DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Ververij van S. KROM, De exploitatie van den muziektuin. Bezoekt de Dancing nHarmonie", Honderd dertigste Jaargang DageSijksch overzicht. bericht De volgende week Is bet be- silst de laatste week der Prijsvermfndering. ESuifenland Iedere ZaBtdagmiddag O O The dai^sanf. MTREE No. 30* Dit ntimmer bestaat nif 3 bladen. 1928 Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden vooi Alkaaar 2.—. franco door feet gcheele Rijb /2.50. Afzonderlljke en bew^snnmrners 5 cents. PRfJS OER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsnifflife. Brieven franco aan de N. V. Boek* en HandelsdrukkerQ vjb HgRMft fiOOTfiftft IOOIW Voordam C9. DiF«pteuri G, H. KRAK. ZATERDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonor. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N, ADEMA. 4 FEEIRUARI IV. Uit verschillende brieven blijkt ons, diat er voor onze enquete over de exploitatie van den Stedelijken Muziektuin groote belan-gstel- ling bestaat. Vrij algemeen blijken de door ons geraad- pleegde musici en vereenigingsbesturen of voor een exploitatie-commissie als de thans bestaande, of voor gemeentelijke exploitatie te zijn- Het aantal van hen, die een combinatie van beiden in een of anderen vorm wenschelijk achten is betrekkelijk klein en over het alge meen blijkt de meeste vcorkeur voor een ge meentelijke exploitatie te bestaan. Wij laten hieronder weer eenige der bij ons ingekomen adviezen volgen en beginnen ditmaal met publicatie van de opinie van den heer P. A. Blaauw, muziekleeraar athier, di- recteur van de Gemengde Zangvereeniging „De Stem des Vblks", die ons het volgende achrijvdn toezond: „Het komt mij voor, dat zoolang een particuliere commissie waartegen het publiek en vereenigingen al een zekere antipathic hebben net beheer over den Muziektuin heeft, dit 't bezoek in de toe- komst niet ten goede zal komen. Bij het beheer eener particuliere commissie zullen de entreeprijzen m. i. over het algemeen te hoog blijven, daar men de exploitatie tocit ter hand neemt, om er ten siotte voordeel van te behalen, dunkt mij. Een gemeente lijke behoeft dat niet direct te doen uit winstbejag en kan ook eventueele verliezen beter dragen. Bij gemeentelijke exploitatie zouden de entreeprijzen verlaagd moeten worden, zoodat het bezoek voor een ieder mogelijk zal zijn. Het zou m. i. aanbeveling verdienen een gedeelte van den Tuin te reserveeren voor niet-leden of voor de minst entree-betalen: den, bij wijze van rangen, evenals in een schouwburg. Ik ben dus voor een gemeentelijke exploi tatie. Daar't onderwerp nu toch -den Muziek tuin geldt, zou ik oog nog gaarne het vol gende onder de aandacht willen brengen. Het zal iederen bezoeker meer dan eens opgevaillen zijn, dat een concert niet in alle deelen van den tuin even duidelijk te vol gen is. Hoe prettig en gezellig het terras ook gelegen is, is bet toch gewoonlijk niet de gunstigste plants om voortdurend van het concert te kunnen genieten. M. i. zou er meer voor de nis gelegenheid moeten zijn tot luisteren, het gazon zou minstens de helft verkleind moeten worden, om zoo- doende meer plaats voor de nis te verkrij- gen en den concertbezoekers ongestoord genot te verschaffen. lyiet stoeltjes en tafeltjes is evengoed nog een gezellig geheel te verkrijgen. De tuin zou er werklijk z e e r door verbeteren en men moet het ten siotte den coneertbezce- kers zoo aangenaam mogelijk maken, an- ders komen ze niet terug. Het wisselval- lige klimaat is en blijft altijd een groot risico voor een gunstig bezoek bij concer- ten, zoodat m. i. meer beschutting in de na- bijheid der nis ook wel wenschelijk zou