PUROL er op Binnenland Bygtenland ffaaiman van dsn Chr ZeeR-ecfenOonfl Laatstgenoemde spreker zette in dikwijls ocherpe woorden de on-billijkhed-en van de uitvoering der Zuid-erzeesteunw-et uit-een. Volgens spreker zaten op bet werk der droogiegging", waarop volgens Dr. Lely geen sm-etje mocht kleven, groote vuil-e modder- ^D^vissch-ers worden behandeld als bede- laars in plaats van als m-enschen, <lie hun recht -komen vragen. Hij drong er krachtig op aari, uit de v-ergad-ering te mogen ver- nemen, op welke wijze zij de schad-eloosstel- ling w'ilden zien toegepast. Hierna werden verschillende voorstellen naar voren gebracht, die voornam-elijk neer- kwaraen op vergoeding door de regeering van schuit en toebehooren en credietverlee- ning vanRij-kswege voor het beginnen van een"ander bedrijf, tegen geen of een 1-age rente. Hierbij ware de bepabng te maken, dat bpneden een bepaald inkomen, b.v. j 12UU geen rente verschuldigd zou zijn Ook wenschten sonmiig-en een pensioen(tje) voor de oudere vissoh-ers Het is de bedoeling, dat m alle betrokken f t: ide r ze e v i ss chers-pl aa tsen vergaderingen ■alien worden gehouden, waarna een al-ge- meene vergadering te Den Haag zal worden biieengeroepen. Voor deze vergadering gaven zien reeds 55 leden op. Ter bestrij-d-ing van de kosten van de te voeren actie werd besloten een bui- tengewone contributie te hHfen van f 2.50 per lid. OUDE NIEDORP. Zondagavond werd in bei cafe van den heer A. iviijts, voor een stampvolle zaal, door ae kinderen 'der Openoare Lagere School al- hier een uitvoering gegeven, waar o. m. werd opgevoerd go kinoeropereite Jantje in Moddersiad". in zijn weiKomstwoord wees de heer Schroevers, hoofd der schoo, er op, cat er in het opvoeren van een dergelijke ope retta een stuk opvoedend werk scnuiit, waar curf, voiharding, zeitvertrouwen in hooge mate dienen aangekweekt, wit men -met de jongens iets bereiKen. Een woord van dank cien-de te women gebracht aan alien cue mce- gewerkt hadden tot het welslagen van dezen avond, een woord van voldoening tevens voor de meisjes en jongens, die volhardend _ge- noeg waren geweest het tot een goed einde te brengen. Een uitvoering door kinderen heeft altijd iets liefs, vooral als, zooals hier, alles vl-ot van stapel loopt. Oo-k de cantate „Het On- w.eer", na de pauze, werd heel mooi gezon- gen en menig oud-er stond verbaasd over wat in een jaar bereikt werd. Bij het slot der uitvoering bracht de bur gemeester, den heer Schroevers hulde voor h-etgeen dezen avond gepresteerd was en sprak den wensch uit, dat ze nog door meer- d-ere zou worden gevolgd. Dat het publiek het eens was met deze wcorden van dank, bleek wel uit het dave- rend applaus dat hierop volgde. De heer Schroevers en zijn medewerkers kunnen dan ook met gen-o-egen op dezen avond terug zien. Ook komt nog een bijzonder woord van dank toe aan mej. A. Mijts, die in alle repeti ties en ook dezen avond bereid werd gevon den de zang op de piano te begeleiden. Een gezellig ba-1 was het slot van dezen mooien avond. Dit moot Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. DE MOORDZAAK TE CULEMBORG. Ongeoorlcofde itimenging': Het Eerste Kamerlid, de heer Hermans, heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van een bericht in zake de Culemborgsche moordzaak, voorkomende in „Het Volk" van Woensdag 1 Febr. 1928, waarin wordt medegedeeld, dat de burgemeester van Culemborg heeft ge- poogd, een actie, die gevoerd wordt om de waarheid aan het daglicht te brengen, tegen te werken door lo. zich te