KEUZE van AUTOBANDEN Tijeisclii*iffen Burgemeester en Wefhoud'ers waren van •ordeal, dat, al mog-e het waar zijn dat die Roomsch-Katholieke scholen inderdaad later ferst zijn opgericht, er toch ook reeds sands jvnele jaren goed roomsch onderwijs te Alk maar was te krijgen en dat de duidelijke be- rioeling van de Wet toch zonder twijfel is, dat ouders, die noo-dgedwomigen hunne kindei-en naar eene niet door hen gewenschte school stu-ren, omdat er nog geen school bereikbaar is van hunne rich ting, later daarvan zullen kunnen terugkomen ate dan zulk een door hen begeerde school is opgericht. Sikkelerus, roomsch onderwijs wenschende, had1 zijne kin- deren dat te Alkmaar liun-n-en do-en geven, af- gezien- van de oprichting van een bepaalde roomsche school aldaar. De voorzitter wees er op, dat de letter van dte Wet aanvrager ten goede komt. Alsnu deed de voorzitter eenige mededeelin- igen, omtrent de ui'tbreiding van het buizennet der waterleiding, ate ter vorige vergadering door het lid Molenaar bepleit, den aankoop door de gemeente voor 375.vrij op naam van het perceel grond te Driehuizen, waarop het ten deele afgebrande koffiehuis „de Bonte Koe" van dten 'h-eer Hark Visser heeft gestaan, dat nn won't afgebroken. De raad sprak er zijn vreugde over uit, dat deze koop tot stand kwam, omdat nu eene belangrijke verbetering voor het verkeer ter plaatse is te verkrijgen. Aan het vertrekkend1 schoolhoofd, den heer j. Q. Borgwat, was door B. en W., op diens verzoek verlof verleend op 11. 12 en 13 januari ten behoeve van zijne verhuizing. In overleg met den heer inspecteur is tijde- ldjk benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Goort-Sehermer, die heer P. Goud's- blorn uit Alkmaar, aan wien tevens de waar- neming van het hootdschap is toevertrouw ge- worden en die op 11 Januari die functies heeft aanvaard Deze onderwijskracht is voor rekening der gem-eentekas aangesteld, omdat de noodzakeiijk heid een wachtgeldter te be- ooemen, de tijdlige vervulling van de vaca- ture o-nmogeHjk maafcte. De voorzitter deed nog enkele m-ededeeliin- gen in dit v-erband. Voorts bracht Jhij ter kennis van den Raad, dat de gemeentewer km a nP. Kietf Hz-n., met ingang van 15 Januari j.l. den gemeente- di-enst heeft verlaten, w-egens het verkrijgen van een particuliere werkkring elders Tot voorziening in een deel van zijn dagelijksche werkzaamheden, hebben B. en W. verschil- lendte maatregel-an genomen. Op voorstel van den voorzitter werd met allgemeene stemmen besloten, ten laste der gemeente eene geldleening aan te gaan tot goedmaking van de kosten van aankoop van het ondie Noorderrechtshuisje, ten bedrage van 226.—, af te lossen in gelijke termijnen in tien jaar, te beginnen met 1928. Rente en aflossing uit de gewone middelen. De op- brengst dier leening zal worden gebrach-t in d!en dienst 1927, waaruit ook de betaling is gesdiiedi. Rentevoet hoogstens 51/* Op dezelfde wijze werd besloten, eene lee ning aan te gaan 375.voor de kosten van aankoop' van het eeidergenoemde perceel grond te Driehuizen, zulks op den dienst 1928 en op dezelfde wijze en voorwaarden als de vorige. De beide lceningen zullen on- derhands worden geplaatst bij de Boerenleen- bank te Groot-Schermer. Vastgesteld werden eenige besluiten, tot wij zing van de begrootingen. Deze vaststelling geschiedde met algemee- ne stemmen en nadat de voorzitter de ont- werp-besluiten heeft toegelicht. Besloten werd tot het aangaa-n eener twee- de leening tor voorziening in kasgeld op den dienst 1928, ten bedrage van 50000.