zijn." De heer Blaauw is dus een uitgesproken wrstander van gemeentelijke exploitatie en ij ziet zijn meening daaromtrent gedeeld oar d'en heer W. H. Sling.r, den bekenden ;ganist, organisator van volksconcerten en irigent van zangkoren, die ons bet volgende thrijven deed toekomen: „Naar aanleiding van uwe cireulaiire be- treffende de Muziektuin-kwestie, wil ik U gaarne ook mij'n meening in korte trekken uiedtedeelen. Natuurlijk geef ik graag de iraijne voor een betere, doch waardeer ten zeerste de uitgebreidheid van uwe en quete. Voor allies moet md. de tuin door de ge meente worden geexploiteerd. Ik stel mij voor dat deze daarvoor een ambtenaar aanstelt of het den buffethouder opdraagt, die de inzichten of orders uitvoert van een daartoe, ook door de gemeente in te stellen, commissie van toezicht, bestaande uit eeni ge onafhankelij'ke, onbaatzuchtige perso- nen, die genqeg kij'k op de zaak hebben, om de exploitatie goed te doen zijn. Tevens moeten ze genoegzaam op de hoogte zijn der muzikale strooming hier en in den om- trek, orndat zij de van gemeentewege te ge- ven concerten zullen moeten organiseeren De turn moet, zonder onderscheid, wor den verhuurd vooj: concerten, bijeenkom- sten enz., aan elke corporatie of alle per- soneh, die zich daarvoor aanmelden, tegen een later vast te stellen uniformen huur- prijs en^ de huurders geheel vrij wordt ge- laten bij de exploitatie en het concert, of de bijeenkomst waarvoor hij den tuin heeft gehuurd. De concerten. door de tremeente te geven. (dus die, welke niet van eventueele huur ders van den tuin uitgaan) worden vastge- steld en georganiseerd door de commissie bovengenoemd, die daarvoor de entreegel- den vaststelt om een loonende exploitatie mogelijk te maken. De contributie voor het lidmaatsdhap blijve zoo billijik mogelijk. Er mag bij de leden dier commissie geen sprake zijn van eigenbelang of voordeel. Dit sleohts als schema, wat later even- tueel verder uitgewerkt moet worden. Zeer zeker zullen andere plannen ook veel goeds hebben en als dan uit elk het goede wordt genomen, kan uit dat alles misschien wel een perfect plan groeien. Men geve van gemeentewege niet te veel concerten, maar ze moeten goed zijn en den muzikalen smaak van het publiek kunnen veredelen. Dat de concerten in den afgeloopen zo- rner slecht bezocht waren, konut m. i. door het slechte weer en ook door een toename der radio, waardoor velen thuis blijven." Wij laten thans aan het woord den beken den zanger, den heer J. Hogervorst, secretaris van het Gemengd Koor „Harmonie", die zijn opinie over de toekomstige exploitatie van aen Muziektuin in het volgende schrijven uitvoerig uiteengezet en gemotiveerd heeft: „Terecht is van verscheidene zijden ge- protesteerd tegen de huidige exploitatie van den Sted. Muziektuin. De willekeurige houding en het hoogst ontactisch optreden van de tegenwoordige exploitanten tegen- over de verschilknde plaaiselijke vereeni gingen in het bijzonder, heeft menigmaai aanleiding gegeven tot groote onaange- naamheden, wat het Muziektuinbezoek, vooral de laatste jaren, lang niet ten goede is gekomen. Cm hier nog verder over uit te.wijden vind ik overbodig. Alleen al het feit, dat de tuin geexploiteerd werd door een 5-tal menschen, die geheel volgens ei- gen .'inzichten kondenhandeleri, zooals al leen zij goed" dachten, zonder dat het Ge- nieentebestuur bij eventueele kwesties tus- schen beiden kon komen, is volgens mijn bescheiden meening een grove fout van het Gemeentebestuur geweest. Immers men had toch al het recht uit handen ge geven. En al zou het alleen nog maar daar- om zijn, dan vereischt dit dringend veran- dering. Nu is het maar