llkmrube Curat iali loszorg, Op welke w if ze moeten <le Siiiderzees'roiaden w orden silfgegeren. Honderd deifete Jaargang. Rac§ici«&aoe!cJ@ FEU1LLET0N. No. 28 1928 Donderdag* *1 Februarl. VORDERING MOTORVOERTUIGEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR bren^t tor algemeene kennis, dat gedurende de maand FEBRUARI voor een ieder tar in- zage zijn nedergelegd de registers van de in deze gemeente wonende eigenaars en be- heerders van ter vordering aan te bied-en tnotorrijtuigen, opgemaakt i-ngevolge artikel 48 M van bet Inkwartieringsbesluit. Aikmaar, 1 Februari 1928. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in bet Gemeenteblad van Aikmaar, nr.' 1089, is opgenomen bet besluit van den Raad diier gemeente van 5 Januari j.l., waar- bii is vastgesteld eene VERORDEN1NG tct wijziging der Algemeene Politieverordening (Gemeenteblad nr. 381), gelijk deze sedert is gewijzigd (Dansverbod). Deze verordening is heden afgekondigd en redurende drie maanden ter gemeente-secre- (arie ter lezing gelegd en aldaar, tegen beta- ttng der kosten, in afd-ruk verkrijgbaar. Aikmaar, 1 Februari 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KGELMA, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan bt Bureau van Politie, Lan- gestraat, en aldaar te bevragen op alie werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende yoorwerpen, als gevonden gedeponeera op 28, 29, 30 en 31 Januari 1928: Belastingmerk in etui; padvindersriem met mes; handschoenen; sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, a is gevonden aangegeven op 28, 29, 30 en 31 Januari 1928 Band van een regenjas, T. Bakker, Achter- etraat 44; knipmes, Jacob Delver, Dijk 15; portemonnaie met inhoud, W. Winter, Karel de Grootelaan 22, Bergen; kop boter, C. de Beurs, Koorstraat 88a; 50 centen, V. de Grand, Zieglis 94; rozenkrans, P. J. Potgieser, ran Leeuwenhoekstraat 14; rozenkrans, K. Piet, hotel de Toelast, Langestraat; belas tingmerk, J. C. Duin, Korenlaan 5; honden- zweep, K. de Visser, Luttik-Oudorp 31be lastingmerk in bruin etui, J. Kuijs, Kwee- renpad IS; hond, J. Zaadnoordijk, Baansin- gel 3; handschoen, D. J. Visser, Oudegracht 5; beursje, G. van 't Hot, Keizerstraat 11; portemonnaie met inhoud, J. Luitjes, Nieuw- poortslaan 56; handischo.n, A. Quant, Noor- derkade 15; wandelstok, J. Boote, Achter- dam 7; nikkelen vulpotlood, J. Schoen, Voge- lenzang 20a; insigne, E. otaasen, Blo-em- etraat 16; stalenboek, J. M-eijer van Putten, Julianastraat 3; zwarte portefeuille, Th. Koelman, Achterweg 43; zilveren remontoir- horloge, J. de Graaf, Laat 103; 2 kaarten ui'tvoering Burger IJsdub, D. Teel, v. d Kaaistraat 32. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. Vrijdag 3 Februari. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het Radio- Trio. 5.307.15 Concert door het Omroep- orkest onder leiding van Nico Treep. Frits Hinze, viool. Egb. Veen aan den vleugel. 7.157.45 Landbouwhalfuurtje door Ir. C. j. Droogendijk: De inpoldering van den Zuid-Holl. Biesbosch uit een landbouwkun- dig oogpunt. 7.45 Politieberichten. 8.10 Le zing voor Scbippers: Spr. Hr. Kleyn: De Rijn van K. M. R. 296320. 8.30 Kamer muziek door het Haydnkwartet (De heeren Kramer, de Groot, van der Boschen Lysen). 1. Kwartet (Lerchen). D.gr.t. op. 64/5. Haydn. 9.Carry van Bruggen spreekt over: Mijn nieuwe boek „Eva" en hoe bet ontstond. 9.45 Kamermuziek. 2. Kwartet no. 3, Es.gr.t., Mozart. 10.15 Persberichten. 10.30 Voortzetting kamermuziek. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio van Cafe Rest. Winkels. 