DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De exploitatie van den Muziektuin. Honderd dertigste Jaargang 1928 MAAMDAO 6 FEBRUARI DageEijksch overzicht. iuiienbnd No. 31 *>ff rinmmtf besfaaf tiff 2 bladetu Deze Conrani wordt ELKEN AVOND, behafve Zon- en Feesfdagen, aifgegeven, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alluaaar 2.— franco door feel geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewipnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsmfrnfe. Brieven franco aan de N. V, Boek- en HandelsdrukkerQ vjb mm. mm* MM Voordam C9. Dteeetsuri O. H» KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N, ADEMA. V. De heer IJ. Hoek, bestuurslid van de Lie dertafel „De Vereenigde Zangers", deed cms het volgen-de schrijven teekomen. „Om eerst bij het woord „Muziektuin atil te staan, zou de vraag gesteld moeten wordenWat heeft het gemeentebestuur zich voorgesteld eni met welk voornemen is men overgegaan tot het laten bouwen van dezen turn? Is het't do-el om deze beschikbaar te etellen voor alle Muziek- en Zangvereeni gingen? Zoo ja, waarom is dan door vereenigin- gen van allerlei aard voor het houden van meetings, vergadermgen, schoolfeesten, tot zelfs door Amerikaansche kadetten van dezen tuin gebruik gemaakt? Door den gekozen naam heeft men toch alleen het doel beoogd, den tuin te bestem- men voor Muziek- en Zangve r e en igingen Wanneer deze zienswijze niet gedeeld kan worden, is het wenschelijk, dat de naam zal komen te vervallen, daar hij niet aan de gestelde verwachtingen voldoet. Wat de exploitatie aangaat, de tegen woord'ige commissie heeft door hare wil-le keurige houding tegenover verschillende vereenigingen een agitatie ontketend, waarna de commissie zich niet op vol doende wijze wist te rehabiliteeren. Gebleken is dan ook dat het contract, dat door dte gemeente met haar is aange gaan, niet op een goede basis berust. De commissie kon zoo willekeurig handelen dat vereenigingen hierdoor gedupeerd werden. De verplichting om aan een vereeniging op te leggen, zelf niet te zorgen voor eigen bureauli sten, maar deze van de commissie te aanvaarden, voor 'n door haar te bepalen bedrag, is een zeer willekeurig standpunt te noemen. Wanneer er meer finaocieel voorded js te behalen, dan met andere vereenigin- gen het geval is, zal voor de H. O. V. eer- der een datum beschikbaar zijn, dan voor de hier ter stede gevestigde vereenigingen hetgeen zeer afkeurenswaardig is, dear deze financieel en moreel benadeeld wor den, als zij een datum moeten aanvaarden, die zooals wij mede gemaakt hebben, het einde van het seizoen reeds nabij was. Het doel, waarmede de. commissie den tuin in 1927 wilde openen, blijkt volgeiis met haar gevoerde eorrespondentie, op een financieekn grondslag gebaseerd te zijn en de hier ter stede gevestigde Muziek- en Zangvereenigingen wilde men als stok- paardjes gebruiken. Het door haar aan ons uit te keeren on- voldoende bedrag voor medewerking onzer- zijds, is het argument geweest, dat door onze vereeniging geen medewerking is verleend. Gedane zaken oemen geen keer. Om doel en wezen van den tuin weer in goedle ban-en te leiden, zijn waardigen naam te doen herrijzen, meenen wij, dat geen commissie, zooals de nu bes-taande meer in aanmer- king mag komen voor een dergelijk her- nieuwd contract. Mocht dit wel het geval zijn dan zal de weinige medewerking van de vereenigin gen alhier, voldoende in het licht gesteld worden en ook zal niet.veel op de medewer king van vereenigingen van buiten gere- kend kunnen worden, omdat zij niet meer in den leiband wenschen te loopen van de ze commissie. Tevens is het wenschelijk dat het be staande reglement wordt herzien. Wat de