DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Be exoloitatle van den Mnziektnin. «u. AJtxmnemenfsprijs Tbij vooruitbetaling per 3 maandeu f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmfa Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. 33. WOGliDAO 8 FEBHIIARI No. 33 Dif nommer besfaat nit 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. (Slot.) tv'anneer wij, aan het eind van onze enquete, eens overzien wat over het algemeen die opinie is van alien, die in het afgeloopen vijfjarig tijdvak van den Muziektuin gebruik hebben' gemaakt en daarnaast van hen, die een waarcfevol antwoord konden geven op de vraag of muziek en zang door een bepaal- de explcitatie het best gediend wordten, dan blijkt, dat men met een enkele uitzondering tegen een voortduren van den bestaanden toestandl groote bezwaren heeft. Die bezwaren geldtn den exploitatievorm in het algemeen en het o-ptreden der leden van deze commissie in net bijzo-n-der. Reeds nu weigeren verschillende vereeni gingen van den tuin gebruik te ma-ken zoo lang deze exploita-tie-co-mmissie in standi blijft en het is te voorzien dat, wanneer in den te- genwoordigen toestand geen verandering komt, steeds meer vereenigingen zich bij de protest-actie zullen aansluiten en het in de laa-tste jaren toch a-1 niet drukke bezoek nog feeduidend zal verminderen, waardoor onze mooie muziektuin een overbodige in-stelling zou warden. Rui-m de helft der inzenders heeft zich voor gemeentelijke exploitatie uitgesproken, omdat hu-ns inziens een gemeentelijke ins-fel ling ter bevordering van cultureele belangen niet een wins-tobject voor pa-rticulieren mag worden. Vrijwel algemeen is men er over ontstemd dat bij dte exploitatie van den tuin meer op het behalen van winst dan op het dienien de" kunst gelet is en men vraagt zich af, of deze bedoelin-g bij de stichting van den Muziek tuin ook werkelijk. heeft vo-orgezeten. Wanneer de gemeente in onzen Hout een prachtigen concerttuin laat inrichten,^ dan mag m-en met reoen verwachten, dat zij dit uit kunstzinnig oogpunt doet en dus de be- doeling voorzit de instrumental en vocale kunst meer dan tot dusverre aa-n de gemeen- scha-p ten goede te doen komen. Geen wonder dan o-ok, dat velen teleurge- steld en veron-twaardigd zijn als blijkt, dat de gemeen-te zich ten slotte met een kleine pachtsom naar h-uis laat sturen en den mu ziektuin verder overlaat aan een commissie van enkele burgers, die vrij man-daat krijgen om den tuin at of niet te verhuren, die h-ijnr aan geen beperkende voorschriften gebond-en zijn en waarvan men algemeen aanneemt, dat zij uit de tu-inex-ploitatie een zoo groot moge lijke winst wil-dle halen. Een der inzenders heeft gevraagd wat d-aar eigenlij-k t-egen is, omdat deze eommis- sieleden toch ook het risico van tegenslag »p zich nemen. Wanneer het een gasfabriek of een slacht huis betrof, zou daar inderdaad wel iets voor te zeggen vallen, want een koopman die wat waagt, verdient iets te winnen. Maar het gaat hver n-iet over gas of var- kens, niet over goederen die een zekere han- delswaarde hebben, het gaat over kunst, in~ strumentale en vocale kunst voor het volk, over idieele goederen, die -men niet moet laten verhand-elen om er zooveel mogelijk winst uit te halen, maar waarvoor men nog veeleer een finaneieel offer zal mo-Hen brengen. G-eeft de gemeente niet een ruime subsidie aa-n het Stedelijk Muziekkorps, uits-lurten-d om daard'oor de burgerij zoo go-edkoop mo gelijk