Persdelict. DE LANGE DE M0RAA2, LANCESWT 49, ALKMAAR. GREDIETEM, DEPOSITOR, EFFEGTEN. RechisMkeii N.V. Vereenigde Srandstoffsnhandel, Birs^enlaBid De hoofdredacteur van het N.-H. D. voor de rechtbank. Vandaag stond voor de m'eervoudi-ge kamer der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar terecht de hoofdredacteur van het N. H. D., heer Leo Speet, wien blijkens de dag vaarding ten laste was gelegd, dat hij op of oms treks 11 April 1927 te Alkmaar, air thans elders in Nederland, opzettelijk de eer of goeden naam heeft aangerand van Gerrit Smits, door ten laste legging van dc hieronder "omschreven bepaalde feiten, met het kenne- jijk doel om daaraau ruchtbaarheid te geven, door opzettelijk in het op den lien April te Alkmaar als No. 84 verschenen en aldaar en elders in Nederland in vele exemplaren ver- spreid zijnde nummer van het dagblad het Noord-Hollandsch Dagblad „Ons Blad", ..van welk blad hij, verdachte, ho-ofd-redacteur, althans redacteur was, onder Provinciaial Nieuws .Heiloo" het navolgende artikel op nemen: Het beleedigend artikel. EEN HERDERLIJRE VERMANING. L.l. Zondag werd het volgende van den •preekstoel afgekondigd: Naar wij vernemen is of wordt er door de z.g. R. K. Volkspartij, die de Katholieke een- heid op politiek gebied verbreekt, een afzon- derlijke lijst van candidaten ingediend voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. 1 Zij, die zich hadden voargenomen op de candidaten van deze lijst te stemmen, moeten lyvel bedenken, le. dat zij hierdoor een van ide 5 katholieke raadszetds in gevaar bren- '*neo; 2e. dat zij, door op die lijst te stem- len, bun stem uitbrengen op een man, die etoond heeft allesbehalve een vooraanstaand patholiek te zijn". Wij gelooven, dat een der- "gelijfce openbare waarschuwing eindelijk eens tijd werd, ofschoon wij meenen dat de woor- ifcn van Z.Eerw. Heer Pastoor nog veel te jgematigd zijn geweest. f Hoe is het toch mogelijk, dat na al het- geen in de laatste vier jaren in Heiloo ge- passeerd is, na al het onware enbeleedigen- de geschrijf van G. Smits in de Alkmaar sche Courant" (een bloemlezing van al dat moois hebben wij voor ons liggen), er nog 25 katholieken gevonden kunnen word-en, bereid hun naam te zetten onder een candidatenlijst van de R. K. Volkspartij, waarop G. Smits 'als No. 1 staat genoemd? Wij hadden ge- d'acht, dat hij zich nu toch genoeg ontpopt had als een inimicus homo, als een man, die er aitijd op uit is onkruid tusschen de tarwe te zaaien, en die door zijn lasterende, kwaad- 'sprekende, onware artikelen en berichten over de gvestelijkheid, over de katholieke ver- ecnigingcn en over katholieke paxticulieren van de parochie Heiloo, en zelfs door sma- Icnde aanmerkingen op Bisschoppclijke voor- schriften der kerk, des te gevaarlijker vijand is, omdat hij zich nog aitijd kathoiek blijft noemen Wij vragen ons zelf afhoe is't mogelijk, dat er nog katholieken in Heiloo zijn,. die zich op sleeptouw laten nemen door een der gelijk gevaarlijk man, die zelfs meerdere ma- lea door niet-katholieken (o. a. in de ge- meenteraadsvergaderingen) als onbetrouw- baar is gekwalificeerd Mogen dte oogen van hen, die zich door dien z.g. „slimmen Smits" hebben laten be- prateh, open gaan En dan nog dit: Wat heeft de R.K. Volks partij zich ontzettend geblameerd door in haar Hoofdbestuur een dergelijk man op te nemen, aan wien het om de vele ergemissen, welke hij geghven heeft en nog steeds geeft, verboden is zooals algemeen in Heiloo bekend is in zijn eigen parochiekerk zijn PaaschpUcht te volbrengen. 