DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De exploitatie van den Muziektuin. BuitenSand No. 32 Honderd dertigste Jaargang 1928 Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2—,fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adverfentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9» Tel. Administr. No. 3. Itcdactie No. 33* DIY§DAO 7FEBRVARI Dagelpsch overzicht. Dff nnramer besfaaf ait 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. Vi. Wij plaatsen in dit nummer de laatste jrieven welke wij in verband met onze enqu£te ontvangen hebben en publiceeren daarbij allereerst het epistel van den heer C. A. Witte, den pachter van het buffet, die ons over zijn 5-jarige ervaring het volgende schrijven heeft toegezonden: „Ik begin met als mijn vaste overtuiging meer te schdjven dat, wanneer de exploita- tie van onzen mooien Muziektuin wederom !in handen van een commissie uit de bur- gerij wordt ge-geven, dezen, voor zoovev het nu nog met het geval is, onherroepelijk te gronde moet gaan. En dit is ook niet te verwonderen, als we nagaan dat de te- genwoordige commissie, bestaande uit een 6 tal Alkmaarsche zakenlieden, wier con tract, evenals het m-ijne, met einde April a.s. ten einde loopt, eenvoudi-gweg van den Muziektuin een zaakje ging maken, met volkomen terzijdestelling van eventue-el® jwenschen of anderszins van de concertee- rende vereeniging of van't publiek. 't Felt dat meest alle vereenigingen hier ter stede met de commissie hebbe-n ov-erhoo-p gele- gen, bewijst m. i. voldoend-e. (Herinner U nog dte laatst gehouden protestvergade- ring dter geza-m-enlijke Alkmaarsche Mu- ziek- en Zangvereenigingen, die een adres aan den raad richtten om de exploitatie niet m-cer in handen van een commissie te geven!) Ook het niet meer opkomen van het pu bliek bij uitvoeiringen enz. bewijst dat de geheele exploitatie op verkeerden leest is geschoeid. En dat is te begrijpen als men weet, dat men „lid van den turn" werd a-1- leen voor de concerten van het Sed. Mu ziekcorps (een 23 tal) welke de commissie gratis door de Gemeente werden aangebo- den. De eerste jaren was een 3 a 4 dui zendtal leden ingesch-reven wier comtribu tie in de zakken der commissleleden vloei de, zuivere winst dus, want zoowel de ge heele tuin- als zaalinventaris behoorde den buffet-exploitant, die ook voor alle fasten als verlichting van den geheelen tuin, nis en kaartenloket, waterleidin-g, be- iasting enz. dien-de te zorgen. Voor andere concerten dan van't Sted Muziekco-rp-s rnoest men bijbetalen (H. O V. enz.) waarmede men uitsluitend het oiaken van winst beoogde. Is het derhalve een wonder dat, toen de laatste jaren het publiek meer en meer met den wa-ren toestand op de hoogte kwam, datzelfde publiek den tuin zoo goed als niet meer bezocht? Uitsluitend en alleen uit antipathic te- gen de commissie! En waarom werd deze hatelijke toestand geschapen? Risico had de commsisie met, want het door haar aan de gemeente te ga randeeren bedrag werd geheel op den pachter verhaald. Onze schittere-nd mooie Muziektuin, die thans geheel in discrediet is geraakt, is nog te redd.n wanneer de Gemeente de exploitatie in eigen beheer neenit en den aanstaanden pachter o-nde-r voorwaarden een en ander laat uitvoercn. De concerten van't Stedelijk Muziekcorps, dat toch door de gemeente, i. c. de belastingbetalers wordt onderhouden, moeten