van goede co-ncerten te la-ten gen-iet-en! Gemeentelijke exploitatie, is het verlangen der meerderheid. Neen, zegt de gemeen-te, dat kan niet. Een a-mbfenaar is een te stroeve figuur en kan zich te wdinigN vrijhtid van beweging veroorloven om het risico van velerlei mis- lukkingen op zich te nemen. En wat h'zt S-portpark betreft word-t dan naar de va-ste contracten verwezen, waar door die gemeente zelf niets -meer behoeft te riskeere-n. Hoe zit dat nu eigenlij'k? Heeft -men er over te klag-en, dat van het Sportpark niet genoeg gebruik wordt gemaakt? Wij exploit'eeren dit ook, zeggen B. en W., met het oog op de sportieve opleiding der jeugd. Maar is, wa-t de Muziektuin betreft, de cultureele verheffing van het volk minder ur gent dan de sportieve opleiding der jeugd? Is dit ook geen geme-enischa-psbelang? En wat het rendabel maken van gemeen telijke i-nsfellingen betreft, houdt de gemeen te ook niet de exploitatie van diverse gym- nastiekloka-l-e-n in eigen handen? Zij denkt er niet over, die lo'kalen aan een groepje burgers te verpachten en deze er verder na.ar willekeur mee te laten handelen. Waa-ro-m dan wel die stiefmeederlijke be- hand-eling van o-nzen mooi-en muziektuin? Wanneer het Stedelijk Muziekkorps een twaalfta-1 eoncerten geeft en daarnaast alle Alkmaarsche muziek- en zang vereenigingen het recht krijgen minstens een concert per jaar te geven, zal van den tuin reeda een behoorlijk gebruik worden gemaakt. _Het zal daarnaast nog slechts wenschelijk zijn zoo nu en dan een korps of vere-en-iging van erkend-e bekwaamheid voor een concert te engageeren en wij kunnen niet inzien, dat de gemeente niet in- staat zou Milken met der- gelij'ke korpsen een regeling te treffen. Kent zij die korpsen en vereenigingen niet, is zij niet op de hoogte van prijzen en voor- waarden, welnu laat zij een commissie van toezicht in het leven roepen waarui-t desku-n- digen haar met raad en daa-d kunnen bij staan. Ten slott-e blijft bij eigen exploitatie dan nog het kostenvraagstuk. De gemeente -rnoet zoo weinig mogelijk risico loopen, mag li-efs-t in het geheel geen verlies lijden. Welnu, de tegenwoordige exploitatie-com missie had al een heel gering risico. De pachter betaald-e vrijwel het geheele bedrag dat de commissie aan de gemeente s-chuldig was. Hij was in dit muziektuindra- ma de man die de klappen kreeg. Hij zorgoe voor den geheelen tuininventaris, voor het licht en de waterleiding. Men mag er na de laatste slechte explot- tatiejaren van overtui-gd zijn, dat de commis sie geen winst heeft gemaakt, veel verlies zal zij toch ook niet te boeken hebben en ware haar optreden niet zoo geweest, dat van den tuin ho-e langer hoe minder gebruik gemaakt werd, dan zou deze waarschij-nlijk nog een aardige exploitatiewin-S't hebben opgcleverd. Diezelfde winst had de gemeen-te bij eigen exploitatie kunnen ma-ken en ook in latere jaren kun-n-en behouden. En stel al, dat ook zij van een verminderd bezoek had te lijden al of niet door de ver- spreiding der radio veroorzaakt had de gemeente het dan niet in haar macht gehact, door zich minder met finaneieel risquante eoncerten in te laten, haar, verlies zoo gering mogelijk te do-en zijn? Is ten slotte het bezit van een dergelijken gemeentelijken muziektuin- de-snoods niet een klein offer waard? Alkmaar zou zeker n-iet de eerste gem een te zijn, die voor deze in kunstzinnig opzichf opvoedende taak een klein fin-ancteel risico wilde loopen. Dit alles overwegen-de, blijven