—-, tegen een rente van ten hoogste 5*/» af te lossen uiterlijk 31 December 1928, rente uit de gewone, aflossing uit de buitengewone middelen der" gemeente. Deze leening zal mede onderhands worden geplaatst en is be- reids overgenomeu door die Codperatieve Boe- renleenbank voomoemd. Alsnu was aan dte orde het voorstel van B en W. orn de jaarwedde van den bode, den heer N. Waterdrinker, te verhoogen met 100.—, inverband met hem, door B. en W. opgedragen meerdere werkzaamheden, zijnde het aanmaken der kachels ten Raadhuize, het opwinden en verdter bedienen van het toren- uurwerk te Groot-Schermer en het dagelijks schoonhouden van het Raadhuis, alte werk zaamheden, tot dusverre door den gemeente- werkman vervuld. Het schoonmaken van dte school te Driehuizen en het verzorgen der kachels aldaar is opgedragen gewordten aan dten heer J. Swart voor 3:50 per week, alles, ook dte jaarlijksche groote sohoonmaak inbe- grepen. Voor dtezelfde werkzaamheden te Groot-Schermer is een oproeping van gega digd'en gedaan, waarop drie gegadigden hebben gereflecteerd. Door omstandiigheden heeft de laagste iinschrijver, d-e heer H. H. van Truyen, van de zaak afgezien. Aan hem was het werk door B. en W. reeds gegund. B. en W. haddten voorloopig het werk op- ragen aan N. KieftKuyn samen met M ieftMeyns, die ook hebben ingesc'hreven Nader zal worden overwogen, aan wie het de- fimitief, nu van Truyven zich teruigtrok, zal worden: gegeven. B. en W. hebben de werkzaamheden ten Raadhuize en de bediening van de klok, als daarvoor sohadeloos te stellen. Dit voorstei gezegd1, opgedragen aan den bode. Zij wen schen hem met de voorgestelde belooning gaf aarieiding tot een zeer uitvoerige be- raadslaging. Mevrouw Slooten betwistte allereerst de rechten van B. en W. om terza'ke personen aan te stellen, nu de raad destijds al'le be- noemingen, voor zoover de wet ze niet aan anderen opdraagt weder aan zich heeft ge trokken. De voorzitter zeide, dat van benoemen geen sprake is. Het geldt hi-er eenvoudig bet laten verrichten van dagelijksche diensten Met Swart is en met anderen zal een gewoon arbeidscon tract op korten termijn worden aangegaan. Mevrouw Slooten noemde dit een juridische vondst en als zoodanig zal de voorzitter wel weer gelijk hebben, doch zij zieidte, dat Raads bedOelinig duidelijk was, allte personen die in dienst van de gemeente komen, hoe ook. zeif aan te stellen. De voorzitter wiide dwarover niet verder met spreekste* debatteeren. B. en W .zullen lie menschen in dienst no-men: Dat is de taak Iran het dageljj'ksch bestuur zeide spreker De heer Heinis was van oosdeel dat de veMwacbter als zoodanig heel weinig heeft te doen en het was dozen spreker heel aan- genaam, dat deze daarvoor een goed safaris geniet, maar dan kan hij deze baantjes als bode er ook wel bij hebben. Een goed salaris juichte spreker aitijd toe, maar dan moet er ock voor gewerkt worden. Tusschen den heer Posch en mevrouw Sloo ten ontspon zich een persoonlijk defeat over dte vraag, of de heer Posch gelijk heeft met t; zeggen, dat mevrouw Slooten, die nu dtes bee- mi Heinis betoog onderschrijft, vroeger wel van oordcel was, dat de bode voor eventueele werkzaamheden, als die hem nu worden op gedragen, afzonderlijk moet worden beloond Mevr. Slo-oten ontkende categorisch, dit ooit te hebben gezegd. De heer Heinis zou, ate het dan toch geld most kosten, liever een particulier alles te zamen laten