1 De dagvaarding gaat dan voort: althans ter zake dat hij ten tijde en ter plaatse als bovenvermeld opzettelijk Gerrit Smits in het openbaar bij geschrifte heeft be- Jeedigd, door opzettelijk in bovengenoemd te Alkmaar op den 1 len April verschenen en al daar en elders in Nederland in vele exem plaren verspfeid zijnd nummer van bovenver meld dagblad waarvan hij, verdachte, Hoofd- redacteur althans redacteur was bovenom- schreven voor voorzegden Gerrit Smits belee digend artikel op te nemen. De rechtbank was als volgt samengesteld: Mr. Muiler president, Mr. Ubbens en Krabbe rechters, Mr. v. d. Feen de Lille O. M- on Mr. Plate, griffier. Verdachte erkende de ten laste gelegde fei ten. Hij had toegelaten dat het artikel, door een ander geschreven, was opgenomen. Verdachte deed dit in zijn kwaliteit van hoofdredacteur. Hij had daarmede de bedoe- ling het algemeen belang te dienen, omdat hij eerlijk meende, dat iemand met de anteceden- ten van den heer Smits niet als raadslid van Heiloo gekozen behoorde te worden. De heer G. Smits verklaarde dat hij zich de civiele partij stelt en een schadeloosstel- ling vraagt van 2500 minimum. De president deelde mede dat hij een dergelijke vordering bij civiele actie moet in- stellen. Getuige deelde mede, dat hij daartoe zal overgaan. Hij achtte zich door het geheele artikel beleedigd en verdacht gemaakt. Het O. M. ving aan met er op te wijzen, dat de verdachte erkende het feit te hebben gei )e president vroeg of de verdediger eerst alsnog het bewijs van het den getuige aangewrevene wilde leveren. Mr. K u s t e r s wilde dat gaarne. Hij meende, dat het de plicht van de pers is er voor te waken, dat ongewenschte elemen- ten geen zitting krijgen in de vertegenwoor- digende lichamen. In de instructie is de vraag gesteld, of het hier niet een belang gold van een bepaalde partij, de gemeentewet leert echter, dat een raadslid de vertegenwoordiger is van de ge heele burgerij. Aan het adres van den pastoor en andere autoriteiten te Heiloo was de heer Smits in artikelen vol aantijgingen. Verdachte oordeelde dat de beleedigden het recht hadden op een verdediging tegen deze Banval'en. Spr. verwees naar Simons en No- yon, die betoogen dat het voidoende is dat verdachte het algemeen belang heeft willen behartigen. De rechtbank kan zeggenhet is in het al- gemeeu belang geschied, gegeveg dat de fe|- teti waar zijn en Spr. btedt aan "deze waar te" maken. Hij herinnerde aan een geval van smaad bij deze rechtbank van 14 Dec. 1920, waarin overwogen werd het bewijs van de waarheid niet toe te laten. De tegenpartij had toen echter geen be- zwaar, als het bewijs van de waarheid werd gegeven. Wanneer spreker vraagt het bewijs te leve ren, dan kan de rechtbank geen bezwaar ma ken. Doet men dit niet dan geeft dit spreker te denken. Het requisitoir. Het O. M. meende zich te moeten houden aan het subsidiair tenlaste gelegde. Ook al meent de rechtbank, dat het primair ten laste gelegde in aanmerking moet komen, dan meent spr. toch, dat niet moet worden inge- gaan op de opvatting, dat hier het algemeen belang gediend zou zijn. Hij beschouwt het als een katholiek belang, al is hij het er mede eens, dat een raadslid er zit om het alge meen belang te dienen en niet om dat van een speciale partij. Wanneer zou Smits als hij te- genstrijdig handelt met de belangen van de katholieke k.erk of Staatspartij, geen goed ver tegenwoordiger voor een gemeente zijn. Spr. ziet dat niet in. Heiloo bestaat niet alleen uit katholieken en spr. oordeelde dat zoowel ver dachte, als de verdediger zich op een te eng standpunt stellen. Er is zeker niemand te vinden die geheel als raadslid aan de Gemeentewet beant- woordt. Wij leven in een tijd van politieke verwording en spr. oordeelt, dat geen aan- nefnelijke gronden zijn- aangevoerd, dat ver dachte het algemeen belang heeft willed dienen. Spr. meent dan ook den verdediger niet to-e te mogen laten tot het leveren van het bewijs. Is het de taak van verdachte geweest