3.4.K. R. O. Vrouwenuurtje door Mevrouw Kaller— Wigman. 4.-5.N. C. R. V. Gramofoon- muziek. 5.6.N C. R. V. Concert. Mede- werkenden zijn: Mevr. Willy Cantevan Amerongen, sopraan. De beer R. Silbermann, Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 11) Met eenige plechtstatigheid opende de onderdirecteur de slecht dichtgemaakte gelige enveloppe en vouwde het dunne telegrampa- piertje open. En Stevenege las: „Vemeem S. B. van ochtend vroeg naar A. vertrokken." „Valt er jets uit af te leiden?" vroeg de on- der-directeur nieuwsgierig. „Misschien wel", antwoordde Stevenege. „Plak intusschen de enveloppe maar weer dicht en leg haar weer op haar plaats. Later kan het uwen politieinspecteur ter hand wor- den gesteld." Daarna vertrok hij, terwijl hij intusschen zich stevig in het geheugen prentte, dat het telegram om 11.25 uit het postkantoor East Strand te Londen was verzonden en dat de naam van den afzender er niet op vermeld atond. „Die voorletters", overwoog hij, „zijn na- tuurlijk die van den Amerikaanschen verza- melaar Stuart Bransdale, waarover Ollard »prak. Welnu, die Stuart Bransdale heeft vol- gens Ollard het plan hier te komen, als dit te legram on hem slaat, is hii thans onderweg. viool. De heer A. Adema, piano. 6.6.45 N. C. R. V. Spreker Dr. Ph. Lansberg te Zeist. Een kort boekenpraatje: Ingen Skram, door J. Otherdahl. 6.45—7.30 K. R. O. Sociologie door den heer J. D. H. Aengenent, leeraar aan het Semenarie te Wafmond. 7.30 V. P. R. O. Persberichten. 7.35 V. P. R. O. Lezing van C. Howeler (Huizen). Onderwerp: „Beethoven", met muzikale toelichting. V. P. R. O.-cursus. Leider Prof. B. D. Eerdmans, Leiden. Onderwerp: „Onze kijk op het Oude Testament." Derde voordracht: Het Paradijs, de Slang en andere mythen." Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1120 Daventry-lcwartet. 12.20 Kreutzer- sonate, Beethoven, viool en piano. 12.50 Or- gelconcert. 1.20 Orkestconcert. 3.20 Weten- schappelijke causerie. 3.45 Concert. 3.50 Cau- serie: The priory Church of St. Bartholomew. 4.05 Concert. 4.10 Schoolconcert. Orkest en soli. 5.05 L. Whitte, bariton. 5.20 Causerie. .535 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Orkestconcert. 7.20 muziekcritiek. 7.53 Moderne Fransche piano- muziek. 7.45 Causerie: Philosophy and our Common problems. 8.05 Variete. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: India in 1928. 9.50 Nieuwsberichten. 9.5511.20 Sympho- nieccncert. Orkest en Hr. Steuermann, piano. 11.2012.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Paris"1750 M. 10,50 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.5.— Literaire en muzikaal matinee. 8.50 RapsGdie Espagnole, Albeniz en Tristan en Isolde. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.20 Idomeneo", opera in 2 acten van Mozart. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kbrigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 7 50 v.m.7.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Die schone Lau", sprookjes-opera in 6 heel- den van J. Kerwey. 9.5011.50 Licht orkest concert. Hamburg, 395 M. 3.35 Kamermuziek. 5.20 Orkestconcert. 6.15 „Die Afrikanerin", opera in 5 acten van Meyerbeer. Na 10.05 Her-uitzending buitenlandsche stations. 10.50 11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert 8.35 Orgelconcert 9.05 Kamermuziek. 