*°w. wij Sezwaar hebben, cfen Kaan voor te stellen, de concessit aan te vullen met een bepaluig, waardoor elk ander vervoer zou worden ver- boden. Bij den U hierbij overgelegden brief van 30 December 1927 verkiaart zij thans, dat het baar onm-ogelijk is, met de exploitatie te be ginnen wanneer niet aan haar verzoek ten op- zich'te dier intercommunale autobusdiensten wordt voldaan, dw.z. wanneer met de stand plaatsen voor die diensten practisch uit het eigenlijke stadsgebied worden verwijderd. Deze gang van zaken verwo-ndert ons.^ Na maanden van voorbereiding komt d'e N. V. thans met een wen-sah dien zij, wilde zij zich daarop kunnen beroepen, had 'moeten uiten en sdherp foonuleeren bij de briefwisseling over de concessie. De vage formuleermg in den brief van 18 Augustus 1927, in verba ml met de aanvaarding der concessie zonder eenig voorbehoud, g'af oris den indruk, dat aan de exploitatie niets meet in den weg be- Jicefde te staan. Wat de N. V. thans vraagt, jsal slechts door wijziging der concessie kun nen worden bereikt. In zoover heeft haar brief van 18 Augus tus 1927 gieen'beteekenis: tamers zij kan niet verwachten, dat artikcl 2, 3e alinea, gehetl anders moet worden geiezen dan de inhoud d'uidelijk zegt. Was het toen reeds haar bedoe- 1'ing geweest, als voorwaarde op den voor- :grond te stellen den wensch, dat de intereom- munale diensten van het grondgebied der ge meente zonden worden geweerd, dan had zij de concessie. niet moeten aanvaarden, aange- zien de gemeente oak blij'kens de aan de N. V. ,toegezo-nden concept-voorwaa-rden slechts -heeft willen toezeggen- haar medewerking am te bevorderen, voorzoover dat in haar vermo- igen is, dat aan de intercommunale autobus- sen wordt belet, personal voor verplaatsing uitsluitend binnen het gebied der gemeente te yervoeren. Wat insluit, dat de gemeente niet zou behoeven op te treden tegen vervoer van personal, van elders de stad per autobus bin- ccnkomende, naar de in die gemeente aange- wezen standplaatsen. Het beroep op het ge- sprek met den secretaris kan haar niet bate. Irnmers het moge zijn, dat de secretaris niet witdrukkelijk aan de directie heeft m-edege- deeld, dat die standplaatsen niet naar de grens van de stad zouden worden verplaatst, evenmiin is edhiter toegezegd dat aan haar wensch zou worden voldaan: ons college had in dlat opzicht zijn standpunt nog niet be- paald. Wei badden zoowel de burgemeester als de commissar is van politie de directie er- o.p voorbereid, dat de gemeente zeer waar- echijnlijk een dengelijken ingrijpenden maat- regel met zou nemen. Bovendien, wij herhalen het, de redactie van art. 2 laat aan duideldj'kheid niets te weu- schen over. Dat artikel is uitsluited het ge- volg van het verzioek der N. V. om concur- rentie tegen te gaan. Het is te haren behoeve opgenomen. De Raad heeft daardoor zijn medewerking toegezegd voor het vestigen van een monopolie op het gebied van het autobus- vervoer binnen cle stad. Met een voorbehoud evenwel, opgenomen in het laatste deel var art. 2, 3e alinea. Is het nu redelijk van de N. V., te do-en alsof dat voorbehoud niet ge- schreven is? De -bevoegdheid tot de wering van de stand plaatsen der intercommunale autobusdiensten zou die gemeente inderdaad bezitten. De Raad had d-us elk ander vervoer door een uitdruk- keiijik voorschrift onmogelijk kunnen maken Dit is niet gebeurd; de initerco-mmuuale auto- bussexi zijn niet volstrekt uifcgesloten. Er is slechts gedbcht aan een beperkingzij zou den zitih moeten onthouden van vervoer van personen uitsluitend binnen het gebied der gemeente. En overigens gaf de Raad geen yo-orschrift, d.w.z. in de aanwijzing der standplaatsen bleef ons college volkomen vrij. Nn zou men kunnen onderstellen de moge- lijikiheid, dat wij. die standplaatsen