dje verdediging van anderen op zich te nemen? Daarvoor zijn andere menschen. Mr. K u s t e r s had allerminst dit be- toog verwa-cht van iemand die de wet moet handhaven. Het is niet voor betwisting vat baar dat een raadslid is een vertegenwoor diger van de gansche burgerij. Spr. zou gaarne zi-en, dat de rechtbank het vonnis wees, dat een raadslid is een vertegenwoordi ger van een partij want dit is in strijd met de wet. Primair heeft het O. M. nog steeds smaadschrift ten laste gelegd. Indien dit vervalt en wij houden beleedi- ging, dan nog b-eroept spr. zich op Noyon, als bij: meent, dat de veroordeeling is uitge- sloten, wanneer kenmerken van smaad1 aan- Mr. K u s t e'r s zou zfch aan dte leiding van den president onderwerpen, doch wilde zich niets van zijn recht la-tea oatnemen dat de wet hem geeft. Spr. verwonderde zich' over den' eisch van den officier, die tegen- verdachte tweem-aal zooveel eischt als des-tij'dfe tegen den uitgever, dien hij destij-ds -meer veran-twoordelij'x achtte. Wiji hebben hier te maikleni met een klacht over een feit. Spr. oordeeldte, dat op grond van de uitspraak van de rechtbank tegen den di-recteur, waarbij de redacteur een me- deplichtige is als h-iji anderen de gelegehheid geeft een beleedigend artikel te plaatsen, geen veroordeeling ka-n vol gen, want mede- plichtigheid is verdachte niet ten laste ge- ltegd. Deze redacteur was niet de schrijver en is dus slechts :r:deplichtig -en daarvan staat in de dagvaarding niets. De Alkmaarsche Rechtbank was met haar standpunt van October in gezelechap van den p roc u rcur-generaa 1 bij den H o-ogen Raad. Ook spr. deelt bet standpunt, -dat een redacteur, die een artikel plaats-t van een ander,.dat beleedigend is, medeplichtig is, doch geen da-derscha-p ten laste kan worden gelegd. Dit is ook in overcenstemming met de opvatting van Simons. Ook op Noyon beriep spr. zich ten dien aanzien. Ook bij de discussie over deze -materie in de Kamer stond spr. stil. Men ging to-en nog van het sta-ndpunt uit dat een couran% werd volgeschreven door een redacteur, doch weet thaos wel da-t dit niet het geval is. Spr. was va-n oordeel.dat dte' rechtbank haar eigen vonnis geweld zal a ay do-en. -door beklaagde te veroordeelen, De animus in juriandi is niet aanwezi-g Door op-neming is bovendien het delict nie^ voltooid. Spr. erken-t dat hij zich "niet op een juris- prud-entie kan b-eroepen, doch vol-gaarne aan- vaard-t hij' de meen-ing van- Noyon en boven dien is er ook geen jurispru-dentie in zijn na- deel en als die er is- dan wil spr. er op wij zen dat de Alkmaarsche Rechtbank niet ge- schroomd heeft zelfstandig af te wijken van een jurisprudentie. Spr. verwees naar het 2e deel van Simons, biz. 50, waar de vraag bes-pro'ken wordt of bet n-oodig is, dat iemand die wordt aange rand, hoog behoort te staan. Simons oor deelt, dat iemand die aller achting heeft verlo- ren, ook niet in eer en goeden naam kan wor den aangerand en de belager bezit de alge- meene achting niet. Spr. heeft daarvan ook In dit blad gevouwen vindt U onze prijscourant voor BRANDSTOFFEN. Koningstraat 6. Tel. 23 (2 lijnen). aanvragen worden ingezonden, de bewijzefl in Juli beschikbaar z-ullen zijn! Wij herinneren er nog eens aan, dat zij die na 30 April 1924 een rijb-ewijs ontvingen,' een proef van rij-vaardigheid moeten afleg! gen. Inlichtingen daar-over zijn te vei'krijgen bij het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardiigheid te 's-Gra- ven'hage. Formulieren vo-or rijbewijzen ver- strekken de p-rov. griffieen en de gomcente- secretarieen. wezig zijn doch vast staat dat aigenn en be lang of noodzdkelij-ke verdediging naar vcren lomt. Oo'k bij- die eenvoudi-ge beleediging is niets anders beoogd dan het algem-een belang en die gelegenheid