Sjure&al-cftfasutg Sladsnieuws. Sport Tijdsehriften Biapktberichten Zeetijtfingen Ingezonden stukken V E Stckcnde pijnen in v£ spieren en gewrichten, de eerstc voorboden van de beginnende rheumatick. Inwrljven der pijnlljke plekken met de beproefde Spirosal- oplossing brengt snel verzachting. zig is, zelfs als dit moeilijkheden met zich zou medebrengeri. Er was geen andere uit- weg mogelijk geweest, dan om de militaire uitgaven zoder aarzelen te verminderen. In 't Europeesch concert beteekende het Noorsche verdedigingspeeltuig toch heelemaal niets. De debatten worden heden voortgez-et. Men verwacht, dat hed'enavond de stemming zal plaats hebben. KORTE BERICHTEN. Te Vormezule, een dorp nabij Ieperen, hadden twee arbeiders een granaat van 210 K.G. opgedolven en er reeds gedeeltdijik net buskruit uitgehaald, toen zich een geweldige ontploffing voordeed: De beide manrten wer- den letterlijk aan stukken gereten; slechts op gr oaten afstand vond men de meeste deelen van bun lichaam terug. de, dat de bezwaren, die zij hebben geopperd tegen de samenstelling der commissie-Simon gebaseerd zijn op het beginsel, waaraan het door Simon voorgelegde voorstel niet veran- dert. „Wij moeten dus ons besluit handhaven onder geen enkelen vorm met deze commissie in aanraking te komen." GEVAARLIJKE DIEFSTAL. Uiit een gesloten loods achter een zieken huis te Hull zijn dezer dagen acht Guinre- sche biggetjes en twee konijnen gesto'en. De dieren werden dam- ovor wetenschappelijke doeleinden gehouden door de medici van het ziekenhuis en drie der Guineeschc biggetjes waren met een besmettelijke ziekte ingeent. De politic waarschuwde het publiek en slaagde er in twee jongens op te sporen die bekenden de dieren gestolen te hebben. Ze hadden ze echter reeds aan vijf onbekende mannen verkocht, naar wie de poiitie thans zoekt. EEN AANVAL OP LLOYD GEORGE. Lord Ashton tegen den liberalen leider. Er heerscht groote beroering in liberate kringen over een brief, dien de vijf-en-tachtig- jariige liberaal, de millionair Lord Ashton, heeft gesc'hreven aan den conservatieven can- didaat voor Lancaster, waarin hij zegt zijn candidatuur te zullen steunen, daar hij onmo- gelijk zijn steun kan geven aan een partij, waarin een man als Lloyd George, die de groote historische partij heeft gerui'neerd en die zelfs door zijn eigen partijgenooten niet vertrouwd wordt, den toon aangeeft. Hij acht Lloyd George gevaarlijke dan een ge- matigd lid van de Arbeiderspartij. In een tijd van nationaal gevaar, schreef Ashton, trachtte Lloyd George politieke munt uit den toestand te slaan. Lord Ashton doelt daarmee op de algemee- ne staking en den regeeringsmaatregel om 'n verdedigingsmacht te zenden naar Sjanghai Lloyd George heeft onmiddelijk een brief ge- schreven aan den voorzitter van de liberale organisatie, waarin hij tegen deze beschuldi- gingen protesteert en ze onjuist noemt. PORTUGAL. MAARSCHALK GOMEZ VERBANNEN. Al is er dan geen revolutie in Portugal uit- gebroken, dan is er toch wel een aanwijzing, dat een revolutie werd voorbereid. De cor respondent te Lissabon van de „Times" seinde gisteren naar Louden, dat deregeering maarschalk Gomez da Costa uit het land heeft verbannen. Gomez was de leider van den staatsgreep van 1926, de 18de sedert Portugal in 1910 een republiek werd. Aan zijn zijde stonden generaal Carmoyan (thans