zouden wijzigen. Het is hierop, dat het gesprek met den secretaris beti'ekking had. Zoo wij dat zouden doen (wait intusschen niet in ons voor- nemen ligt), dan zouden wij dit doen niet krachtens eenige opdracht, aan de concessie ontleend. Irnmers die bevat daaromtrent niets. Het uitgangspunt van de N. V., dat de concessie ons op dit punt een ged'ragslijn zou vioorschrijven, is onjuist. Naar ons voorkomt, ligt hier de grond van het meeningsverschil. De medewerking, door de gemeente in de bovenaangeihaalde bepaling der concess'f. toegezegd, heeft de standplaatsenregeling zelfs in het geheel niet op het oog. Zij slaat hierop, dat aan Gedeputeerde Staten het ver- zoek zou moeten women gericht, alsnog in de concessie der intercommunale autobusdiens ten op te nemen de bepaling, dat die diensten niet op het gebied der gemeente Alkmaar reizigers mo-gen vervoeren voor verplaatsing uitsluitend binnen de gemeente. Irnmers zon der een dergelijke door Gedeputeerde Staten vast te stellen bepaling zou waarschijnlijk aan den wensch der N. V., zooals wij dien be grepen, niet kunnen worden tegemoetgeko- m-en. Wij stellen in dit stadium prijs op een uit- spraak van Uwe Vergadering, aangezien van h-et thans door de gemeente in te nemen standpunt zal alhangen of de N. V. van de concessie al dan niet zal gebruik maken. Ons komt het voor, dat aan het verlangen der N. V. niet moet worden voldaan. Het in tercommunale autobusverk-eer heeft in de eer ste plaats o-udere rechten. Het is voor de ge meente van zeer veal belang en elke maat- regel, welke aan dat verkeer moeilij'kheden in den weg zou leggen, zal met het gemeente- belan-g in strijd zijn. Dat ook Uwe vergade ring de intercommunale autobusverbindingen van groote beteekenis acht, bleek o.a. bij de behandeling der precario-verordiening op 28 Mei 1925, toen ten behoeve van de autobus- sen vrijstellinig werd verleend van belasting voor het innemen van een standplaats op ge- meentegrond. Bovendien echter krijigt het vraagstuk thans een geheel ander karakter, nu het er om gaat, ingrijpende maatregelen te nemen uitsluitend ten bate van de N. V., die blijk- baar, in strijd1 m-et hetgeen zij blij'kens de stukken verwachtte dat gebeuren zou, bij hare onderhandelingen met de intercommunale diensten geen succes heelt gehad, zelfs ni omtren-t de aansluiting, veel minder omtrent de ovemame. Het liigt voor de hand dat de gemeente, haar verzoek thans inwilligende haar een krachtig middal in de hand geeft om tegenover de intercommunale diensten de sterke partij te zijn. De gemeente mag zich naar ons voorkomt, hiertoe. niet leenen. Men heelt hierbjj bovendien in aapiiier.kipg te nc vcih.oogin-g ten-gevolge zou hebben van de cosEii van vervoer tusschen Alkmaar en do buitengem-eenten. Dit zou het verkeer met de buitengem-eenten tot schad-,- van Alkmaar na- deelig fceinvloeden. Met behoeft na het vorenstaande geen be- toog, dat wij' U slechts in overweging kunnen geven, de door U verleende en door de N. V. aanvaarde concessie ongewijzigd te hand- haven. Het schr'ijven der Zu'idLHollandsohe Auto- hanideil Maatschappij aan B. en W. luidt als •.en. dat mv.-illiging van let verzoek cter In vervolg op ons vorig schrijven, waarop wij tot onzen spijt niet een definitief antwoord moch'ten ontvangen, althans wij kunnen daar- uit niet dclinitief opmaken of nu inderdaad't wocrd „samenwerking" tusschen het bestuur Uwer gemeente en onze maatschappij in- h'oudt de verplaatsing der standplaatsen van de intercommunale autobusdiensten, welke Uw gemeente aandoen, verzo-eken wij U be- leefd ons te willen berichten, of het Uw be- doeling is, dat de tegenwoordige standplaat sen van die diensten zonder meer worden ge- handhaafd. In dat geval kan een aansluiting van b'uitenlijnen op stadslijnen voor ons geen effect sorteeren, waarmede de geheele opzer, waarvan wij steeds zijn uitgegaan, komt te vervallen. In dat geval zou dus o-verblijven een zu.