche zaken. Intusschen acht de premier de zaak van zoo veel belang, dat hij in overleg met Sir Austen Chamberlain b'esloten heeft, een com- miissie van drie leden te benoemen om deze zaak in onderzoeken. Deze bestaat uit twee hoofdaoibtenaren van het ministerie van financien en den auditeur generaal. DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL VAN IERLAND. Bij de installatie van James Mc Neil als gouverneur-generaal van den Ierschen Vrij- staat op het Leicester House te Dublin heeft gister minister B'lvth den nieu wbenoemde in het Iersdh toegesproken - en hem gelukge- wensobt. Na de plechtigheid werd een rijtoer door de stad gemaakt, waarbij Mc Neill een kians legde bij het mcnument van Collins en Griffith, de in den burgerkrijg gevallen voor- ganigers van Cosgrave. De rijtoer eindigde aan het vroegere paleis van dfen onderkoning, dat voor Mc. Neill ingericht is. De auto van Mc Neill werd door een escorte cavallerie be- geleid; er heeft zich geen enkel incident voor- gedaan. ENGELSCHE KUNSTSCHATTTEN NAAR AMERIKA. De Londensche briefschrijver van de „Kun9twanderer" klaagt over den steeds vportgaanden verkoop van Engelsch kunstbe- zit naar Amerika. Men begint zich over dit versohijnsel onder Engelsche liefhebbers ern- stiig ongerusit te maken, zoodat men gaat aan- dringen op een wet, die den uitvoer zou ver- bieden. De hertog van Westminster, die een van de rijkste menschen op de wereld is, lord Leverhulme, de bekende zeepfabrikant, de multimiiilionnair Michelham, zij en vele an- deren hebben hun kunstsehaiten, die eigenlijk het land niet hadden mogen verlaten, voor Ameri'kaansche dollars geruild. Het gebeuri: zelfs dat heele historisctoe gebouwen, zooals de abdij van Warwick en Broadlhembury Grange, worden afgebroken om in de Ver- eenigde Staten steen voor steen weer te wor den opgebouweL Om aan dezen betreurenswaardiigen toe- stand een einde te maken, heeft men het voor- stel gedaan de hooge successierechten, die ge- woonlijk de aanteiding tot verkoop zijn, ge- deeltelijk in kunstwerken te doen betalen, die dan aan de natie zouden worden toegewezen De geldgierige fiscus, zoo besluit de schrijver zal voor zulk een regeling wel niet zijn te vinden, ofschoon ze zeer recht- vaardiig zou wezen. FRANKRIJK. HET FRANSCH-AMERTKAANSCHE ARBITRAGEVERDRAG. Een Havas-telegrani uit Parijs meldt dat volgens de „Mati:n" in de inleadSng van het Fransoh-Amerikaansche arbitrageverdrag dat spoedig geteekend zal worden de plechtige afstand van den oorlog als politiek en nationaal instrument afgekondigd zou worden. In de tekst zal Frankrijk voorbehoud maken ten aanzien der verplicirtingen voort- vloeiende uit het pact van den Volkenbond, terwijl de Ver. Staten zich hun rechten voor- behouden ten aanzien der Monroeleer. EL L E NDIGE WO NINGTOE ST A N DE N. Tetiigevolge van het feit, dat de woning- crisis in Parijs scherper is dan ooit, heeft de gemeenteraad besloten om een spoedVergade- ring te beleggen, ten einde na to gaan welke maatregelen er genomen dienen te worden. Een vierde der Parijsche bevolking wo-ont onder zulke ellendiige omstandighed'en, dat ieder persoon gemiddeld! slechts over een halve kamer heeft te beschikken. Elf procenit der Parijzenaars woont op ge- meubdeerde kamers. Er zijn in Parijs minstens 100.000 flats of huizen noodig om aan den woningnood een einde te maken. Het bouwen gaat zeer lang- zaam.Terwijl er in het jaar voor den oorlog 1.021 huizen bijigebouwd werden, zijn er in 1926 sledhts 306 gebouwd. De meente is thans begonnen met den bouw van flats dbizend op een jaar maar re«iis staan 77.000 families ingeschre- ven, die op deze woningen reflecteeren! De grootste moeilijkheid is hoe aan geld te komen. Er is een voorstel om een speciale be- lasting te heffen, een ainder, dat de „Banque de France" tegen zeer lage rente geld om te bouwen zal voorschieten. Men vermo-edt, dat 'de oplossing een com- binatie van beide