wenden tot den hotelhouder, bij wien mr. Roobol (een der verdedigers van de beklaagden Vroege en Sweeris) pleegt te lo- geeren, met verzoek er voor te zorgen, dat ge- moemde advocaat van uit zijn hotel geen actie meer zou voeren 2o. aan gemeente-ambtenaren te verbieden, zelfs in hun vrijen tijd, over de moordzaak te spreken, dreigende met ontslag uit gemeente- dienst bij niet-opvolging van dit verbod; 3o. den heer Van Blitterswijk, een inwoner vbn Culemborg, die zich ook met het onder- zoek in deze zaak had beziggehouden, te be- velen daarmede op te houden en bij weigerend antwoord een bezoek heeft gebracht aan een der patroons van den heer Van Blitterswijk, waarvan de uitkomst was, dat eenige dagen later genoemde heer is ontslagen? Wil de minister in dit geval een onderzoek doen instellen en, zoo de uitkomst daarvan het medegedeeide bevestigt, den burgemeester te kennen geven, dat zijn handelingen ten hoogste onbehoorlijk zijn en hij zich "daarvan heeft te onthouden? ONBETROUWBARE BRONNEN. Dezer dagen plaatsten wij een aan het Hibl. ontkend berkht uit Rijssen omirent ver- zet van de leden van de Cobperatieve Bakkerij- en Winkelvereeniginig „Rijssen" tegen de uit- stalling in den pas geopenden nieuwen win- wel diier vereeniiging vain poppen met polka- haar en' n kerstboom, die eeniige leden zouden hebben gekwetst in hun gevoelens. .Zelfs zou den enkelen zich deswege als lid hebben laten schrappen. Het bestuur van genoemde cooperatieve vereemging bericht thans aan genoemd blad, dat van dit verhaal geen woord fitvaar is en dat de correspondent vermoedelijk is afge- gaan op verhalen van een zijde, waarin hij ten onrechte vertrouwen heeft gesteld. BIJ HET OVERLIJDEN VAN PROF. LORENTZ. Buitenlandsche deelneming De Fransche gezant heeft aan den'minis ter van Buitenlandsche Zaken de deelneming her Fransche regeering betuigd met het over- hjden van prof. Lorentz. De heer De Marcilly wijst in zijn schrijven jP Q? scbttterende loopbaan van den geleer- ae die niet alleen aan de tradities op weten- scnappehjik gebied van zijn vaderland nieu wen luister heeft bijgezet,"maar ook zijn' gfoo- e gaven in dienst heeft gesteld van het alge- meen nut. J)e gezant herinnect in dit vexband aan de leiding van prof. Lorentz in de com- missie voor intellectiueele samenwerking van den Volkenbond en sichrijft, dat zijn heengaan in alle ianden, die zich tot deze taak ver- eeniigd hadden, diep zal worden beitreurd. Van den secretaris-generaal van den Vol kenbond werd een tekgram van rouwbdelag ontvangen, waarin Sir Eric Drummond uiting geeft van de deelneming van alien, die in den Bond het voorrecht hadden met prof. Lorentz samen te werken. Mevrouw Lorentz heeft gisterochtend een telegram ontvangen van koning Albert van Belgie, ook naniens de koningin van Belgie. In verband met de teraardebestelling van prof. dr. H. A. Lorentz zal morgen de Tech- nische Hoogeschool te Deltf ten teeken van ro-uw den geheelen dag zijn gesloten. De Onderwijsraad1 zal zich bij de begrafe- nis doen vertegenwoord'igen door de voorzit ter, prof. dir. B. Symons uit Groningen, en door het lid van de eerste afdeeling van den Raad, prof. ir. J. C. Dyxhoorn uit Delft. Bij het gemeentebestuur van Haarlem be- stond het voornemen de begrafeniis van wijlen professor Lorentz op stadskosten te doen ge- schieden, waarbij dan een lijkdienst zou ge houden worden in het Stadhuis. Daar dit evenwel niet strookte met de bedoeling van de familie en ook niet zou zijn in den geest van den overledene, heeft men dit voornemen