tot verdediging te geven. De elem-enten voor 'laster zijn hier niet aanwezig. Spr. ontkent aan de hand van de wet, dat het hier is ten katholiek belang Iemand die gekozen is, is gekozen als ver t-egenwoordiger vain dc gansche burgerij. Het gaat er niet om, dat de katholieke Staatspartij het niet welgevalli-g was, doch 't gaat o-m onbetrouwbaarheid van Smits, die niet mocht zijn de vertegenwoordiger van de gansche burgerij van Heiloo. Pas als s-pr. in dte gelegenheid is gesteld het bewijs te leveren, kan de rechtbank vast- s-tellen of het algemeen belang beoogd werd. Aa-nvallen van superieuren, ongeoorlool- de critiek kan de officier niet juist oordee- len. Ta-1 van menschen zijn uit hoofde van hum fun-ctie niet aa-ngewezen om van aanval- len rechtszaken te maken. En het was zeker de taak van den ver dachte om op te komen voor de eer en goe den naam van die aangevallenen. Spr. kornt terug op zijn verzoek om tot de levering van- het bewijs te worden toegelaten De rechtbank begaf zich over dit verzoek in raadkamer. Nadat de rechtbank 10 minut-em in raad- ka-m-er was geweest, deelde de president me de, dat de rechtbank niet zal toelat-en hot le veren van eenig bewijs, o-mdat het primair ten laste gelegde verviel. Het O. M. betoogde, dat er een strekking door het artikel loopt die beleedigend is. Uit drukkingen, waarin men uitgemaakt wordt voor een onbetrouwbaar man zijn ind'erdaad beleedigend. Spr. ging in op de intcrpretatie van den verdediger die zich had beroepen op Noyon, doch spr. kan zich met die opvatting niet ver- eenigen en gaarne vern-am hij of die opvat ting steunt op de jurisprudentie. Spr. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vorderde een boete van f 200 of 60 dagen hechtenis. De president deelde den verdediger made dat het de opvatting van dfe rechtbank was, dat hij zich zooveel mogelijk diende te b'epalen bij de verdediging van den verdach te en zich moest onthouden van een zwart- maken .van den aaukiager. getuigenissen van niet-katholieken. De con- clusi-e van alien is, dat de klager is onbe trouwbaar en aitijd onhebbelij-k. Iemand die zijn reputa-tie dusdanig heeft verloren, dat hij geen goeden naam meer bezit, kan in eer en goeden naam niet worden aangerand. Spr. condudeert, dat veroordeeling is uit- gesolten, omdat medeplichtigheid niet is ten laste gelegd; verdachte niet den opzet had te b-eleedigen; h-et delict voltooid is door het drukken en verspreiden, waarover in de dag vaarding niets te lezen staat en omdat klager geen goeden naam bezit en dien dus niet kan verliezen. Spr.s' conclusie was, dat men ver dachte reeds direct kon vrijspreken. Het O. M. merktc op, dat de verdediger zich had beroepen op het vonnis van de rechtbank en naar voren had gebracht, dat de rechtbank met zichzelf in strijd zou ko men als zij nu straf oplegde. Met alle res pect voor de uitspraak van de rechtbank, m-erkte spr. op, dat de samenstelling thans een ander is en al moge er een kort Hjdsver- lc-op verstreken zijn, toch geloofde spr., dat ook deze rechtbank den verdachte als darter kan veroordeelen, zonder het vorig vonnis geweld aan te doen. Hoe beschouwt men de zaak? De verdedi ger zegt, dat verdachte het artikel zelf niet heeft geschreven, doch spr. vraagt zich af of dit maar moet worden aan-genomen, op ge- zag van verdachte. Dit zou te gemakkelijk zijn en bovendien een gevaarlijk standpunt. De redacteur krijgt een brief, met verzoek die in zijn courant op te nem-en. Tot hier gaat, volgens spr., cfe handeling van den briefschrijv-er. De redacteur heeft verder een zlelfstandige rol. Er is hier een mijlpaal, waar de hande ling van den schrijver van het artikel op- houd't en die van den redacteur begint. De redacteur is vrij om het artikel al of niet op te nemen. Hij kan