verrichten. Ook dat, wat men nu dten bode wil opdragen. Mevr. Slooten ondcrsteunde deze opvat- ting, bovendien zou zij de klok weer voor rekening van het kerkbestuur willcn laten, waarop de voorzitter er op wees, dat dit vooi lange jaren oontractueel voor' rekening der gemeente is. Uit den Raad kwam biji monde van mevr Slooten, de door meerdere betoogdte wensche- lijkheid naar voren, om alle schoonmaak- ert dergelijke bezigheden, zoo wel in de school te Groot-Schermer, als ten Raadhuize te laten verrichten door een particulier persoon. De Raad nocdigde B. en W. uit, daartoe personen c-p te roepen en dit afzonderlijk eventueel tte doen voor het bedienen van het torenuurwerk Met het kerkbestuur zal in relatie worden getreden, omtrent het weder voor d'at -bestuur laten van de bediening van de klok. De Raad droeg, tot tijd en wijle in een en an der definitief zal worden voorzien, de be diening van genoemd' uurwerk op aan den bode. De heer Boer en meerdere leden vreesden; dat alles nu veel duurdter zal worden. De heer Molenaar zeide, dat men, als dit zoo blijkt te zijn, toch ook nog later bet voor stel van B. en W. zou kunnen aannemen. De heer de Boer vroeg namens den vader, C. van Zoonen, om vergoeding of tegemoetko- ming voor het vervoer van diens zoontje naar een Openbare L'agere School te Alkmaar, omdat dit kind votgens het oordeel van den arts Koppen, dten langcn weg naar de school te Driehuizen, in verband1 met zijne lichame- lijke gestddheid niet meer dagelijks kan af- leggen. Spreker beval deze aanvrage zeei warm aan. De voorzitter zeide odk wel voor dit verlee- nen te voelen, doch met het ook op dte fcewoor- dingen van artikel 13 L. O. wet, doet zich hier een geval voor, analoog aan dat, het- welk de eerste aanvrage, van Sikkelerus met voor inwilliging vatbaar maakte. De heer Posch en andtere leden zagen hier een gevaar in voor de schoolbevolking van de school te Driehuizen. Daar glng het om een paar kerlingen en dan kan men voor rijiksrekening v/eer een tweede leerkracht aan- stellen, die nu aan de gemeente 600.kost. De voorzitter zag dit gevaar ook wel, doch is met het den heer de Bo-er eens, dat men aan dit stceven, hoe beiangrijk ook voor de ge meentekas, d:e belangen van een zwak kinu niet mag opofferen. De heer Posch had niets tegen de vergoe ding, maar zou het zoo willen regelen, dat die vergoeding strekte voor gemaikkelijker ver voer naar Driehuizen. De voorzitter zal met den heer de Boer deze mogelijk nadter onderzoeken. In beginsel werd besloten eene nader te be- palen vergoeding of tegemoetkoming te ver- strekken. Vastgesteld werd de lijst van over het jaar 1928 d'bor de aangeslotenen aan het electri- citeitsnet der gemeente te garandeeren mini mum afname in Kilowatturen, zooals deze lijst in ontwerp door B. en W. werd1 aange boden. De weini'ge wijzigingen werden een voor een besprcken en eenstemmig goedge vonden. Overigens bleef de lijst gelijk aan die voor 1927 heeft gegold'en. Aan den heer J. Q. Borgwat werd eervol ontslag verleend' uit zijne funciien als lid van de plaatselijke schoolcommissie en van de commissie tot wering van schoolverzuim. Be sloten werd de vervulling dtezer vacaturen aan te houden tot een nieuw hocfd der school zal zijn benoemid. De voorzitter stdd'e aan d;e orde de benoe- ming van nisuwe leden in alle stembureaux, zulks teneindie voortaan de aftreding zood'a- nig te zien geregeld, d'at alle led'en aftredten, na afloop van het jaar, waarin in September