exploitatie betreft, zou deze door een paehter kunnen geschied'en, alles te zamen dus, de oude Soeieteit inbegrepen. Wordt dit afzonderlijk gedaao, dan is het o. i. ongemotiveerd om een paehter van de Soeieteit op te laten komen voor het aanschaffen van tuingereedschap en- het onderhoud daarvan. Dit geldt ook voor het licht daar alles over een Meter loopt. Wil men alle vereenigingen alhier in Gc gelegenheid stellen een concert te geven, dan is het wenschelijk, dat de helft van het aantal Muziekuitvoeringen van het Sted. Muziekkorps, komt te vervallen. Verder wat het verhuren aangaat, zou men van alle hier bestaande vereenigingen een afgevaardigde moeten benoemen en uit deze afgevaardigden een dagelijksch be- stuur vormen, dat de taak op zich neemt, als commissie van. tcezicht te fungeeren, met daarnaast een commissie uit de ge meente. Ook de heer D. G. van IJcek, voorzitter Van „Orpheus" alhier, blijkt allesbehalve tevreden over het beleid1 van de tegenwoordi- ge exploitatiecommissie. „Het is gebleken", schrijft hij ons, „daf exploitatiecommissie, zooals zii was sa- mengesteld, niet heeft voldaan. Veelal nam zij tegenover verschillende Vereenigingen (weigering van den tuin) een verkeerd standpunt in. Ook de samenwerking. tus- schen gerant en tuincommissie liet veel te wenschen over. Het gevolg hiervan was ontstemming bij diverse Vereenigingen en antipathic der burgerij tegenover de Expl. Commissie. Trok de tuin de eerste jaren veel pu- bliek, vooral ook door het nieuwe, dat in Alkmaar gebracht werd, (H. O. V.) en maak'te de Commissie goede zaken, m. i. is de Commissie, aangelokt door de finan- tieele resultaten, te hard van stapel geloo- pen en kon er de eerste jaren van overdaad in den tuin worden gesproken. Hierop volgde de reactie, daar overdaad schaadt. Toch meen ik, dat bij een richtig beheer waarbij voorstond „Kunst aan het Volk" te brengen en minder te le.tten op finan- tieele winstbelangen, de eerste jaren fi- nantieel guns-tig genoeg waren geweest om minder goede seizoenen te dekken. Afge- sCheiden daarvan meen ik toch dat de op- zet van het begin af aan niet goed is ge weest. Mag een Gemeente instelling ter bev ordering van eultureele belan gen een winst object voor par- t i c u 1 i er en worde n? Volgens on- dergeteekende schuilt hierin de fout. Moet er een commissie van bijstand zijn, goed, maar laat het finantieel beheer onder controle der Gemeente staan, en geef des- noods een kleine vergoeding aan de Com missie .(Dag. Bestuur) voor bet verriditen der werkzaamheden. Verder moeten Alkmaarsche Vereenigin gen tegen een zeer lagen huurprijs den tuin kunnen huren. Laat men bij concerten van het Sted. Muziekcorps den tuin openstellen voor iedereen, en bij extra concerten een bedrag heffen naar gelang de onkosten zijn, zon- der het winstbela-ng voor oogen te hou den. En mocht ei eventueel winst gemaakt woTden, zoo kan die ten goede komen aan extra concerten. Wil het bezoek en de sympathie voor den Sted. Muziektuin hopelijk weer toen-e- m-en, laat men dan zorgen voor goede con certen en lage entreeprijzen. En mocht er eens een slecht seizoen aanbreken en de commissie voor een te kort komen, zoo mag ik verondersteilen dat B. en W. ge noeg kunstgevoel hebben en willen bijdra- ge namens de Gemeente, vooral waar het hier een opvoedende taak geldt. Andere plaatsen zijn ons daarip al lang voorge- gaan. Het zou jammer zijn en diep te betreuren voor deze schoone instelling waarvan bij de opening zulke heerlijke verwachtingen werden uitgesproken, als deze niet meer steun en medewerking zou kunnen onder- vinden uit alle kringen der samenleving." Wij laten voor ditmaal nog de opinie van den heer A. F. Zeegers, den