9.50 Vlaamsehe tooneel-kroniek door Willem Put- man. 10.0510.35 Kamermuziek. (Vervolg.) De kinderbescherming, die pas in de laat- ste jaren een beetje uit de kluiten schiet, is eveneens in particuliere handen. In Noord-Hollanid1 is het d:e vereeniging „Het Witte Kruis" sinds 1920 door de pro- vinde diaario geldelijk gesteund, welke deze taak op zich heeft genomen. Het Rijk heeft zidh pas het vorige jaar daarbij financieel wat meer geinteresseerd, aithans in Noord- Hollaind. Tot dteze taak beboort het houden van mo'edercursussen door bevoegde docenten, teneinde moeders en aanstaande moedters tij- dig op de hoogte te brengen van de eischen der zwanigerschapshygiene en de zuigelingen- zorg. Het opleiden van bakers, die in de gezin- nen der arbeiders naast de hulp aan lcraam- vrouw en kind ook de huisihouding verzorgen en niet de hooge tarieven kunnen vragen, die de kraamverpleegsters kunnen eischen, be boort verdier tot diit werk. In Noord^ Holland worden jaarlijks te Aikmaar, Zaandam en Hilversum een aantal behoorlijk opgeleide bakers afgeleverc en een bakeitmreaiu, waar men deze kan aan- vragen, is pas gesticht. Voorts zijn te Hilver sum, Bussum, Haarlem en Aikmaar consul- tatie -bureaux voor zuigelingen gevestigd, waar de moeders voor hun zuigelingen gratis advies, vooral over de doelmatigste voedinigs- wijzefiiarer kleinen kunnen ontvangen. Deze bureaux zijn plaatselijk door spedaile vereeni- gingen gestibht. Toen de provincie dit werk ging steunen, is de leiding ervan in handen gelqgd van eene commissie, bestaande uit ver- tegenwoardigers van het Witte Kruis, de plaatselijke vereenigingen en een geddegeer- de voor de provincie. Thans zal worden over- geigaan tot de aanstelliing van een districts- arts (specialist-kinderarts) die zelf in enkele andere voorname plaatsen consultatie-bureau zal moeten houden, en algem'een toezicht houdt op de overige bureaux, ook voorzoover ze in klfcine gemeenten door plaatselijlke medi ci zullen worden gehouden. De opleiding der wijikverpleegsters in het werk der kinderver- zorging behoort verdter tot dfe taak, die het Rijk voor zijn subsktie eischt. De organisatie is nog in het begin; doch zoo we zien, ook weer geiheel in particuliere handen Alleen in Amsterdam is zij geheel gemeen- telijtk. Aan deze dienst dient zich nu eigendijk nauw aan te sluiten de besoherming der kleuters, die er nog niet is, en de schoolartsendiensten, die er zoo goed ars met zijn. De controie op de uitzendinig van zwakke kinideren is daar weer van zelf bij betrokken en waar deze tevens weer aanrakingspuniten met de t.b.c. bestrijding heeft, terwijl ook het vraagstu'k der achiterlijke en mismaakte kinderen er nauw mee samen hangt, voelt men, hoe thans al deze op zichzelf nuttige dinigen naast el- kander werken zondler samenhang, waar die niet toevallig ontstaat en dat centrale leiding zoo goed als ontbreetkt. GezondheidSdiensten zouden daarin na- tuurlijk groote verbeteringen kunnen aan- brengen.. Het ziekenhuiswezen is deels ge- meentelijik, deels particulier. Dat het met de algemeene volksgezondiheid samenhangt, ligt voor de hand. De ziekenhuisruimte in totaai schijnt in Noord-Holland ruirn voldoende, docth is niet al te doelmatig verdeeld. Het zie- kenvervoer, een brandend vraagstuk ten plat- telande is eveneens van groot belang, doch n-og lang niet definitief geregeld, al doet „Het 'Witte Kruis" op dit terrein zeker goed werk De voorkoming en eventueel beteugeling van besmettdiijlke ziekten is wetMijk geregeld en onder toezicht van de Rijksinspectie aan de gemeentelijke overhead opgedragen. Maar Meruit volgt, dat b.v. een schoolartsendienst met den dienst der besmette'lijke ziekten feite- lijlk nauw verbonden mo-et zijn en alleen effec- tief kan wezen, indien deze mede van een cen- tralen gezondheidsdienst