DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomwasscherij en i-i VarverSj van KROM, No. 29 Honderd dertigste Jaargang Doonneinentsprijs bij vooruitbetaling per 3 masmden f2.—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsrulmtft Brieyen franco N.V. Boek- en Ilandelsdr, v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Iiedactio No. 33. VR1JDAG 3 FEBMJARI Dageliiksch overzichf. Buitenland bericht De volgende week is bet be- slist de laatste week der Pnjsvermlndering. Dif nummer besfaaf nit 2 bfaden. (928 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. AD EM A. DE WAPENSMOKKELARIJ. - STRIJD OM DEN 8-URENDAG. Konden wij j.l. Zaterdag schrijven, diat het tengevolge van de bemoeiingen der groote mogendheden zeer de vraag zou zijn, of de Kleine-Entente-Staten gezamenlijk hunne pro- teslnota's betreiende de wapensmokkelarij bij den Volkenbond zouden indienen, de feiten hebben ons inderdaad in het gelijk gesteld. Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavie en Roeme- nie hebben n.l. afzonderlijk geprotesteerd en bet meet onmiddellijk de aandacht trek- ken dat de inhoud der nota's zeer verschil- Jend is. Terwijl Joego-Slavie, dat op min of meer gespannen voet met Italie leeft, haar protest in zeer scberpe bewoordingen ge steld heeft, heeft Roemenie, dat pogingen aanwendt om met Italie op goeden voet te komen, de nota in zeer kalme bewoordingen gesteld en er zich nauwlettend voor gewacht Italie op welke wijze dan ook te kwet- een. Tsjecho-Slowakije heeft den gulden mid- denweg gekozen Wij wezen reeds op de moeihjkheden die het vragen van een onderzoek door genoem- de mogendheden aan den Volkenbond zou opleveren, moeilijkheden, voornamelijk voort- spruitende uit het feit, dat vanuit Italie de wapens naar Hongarije werden getranspor- teerd onder een valschen vrachtbrief. Zoo lang mogelijk bebben de groote sta- ten de protestnota's dan ook tegen gehou den. Thans echter zal de Volkenbondsraad bij roeerderbeid van stemmen kunnen adviseeren tot het al of niet instellen van een onderzoek. Of dit inderdaad ingesteld zal worden, is nog de vraag. De kans is n.l. groot, dat en- kele groote mogendbeden uit alle macbt zul len pogen deze zaak in den doofpot te stop- pen. De wenschelijkheid daarvan werd reeds in de Times betoogd, welk blad van een on derzoek slechts moeilijkheden ducht in een tijd nu alle volken naar verzoening en vrede verlangen. Een standpunt, dat wel voorna melijk zal moeten worden verklaard uit de begeerte om Italie te ontziendat als land van herkomst, dan toch in elk geval bij deze smokkelarij is betrokken. Te Geneve vergadert momenteel het Inter- nationaal Arbeidsbureau van den Volken bond en de besprekingen, die daarbij gister werden gehouden, hebben een emotievol ver- loop gehad. Reeds spoedig na den aanvang wees n.l. de Engelsche regeeringsgedelegeerde er op, dat zijn land ontzaglijke bezwaren had tegen de ratificatie van de conventie van Was hington ten aanzien van den 8-urendag. Na- mens zijn regeering vroeg hij, het vraagstuk aan te houden, tot de bijeenkomst van het bureau in 1929, om dan een verzachting of verzachting of wijziging van enkele artike- len te verkrijgen. Engeland kan, aldus de gedelegeerde, aan invoering van den 8-urendag en dus ook aan ratificatie der conventie zelfs niet den- ken, gezien zijn industrieelen en algemeen economischen toestand. Het is te begrijpen, dat dit voorstel felle critiek heeft uitgelokt. Jouhaux, de Fransche gedelegeerde opende onmiddellijk een hevig vuur op de Engelsche regeering en ook de arbeidersafgevaardigden Oudegeest, Muller (D.), Simpson (Canada) en Poulton (Engeland) staken hun veront- waardiging -niet ander stoelen of banken. De Beligische regeeringsafgevaardigde prof. Mahal ns pleitte voor een herzienings- procedure met voorafgaande bepaalde beper- kingen, maar de werkgevers-gedtlegeerden voelen daarvoor