president) en commandant Cabeqa- das. Samen vormden zij de regeering. Go mez werd president, echter niet voor lang. Generaal Carmo-na kreeg oneenigheid met hemhij plaatste zich aan het hoofd der troepen, Gomez werd gearresteerd en naar de Azoren verbannen. In October werd hem verlof gegeven te rug te keeren. Zes weken later keerde een vriend van hem, die ook verbannen was, in het geheim terug. Deze werd gearresteerd, een brief van Gomez op hem bevonden bracht aan het licht, dat een revolutie drei- gende was. De regeering besloot daarom Gomez en zijn familie voor die tweede maal te verban nen. Gomez is naar Rome vertrokken. ITALIe. EEN GIFT VAN MUSSOLINI. Het dertienjarig zoontje van den landar- beider Perelli te Vouvry aan het meer van Geneve, die uit Italie afkomstig is, had zoo graag een harmonica gehad. Hij had er het Kerstmamnetje om gevraagd, maar dat had hem vergeten. Toen schreef hij aan Musso lini, den behoeder van den Italiaa-n over heel de wereld. Die kan alels, zlles als het Kerst- mannetje faa'lt. Het vertrouwen van den knaap is niet beschaamd. Dezer dagen heeft de Italiaansche consul uit Lausanne zicji naar Vouvry begeven en een paar dagen later kreeg de jongen zijn harmonica, waarop hij nu de oude liederen uit het Italiaansche land ;peelt. NOORWEGEN. HET AR'BEIDERSKABINET. Een motie van wantrouwen ingedund. T)e leider van de links-radicalen Mohwin ikel, heeft gedurende de debatten in het Stor ting over de regeeringsverklaring een motie van wantrouwen tegen de nieuwe socialisti sche regeering ingediend. In deze motie wordt verklaard, dat het Storting het betreurt, dat de regeering in haar verklaring, waarmede zij voor het par lement treedt, uit naam van het volk spreekt zonder het vertrouwen te bezitten. Het lot van de regeefing bezegela. Bij de voortzetting der debatten verklaar 'die de premier Hornsrud, dat na de motie van Mohwinckel het lot van de regeering be zegeld was. Hornsrud polemiseerde tegen Mohwinckel en zeide, dat de arbeiderspartij het erfgoed van de oude linksche partijen was. De par- tijen, die het luidste over het economische herstel spraken, zijn verantwoordelijk voor 'de economische moeilijkheden, die ontstaan zijn doordat men van leeningen had geleefd Het was echter steeds de politick van de ar beiderspartij geweest om er op bedacht te zijn, dat er dekking voor de uitcaven aanwe- Verkeerde ioepassmg der polifie-verordening Van vtrschillende zijden vernemen wij de laatste dagen klachten over de tcepassing van de nieuwe politie-verordening inzake het dansverbod. Immers, volgens de nieuwe bepalingsn (art. 137a) is het aan personen, die den leef- tijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben, ver- boden .bij de gelegenheden tot dansen aan wezig te zijn. Deze verboden zijn echtei niet van tcepassing op gelegenheden tot dansen, gehouden bij uitvoeringen door veresnigm- gen en voorts niet in bijzondere gevallen, waarvoor de Burgemeester ender door hem te stellen vocrwaarden cntheffing heeft ver- Icsn.'d Algemeen is men nu van opvatting, dat het dansverbod voor minderjarigen niet geldt wanneer een vereeniging na afloop van hare uitvoering den aanwezigen nog gelegenheid tot een dansje geeft. De poiitie vat de vercrdening evcnwel an- ders op. en zocdra de uitvoering ook voor niet-leden tegen entree toegankelijk is, wordt door haar ten voile het nieuwe