secretaris der Arbviders Muziekvereeniging „Excelsior" volgen, die ons het volgende schrijven toe- zond. De exploitatie van den Sted-elijken Muziek tuin, zooals die door de exploitatie-com- missie geschiedde, heeft d-e laatste jaren geregeld onze aandacht getrokkem. Toen in 1923 de tuin gereed was en de exploi tatie daarvan aan een commissie werd over-gedragen, heeft, voorzoover ons be- kend is, niet een vereeniging daartegen ver zet aangeteekend. Zij' konden dit niet doen, omdat zij niet wisten. hoe de zaak zou loo-pen. De eerste twee jaren marcheerde het wel, de commissieleden waren het on- derling eens, verschillende plaatselijke vereen'igingen werden d-o-or dte commissie in de gelegenheid gesteld1, in den tuin te concerteeren en er kwam tamelijk veel pu bliek. Doeh hoe geheel anders waren daarentegen de overige jaren. De Alk maarsche vereenigingen werden behoudens een enkele uitzor^ering, uitgeschakel-d, de arbeidsloonen daalden, dte entree's bteven op peil en als gevolg daarvan was er min der bezoek. De Alkmaarsche vereenigingen waren alken dan goed, wanneer zij gratis hun medewerking gaven bij een cpeningscon- cert. voor de rest deugden zij niet, „want", zeide een der commissieleden „wij. kun nen aan jullie niets verdienen". Ik zou ze- ker wel een paar kolommen in uw blad kunnen vullen, wanneer ik over de manier van werken. van de exploitatie-commissie zou schrijven, doch ik zal dit met het oog op de ruimte, niet doen. Waar wij echter deze wijze van exploitatie in geen geval konden goedkeuren, hebben we hierover een bespreking g-ehad, met het overgroore deel van de Alkmaarsche Muziek- en Zangvereenigingen. Algemeen werd de wijze van exploitatie afgekeurd, want de tuin is een gemeentelijke instelling en moet ook door de gemeente zelf worden geex- ploiteerd, door hem in een van de bedrij- ven onder te brengen. Het is in geen u^val geoorloofd, om den tuin aan een commissie over te dragen en die vrij ma-ndaat te ge ven om maar winst te maken zooveel als het maar kan, zonder dat zij daarvoor To kening en verantwoording behoeft over te leggen. Algemeen was ook de meening, dat de concerten van het Stedelijk Mu ziekcorps gratis en voor een ieder toegan- kelijk moeten zijn. Blijft men de entree's daarvoor handha-ven, dat blijft het bezoelc nihil en dat mag de bedoeling niet zijn. Wij hebben het gezien dat de concerten van het Sted. Muziekcorps het best waren bezocht, toen er geen entree werd gehe ven. Het bedrag wat de Gemeente van een commissie verlangt, kan zij; zelf best ha- len uit de verpachting van het buffet, pro- gramma's en de verhuring van den tuin. Wil de gemeente niet in dezen geest werk zaarn zijn en ondanks alles de commissie handhaven, dan kan zij de poorten van onzen mooien St. Muziektuin wel sluiten, omdat er geen bezoek meer komt. Laat 4e Gemeente bedenken wat zij doet, in het be- lang van de vereenigingen, het publiek en niet minder van haar eigen mooien Mu ziektuin". POLITIEKE SCHANDALEN. Hoe mevrouw Dyne aan haar enorme credieten kwam. Specu- teerende hooge ambtenares. Engelartds „officieel" schandaal. H-et wemelt den laatsten tijd van schan- dalen. waarbij officieele of politieke persoon- lijkheden betrokken zijn. In Rusland wordt met de gr-aanl-evering zoodani-g g-eknoeid, dat een paar doodvonnissen er het gevolg van zijn geworden. Duitschland heeft zijn oplichtersbewegingen, waarvan wij uit de eindelooze reeks slechts de jongste Berg- affaire en de Ph'oebus-kwestie memoreeren Polen heeft zijn corruptieplegende politic kamerleden en oud-ministers, Turkij-e heeft zijn knoeiend Marine-departement, Frankrijk en Hongarije kunnen bogen op hun obliga tie- en passenvervalschingen, en Engeland voegt