- vere exploitatie van- een paar stadslijnen naas't een reeds bestaande tramlijn, het geen, als reeds bij de eerste bespreking door ons gezegd is, in geen geval locnende exploi tatie kan doen verwachten. Ondar die omstandlgbeden zijn wij niet be- reid VQOOO in het waiter te werpen en het risico te nemen van de waardevermindering van het materieel, welke onevenredig zal zijn aan die opbrengst als zuivere stadsexploitatie en zouden wij onmoge'lijk met die exploitatie een aanvang kunnen maken. Het betreffende materieel is thans reeds eentgen tijd gereed en zou het voor ons reeds thans een belangrijk verlies zijn, indien niet tot effectieve exploitatie kan worden overge- gaan. Het kan ook niet in Uwe bed'oeling liggen om ons te latent beginnen wanneer wij zoo goed als zeker zij®, dat na eentgen tijd met een b'elangrijk verlies m-cet worden gestopt. Wij zuilen daarom gaarne van U vern-e- men of U bereid is de standplaatsen der inter- commuriale busdiensten in Uwe gemeente zoo- danig te verleggep dat de stadsexploitatie den doorvoer van passagiers krijgt van af de grens of vanaf dat punt, waar onze dienst de grens het didhtst nadert. Wanneer wij die bevestiging van U mogen ontvangen, zuilen wij de versChillende voor- waarden der concessie uitvoeren en dan zoo spoedig mogelijik met de exploitatie beginnen VERMINDERING DER SCHULD VAN DE N. V. ALKMAARSCHE EXPORT- VEILING VAN LAND- EN T'U'IN- BOUWP RODUCTEN B. en W. schrijven in bijlage No. 16: In verband met Uw besluit van 22 De cember j.l. wend-den wij ons tot het bestuur der N. V. Alkmaarsche Exportveiling van Land- en Tuinbouwp'ro-ducten met een ver zoek als in Uw besluit bedoeld. Blij'kens het voor U ter inzage liggende antwoord heeft het bestuur bezwaar, aan het verzoek te voi- doen. Bovendien vroegen wij den gemeentelijken commissaris in d-e N. V., den wethouder A. F. Thorns: n, in een no-ta zijn inzichten om trent deze aangelegenhei-d uit een te zetten. Wij hebben die nota voor U ter inza-ge ge- legd. Op grond van deze nota is ook ons Col lege van oordeel, dat het gemeentebelang vordert, dat d-e gemeente op de door ons in bijlage 136 aange geven wijze er toe mede- wcrkt, de veiling cp gezon-de basis te bren gen. Intusschen verdient het wellicht, juist met het o-og op het gemeentebelang, dat bij cen goed-en gang van zaken betrok'ken is, aanbe- veling, den invloEc^der gemeente te vcrster- ken door aan die medewerking alsnog de voorwaarde te verbinden, dat het bedrag der verminderde vord'ering of het onafgeloste deel daarvan te alien tijd'? opvorderbaar is met een opzegtermijn van zes maanden. Wij geven U in overweging, ons bovengc- noemd voorst-el, aldus aangevuld, aan te nemen. SUBSIDIE WERKVERSCHAFFING. In bijlage nr. 3 schrijven B. en W.: De werkverschalfingsloonen zijn in Uw: Vergadering van 13 October 1927 vastge- steld op het minimum van Oc40 per uur voor gehuwden zonder kindferen en kostwin- ners voor een persoon, toenemend-e met de groo'tte van het gezin en het aantal verzorgde personen tot ten ho-ogste J 0.4-8 per urir, ten- zij het loon, fcepaald bij collectief contract, verminderd met 10 lager mccht zijn. Zoo als wij in bijlage Nr. 125 van 1927 te ken- nen gaven, had'den wij reeds pogingen aan- gewend om van Rij'k en Provincie subsidie in de kosten te verkrijgen. Zoo de door die licha- men te stellen voorwaarden ertoe aanleiding zouden geven, zouden wij met n-adere voor- stellen bij Uwe vergadering komen. Blij'kens den ter inzage liggenden brief van den Mi nister van Binnenlandsdhe Zaken geeft het R»ij,k alleen steun ten behoeve van de werken van den dienst der plantsoenen en der ge- meentewerken, genoemd