dansverbod toegepast. Verschillende vereenvgingen, welke in den loop van januari en Februari hier ter stede een uitvoering gaven, hebben de nadeehge gevolgen hiervan ondervonden, o. a. de gytn- nastiekvereenigingen „Turnlust" en „De Hal ter", de tooneelclub .Falkland" en die afd'ee- ling Alkmaar van „Toonkunst". Men begrijpt de teleurstelling als, wan neer het bal begint, alle niet 18-jarigen uit de zaal verwijderd moeten worden, vooral bij uitvoeringen als van „Turnlust" en „Dr Halter", waar het meerendeel der medewer kenden uit minderjarigen bestaat. - Zij zijn in den regel vergezdd door hun ouders, maar zelfs als deze er zich volkomen mee kunnen vereenigen, dat hun kinderen nog wat nablijven, dan nog moeten deze verwijderd worden, daar zij zelfs niet tceschouwers aanwezig mogen blijven, Het spreekt vanzef, dat dan ock vele ouders verdwijnen en het gevolg van deze op vatting der politieverordening is dus, dat de verschillende vereenigingen bij hare uitvoe ringen groote moeilijkheden ondervinden. En tevens grcot nadeel. Wanneer b.v. Za- terdagavond ,,De Halter", opnieuw een pro- paganda-avond organiseert, staat zij voor de moeilijlce keuze of al hare Jeugdleden teleur te moeten stellen door ze voor het bal naar huis te sturen, of de bijeenkomst strikt be- sloten te licuden, zoodat naast de leden geen belangstellcndcn tegeh entree mogen worden toegelaten, wat Voor de vereenigingskas een aanzienlijke schadeppst beteekent. Dit alles overwegende, wil het ons voor- komen, dat de nieuwe verordening verkeerd of in alien gevalle te strong wordt toege- past. Wij gelcoven, dat bij den Raad slechts do bedceling heeft voorgezeten het verbod van tcepassing te verklaren voor de dancings en dat de clausule „deze verboden zijn niet van toepassing op gelegenheden tot dansen bij uitvoeringen door vereenigingen" inderdaad de bedocling heeft, dat op uitvoeringen als bovenomschreven niet tot toepassing dezer verordening wordt overgegaan. Het lijkt ons in het belang van vele ver eenigingen, zeker wenschelijk, dat de Raad zich daarover nogmaals duidelijk uitspreekt. Over de dezer dagen gehouden uitvoerin gen zouden wij ten slotte nog een kleine op- merking willen maken. Stel, dat het in de bedoeling ligt het ver bod ook zoo streng mogelijk voor allerlei Alkmaarsche vereenigingen te laten gelden, dan mag de nieuwe verordening toch niet toegepast worden dan drie dagen na den dag waarop zij is afgekondigd. Deze afkondiging heeft plaats gehad in onze courant van Donderdagavond en zou dus eerst Zondag j.l. in werking zijn getre- den. Wat dit betreft, zouden dus de vereenigin gen die voor dien datum een uitvoering ga ven, als „Turnlust", „De Halter", ...Falk land" en „Toonkunst", ten onrechte gedwon- gen zijn de bevelen inzake het nieuwe dans verbod cp te volgen, ten onrechte dus door een verkeerde toepassing moeilijkheden en schade hebben ondervonden. Wij hopen, dat de Raad zich hierover nog maals zal willen uitspreken en ten behoeve van talrijke vereenigingsbesturen in enze gemeente duidelijk zal willen vaststellen, dat de nieuwe strenge bepalingen uitsluitend voor de dancings en niet voor de reeds lang hier bestaande, bona fide vereenigingen in het leven zijn geroepen. ZULLEN ALKMAAR'S GRENZEN GEWIJZIGD WORDEN? Geruimen tijd gdedten verzochten B. en W. van Alkmaar aan Ged. Staten van Ncord-Holland, een