zich thans in het rijtj-e door met een schandaaltje aan het ministerfe van buiten- landsche zaken op de proppen te komen. De verrassing in vele kringen wordt van verbijstering gesproken is groot, over hetgeen bij de behandeling van een doodge- woon speculatie-proces aan het licht is ge- komen. Geen departement stond hooger aan- geschreven dan juist dat van buitenlandsche zaken en zie: in een slag is deze reputahe vernietigd, heeft heel Engeland den mond vol over de knoeiende ambtenarij bij het Foreign Office. Wij maakten de vorige week reeds melding van het proces, dat door de te Londen ge vestigde buitenlandsche bankiersfirma Iron monger en Co gevoerd werd tegen mevrouw Almitta Dyne, echtgenoote van een beeld- houwer. Deze dame was, zonder om zoo te zeggen ooit een cent te hebben bezeten, Engeland bin- nen-gekomen maar had kans gezien om van bedoelde bankiers 'n vierhonderdduizend gul den op crediet in haar zak t-e doen b-elanden. Toen het echter op terugbetalen aankwam, bleek alles v-ersjacherd en de firma kan, hoe- wel mevrouw Almitta tot terugstorting ver- oordeeid is, gevoegelijk naar de centj-es flui- ten. Op ziehzelf heeft deze -geschiedenis na- tuurlijk in dezen tijd niets buitengewoons. Alleen verdient de handigheid van me vrouw Almitta ons aller oprechte bewonJe- rin-g. Maar het interessante van de zaak komt pas naar voren, wanneer men zich begint af te vragen, hoe het aan deze straatarme dame mogelijk was zich een dergelijk crediet te verschaffen. Het bleek nam-elijk, dat mevrouw Dyne dit crediet alleenlijk te dank-en had aan het feit, dat Gregory, assistent onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken haar bij genoemde firma had geintroduceerd en haar voorstelde als zijn vertegenwoordigster gedurende den tijd, dat hij buitenlands vertoefde. Toen had mevrouw Almitta begrijpelij- kerwijs carte blanche 1 maar in waarheid was zij niets meer dan een stroopop van Gregory. Tijdens het proces was reeds berhaaldelijk sprake van een zekeren heer, op wiens aan- beveling de gelden verstrekt waren. Angst- vallig werd echter vermeden door de verde- di-ging, het beestje bij den naam te noemen. Totdat ten laatste alle geheimzinnigheid onmogelijk gemaakt werd en de advocaten gedwongen werden man en paard bekend te maken Dri-e namen hing-en toen onmiddellijk aan de groote klok, namen van drie bestuurders van bet ministerie van buitenlandsche zaken, die op staand-en voet door Baldwin en Chamberlain werden geschorst. De hoofdrol in deze kostelijke komedie is in handen van geno-emden Gregory, assistent onder-staatssecretariswien juist in den tijd van het v-ermeend geknoei de leiding was op- gedragen der diplomatieke betr-ekkingen met de Noordelijke landen, en zoodoende der on- derhandeHngen met den Sovjet-staat omtrent den rooden brief van Zinowjew. Hij heeft toen dan ook de krasse nota aan Rakowsky onderteekend. Verder is er de niet minder bekende O'Malley, die te Hankau met de Chiiieescbe nationalisten -een verdrag sloot. En nummer drie is commandant Maxse, desgelijks een persoo-n van hooge verantwoordelijkhcid Natuurlijk sprak heel Engeland onmiddel lijk van een schandaal bij buitenlandsche za ken. Het onaantastbaar-hoog aangeschreven Foreign Office was bezoedeld en men wenschte eerherstel. Men ergerde er zich aan, dat boven ver- melde heeren niet als getuigen waren gedag- vaard in het proces. Sommigen beweren zelfs, dat dit werd nagelaten omdat de regeering geen openbaarheid wenscht Verder is er het feit, dat een commissie van onderzoek van regeeringswege is i-nge- steld op ziehzelf een zeer zeker toe te juichen daadl waarin geen enkel onpar- tijdig rechter zitting heeft, doch waarvan slechts drie