lltHIIKtl Clllilllt. FEU1LLETON. ontferd dertigste 'aarsaag. Dinsda^ 7 Februari. Racli©«if©ekj© Sfcadsrasswws 6EDABDWO0M No. 33 1028 AANVULLINGS AGENDA voor de Raadsvergadering op D onder dag 9 Februari 1928. ga. Voorstel inzake vermin-dering der schuld aan de gemeen-te van de N. V. Export veiling van Land- en Tuinbouwprcduc- ten (bij-lagen N. 13b van 1927 en 16). Woensdag, 8 Februari. HUversum, 1060 M. 12.— Politieberich- jen. 12.352.Lunchmuziek door't Radio- -fno. 3._4.Maak het zelf! Rubriek onder leiding van Mevr. SchaakeVerkozen. 6. Dinermuziek door het Radio-Trio. 7.15—7.45 Gezondheidshalfuurtje door Dr. C. J. Beulc- man: De zorg voor de openfoare gezondheid door feiten en cijfers toegelicht 7.45 Politie- berichten. 8.—8.30 Jules Verne's lOOe ge- boortedag (geb. 8 Febr. 1828). Causerie door W. Vogt. 8.30 Pianoconcert door Suzie Min- den. 9.9.50 Lezing door Mr. Dr. W. M. G. SchumannDe beteekenis van Neder- landsch-Indie 9.50 Nieuwsberichten. 10 Populair programma dcor het Omroep-prkest onder leiding van Nico Treep. Huizen, 184C M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.45 N. C. R. V. Concert. Mej. L. Lauenroth, piano. Mej: L. Koster, cell or. Mevr. J. Hehl, fluit. 5.15—6.15 N. C. R. V. Kinderuurtje door F V. van Dorp. Hoofd eener sphool. .7—7.30 S-tenografieles. 7.45 N. C. R- V. Concert in de Lutnersche kerk te De- venter. Spr. Ds. C. van a- z.aal: Christus, de opstanding en het leven. P. C. Tijssen: Christus, het licht der wereld. Ds. J. P. van Heest: Christus de goede Herder. A. J. Mooy, orgel. Mej. van Essen, zang. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst, 11.20 12.20 Pianoconcert. 12.20 Dansmuziek 1 202.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing. 3.10 Concert. 3.20 Voorlezing: The AEneid. 3.50 Concert. 4.05 Causerie. 4.20 Licht kl-assiek concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinbouwpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie. 7.35 Orgel- sonates van Mendelssohn. 8.05 Mabel Con- standuros en Mich. Hogan. 8.20 Concert. Leo Sl-ezak, tenor. Solomon, piano. 9.20 Nieuws berichten. 9.35 Lezing: The way of the world 9.50 Nieuwsberichten. 9.5511.20 Variete. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.— Concert. 12.502.10 Klassieke kwar- tetten. 4.055.05 Concert. Piano, viool en cello. 8.5011.20 Solistenconcert. Septet „R. P." Langertberg, 469 M. 12 251.50 Orkest concert. 5,206.20 Moderns werken. Orkest 7.207.45 Dans'es. 7.50 Afrika van Vasco da Gama tot Emin Pascha en Stanley. Or- kestkoor en solisten. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zees-en). 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Das Milliardensouper", operette in 3 acten. Daar na dansmuziek in het Central-Hotel. Arkati Flato, kapel. Hamburg, 395 M. 3.35 Concert. 4.20 Zang met obligaaiviool. 5.20 Orkestconcert. 6.45 ,,Der Barenhauter", tooneelspel met muziek in 3 acten. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.35 Gramofoon. 8.501C35 Orkestconcert BOUW ZIEKENHUIS. B. en W. schrijven in bijlage No. 12: Zoodra Uwe Vergadering den 3den Maart 1927 besioten had tot verbouw van het Ca- det-tenschoolcomplex overeenkomstig ons Voorstel van 22 Februari 1927, bijlage Nr. 14, gaven wij opdraeht tot het uitwe-rken der plannen, opdat de aanbesteding zo>o s-poedig m-ogelijk zou kunnen plaats hebben. De aan besteding geschiedde op 15 Juli 1927. Deze had geen betrekking op den bouw der barak ken en het aanbrengen van centrale ve-rwar ffiing, sanitaire inrichtingen, warm- en koudwaterleiding, brand- en afvoerleiding, liften, electrische geleidingen en telefoon: De laagste insehrijvingssom bedroeg 276.980 Dit bedtag moet feitelijk verminderd worden met 4-000.