deel uitmaakt. Ten slotte valt er nog te wijzen op een voor het platteland vooral belangrijk instituut, n.l de wijikverpleging. Het gebrek aan ziekenhui- zen ter plaatse zal alleen door goede wijkver- pleging eenigermate kunnen worden gecom- penseerd; doch zij heeft ook economisch voor- deel in de steden, waar ziekenhuisopname in vele gevallen door de betere huisverpleging onnoodig wordt. Vrijwel in alle gemeenten van Noord-Hol land is wijikverpleging aanwezig. De wijk- verpleging ten plattelande kan echter niet als in die steden gespecialiseerd worden, waar men aparte zusters voor gewone ziekenbehan- deling, voor kraamverzorginig, t.b.c.-bestrij ding, kinderverzorging en als hulp van den schoolarts heeft. Dit ailtes is voor de kleine plattelandsge- meenten met haar dunne bevolking en groote afstanden veel te fcostbaar. De wijkverpleeg- ster moet'daar een- manusje van alles zijn. De meesten zijn als huisbezoekster (waarvan zij gratis het diploma kunnen verwerven) in-gt- sdbakeld in de organisatie der t.b.c.-bestrij ding. Zij zullen ook in de zuiigelingenbescher- ming een taak krijgen, maar hier valt de chaos op het gebied der gezondheidszorg vooral op. Men heeft gemeentelijke wijkver- pleeigsters die voor het tb.c.-huisbezoek in dienst zijn van een witte-kruis-afdeeling, wel ke weer lid is der Noordholland'sche vereeni ging tot bestrijding der t.b.c. And-eren zijn in dienst van speciale plaatselijke vereenigingen en worden afgestaan aan t.b.c.-vereenigin- gen voor dat speciale werk. Vele wijkverpleeg sters zijn in dienst van witte-kruis-afdeelin- gen, die tegelij'k het t.b.c.-werk doen. Weer anderen zijn van een kerkdijke gezins- verpleging, die eveneens weer de t.b.c.-be strijding aan witte-kruis of andere vereenigin gen moet overlaten en haar zusters daarvo-or afstaat. Hier is dus centrale leiding geheel zoek. De eigenlijike wijikverpleging is in Noord- Holland1 gedeeltelijk georganiseerd door de provinciale commissie, welke in 1921 in het leven is geroepen, om het provinciaal subsidie te verdeelen. De commissie bestaat uit ver- tegenwoordigers van Het Witte Kruis, plaat selijke afdeelingen en vereenigingen en ook weer een gedele-geerde van <je provincie Over de t.b.c.-bestrijding heeft deze com missie evenwd niets te zegge-n, want da-ar is de Noordhollandsche vereeniging van dien n-aam weer voor, en dat niettegenstaande bij- na alle wijikverpleegsters t.b.c.-werk doen en de afdeelingen of vereenigingen bij welke zij in dienst zijn, da-amor o.a. Provinciaal sub sidie ontvangen. We zwijgen verder maar over zaken als: volkshuisvesting, nazorg en de taak die de Radten van arbeid door art. 99 der Invalidi- teitswet op het gebied der t.b.c.-bestrijdin'g hebben, omd-at ons dit te ver zou voeren. We hebben - meenen we - aangetoonid, dat de organisatie zeer geibrek'kig is, die krachten versmipperd zijn, de centrale leiding ontbreekt en dat dit on-economisch en duur moet wer ken. Maar we geven dadelijk toe, dat het aan- wijzen- der fo-ut gemakkdijker is dan die op te heffen. Want ongetwijfeld krijgt men het par ticulier iinitiatief hier niet weg, gesteund als het wordt door het Rijk. Tro-uwens wij zouden zelf niet graag alles missen, wat er bestaat en wat we in den tijd, dat de volksgezond1- heid onze directe aandacht heeft, hebben lee- ren waardeeren. Indi-en men centrale leiding en daar-door samen-werking kan krijgen, waar die nu wordt gemiist, of gebrekk'ig is, zal er al veel zijn be- reikt. Maar dan zal men ook dadelijk op Ge- Maar wat heeft die man, die zich Thomson noemt, met hem te