op- gegeven, Op dezelfde gronden is afgestu.it het voor- nmen om een lijkdienst te houden in het ge- bouw van de Hollandsche Maatschappij djr Wetenschappefi aan het Spaarne te Haarlem. TE WE I NIG BRANDSTOFFEN. In Jul 1926 werd geconstateerd, dat er aan de diverse openbare scholen te Zwolle minder brandstoffen aanwezig waren dan er moesten zijn. Door B. en W. werd dte schuld hiervan geweten aan de brandstoffenleveran- ciers. Een raadscommissie, ingesteld om een onderzoek in te stellen, kwam tot de conclusie, cfat niet meer uit te maken was, hoeveel er ge- leverd was. Een der leveranciers, de N V. Zwolsche Brandstoffenagentuur en Commis- siehandel, stelde een eisch tot schadevergoe- ding tegen de gemeente in. De rechtbank ont zegde den eisch. Deze is van deze uitspraak in appbl gegaan. De raad besloot Maandag in hcoger beroep verweer te voeren. EEN VOORKOMENDE HUISBAAS. In den Midddpolder onder de. ganeente Nieuwer-Amstel woont sinds jaren een oude schillenophaier, die thans wegens hoogen ouderdem tr het bijitje bij neer heeft gelegd. Hij huist daar in een bouwvallige woning, die korten tijd geleden van gemeentewege on- bewoonbaar is verklaard. Dezer dagen nu heeft de liuurder van het land, waarop de woning staat, het dak van het huisje afge- brcken, zoodat de oude man aan weer en wind was blootgesteld en hij den nacht tus- schen de vier muren doorbracht, terwijl de regen naar binnen gutste. De buren vonden den man, die zich haast niet kan verplaatsen, verkleumd en verstiifd in zijn daklooze woning en bewerkten dat hij werd opgenomen in het R. K. Tehuis voor Ouden van Dagen te Ouderkerk. FABRIEK STOP GEZET. poordat. de groote stoomniadiine in de stroocartonfabnek der firma Hooites Beuke- ma te Hoogezand op verschillende plaatsen defect is geworden, is de fahriek voor onbe- paalden tijd stopgezet. Hierbij zijn de belan- gen van 160 arbeiders betrokken. DE KONINGIN EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Vreenide vorsten naar ons land. Zooals bekend is, schrijft het Olympisch proiocol voor, aldus „Het Vaderland", dat het hoofd van den Staat0 de officieele ope ning van de Olymnische Spelen persoomijk zal bekrachtigen. Het comite 1928 zal na- tuurlijk niet in gebreke blijven' H. M. de Koningin uit te noodigen. Men deelt ons van zeer betrouwbare zijd-e mede, dat'H. M. aan deze uitnoodiiging gevolg zal geven. Men verwacht dat er nog. meer vorstelijke personen van vreemde nationaliteit van hun belangstelling zullen blijk geven en ons land tijdens de Olympische Spelen met een bezoek willen vereeren. RUITENKRASSERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Te Schiedam, waar in den laatsEn tijd ruitenkrassers opereerden, zag Maandag- avon-d een winkelier op de Hoogstraat, dat een jongen een ruit van een blocmenmaga- zijn beweikte. Hij wist den jongen te grijpen en leverde -hern over aan de politic, meld't de „Msb.". Toen twee kameraden van den ge- snapte, die eerst op de vlucht waren gegaan, zich bij den volksoploop voor den bloemen- winkel weer vertoonden, heeft de politie ook hen ingerekend. Zij zijn alle drie 15 a 16 jaren oud. PEL S DIER-FOKKERIJ. Naar de „Nieuwe Tilburigsche Crt." mede- deelt, is het landgoed De Bocht aan den straatweg naar Goorle aangekocht door de N. V. Nederlandsche PelsindUstriie, die zich toelegt op de fokkerij van pelsdieren en de be- werking van verschillende pelssoorten. MENGELBERG IN DE HOOFDSTAD TERUG. Gisterochtend zijn in het Amsterdamsch Concertgehouw de repetities van het orkest onder lei ding van