grenswijziging voor hun gemeente ter hand te nemen, waardoor deelen van Heiloo, Bergen, Oudorp en Koe- dijk aan Alkmaar zoudeni komen. De be- trokken gemeentebesturen adviseerden echter alle afwijzend op het verlangen van Alk maar: Thans hebben Ged. Staten tegen 10 dezer een vergadering belegd in het gouver- nementsgebouw, waarin aan de gemeentebe sturen de gelegenheid1 zal worden gegeven hun meening nog nader te verdedigen. HET NOORDHOLLANDSCH GROOT YORKSHI RE VARK EN SSTAMBOEK Onder leiding van den heer D. Appel Az. te Twisk hield bovengenoemde Vereeniging op 6 Febr. j.l. in het Laindbouwhuis te Alk maar hare jaarveraaderirw. Medegedeeld werd, dat het bestuur urt zijh midden den heer P. Borst te Heerhugowaard-Noord tot vice-voorzitter had aangewezen en het Pro vinciaal bestuur het subsidie voor 3 jaren had gecontinueerd. Aan het jaarverslag ontleenen we, diat in het afgeloopen jaar bij de beerenhouders 20 beeren uit de beste bloedlijnen werden gesta- tionneerd. Hoewel de regeling om zelf het mannelijk fokmateriaal uit te zoeken en te plaatsen slechts twee jaren gewerkt had, was reeds een gunstige invloed op de gemiddelde kwaliteit der aamwezige beeren geconsta- teerd. Ondanks de minder goedte finaneieele uitkomsten der fokkerij was het aantal in- schrijvinigen zeer bevredigend. Om verschil lende familien op hun „omzettingsvermogen" met elkander te kunnen vergelijken is mede- werking gevraagd aan den Raad van Beheer van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn Hoewel er misschien te veel van zijn bteken de verschillende keuringen en tentoonstellm- gen zeer bevorderlij'k te zijn aan dten aan-en verkoop eni verwisselinig van fokdieren. Op de Amsterdamsche Paaschveetentoonstelling werd o.a. vooral de aand'acht gevestigd op het verkrijgen van een geschikt baconvarken. en bleken de aanwezige biji de Vereeniging ugcschreviii dieren de geschikte en ge- wenschte lichaamsbouw te bezitten. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Jan van Kampen te Spierdijk, tot leden der finan- cieele commissie de heeren S. Schilder Jz., te Beemster; Joh. Schermer te Castricum; A. de Groot te Stompetoren en R. van Baar te HDc heer Ir. L. de Vries, adj. Rijiksveeteelt- consulent voor Noordholland, werd benoemd tot adViseerend lid. Besloten werd deel te nemen aan de m Jun te houden Naticnale Tentoonstelling te 's-Gravenhage. De reis- en verblijfkossten dei in te zenden dieren zull'en door de vereeni ging worden gedragen. De begrooting werd goedgekeurd tot een bedrag van 8425.— in ontvangsten en uitgaven. In zijn sluitingswoordl bracht de voorzitter woorden van dank aan het afgetreden be stuurslid Jxidell. FILM-MANIAKKEN. Wij vestigen nog even de aandacht op de opvoering van dit buitengewoon geestig blijspel, dat binnen een jaar tijds honderd- Aanvoer: 1700 K.G. Worfeien; 98000 K.G. Roode Kool; 105000 K.G. Gele Kool; 134000 K.G. Deensche Witte Kool; 20000 K.G. Uieri640 K.G. Bieten. NOORDSCHARWOUDE, 7 Febr. 1928. Uien f 14.10—/ 15.10; Drielingen 14— 14.70: Grove Uien 14.20—/ 15; Peen f 6407; Roode Kool f 13—/ 17.30 Doorschot 11.80—16.40; Gele Kool f 6.60—/ 10.80; Doorschot 6.40—/ 9.80; Deensche Witte Kool 2.90f 4; Door schot 1.80—/ 3.40; Rapen 2.70, alles Aanvoer: 18800 K.G. Uien; 6000 K.G. Peen; 184500 K.G. Roode Kool; 72500 K.G. Gele Kool; 147800 K.G. Deensche Witte Kool; 500 