blijkbaaT niets. Er staat dus een felie strijd te wrcbten om het 8-uren- beginsel. De arbeidersafgevaardigde Jouhaux deed het voorkomen, alsof een van de meest kri- tieke uren voor de internationale arbeidsor- ganisatie geslagen was. Zijn teleurstelling was des te grooter, daar hij als leider van de Fransche arfoeiders, indertijd de voor- waardelijke ratificatie van de achturendag- conventie door Frankrijk heeft aanvaard, in de verwachting, dat de opschortende voor- waarden voor de ratificatie door Duitsch- land en Engeland spoedig zouden worden uit den weg geruimd. Door de definitieve weigering van Engeland om de conventie te ratificeeren voor zij herzien is. vervalt de hoop, dat de Fransche ratificatie definftief wordt en zullen die regeeringen, die de con ventie nog niet hebben geratificeerd, zich daar nu naar alle waarschijnlijkbeid van ont- houden. Naar het zich nu laat aanzien, zal thans de oplossing worden gezocht in een compro- mis, waartoe de Fransche regeeringsafge- vaardigde een voorstel deed, dat hierop neerkomt, dat de raad na ingewonnen advies van de commissie voor de reglementen in zijn speciale zitting een beslissing neemt over de herzieningsprocedure in kwestie, en eerst als dit punt is afgehandeld besluit om al dan niet de herziening van de conventie van Was hington op de agenda van de conferentie van 1929 te plaatsen. Ook de rede van den directeur van het in- ternationaal arbeidsbureau Albert Thomas, die de Engelsche regeering verweet, nimmer te hebben aangewezen op welke punten de achturenconventie herziening behoefde, wees in dezelfde richting. VOLKENBOND. DE WAPENSMOKKELARIJ. De kwestie op de agenda van de volgende Raadszitting. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft de nota van de Kleine Entente op de agenda van de volgende Raadszitting ge- plaatst. De demarche zal ter kennis worden ge- bracht van de Hongaarsche regeering. DUITSCHLAND. HET BANK-VAN-LEEN1NG-SCHANDAAL Jacobi gearresteerd. De in het Berlijnsche pandhuisschandaal betrokken officier van Justitie, dr. Jacobi, is op last van den rechter van onderzoek gear resteerd. Men verdenkt Jacobi zich door den pand- huishouder Bergman belangrijke bedragen te hebben laten toestoppen om gunstige referen- ties over hem te geven. De neef van v. Hindenburg was in Bergmanns dienst. De correspondent van de „Voss. Ztg." te Miinchen heeft een onderhoud gehad met den neef van den rijkspresident, majcor von Hin denburg, die financieel bij de zaak is betrok ken. Hij verklaarde, dat hij sedert Kerstmis werkzaam was in het Miinchener filiaal van het pandh'uis van Bergmann. De „Vos. Ztg." weet hieraan toe te voegen, dat ook majoor von Hindenburg bij herhaling gunstige informatics omtrent Bergmann heeft verstrekt en dat hij zelfs een schriftelijk con tract met Bergmann had gesloten, waarin hij zich verplicht had gelden voor de transacties van Bergmann te verschaffen tegen provisie. Tot dusver bebben zich 2000 personen aan- gemeld, die hun geld aan Bergmann hadden toevertrouwd en het thans kwijt zijn Voor- al te Breslau, waar hij een filiaal had, zijn talrijke slachtoffers, te Miinchen, waar eerst onlangs een filiaal was opgericht, betrekke- Ujk weinig. Behalve Bergmann zullen ongeveer 20 per sonen zich voor het gerecht hebben te ver- antwoorden. Thans is gebieken, dat Bergmann vroeger, niet eenmaal, maar reeds 18 maal wegens op- lichting, verduistering, bedrog en het toe- brengen van lichamelijk letsel is gestraft. Naar de Berlijnsche hoofdcommissaris van politie mededeelt, wordt op het oogenblik een onderzoek ingesteld betreffende het ver- strekken van inlichtingen nopens de firma Bergmann door /imbtenaren der politie. Bergmanns activa bestaan uit echte tapij- ten ter waarde van vele honderdduizenden rnarken, een kostbare verzameling geweien, twee villa's, een te Friedricbshagen en een te Garmisch-Partenkircben, drie