voor een ieder vrij toegankelijk zijn. Dan weer wordt de tuin populair, ofschoon dit zeker minstens een jaar zal duren. Nog wensch ik even te releveeren, dat de jaarlijksch te ho-ud-en concoursdag van den bond van Zangvereenigingen in Noordl-Holland, leider de heer P. Sas- burg, welke steeds eenige duizend-en om- wonenden naar Alkmaar trekt, in 1927 in Schagen werd gehouden o-mda-t de Explo-i- tatiecomm-issie een veel te hoog bedrag voor huur van den tuin vroeg. En dan te weten dat ter vergadering van genoemden 'Zangersbond waar beslist werd of Alk- Imaar dan wel Schagen zou word-en aange- wezen, het meerendeel was overtulgd van de vele voordeelen en gerieflijkheden die de Alkm. Muziektuin boven diien van Scha gen pres-enteert. Edoch, men hield zich hier aan de winst vast. Geachfe Redactie, ik hoop er in igeslaagd ite zijn den toestand van onzen mooien mu ziektuin zoo objectief mogelijk te hebben weergegeven. Opzettelijk heb ik gezwegen over mijn opgedane bittere ervaringen, waarmede ik ged'urende de 5 jaren door toedoen der exploitatiecommissie te kampen heb gehad want zou ik die neerschrijven dan kon ik gemakkelijk een Alkmaarsche Courant van een Za'terdagschen omvang vullen. Edoch, dit is de bedoeling niet. Van den secretaris-penningmeester der jxploitatie-commissie kregen wij bericht, dat ■kze commissie, wat de verdere exploitatie ?an den tuin betreft, geen advies 'kon geven v66r de gemeente zich had1 uitgesproken. Waar de uitspraak der gemeente gewoon- lijk enkele dagen vOor de raad-szitbng vei- schijnt waarin het betrokken onderwerp wordt behandeld, wil dit dus pradisch zeg gen, dat de exploitatie-commissie zich van cenig advies ontho-udt. Zij heeft daartoe natuurlijk volkomen het recht. Het is slechts de groote viaag of het verstandig is, waax de nieeste belanghebben- den haar beleid zoo heftig becritiseerd heb ben, daarop niet een enkel woord van vcr- weer te laten hooren. De opzet van deze enquete is zoo neutraal mogeliji:, wij laten voor en tegenstanders aan het woord en wanneer belanghebbende betrokkenen zwij- gen, kan dit niet anders dan hun tegenstan ders ten goede komen. Als na afloop dezer enquete uit alle ad- viezen een conclusie wordt getrokken, zal de exploitatie-commissie het uitsluitend aan zich zelf hebben te wij ten, als geen opinie harerzijds daarop eenigen invloed te harer gunste heeft kunnen uitoefenen. Van het lid der exploitatie-commissie, den heer J. B. Moeskops, ontvingen wij nog een afzonderlijk schrijven van den volgenden in- houd: „Naar aanleiding brief: Veredere exploi tatie van den Sted. Muziektuin, heb ik de eer U mede te deelen dat ik majn bevoegd- heid zou te buiten- gaan a1s ik U inlichtin gen zou verschaffen daar ik geen secreta- ris meer ben en het laatste jaar de zaken dan ook niet meer heb geregeld. Persoonlijk wil ik U even opmerken dat de vele ingezonden stukkenschrijvers in den loop der vijf exploitatiejaren meerdere malen den juisten weg hebben aangewez-en hoe of het nu eigenlijk moet met -den tuin I'k voor mij weet het al. Uit dit schrijven bl-ijkt, dat de heer Moes kops het eens is met de velen, die in den loop der jaren op de exploitatie van den Muziek tuin in onze courant critiek hebben uit-ge- oefend en dus geen voorstander is van de wijze waarop de Muziektuin tot dusverre ge- exploiteerd is. Wij ontvingen ben -slotte nog een particu- Her schrijven van