de vraag: Hoe moet de tuin dan geexploiteerd worden? Ik had mij het volgende gedacht, welke meening ik natuurlijk gaarne prijs wil ge- ven voor een betere. In de eerste plaats zou ik gaarne zien, dat die tuin eenigermate veranderd werd en wel in dier voege, dat het gazon voor de nis verdween, daar zulks den muziekluiste- raars zeer ten goede zou komen. Immers, wanneer men recht tegenover de nis zit, komt de klank het beste tot zijn recht. Dan verpacht de gemeente het buffet Daar gebleken is, dat het consumptiever- bruik de verwachtingen van den tegen- woordigen pachter lang niet overtroffen heeft, had ik ten gunste van hem nog het volgenode gedacht. Op de plaats waar nu het gazon is, piaatst de pachter stoeien. Deze piaatsen kunnen door het publiek te gen een matigen prijs, 5 cent b.v., worden ingenomen. Wil men evenwel geen ge- bruik van deze piaatsen maken, dan moet er aan de zijkanten voldoende plaats over er aan de zijkanten voldoende plaats over- terras. Vcor deze piaatsen mag de pachter geen geld heffen. Ten tweede moeten de concerten van het Sted. Muziekkorps gratis door een ieder kunnen worden bijgewoond. Nu moest er uit den Gemeenteraad een commissie worden benoemd, die van uit elke plaatselijke zang- en muziekvereem- ging drie bestuursleden aanzocht zitrng te nemen in een op te richten veroeniging, welke zich ten doel stelt den Muziektuin te exploiteeren. Uit deze vereeniging wordt een dage- lijksch bestuur gekozen, dat aan de hand van een vast te stellen reglement, de wen- schen der vereeniging ten uitveer brengt en tevens de verschiilendie functies bij roos ter verdeelt. Wanneer nu deze vereeniging is opgericht, stelt men iedere ingezetene of zij die in d omgeving wonen in de gelc- genh.id toe te treden als donateur tegen betaling van 1. Deze contributie had ik juist zoo laag gedacht cm het aantal do- nateurs zoo groot mogelijk te doen zijn. Deze donateurs kunnen dan bij hun dip'lo ma een legitimatiekaart kriigen voor hun gezin waar men n;ets voor betaalt. Even wel befaalt men voor elk concert, op ver- tcon der lesttimatiekaart een entree van 10 cent. Niet-leden betalen vanzdf een aanmerkeliik hooger entree. In een algemeene ledenvergadering. wel ke eens of 2 maal per jaar gehoud'en wordt, stelt het bestuur de concerten vast, naiarmate de kas zulks toelaat, in over leg met de leden. Elke plaatselii.ke vereeniging moet het recht gegeven worden eens per iaar concert te geven. waarvoor een zeker bedrag wordt uitgetrokken. Is een vereeniging niet in staat om zonder groote kosten zelistandig een concert te geven, dan zou ik willen adviseeren het er op aan te sturen zooveel mogelijk een gecombi- neerd concert te doen plaats hebben, b. v. een gemengd koor met mannenkoor, of eene ccmbinatie met deze of gene muziekver- eeniging. Heeft elke vereeniging een con cert gegeven en wil zij er nogmaals een geven, dan dient zij, wanneer het program- ma van het seizoen dat toelaat, in de gele genheid te worden gesteld dim tuin tegen een nader vast te stellen bedrag te huren. Deze huur moet voor alle vereenigingen gelij'k zijn. De voor eigen rekening der ver eeniging te geven concerten zijn natuurlijk niet op vertoon der diploma's toegankelijk. Overigens betalen andere dan muziek- en zangvereemigingen welke te Alkmaar ge- vestigd zijn (onverschillig van welke rich- ting) eenzelfde bedrag als huur bij even- tueel gebruik van dlen Muziektuin. Alle baten vloeien in de kas der vereeniging en komen ten goede aan de concerten. Deze kas moet ten alien tijde door het Gemeen tebestuur of door een d'aardoor benoemde commissie gecontroleerd kunnen worden. Bij eventueele geschillen moet de gemeente ook