wij de opi nie van de meerderheid der door ons geraaa- pleegde deskundigen en belanghebbenden deelen: onze Stedelijke Muziektuin rnoet door de gemeente zelf geexploiteerd worden. Eerst dan zal meer naar de kun-st dan naar bet geld worden gekeken, eerst d-an zullen muziek- en zangvereenigingen niet meer aan allerlei willekeurige handelingen bloot staan, eerst dan zal onze mooie Muziektuin ten voi le beantwoorden aan het doel waarvoor hij in het leven is geroepen. Burg, en Weth. wenschen dit blijk-baar n-iet. Zij willen de exploitatie van den tuin weer aanbesteden, het is zelfs niet uitgeslo- ten, dat de tegenwoordige exploitatie-commis- s-ie daarover opnieuw de beschikking zal krijgen. want a-1 wil deze den tuin niet ondier- handsch weer inhu-ren, nergens is vermeld, dat zij van verdere exploitatie afziet en, waar Burg, en Weth. den tuin- ten slotte aan de gegadigden toewijzen, is het heel wel moge- lijik, dat deze zelfde commissie bij publieke aanbesteding hun-s inziens het voordeeligste aan-bod doet. Na wat wij hierboven in het licht ges-teld hebben, behoeft het geen betoog, dat dit in alle opzichten een fout zou zijn en de ge- meens-chap hierdoor geen d-ienst zou worden bewezen. Even wel, ook an der en, ook een enkele pach ter, een particulier persoon dus, kan het ex ploitatierecht verkrijgeti en het is zeker al een groote voorui'tgang, dat Burg, en Weth. tal van beperkende bepa-lingen voorsfellen waar door muziek- en zangvereenigingen hier ter sted; niet meer vol komen aan de willekeur van exploitanten zijn overgeleverd. Een belangrij-ke verbetering is al het voor- s-tel het Stedelijk Muziekkorps niet 24 maar 12 eoncerten te laten geven, niet omdat wij dit korps met zijn eminenten directeur niet voldoende zouden waardteeren, maar omdat men ten eerste zelfs va-n het goede te veel ka-n krijgen en ten tweede ook andere korpsen hu-n reehten op dezen tuin kunnen laten gtlden. Verder juichen wij het toe ook de meer derheid Van de m-ede-werkers aan onze enque te blijkt dit op prijs te stellen dat de eoncerten van het Stedelijk Muziekkorps gratis toegan-kelijk zullen zijn. Waar alle belastinghetalers aan de subsidie voor_ dit korps bijdragen, is het niet meer dan billijk, dat zij voor hun geld ook muziek zullen krijgen. Daarnaast komen wij een grooten stap in de goede richtin-g, door bet voorstel van- Burg en Weth. om de Alkmaarsche muziek- en zangvereenigingen in de gelegenheid te stel len minstens- eenma-al's jaars in den Muziek tuin een uitvoering te geven en wij breng-en Burg, en Weth. gaarne hulde voor hun denkbeeld, deze co-ncerten zoo te regelen, dat de uitvoerders geen risico zullen heb ben en slechts 20 procenit van hun ontva-ng- sten aan den pachter moeten afdra-gen. Ook juichen wij toe, dat men op deze eon certen, evenals op (be van het Sted. Muziek korps, niet tot consumptie verplicht is, zoo- dat de g-elegenhe:d zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt is van muziek en zang te nrofi- teeren Maar verder kunnen wij helaas over fle voorstellen van Burg- en Weth. weinig en- thousias-t zijn. In deze voorstellen wordt de Muziektuin nog te veel als winstobject en te weinig a-ls cultured bela-ng bekeken. Een pachter zal ten slotte, na aa-n boven ver-m-elde reserves inzake het Sted. Muziek korps en de particuli°re vereenigingen vol- daan te hebben, met den Muziektuin kunnen doen wat hij zelf wil. Hij wordt zelfs niet verplicht daarin iets t-e organiseeren, al is het