in bijlage nr. 125 van 1927 ander 6—13. De Minister heeft het subsidie bepaald op 20 van de loonen te betalen aan tewerkgestelde werkloozen, mits de loonregeling zoodan-ig wordt gewijzigd, dat per uur gemid'-deld 38 cent wordt betaald, waarboven dan eventueel echter geheel ten laste der gemeente een kinderbijslag kan worden gegeven. Wij hebben gegronde ver- wachting, dat indien aan de wenschen van voorno'smden bewindsman wordt voldaan, ook subsidie wordt verleen-d voor de reeds ge- maakte kosten voor de werkverschafiing, waarvoor uiteraard de nieuwe loonnormen niet meer kunnen gelden. Ged. Staten van Noord-Holland zijn be reid eveneens een bijdrage toe te kennen van 20 der loonen onder de door hen gestelde voorwaarden, die mede bij de stukken ter in zage worden gelegd. Ten opzichte van de loonregeling stellen Ged. Staten den eisch, dat de gemeentezich zal voegen naar hetgeen daaromtrent door den Minister zal worden bepaald. De bijdrage der Provincie zal ten hoogste 9000.bedragen, mits hey totale Rij'kssubsidie tenmipsit o-p bct?elfde bed r* J wordt gesteld Het toekennen van subsi die vocr de werken bij de Juliana van Stol- berglaan, de verbreeding van den Bergerweg, het omteggen van de Hcutvaart, het doortrek- ken van de Uitsnboschstraat en de K. van't Veerstraat is niet mcgelij!., omdat voor deze werken de in het vrijbedrij f geldende arbeids- voorwaarden gel-den. Teneinde U een denkbeeld te geven van de gevolgen van de aanvaarding van de door het Rijk.en die Provincie gestelde voorwaar- laten wij hiero-nd'er een overzicht volgen van -die verschillen-de objecten voor werkverschaf- fing, die voor subsidieering in aanmerking komen. Plantsoendienst. Onderhoudswerk, verbeteren rasterwerken, dood1 ho-uit verwijderen- enz., 18 werkweken 378 man gedurende 21 weken of Wegbegrenzingen Wes ter weg en Kruislaan, voetpad Wester- weg, 14 man gedurende l'O we ken of Dienst Oemeentewerken Rijwiielpad Schermerweg 8 man gedurende 8 weken of Rijiwielpad Breda an 8 man gedurende 5 weken of Verlagen bermen wegen 8 man gedurende 26 weken of Schocnmaken riolen 8 man ge durende 26 weken oi Uitbaggeren singels en vaar- ten 10 man gedurende 13 we ken of Verbetering woonwagenpark 4 man gedurende 8 weken of 140' 130 32 1200 Ongeadit de verlaging dsr loonen voor de toekomst zou dus een bate worden verkregen aan subsidie van Rijik en Provincie samen van 1200' X 45 X 2/5 X 0.38 8208. Aan- fiemende dat voor den v-erderen duur der werkverschaffing het loon bepaald wordt op 0.38 per uur, waarboven van gemeen-te- wege een kinderbijslag wordt gegeven op den- zcifden voet als in de tegenwoordige regeling, zou per uur een bedrag van 2 cent minder worden uitgekeerd. Van 22 October 1927 tot en met 27 Janu ari j.l. werden aan de werkverschaffing be- steed' 536 werkweken, zoodat er nog 664 over- blijiven. Op de loonen zou bij deze verlaging bespaard worden 664 X 45 X 0.02 597.60, uitmakende met -de hiervoor ge- noemde bate een bedrag van rond SS'0'0 Wanneer deze som aangewend' werd voor nieuwe werken in werkverschaffing uit te voe- ren, zouden 465 werkweken door werkloozen voor produetief werk kunnen worden bested, dat is ruta een derde van de thans in eigen beheer uitgevoerde of in uityoering zijnde werken, ongerekend- de mogeiijMieid hiervoor omnieuw subsidie te ontvangen. In verb-and met het vorenstaande zijn wij van oordeel, dat er reden is om op de door het R-ijik en de Provincie pepaalde voorwaarden voor toekenning van bijdragen in te gaan Wij zijn dan in staat de werkverschafiing een maand langer te (Joen voortduren dan wel een maand eerder te doen apnvangen dan an decs het geval zou zijn, waardoor wede-rom aan een grooter aantal personen de gang naar het Burgerlijk Armbestuur wordt be spaard. Wij stellen U daarom