te alien tijde kunnen ingrijpen. Hiermede ben ik aan het einde mijner beschouwing. Wanneer men ongeveer deze methode zal volgen, veronderstel ik wel, dat de toestand wel verbeterd zal worden". Wij eindigen ditmaal met een korte opmer- king van den administrateur der Haarlem- sche Orkestvereeniging, wien het- natuurlijk vrij onverschillig blijft op welke wijze de Muziektuin hier ter stede geexploiteerd zal worden, maar die toch voor zijn vereeniging den volgen den wensch uit: „Gezien het st»cces dat de Haarlemscfie Orkestvereeniging steeds genoot bij het ge ven van hare concerten in den Stedelijken Muziektuin, zou het wenscheijk zijn, dat deze concerten gehandihaafd bleven en met eenige werden vermeerderd". Binnen eenige dlagen hopen Wij opnieuw de zienswijzen van diverse belanghebbenden en belangstellenden te publiceeren. WAT GEBEURT ER IN BRITSCH-INDIe? Gister is d>e Engelsche regeeringscommis- sie-Simon in Bombay gearriveerd. Men weet, dat sedert eenige jaren onlus- ten in Voor en Achter Indie een absoluut niet ongewoon verschijnsel waren geworden en meermalen bleek het, dat er onder de inboor- lingen een doelbewuste afscheidingsbewe- ging tegen Engeland was ontstaan. Ook in het Britsche pariement werden her- haaldelijk interpellaties gehouden over de wijze, waarop het beheer in de kolonien ge- voerd werd, de protesten der inboorlingenj bleven vermeerderen en in het najaar van 1927 besloot de regeering ten laatste om een commissie van ooderzoek samen te stellen, die in Indie eens poolshoogte zou gaan ne men. Voorzitter van deze commissie was, het parlements-lid Simon, en naar hem werd de commissie genoemd. Onmiddellijk werden uit de arbeiderskrin- gen protesten gehoord tegen de samenstel- ling dezer commissie en ook de inlanders ga- ven niet onduidelijk te verstaan, dat zij alles- behalve tevrcden waren. Deze iaatsten hadden n.l. gehoopt, dat ook niet-Europeanen, Indiers dus, d-eel van de commissie zouden uitmaken en hun veront- waardiging was begdjpelijkerwijze groot, toen dit niet het geval bleek. De labour-iractie gaf hen gelijk. Eenige commissi e-leden bedankten voor het lid- maatschap naar aanleiding van de protesten en in Indie besloten de separatisten de commissie eenvoudig te boycotten. Reeds tevoren was bekend, dat den com- missieleden in de kolonien nu niet bepaald) een harteliike ontvan-g^t wachtte. Het plan was opgemaakt om te Bombay, de plaats van aankomst, het geheele openbare leven stop te zetten. Winkels en kantoren zouden gesloten zijn. Indische employe's zouden het werk stop zetten. Tevens zouden Indische studenten in optocht naar de haven gaan om de commissie-leden, zoodra zij een voet aan wal zetten, te bezweren naar het „moeder"- land terug te gaan, orndat het Indische volk hen liever niet, dan wel ziet. En tevoren reeds had er te Calcutta een botslng plaats tusschen de politic en een menigte separatisten, die door een professor was opgestookt tot een staking Toen de commissie gister arriveerde, bleek de politic uitgebreide maatregelen te hebben genomen om ongeregeldheden te voorkomen. Inderdaad had een studentenoptocht plaats. Zw/Urte banieren met felle protesten werden in den stoet medegedragen. Uitroepen klonken. Maar den betoogers werd belet, naar de haven te trekken, ten einde aan de gasten hun veelbelovende opwachting te maken. En slechts hier en daar was aan de sta- •Mngsoproep en de actie tot winkel- en kan- torensluiting gevolg gegeven. Zoo verliep dus de intocht zonder onge regeldheden van ernstigen aa-rd. De boycott-beweging is echter nog steeds niet opgeheven en men kan er van verzekerd zijn, dat de ontevredenen doen zullen, wat in hun vermogen