het ook bekorten en wan neer hij het wel plaatst, begint zijn zelfstan- dige handeling en hebben wij met den schrij ver van het artikel niets te maken. Het is bovendien niet onderteekend en dus een zelf- standige handeling van den redacteur. Wat betreft de animus in juriandi, deze mcge hier met zooveel woorden niet aanwezig zijn, d-ooh de o-pzet om te beleedigcn loopt door het geheele artikel. D; redacteur heeft dit artikel gelezen. Hij heeft het natuurlijk begrepen, daarvoor is hij pienter genoeg en door het doen opnemeu, in den toon zooals het luidt, is voidoende de opzet o-m te belee digcn bewezen. Het hangt er van af, hoe men de dagvaar ding wil lezen, om zich op liet standpunt te stellen, dat het geen voltooid mis-drijf is. De verdediger vroeg spr. om jurisprudentie van zijn standpunt, doch spr. heeft dit bij zijn requisitoir al te berde gebracht en zich op 't standpunt van den wetgever gesteld. Wie komt met een opvatting buiten de wet om, heeft de taak, die opvatting d-oor een be- rcep op de jurisprudentie te bewijzen. Spr. kan nergens in de wet lezen, dat hier een beroep gedaan kan worden op het 3-e lid van art. 266. Dat hier de eer en goeden nam van klager niet meer kan worden aangerand, omdat hij geen goeden naam heeft beweerde de heer Kusters. De h-eer Smits is mij verder niet bekend'. Spr. weet niets van hem af en wil zich te dien aanzien gaarne refereeren aan het oordeel van de rechtbank, doch het leek he mgevaarlij-k zich op een dergelijk stand punt te stellen. Slctwoord van Mr. Rasters. Mr. Kusters oordeelde, dat de officier met zijn gevoelsargument, dat de samenstel ling van de rechtbank thans anders is, pro- beert een alleraardigste draai aan de zaak te g-eVen. Dit geldt ook voor zijn redeneering, dat het een- eigen artikel wordt, wanneer een redacteur besluit een artikel van een ander te plaatsen. Spr. wenschte op te merken, dat dit in lijnrechten strijd is met het vonnis van de Alkmaarsche Kecntbank van 4 October 1927 Wanneer de rechtbank zich met dit stand punt van den officier v. reemgt, dan zegt zij teg-elijkertijd, dat haar standpunt toen onjuist is geweest. Spr. kent dte Rechtbank wel zoo, dat men mag aannemen, dat zij niet na een paar maan-den een tegenovergestel-d stand punt zal innemen. Hij zou kunnen begrijpen, wanneer zij na een tan-gen tijdsduur na-dat de gezichtsp-unten waxen gewijzigd, zou zeggen: net teen ingtnomen stanapunt was onjuist, doch sinds het vonnis zijn er ten aanzien van deze matene geen nieuwe gezichtspunten gekomen en het tijdsverloop van een paar ma-anden geeft ook geen nan-Ri ding voor een anderstandpunt. Pieiter merkte nog op, dat er in het sy stem van den officier geen mogelijkheid van m-edeplichtigheid bestaat. Volgens het vonnis van de Alkmaarsche Rechtbank is een redac teur de dader, als hij het arti'kel zelf heeft geschreven. Heeft hij da-t niet, dan is er me deplichtigheid en geen daderschap. De opmerkifig van den officier, dat men maar zoo niet kan aannemen, dat verdachte het artikel niet heeft geschreven, kan pleitei niet onderschrijven. De officier weet wel, diat hij het niet heeft geschreven. Bovendien moet de officier bewijzen, dat de verdachte het stuk geschreven heeft en al zou hij daartoe h-et wettig bewijs leveren, wat niet mogelijk is, dan weet pieiter, dat en de officier °n de rechtbank de overtuiging heb ben, dat dit niet het geval is, zoodat ook dan geen veroordeeling kan volgen, o-mdat dan naast het wettig het overtuigend- bewijs ontbreekt. De animus in juriande was volgens den officier wel aanwezig, doch verdachte heeft nooit anders clan de bedoeling gehad het al gemeen bela-ng te dienen. Opnemen- alleen maakt het misdrijf niet, drukken en verspreiden is daarbij noodig en daarover staat in de dagvaarding niets. Als