voorstellen zal zijn. JOEGO-SLAVIe. EEN KABINETSCRISIS ONVERMIJDEL1JK. De democraten besluiten tot ont- binding van de coalitie met de radi- eaten. De besprekingen van de democratische groep uit de Skoepsjtina, die drie dagen ge- duurd hebben en aanleiding gaven tot een levendige gedacbtewisseling over de hou- ding, die de democratische partij zou moeten aannemen bij de vorming van een concentra- tiekabinet, zijn geeindigd. De vergadering vereenigde zich met 37 tegen 21 stemmen met het voorstel om Davidowitsj, den voor- zitter van de groep, machtiging te geveri zijn pogingen tot het vereenigen van alle demo cratische elementen uit het parlement voort te zetten. Deze stemming zal het aftreden van de democratische ministers tengevolge hebben die in het huidige ministerie vijf portefeuilles, n.l. die van buitenlandsche zaken, onderwijs. sociale zaken, boschbouw en mijnwezen en eenheid in de wetgeving, beheeren. OOSTENRIJK. OOK HIER CORRUPTIE. Een schandaallje. Naar men uit Weenen meldt, is in Oosten- rijik groot opzien gewefct door de aanhouding van den oudl-burtgemieester, dten onder-burge- meester en den redacteur van het plaatselijk Mad te Reutte in Tirol, op aanklacht van ambtsmdsbrnik en verduistering. De aange houdenen zijn de aanstichters van het groot- sche plan voor den spoorweg naar de Zug spitze, dat zij ook hebben weten te voltooien Toen het liintie twee jaar geleden m tegen- woordigheid van de hoogste Oostenrijksche en Beiersche autoriteiten geopend werd, zijn de drie mannen met lof overdekt en ontvin- gen zij hooge onderscheidingen. Later kwam uit, dat het drietal en vooral de vke-burge- meester, die ook advo'caat is, met de gelden voor den spoorweg ook particuliere zaken heeft gedaan, waardoor de gemeemte, die het plan financierde, in financieele moeilijkheden geraakte. De drie mannen zijn thans op aan klacht van den gemeenteraad aangehouden. DE CONTROLE-COMMISSIE. Haar werk geeindigd. Volgens overeenkomst heeft de intergealli- eerde militaire controle-commissie den con- trolearbeid in Oostenrijk gestaakt. De leden van de commissie zullen ter af- wikkeling van enkele formaliteiten nog eeni- gen tijd te Weenen blijven vertoeven. Er hebben bij de beeindiging van de func- tie der commissie geen bijzondere plechtig- heden plaats gehad. STORM IN DEN OOSTENiRlJKSCHEN NATIONALEN RAAD. Tijdens de socialistische interpellatie in den natonalen raad over de houdng d:x op- per-Oostenrijksche geradarrffirie is het tot stormachtige tooneelen gekomen. De socialis- ten bestormden de bank der ministers en be- letten den vice-kans©lf;r om verder te spre ken. De zitting werd hierop onderbroken. Toen de zitting weer geopend werd, deci de device-kanselier H-artleb mede, dat hij uit het protocol had kunnen vaststelkn, dat bur- gemeester Seitz de gendarmerie in zijn geheel niet als ,gespuis" betiteld had, maar wel een bepaalde kleine groep. Deze moest hij ech ter ook in bescherming nemen en de inter- ruptie scherp veroordeekn. AMERIKA. PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. 7Delating van Canada? De mogelijkheid van toelating van Canada tot de Pan-Amerikaansche conferentie is te Havana besproken, ofschoon Canada niets heeft gedaan wat wijst op een voornemen om te de zer zake het initiatief te nemen, NOORWEGEN. DE NIEUWE REGEERING LAAT COMMUNISTEN VRIJ. De nieuwe Noorsche arbeidersregeering heeft gisteren het besluit genomen tot invrii- heidstelling van een tweetal eomimunisten, die tot gevangenisstraffen waren veroordceld. DT optreden heeft in breeden kring groot opzien verwekt. KORTE BERICHTEN. Uit Adelaide wordt gemeld, dat negen aibeiders bij de instorting vain een spoorweg- tunoel werden bedolven. Drie werden gered, zes gedood. EEN SCHAVUIT. Sluwe oplichterspractijken. Wij maakten gister reeds in 't kort mei- ding van de te Berlijn geconstateerde nieuwe oplichterszaak. Hieronder laten wij nadere- bijzonderbeden