maken? En wie is Thom son's medeplichtige, agent of vertrouw-de in Londen? Daar hij op dat oogenbli-k in de buurt was van het bureau van den burgemeester, ging hij naar binnen en zonder aan Ollard bijzonderheden van zijn bezoek bij Sheffield mede te -deel en, zonder ook van het telegram te gewagen, verzocht hij, hem naar het mu seum op het kasteel te vergezellen. Zij wan- delden samen naar de oude sterkte en What- more bij de portierloge vindend, gingen zij met hem het vertrek binnen, waaruit de nood- munten waren gestolen. De vitrine, waarin deze tentoongesteld waren geweest, was een gewone uitstalkast en de conservator wees er dadelijk op, dat er niets met het patent- slot er van gebeurd leek, de sleutel draaide even gemakkelijk om als vroeger en aan het slot was niets, geen krasje zelfs te zien. „Neen", zei Stevenege met een lachtje, „hij wist wel hoe hij zijn werktuigen moest han- teeren! Heeft u vanmorgen zelf nog de mun- ten gezien?" vroeg hij, zich tot Whatmore wendend. „Ik zag ze, toen ik om acht uur de ver- trekken opende, nog liggen", antwoordde de conservator. „Zij lagen toen op hun gewone plaats, alles was in orde." „En hoe laat was't, toen u de verdwijning opmerkte?" ging d'e detective voort. „Het zal zoo wat £en uur geweest zijn, misschien een tikje later. Ik kwai# hier bin nen en toevallig keek ik juist den kant van de vitrine uit. Verdwenen waren ze! Ik ben toen zoo gauw mogelijk naar den heer Farmer ge- loopen." „En den doode had u nooit te voren in de buurt van het kasteel gezien?" „Neen, nooit. Ik was trouwens gedurende het grootSte deel van den ochtend uit. Ik heb ook nog mijn huishoudster in mijn woning gevraagd, of zij hem weleens had gezien. Maar zij al evenmin als ik! Maar men kan het kasteel langs meer dan een kant binnen- gaan." Olland en Stevenege keerden naar het Marktplein terug. „Wat ziet -die conservator er als een echte. droevige figuur uit", merkte Stevenege op; „zoo'n sombere, zwaarmoedige verschijning!" „Och ja, de arme kerel", zei de burgemees ter instemmend. „Hij heeft er wel reden voor. Een mislukt koopman, kon de eendjes niet bij elkaar houden en failleerde! Wij hebben hem daarom maar dit baantje gegeven. Hij ver- dient er twee pond per week mee, en natuur- lijk krijgt hij nu en dan een fooitje van bezoe- kers. Hijhallo, wat is er?" De huisknecht van het „Dravende Hert" kwam naar hen toe met een kaartje in de hand. Hij bood het den burgemeester aan, dia het na een blik erop geworpen te hebben, aan Stevenege overreikte. „Kijk!" zei de burgemeester, „hij is dus eindelijk gekomen? Nu, 't is in orde hoor! Wij zullen hem opzoeken." Stevenege had op het kaartje den naam „Stuart Bransdale" gelezen. zondheidsdiensten moeten aansturen en er niet eeirst nog meer afzonderlijke diensten bij moeten creeeren. Pas als het eerste onmoge- lijk blijkt, zal men, hoewel no-ode, het mindere moeten aanvaarden met de wetenschap, dat men weer iets nuttigs heeft; doch de organi satie voor later nog moeilijker heeft gemaakt. Als we nu de verbetering der geconstateer- defouten a-Me-en in het daarstellen van ge- zondheidsdiensten zien, dan valt ten slotte nog te onderzo-e'ken, op welke wijze die er kunnen komien. De wettelijke R'ijksgezond- hei'dsdiensten zouden het beste zijn. De tot- standikoming is echter niet te verwachten vooralsnog en de vraag doet zich dus voor, of in aiwachting daarvan -moet worden stil- gezeten. W-e meenen van niet. De provinciale -g-ezondheid'sdienst, vanuit Haarlem bestuurd, zou over de gemeenten moeten been werken en daardoor nooit behoorlijk