— voor leveringen ten behoeve van den inventaris, die in het bestek van den hoofda-annemer zijn opgenomen, zoodat ten laste van den bouw zelf zou komen f 272.980.Inmiddels waren ook de ra- mingen voor de andere onderdeelen meer tot Door J. S. Fletcher. Oeautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 16) „Precies, meneer", vervolgde de schoenma ker. „Dat is juist vanmorgen gebeurd! En nu wil ik meneer Stevenege eens haarfijn uiteen- zetten, hoe alles in zijn werk is gegaan. l^ijn zaak, moet u weten, meneer Stevenege, ligt bijna vlak tegenover den „Koningseik" en ik ben zoo gewoon na sluitingstijd daarhen oyer te steken om er een pijpje te rooken, een giaasje te drinken en er een praatje te maken, wat ik wel noodig heb, daar ik sinds twse ]aar het ongeluk heb weduwnaar te zijn, uoordat ik mijn -vrouw verloren heb. Nu dan, iDeneer, ik ging gisteravond volgens mijn ge- woonte naar de overzijde ik houd mij in al ffiijn doen en laten graag aan mijn gewoon- tn, meneer Stevenege en, zooals ik altijd oe, ging ik naar de kleine ge'agkamer. Daar eaten op dat oogenblik niet veel mensch-en, aueen zag ik er dien man, den doode, rustig eeI; "oekje achter een giaasje whiskey zit- - tn daar ik nu eenmaal een mensch ben J,™ gezellig-heid houdt, begonnen wij na- efn Praatle> een vriendelijk praatje, 0e-t-Ies en ka!fies, als het heet. En iJ, ,lf't miJ niede, dat hij in dit deel van «na een uitstapje maakte, een voetreisje in bijzonderheden komen vast te staan. De spccificatie kon derhalve worden gevoigd, die in het ter inzage liggende rapport van den directeur der gemeentewerken is aa.nge- geven en waaruit blijkt, dat buiten de aanne- mmgssom en den inventaris een bedrag van 144.000.— noodig zou zijn. Met het be drag der aannemingssom (verminderd met 4.000.zou dit vormen een som van 416.980.—, derhalve 41.680.— nieer dan het door Uwe Vergadering verleende crediet ad 375.300.—. Wij hebben ge- trachit, do'or beperking zoowel van het be drag der aannemingssom als van de voor bovenvermelde onderdeelen gevorderde be- dragen het verschil geringer te maken. Dit is ons ten deele gelukt. Op de aannemingssom kon door versehillende veranderingen een besparing van 5.339.worden verkregen. waardoor die som kon worden verlaagd tot 271.641.—, waarvan 4000— ten laste van den inventaris. Overigens hebben wij, na overleg met de voor het werk ingestelde bouweommissie het bedrag voor den inventa ris verminderd met 20.000.—, tengevolge waarvan dat bedrag werd verlaagd tot 70.000.—. Bespaard werd op deze witze een som van 25.339.—, zoodat het be- schikbare crediet zou moeten worden aange- vuld mot 41.680.25.339— f 16.341. Inmiddels kwamen, toen de plannen vaster en meer gedetailkerden vorm hadden aange- nomen, zoodat beter dan tevoren tot in on derdeelen kon worden overzien hoe de inrich- ting zou worden gehuisvest, eenage denkbeel- den naar voren, welke, zouden zij worden yerwezenlijkt, wijziging en aanvulling van de plannen noodig zouden maken. Aanvan- kelijk aarzelden wij, daartoe onze medewer king te verleenen. Stond men wijziging toe, dan zou immers telkens weer een nieuwe verandering kunnen worden gevraagd en het zou weldra onmogelijk worden, een vaste gedragslijn te volgen. Bij nadere overweging hebben wij