is, om het der commissie lastig te maken. Slechts op den steun van de Europeanen en de loyale onderdanen kan ge- rekend worden bij het voorgenomen instellen van een onderzoek naar den algemeenen toe- stand en de wijze van bestuur, dat ten doel heeft, zoo noodig hervormingen voor te stel len in de bewindvoering. Ongelijk kan men de inlanders niet geven, wanneer zij zeggen, dat rasgenooten in de commissie hadden moeten zijn opgenomen. Maar inmiddels bewijst de protestactie weer eens, dat de kolonien ook voor Enge land een lang niet zoo veilig bezit zijn, als dikwijls wordt voorgesteld. Dat in Ned.-Indie de tevredenheid niet al gemeen. is, is bekend. Thans voegt Britsch- Indie zich bij de reeks ontevreden wingewes- ten en het is te voorzien, dat de commissie- Simon nog wel eens voor onverwachte moei- lijkheden kan komen te staan. Uit hedenmorgen binnengekomen berich- ten blijkt, dat er op verscheidene piaatsen toch betrekkelijk ernstige ongeregeldheden zijn voorgekomen ter gelegenheid van de aankomst der commissie-Simon Wij piaatsen deze onder de rubriek „Buitenland". CHINA. DE BURGEROORLOG. Britsche gebouwen bezet Uit Hongkong wordt gemeldi, dat een deel van het 12e legercorps onder generaal Hoe Tsj'oen Koe Itsjang is binnengetrokken. De Britsche consul heeft er tegen geprotesteerd dat ook Britsche wonimgen voor in'kwartiering zijn aangewezen. Donderdag heeft te Nan king een deCl van het 21ste legercorps Brit sche gebouwen, waaronder ook het Britsche ccnsulaat, bezet. De Britsche consul-generaal heeft hiertegen bij maarschalk Tsjang Kai Sjek geprotesteerd. POLEN. DE VERHOUDING TOT RUSLAND. Pilsoeaski onderzoekt de oor- zaak van de mislukking der onder- delingen. Pilsoedski is na een korte vacantie in Gali- cie weer te Warschau aangekomen om zich rapport te laten uitbrengen omtrent de vruch- telooze reis naar Moskou der beide Poolsehe gedelegeerden en het geschil tusschen minis ter Zaleski en den Poolschen gezant te Mos kou, Patek. Gebleken is, dat inderdaad het proces- Ska sky in deze aangelegenheid een groote rol heeft gespeeld. Dat dit proces met geslo ten deuren werd gevoerd, acht Zaleski een voldoende tegemoetkoming van Moskou, maar de gezant Patek kan zich bij deze opvatting niet aansluiten. Patek wist dan ook de onder- handelingen te verhinderen, zoodat de beide heeren onverrichterzake naar Warschau moesten terugkeeren. CORRUPTIE. Vcle sensationeele processen te wachten. De ontbinding van de Sejm heeft de ophef- fing der immuniteit der afgevaarden tenge- volge gehad, waardoor 36 hunner ter beschik- king der justitie kunnen worden gesteld, voor het meerendeel oud-ministers en hooggeplaat- ste amhtenaren, die beschuldigd worden van corruptie, nalatigheid bij het beheer van staatsgelden, enz. De processen laten nog op zich wachten, doch de correspondent te War schau van het „Berl. Tageblatt" veronder- stelt, dat dit de stilte is, welke voorafgaat aan den storm, die wellicht kort voor de verkiezin- gen zal opsteken, daar Pilsoedski van een dergelijke verkiezingspropaganda wel niet zal willen afzien. De oud-afgevaardigden vreezen in elk geval, datzij gedurende de ver- kiezingsdager in "corloopige hechtenis zullen doorbrengea Een sensationeele in'leiding tot deze proces sen is de arrestatie van dr. Wyszatycki, ex- directeur van de „Bouwbank", die met staats gelden ter ondersteuning van den woning- bouw werd opgericht, weike zaak uitliep op een volkomen fiasco. De gearresteerde had als hooggeplaatst ambtenaar in het dept, van financien de bank helpen oprichten. Hij zag kans zijn eigen financien door middel van deze bank en andere ondernemingen op een zeer hoog peil te brengen, waarbij alles niei steeds op regelmatige wijze schijnt te zijn toe. gegaan. Toen minister Grabski aan het be- wind kwam, was het rijk van Wyszatycki uit. Hij werd van zijn functie in het departement ontheven. Dezer dagen werd hij in het bu reau van den premier ontboden en vandaar terstond naar het huis van bewaring overge- bracht. Zijn arrestatie baarde veel opzien. daar hij de vertrouwde was van oud-minister Michalski, een der bekendste leiders van de nat.