een nieuwe gemeenteraad zal zijn opgetreden. Spreker steldte voor de samenstelling te doen zijn ate volgt: (Kamer, Staten en Gemeenteraad.) Stcmbureau I. Leden: Jb. Heinis, N. Sloo tenSmit. Plaatsvervangende leden- J. Kuyn, A. Wledijik en- J. Pilkes. Stemb-ureau-II. Leden: P. de Boer voorzit ter; F. Posch en C. Molenaar. Plaatsvervangende leden: S. Kriek, M. C. van der Laan en D. de Boer Pzn. Hoofdistemibureau Gemeenteraad. Ledten: N. SlootenSmit, P. de Boer, Jb. Heinis Mzn. en J. Smit Jzn. Plaatsvervanigende leden: C. Molenaar, M. C. van der Laan en F. Posch. De heer Smit achtte de samenstelling van stembureau I politiek gesproken niet juist. Z. i. is het met goed, dat in dit bureau de bei de leden tot de S-. D. A. P. behooren. Hij deed een voorstel om den heer Heinis in bureau 11 te bonoemen en in diens plaats in bureau 1, dten heer van der Laan. De heer Heinis zeide, dat hij onder deze omstandiigheden zich voor een benoeming an- ders dan in bureau I niet beschikbaar stelt Het voorstel van den heer Smit, hierop in stemming gclbracht zijnde, werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de vo-orsteller en wethouder Posch, tegen de an- dere led'en. De bureaux werden alsnu na ge- houden stemming samengesteld, overeenkom- stig dies voorzitters vporstellen-. Deze benoe- mingen werdien gedaan voor 4 jaren, volgens de wet, welke termijn voor dit maal wordt ge- rekend1 te zijn iogegaan 1 Januari j.l. en mits- dien zal expireeren 31 Dec. 1931. De heer Heinis vroeg, of de voorzitter reeds personen heeft aangewezen voor het zandstrooien biji gladheid op de bruggen. De voorzitter zeide, dat B. en W. daarin binnenkort zullen voorzien. Hierna werd die vergadte-rinc wesloter mer- hand heer aan- SCHOORL. Vergadering Tuinbcuwver. Wcensdagavond vergaderde de Schoorl- sche Tuinbouwvereeniging bij den heer Schuijt. De opkomst was groot, waaruit te ken viei, dat er iets bijzonders aan de was. En volgens den voorzitter, den R. Wognum, was dit -ook zoo. In z'ijn openingswoord heette hij de w-ezigen welkom en zeide hij geen overzicht te zullen geven over't jaar 1927, aangezien er dezen avond veel te verhandelen was en t jaarverslag van den secretaris al genoeg zou zeggen. In totaal was 1927 geen voordeelig jaar voor onze tuinders geweest. Den heer Mooij (secretaris) was wegens ziekte afwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni- ging 205 leden t-eldie in 1927, t.w. 133 in de gemeente en 72 daarbuiten. Er werden 8 bestuursvergaderingen gehou- den, veelal in combinatie met teelers van speciale artikelen. 3 ledenvergaderingen hadden plaats. waarvan de laatste een buitengewone was, in verband met de toestanden op de Alk- maarsche veiling. Er werd voor f 3077.08 aan goederen en zaden verkocht, terwijl een gedeelte O.-I. kers nog verrekend- moet worden. Opgemerkt werd1 hier, dat't geen in Alk maar wordt g-eveild, nooit in de rekening wordt opgenomen. Ook dit jaarverslag g-e- waagd-e van slechte uitkomsten in 1927, door den kouden, natten zomer Onder leiding van den heer J. H. Arpeau is in 1927 een tuin- bouweursus begonnen. 't Jaarverslag van den penningmeester deed zien, dat de ontvangsteri f 432.26^had- den bedragen, w .o. een saldo van 1926 a 68.25. De uitgaven, mede sluitende, is 432.26, hi eld een saldo op't eind van het jaar in van 25.4014. Beide stukken werden onder dank aan de functional is-sen door de vergadering vastge steld, de rekening, nadat de commissie met't ondtrzoek belast, goedgunstig had geadvi- seerd. Bij ballotage werden 9 nieuwe leden toe- g-elaten. Hierna -had een bespreking plaats over aankoop van aardb-eiensloffen. 