echter gemeend deze aarzeling te moeten overwin- nen en Uwe Vergadering toestemming te moeten vragen om in tweeerlei opzicht een wijziging aan te brengen in de plannen wel ke aan Uw besluit van 3 Maart 1927 ten grondslag lagen. De eerste wijziging betreft de wasscherij Regenten van het Stadsziekenhuis achten het van veel belang. dat het Ziekenhuis de be- schikking verkrijgt over een eigen waschin- richting. De behandeling zal veel econoimi- scher kunnen geschieden dan thans het ge- val is, gelijk ook uit de ervaring in andere inrichtingen blijkt. Niet alleen is, zooals de ter inzage liggende exploitatieopzet aan- geeft, te verwachten een jaariiiksche bespa ring op de kosten van rond 700, maar vooral zal een besparing worden verkregen doordat de goederen aanmerkelijE langer in gebruik zullen kunnen blij'ven wanmeer ze ge- heel door personeel van het ziekenhuis wor den behandeld'. Deze besparing kan niet on der cijfers worden gebracht, maar dat zij be- langrijk zal zijn, staat vast. Wij m enen U dus te moeten adviseeren. het bouwplan aan te vullen met de stic.hting van een wasscherij, waarmede is gemoeic! een bedrag van 15.750.Dit bedrag is te vermeerderen met een bedrag van 9250 voor de inrichting, zoodat in totaal een ere diet benoodigd zou zijn van 25.000.De directrice van het stadsziekenhuis heeft een toezegging van particuliere zijde ontvangen, dat zij over een bedrag van 2000.— ten behoeye der waschinrichting ka.n beschikken Mitsdien zal het door de gemeente te brengen offer kunnen worden beperkt tot 23.000.—. De tweede wijziging is van meer ingrij- penden aard. Zij was het althans in den vorm, waarin zij ons het eerst werd voorge- steld. Van medische zijde werd er namelijk op aangedrongen, dat er allerlei belangrijke veranderingen zouden worden aangebracht, t.w. a. Verpleging kinderen. Chirurgie. Het maken van 2 ziekenzaaltjes met thee- keuken en badkamer op de eerste verdieping van het economiegebouw. b. Verlichting ziekenzalen le verdieping. Het optrekken der zijgevels van de boven- ziekenzalen ter verkrijging van voldoende verlichting. c. Rontgenafdeeling Het maken van 2 kleedkamertjes en bijkomende werkzaam- heden. d. Verloskundige afdeeling en zusterka* mers. De verloskundige afdeeling over te bren gen op de tweede verdieping van den centra- ten vleugel; het omwerken en uitbreiden van de kamertjes voor personeel en bijkomende werken. e. Hospitaal. Het bestaande hospitaal te verbouwen tot bij wijze van verzet, en dat hij van plan was den volgenden. dag, wat dan natuurlijk van- daag is, uit Alansdale te vertrekken, vervol- gens over de heuvels en de heide naar Hawes wilde wande en, en daar hij nog nooit vroeger in deze streek was geweest vroeg hij mij, of ik hem kon zeggen, hoe de weg was. Nu, ik ken natuurlijk deze streek op mijn duimpje en ik vertelde hem wat ik wist. Hier en daar, zei ik, als u over de rotsheuvels gaat, is de weg moeilijk begaanbaar, bezaaid met puntige steen-en. Zoo, zegt hij. Slecht voor je schoenen, niet? Nu en of, zeg ik, daar moet je stevige schoenen voor aan je voeten heb ben. Daarop tilt hij een voet op en ik zie, dat hij een paar dunne schoenen draagt, zoo van die echte stadsschoenen. „Zou het hiermee gaan?" vraagt hij. „Mag ik u eens zeggen, hoe het u ver- gaan zal?" zeg ik. „Nu, voor u nog vijf mijl verder is, loopt u op uw kousevoeten!" „Niet sterk genoeg dus?" vraagt hij weer. „Op geen stukken na", antwoord ik weer. ,,Die zolen gaan aan flarden op de puntige brokken