auto's, siera- den van mevr. Bergmann, het deposito bij een Duitsche bank en het geheime deposito bij een particuliere bank: Dr. Jacobi bekent. De ,Je- v ens posit id' van den heer v. Hin denburg. De gearresteerde officier van justitie dr. Jacobi is gister door de mand gevallen. Hij heeft bekend, dat Bergmann hem van tijd tot tijd belangrijke-bedragen uitbetaald heeft als tegenprestatie voor de gunstige in lichtingen, die Jacobi over de onderneming en de persoon van Bergmann verstrekte. Bergmann en zijn vrouw hebben verklaard, dat jacobi een vast maandsalaris had voor de diensten welke hij aan de onderneming bewees. Het aantal door Bergmann gedu- peerd-en, die hun geld verloren hebben is reeds tot 300 gestegen. Onder ben kan men ook majoor v. Hindenburg rekenen die naar we gem eld hebben, leider van het Miinchener filiaal was. De heer van Hindenburg had op een ad- vertentie van Bergmann geschreven, waarop deze hem per keerende post een „levensposi- tie" had aangeboden, en als referentie dr Ja cobi had opgegeven. De heer von Hinden burg was naar den officier van Justitie ge- gaan en deze had hem zulke gunstige infor matics omtrent Bergmann gegeven, dat von Hindenburg geen oogenblik geaarzeld had de hem aangeboden positie te aanvaarden. Hij had door de. inflatie bijna zijn geheele vermogen verloren en was blij, dat hij einde- lijk weer een betrekking had. Vreesachtigheid van belatsting- schuldigen. Interessant is, dat tal van geldschieters van Bergmann zich tot dusver nog ni?t hebben aangemeld. De belastingautoriteiten houden namelijk een oogje in het zeil en letten crop of de geldschieters zich niet hebben schuldig gemaakt aan helastingontduiking. Men heeft namelij'k uit de boeken van Bergman de na- men van een aantal personen gevonden, die verzuimd hadden op hun aanslagbiljet mel ding te maken van de vaak aanzienlijke be dragen, die zij bij Bergmann hadden belegd. Tegen verschillende van die personen heeft de fiscus reeds een procedure ingeleid. Nog meer twijfelachtige onderne- mingen ontdekt. Het geval-Bergmann heeft, naar het „Berl. Tagebl." meldt, tengevolge gehad dat de overheid andere twijfelachtige ondernemin- gen op het spoor is gekomen, in de eerste plaats het Standard Warenkaufhaus te Ber- lijn, Friedrichstrasse 136. Reeds op 27 Februari zal een tweede straf- proces tegen den eigenaar van dit warenhuis, Keil, aanvangen. Arme crediteuren! Het W. B. meldt nog, dat reeds thans vast- staat, dat de faillissements-procedure jaren zal duren voordat een uitdeeling zal kunnen plaatshebben. EEN MASSA-MOORDENAAR. Overal in Thuringen zoekt men de laatste dagen naar den massa-moordenaar en roover Hein. Gistermorgen werd hij door twee mare- chaussees op den weg bij Untersiemen aange- troffen. Hein was op de fiets evenals de amb- tenaren. Hij schoot den marechaussee Sche- len dood, waarop de ander hem vervolgde en bij het dorp Gross Heirath inhaalde. Hein sprong van de fiets in een sloot langs den weg en wist den overkant te bereiken. De wachtmeester trachtte hem neer te schieten en verwo.ndde hem aan de rechterhand, maar toen zijn revolver leeg was en Hein nog terug bleef schieten moest de wachtmeester de ver- volging opgeven. De gevangenneming van Hein, dood of levend, kan nu echter spoedig tegemoet worden gezien aangezien hij volko- men ingesloten is. HET PROCES-SGHRECK. Het vonnis. Het Rijksgerechtshof heeft in het proces te gen Schreck c.s. vonnis geveld. Schreck is ver- oordeeld wegens poging tot hoogverraad en vervalsching in documenten tot 5 jaar tucht- huis, 10 jaar verlies van burgerrechten en plaatsing onder politie toezicht. Koch is we gens poging tot verraad van militaire gehei- men tot 1 'A jaar gevangenisstraf veroordeeld, die door de ondergane voorloopige hechtenis als ondergaan gelden. Schulz is wegens meineed tot 4 maanden veroordeeld. Van de straf van Schreck wordt een deel afgetrok- ken