vanzelf sprekend, dat hij dit in zijn finaneieel belang wel zal doen. - Wanneer tot dusver de. pachter toch vrij wel het heele financieele risico d'-ekte, is het duidelij-k, dat men desnoods de geheele ex ploitatie-co-mmissie had kunnen missen en alles aan den pachter had kunnen overlaten, zooa-ls grootendeels nu in de bedoeli-ng s-chijnt te liggen. In finaneieel opzich-t is dit billijk, maar wij zouden toch gaarne de exploitatie van den tuin wat minder uit finaneieel oogpunt will-en bekijken. Wat zal stra-ks een pachter d-ocn als aan zijn inzieht afhankelijk van mogelijk finan-cieel voordeel wordt overgelaten wat men in Alkmaar op instrumentaal- en voeaal gebied te genieteti zal krijgen? Zullen dezelfde klachten als thans geuit zijn, niet spoedig weer gehoord worden? Im- mers, de pachter is niet verplicht Alkmaar sche Vereenigingen na de verplichte eon certen ten geta-te van hoogstens tien den tuin opnieuw te verhuren, noch zijn er regels gesteld inzake huurprijs en den prijs der ahonnementen. Slechts de Commissie van toezicht kan voor een verhuring haar. toestemmin-g wei-ge ren. Nergens is bepaald, dat deze Commissie den pachter tot een uitvo-ering of tot bepaal- de financieele voorwaarden kan dwingen. -En wat is eigenlijk deze Commi-ssie van toezicht? Het was tot dusver tevens de Commissie van toezicht op het Sted. Muziekkorps, m-a-ar het is de groote vraag of juist dit verband t-egenoyer andere vereenigingen wenschelijk is te oordeelen. Wat heeft ten slotte deze commissie in het afgeloopen exploitatie-tijdvak gedaan om de vele bestaande grieven uit den w-e-g te ruimen? Kon zij niets d-cen, dan was zij overb-odig Wilde zij niets doen, dan treft haar het- zelfde verwijt als thans tot de exploitatie- commi-ssie gericht is. Talrijik zijn bij on-ze enquete de ad-viezen, deze commissie vooral uit musici met prac trsche erva-ring te laten bes-taan en er zijn velen, die een soort Raad van toezicht wen schen, waarschij-ntijik in den vorm als dit ook bij de Vol-ksuniversiteit het geval is. Alle muziek- en zangvereenigingen zouden een afgevaardi-gde zenden en deze uit hun midden een da-gelijksch bes-tuur kiezen, dat op gelijke be-handeling en lagen huurprijs kan letten. Eerst dan a-chtte men voldoende waarbor- gen voor deskundig en in al-ler geest optre- dend toezicht aa-nwezig. Wat in onze enquete over het verkleinen of wegnemen van het gazon naar voreni is ge- komen, laten wij gaarne ter beoordeeling aan deskundigen, die de gemeente in dezen kun nen adviseeren. Hoofdzaak is ten slotte, dat de exploitatie van den Muziektuin voortaan zoo moet ge- schieden-, dat niet allereerst het finaneieel- maar het cultured belang d'aarvan op den voorgrond treedt. En daaa-naast moet -meer dan vroeger het recht van iedere vereeniging erkend worden den tuin tegen matigen prijs te huren, ter- wijl en-tree's en ahonnementen zoo bilFijk moeten zijn, dat een zoo groot mog-elij-k pu- bliek steeds van het daar gebodene moeten kunnen profiteeren. Als wij in het voorstel van Burg, en Weth. allereerst ge-memor-eerd zien, dat de gemeente uit finaneieel oogpunt in haar op- zet volkomen geslaagd is, als naar de grie ven van verschillende vereenigingen slechts met een enkel woord vluchtig wo-rdt verwe zen en de houding der exploitatfe-commissie go-edgepraa-t wordt omdat „de huurders in verband met hunne financieele aa-nsprake lij-kheid verplicht waren, allereerst -er voor te zorgen, dat zij de lasten konden o-pbren-gen", dan