voor: met wijziging in zooverre van Uw besluit van 13 October 1927, d'e loonen voor de werk verschaffing met ingang van 11 Februari a.s. als volg't te bepalen: het uurloon bedraag-t 38 cent; het wordt verhoogd met een bijslag be- dragende: voor gehuwden met een kind en kostwin- ners vocr twee personen 2 cent; voor gehuwden- met twee kinderen en kostwinners voor dri-e personen 4 cent vocr gehuwden met drie kinderen kostwinners voor vier personen 5 cent; voor gehuwden met vier kinderen kostwinners voor vijf personen 6 cent; voor gehuwden met vijf kinderen en kost winners voor zes personen 7 cent; voor gehuwden met z-es of meer kinderen en kostwinners voor zeven of meer perso nen 8 cent, d'oeh het loon met den bijslag is nimmer meer dan het qpntractloon, dat voor den werk 1 ooze in zijn vak geldt, ver minderd met 10 Onder kinderen" wor den medegemkend inwonenden tot wier on- der'houd1 de betrokkenen krachtens de wet verplicht zijn. op 22 concerfen, van gemeentewege te geven, met bevoegdheid cm voor die concerten abon- nem'entskaarten te verkcopen 1.50 per ge- zinshoofd, 0,25 per gezinslid per jaar) en onder verplichting. daarvan 5 concerten voor het publiek open te stellen als volksconcerten tegen een toegangsprijs van 5 cent. Overigens stond de geheele exploitatie onder controle van de Coinmissie van toezicht op het Stede- lijk Muziekkorps. Gaat men nu de afgeloopen periode na, dan blijkt, dat uit streng financieel oogpunt de gemeente in haar opzet volkomen is ge- slaagd; de huur van den tuin is betaald, op het laatste halfjaar na, welke som echter binnenkort voldaan wordt; van de huur der woning. moet nog 350.— ontvangen wor den. De gemeente inde aan belasting op open- bare vermakelijkheden bovendien in 1923 f 1881.94, 1924 f 2428.66, 1925 1667.75, 1926 f 1370.52, 1927 429.30. Is ook tot haar recht gekomen de bedoeling van den Raad om voor de stad en omgeving op muzikaal gebied iets goeds tot stand te brengen en in stand te houden? In de eerste exploitatiejaren is zulks zeer zeker het geval geweest en zijn met groot suc ces een aantal uitstekende concerten gegeven, waarvoor aan de huurders, die dit alles aan- durfden, een woord van lof niet mag onthou den worden. Ons college is ervan overtuigd, dat bij de huurders geen streven naar gelde- lijk gewin heeft voorgezeten en neemt aan, dat zelfs in die goede jaren geen „winst" is gemaakt. Vooral echter in het laatste jaar zien wij een zeer scherpen val in de resulta- ten. Onzes inziens is dit te wijten aan aller- 'lei ongunstige omstandigheden als het slechte weer in 1927, de opkomst van de radiouitzen- dingen, welke een achteruitgang tengevolge hebben voor alle muziekuitvoeringen, een min der goede verhouding tusschen huurders en pachter der buffetten, een verdere ontwikke- ling van het automobielverkeer, door middel waarvan het publiek gemakkelijker uit de siad trekt des zomers, terwijl ten slotte een tweetal conflicten tusschen de huurders en ge- gadigden naar het muziekpark (het geval Orpheus en de Dageraadkwestie) aan de po- pulariteit van het muziekpark, welke in den aanvang zoo sterk was, afbreuk hebben ge- daan. Onder deze redenen wordt door ons niet opgenoemd het door de Arbeiders-Mu- ziek-Vereeniging „Excelsior" en de Christe- lijke Muziekvereeniging „Soli Deo Gloria", en en SCHRBJFMACmNE lint on, carbon, gum, doerslagpapier. Copyhouders. L. FRAIiKEgSBERG, Alkmaar. ^EXPLOITATIE MUZIEKPARK. In bijlage No. 14 schrijven B. en W.: Het zal Uwe Vergadering bekend zijn, dat op 30 April 1928 eindigt de overeenko-mst, 1 Februari 1923 aangegaan met de Heeren de Frenne, Landman, Massee, Moeskops, Borje- son en Vader, die als hcofdelijk aansprakelij- ke huurders voor de som van 7 1800.per jaar het muziekpark van de gemeente huur- den, terwijl tdgelijk afloopt de later gesloten overeenkomst betreffende de verhuur, voor een bedrag van 350 per jaar, van de bij het park behoorende woning. Daarmede is de eerste vijf-jarige periode van gebruik van het muziekpark afgesloten. Het verdient aanbeveling de resultaten dier periode kort te beschouwen teneinde daaruit zoo mogelijk eenige conclusie te trekken voor de toekomst. 