kalksteen „Nu, zegt hij weer, dan zit er niets anders op, dan me wat stevigers aan te schaffen." „In dat geval, zeg ik. neem ik de vrijheid u mede te deelen, dat u bij mij terecht kan. Als u bij mij in den winkel komt, hier recht tegenover mijn naam is Hicking voor u morgenochtend op weg gaat, zal ik u een behoorlijk paar leveren, u kan nergens in de atad beter terecht. „Heel graag, zegt hij toen, ik ben u zeer dankbaar." Jk u niet minder, mepeer", antwoord ik verpleging van kinderen in afgesl'oten ruim- ten (boxen) voor verschillende lichte besmet telijke ziekten. Verwarming en installatie van deze inrichting. f. Kleine barak. De bestaande barak inrichten voor ver pleging van roodvonk. Verwarming em installatie van deze in richting. Zenuwafdeeling. et bouwen van een afdeeling voor ver pleging van zenuwzieken. Verwarming en installatie van deze in rich ting. Met deze wijzigingen zou eem bedrag zijn gemoeid van f 113.450. Neemt men in aan- merking dat voor barakken, met inrichting, beschikbaar was eem bedrag van 40 OOO en dat voor de zenuwafdeeling aanvankdijk een bedrag was begroot van 1 16.000, im totaal derhalve 56.000, dan zou in elk geval toch een nieuwe uiigaaf moeten worden gedaan van 57.450.Wij hebben ons niet ver- antwoord geacht, een dergelijke belangrijke verhooging van crediet te vragen. Nader overleg met de medici en de Bouweommissie bracht dc kosten terug tot 71.000.—. Trekt men ook van dit bedrag af de zooeven ge- noemde som van 56.009.—, dan zou dus thans noodig zij.n eem nieuwe uitgave van 15.000.Het comite voor de inzameling van gelden voor het ziekenhuis heeft inmid dels doem weten, dat het bereid is, ter be- achikking van de gemeente te stellen een be drag van 3000.ter gedeeltelijke dekking van deze hoogere uitgaven, zoodat deze to! 12.000.worden teruggebracht. Het be- 'hoeft geem betoog dat wij van deze gift zoo wel als van die tern behoeve der waschinrich ting met groote erkentelijkheid gewag ma ken. Intusschen, ook de uitgave van 12000 achten wij niet geheel gemotiveerd. Hieiin is begrepen een bedrag voor wijziging van de kap der bovenziekenzalen ad 6000.—, waardoor de kap aan weerszijden zou wor- den „gebroken". Naar ons voorkomt zou, met het oog op de kosten, met een gebroken kap aan een zijde moeten worden volstaan, waardoor de uitgave van 6000.— met de helft of 3000.zou worden verminderd. Ten laste der gemeente zou d!u® blijven 9000.—. Met het oog op die groote veibeteringtn die hierdoor zijn te bereiken, hebben wij ten slotte- gemeend, Uwe Vergadering in overwe ging te moeten geven, het daarvoor benoo- digde bedrag toe te staan. Intusschen zal U gebleken zijn, dat hier door in een belangrijk opzicht wordt afgewe- ken van den gedachtengang waarop ons voorstel van 22 Februari 1927 (bijlage Nr. 14) gebaseei'd was. Wij waren daarbij uit- gegaan van de veronderstelling, dat voorloo- pig geen zenuwafdeeling zou worden inge- richt. Eerst wanneer de exploitatie de opricii- ting van die afdeeling zou mcgelijk maken, zou daartoe worden overgegaan. Het is echter niet te ontkennen, dat hei toen gesloten compromis tusschen de beide in ons College tot uiting komende uiteenlcopen- de mceningen omtrent de toekomstige ontwik- keling van de ziekenhuisverpleging wel het stempel draagt van den spoed, waarmede het is tot stand gekomen. Voor uitvoerig en rustig overleg met desknndigen was toen geen gelegenheid meer. En men beschikie niet over de volledige gegevens, welke ons thans ten dienste