element van het misdrijf had de offi-. cier moeten stellen dat de courant gedruki is en verspreid. De officii weet niets van Smits. Ook de rechtba-nk zal wel niets van hem we ten, doch met spreker is dit wel het geval. Hij is in het bezit van tal van ve' klarin-gen cmP de onbetrouwb larh-cid van Smits en had1 dan nok gaarne gerten dat de rechtbank hern had megUaten tot het leveren vor. dat bewijs Het onderzoek in de zaak werd hierop ge- sloten en de uitspraak bepaald op heden over 14 da-gen. HOOI-VERGIFTIGING. Bij een landbouwer te Haarlem zijn drie runderen vrij plctseling gestorven, terwijl drie andere dienen crnstig ziek zijn gewo-rden. Bij onderzoek door een dic-renarts meende deze verschijnselen te con-stateercn van voed- selvergiftiging, vooral om-dat aan het hooi b-edenkelijke afwijkingen te constateeren wa- ren. t Prof. dr. Wester, hoogleeraar in de vee- a-rtsenijkunde te Utrecht, deelt deze meening en zal nu een bacteriologisch en chemisch onderzoek instdlen om uit te maken in hoe- verre van vergiftiging sprake is, BRANDEN. Gistermorgen brand-de te Win-terswijk de boerd-erij „Dkkshuis", ei-gend-om van en be- woond door den heer J. A. te Strake, gele- gen in de Dorpbuurt, tot den grond toe af. net vee, bestaande uit zeven koeien, een paard en twee varkens, kon gered worden. Zondagmiddag ontstond door onbeken- de o-orzaak een uitsiaan-de brand in de wo n.ng van den heer Vosman, hoek Diezer- straatMandjessteeg te Zwolle. De woning brandde geheel uit. MOTOR- EN RIJWIELWET. De rijbewijzen. Het blij-kt aan de provinciale griffie van Ncord-Holland, dat zij, die zich van een rij bewijs moeten voorzien, het er maar op aan laten komen en tot d-en zo-mer wachten met het doen van hun aanvraag. Maar dan zou het, tot hun eigen nadeel, wel eens spaak kunnen loopen. Zij, die een rijbewijs hebben van voor 1 November 1925, moeten voor 1 Maart a.s. hun aanvraag om een rijbewijs, ingevolge de nieuwe bepalingen van de Motor- en Rijwiel- wet ter prov. griffie inzenden. Allc-en dan kunnen zij er zeker van zijn voor 1 Juli hun nieuwe bewijs te ontvang-en. Men kan niet verwachten. dat wanneer in Juni 40.000 HET RAPPORT OVER DE RJKSWERVEN. 4 Bezwaren tegen de wijze van onderzoek. Zaterdag j.l. vergad-erd-e het dag. hoofd-be- bestuur van den Nederl. B-ond van Over- heidspersoneel te Amsterdam met vertrou- wensmannen van de afd-eelingen Hellevoet- sluis en Holder, ter bespreking van het on- langs verschenen rapport over de rijlvsmari- newerven en over de conclusies, waartoe de commissie, weke het rapport heeft uitge- bracht, is gekomen. - De vergadering was van oordieel, dat er zeer ernstige bezwaren moeten worden aan gevoerd tegen de wijze, waarop de commis sie haar onderzoek heeft in-gesteld, als ge- volg waarvan aan de conclusies, welke in het rapport vervat zijn, n.-l. o-pheffing van de werf te H-ellevoeteluis en exp-loitatie van het bedrijf te Willemsoord als een Staatsbedriji, onjuiste gegevens ten grondslag liggen. De vergadering beslo-ot, na uitvoerige dis- cussies, uitvoerige gegevens, zoowel uit Hel- d-er als Hellevoetsluis bijeen te brengen, deze in een rapport aan den min. van Ma rine te verwerken en daarna een audientie bij dien minister aan te vragen, teneinde d-e ziens- wijze van de crganisatie, die d-oor den minis ter uit de Staatscomimssie is geweerd, ten opzichte van het rapport en de conclusies d-er Commissie tc-e te lichten en daarbij te- vens h-et p-erscn :lvraag®tuk te behandelen. GEVECHTS SCHiETOEFENINGEN. Op 20 Februari a.s. word't de Afdieelimg Zware Mitrailleurs van het 21-e Regiment Infanterie (de jong-e-ns uit de provincie Noord-Holla-nd) gedirigeerd op de Leger- plaats bij Harska-mp, tot het houden van go- vechtsoefen-ingen. MET GROOT VERLOF. De dienstplichtigen