wegens voorloopige hechtenis. FRANKRIJK. BRIAND BEANTWOORDT STRESEMANN. Geen nieuwe voorwaarden voor Rijnland-ontruinung. Briand heeft gister na een vrij lange inlei- ding, waarin hij opnieuw een hymne op den vrede zong, geantwoord op Stresemann s be- kende rede. Zijn s-telling was dat Locarno zoowel een feitelijken als een ideeelen kant heeft en dat Stresemann liefst aan die laat ste zijde vertoeft. Aan zijn loyaliteit valt niet te twijfelen, maar hij werkt voor zijn land evenals wij en met een rake karakteris- tiek, die luid gelach veroorzaakte, schetste Briand hem ais een man, die liever de hand uitsteekt om te ontvangen dan om te geven. Ten aanzien van hetgeen te Locarno gebeurd is, verklaarde Briand nog eens, dat hij van de Duitsche eischen geen kennis genomen had voor de omderteekening opdat er geen candities van gemaakt zouden worden. Daar- na heeft hij ze gelezen maar als Stresemann zegt, dat hij enkele satisfacties gekregen heeft dan antwoordt spr., dat alle gedane toezeggingen nagekomen zijn. Briand behandelde verder uitvoerig het vraagstuk der outrunning van het Rijinland en betwistte, dat Frankrijk op voortzetting gesteld zou zijn. Hij betoogde, dat zeer goed in gemeenschappelijk overleg een oplossing te vinden is, die de veiligheid waarborgt, maar dat Frankrijk zich met zijn bondge- nooten moet verstaan. Te Thoiry heeft spr. tegen Stresemann gezegd. dat de ontruiming mogelijk was, maar dat dan voor de ontwa- pening moest gezorgd en de betalingen ver- vroegd moesten worden. Er is dus geen spra- ke van nieuwe voorwaarden. Briand besloot met de verwachting uit te spreken, dat overeenstemming verkregen zal worden en ging toen over tot de bespreking van de verhouding tot Amreika. Vertrouwensvotum voor Briand. Na afloop van de redevoering van Briand heeft de Senaat een resolutie aangenomen, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering en in haar beleid. Vervolgens ging men over tot de orde van den dag. DE FINANCIEELE TOESTAND. Een rede van Poincare. Poincare heeft gister in de Kamer een uit voerige rede gehouden over de Fransche fi- nancieele politiek. Hij wees daarin op de gunstige resultaten van de sedert 18 maan den gevoerde wijze van bewind. Dit alles werd verkregen, zoo merkte spr. op, door- dat Frankrijk heeft bewezen dat het zijn verplichtingen loyaal nakomt en dat het het aangevamgen werk van den financieelen we- deropbouw ten einde zal brengen (levendige toejuichtingen bij1 het centrum en rechts). Sedert een jaar aldus voegde Poincare hieraan toe is de franc reeds niet meer aan gevaarlijke schommeling onderhevig geweest. Tegelijkertijd bezit de Banque de France de reserves, waarmede zij de koer- senmarkt kan heheerschen, althans voorzoo- ver er zich geen nieuwe financieele crisis voordoenom dit te voorkomen kan men niet lichtvaardig afstand doen van de methodes welke nu sedert 18 maanden met zooveel succes zijn toegepast. Deze verklaring van Poincare is door de meerderheid der Kamer met luid applaus ontvangen. Tenslotte besprak hij de mogelijk- heid den belastingdruk eenigszins te verlich- ten. ONGEWAAKTE OVERWEGEN. 32.000 overwcgen Evenals bij ons vindt men in de Fransche bladen berhaaldelijk berichren over ongeluk- ken door onbewaakte overu/e^en. Heft aantal slachtoffers is ook in Frankrijk zeer hoog. In die Kamer is minister Tardieu hierover geinterpelleerd. Hij heeft hierop geantwoord, dat het eenige middel om ongelukken te voor komen, is: betere signalen of opheffing; der overwegen. Men is bezig om de overwegen beter ziichbaar te maken. Ook zijn op vele punten reeds electrische schellen aange- bradbt, diie bij het naderen der trein en klinken Er zijin dertien milliard frcs. noodig om de 32.000 overwegen te verleggen. MAARSCHALK JOFFRE. Weer onder dak. De verontwaardiging in de bladen over het feit, d'at „de overwinnaar van de Marne" uit zijn woning gezet