hekruipt ons zoo'n vaag voorgevoel. dat wij opnieuw op het punt staan een geheel verkeerden weg in te slaan. Daarom bepleiten wij t-en»slotte allereerst exploitatie van gemeentewege met vo-or- lichting van een deskundige commissie -met alle daaraan verbonden zekerheid, dat instrumentale- en vocale kunst aan de ge- meenschap het mees-t ten goede zullen ko-men, dat de Muziektuin eerst dan ten voile aan zijn hestemming zal beantwoorden, dat de vereenigingen dan al-le gelij-k en billijk behandeld"zullen worden en dat ten slotte dit alles de gemeente geen finaneieel offer van eenige beteekenis zal kos-ten. Wil men dit niet, wil men, ondanks al de ze voordeelen, de exploitatie uit handen ge ven, dan zullen er nog veel 6trengere bepa- linigen moeten komen om de reehten der ver eenigingen te waarborgen en zal een Raad van toezicht uit alle belanghebbende organi- saties gekozen desnoods -met opoffering van een gedeelte van de pachtsom meer invloed op verhuring en uitnoodiging moeten krijgen. Doet men dit niet, draagt men de reqhten der vorige exploitatie-commis-sie grootendeels aan een nieuwen pachter over, dan zal het tweede exploitatietijdvak opnieuw tot teleur- stelling en ontevredenheid leiden, dan zal de Alkmaarsche Muziektuin nog meer dan vroeger word-en ge-meden en zal de i-n-stelling, waarvan men zulke groote verwachtingen had, weld-ra haar deuren door gebrek aan be- lan-gstelling voor goed kunnen sluiten. DageSiJI&sch oversichf. -DE TO'EKOMST VAN EUROPA. De vredesactie en de stichting de' Vereenigde Staten van Europa. Mogelijk binnen Volkenbonsver- band? Wat noodig is. Het is duidelijk, dat we met de onhva-pe- nings-acti-e op den verkeerden weg zijn, schre- ven wij gister en koppelden aan deze conclu- sie de vraag, of er per saldo wel een goede weg voor de ontwapening best oat. Wanneer men de ontwap-enin-gsactie gelijk stelt met een anti-oorlogs-actie, dan kan het antwoord niet anders dan bevestigend luiden. Het staat a-ls een paal boven water, dat wan neer de belang-rijkste mogendheden ernstig besluiten elkander niet langer te b-eoorlogen, maar alle geschillen langs scheidsrechtarlij- ken weg op te lossen, zullen de zwakkere broeders tevreden volgen en zal bewapening - ten slotte vrijwel overbodig worden. In dit verband verd-ient het denkbeeld, om door de stichting van de Vereenigde Staten van Europa, naar Amerikaan-sch mod-el, zeer zeker d-e aandacht. He-t is niet nieuw meer. Zocwel voor als na den oorlog is het verschen dene malen te berd-e gebracht, maar steeds war-en de critici er onmiddellijk hij, om het als een uto-pie te verwerpen. Twee der ernsti- ge bezwaren waren voornamelijk d-eze: ten eerste, dat de mo-gendheden van Europa te grooten historischcn zcflstandigheidszin be- zitten om zc-nd-er meer toe te stemmcn in ver eeniging met andere staten; en ten tw;ede, dat een dergelijike Statenbo-nd onvermijdelijk op het domein van d-en Volkenbond haar wer- kingsveld zou moeten zoeken. Bij de reeks vooraanstaand-e figuren, die van de Vereenigde Staten van Europa een heilzam-en invloed op de ontwapenin-gsactie voorzien, heeft zich thans ook mevr. Besant gevoegd. Het Haagsche dagblad „De Avond- post" puM'iceerde een aantal artikelen van haar, waarin zij tot de slotsom kwam, dat bij ern-stig en practisch werken en strijden dit -ideaal minder utopis-ch zou blijken, dan velen verm-oed'en. En de Avondpos-t vraagt dan oo-k: „Zouden wij het met het gestelde ideaal van mevr. Besant n-iet eens