dr. Willem Menigeiberg wederom begonnen. Op de repetitie van gister, de eerste na de reis van dr. Mengelberg, werd de d'irigent door de orkestleden met een harteiijk applaus ontyangen. De heer Slips trad namens de ver eeniiging „Het Conoertgebouw Orkest" naar voren om dr. Mengelberg geluk te wenschen met het hem verleende doctoraat. Als hulde van het orkest bood hij een bloemstuk aan. Dr. Willem Mengelberg dankte voor de tot hem gesproken woorden en verklaarde, dai zijin reputatie ook die van het orkest was en onrgekeerd. Zijin doctorstitel wenschte hij ook als voor het orkest bestemd te besdhcuwen. ERNSTIGE BAND J IRS OP JAVA. Maandagavond heeft eon zeer zware regen vail op de hellinqen van den Merani bandiir« veroorzaakt. De hoofdweg van Djocjakarta naar Solo werd overstroomd. De ringmuur van de suiikerfabriek G ondang-Winangoeng werd weggespoeld en belangrijke waterwer- ken in Zuid-Klaten wenden vernield. Rail banen werden weggespoeld;. EEN SCHOOLWEDSTRIJD TUSSCHEN KERKELIJKE PARTI JEN. Hoe de onderwijswet misbruikt kan worden. Een arbeidsveld voor bezuinigers. Men schrijft aan het Hhl. Te Wijdkel, het bckende Friesche dorp met de graftombe van Menno van Conhoorn in zijin oude berk, heerscht tegenwoordig een schoolstrijd tusschen rechts en rechts. Het dorpje volgens de telling op 1 Jan j.l. telt thans 850 zielen en deal het tot nog toe met een school; de open'bare; waar van het hoofd eerstdaags met pensioen gaat. Er werd actie gevoerd voor een school voor christelijfc onderwijs, het schoolbestuur en de kerkeraadi der Herv. Gemeente vroegen om lokalen van de openbare school. Wat de gemeenteraad toestond; maar wat Gedeputeerde Staten weigerden, Na d'eze weigering is men en van de Her- vormde en van de Gereformeerde zijde begon nen actie te voeren voor het verkrijgen van een eigen secteschool en zijin er adressen in dien geest aan den gemeenteraad gericht. Als men de situatie aldaar kent, begrijpt men niet, hoe men tot zoo iets kan komen. Want het kleine dorpje Wijckel vormt vrijwel het midr del'punt van een gordel van christelijke scho len, die ook al door leerlingen uit Wijokel be- zocht worden. De afstanden zijn klein; we namen ze eer grooter dan ze werkelijik zijn. Sloten li.pt op een afstand van 10 minuten, Balk op een afstand van 20 minuten en Sou- del op een afstand van 30 miinuten. In al dliie drie dorpen bestaan christelijke scholen; die van Sloten en Balk van Sou- del weten we niet worden reeds door leer lingen uit Wijckel bezocht. Bovendien zal nu te Balk een Roomsch Katholieke school gesticht worden, die ook eenige lleerlingen van Wijckel zal kunnen trekken. En nu word't, in dat dorpje met 850 inwo- ners nog gevraagd om een tweetal christelijke scholen naast de openbare. Het is ongelooflijk en daar over wordt tusschen rechts en rechts een felle strijd gevoerd! KORTE BERICHTEN Voor eenigen tijd terug werd aan een 25-tal fabneksarbeiders op de rijstpellerij Hollanidia te Wormerveer ontslag aangezegd. Tnans dreigt weer ontslag aan een tweetal choculadefabrieken en eene zeepfabriek, zoo dat het aantal werkloozen in deze gemeente wederom zal toenemen. Op den Ringdijk te Slikkerveer is een 5-jarig kind door een autobus overreden en ged'ood. De politie te Gouda heeft een jongetje van 6 jaar bet-rapt op het bekrassen van een ruit van een winkel in de Groenendaal Te Maassluis zijn nu ook al ruiten bekrast. Prof. dr. H. Snellen neemt tegen 1 Maart ontslag als geneesheer-directeur van het ooglijd-ersgasthuis te Utrecht. Tevens is het zijn bedoeling