van- d'e najaarsploeg der lichtin-g 1927 van het Wapen der Infan terie worden op 17 Maart a.s. in het geno* van groot verlof gesteld. DE GASGORRUPTIE. Te Voorschotten In de jongsie v-erigaderi-nig van den gemeen teraad1 van Vo-orschott-en heeft de voorzittei miedegedeeld, dat een onderzoek, ingestdd door het college van B. en- W., had u-itgewe- zen diat de bedrijfschcf van de gem-eentelijb gasfabriek zich aan corruptie heeft sdmldif gemaakt en sed-ert 1927 een bed'ra-g va' 2'5'0'0 aan retoureommissies h-eeft genoten. Besloten werd d-en bedrijfsehef niet te ont slaan, doch genoegen- t-e nemen- met dietis voorstel om het bedirag bij termijnen gedu-ren- de 6 jaar in de gemeenlekas terug te storten Voorts werd een bepaling in de betreffendc verordeningen opgenomen, waardoor derge lijke -handdin-gen van gemeen-teambtenaren ■kunn-en worden voorkomen. HET COLJ ECTIEF CONTRACT IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Naar het Voik meldt, hebben de ledenver- gad'erin-gen \gm den mod-ernen sch-ildersgezel- lenbond en den r.-k. en chr. bond het collec tief contract, zooals dat o-p jde laatste confe- rentie door -de werkgevers is aangenomen, aanvaard. De wijzigingen, die in het be staande contract zullen worden aan-gebracht, zijn va-n onbetee'kenden aard en betreffen ■slechts ondergeschikte pun-ten. DOOR EEN PAARD GETRAPT. De broo-dventer E. A. te Enschede wilde gistero-Chtend in de Pluimstraat zijn paard het t-uig omd'oen-. Het beest schrok waar- sdhij-nlijik en sprang op, waardoor A. kwam te vallen. Hij kreeg een trap van het dier o-p het hoofd- en bleef bewusteloos liggen Hiern-a .sloeg het di-er op hoi en trok den wa- gen over den main h-een, waardoor deze ook nog inwendige kneuzin-gen kreeg. Hij werd opgenomen en in een woning b-innengedragen, waar hij weldra, zond'er tot bewustzijn te zijn gekomen, overl-e-ed. Het paard is later, nadat he-t m-et den wagen tegen een boom was opge- loopen, gegrep-en. De broedkar is geheel ver- niel-d. De m-an was wed'uwnaar en laat twe* kin-deren a-chter. KORTE BERICHTEN. Het ultimatum van het personeel der weverij Huls-hoff Pol te Borne is een week uitgesteld. Heden, vergaderen de arbeiders- bes-turen met d-e fabnkantenvereeniging en daarna met het perso-neel. O-p uitnoodiging van de Netherlands America Foundation zal dr. C. Lely, oud- minister van Waterstaat en vo.orzitter van den Zuiderzeeraad, zich op 22 dezer per stoomschip „Rijndani" naa-r de Vereenigde Staten begeven, teneinde in verschillende plaatsen lezingen te houden over de afslui- ting en droogmaking van de Zuiderzee. Prof mr. W. H. Drucker, hoogleeraar aan de Ned. Handelshooges-chool, is weg-ens een ernsige ongesteld'heid opgenomen in het St. Franciscus gasthuis te Rotterdam. Dr. J. R-oos, hoogleeraar in de veteri- naire physio-logic aan de rijksuniversiteit te Utrecht, heeft gistermiddag zijn ambt aan vaard met 't houden eener rede over: „De leer van het allies of niets". DE GROOTE NATION ALE SOLISTEN- EN KWARTETWEDSTRIJDEN TE WIJDEN'ES. De inschrij-vingen voor geno-emde wedstrij- den bediragen 107 solisten en 38 kwartetten. Het Bestuur der Fanfare „0ns genoegen", waarvan de w-edstrijdien ui'tgaan, heeft fe data met twee dagen uit moeten breidem De Oommissaris d-er Koningi-n on-zer province sohonk een zilveren medaille, evenals de heer D. Kooiman, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-H-olland. B. en W., die Burgewieester en een-ige leden van den Raad onzer gemeente stelden ook medailles beschikbaar. Eveneens kwam-en cr een vijftigtal medailles binn-en, aangeboden door particulieren, redactie's van plaatselijke bia-den en vooraanstaande firma's zoowel uit Wij-denes, als uit Hoo-rn, Enkhuizen en ande re plaatsen

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2