K.G. Rapen. WARMENHUIZEN, 7 Febr. 1928. Roode Kool le s. 12.40-/ 16.80; Roode Kool 2e s 12.20—/ 15.70; Roode Kool (uitschot) f 7 80— f 9 40; Gele Kool le s. 7.70— f 10.20;'Gele Kool 2e s. 4.30—/ 7.60; Gele Kool (uitschot) 2.604.80; Witte Kool le s. 3.30—/ 4; Witte Kool 2e s. 2 40— f 3; Uitschot f 0.80—/ 1.90; Bie ten f 3.50—/ 4.20; Drielingen 13.60— 14.20; Uien 13.30—/ 14.60; Grove Uien f i4.iof 14.40; Peen f 6.20; Peen (kleine) 2.5012.70. Aanvoer: 91800 K.G. Roode Kool; 13300 KG Gele Kool; 34700 K.G. Witte Kool; 1100 K.G. Bieten; 5450 K.G. Uien; 5250 K:G. Peen. ST AAT SLOTERIJ Hoofdprijzen .—Trekking van heden. No. 3613 15000. No. 2706, 4081, 7377, 17411 en N°o°°979, 6612, 9634, 16922 en 20376 400. No. 5174, 6098, 7779, 8693 en 11831 200. No. 135, 1976, 3231, 4380, 5732, 19218 8940, 11737, 14897, 14958, 18356 en 20779 100- tallen van opvoeringen beleefde door het ge- heele land. De schrijver heeft een bijzonder stel typen naar voren gebracht, een trio, dat bestaat uit een landlooper, een inbreker en een geraffineerden flesS'chentrekker, die na een kmgen dag* van zwerv^n den nacbt hebben doorgebracht in een haverkist bij een dorps- pension. Na een gezamenlijk ontbljt, bestaande uit een rauwe wortel, valt' het oog van den fles- schentrekker op een reclameplaat van een bioscoopvoorstelling van Wat en Halfwat, de gelijikenis met zijn. sjofele kameraden is frappant, een stout idee komt bij hem op en hij belooft zijn collega landlooper een teventje als 0cn prins, Oin het stel compleet te maken, versehijnt een negerin-danseres, een oud liefje van den flesschentrebker, die dadelijk wordt binnen geloodst als het par- ticulier kamermeisje van Wat en Halfwat. Het dol-komische spel van deze drie lustige vagebonden, de zwarte danseres en de ver schillende bij-figuren, in dit stuk naar voren gebracht, doet het publiek mede door de echte Hollandschen humor, den geheelen avond schatierl;achen. Verm-eld zij flog, dat het dt'uk in een speciaaT daarvoor vervaar- digd decor speelt. Av Costuum en grimage worden geleverd door de firma Ridderikhoff uit Hoorn. Dpor mu- ziek van de populaire Cheese Town Band wordt het publiek mede.een mooien avond beloofd tegen een gerrngen entree-prijs. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maartje, d. van Cornelis_ Wouter Smit en Cornelia Vasseur. Burgje Afra, d. van Elbertus de Boer en Anna Maria de Graaf. Johanna Hendrika, d. van 1 lendrikus Pe- trus Johannes Kaag en Catharina Anna An tenia Hazes. Theodorus Johannes, z. van Pieter Blom en Elizabeth Klaver. Jo hannes Hendrikus Jacobus, z. van Jacobus van Spanje en Gesina Koppe. OVERLEDEN Kasper Hendrik Smorenberg, 77 jaar. Christina Johanna Hendrika Plas, 2 jaar. Cornelia Johanna van Rijn, gehuwd met Petrus Knuist, 67 jaar. Anna van terop, 32 jaar. Wes- VOETBAL. De vastgestelde wedstrijd tusschen Voor- waarts II van Noordscharwoude en Lim- men I had wegens terreinafkeuring niet plaats. De wedstrijd tusschen Voorwaarts I en A. R. G. I uit Alkmaar mo est wegens den re- gen gestaakt worden toen de was. stand 22 Boekzaal der geheele wereld. Het 1 Februari-nummer van de Boekzaal der geheele wereld is belangrijik door het daarin voorkomende .vraaggesprek van Anton van Duinkerken met Albert Helman, welke laatste daarin enkele .opmerkelijke waarheden verkondi.gt over onze hedendaagsche littera- tuur en critiek. Verder