als hoogleeraar aan de Utr-echtsche Universiteit af te t-reden. Te Purmerend is, 47 jaar oud, over- leden de heer J. Schipp-er, voorheen vel-e jaren lid van den gemeenteraad, waarvan vier jaren wethoudei. In een openbare lagere school aan, de Hommelstr. te Arnhem moest Maandagmor- gen een jongen voor het bord komen. De jongen talmde daarbij lang omdat zijn voet vastzat tusschen de latten van de bank. Bij de pogingen van den onderwijzer om hem te bevrijden werd het been van den jongen op twee plaatsen gebroken. In den ouderdom van 67 jaar is- te Wor merveer overleden ds. F. C. van Dorp, pred-i- kan-t der Ger. k-erk te Andijk. Bij h-et dooden van een run-d m-et een schietmasker werd te Middelberg de sl,agers- knech-t P door een verdwaalden kogel ge- troffen in de knie. De man is in het gasthuis opgenomen. Een 7-jarig-e 1-eerling van de Da Costa- school op de Rozengracht te Amsterdam is gi-sterm-ididag d-oor het dakraam gevallen en terecht gekomen op een schoolban-k. In ern- stige toestand is hij door den geneeskundigen dienst naar het gasthuis gebracht. De 85-jarige weduwe W. t-e Neerbeek- Beek was Zondag onder de hoogmis alleen thuis. Waarsehijnlijk is zij, aldus de Limb. Koer., te dicht bij het vuur g-ekomen, waar- door haar kleeren vlam hebben gevat. De buren hebben de vrouw levend verbrand ge- vonden. VOLKENBOND. PERM. HOF VAN INTERN. JUSTITIE, De kwestie PoknDanlzig. G-isteren is voor het Perm. Hof van Intern. Justitie de behan-deling aangevangen van het door den Volkenbon-dsraad om advies aan het Hof onderworpen geschil tusschen de Poolsche Regeering en den Senaat der Vrije Stad Dantzig betreffende een beslissing van den Hoogen Commissaris voor Dantzig om- trent de bevoegdheid der rechtbanken van Dantzig om kennis te nemen van vorderingen door spoorwegambtenaren van Dantzig, die in dienst van de Poolsche spoorwegaaminis- tratie waren overgegaan, tegen die adminis- stratie ingesteld. DUITSCHLAND. Een groote betooging van den Thiiringschen landbona. De Thiiringsche landbond had voor gister een groote betooging te Rudoifstadt georgani- seerd, waaraan ongeveer 25.000 Thiiringsche boeren hebben deelgenomen. De voorzitter van den Thiiringschen land- bond sprak over den nood van de Thiiring sche boeren, die verschrikkeiijke armoede lii- den. Op verzoek van den voorzitter, legde de menigte met ontblooten hoofde den eed af, dat de boeren trouw zouden blijven aan hun leiders, hun grond en het vaderland. Daarna- begaf zich een afvaardiging van de leidiiig van den bond naar den landsminis- ter van Financien om hem een aantal eischen voor te leggen, waarvan men wenscht, dat hij de inwilliging bij den rijksroinister van Financien zal bepleiten. DE NOODEN VAN DEN LANDBOUW. Officieel wordt medegedeeld, dat tusschen het rijkskabinet en de Pruisische regeering thans overeenstemming is bereikt omtrent de maatregelen tot steun aan Oost-Pruisen in verband met den noodtoestand, die door de vredesverdragen is ontstaan. Tot de maatre gelen, die zullen worden genomen, behoort het opnemen van een groote leening. Uit de middelen van het Rij'k en van Pruisen wordt voor het loopende jaar een bedrag van 75.000.000 mark beschikbaar gesteld, n.L 60 millioen door het Rijk en 15 millioen door Pruisen. Verder zullen verscheidene crediet- maatregelen worden genomen. De maatregelen zullen onmiddellijk in werking treden. VERGIFTIGING? In den Pruisischen landdag decide afg. Kasper (communist) med-e, d-at zijn fractie een telefon-ische medtedeelin-g had ontvangen, -dat in de vesting