't Bleek ech- ter, dat v-erreweg de meeste teelers hunne voorraad al hadden aangevuld door te be- stellen bij den h-eer Blom, en besloten werd, dat alsnog bij de vereeniging kan worden besteld, waarna deze bestellingen aan den heer Blom zullen worden overgedragen. 't Beste merk, Saksische sloffen a 9 cent, werd aangenomen. Hierna deelde dc voorzitter mede, dat d-e laatstgeleverdie O.-I. kers gekiemd wordt in 't Rijksproefstation te Wageningen. De tee lers moeten eenig geduld hebben met hunne afrekening. 't Aanbod van nieuwe kers is nog niet groot, zoo zeide den voorzitter, kans is er momenteel om 2 a 4 H.A. in teeth te geven, doch de prijzen konden nog niet worden vastgesteld. Krulkers daarentegen werd tegen hoogen prijs aangeboden, zoodat dit voor 1928 goed kan worden. Echte-r is deze teelt nog al ris- kant, terwijl er nieuw rijshout voor noodig De teelers van kers kunnen hunne te tee- len oppervlakte bij het bestuur opgeven;» zoodra er vastheid in't aanbod1 komt, zal het bestuur daq handelen, en de uitgifte regelen. Nog drukte de voorzitter de teelers op't ge- moed, om bij levering van hun product niet onnoodig onbeleefd te zijn tegen de men schen, die de zaak in ontvangst komen ne- men; dit kan er toe leiden, dat een groot aantal menschen daardoor gedupeerd wor den. In de pauze werden bij een gratis ver- loting, een drietal broeiramen gewonnen door de heeren C. Duin Wz., C. Delv-er en P. van der Oord. De beide aftredende bestuursleden R. Wog num en D. Rus, werden met bijna algemeene stemmen w-eder benoemd en namen die be- noeming aan, terwijl in de vacature W. Kei- zer werd gekozen den heer J. Akkerman. Den heer Keizer, die heeft bedankt, omdat het vergaderen hem te zwaar wordt, doch niettemin een warm hart voor de tuinbouw- belangen heeft getoond in zijne 16-jarige be- stuursperiode, had hartelijke woorden van den voorzitter in ontvangst te nemen en werd op diens voorstel tot eerelid benoemd. Nog werd eenig plat glas besteld ter com- pleteering van den voorraad. Dit zal op 8 Februari, 's morgens 9 uur, aan de leden worden afgegeven. Voor't aanbod van een conservenfabriek, om een 4-tal H.A. boonen op contract te teelen. was geen animo. Medegedeeld werd, dat boonenlatten a 3 cent w-eder te verkrijgen zijn, evenals het vorige jaaf. Zij, die willen betrekken, kunnen hunne bestellingen nog gedurende 14 dagen doen bij den secretaris. Ook dubbele boonen zonder draad, voor de zaai, kunnen nog 14 dagen worden opge- geven bij den heer J. Mooij. Men besloot, om de voorraad aan te koopen bij den firma Sengers te Hem a f 1.80 per Kilo. 't Zelfde geschiedde mede met Schorse- neerenzaad. Dit zal gekocht worden bij de firma Jos. Reijers te Zwijndrechi:. Den heer Alderliedte merkte nog op, hoe men gedupeerd kan zijn met onbetrouwbaar zaaizaad. De schade daardoor berokkend1, werd nooit verder vergoed, dan de kostprijs van 't zaaizaad. De voorzitter beaamde dit; er is thans een commissie werkzaam, welke middelen beraamd, om een betere vergoe ding uit-gekeerd te krijgen. Hierna deelde de voorzitter mede, hoe de toestanden op de Alkmaarsche groentenvei- ling zijn. Trouwens, de notulen van de laat ste ledenvergadering zegden reeds genoeg. De -nieuwe regeling, onder nieuwe statu- ten zal onz-e tuinbouwvereeniging rechten ontnemen, waar we zoozeer op gesteld wa ren. 