staan. Waren wij eenstem- mig in het afwijzen van het, hooge uitga-. en vorderende, denkbeeld dat de d'oktoren eerst ingang trachtten te doen vinden, wij moeten toegeven, dat het besnoeide wijzigingsplan voor een verhoudingsgewijs gering kostenbe- drag een belangrijke verbetering brengt, wel ke, blijkens de overgelegde verklaring, de instemming heeft van a 11 e specialisten, ieder voor zooveel hem betreft. In deze om- standigheden is ons College, eveneens een- stemmig, tot de slotsom gekomen, dat wijzi ging van de basis van Uw besluit van 3 Maart 1927 op het hier hedoeMe punt aan- beveling verdient. Het is niet uitgesloten, dat het nieuwe plan eenige aanvulling van den inventaris noodig maakt. Het is echter onmogelijk daaromtrent reeds nu zekerheid te verschaffen. 0 Het ligt voor de hand, dat, nu de zieken- huisplannen opnieuw bij Uwe Vargadering ter sprake komen, wij er prijs op! stellen, dat Uwe Vergadering ons, zoo zij z'-ch met ons beleid op dit punt vereenigt, crediet verleent voor het ten gevolge van den uitslag der aan besteding meer benoodigde bedrag. Tevens zal thans kunnen worden bepaald het be drag voor den inventaris, dat in onze crediet aanvrage van 22 Februari 1927 niet was begrepen. Resumeerende stellen B. en W. den Raafl voor, hen te machtigen: A. het plan voor den verbouw van het daarop, „ik verzeker u dat't naar uw vol- komen tevredenheid zal zijn." De heer Hicking zweeg even om een on- derzoek in te stellen naar den inhoud van zijn glas en opgefrischt en met vernieuwde krachten vervolgde hij zijn verhaal. „Nu, meneer, klokke tien verscheen de vreemdeling van morgen in mijn winkel! En ik hielp hem aan een paar schoenen, die juist voor het doel geschikt waren mijn speci- aliteit en zij zaten hem alsof ze hem waren aangemeten! Ze kostten vijf en dertig shil ling, en hij had geen oogenblik bezwaar +e- gen den prijs, hoewel, tusschen ons gezegd en gezwegen, heeren, ik den indruk had, dat wat hij aan zijn voeten had hem niet half zooveel had gekost. Hij trok de nieuwe schoenen aan en haalde zijn beurs voor den dag en ik zag, dat hij daarin bankpapier had zitten, het zijn, denk ik, drie of vier biljetten geweest. Hij haalde er een uit „U heeft zeker wel geld terug, zegt hij, ik ■heb niet genoeg zilver bij mij, juist mijn laatste kleine geld gebruikt om mijn logics te betalen." „FIoeveel is't?" vroeg ik. „Een vijfponds- biljet? „Neen, antwoordde hij, 't is een biljet van twintig pond en ik heb het niet kleiner". Nu, hij geeft het mij en ik zag, dat het echt was, daarvan niet, maar natuurlijk had ik niet genoeg wisselgeld in den winkel. „Heb een oogenblik gediukJ, zeg ik, dan win ik even naar de bank." Ik ga daarheen, wissel het biljet en kom met het geld bij hem terug. Wij praatten nog een beetje over den weg, dien hij had te vol- Cadettenschoolcomplex ten behoeve van de stichting van een ziekenhuis, op well: plan betrekking heeft het Raadsbe- sluit van 3 Maart 1927, te wijzigen in dien zin dat: a. een waschinrichting zal worden op- gericht; b. uitvoering zal worden gegeven aan de in het rapport van den Directeur der Gemeentewerken dd. 16 Januari 1928, nr. G. W. 18, omschreven voorstellen, met uitzondering van de wijziging der kap boven de ziekenza len, welke slechts aan een zijde za 1 worden tot stand1 gebracht; B. te onzer besehikking te stellen een cre diet van: a. 16.341.voor den bouw als ge- volg van dkn hiervoor aangegeven uitslag der aanbesteding; b. 23.000.voor den bouw en de in