Gollnow 15 politieke gevan- genen ten gevolige van het gebruik van ver- gif tigd1 vlcesch ziek war-en geworden. De com- munisten eischten een "treng onderzoek. Het voorstel werd zonder d-iscussie aange- nomen. EEN PERSPROCES. Te Neuerenberg is een proces begonnen tegen elf revolver-journalisten, onder wie zekere Lowe, Burger en Stoos, de uitgevers van de schandaalblaadjes Sherlock Holme3 en Die Kano-ne. Zij hebben getracht tal van aanzicnlijke burgers van Neurenberg door chantage geld af te persen. FRANKRIJK. EEN KOFFIEVENTER. Als millionair gestorven. Te Parijs overleed een dezer dagen Midiel Ca-ben, die het van venter tot millionair heeft gebracht. Veertig jaar geleden v-erkocht hij koffie van huis tot huis, *t nachts brandde hi] de boonen voor den volgenden dag in een klein huisje in het district „le petit Montrou- ge". Hij bracht zijn nering grout door een pre mie te zetten op elk pond koffie dat hij bezat en na een paar jaar was zijn o-mzet enorm. Cahen was jaren lang president van een groote koffi-etrust, die duizend lastauto's be zat. Hij stierf als millionnair. HET F R ANSCH-A M E RIK A A N SCH ARBITRAGETRACTAAT. De inhoud van het nieuwe tractaat, dat op 6 Februari geteekend is, is n-og niet be kend, maar zal spoedig openhaar gemaakt worden daar bet al bij den Senaat te Wash ington ter ratificaiie is ingediend. Uit het- geen er over den laatsten stand der onder- han-ddingen bekend was, mag men nochtans vermoeden dat het voorziet in de onderwer- pi-ng van kwesties van juridiscben aard aan een scheidsrechterlijke beslissing, met voorbe- houd op zekere punten. In plaats van het voorbehoud in het oude tractaat aangaan-d3 aangelegenheden va-n ,vitaal belang, onal- hankelijkheid en nationale eer" hebben dJ VereenigdC Staten voorgesteld, uitzonderin- gen te maken voor vraagstukken van binnen landsch belang, vraagstukken waarbij een derd-e partij b-etro-kken is en vraagstukken de Monroe-leer betreffende. Frankrijk aan- vaardde deze drie punten, maar ston-d van zijn kant op het maken van voorbehoud voor vraagstukken, waarbij de verplichtingen dE het op grond van het Handvest van den Volkenbond op zi-ch genomen heeft, in het geding komen. Hiermee wordt de buiten-de- wet-stelling van den oorlog van zelf beperk* tot den aanvalsoorlog en heeft Frankrijk zorg gedragen, den sterken sanctie-arm van Geneve tegen aanrand-ers van den vrede niet te verlam-mien. In dit nieuwe model kan he' tractaat nu ook door Amerika aan andere mogendbeden voorgesteld worden en in de gister uitgesproken Engelsch-e troonrede men hiervan en met sympathie het ontwerp van een nieuw scheidsgerechttra-ctaat dat haar door de Vereenigde Staten is voorge- legd." De wijziging, die Keliogg's pact-plan on dergaan heeft, moest het Am-erikaansch- Fransche feestbedrijf, in weerwil van alle heuglijke symboliek, temperen, en ais het klinken-d geluid der glazen verstomd is, zal men te Parijs nieuwe bedenknigen hebben te qpperen tegen het feit dat Kellogg neirnng vertoont om in zijn politick te ver te reiken. Een ander voorbeeld hiervan is zijn voorstel tot afschaffing van de duikboot als c-orlogs- wapen, wel'k verdedigingswap-en van d? kl-einere zcemogend-htden tegen het dfukkend overwicht der grootere met hun sterke linie vloten iuist bij de Franschen, zooals zij op de conferentie te Washington onverhoien te verstaan gaven, een bijzondere voorkeur ge- niet, ook al hebben zij die verworven door bittere ervaringen aan e5gen liif. GROOTE SCHOONMAAK TE PARIJS. De politie te Parijs is de laatste