't Zal toch zoo worden, dat men een aan- deel moet koopen, wil men met voordeel veilen. Doet men dit niet. dan betaald men een hooger percentage, of men lid van de Schoorlsche tuinbouwvereeniging is of niet. Ook kan men nog wel enbloc veilen op 't aandeel van onze vereeniging, doch dit laat ste is aitijd lang niet practisch uitvoerbaar. Onze tuinbouwvereeniging bestaat voar de Alkmaarsche veiling in de toekomst mat meer- siechts is met veel m-oeite aedajn ge- rkr-eg-cxi, mat wi] voor eene oestuurstunctie een'voordracht van drie personen kunnen in- dienen, waaruit „bij voorkeuriemand door de ledenvergadering van de veiling zal wor den benoemd. Men vertegenwoordigd dan echter zijne vereeniging niet, doch is bestuurslid1, zonder m-eer. Wij' hebben tegengestemd, doch 't pie it werd verloren. Wanneer dus die statu- ten d-er veiling de koninklijke bewilliging heb ben, zijn wij daar uit alles w-eg. Op de vergaderingen van de veiling is veel gesproken, doch steeds was de stem vanaf de bestuurstafel: We wijken van t voorgestelde nieuw-e systeem ni-et af; t z.g. systeem Balk moest en zou er door. Dit nu gaf bij't bestuur onz-er Tuinbouwvereeniging ontstemming. We dachten er sterk over, om aan de vergadering te advis-eeren, eiders, doch niet meer in Alkmaar te veilen. Diverse corres- pondentie is met d-en secretaris der veiling, den heer Mak gevoerd; vooral de laatst- ingekomen brief frappeerde't bestuur. Daar in wordt beweerd, dat volgens art. 8 der nieuwe statuten't benoemen eener afg-evaar- digde voor onz-e vereeniging nog mogelijk was. 't Lijkt of alles ons ni-et hel-d-er is en de voorzitter vraagt, of den heer Schermer er iets van kan zeggen. Dezen heer zegt hierna, dat dit laatste schrijven van den secretaris der veiling niet juist is. De Algemeene vergadering heeft aan genomen, dat uit een voordracht vanu-it Schoorl -een bestuurslid voor de veiling be noemd kan worden, doch dit bestuurslid zal nooit afgevaardigde dezer tuinbouw vereeniging zijn. Van't doen eener consessie door bovenge-noemd-en secretaris, kon geen sprake zijn, aangezien hij 't recht niet had om van een besluit -ee-ner algemeene verga dering af te wijken. 't Schrijven was mede door den voorzitter -onderteekend Nog memoreerd-e de vcorzitter, hoe onaan- genaam zooiets dan voor onze vereeniging is. Wij hebben vanaf de oprichting af, alles gedaan om de veiling tot bloei te krijgen. Inwoners van Schoorl hebben hunne aan- deelen ver-kocht. Als vertegenwoordiger onzer vereeni ging heb lk, ondanxs veel andere drukt-e. geen twee k-eer in al die jaren verzuim-d, om -een bestuursvergaderi-ng bij t-e wonen. Wat was de samenwerking met menschen als V-ersteeg en Schoorl aitijd goed, totdat nieuwe r-egelaars kwamen, die't bet-er wis- ten en mens-chen, die-aitijd goed hebben ge werkt, en vereenigingen welke aitijd steun den, zoomaar aan den kant zull-en zetteu en reeds h-ebben g-ezet. Spr. deed ook nog uitkomen, hoe wij met 6 wagens boonen een geheele dag tot d-es avonds laat hebben moeten wachten, omdat, zooals d-en h-eer Mak vert-elde, de kooplieden dit wilden. Den h-ee- Druijven antwoordde hierop, dat hij als markter voor de vereeniging, d-e waarheid -van dit gezegd-e had onderzocht, en h-em was door een flink en waarheidslie- vend koopm-an medegedeeld en nog eens herhaald, dat daar ni-ets van aan was. Den heer Posthumus vond 't frappeerend, d-at de statuten nog niet ter Koninklijke goed- keur-ing waren opgezonden. Spr. zou met kracht willen samenspann-en