een ingezetene, die voor eigen beheer door de gemeente pleit daar „een exploitatie-commissie zich altijd op het winst-standpunt zal plaatsen" en nog een brief van den heer G. J. Swtddle, die er op wij.st, dat hij destijds bij deze commissie de dupe is geweest van don voorverkoop van kaarten voor de H. O. V. waarom hij; ons destijds een ingezonden stuk toezond met de opmerking, dat deze commissie den tuin: niet exploiteert ten gerieve der kunstliefhebbers maar om er een „zaakje" ten gunste van zich zelf van te ma-ken. Morgen hopen wij tot een kort overzicht van de verschillende critieken en w-enschen te kunnen komen. HET ONMENSCHELIJKSTE OORLOGSWAPEN. Kellogg's voorslel tot verbod van onderzeeers. Engeland weer eens onwillig. Veel beloven en weinig geven Veel beloven en weinig geven, doet de gekfcen in vreugde leven Het is een oud spreekwoord en aan geen enkel o-nderwerp herinnert deze spreuk zoo dikwijls als aan dat der eeuwige ontwape- ningskwesties. Het zou dwaasheid zijn, oude koeien uit de sloot te halen en alle verleidelijk-schoone voorspiegelin-gen, die achtereenyolgens door alle met zooveel mogelijk en-ergie be-wape- nende mogendheden gedaan zijn, hier nog- maals onder de aandacht te brengen. Wij kurn nen gevoegelijk volstaa-n met de gistcr door ons vermelde verklari-ng van den Amerikaan- schen minister Kellog aan te duiden, waarin deze te ken-nen gaf, dat Amerika niet onge- neigd is, het gebruik van de duikboot als oorlogswapen af te schaffen. Engeland grijpt deze verkla-ring, waarin natuurlijk onmiddellijk gezegd werd, dat het daarin vervatte plan alleenlijk uitgevoerd1 kan worden, wanneer alle zeemogendheden die wat in de m-elk te brokken hebben, zich bij de afschaffingsbew-eging aansluiten, Engeland, schreven wij, grijpt deze verkla- ring natuurlijk onmiddellijk aan om volgens het bekende recept voor vredesapostel te functio-nneeren. Met onmiskenbaar zelf-behagen wijzen de Britten er op, dat reeds tijdens de in 1921 gehouden conferentie van Washington Enge land de afschaffing bepleitte, maar dat toen- maal-s de Vereeni-gde Staten wel voor be- p-erking doch niet voor afschaffing waren. En met'nog grooter zelfvoldoening herinne- ren zij er aan, dat Balfour en andere booggeplaatste Engelsche staatslieden open- lijk gezegd hebben, dat de duikboot alleen een w-erkelijk doeltieffend wapen is, wan neer het op onmenschelijke wijz-e gebruikt wordt Tot zoover is alles natuurlijk prachtig. Maar thans komt ook eerst de aap uit de mouw, want evenals in 1921 ledeneert men, dat ook de blokkade die er immers op be- rekend is het vijandelijke volk letterlijk uit te honger-en een onmenschelijkheid is die alleen door het zoo geraffineerd mogelijk gebruiken der duikbooten afdoende -bestreden kan worden. Welnu: Engeland heeft tijdens den wereldoorlog geducht te lijden gehad van de door de Duitschers georganiseerde blok kade en het spreekt van zelf, dat het daarom in wezen van de duikbooten li-ever maar geen afstand doet. En daarom wijst men te Londen dan ook met een hoogst-bedenkelijk gezicht op de populadteit van duikboot. Sedert het einde van den wereldoorlog hebben die 5 voornaamste mogendheden niet minder dan 180 onderzeeers bijgebouwdl! En een nog grooter aa-ntal is in de maak Voeg daar nog bij, dat de Engelschen het vermoeden uiten, dat Frankrijk en Italie wei- geren zulleo, de duikboot af te schaffen, dan