is en op zoek naar een flat zou moeten gaan, is niet zonder gevolg ge- bleven. Eerst heeft een vermogende Spanjaard den maarschalk een huis te Parijs of Nice aange boden, ter zijner keuze. Dit aanbod1 is door andere gevolgd. De graaf van Chauffaut, een achterneef van Lamartine heeft zijn buitenverblijf ter be- schikking gesteld van Joffre en een winkelier te Parijs heeft hem geschreven „Maarschalk, mdjn huis is het uwe". Joffre hoewel zeer getroffen door zooveel bewij-zen van vriendschap, heeft geantwoord dat hij op geen aanbieding kan in gaan Zijn famd'lie is hem te hulp gekomen. VERDENKING VAN ABORTUS. De burgemeester van Isigny De burgemeester van Isiigny bij Cean, dr. Boutrois, heeft zelfmoord gepleegd. Dr. Bout rois, die ook medieus is, was van ernstige din- gen beschuldigd1. Twee vrouwen, tegen wie een aanklacht wegens abortus was inged'iend, hadden den burgemeester-dokter Isiigny als haar medeplichtige genoemd. De rechter van instructie te Caen, die de zaak in onderzoek heeft, had dr. Boutrois ontboden om inlich tingen te geven. Per auto zou de burgemees ter naar Caen gaan, vergezeld van zijn vrouw en dochter. Even voor het wegrijden zeide hij nog iets vergeten te hebben. Hij ging naar binnen en even daarna klonk een schot. Dr. Boutrois had zich door het hoofd geschoten; zijn toestand is hopeloos. ENGELAND. DE UITVAART VAN LORD HAIG. Maarschalk Petain is reeds gistermiddag met 50 soldaten van het eerste Fransche le- - gercorps, dat tusschen Mons en Rijssel voor de eerste maal met de Engelschen had saam- gewerkt, te Louden aangekomen, evenals ge- neraal de Kerninck met 50 man Belgisdie troepen van den IJser. Maarschalk Robert son mag op medisch advies niet actief aan de cer.monie deelnemen en zijn plaats als slip- pendrager zal worden ingenomen door gene- raal Cavan. Er zijn zoo veel kransen van Vlaamsche klaprozen verkocht, dat in de door Haig te Richmond en Edinburgh opgerichte werk- plaatsen de blinde en kreupele oud-soldaten in 3 ploegen dag en nacht hebben doorge- werkt. Het stoffelijk overschot van maarschalk Haig zal begraven worden in het familegraf in dfe abdij van Dryburgh in Schotland, dit is vlak bij Bemerside, Haig's woonplaats. Het famiiiegraf ligt naast dat van Walter Scott. Na den rouwdienst in de Westminster ab dij zal de kist naar Edinburgh worden ge- transporteerd. Leden van het Britsche legioen zullen de kist naar het affuit dragen, waarop ze naar de St. Giles-kathedraal wordt vervoerd. Daar zal het lijk tot Maandag in staatsie gelegd worden. De Koning heeft bevolen, dat de vlaggen van de overheidsgebouwen in Engeland en Wales heden halfstok zullen waaien. In Schotland zal dit gebeuren op den dlag van de begrafenis. Het departement van ooriog heeft een le- gerorder uitgegeven, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het gevoel van rouw we gens het zware verlies, dat het Britsche leger heeft geleden. NA DE SPOORWEGONGELUKKEN. Nazien der spoorbanen. Als uitvloeisel van de spoorwegramp bij Sevenoaks en van twee andere ontsporingen, verleden jaar, die officieel werden tcege- schreven aan gebreken van de baan, zullen groote deelen van de baan van den Southern Railway op groote schaal grondig worden nagezien. Bijzodere aandacht zal gewijd worden aan de bootroutes en aain die trajec- ten waar de treinen 96 a 112 K.M. per uur loopen. Eenige maanden geleden is men be- gonnen met de reconstructie van deelen der lij-n, die door het regenachtige weer van den afgeloopen zomer ernstig geleden haddten; naar raming zullen tegen het eind5 van 1928 bijna 640 K.M. baan opnieuw zijn aange- kgd. DE VLOOT ALS VREDESFACTOR. In Engeland. Bridgeman, de Eerste Lord der Admirali- teit, heeft in een rede te Whitchurch ver klaard, na den nadruk te hebben gelegd op de onmogelijkheid voor de Britsche gedelegeer- den op de mislukte Vlootconferentie te Geneve om de beperking van het aantal