kunnen optre- d-en, cimidat het lidhaam te log is. Daarbij mist dit orgaan eenige der meest elementaire bevoegdhedien, zo-oals b.v. het binnentreden van woningen tegen den wil der bewoners door d'e ambtenaren van den dienst. Voorts zou zij voor de naleving zijner verordeningen absoluut afha-nkelijk zijn van de Rijlcs- en ge- meentepoiitie, omidat de eigen ambtenaren zelfs de gewonen politioned-e bevoegdheid missen. Blijft over de organisatie, zooals de meer- genoemide wet diit had gedacht; doch vanwe- ge de provincie daargesteld. Dat wil zeggen, die provincie vo-rmit uit de daartoe aange- wezem gemeenten gezondheidsdistricten, die elk een gezondheidsdienst gaan instellen Dit is als vanzelf aangew-ezen, o-mdat de wettelijke grondslag ervoor aanwezig is. De gemeente is orgaan voor de volksigezondhei-d en kan door gemeenschappelijke regenng ex art. 121 en 122 der Gemeentewet met ander< gemeenten samenwerken. Alleen de pro vincie kan de gemeenten daartoe niet dwin gen en ook niet opleggen, daarv-oor geld uit U geven. Zoodat de taak van de provincie zich uitsluitend zal kunnen bepaten, zooals we in de Statenvergadering van Etec. 1927 zeer na- drukkelijk hebben gezegd, tot het vrijwillig doen samenwerken dier gemeenten. Wij zien, als dat lukt, de taak van het Rijk en Provincie aldus, dat het Staatstoezicht op de Volksgezondheid op die organen toezicht houdit en dat zoowel Rijk als Provincie in de kosten zullen moeten bijdragen. Zelfs als de Provincie b.v. 50 der kosten voor hare rekening will nemen, zal het voor vele ge meenten nog bezwaariijk zijn, eraan mee tc doen. Beter ware het, dat het Rijk in de an dere helft ook het zijne bijd'roeg, of, wat nog bil'lijlker is, de drie organen el-k een derde der kosten nemen. Hier is dus een terrein voor propaganda, zoowel in als bui-ten de gemeen- teraden braak, waarop onganisaties, die de Volksgezondheid behartigen en alien, die et warm voor gevoelen elkaar kunnen vinden, opdat zij met vereen-de krachten in hun ge meente de inzichten verhelderen en propa ganda voor het denkbeeld der op vr-ijwillige sam-enwerking berustende districtsgezond- heidsd-iensten kunnen maken. Indien tezi/ner- tij-d1 het rapport inigevolge de moti-e-Polak dan verschijinit en Ged. Staten tot daden zullen moeten komen, hopen we, dat het terrein vol doende verken-d' en bewerkt is. Haarlem, Januari 1928. A. W. MICBELS. N Lid van Ged. Staten van Noord-Holland^ (Slot.) Nu is het zeker een groote waarheid, dat bij indijking en inpold-ering van de Zuider zee de Staat een allesbeheerschende rol heeft gespeeld. Anders dan in gewone gevallen kan men hier zeggen, dat de Staat dien grond a. h. w. heeft gemaakt. En zoo zou het hier nog een extna-beteekeois kunnen hebben, zoo men vol hield, dat de Staat dan zeer z-eker ook juist bij deze gronden een aan-deel moet hebben in eventueele toekomstige vermeerde- ring van de grond-waarde. Toch, al ben ik daarvoor niet blind, meen ik, dat de nadeelen grooter zijn en dat wij, wat die waardever- meerdering in de toekomst aangaat, niet uit het oog mogen verliezen, dat zeer groote in- directe baten voor den Staat het gevolg zijn vrn dit groote werk Wanneer de grondprij- zen stijgen, is dit een teeken, dat die bedrijfs- resultaten vooru-it gaan, de rentabiliteit is ve-rbeterd. Nu weet ik wel, dat er ook onge- zonde prijsstijging is, maar wie te duur heeft gekocht, kan het niet bolwerken, en zoo betee- ken-t geleidelijke stijging van den waarde van den grond wel jdegelijke betere bedrijfs- resultaten, uitgedrukt in geld. Welnu, dan dragen daarvan ook