ligt de conclusie, dat Engeland allesbehalve verheugd is over de Amerikaansche verkla- ring voor de hand Dat deze conclusie juist is, moge blijken uit het feit, dat alle Engelsche bladen zeer pessimistisch gestemd zijn ten r.anzien van de verwezenlijicing van Kellogg's plan. Op twee dingen zouden wij echter de aan dacht wil fen vestigen. Allereerst hi-erop: dat wanneer de twee voornaamste zeemogend heden samengaan bij een campagne tegen de onderzeeers, de afschaffing mogelijk moet zijn. En in de tw-eede plaats, datKellogg's voorstel practisch volkomen waardeloos is! Immers: Uit de vlootbouwplannen van de Amerikanen blijkt genoegzaam, dat -de Yankee's er niet aan denken eenig machts- midd-el uit handen te geven, wanneer niet alle andere mogendheden dit eveneen-s doen. Neen, gevoegelijk kan ddt voorstel b-eschouwd worden als uitstekend materiaal om de Ame rikaansche kiez-ers. in verband met de nade- rende verkiezingen, te overtuigen van de pa- cifistische aspiraties van Coolidge, Kellogg en hun gees-tverwanten Uit dit alles blijkt echter nogmaals, dat alle verl-eidelijke voorspiegelingen der bewape- nende mogendheden -eenvoudig als „larie" kunnen word-en bes temp eld. Het is duidelijk, dat we met de ontwap-e- ning op den verkeerden weg zijn. Maar de paeifisten juichen telkens maar weer opnieuw. Veel beloven en weinig geven De vraag rijst op, of er dan per saldo wel een goede weg voor de ontwapening bestaat. Wij zullen dezer dagen gelegenheid te over hebben", op deze kw-estie dieper in te gaan. CHINA. HET ENGELSCHE CONS-ULAAT TE NANKING. Door nationalistische troepen bezet. De nationalistische troepen van het 21ste Chineesche legerkorps hebben gisteren zon- der eenige waarschuwing of op-gaaf van re- denen de gebouwen en terreinen van het En gelsche consulaat-generaal te Nanking bezet. De consul heeft onmiddellijk bij d'en Chinee- schen opperbevelhebber geprotesteerd. Reuter meldt uit Londen, dat een schrifte- lijk protest is ingediend tegen dte bezetting van het consula-a-t en de andere Engelsche gebouwen. DUITSCHLAND. PASTORIEeN GETERRORISEERD. Zon-dagnacht zijn twee bandieten de pasto- rie te Riinderoth (bij Keul-en) binneng-ed-ron- g-en, waar-na zij van den p-redikant onder be- drei'gi-ng met hun revolvers eischten, dat hij zijn geld zou overgeven. Deze gaf hieraan gevolg, waarna de onv-erlaten zi-ch uit de voeten maakten en vervolgens t-e Engelskir- ch-en opnieuw i-n een pastorie binnend-r-on- gen, alwaar zij, wederom met bedrei-ging tegen het l-even, zich van een gouden hor- loge en 400 mark wisten meester te maken. De i-ntusschen gewaarschuwde politic be- gon de bandieten te achtervolg-en. Bij het vuurgevecht, dat daarop ontstond, werd een der di-even door een schot in het hoofd ge- dood en de ander zwaar gewond. Ook een politiebeambte be-kwam letsel. EEN GEVAL VAN BRAND- STICHTING? Op 8 December is op de renbaan in Telgte een stal afgebrand, waarin 22 paarden van den renstaleigenaar Ko-nink waren onderge- bracht. Tien hengsten, twee merries en twee veulens kwamen in de vlammen om. De stalwacht werd eerst van den brand beschuldigd. Spoedig werd evenwel bekend, dat de financieele positie van den eigenaar van den renstal, een Nederlande-r, niet erg rooskleurig was en dacht men aan brand- stichting. Thans is Konink, die zich op weg naar Ne- derland bevond te Miinster, als verdacht van brandstichting