maanden aanhouder.d bezig geweest de stad van on- gewenschte elementen te zuiveren. Zondag heeft zij in.de voorsteden een raziza gehou den, waarbij ruim 2000 personen de groote m-eerderbeid vremd-elingen wegens verb-o-den bezit van wapens, het niet opvol- gen van uitzettin-gs-bevelen. het in bezit hebben van vals-che paspcorten, enz., gear- resteerd zijn. De reeds eenmaal uitgeweze- nen zullen nu door den vreemdelingendienst naar de grenzen geleid worden; de andere ongew-enschte elementen krijgen een paar da gen hechtenis om hun geheugen op te fris- schen en mogen dan zelf zorgen binnen 14 dagen het Fransche grondgebied te hebben verlaten. Het Fransche verzet tegen een herziening. De Fransche wet op den achturendag. De ministerraad hield zich gister bezig met het vraagstuk van de Conventie van Washington, betreffende den achturendag, waarover de socialisten een interpellatie heb ben aangekondigd. De regeering besloot zich te verzetten tegen elke poging deze conven tie te herzien. De beteekenis d-ezer beslissin-g is de vol gende: Engclan-d wil de conventie niet aan- vaarden, tenzij daarin wijzigingen worden aangebracht die ze minder onaan-nemelijk ma ken voor de En-gelsche Industrie. Nu wordt de achturendag in Frankrijk geregeld door de wet van 1919, die Clemenceau terstond na den oorlog heeft doen aannemen oni aan de social istische eischen in deze richting tege- aioet te komen. Deze wet is berekend on die Fransche industrfe en zeer soepel in haar ne- palingen, doordat de mogelijkheid is openge- laten op gemeenschappelijk verzoek der werk- gevers en werknemers van h-et verbod ora langer te werken af te wijken. Weigert nu Engeland de conventie van Washington te aanvaarden, dan vervalt ook de Fransche ratificatie, die slechts voorwaar- delijk was en blijft de Fransche wet gelden. Daarom gevoelt de Fransche regeering niets voor een wijziging der conventie, die wel- licht Engeland naar den zin zou zijn en daardoor zou leiden tot een algemeene ratifi catie der conventie, waarboven zij de speci- fiek Fransche wet prefereert. Tegen de socia- listische aanvallen staat zij niettemin sterk ornda-t de achturendag in Frankrijk blijft gel den. DE VELIGHEID DES LANDS. In den Senaat heeft Lebrun, de voorzitter der leger-comm-issie, bij de bespreking van de algemeene organisatie des lands in tijd van oorlog, verklaard, dat Frankrijk, dat nog trillend van de moordtiadiige wonden uit den grooten oorlog, besloten is, alles te doen wat menschelijk mo-gelijk is am een nieuwe invasie te voorkoimen. Frankrijk is tot elk noodig of fer bereid om zijn onstil-bare behoefte aar veiliigheid te bevredigeni BELGIe. EEN GROOT GEZIN. Het 22ste kind geboren. Het grootste gez-in van het heele koninkrijk is ongetwijfeld dat van de echtgenooten Van HulDe Ben, te Bazel, in het land van Waas (prov. Oost-Vlaanderen) dat, voor eenigen tijd, bezoek mocht ontvangen van koning Al bert en koningin Elisabeth en toen niet min der dan 21 kinderen telde. Thans is, naar men ons uit Brussel meldt, een 22e kind ge boren welks doopplechtigheid samen-vallen zal met het leggen, door den Pauselijken nun- tius, mgr. Micara, van den eersten steer van het nieuwe huis dat de familie Van Hul De Ben die in de oude boerenwoning welke zij be woont, zeer erg beshuisd is, bij natio nale inschrijving wordt aangeboden. GRIEKENLAND. EEN NIEUW KABINET. Volgens een bericht van de „Frankf. Ztg* is er in Griekenland een nieuw kabinet ge- vormd, dat bijna dezelfde samensteliing heeft als het vorige. Alleen de minister