om te r-edd-e-n, wat nog te redden was. In dit verband wees hij op -eene vergadering van de Alkmaarsche kooplied-envereeniging op 8 F-ebruari, waar ook tuinders welkom zou- den zijn, en 't pu-nt besproken zou word-en. Haa-st ieder wilde weer gaarn-e naar d-en ouden toestand, zij 't dan verbeterd, terug. Den heer Schermer geloofde, dat we ons zeer rustig zoud-en kunn-en blijven ge voelen. De statuten zijn nog ni-et opgezonden, en spr. twijfelt aan die opzending ook voor de toekomst. De plannen van den h-eer Balk, hi-elden naast deze statut-enwijziglng, nauw verband met -een te nemen besluit van d-e ge meente Alkmaar, om de_ schuld der veilin-g met pl.m. 50 pCt. te v-erminder-en. Echter zijn ze daar w-el wijzer, en als spr zich zou wil len wagen aan eene voorspelling, dan zou 't deze zijn, d-at d-en h-eer Balk met zijn sy steem van't tooneel zal v-erdwijnende taak zal dan m-eer aan de oud-e beproefdie kracht-en zijn, om langs z-ek-er-e banen, de zaak in Alk maar te regelen-, zooals't behoort, tot te- vredenh-ei-d van alle tuinders. E-en schrijven van d-e Alkmaarsche koop- lied-enver-eeniging, waarin gevraagd w-erd, hoe in Schoorl a.s. zom-er gehandeld zai worden, v/erd voorgelezen, doch 't was haast elf uur en sluitingstijd. De voorzitter stel-d-e voor, te ant woorden, dat dit in de Maartvergadering, als zijnde nog vroeg ge noeg voor't Schoorl's product, zou worden behandeld. De vergadering kon hierin medegaan, doch algemeen m-eend-e m-en, dat h-eel goed uit de uitin-gen der menschen te concludee- ren was, dat, als de toestand in Alkmaar blijft, zooals die thans is, wel niernand onder de leden zal gevoelen om in Alkmaar te veil-en. Dit is zeer jammer. De Alkmaar sche veiling is 't aangewezen centrum, en wederke-erig kan deze veiling d-e tuinders rondom Alkmaar zeer zeker ni-et m-issen. Doch't is 'f logisch gevol-g. wanneer, tegen de m-eening der tuinders in, en tegen hunne b-elangen, een veilingssysteem wordt doorge- dreven, dat d-e grootste ontevredenhei-d w-ekt Terecht merkte de voorzitter nog op, dat we finantieel, hoewel voor een zware taak staand-e, ons er d-aar doorheen wisten te slaan, en vele-n willen gaarne terug naar den ouden toestand, ook al had die verbetering noodig. De r-eo-rganisatie is in verk-eerde banen geleid. Juist in den winter is de keuze van Uw auto* banden een ernstig punt van overweging, omdat weersgesteldheid en toe* stand der wegen goede banden zoo hoog nood zakeiijk maken. Kiest daarom den band, die minder kost dan hij moest kosten, N.V. „R. A, M. I." voerders en niet het minst de aanvoer van el ders, maakt dat er nog een goed gevulde markt is; hoewel de aanvo.r aan de veilin- gen b-eduidiend minder werd. Het hoogst in prij-s was d-e andij^e, waar van de notoering was van 1.80 tot 3 per lost, daarna bcerenkool met een prijs van 1.20 tot f 2.65, reken maar uit wat een krop of een kooltje moet kosten. De aanvoer van spruiten lijkt wel uit gou-d te bestaan, 2e en 3e kwaliteit (mooi gesorteerde le soort ziet men weinig) brachten 23 tot 41 per 100 Kg. op. R-oode kool is nog erger, le soort, zooals men die aan de Langedijk ziet, komt hier niet voor en tcch was d-e prijs 24 tot 32 voor mooie kwaliteit en 10 tot 18 vo-or 2e kwailteit, alles per 100 s-tuks. Gele kool was cok d-uur, eigenlijk nog duurder dan roode, ceiida-t de doorsnee van de aanvoer, in kwali teit, beduidend minder was, om deze reden is dte prijs, 16 tot 22 per 100 stuks, enorm hoog. Prei werd in alle