kunnen bepro-e- ven? Zouden wij hier nu niet eens alle om- zichtigiheid op zij k-unnen z-etten en met warm- te getuigen. Right or wrong my country? Zouden wij- n-iet een wereldbeweging op touw kunnen zetten? Niet voor d-e secunda-ire vre- desidee, want d-aarvoor zijn al genoeg orga- nisati-es, welke meer of minder ijverig werken, niet voor broederschap, want dat ideaal is voor velen te v-er, maar voor d-e practische idee: De Vereenigde Staten van Europa! Zouden wij geen gehoor krijgen voor on zen roep: „Menschen a-ller land-en vereeni-gt U!" Zouden wij n-iet invloed-rijken en niet-in- vloedrijken kunnen opwekken en gloeiend warm maken voor dit denkbeeld? Dip-lomaten in hun sfeer, dominee's, pas- toors en rabbi's van hun kan-sel a-f en op hun ca-techisati-es en leerlingenonderwijzers, leeraren en professoren op hun lessen en col leges, hoplieden bij hun kampvuur, Vrijmetse- laren, Odd fellows, Wocdbrokers, theosofen in hun loges, volksvertegenwoordigers in het parl-ement, 1-eid-ers van po-l-itieke en maat- sdh-appelijike bewegi-n-gen op hun vergaderin- gen, l'iheralen, conservatieven, geloovigen, niet-geloovigen, aristocraten en democraten, zij alien bij mond en geschrift of per radio over de geheele wereld het groqtscbe denk beeld propageerend: D-e Vereenigde Staten van EuropaKunnen wij n-iet trachten de ge- brui-kelijike 1-afcsheid en schroom van ons af te werpen, voor een en-kele maal geestdrift too- nen, eenimaal eerl-ijk eensgezind- zijn en te be- ginnen in onzen eigen krin-g op te wekken vocr het gestelde ideaal om het te d-oen post- vatt-en in zooveel mogelij-k h-oofd-en en har- ten." Het Haagsche blad vraagt bewijzen van instetnming, en wij geven die gaarne. Het moet inderdaad mogelijk zij-n, als velen h-etzelfde idfcaal gaan -koesteren, dit ideaal te verwezenl-ijiken. Maar met Briand zijn wij van meening, dat bij een algeheele toepassing van Locar- nistisebe po-litiek d-e Volkenbond volkomen aan het ideaal der Vereenigde Staten van Europa beantwoordt. En wij vragen ons daarom af: Verdient't geen aanbeveling om het enthousiasme om te zetten in een Volkenbonds-actie? Zeker, wij schreven herhaaldelijk dat dit 1-ichaam nog vrijwel geen enkele daad van practische beteekenis verricht heeft. Maar wat niet is, kan kom-en. Als de harten werkelijlc warm worden voor het Volkenbondewerk en als in dit orgaan d-e noodige verbeteringen inderdaad zijn aan-ge- HEDENAVOND: ID TH LIGT in „DE HARMONIE". Hoe bestrijden wij het best den oorlog. bracht, dan zullen d-e Staten van Europa ver- eenigd zijn, hechter en sterk-er dan op welke wijze dan ook m-ogelijk zal blijken. Bwitenland ENGELAND. DE TROONR-EDE. De iperung van de nieuwe ztfftng van het Parlement. De Troonred-e waarmee de Koning gister de nieuw-e zitting van het parl-ement geopend heeft, verklaart dat d-e toestand in China ver- beterd is, zoodat e-e-n aan-merkelij-ke inkrioi- ping van d-e mil-itaire macht die naar het Ver- r-e Costen was gezonden om Britsche onder- danen en eigendommen in het gebied- van de concessies te beschermen mogelijk is geweest De wanorde en burgeroorlo-g benevens het gemis van veilig-heid van leven en eigendoni baren echter nog zorg. De regeer-ing houdt vast aan haar vroegere verklaring, op grond waarvan zij bereid is, voldoening te schen-ken aan het Chineesche streven, zood-ra de Chi- neezen de besch-erming van leven en eigen- d-o-m kunnen verzekeren. De regeering bestudeert zorgvuld-i-g en met sympathie het ontwerp