van land bouw Papanastasioe (die zich tegen de con- cessie -voor wegenbouw aan een Amerikaan- sche firma had verzet. Red.) is definitief af getreden. Daarmede heeft het kabinet-Zaimis een zuiver conservatief karakter aangenomen. RUSLAND. SNEEUWSTORMEN. Een stad en een spoorlijn diep onder de sneeuw. Langs den spoorweg van Tasjkent woedde een sneeuwstoTm, welke de stopzetting van het v-erkeer langs de geheele lijn ten gevolge heeft gehad. O-p vele punten ligt de sneeuw meters dik. De stad Aktjoebinsk is inge- sneeuwd. De sn-seuwlaag heeft hier en daar een dikte van zeven meter. Ook uit Gharkow, Tiflis en d-e Krim komen bericht-en omtrent sneeuwstormen. Het spoor- wegverk-eer mce: t ook daar op vele plaatser worden stog-ezet. AMERIKA. NIEUWE IMMIGRATltWET. Verhooging der quota Met goedkeuring van den minister van ar- beid is bij dert Senaat een nieuwe immigratie- wet ingediend. De quota worden ingevolge deze wet als volgt verhoogd: Groot Brittan- nie en Noord-Ierland van 34.007 tot 73.039, Rusland van 2248 tot 4781, Ita ie van 3845 tot 6091 met kleine verhoogingen voor N e d e r 1 a n d, Oostenrijk, Spanje, Hongarije, Griekenland, Litaueri, Turkije, Zuid-Slavie, Finland en Letland. HET VERBOD VAN ONDERZEEeRS Japan neemt het voorstel der V. S niet „au serieux." De m-cde-deeling van Kellogg, dat de Ame- rikaansche regeering bereid is een verdrag te teekenen met alle mogendbeden der wereld, waarbij het gebruik van on-derzeeers verboden wordt, wordt in Japan meer beschouwd ais een vrome wensch dan als een practisch voor stel. Het schijnt dat 't departement van marine deze verklarinig even-min als ernstig be- schouwt als het pro-gram tot uitbreiding der vloot, dat on lan gs werd aangekondigd en waarvan men in marinekringen niet aan- neemt dat het uitgevoerd zal "word-en. Tegengesnroken wordt, dat Kellogg vo6r het aflegigen zijner verklaring Tokio zou ge- poi-st hebben en m-en voe-gt er'aan toe, dat hd standpunt van Japan n-ooens de afschaffing der ond-erzeeers ongewij-zi'gd is sedert d-e co-n- feren-tie van Washington, waar Japan in be- ginsel m-et het voorstel instemd-e, maar op voorwaarde dat alle mo-gendheden het aan- vaardden. HET PROCES-HICKMAN. Bij het proces tegen Hickman, die te Loi Angeles terecht staat wegens moord op de kleine Marian Parker, is dezer dagen een merkwaardige proef genomen. Hickman be- weert krankzinnig te zijn en een der medi- sche geneeskundigen van de vervolging zou op grond van den toestand van Hickman's hui-d bewijzen dat hij normaal was. Volgens dezen deskundige zou, wanneer men op de huid van een persoon schreef, lijdende aan den -vorm van krankzinnigheid waaraan vol gens de verdediging Hickman lijdt, 't schrift drie minuten leesbaar blijven. Hickman moest zich tot het middel ontklee- den, terwijl een medicus met zijn duim de letter H op zijn rug schreef. Horlo-ges werden voor den dag gehaald en toen de drie minu ten om waren richtten aller blikken zich op Hickman. De proef leverde evenwel geen re sultaat op, want volgens de vervolging was de letter verdwenen, terwijl de verdediger zei haar nog heel duideiijk te kunnen zien! KORTE BERICHTEN. Het Indo Pac. Ag. meldt, dat een post- vaartuig tengevolge eener ontploffing op de Mekong is gezonken. Drie Franschen en 4C inlanders verdronken. Tal van personen wer- den gewond. De Roemeensche regeerin-g heeft een geizantschap bij den Volkenbond in-gesteld, aan het hoofd waarvan zij den heer Antonia' diis met den titel van crezant

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7