de opbrengsten van al- lerlei belastingen, voornamelijk de inkomsten- en vermogensbelasting en bij een lerziening van, de trelastbare opbrengst ook - de grond- Oelasting de sporen. Een nieuwe provincie van 2000 K.M. is waariijk voor den fiscus geen kleinigheid! Zoo meen ik, dat bij de vraag, hoe de kosten zullen mceten worden gedekt van d-e droogleging van het grootste deel de-r Zuiderzee, n-iet moet worden ge- streefd naar volledige dekking door het on- c'-rste uit -de kan te willen halen, ook niet door op een deel van mogelijke waardever- ineerdering in de toekomst besla-g te 1-eggen en daartoe den erfpachtsvorm op groote schaal in te voeren. Zoodat, dit is mijn con- tlusie, erfpa-cht het affegt tegen eigendom, ook bij de ui'gifte van de Zuiderzeegronden. Vraagt men, tegen welke waarden de Sitaat de gro-nden- in eigendom zal moeten overdra-gen, dan antwoord ik: tegen een zoo- danigen prijs, dat daarop gezonde bedrijfs- eenheden onder gewone bekwame leiding tot bloei kunnen komen. Natuurlij-k zullen bij den vraagprijs voor den grond de kosten van het werk, omg-eslagen per H.A., een rol mceten spelen. De Staat mag niet zonder re- dlen waarde zoo maar prijs geven. Maar aam den anderen kant zijn de hoogste bieders, zoowel van koop- als van pachitprijzen, niet altijd ook de beste landbouwers. Een ver- stan-dige grondpolitiek zal hiermede rekening houden en tevens zooveel mogelijk het g-evaar ontz-eilen van begunstiging van den een bo- ven den ander. Aan een installing zou, bij die uitgifte in eigendom, wel wat meer aandacht m-ogen worden geschonken dan zij tot heden in de HOOFDSTUK V. De Amerikaansche verzamelaar. Op de eerste verdieping, in -de mooiste ka- mer van het hotel, troffen Stevenege en de burgemeester den Amerikaan aan. Het was een slanke, breedgeschouderde man van mid- delbaren leeftijd met gladgeschoren gelaat, wiens doordringende blikken hen scherp op- namen, toen zij bij hem werden binnengelaten. Hij stak Ollard een groote hand toe. „Mijnheer de burgemeester, onderstel ik", zei hij hartelijk. „Aangenaam met u kennis te maken! En uw jonge vriend Ollard strekte een hand naar Steveneger uit, alsof hij een curiositeit wil-de laten bewonde- ren, en stelde hem voor: „Mijnheer Stevenege, verbonden aan Scot land Yard Mijnheer Stevenege Maar Bransdale viel hem in de rede en den detective de hand reikend, riep hij uit: „Aha! een ambtenaar van de justitieele po litie. Ik heb dezer dagen al van u gehoord, mijnheer Stevenege. Is hier weer een lastig zaakje op te knappen?" Ollard en Stevenege keken elkander eens aan. De burgemeester legde vervol-gens zijn hoed op tafel en trok een stoel naar zich toe. „Laten wij gaan zitten, mijnheer Bransda le", zei hij. „Er valt heel wat mede te deelen, heel wat te bepraten, mijnheer. Ja, u heeft het zeer juist gezegd, mijdheer Stevenege staat weer voor een lastige zaak! Ze komt hier op neer, dat de noodmunten gestolen zijn!" Bransdale, die juist op weg was naar praktijk geniet. Juist ten behoeve van <3e mfh der kra-chltige kooper zou het Rijk moeten be- willigen en vergemakkelijken het vestigen van een grondrente. Daardoor wordt de koopprijs lager, terwijl grondrente tevens is een goedkoope vorm van crediet. Het aan- trekkelijke van grondrente boven hypotheek is, dat zij niet een kapitaalschuld is en ook niet drukt op een persoon, doch op een stuk frond. Grondrente is aflosbaar, maar haar apitaalsom nimmer opeischbaar. En nog een voordeel voor den grondgebruiker is, dat hij als met een grondrente bezwaarden eige- naar veel vrijer staat tegenover