6ij het stichten van het muziekpark (zie bijlage 17 van het jaar 1923) heeft de ge meente een algemeen belang op het oog ge had, zonder dat nochtans van haar een offer zou behoeven te worden gevraagd; zij heeft een middelpunt van muziek gesticht in een ideale omgeving. Dit kon des te gemakkelijker geschieden, nu door het bestaan van het Ste- delijk Muziekkorps al aanstonds een vaste on- dergrond kon worden geboden. Verder was van groot belang, dat een zestal ingezefenen, mede uit sympathie voor het doel dat de gemeente wilde bereiken, zich aanstonds be reid verklaarden als hoofdelijk aangesprake- lijke huurders het park voor vijf jaar in ge bruik te nemen tegen een huu-r, die opwoog tegen de stichtingskosten van deze installing. Als exploitatievorm werd gekozen verhuur aan parficulieren (de voornoemde zes ingeze- tenen), die buiten de concerttijden het gehuur- de als cafe mochten exploiters, recht lcregep, onder adhaesie van het Mannenkoor „Or- pheus" en de Zangvereeniging „De Stem des Volks" naar voren gebracht bezwaar, dat de mislukking in het laatste jaar zou zijn te wij ten aan de omstandigheid, dat de huurders niet aan iedereen verhuren wilden, doch zelf- standig exploiteerden en -den huurprijs be- paalden. Zooals nader zal blijken, zijn wij wel bereid aan dezen grief in de toekomst te- gemoet te komen, -doch het zou voor de afge loopen exploitatie naar onze meening weinig verschil hebben cpgeleverd, terwijl men be- denke, dat de huurders in verband met hunne financieele aansprakelijkheid verplicht waren, allereerst ervoor te zorgen, dat zij de lasten konden opbrengen, zoodat hun in de verhu- ring wel vrijheid moest worden gelaten. Wanneer wij er thans voor staan U voor- stelien te doen voor de komende exploitatie en daarbij voorop gaat het streven om het mu ziekpark zoo veel mogelijk in zijn. populariteit te herstellen, dan is onze conclusie uit het voorafgaande, dat het de voorkeur verdient het park wederom voor vijf jaren en ditmaal publiek te verpachten, waarbij dan in de voor waarden partij kan worden getrokken van opgedane ervaringen en tevens aan de verlan- gens van plaatselijke muziekvereenigingen recht kan wedervaren. Het is gebleken, dat de vorige huurders, die ons bereidwillig met hunne ervaringen in kennis stelden, niet genegen waren voor den- zelfden huurprijs onder vernieuwde voor waarden onderhands te huren; over onder- handsche verhuring aan hen behoeft dus niet te worden gesproken. De redenen, die er bij de oprichting bestonden tot onderhandsche verhuring, gemis vooral aan alle ervaring bestaan thans niet meer. Daarom lijkt pu blieke verhuring thans de beste vorm. Intus schen komt het op de voorwaarden dier verhu ring vooral aan; wij leggen deze bij de stuk ken over en vestigen de aandacht on de na- volgende verschillen met de bestaande rege- iing: lo. Het verband met het Stedelijk Muziek korps. Het is gebleken, dat het aantal concer ten van dat korps te groot was (22), waar door het publiek te veel op een gezelschap was aangewezen en anderzijds te weinig va- riatie kon worden gegeven: wordt het korps minder door verplichte concerten in beslag genomen, dan kan aan repetitie meer tijd worden besteed. Daarom is het gewenscht, dat aantal op 12, d.i. 2 a 3 per maand terug te brengen (Mei—Juni—Juli—Augustus- September). Nu de tcelagen van de leden van dat korps in 1927 met de helft zijn verlaagd is het ook redelijk hen met minder concerten te belasten. Tegenover het feit, dat de fondsen voor be doeld korps geheel door de Gemeente worden verschaft, kan worden gesteld de wenschelijk- heid, dat deze concerten kosteloos toegankelijk zijn; daardoor zuilen zij meer worden bezocht en de goede prestaties van het korps meer worden gewaardeerd, hetgeen de pachtsom gunstig zal beinvloeden. Mocht onverhoopt binnen den pachttermijn het Stedelijk Muziek korps worden opgeheven, dan zou de ge meente niettemin voor die 12 concerten heb ben te zorgen. 