en verzekerings-bedrog gear- res-teerd. EEN TWEEDE GEVAL-BERGMANN Thans betreft het een officieet pandhuishouder. Bij het landsgerechtshof is een proces han- gende tegen een pandhuishouder uit het cen trum van Berlijn, die zich aan dezelfde soort bedriegerijen heeft schuldig gemaakt als Bergmann. Hij zocht, door middel van advertenties, menschen met kapitaal en bood aan de perso- nen, die zich aanmeldden, als garantie voor hun beta-lingen volkomen waardelooze dingen aan. Dit geval baart destemeer opzien, daar het ditmaal een pandhuishouder betreft, die door den staat was geconcessionneerd. DE WRIJVING IN HET CENTRUM. De oneenigheid is nog niet bijgelegd. Zij, die zich de vorige week reeds verheug- den over het bijleggen van de crisis in het centrum, bliiken te vroeg te hebben geiuicht. Zonda-g heeft namelijk Imbusch, het enfant terrible van de centrumpartij, op een te Hamm gehouden vergadering van de afdee- lin-g Westfalen van het centrum uitdrukkelijk verklaard, dat die oneenigheid in het centrum nog niet is bijgelegd. Een dergelijk conflict, zeide Imbusch, is niet met een paar mooie woorden uit den weg te ruimen. Hij heeft persoonijk den indruk, dat al deze verlrin- gen niets helpen, en acht zich dan ook ver- plicht den kiezers kliaren wijn te schenken. Met nadruk moet hier dus worden vastge- steld, dat de tegenstelilngen nog niet zijn overbrugd. Voor de fraaie verklaringen van dr. Marx kan een arm mensch geen pond brood koopen. Vooral trok Imbusch nog eens van leer te gen de verho-oging der ambtena-ars-salaris- sen, omdat door deze verhoogingen de rijks- spoorwegen en de rijksposterijen gedwongen zijn geweest tal van orders te annuleeren, waardoor de werklo-osheid nog is toegeno- men. ONDER COMMUNISTEN. Te Halle heeft weer eens een kloppartij plaats gehad, ditimaal tusschen communisten onderling. De oppcsitiegroep van Urbahns hield een vergadering; de „echte" communisten, leden der K. P. D., waren in grooten getale in d-e zaal verschenen, met het doel de bijeenkomst in de war te sturen. Zood-ra de eerste s-preker een woord zeide, ontstond een geweldig tu mult, gevol-gd door een kloppartij, welke vol gens die „Voss. Ztg." niet minder dan zes uren duurde. Urbahns en d'e onlangs tot de oppositie o-vergegane lan-ddagafgevaardigde Kilia-n konden slechts met m-oeite door hun aanhangers worden beschermd. Volgens de soc.-dem. bladen zouden tal- rijke leidende pers-onen en leden der commu- nistische beweging te Halle naar aanleiding van het gebeurde als lid der partij bedan- ken. BELGIe. HET VLAAMSCHE NATIONALISME. Belg of Viaming? Het An-twerpsche parket werd er dezer da gen van in kennis gesteld, dat in een verga dering van Vlamingen een jotvge man uit het d-orpje Reeth zi-ch sch-erp zou hebben uitge- laten over d-en Belgischen Staat. Bij een voor 1-oopige ondervraging werd vastgesteld, dat de jonge man zijn identitei tskaart had be- schadigd; hij had n.l. alle hierop voorkomen- d-e aanwijzingen in dte Frans-che taal doorge- krabd en naast de nationaliteitsvermelding van Belg in groote letters geschreven V1 a- m i n g. De door het parlcet als zeer ernstig be- schouwde kw-estie werd in handen gesteld van den rechter van instructie, die d-en Via ming, na een verhoor, echter rustig huis- waarts liet gaan. Van Hoogerha-nd werd niettemin een nieu- w-e aanhouding gelast. Opnieuw werd een verhoor afgenomen en ten