van een nieuw arbi- tragetractaat dat door de Vereenigde S-taten is voorgelegd. De troonred-e vermeld-t verscheidene bemoe- digend-e teekenen van voortgaande verbetd- ring in den binnen- en buitenlandschen haw- del die aanleiding geven tot de verwachting dat de verbetering in het volgende jaar zal aanhou-den. De regeering bestudeert de m-ogelijkheid van een verl-ichting van den druk der plaatse- lijke belastingen op nijverheid en landbouw en zal een wetsontwerp indienen tot wijzigin-g van de wet op par-lementaire en plaatselijke verki-ezingen. D-e eehi-ge afwijking van het gewone pr#. gram van de openingsplechtigheid was d-at de Kom-ingin er wegens verkoud-heid niet aan deel kon nemen. In de troonrede wordt nog gezeg-d „Mij-n regeering str-eeft er voortdurend naar om in samenwerking met den Volken bond d-e regeling van internationa-le geschil len te verzekeren en de zaak des vredes te bevord-eren." Met vriendelij.ke woorden wordt van het aanstaande bezoek van den koning van Af ghanistan gerept. Van het voor gestelde arbitrage-tractaat met Ameri-ka wordt gezegd dat er overleg over geho-uden zal worden met de regeerin- gen van de Dominions. In de troonrede word-t verder gezegd, da maatregelen worden overwogen om de lasten en moeiliikheden der industrie te verl-ichten De critiek der oppositie was, voor zoover tot nu toe bekend is, gematigd. De uitbreiding van het vrouwen- kiesrecht.. In het Lager-huis deelde Baldwin mede, dat binnenkort het wetsontwerp inzake de hervor ming der kieswet zal worden ingediend. He! zal aan jonge vrouwen het kiesrecht geven die daarvan hij de volgende verkiezingen ge bruik mogen maken. LIVERPOOL'S AANDEEL IN DEN OORLOG. Veer tig duizend gesneuvelderu Na meer dan acht jaar van moeilijken ar* held- is Maandag het eerste exemplaar van de Roll of Honour van de stad Liverpool gereed gekomen en aan d-en Koning verzonden. Het bo-ek bevat de nam-en van rui-m 40.000 man- n-en uit Liverpool, die in den oorlog gesneu- veld zijn met korte biografken van de hooge- re officieren en verm-eldingen van alle onder- scheidingen wegens buitengewone verdien- sten. O-p het titelblad prij-kt een door den Koning eigenhandig on-dterteekend- portret. Het boek is prachtig verlucht en een der 40 perkamenten exemplaren wond-t in de nieuw kathedraal te Liverpool publiek tentooage- steld en bewaard. EEN MILDE GEVER. Een geschenk aan de schatkisl. Church-ill heeft mcdegedecld, dat d-ezer da- gen een anon-ieme schenker een bedrag van- een half millioen pd. st. ter beschikking heeff gesteld om gedure-nde een langdurige peri-ode op samengestel-de interest te worden uitgezd en later te worden gebruikt voor de vermin- dering der Britsche openbare schuld. DE INDISCHE HERVORMINGEN. Het contact met de Indisch* wetgevende Uchamen. Sir John Simon, de voorzitter der commis sie van onderzoek inzake de Indisc-he constitu- tioneele hervormingen, heeft een brief gericht aan den ond-er-Koning, waarin hij voorstel4 de commissie een gemeenschappelijke en vrije conferen-tie te doen houden met zeven verte- genwoordigers der Indische wetgevende licha- men, opdat elkeen daarna aan zijn resp. par lement verslag kan uitbrengen. Simon's brief werd ter kennis van alle le den van het centrale parlement gebracht er zal, naar wordt verwacht, van grooten in- vloed zijn op den loop van het onderzoek der commissie. Het verzet De leiders der Indische partijen deelen me- COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1