volgen: Een zekere Paul Bergmann had in 1926 een bank van leening opgericht. Binnen kor- ten tijd had hij kans gezien van een groot aantal personen, vooral arbeiders en kleine beambten, geld los te krijgen, dat zij nimmer ferug zagen Deswege werd hij tot gevange- rrasstraf veroordceld, maar hierdoor lift hij zidh niet ontmoedigen en na |-;n vrijlating begon hij op nog grooter schaal. Unter den Linden werd het „Allg. Lombard- una La- gerhaus" gevestigd, Bergmann plaatsie in de bladen advertenties, waarin hij geld vroeg tegen een rente van niet minder dan 36 48 Velen vlogen er in, want de informa tics, welke naar Bergmann werden Ingewon- nen, luidden gunstig. Meer dan duizend per sonen vertrouwden hem hun spaarduiton toe 3 FEBRUARI zoodat hij weldra over een kapitaal van ca, zes millioen mark beschikte. Voor het mee- rendeel waren het kleine bedragen, maaT; eenmaal ontving Bergmann 400.000 mark. De geldschieter kwam kort daarna op zijn besluit terug, vroeg zijn geld en ontving het terstond, met de beioofde rente van 4 per maand. Hierdoor kreeg hij opnieuw vertrou- wen in de zaak en stortte 250.000 mark, we'- ke hij nooit terug zag. Met dit geld en uit andere bijdragen betaalde Bergmann maan- delijks zijin geldschieters de toegezegde hoo ge rente. Dit geschiede zoo nauwgezet, dat steeds meer klanten opdaagden, en wie er nieuwe aanbracht kreeg bovendien een extra, provisie. De clienten kregen bovendien kost- baarheden, bont enz. in pand, welke Berg mann hun in zijn bank van leening toonde. Ze hadden hierover echter niet de vrije be- s-chikking, maar kregen pandbriefjes, waa'r- mee zij natuurlijk genoegen namen. En thans is gebleken, dat deze pandbriefjes steeds weer op dezelfde zaken 'betrekking hadden. Tal van bontmantels zijn aldus vele honderden malen in pand gegeven. Het verkregen geld gebruikte Bergmann niet alleen voor de metaling der rente, hij leidde er ook een weelderig leven van, hij kocht twee villa's, een aantal auto's enz. Ten slotte vatten enkele geldschieters ver- denking op, en dezer dagen deden zij bij de politie aangifte. Deze stelde een onderzoek in en arresteerde Bergmann, zijn chef de bureau Salinger en twee employe's. Voorts werden de diredeuren der filialen te Ham burg, Breslau en Stettin aangehouden. Bij het voortgezette onderzoek kreeg men ook aanwijzingen, hoe het mogelijk was, dat de geldschieters, in weerwil van het feir, dat Bcgmann reeds vroeger straf had ouier- gaan, steeds gunstige informaties kugen. ten der door Bergmann opgegeven rrteien- iies," der „Staatsanwaltscha":tsiat" Jacoby, beantwoordde een verzoek om inlichhngen met een brief, die hierop neerlcwam: „In ver band met mijn positie kan ik.u geen raad of inlichtingen geven; ik kan u alleen mededee- len, welke ervaringen ik met de firma heb opgedaan." En dan volgde een beschrijving van de „ervaring", welke zoo schitterend was, dat de aanvrager in eigen oogen we) een ezel moest zijn, als hij niet terstond zijn heele hebben en houden aan Bergmann toe- vertrcuwde. Deze dr. Jacoby is thans van zijn functie ontbeven. Hij verklaarde echter nadrukke^ lijk, dat hij zijn inlichtingen naar zijn beste overtuiging heeft gegeven en dat hij er geen geldelijk vcordeel van heeft getrokken. Behalve Jacoby hebben ook „Geheimer Re- gierungsrat" dr. Sennewald, vele „Ritter- gutsbesitzer", een oud-politiepresident, twee hooge officieren in actieven dienst, e. a. gun stige inlichtingen verstrekt. Nieuwe arrestaties. Onder de verdachten in de zaak-Bergmann is ook de vrouw van den voornaamsten ver- dachte, mevr. Bergmann, te Berlijn gear resteerd. Op het oogenblik der arrestatie van haar man bevond zij zich met den koopman Kraatz, die ook in de zaak werkzaam was, in Bergmann's villa te Patenkirchen. Op het bericht der arrestatie was zij naar Ber lijn gegaan, waar men haar aanhield. Kraatz is met de auto van zijn patroon „met onbe- kende bestemming" vertrokken. Nog