voorname ambtenaren deel uit- maken. Dit w-ekt reeds wantrouwen, maar vooral de omstandigheid, dat de commissie met ge- sloten deuren werkt, versterkt den indruk, dat de regeering alle openbaarheid wenscht te vermijden, wellicht ten ein'de te ontsnap- pen aan een onverkwikkelijk parlements- debatMaar daarvan is het volk niet ge- diend; het wil openbaarheid en meent, dat in deze zaak reeds al t-e v-eel verdo-ezeld is. Want het is reeds vast komen te staan, dat Gregory en zijn makkers met het geleende geld er duchtig op los speculeerden, op sl-inksche wijze achter beursgeheimen kwa- men en zoodoende den -gewonen burger on- eerlijke concurrenti-e aandeden. En verder wordt de ganscbe ambtenarenstoet van bui tenlandsche zaken verdacbt van soortgelijk-e handelingen. Er kan dus heel wat aan het licht komen door de pech van bet gemengd-kwartet Gregory Dyne! En intusschen heeft naast Nederiand met zijn gascorruptie, Turkije, Polen, Hongarije. Duitschland, Frankrijk en Rusland ook En geland zijn ro-emrijk „officieel" schandaal! VOLKENBOND. DE STRIJD OM DEN 8-URIGEN WERKDAG. De raad van beheer van het inrternationaal arbeidsbureau heeft zijn beraadslagingen over de ratificatie of de herziening van de conv-entie van Washington inzake den acht- urigen werkdag voortgezet Naar wij uiteen- gezet hebben, vormt Engeland het groote struikelblok tegen een algemeene ratificatie eni zou de huidige conservatieve Engelscbe regeering eerst in 1929 de heele conventie aan een herziening willen ondterwerpen, waartegen de arbeidersgroep en een groot deel der regeeringen zich verzet, althans in zooverre, dat zij op onverwijlde ratificatie aandringen en voor een herziening willen vastleggen, dat deze de beginselen der hui dige conventie niet zal aantasten. Tot een beslissihg in deze is het niet gekomen en zal het deze maand ook niet komen, daar de raad van beheer ze tot April heeft uitgesteld Dit geschiedde door aanneming van het voorstel van den Franschen regeeringsgede- legeerde om in April regelen vast te stellen voor een herziening van de internationale ar- bei'dsconventie in het algemeen en daarbij dan meteen te overwegen of het wenschelijk is de herziening van de conventie van Washington inzake den aehturigen werkdag ook op de agenda van de arbeidsconferentie van 1929 te plaatsen. In de slofzitting werd nog besloten, de ■gedwongen arbeid der inboorlingen en de arbeidstijd der kantoorbedienden op de agenda voor 1929 te plaatsen. CHINA. IN VRIJHEID GESTELD. De bemanning van de Pamiat Lenia. Uit Peking wordt bericht, dat de 47 kop- pen tellende bemanning van het Russische stoomschiip Pamiat Lenia, die elf maanden lang zonder te zijn verhoord op bevel van maarsehal'k Tsjang Soen Fang te Tsinan-foe in hechtenis was gehouden, geheel onver- wadhit in vrijheid is gesteld. De manne-n zijn over Tsjingtao naar Wladiwostok vertrokken. DUITSCHLAND. DE SCHOOLSTRIJD. Nog geen oplossing gevonden. Naar verluidt hebben de onderhandelingen over de geschillen tusschen het centrum "en de Duitsche volkspartij inzake de rijks- schoolwet tot nu toe nog geen resultaat ge- had. Men zal het vraagstuk vermoedelijk tot na de afhandeling der begrootingen laten rusten, zoodat de onderwijscommissie uil den rijksdag zich wel niet voor April op nieuw met deze kwestie zal bezig houden. VERHOOGING SPOGRWEG- TARIEVEN. De Duitsche spoorwegen hebben besloten de tarieven te verhoogen, ten einde de beta ling der schadevergoeding te steunen. De verhooging gaat met April in. DE ARBEIDSCONFLICTEN Staking en uitsluiting bij de Deutsche Werhe. De bedrijfsleiding der Deutsche Werke heeft aan alle arbeiders der werf tegen Maandagmiddag den dienst opgezegd, daar zij naar zij verklaart