2o. Het rekening houden met de verlan- gens van de plaatselijke Muziekvereenigin gen. Uit het verzoek en de adhaesiebetuigin- gen der bovengenoemde muziekvereenigingen vloeit voort, dat zij er belang in zien op haar tijd over het muziekpark te mogen beschikken op redelijke voorwaarden. Het komt ons bil- lijk voor, dat aan Alkm. muziekvereenigingen een dergelijke gelegenheid wordt geboden en wij willen, daarin zoover gaan, dat haar wordt toegestaan kosteloos de beschikking over het park te verkrijgen en toegangsprij- zen te eigen bate te heffen onder de enkele verplichting, aan den pachter van den tuin 20 pCt. van de bruto-ontvangsten af te staan. Het is echter duidelijk, dat dit voor- recht niet onbeperkt kan worden gegeven, eenerzijds omdat elk concert aan redelijke eischen moet voldoen, anderzijds omdat ook da gen moeten overblijven welke voor den pachter moeten gereserveerd blijven voor de uitvoerin- gen, die hij zelf organiseert. De aanvraag zal dus beoordeekl moeten warden door de Com- missie van toezicht. In het geheel zou een tienial dergelijke concerten kunnen worden toegelaten. Indien de pachtsom het toclaat zou, nadat de kosten van het muziekpark daarvan zijn afgetvokken, ter aanmoediging bovendien aan de concerteeren-de vereenigin- gen een door B. en W. in overleg met de Com- missie van toezicht vast te stellen toelage kun nen worden verleend. 3o. Bij de sub lo. en 2o. genoemde concer ten is elke consumptiedwang uitgesloten. Met dezen opzet van zaken kunnen zoowel de Commissie van toezicht op, als de Direc- teur van het Stedelijk Muziekkorps zich ver- eenigen. Zij ontraden met ons bepaaldelijlt een in eigen beheer nemen van de exploitatie door de Gemeente, hetzij in den vorm van een nieuw bedrijf, hetzij door die exploitatie op te dragen aan een bestaand bedrijf. De noodza- kelijkheid van gemeentelijke exploitatie is niet gebleken. Geen enkel belang vordert hier eigen beheer, vooral wanneer op de door ons aangegeven wijze met het algemeen belang rekening wordt gehouden. Anderzijds zijn tegen exploitatie wel eenige bezwaren te berde te brengen. Het voeren van onderhandelingen met mu ziekvereenigingen elders, het vullen van de andere tijden met'schoolfeesten en dergelijke, exploiteeren van het bufiet, vereischen een vrijheid van handelen, welke aan een aan reglementen gebonden ambtenaar gewoonlijk niet kan worden gegeven. Zou men het bufiet gaan verpachten, dan is het eigen beheer reeds voor een groot deel weg; ambtelijk be- beer van het park en gelijktijdige verpachting der biiffe'ften zou groote moeilijkheden geven daar het eene geheel en al samenhangt met het andere. Men werpe ons niet tegen, dat het sportpark in eigen beheer is bij de gemeente. Irnmers ware het mogelijk, ook dat bedrijf pu bliek te verpachten, dan zouden wij daarte- gen geen bezwaar hebben. Bovendiep kan men daarbij niet spreken van zuiver eigen beheer. Dit buffet toch is verpacht en het geheele gebruik is geregeld in vaste huurcon- tracten, voor jaren afgesloten, terwijl ook het onderwijsbelang er bij gemoeid is. Hier be- paalt zich dus het eigen beheer tot het af- sluiten van een enkel gelegenheidsconfract. Een eenmaal bij wijze van proef in zuiver eigen beheer ondernomen mtvoering op