steeds melden de benadeelden zich in grooten getale bij de politie aan. Tot de slachtoffers behoort ock een neef van president von HindenLurg. Deze majoot von Hindenfourg woende op het landgoed Neudeck, die stamzetel van de familie von B'ennickendorf und von Hindenburg. Deze bezitting was ver'leden jaar ter gelegenheid van zijn 80siten-verjaardag aan den rijkspre- sident ten geschenke aanige'boden. De noodige fondsen waren opgebracht door een aantal industrieelen en grondbezitters. Majoor von Hindenburg, die vooraf roedeeigenaar van de bezittinig was, had van den verkoop als zijn deel 50.0001 merk gekregen, die hij daarop aan Bergmann had toevertrouWd. HANDEL IN MOORDEN EN BOM- AAN'SLAGEN. De misdadigste stad der wereld Chicago heeft, zooals men weet, den naam de misdadigste stad der wereld te zijn, en het doet blijikbaar alles om dien naam te behou- den, De politie heeft n.l. den zetel ontdekt vam een „trust", waar de moord als een han- delsbedrijf wordt uitgeoefend Door bemidde- lling van de bureaux van deze trust kan men een moord „bestellen" tegen 24 dollar per S'tuk of tegen een hoogeren prijs, naar gelang van de belangrijkheid van het slachtoffer. N'aar aanleiding van de bomaanslagen, die diezer dagen op de woningen van partijigenoo- ten van burgemeester Thomipson zijn ge- pleegd, ging de politie tot arrestaties over, welke tot de ontdekkiog van het „moord-syn- diicaat" leidden. De trust belast zich ook met het lever en en plaatsen van bommen! Ofschoon de burgemeesfer ongeveer tien da-gen geleden mededteelde dat een rustige periode voor Chicago was aangebroken, zijn de bomaansla-iren met nieuwe hetSiorfheid ALRMAARSCHE DE FASCISTISCHE DICTATUUR. Mussolini is een man, die van de Amerikanen it manier om systematisch en doeltreffend re clame te maken op onnavolgbare wijze heeft afgekeken. Steeds weet hij iets nieuws te be- denken, iets nieuws, dat beurtelings in het bin- Ben- of het buitenland de aandacht trekt. Kondigde hij een paar dagen geleden ten aan- lien van de loongeschillen der transportarbei- ders aan, dat de loonen onder geen voorwaarde Verlaagd zouden worden een beslissing die op de arbeiders van iedere nationaliteit wel een prettigen indruk moet hebben gemaakt thans wakkert hij de oorlogszucht en het chauvinisme van zijn dociele onderdanen weer eens zoo fel mogelijk aan, een werkje, dat overigens in het buitenland wel weer critiek uitlokken zal. Gister werd n.l. de vijfde verjaardag van de jtichting der fascistische militie gevierd en Mussolini hield daarbij een redevoering tot de cpper- en hoofdofficieren, die alien anti-militai- risten de haren ten berge zal doen rijzen. Met trots legde hij er den nadruk op, dat de militie de groote gewapende macht van den staat is geworden en het waakzaam en aan- dachtig oog van het regime, waardoor de dicta- tuur behoed wordt voor een revolutie. Daar echter de verplettering van het anti- fascisme en het uit den weg ruimen van alle vijanden een feit geworden is, (aldus Mussolini) is er naost de politieke taak ook meer aandacht geschonken kunnen worden aan de oorlogstaak van het leger. Pe militie werd belast met het voorbereiden van de kustverdediging en van de verdediging tegen luchtaanvallen en met het verzorgen van de vooropleiding voor leger en vloot, het- geen tot gevolg heeft dat ieder contingent re- cruten eerst bij de militie komt om zich vervol- gens als prachtig menschenmateriaal aan het leger aan te bieden, Mussolini deelde nog mee dat de militie in geval van oorlog, met haar geencadreerde legi- oenen zal strijden in de groote gemobiliseerde eenheden van het leger. Hij besloot met te zeg- gen: Gij voelt, gij weet dat velen ons haten als Italie en als regime. Gij moet gereed zijn beide te verdedigen. Zoo is het dus gesteld met Mussolini's vrede- lievendheid! Die vredelievendheid komt overigens de laat- ite dagen toch reeds in een eigenaardig licht te staan. Men