den heffer dan de erfpachter tegenover den eigenaar, want grondrente is slechts een financieele verhouding, terwijl de eigenaar bij erfpacht een controlerecht heeft van verre strekking. Daardoor kan grondrente niets afnemen van de voordeelen van eigenexploitatie terwij1- het daaraan toevoegt een zeer bruikbaar en nut- tigen vorm van grondcrediet. Het is dan ook wel zeer verwonderlijk, dat, terwijl vrosge-r rentenkoop zeer gebruikelijk was, grondrente toch ook een soort van rentenkoop, in onzer tijd haast niet voorkomt. De Staatscommis- sie voor den Landbouw heeft in haar rappon over vers-trekkin-g van grond aan landarbei ders zich zeer gunstig over grondrente uit- gelaten, wijl zij inzag, dat deze vorm van crediet belangrijke voordeelen bood boven hypotheek en aan het doel bevorderli]k was. Het gevolg is geweest art. 35 van de landar- beiderswet, dat den landarbeider vergent om ter voldoening van ten- hoogste 25 pet van het verschuldigd bedrag een jaarlijks he grondrente op het plaatsje te vestigen De grondrente is eerst aflosbaar na de Mgeheele aflossing van het o-vexige deel der schuld terwijl zij berekend wordt naar dezelfde rente als voor de hypotheek moet worden betaald. Uit deze bepal-ingen blijkt wel, dat van grondrente een zeer nuttig effect wordt ver- wacht juist ten- behceve van de minder kapl- taalkrachtigen. En waar dezen zeer zeker ook kans moeten krijgen om Zuiderzeegrond te verwerven, verdient het all-eszins aanbeve- ling dat het 'Rijk bij de uitgifte het vestigen van grondrente, desgewenscht, toestaat, al- hcht tot dezelfde maximaalgrens van 25 pCt. van de koopsom, als in de Lan-darbeiderswet is aangegeven. Er is maar weinig van grond rente bij arbeidersplaatsjes gebruik gemaakt. Het verschil in renteiast is niet heel groot, vergeleken met wat men schuld-ig is aan rente en aflossing bij hypotheek. De annuiteit be- draagt 54/5 pet., de grondrente 4 van de tnaximaal 25 pet. der s-chuld. Dit scheelt slechts 16.20, en zoo waren er op 1 Mei 1925 van de 1146 uitgegeven plaatsjes slechts- 8 met grondrente bezwaard, d. i. 0.7 Dr. Anje de Jonge, De Resultaten onzer Laudarbeiderswet)De grondrenten wisselde van 400 tot 900. Intusschen de bel, keerde zich in eens om. „Watblief?" riep hij uit. „Gestolen? Wan neer dan?" „Niet later dan vanmorgen, mijnheer", ant woordde Ollard. „En wat nog meer beteekent, de man, die op aannemelijke gronden van den diefstal verdacht wordt, is later vermoord! Voor zoover wij op 't oogenblik kunnen na- gaan, is de moordenaar met de munten ver dwenen." Bransdale bleef een oogenblik zijn bezoe- kers met stijf op elkaar gedrukte lippen aan- staren. Met een diepen zucht deed hij ten slotte -den mond open. „Alle duivels!" zei hij. „Diefstal! Moordf En dat voor die munten. Vertel me alles. Maar laten we eerst wat drinken. Wat mag ik u aanbieden, heeren? Ik heb een lange reis van Londen achter den rug en wel een ver- frissing noodig." Hij drukte op den belknop en toen de be diende verscheen, bestelde hij whisky-soda. „Maakt eens kennis met mijn sigaren", ging hij voort, toen de bediende was verdwe nen. „Een sigaar prikkelt altijd mijn denkver- mogen, en het wil mij toeschijnen, dat er heel wat denken noodig zal zijn om klaarheid in deze zaak te brengen! Bestaat er eenige aan- wijzing?" „Geen enkele, mijnheer", antwoordde Ol lard. „Doch de heer Stevenege zal u de ge- heele zaak vertellen, zoodra de kellner er ge weest is. We moeten voorloopig zorgen, dat er niets ruchtbaar van wordt." (Wordt vervolgd). 1

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5