het sportpark, alzoo zonder verhuring, liep op een echec uit; de proef is niet herhaald. Het resultaat van onze overwegingen leidt ertoe U voor te stellen op de bijgevoegde voor waarden het muziekpark met ingang van 1 Mei 1928 publiek te verhuren, en af te wij- zen het verzoek der meergenoemde vereenigin- gen tot exploitatie in eigen beheer -door de Gemeente. Wij voegen hieraan toe, dat het ons ge wenscht voorkomt, een commissie in het levee te roepen, welke met het toezicht op het beheer van het muziekpark zal zijn belast. In het bestaande contract is dat toezicht opgedragen aan de Commissie van toezicht op het Stede lijk Muziekkorps. Formeel kan deze taak eigenlijk aan die Commissie niet worden op gedragen, zij heeft die taak niettemin aan- vaard en zich op lofwaardige wijze, daarvan gekweten. Al is er alle aanleiding, dezelfde personen te benoemen in de beide commissies naar ons voorkomt moet thans tot uiting wor den gebracht, dat formed de werkkring een verschillende is. 446ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 6 Februari 5de klasse, 13de lijst. 13085 1®3 Wij geven U daarom in overweging te be- sluiten: a. afwijzend te beschikken op het verzoek- schrift der Arbeiders-muziekvereeniging „Excelsior". en der Christelijke Muziek vereeniging ,,Soli Deo Gloria" d.d. 15 December 1927 om de exploitatie van hel stedelijke Muziekpark voortaan in eigen beheer te nemen; met ingang van 1 Mei 1928 het muziek park publiek te verhuren op de hierna volgende voorwaarden vast te stellen de in ontwerp hierna vol gende Verordening voor de Commissie van toezicht op't Stedelijk Muziekpark, (Wordt. vervolgd.) GELDLEENING. B. en W. schrijven in bij'age No. 15: De kapitaalsuitgaven der gemeente over 1925 (ged.), 1926 (ged.), 1927 en 1928 (ged.), welke door eene geldleening zuilen moeten worden gedekt, bedragen ruim 1 mil- ilioen gulden. Een specificatie van deze uitga- ven is bij de stukken .ter inzage gelegd. Hoewel wij tot nu toe, door het sluiten van tijdelijke leeningen, in -den dienst konden voor- zien, komt het ons niet gewenscht voor net aangaan van eene vaste leening langer uit te stellen. Uit de aa-nbiedingen, welke wij ontvin- gen, bleek die van de Hoornsche Crediet- en Eii-eet-enbank alhi-er en de firma H. Oijens en Zonen te Amsterdam, bij een rentevoet va: 414 pCt. de voordeeligst-e te zijn. Omtreni den koers zuilen wij U n-adere mededeelingen doen Het komt ons, in overeenstemming met .de Commissie van -bijstand voor de finanesen, raadzaam voor, deze aanbieding te aanvaar- den. B. en W. stellen derhalve voor het desbe- tr-effende besluit te nemen. Prijzen van 70, 721 155 277 368 587 648 1025 1046 1146 1268 1270 1361 1409 1425 1447 1818 1831 20111 2661 2116 2144 2334 2446 254$ 2553 2649 2710 2776 3087 3120 3175 3215 3264 3423 3477 3513 3577 3637 3649 3689 3774 3832 3864 3925 4033 4108 4169 4278 4343 4475 4528 4567 4580 4647 -4655 4671 4678 4965 5069 5088 549C 5204 5302 5342 5350 5393 5615 5632 5762 5814 5832 5835 5855 5904 5929 6078 6201 6263 6298 6417 6446 6538 6556 6579 6602 6617 6674 6780 6788 6795 6863 6876 6997 7135 7290 7454 7471 7675 7781 7828 7851 7901 7951 7990 8187 8581 8721 8857 8878 8937 9056 9242 9263 0300 9462 9573 9691 9697 9717 10048 10280 10300 10305 10312 10380 10467 10472 10475 10531 10617 10738 10801 10910 10950 11063 11137 11263 11294 11369 11380 11407 11516 11559 11602 11666 11680 11686 11880 11955 12216 12236 12252 12382 12385 12428 1245? 15556 19875 20127 64 40 208 208 A" 47 120 266 332 498 635 753 839 963 1085 1412 1549 1803 1936 2194 2317 2601 2701 2928 3058 3391 3491 3946 4123 4198 4464 4728 4887 4962 5047 5262 5538 5706 6058 6169 6296 6525 6639 6789 6922 7048 7235 7429 7687 7847 8077 8124 8245 8426 8662 8753

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6