werkt, naar bekend is, aan een ver- zoening tusschen Italie en Joego-Slavie, welke landen sedert meer dan een jaar bedenkTijk over de overheersching van de Adriatische Zee overhoop liggen. Zoo werd eenige dagen geleden het bestaan- de vriendschapsverdrag tuschen deze beide rta- ten verlengd tot 27 Juli a.s., in de hoop, dat men het alsnog eens zou worden over een regc- ling van de tusschen beide partijen hangende kwesties, die een nieuw vriendschapsverdrag in de plaats van het van 1924 dateerende zou mogelijk maken. Dat het niettemin nog lang geen koek en ei i« tusschen beide landen, blijkt o.a. weer uit een mededeeling, dezer dagen verschenen in de „Faglio d'Ordini", een soort „Legerorder" van de fascistische partij. Onder vermelding van allerlei vriendelijihe- den aan het adres van de Serviers, o.a. dat Zuid-Slavie in de afgeloopen vier jaar zich op allerlei gebied uiterst onwelwillend, ja, vijan- dig heeft gedragen tegenover Italie, wordt ver- klaard, in verband met de vermelde verlenging van het verdrag, dat Belgrado nu nog zes maanden tijd heeft om zijn politiek tegenover Rome te veranderen, Vrijwel onmiddellijk na deze vrij duidelijke taal wordt uit Rome gemeld (de Romeinsche correspondent van het „Berl. Tag." maakt er gewag van), dat Italiaansche correspondenten te Belgrado een geheim militair handboek zou den hebben ontdekt, waarin den soldaten wordt duidelijk gemaakt, dat zij in het leger komen, niet alleen om het land te verdedigen, maar ook om de onder vreemd juk zuchtende broeders te bevrijden. Als vijanden worden dan genoemd: Italianen, Hongaren, Bulgaren, Duitschers, De vermelding van Duitschers als vijanden van Zuid-Slavie acht de redactie van het „B. T." zoo absurd, dat het hierin aanleidjng vindt dm het hare te denken van de echtheid van de Italiaansche beweringen. Die intusschen al wel weer haar, bedoelde of niet-bedoelde, werking zullen hebben gehad. Een werking, die niet bepaald kan gaan in de richting der toenadering en verzoening, waar- naar men heet te streven. De vraag rijst op, of de verdragsverlenging inderdaad geschiedde teneinde alsnog een nieu we regeling mogelijk te maken. Geschiedde zij wellicht in hoofdzaak, omdat geen der beide partijen er rond voor uit wilde komen, dat geen vriendschapsverdrag meer mo gelijk is? De „Herald-Tribune" publiceert heden een telegram, meldend dat men niet-officieel te ver- staan heeft gegeven aan personen (die zulks aan de Canadeesche autoriteiten zullen over- brengen) dat indien de Canadeesche regeering een diplomatiek vertegenwoordiger benoemde in Argentinie, Chili en Brazilie, zooals zij reeds deed in de V. S., Canada aldus zou worden be- schouwd als een land met een eigen buiten landsche politiek en in de rijen van de Pan- Amerikaansche Unie zou kunnen worden opge- nomen. Het Russische gezantschap te Berlijn spreekt zoo beslist mogelijk alle berichten te gen over opstanden in de Oekraine en Zuid- Rusland en over het leggen van mijnversper ringen voor de havens in de Krim. Een beambte van de filiale van den rijks- bank te Brieg in Silezie heeft deze bank met behulp van een kennis van 90,000 mark opge- licht. De medeplichtige is reeds in hechtenis genomen. De beambte zelf is ernstig ziek, maar zal worden gearresteerd, zoodra zijn gezond- heidstoestand het toelaat. Zondag is de nieuwe prins-bisschop van Hongarije in de basiliek te Grau plechtig ge- installeerd. Tot de aanwezigen behoorden eeni ge ministers, de aartshertogen Jozef en Al- brecht, de Pauselijke nuntius enz. De regent was vertegenwoordigd door graaf Klebelsberg. De plechtigheid in de basiliek werd geopend met het voorlezen van den eigenhandigen brief van den Paus over kardinaal Seredi's benoe ming. De Belgische regeering heeft een crediet van 10 millioen francs aangevraagd voor de ver dediging der Oostgrens, KOORSTltAAT 49-51. TELEFOON 207. ALKMAAR. f

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1