richting der wasscherij, hiervoor be- doeld sub A.a.; c. 9000.voor de uitvoering der wij ziging van het plan, hiervoor be- doeld sub A.b. d. 70.000.voor den inventaris van het nieuwe ziekenhuis. C. de sub B. vermelde uitgaven nader te regelen bij suppletoire begrooting. ALK.MAAR. AFLOSSING VAN DE GELDLEENING 1923, TEN BEHO'EVE VAN DE BAD EN ZWEMINRICHTING. B. en W. schrijven in bijlage No. 4: Ingevolge raadsbesluit van 11 Januari 1923, goedgekeurd door Ged. S-taten bij be sluit van 24 Januari 1923, nr. 70, is op 1 Maart 1923 met de Spaarbank, opgericht door het Departement Alkmaar der Ma-at- schappij tot nut van't algemeen, gevestigd te Alkmaar, eene 5 lA geldleening, groot 13.000.aangegaan voor den tijd van 20 jaren. Deze leening was noodig om aan de N. V. Alkmaarsche Bad- en Zweminrich ting een gelijk bedrag ter leen t-e kunnen geven voor het tot stand brengen van eene voorgenomen uitbrciding en vernieuwing van hare inrichting. Bij genoemd raadsbesluit is de vo-orwaar- de aanvaard, dat de gemeente tot vervroeg- ■de of versterkt-e aflcssing niet zal kunnen overgaan, dan nadat een termijn van 5 jaar is verstreken s-edert het fijds-tip, waarop de leening is gesloten. Aangezien d-eze termijn op 1 Maart 1928 voorbij is, hebben wij over- wogen, of deze leening op de bestaande voorwaarden behoort te worden gecontinu- eerd. Op eene vraag aan de Directie der Spaarbank, tegen welke voorwaarden zij tot verlenging bereid zou zijn, ontvingen wij ten antwoord, dat zij den rentevoet van 514 wil verlagen tot 43A mits dit percen tage opnieuw voor 5 jaar vast zal gelden. Wij meenen, dat op deze voorwaarde niet moet worden ingegaan. He res tan t der lee ning zal op 1 Maart 1928, na aftrek van de op dien datum te betalen aflossing van 650.slechts 9759.bedragen. D-e ge meente kan dit bedrag zonder bezwaar vol doen uit eigen middelen. Een nieuwe leening zal in dit geval niet noodig zijn. Wo-rdt al dus gehandeld, dan kan van 1929 af, gedu- rende 15 jaren, eene bijdrage van 650. uit den gewonen di-enst aan den kapitaal- dienst worden verleend, waardoor de uitgaaf geleidelijk wordt gedekt. Een rentepost be hoof t de begrooting in dit geval n-iet te be vatten. W-ii stellen U mitsdien voor ens te machti gen die bovengenoemde leening op 1 Maart 1928 geheel af te loss-en en de uitgaaf te ziiner tijd1 in de begrooting te regelen, zoo als hiervoor is omschreven. VERGOEDING GEBl^TK LOKALEN GEM. SCHOLEN VD-OR NIJVER- HEIDSONDERWIJS. B. en W. geven -den Raad in overweging, met wijziging in zoover van het Raadsbesluit van 5 October 1910, met de Vereeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstre- ken" overeen te komen: 1. dat de gemeente van die vereeniging zal huren. op nader overeen te komen Voor waarden voorzoover niet hierna genoemd, te rekenen met ingang van 1 Januari j.l. de lokalen, noodig voor het onderwijs aan de gemeentelijke Avondsehool voor nijverheidsondterwijs en de School voor voorb-ereidend middelbaar technisch on derwijs, tegen een huur van ondersch. 