kruisers tot 'n cijfer, dat de veiligheid van Groot-Brittan- nie in gevaar zou hebben gebracht, goed te keuren, dat men zich niet bezorgd behoeft te maken over het nieuwe Amerikaansche vloot- program. Of het echter een beperking der be- wapening is, is een andere kwestie. Wij hebben het recht niet, aldus Bridge- man, om de beslissing der Ver. Staten, in welke mate zij strijdkrachten noodig hebben voor defensieve doeleinden, te beoordeelen. Het is niet aan te nemen, dat, hetzij Enge land, hetzij Amerika, op het oogenblik oor- logszuchtige gedachten zou hebben. Laten wij hopen, dat, als de Amerikanen 'n grooter vloot bouwen, deze een even groote factor moge zijn voor het behoud van den vrede als de Britsche. Sprekende over de beschuldigingen, dat Engeland meer voor zijn bewapening uitgeeft dan voor den ooriog, zeide Bridgeman, dat het voornaamste deel der vlootuitgave voor de betaling van het personeel, de havenarbei- ders en de pensioentrekkenden is bestemd. OPHITS1NG TOT MOORD OP MAC. NEILL. Te Dublin zijn twee vrouwen voor den rechter van instructie verschenen, die wei- gerden hun naam op te geven en beklaagd werden van samenzwering tot verspreiding van tot misdaad en moord opwekkende ge- schriften tegen James Mac Nedll, den nieu- wen goeverncur-generaal van d'en Ierschen Vrijstaat. De vrouwen lachten toen zijn voor den rechter stonden. Daar werd meegedeeld, dat enkele dagen voor de aankomst van Mac Neill de beide beklaagden gezien waren ter wijl zij biljetten aanplaktcn met een herin- nering aan vroegere politieke moorden en met de vraag: „Wie zal de mooi-den van Mount- joy en Ballyseedy wreken". Mountjoy en Bal- lyseedy zijn de gevangenissen, waar de ver* oordeelde rebellen terechtgesteld zijn. Df beide beklaagden werden ter terechtzitting verwezen. DE ONTVANGST VAN DE COMMISSIE*. SIMON TE BOMBAY. Niet bepaald hartelijk. Vandaag wordt de aankomst verwacht van de commissie-Simon te Bombay. De Swara- jesten hebben in overeenstemming met alle andere Indische partijen besloten het geheele openbare leven in de stad, zoover het van hen afhangt, stop te zetten. Winkels en kan- toren zullen gesloten zijn, en Indische em ployees op Engelsche of vreemde handelskan- toren zullen een dag den arbeid neerleggen. Indische studenten zullen in optocht naar de haven gaan, ten einde de leden der commissie als zij aan land gaan, te bezweren met het- zelfde schip terug te keeren naar Londen, omdat Indie en het Indische volk hen als on- gewenschte gasten beschouwt. De politie heeft echter reeds voorzorgen getroffen om een landing zonder incidenten te waarborgen, In verband met de komst van de commissie- Simon is er, naar de Indische nieuwsdienst meldt, te Calcutta een botsing geweest tus- schen de politie en een menigte, die door een professor werd opgestookt tot een staking. Hierbij werden een zestal personen gekwetsl niet voldeed. JOEGO-SLAVIe, KABIN'ETSCRISIS. Het ministerie-Woekitsjewitsj a} getreden. Het ministerie -Woekitsjewitsj heeft zijn ontslag ingediend, nadat eerst Marinkowitsj en de andere democratische ministers hun ontslag haddten aangeboden. De honing weigert het ontslag ft aanvaarden. De koning heeft geweigerd het ontslag van het kabinet-Woekitsjewitsj te aanvaarden. LITHAUEN. MINISTE RCRISIS. De anti-democratische politiek. Toen de Lithausche minister-president Wol- demaras uit Berlijn terugkeerde, bevond hij, dat er in den boezem van zijn kabinet diep- gaande meeningsverschillen waren ontstaan. Deze hebben thans geleid tot het aftreden van den minister van justitie Silingas en dien van fimancien Milzius. Beiden eischten een democratischen koers in de binnenlandsche politiek, waarmee de premier en de andere ministers zich echter voNt.ekt ni^t Louden vereeni£ext mi m ii in i iiiimiihi ■—hi ii niiiwuiiiiii i rur De Wonderen ven Lourdes. I B

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1