noemen wij een critiek van H. Reynen op Hendrik van Loon's jongste boek America". In de filmrubriek wordt de Russische film „De lijfeigene van den Tsaar" aan een bespreking onderworpen. Eenige'boekbesprekingen, een tijdschnft- rubriek en de gebruikelijk.e „Verscheiden- bed;en" vormen den verderen imhoud van dit goed geillustreerde nummer Het Kind. Van de imhoud van het 4 Februari-nummer ■van. dit veertiemdaagsch tijdschrift voor ouders en opvoeders noemen wij het derde artikel van J Terwey over „Kind en Kunst' en de tweede' bijdrage van J. Riemens-Reur- slag over Het Kind in de Litteratuur. In laatstgenoemd opstel worden eem'ge kindertypen van schrijvers en schrijfsters van den iaatsten tijd behandeid, benevens George Duhamel's werk „Lief en ieed van twee kleine Jongens." Luchtvaart. NOBILE WEER NAAR DE NOORDPOOL. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat gene raal Nobile gisteren te Oslo is aangekomen om een nieuwe poolvlucht voor te bereiden, die weer van Spitsbergen zal uitgaan. Het luchtschip zal waarschijmlijk reeds begin April te Rome starten, dan over Duitsch- lan-d, de Oostzee en Finland naar Sptisb*r- gen en vandaar naar de Pool vertrekken AMSTERDAMSCHE AARDAP- PELMARKT. AMSTERDAM, 8 Febr. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 5 ladingen, zijn- de 4725 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Febr. '28. Langendijker Oroentenveiling. Wortelen le s. 6.60; Roode Kool le s. 12.6016.60; Roode Kool 2e s. f 9.50—/ 16.20; Gele Kool le s. 7.50—/ 11.80; Gele Kool 2e s. 6 10.60; Deensche Witte, Kool 2.90 3.90; Uien 14,50—/ 15.10; Drielingen 14.20—f. 15; Bieten 8.70; alles per 100 K.G. KON. NED. STOOMBOQT-MIJ. Adriadne 7 Febr. van Rott. naar Amst. Baarn 7 Febr. v. Amst. naar Chili. Euterpe 7 Febr. van Kopenhagen te Amst. Iris 7 Febr. van Danzig te Amsterdam. Perseus 7 Febr. v. Amst. te Kopenhagen. Bacchus 6 Febr. van W. Indie te New York. Callisto 6 Febr. v. Kingston. Ja. n. Europa. Doros 6 Febr. van Bari naar Gravosa. Eos 6 Febr. v. Amsta te Barcelona. Hermes 6 Febr. v. Varna n. Constanza. Ilos 6 Febr. van Huelva n. Lissabon. Nereus 6 Febr. v. Pasages n. Bilbao. Nero 7 Febr. v. Gothenburg te Amst. Orpheus 7 Febr. van Venetie te Amst. Pluto 6 Febr. v. Livorno naar Napels. Pollux 6 Febr. van Limmi te Piraeus. Ulysses 5 Febr. v. Samos te Licata. Zeus 6 Febr. van Melilla naar Alicante. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Heiloo, 2 Febr. 1928. Mijmheer de Redacteur! Verzoeke beleefd onderstaande regelen in Uw rubriek Ingezonden" te willen opnemen. Reeds herhaaldelijk is in het openbaar en bij het gemeentebestuur geklaagd over de cnvoldoende rioleering van verschililende wegen in de gemeente Heiloo en men heeft hier en daar getracht eenige verbetering aan te brengen. De Kerklaan geeft reeds geruimen tijd den omwonenden voortdurend ergernis door den zeer desolaten toestand, waarin deze weg zich bevindt. Het is eenvoudig niet doenlijk om bij eenigzins regenachtig weer in huis te komen, alvorens bijna tot aan de enkels door den modder te hebben gewaad. Het is cen middeleeuwsche toestand. Er wordt niets aan den weg gedaan en het schijnt, dat het gemeentebestuur het niet van voldoende belang acht, hierin voorals nog verbetering te brengen Het is mijne •bedoe ling hierop nog even de aandacht te vesti gen De belangen der gemeentenaren