tweede male blelcen geen term en te bestaan tot vrijheids- ontneming van dten welli-cht wat te senti- menteelen Vlaamschen nationalist. EEN STEVIG VQETREISJE. Te voet van Charleroi naar Kongo. Eenige dagen geleden zijn in verband met een weddens-chap om frs. 2500, twee jongelie- den te voet uit Charleroi vertrokken, om al wandelende in den loop van 1928 in Belgisch Kongo te arriveersn. De koene wandelaars trokken vol goede moed op weg en denken hun bestemming te bereiken langs deze route: Frankrijk, Italie, Zu-id-Slavie, Bulgarije, Turkije, Syrie, Egyp- te, de Nijlvallei, om eindelijk in Stanleyville te kunnen uitrusten van hun stevig voet- reisje. FRANKRIJK. ARBITRAGEVERDRAG MET AMERIKA. De orulcrteekening. Gisterochtend om elf uur is het Frams-ch- Am-erikaansche arbitrageverdrag -door Grew, onder-staatssecretaris, en Claudel, Fransch geza-nt, onderteekend. Te Parifs. Ter gele-geniheid van den 150en jaardag van het Fransch-Amerikaansche vriend- schapsverdrag en van de onderteekening, gisterochtend te Washington, van't Fransch- Amerikaansche arbitrageverdrag, heeft Brl- and den Amerikaanschen geza-nt een noen maal aahgeboden. Naar den Senaat. President Coolidge heeft het nieuwe Fransch-Amerikaansche arbitrageverdrag ter ratificatie naar den Senaat -gezonden. PORTO RICO VR'AAGT VRIJHEID. In een buitengewone zitting van de wet- gevende vergadering van Porto Rico, belegd om kolonel Lindbergh te verwel'komen, deed de voorzitter voorlezin-g van een boodschap, die zeer onverwacht eindigde met een plei- do-oi voor vrijheid voor het tot de Ver. Star ten behooren-de Porto Rico. DE AUTONOMI ST ISCH E BEWEGING. Zorn van Bulaeh. Zorn von Bula-ch, die een dezer dagen tot dertien maanden gevangeniss-traf en 500 frs. boete werd veroordeeld, wegens beleedi- ging en bedreiging van den prefect van den Beneden-Rijn, heeft, om blijk te geven van zijn Fransch gezinde -gevoelens, zich bij de „Action Fran^aise" als lid aangemeld, dus bij de royalistische partij. De veroordeelcle heeft gratie aangevraagd. EEN WREKENDE ECHTGENOOT. Drie jaar voorw. gevangenisstraj Op 20 Aug. 1.1. kwam op de boulevard Margen-ta te Parijs eten man de tram bin-nen dlie in iedere hand een revolver had. Voor dat iema-nd tusschen beiden kon komen, trok hij ze beide af en wonddte een zekeren Lavauerre licht en een andebe-n passa-gier, PayeJle doo- delijk. O-m dezen was het ook te doen ge weest. De dader, een filmoperateur vertel-de de politic, dat de doodelijk getroffene, dte vriend van zijn vrouw was. Toen hij voor zijn wer'k in Cairo was, had zijn vrouw met Payelle te vriends-cha-ppelijke betrekkingen aan-geknoopt. Hij had haar gewa-arschuwd; toen dit echter niet hielp, bad hij besloten den vriend te dlooden. De jury toonde zich clement tegen den be- drogen echtgenoot, die een tramwagen had uitgekozen als plaats om- zich te wreken. Zij liet verzachtendte cmstandigheden gelden en de rechter veroordeelde dten dader tot drie jaar voorwaardelijke geva-ngenisstraf. ENGELAND. DE MOORD OP DEN POLITIEAGENT. Twee mannen in staat van be- schuldiging gesteld. Het zocken door de politie, vijf maa-nden fang, naar een spoor van de moordenaars van ee-n politieagent heeft een sensationeel vervolg gekregen doordat voor den politie- rechter van Z.