-dem. partij. Evenveel opzien wekte de aanhouding var een tweeden oud-directeur der Bouwbank, df Kozubski, docent aan de universiteit te Kra« kau. OOSTENRIJK. DE PARLEMENTAIRE STRIJD. Nieuwe verkiezmgen op til De Arbeiterzeitung deelt mee, dat er bij bondskanselier Seipel vertrouwelijke be- sprdkingen zijn gehouden met de socialist!- sche aanvoerders over bijlegging van de crisis in de binnenlandsche politick, die zich bij het jongste rumoer in het pariement op drastische wijze geopenbaard heeft. Deze besprekingen hebben geen resuitaat opgele- verd, daar de regeering geen waarborgen wilde geven, dat de z. g. „plagerij" van de socialisten doer het leger, de politic en de gendarmerie niet meer zqu voorkomen. Het sccialrstische blad wijdt aan de zaak ook een hoofdartikel, waarin het zegt, dat de so cialisten de burgerlijke partijem drie maan den geleden een toenadering aangeboden hebben, waarvoor zij zekere confesses eisch- ten, die tot dusver van de hand zijn gewe- zen. Vandaar dat de socialisten voorloopig geen rustig voortwerken kunnen toestaan. De niet-socialistische bladen melden even- eens, dat de besprekingen bij Seipel vruchte- loos zijn geweest. Zij verwijten den socialis ten, dat deze van een anti-socialistisch schrikbewind van leger en politie spreken, doch zelf overal de niet-socialistische arbei- defs terroriseeren. Verscheidene. bladen, die in den regel goed ingelicht plegen te zijn, gewagen van de mogel'ijkheid, dat er spoedig nieuwe verkie- zingen zullen worden uitgeschreven. TURKIJE. DE SCHANDALEN BIJ HET DEPAR TEMENT VAN MARINE. llrsan bei genrremsteerd. Reuter meldt uit Konstantinopel, dat het hooggerechtsihof de gevangenneming van Ihsan bei, den ex-minister van marine gelast heeft. De Kamer heeft tevens de parlementain onschendbaarheid van dten afgevaardigdf Ali Iza bey, die betrokken is bij het verduis teren van publieke gelden opgeheven. FRANKRIJK. COCAIN.EHANDELAARS GEPAKT. De correspondent te Parijs van de „Daily Telegraph" meldt aan zijn blad, dat te Pa rijs eenige cocaine handelaars zijn gearres- te-erd die naar men gelooft, een groot deel van Z.W. Frankrijk van cocaine voor- zagen. Spoorwegdetectives hadden aan het sta tion Quai d'Orsay een aantal mannera opge- merkt, die daar op elkaar wachtten, even praatten en dan uiteen gingen. Een dezet mannen vonden zij in een der wachtkamens, met 'n nakje voor zich, waarin zij cocaine ver moedden. Zij arresteerden hem en zagen hut vermoeden bevestigd. De man bekende, dat de cocaine ter waarde van 12.000 fr., die op hem bevonden was, hem door iemand was ter hand gesteld, wiens adres hij noemde Door middel van dien tweeden persoon kwam men een belangrijkere persoon, direc- teur van een groote fabriek, op het spoor, die als bemiddelaar fungeerdc voor den im ported r der cocaine, een Duitscher. Ten eind het onderzoek niet te belemmeren, publiceeri de politie geen namen. Een en ander brengt uit dat het gebruil van cocaine ook in de provincie in groote af metingen heeft aamgenomen. DIEUDONNe HERTROUWD. met zijn vrtrntf, Dieudonne, wien onlangs na een verbliif yan zes.tien iaar ok hH .Ouivei-seiiaBjl jn-jUa® ALRMAARSCHE COURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1