zijn niet in de eerste plaats gediend door de stichting van een fraai, modern raadhuis, doch wel door goede toegangswegen en voldoende rioleering. Er zij nog op gewezen, dat zich op enkele plaatsen in de Kerklaan kuilen bevinden, waardoor vrachtauto's e. d., waarvan de be- stuurders niet met de situatie van den weg bekend zijn, er met een hevigen schok in te- rechtkomen, waardoor het breken van assen en verdere ongevalien niet geheel en al bui- tengesloten is. Het laatste moge een reden te meer zijn, om in den toestand van de Kerklaan, die toch zeer zeker voor de gemeente Heiloo een ver- keersweg van eenige beteekenis is, zoo spoe- dig mogelijk verbetering te brengen. Ik hoop,, dat de betrokken autoriteiten bovenstaanden wensch ter harte zullen nemen. Met beleefden dank voor de plaatsing, Uw. dw. v. d, P. - Geachle Redactie J Zooals ondeigeteekende uit bijlage No. 3 opmaakt, zijn B. en W, van plan, den Raad van Alkmaar voor te stellen, het vastgestelde grondlcon van 40 cent per uur in de Werk- verschaffing te verlagen tot 38 cent per uur. Dat boveng. werkverschaffing dan een maand langer in werking zal kunnen blijven. en zoodoende weer een groot aantal men- schen den gang naar bet Burgerlijk Armbe- stuur bespaard worde. Nu is dat een heel mooi gezegde van B. en W., dat de gang naar het B. A. hun bespaard worde, doch dat is toch niet zoo erg, als B. en W. van plan zijn voor te stellen. En wel: om de arbeiders 45 uur te laten werken voor f 17.10 als weekloon, en hun daardoor nog honger te laten lijden. Het geeft zoo het aanzien aan B. en W., dat zij gaan parasiteeren op den noodtoe- stand, welke er heerscht onder de arbeiders- klasse te Alkmaar. Men gaat den druk der tijden met verlich- ten, doch verzwaren voor de arbeiders. En hun zoodoende het menschwaardig bestaan, waarop elk mensch recht heeft, benemen, en door bovengenoemde handelwijze, den lconstandaard in de particuliere bedirijven drukken. Wat een reden zal zijn voor alle'arbeiders, tegen bovengenoemde voorsteilen van B. en W. in verzet te komen, zij zullen gaan eischen bet loon voor den arbeid, en he? menschwaardig bestaan, wat hun toekomt. U, Redacteur, dankend voor de genoten plaa'tsruimte. J. P. T. Syndicalistisch Federatief Arbeider WASCH-INRICHT1NG GEMEENTE ZIEKENHUIS. Geachte Redactie! In Uw blad van gisteravond komt een stuk voor „Aanvullings Cretliet'', door B. en W. aangevraagd voor t€ bouwen waschinrich- ting nieuw Ziekenhuis. Tot ons leedwezen meenen B. en W. hun voorstel kracht bij te moeten zetten, door in het algemeen anderen omlaag te halen en in het algemeen de wasscherijen iets aan te wrijven, hetgeen die E. A. Heeren niet kun nen waar maken. Wat de zoogenaamde directe besparing betreft, welke in cijfers is uit te drukken, volgens de toelichting op het voorstel, valt slechts op te merken, dat an dere steden juist het omgekeerde bev/ezen hebben dan uit de toelichting blijkt. Zie slechts Amsterdam, maar dat is niet zoozeer van belang, als wel de bewering: „Maar vooral zal een besparing worden verkregen, doordat de goederen langer in 't gebruik kunnen blijven, wanneer ze geheel door per- soneel van het Ziekenhuis worden behandeid. Deze besparing kan niet onder cijfers worden gebracht, maar dat ze belangrijk zal zijn, staat vast". Deze bewering durven wij vol komen bestrijden, zoolang in 't algemeen ge- schermd wordt en niet in vergelijking wordt getreden met die wasscherij waar tot heden gewerkt is, d.w z. openlijk genoemd. Wij hebben nimmer kans gekregen, voor het ziekenhuis te wasschen. Anders was deze bewering en het geheele voorstel achterwege gebleven. Meerdere jaren werd door ons mede ingeschreven. Nooit of nimmer hoordien wij iets diaarvan, ook niet aan wren, noch teger welken prijs het gegund werd. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, GEBR SCHOEN, Stoom Wasch- en Strijkinricbting. Alkmaar, Visscherslaan 11. blad Mijnheer de Redacteur, Veroorloof mij eenige ruimte in Uw waarvoor bij voorbaat mijn dank. In verband met bijlage 12 van B. en W. be- treffende het advies der Regenten van het Stads Ziekenhuis tot bouwen van een was scherij aan het nieuw te bouwen Centraal Zie kenhuis, vermeen ik daarop een woord van protest te moeten doen hooren. In de eerste plaats zij het mij veroorloofd met bescheidenheid er op te wijzen dat de be- rekening der Regenten op een abuis berust. Het totaal aan waschgeld heeft over 1927. bedragen 5500 terwijl dit bij een gelijk aan tal patienten over 1928 beneden 5000 zal zijn. Dit wordt in verband met de prijzen in het particulier bedrijf in den aankomenden tijd nog belangrijk minder. Wanneer nu rente wordt berekend over 25000 wat de bouw zal kosten plus af. schrijvingen, arbeidsloon, chemicalien, kracht- en stoomverbruik, reparation enz., dan ligt't voor de hand dat de berekening der Re genten niet komt op een besparing van 700 maar op een verlies van 4 a 5 maal dat be drag. Het klein bedrijf en middelmatig bedrijf hebben nu een moeilijk bestaan en in den aan. komenden tijd geen levensvatbaarheid doordat de massa-productie alleen een bedrijf staande kan houden. Hoe zou daq een wasscherij met zoo'n geringen omzet en met zoo'n groot be drag opgezet en niet economisch beheerd, voordeeliger zijn dan het particulier bedrijf? Regenten hebben uit onbekendheid, voorge- licht door belanghebbenden, een niet juiste be- cijfering gemaakt, die in de toekomst de exploitatie-kosten van het Centraal Zieken huis aanmerkelijk zal verzwaren. Maar in de 2de plaats moet ik een ernstig protest doen hooren tegen de bewering der Re genten, dat het waschgoed behandeid door eigen personeel aanmerkelijk langer in ge bruik kan blijven en dat die besparing niet onder cijfers is te brengen. Het laatste is ge heel juist omdat die bewering op een onjuist- heid berust en een onjuistheid niet te becijfe ren is. Maar waarom een bewering naar voren ge bracht om een voorstel aanlokkelijk te maken ten koste van particulier bedrijf? Het moet toch duidelijk zijn, dat een modern bedrijf toe- gerust met geschoold personeel de waschgoe- deren beter behandelt dan een klein bedrijfje, verbonden aan een gemeentelijke instelling Dat heeren Regenten hun oor te luisterer leggen bij belanghebbenden bij den bouw is natuurlijk iets, wat mij niet intresseert, te- meer daar ik in de huidige periode geen Zie- kenhuiswasch behandel, maar ernstig moet il opkomen tegen hun bewering, dat in het par ticulier, modern ingericht bedrijf de goedeter korter in gebruik kunnen blijven dan in een wasscherij aan een Ziekenhuis verbonden waarvan de opzet dan toch al fort is. Hoogachtend, S. KROM. Noor4-Holl. Stoomwasscherii. B BAYER Een Soyet-product.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2