1200 en 300 per jaar; 2. dat de huur alleen van de zijde der ge meente opzegbaar is; gen en ik lichtte hern in omtrent het pad. dat door de bosschen naar de heide l-oopt. Toen hij op punt stond1 been te gaan, riep ik hem terug „Meneer, zeg ik, hoe moet ik aan met uw oude schoenen? „Och", zei hij, „daar had ik nog niet aan gedacht. Nu zei hij, misschien wilt u wel d-e vrirendelijkheid hebben ze per postpakket aan mijn ad-r-es te zenden? U helpt me daarm-ede van -een boel last af, daar ik ze moeilijk m-ee kan nem-en." „Met genoegen, zeg ik, als u maar uw adres gelieft op te geven en een shilling voor het frankeeren." Dat heeft hij toen gedaan en hij begaf zich op weg-op weg, heeren, voor zijn laat- sten gang, zooals men wel eens zegt. Daar heeft u 't verhaal!" Dett-erling keek met vragenden bl-ik naar Stevenege, die intusschen zijn geli-efkoosde pijp had opgestoken en -onder het luisteren rustig had zitten rooken. Maar hij1 Jiet den schoenmaker nog niet los. „Z-eg eens, w-etk adres gaf hij op", was zijn -eerste vraag. „York, Archbishop street 83", antwoordde Hicking on-middellijk. „Ik herinner mij dat d-uidelijk. En natuur lijk heb ik het pakje daarheen gezonden aan den naam van Thomson S. Thomson „Hoe heet de bank, waar u het geld heeft gewisseld?" v-roeg Stevenege verder. „Nu, meneer, zooals de inspecteur ook weet, is er maar een -bank in de stad, de Oude Alan-schester Bank, meneer Stevenege" Jin u z>ei dius, dat de vreemdeling meer 3. dat voor verlichting, verwarming en wa- tergebruik ten behoeve dier scholen dooi d-e gemeente aan de Vereeniging zal wor den vergoed resp. 22-00 en f 200 pel jaar. CONCESSIT PLAATSELIJKE AUTO- BUSDIENST. In bijlage Nr. 13 schrijven B. en W.: Van d-e N. V. Zuid-Hollandsche Autoham del-Maatscha-pp-ij ontvingen wij on-der dag( t-eekening van 30 December j.l. d-en in afdruL hierbijgevoegden brief. Tot recht verstand van de daarbij1 behan< d-e-lde aangelegenh-e-id dieelen wij LJ het vol- gende mode. Toen wij U in ons voorstel van 5 Juli 1927, in overweging gaven, geen coneessie vooi het inwerkin-gbrengen van een piaa-tselijkei autobusd-i-enst aan de bovengenoemde N. V, te verleenen, zo-nd d-e N. V. aan de raad-sledejj een brief d.d. 7 Juli 1927, waarin tegen dc motiveering van de meerderheid van ons Col lege het volgende werd op-gemerkt: „Bov-endien zullen de ui'tkomsten dad „siadsexpioitatie bd-angrijk worden beiii „vlocd coor de mogel'ijke directie samen met ondernem-ers van intercom „ir a.e autobuslijnen, welke de gemeen-tt „A' ..maar aandoen. „Ete motiveering van B. en W. word' „ook reeds hierdoor naar onze meen-ing on. juist; im-mers de voeding der stadslijiieq „wordlt dan veel grooter dlan B. en W. „liunn-e -motiveering hebben aangen-omen. ,,Wij hebben reeds verschillende bespre* „ki-ngen gehad met ondernemers van buij« „tenlijn-en om Alkmaar en zijn overtui-gd', „dat wij, wanneer wij de coneessie voor d« „exploitatie van stadslij-nen krijgen de be* „langrijkste i-n-tercommunale lijn-en onder „onze controle zullen hebben, waardoor „veel publiek, aangevoerd met intercom- ,,-munale lijnen, gebruik zal gaan maken „van dte stadslijnen. ,,Wij zijn in d-e gelegenheid U met be- „wijsstukken aan te toon-en, dat die finale „afwerking met betreffende on-dernemers „van buitenlijnen wacht op de concessit „van de gem-eemte Alkmaar en zijn over. „tuigd, dat -dit van veel belang zal zijn bij „het uitbrengen van Uw stem in de Raads- „vergad-ering ter zake van dit plan." Uwe vergadering besloot d'en Hen Juli d.a.v. in begineel, de coneessie te verleenen. Na besp-rekingen met de Directie d-er N. V. zonde-n wij op 11 Augustus j.l. aan die N. V. een ontwerp van de aan haar te verleenen vergunnin-g, met de m-ededeeli-ng, dat wij geen bezwaar hadden, -dit ontwerp, in afwachting van Uwe beslissin-g, te besthouwen als een vo-orloopige vergunning, mits voor het inwer- kingbrengen van d-en dienst aan al-le voor-: waarden zou worden voldlaan. In d-i-t