-W. Londen twee mannen, Brown en Kennedy, formeel beschuldigd wer den van moord op dten politieagent Gutterid- ge op een eenzamen w-eg bij St-apleford Ab bots in het graafschap Essex in September van v-erleden jaar. KINDERHUWELIJKEN Een wetsontwerp ter voorkoming. De r-egeering van d-en Britsch-Indischeti staat Borota heeft een wetsontwerp inge diend, waarbij d-e kinderhuwelij-ken onwettig word-en verklaard. Dat de hervorming ech ter niet al te i-ngrijpend is blijkt uit het f-eit, dat alleen huwelij-ken van meisjes beneden acht en jon-gens beneden 12 jaar onwettig worden verklaard. Een schema zal worden opgesteld voor d-e toelaatbare ond-erlinge ver- schillen in leeftijd tusschen d-e huwelijksca-n- did-aten. Burgerlijke rech-tban-ken kunnen on der zeker-e omsta-ndigheden van al deze be- paling-en d-isp-ensatie verleenen. EEN BIJEENKOMST VAN SUFFRAGETTES Aan den voo-ravon-d d-er ind-iening bij het parlem-ent van voorstellen tot ui-tbreiding van het vrouwen-kiesrecht h-eeft Zaterdag een bijeenkomst plaats gehad van suffragettes, di-e een jaar o-f vijftien geleden voor het kies- recht hebben gestred-en. D-e eig-enlijke aan-l-ei- di-ng der bijeenkomst was het feit, dat ti-en jaar geleden aan „soin-mige vrouwen" voor het eerst h-et kiesrecht werd toegeken-d. De meeste vrouwen, die actief hadden d-eelgenomen aan de campagne der suffraget tes, waren t-egenwoordig en ieder-e tafel werd gepresideer-d door een vrouw, die voor de zaak in de gevangenis had gezeten. Onder de aanwezigen waren b-ekende figuren als Miss Sylvia Pankhurst, mrs. PetLick Law rence en mrs. How Martyn. DE RAMPSPOEDIGE TOCHTEN OVER DEN OCEAAN. Voor de Probate Court te Londen is gister machtiging verleend tot het aannemen van den dood van prinses Lo-ewenstein Wertheim. De prinses heeft in gezelsehap van colonel Minch-in en captain Hamilton Engeland ver- laten met het doel om over den Oceaan te vliegen. Sedert zij de I-ersche kust \taren ge- passeerd, werd niets meer van hen verno- men. DOOR EEN R'EGENBOOG HEENGE- VLOGEN. De bestuurder en de passagiers van het vliegtuig van den dagelijkschen diens-t tus schen Parijs en Londen, vertelden bij hun aankomst te Croydon, dat zij, toen de ma chine het Kanaal naderde, een regenboog voor. zich uit zagen, die volkomen rond was en als een hoepel sloot. Toen het vliegtuig nabij gekomen was, ging het als het ware midden door den cirkel en bleef d-e onderzijde van den boog nog duidelijk zichtbaar. De bestuurder, die sinds 13 jaar tusschen Lon den en Parijs vliegt, verklaarde nog n-ooit een cirkelvormigen regenboog gezien te hebben. DE UITVAART VAN LORD HAIG. De stroom van belangstel-enden, die te Edinburgh een laatsten groet hebben willen brengen aan lord Haig, is zoo groot ge weest, dat toen Zondag om vijf uur de ka- th-edraal gesloten zou worden, buiten de men schen nog in een rij van een mij! lang ston- den te wachten. Men besloot toen nog tot 10 uur toegang te verleenen. Heden zal het stoffelijk overschot in een specialen trein naar Dryburgh Abbey ver- v-oerd worden. Bij het vertrek van het Wa- verbystation zullen van het kasteel van Edinburgh 19 kan-onschoten afgevuurd wor den. SPANJE. ONGEREGELDHEDEN TE BARCELONA Ten gevolge van de invoering van een n-ieuwe inkomstenbela-sting heerscht er te Barcelona sedert eenige dagen een zeer ge- span-nen toestand. Er is een groote staking afgekondigd en er hadden reeds botsi-ngen plaats tussch-ett stakers -en r-egeeri-ngstroepen- ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1