s-orteeerin-gen aangevoerd in prijzen van 13 tot 32 per 100' bos, och de doorsneeprijs was niet zoo hoog alf de b-oven genoemde artikelen. Pieterselie en sel-derie voor 14 to-t 18 per 100 bos is en-orm duur en zelden zijn hi-er zulke prijzen besteed, echter was er een tekort en dan ,,irukt" men maar weer hooger. Wit'lof deelde ni-et in de algemeene prijs- verhoc-ging, waarmedte alterminst is gezegd, dat de prijs laag is; de prijzen 24 tot 30 p-er 100 K.G. voor geen b-e-paald mooie kwa liteit is niet la-ag. Vruchten zijn ook duur, do-ch het is voor de hajndelaar geen vo-ordeelige handel geweest, omda-t dte vruchten sterk teruggaan, er zijn partijen waarvan de h-e-lft op d-e m-estvaa.lt te recht komt; de prijzen der appeten waren 18 tot 29 en peren- f 16 tot 23, alles per 100 K.G. De prijzen der grove groenten waren, uien 10 tot 13, wortelen f 6 tot 8, bieten 5 tot 7, alles per 100 K.G. en koolrapen 1.15 tot 1.35 per zaak (dte laatste is niev duur). De aanvoer en prijzen der aardiap-pelen wa- den onverand-erd, n.l. 9 tot 11 voor kites en 11 tot 13 voor duinaardappe-len, alles per 100 K.G. De overige aanvoer onveran' derd OBDAM. Aan d-e Hoogesch-o-ol te Wageningen geslaa-gd voor het inigenieurs-examen Neder- landsche landbouw de heer W. J. M. Dekker. van hier. KENNEMERLAND. Een tamelijk groote aanvoer, vlugge han del en vrij hooge prijzen is het overzicht van dte afgdoopen week. De huismoeder, die aangewezen is op da- gelijkschen inkoop en dit zijn er veilen maken v-o-or den inko-op van groente en aard appelen een duren tij-d mee, want vrijwel a! les is hoog in prijs. Jammer is maar dat ook de tuinder niet bijzonder profiteert van de hooge prijzen, want dte aanvoer bestaat uit kleme partijtjes en alieen die talrijke aan- Het Februarinum-mer van het „Haagsche Maandblad" onder lei-ding van Dr. C. Eastoi en S. F. va-n Oss, vangt aan met een artikel van Dr. L. G. M. Baas Becking over Univer- siteiten i-n de Nieuwe en de Oude Wereld. Mr. S. van Houten schtijft over „Het Vol- kenbon-dstatuut" en Mr. M. Koppius ovet „De Consul en de Ass-emblee van d-en Volken-- bond". Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk schrijft over „Een gevaarlij-k experiment met de Raden van Beroep voor de Dir-ecte Belastin- gen" en de heer P. den Hollander over „Atn- sterdamsche Armen''. Dr. J F. van Oss b-ehandeld het onder- werp „Jute-kwesties" en Mr. J. H. Bast „Het ontstaan der Groninger Veenkolonien". Corn. Veth geeft -een verhandeling over „Stijl en Mode in de Kunst", terwijl H. S. M. van Wickevoort Crommelin een artikel pu- bliceert over „Dagen in Fransch-Vlaanderen" Het nummer -besluit met de zevende bij" •irage va-n Paul W. Harrison, getiteld „On- der d-e Arabieren", een verhandeling, waar van gehoopt mag worden, dat die evenals d« bijd-rage over ..Bacterienjagers" in boek* vorm zal versehijnen. Uit de opsomming blijkt wel, dat de re- dactie nog steeds de -k-unst verstaat om in het maand-blad d-e meest gezaghebbenden aan het woord te laten. is. G e b o r e n Cornells, z. van Klaas Wiedijk en van Neeltje Kieft. Ondertrouwd: Willem Hendrik Jan Tasche te Alkmaar, onlangs te Utrecht en Jo hanna Elisabeth Louisa Nienaber. Overleden: Ariaantje Houdewind, 71 echtgenoote van Jan Govers. Willemijntje Polle, 60 j., echtgenoote van Cornelis Louwe. Stocks door het geheele land. LEEU WARDEN: Ruiterskwartier 37-45 Tel. 232 AMSTERDAM: N.Z. Voorburgwal 75a-77 Telefoon 35397

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6