zonder medewerking der baz-en, die het werk hebben gestaakt, het bedrijffeiet aan den gang kan houden. De werf zal dan terstend worden gesloten. In- dien de bazen Maandagmorgen het werk hervatten, zal het ontslag worden ingetrok- ken. Het aantal stakende bazen bedraagt 229, dat der ontslagen arbeiders 6750. LUDENDORF AAN T WOORD. Generaal Ludendorf heeft te Hamburg een rede gehouden, waarin hij., zooals ge- woonlijk, beweerde 2at Joden, Jesniten en Vrijmetselaars verantwoordelijk zijn voor het ongeluk dat Duitschland heeft'getroffen. Hij vertelde, dat mon-seigneur Pa-celli, dte pause- lijke nuntius, met Parker Gilbert samen- werkt ter onderdrukking van het Duitsche volk. Hij betreurt dat.de rijkspresident niet voldoende gebruik maakt van de hem ter be- schikking staande middelen om de anti- Duitsche krachten, die het op Duitschland hebben gemunt, te bestrijden. HET P ANDHUIS SCH AND A AL. Jaccby's zenuwen geschokl. De in verband met de zaak-Bergmahn ge- arresteerde substituut-officier van justitie dr. Jacoby is naar dte ziekenafdeeling overge- bracht, daar zijn zenuwen totaal zijn ge- schokt. Vooraf had hij zijn reeds gemelde be. kentenis afgelegd. Thans worden hem nog andere overtredingen ten laste gelegd. DE POSTROOVER HE IN GEARRESTEERD. En een verkaerde doodgeschoten De postroover Hein, die al sands eenige weken voortvluchtig is en er voortdurend in slaagde zich uit de handen van de politie *c houden, door telkens, als hij op het punt stond gearresteerd te worden, den politiebe- ambte neer te schieten, is gevangen genomen. Hij werd in het gehucht Weingarten in de nabijheid van Koburg door een boer her- kend. Daar alle boeren in deze streek met het oog op de achtervolging van Hein gewa- pend waren, kon de boer, die Hein herkende, hem onmiddellijk het pistool op de borst zet- ten en: „Handen omhoog!" roepen. In Rositz is door een veldwachter een man doodgeschoten, dien hij voor den postroover Hein hield. Toen de veldwachter riep: „Han- den omhoog!" lachte de man, waarop de veldwachter onmiddellijk schoot. De zenuw* achtigheid van den veldwachter is echter te begrijpen, wanneer men be-denkt, dat Hein achtereenvolgens reeds vijf politiebeamhten heeft neergeschoten. Op 1 Februari had Hein nog een hoonen- de briefkaart aan de politie te Plauen ge- zonden, waarin hij o.a. schreef: ,,Zoekt en gij zult vinden. De hartelijke groeten, Hein", Hij bekent al zijn misdaderu De post- en roofmoordenaar Hein heeft bii het verhoor een volledige bekentenis afge" legd. EEN DAAD VAN WRAAK. Te Berlijn zijn vier arbeiders door een groot aantal personen, van wie er verschei- dene uniformen der Rote.Frontkampfer drcJte- gen, overvallen. Twee van de arbeiders liepen verwondin< gen op. Volgens de mededeeling van de over- .vallenen betrof het een daad van wraak, om. dat zij eenigen tijd geleden uit Der Rob Frontkampferbund waren getreden. Vier personen zijn gearresteerd. EEN INTERN. INBREKER GEPAKT. Een gmotmwster op zijn gebied. Op verzoek van de Berl-ijnsche recherche is te Buenos-Aires een internationaal inbreker, de 40 jaar oude Pool Gerlak, gearresteerd, die in Juli 1923 in een juwelierszaak in de Friedrichstrasse in Berlijn een inbraak pleegde, welke veel sensatie wekte door de manier, waarop zij geschiedde en wegens de zeer groote geldswaarde van het gestolene. Hij "had bij die inbraak twee plafonds moe ten forceeren. De door hem gebruikte inbre- kerswerktuigen waren speciaal voor dit doel uit Londen "betrokken. Het plan van de inbraak was van een ju- welier uit het Westen van de sfad afkomstig. Deze pleegde spoedig daarna zelf moor <4 ALKMAARSCHE COURANT pfe.—BgMSUWWKU.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1