ontwerp kwam, m^en-als in de op 25 Augustus d-.a.v. door Uwe vergadering ver leende vergunning (Gemraiteblad nr. 1073), de volgende bepaling voor met betr-ekking to-t de intercommunale diensten (Art. 2. lid 3) „De gemeente Alkmaar verleent hare ,,-m-ed'ewerking o-m, vo-orzoaver dat in haar „vermogen is, te bevorder-en, dat aan de „intercommunale op-enbare middelen van „vervo-er, die van de Venn-ootschap uitge- „zondferd, w-ordt belet, personen voor ver- „p.'laatsing uitsl-uitend binn-en het gebied „der gemeente te vervo-ei'en." De N. V., de on-tvangst van dit ontwerp berichtend-e bij brief van 18 Augustus 1927, schreef daarbij o.a. „We n-em-en aan, gelet op geno-emde be- „spreking (d.w.z. een b-espreking met den „s-ecretaris), dat artikel 2, 3d-e alinea zoo „is te lezen, dat in de toekomst de stand* „plaatsen der intercommunale buslijnen, „Uwe gem-eente aandoende, zoodan-ig zul-. ,,1'en worden aangewezen, dat niet d-e min- „ste kans op concurrentie voor onze onder- „n>em-ing zal bestaan." In deze bespr-eking had de directie aange drongen op verplaatsing der standplaatser van d>e intercommunale diensten tot n-abij de grens d-er gemeente. Zij was er blijkbaar nog steeds n-iet in geslaagd, met de exploitanten der intercommunale ondernemin-gen o-p dat punt tot een accoord te komen. In den brief d.d. 10 September 1927, waarbij zij de con eessie aanvaardt, maakte zij geen enkel vo-or- behoud. Op 17 N-overbe-r j.l. schreef zij, dat haar inmiddels gebleken was, dat de ge- m-eent-e niet zoo ver wilde gaan als de N.°V. blijkbaar verlangde, d.w!z. dat d-e standplaat- sen d-er intercommunale d-iensten naar de grens -der gemieen-t-en zouden worden v-er- plaats-t, opdat de exploitatie der stadslijnen daardoor des te meer loon-end zou worden. Zij stelde prijs op een uitdru-kkelijk-e beslissing van ons College. In ons antwoord verwezen wij- naar de door de N. V. aanvaarde coneessie van den Raad, m het bijzonder naar bo-vengenoemd artikel 2 derde lid. Wij schreven daarbij tevens, dat bankbilj-etten bezat, dat er geen van kleiner bedrag bij was?" ging S-teveneg-e voort, „Hoeveel kon u er in zijn beurs zien?" „Ik zou zoo zeggen, dat het er drie of vier kunnen geweest zijn", antwoordde Hicking na een oogenblik nadenken. „Ik b-ed-oel dri» -of vier, nadat hij het eene er uit had ge haald, dat hij mij gaf". D-etterlin-g sch-udde het hoofd. „Als ze ieder van twintig pond zijn ge. weest", zeide hij p-einzend „dan zou dat be- teekenen, dat hij ong-eveer honderd pond bij zich had, toen hij den winkel van den heer Hicking v-erlie-t. Maar wij hebben bevonden, dat hij n-iet veel op zak had toen u hem vond. Maar dan heeft de moordenaar een flin-k slaatj-e g-eslagen, de noodm-unten nog niet medegerekend Stevenege hi-el-d nog steeds zijn blikken op den schoenmaker gevestigd. „U had hem achttien pon-d, vijf shilling van d-e twin-tig pond terug te geven niei waar?" merkte hij t-enslotte op. .,Weet u nog in w-el-ken vorm u dat heeft gedaan?" „In drie -ban-kjes van vijf pond, meneer Stevenege en h-et overige in klein papier en zilver". antwoordde Hicking onmiddellijk „E-n ik heb ook g-ezien, dat de kassier van de bank de nummers der vijf ponds-biljetten op- teekende, zoodat ze terug te vinden zijn." „Precies", stem-de Stevenege toe. Hij stond op en keek naar Detterling „Ik zou u even alleen willen spreken, in specteur", zei hij. „Misschi-en wil d-e heer Hicking ons wel excuseeren?"

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5